De Verenigde Staten en de NAVO Tegenstrijdige opvattingen in Washington over politieke lijn President Johnson voelt voor gulden middenweg ïssasll Wedijver beroert W ashington-Moskou ook Nabije Oosten Ondergrondse parkeergarages reinigt niet alleen snel maar ook veilig al uw wol mjlon} perion, draion7 en alles wat de uiterste zorg eist! Drie jaar geëist voor reeks aanrandingen Voor een miljoen gekocht maar niet betaald jp KOFFIE WAAROM KOFFIE HAG? DONDERDAG 12 MEI 1966 11 Vreedzaam overleg Naar ontspanning Voor de Onder invloed mmmm Poging tot diefstal Particuliere postzegel Wie maag- en darmstoornissen kent weet hoe Norit helpt Kerkelijk nieuws Examens Geref. Gemeenten I N.V.-directie door de rijksrecherche aangehouden U houdt van koffie? Maar bent u tevens één van die mensen die slecht op eoffeïne reageren? Doordat u bij voorbeeld niet goed kunt slapen als u 's avonds koffie hebt gebruikt? Ga dan over op Koffie HAGI Pittig en rijk van aroma èn... veilig voor hart en zenuwen, maag, lever en gal. Naast Koffie-HAG in bonen is er ook HAG Oploskoffie. Handig om in huis te hebben! met hart KOFFIE voor uw gezondheid VHOE 4 (Van onze correspondent) WASHINGTON. In de ondanks het vroege voorjaar toch al weer hete Amerikaanse hoofdstad zitten verscheidene departementen nijver te broeden op eieren van Columbus, die de door Frankrijk ontketende crisis in de Noordatlantisehe Verdragsorganisatie zouden moeten oplossen. Op het ministe rie van Buitenlandse Zaken broeden de Atlantische dogmatici in altijd correcte maar starre pose. Op het Pentagon zit men bezorgd kijkend op eieren, die bij nader inzien altijd weer bommen blijken te zijn. En in het Witte Huis zit Washingtons adelaar bedachtzaam en voorzichtig te broeden op een oplos- «ing, die «en maximum aantal mensen en landen tevreden tal kunnen stellen. Verstoord wordt de rust slechts door een aanzienlijke zwerm critiseh roepende koekoeken, die steeds maar pogen hun onloochenbaar afwijkende voortbrengsels in éen van bovengenoemde nesten te deponeren. Het broeierigst is de sfeer op het ministerie van Buitenland se Zaken, waar atlantici zoals onderminister George Ball, advi seur Dean Acheson, hoofd directoraat Europa, John Leddy, en zijn rechterhand Robert Schaetzel de „theologen" noemt Walter Lippmann hen piekeren over een mogelijkheid om hun oude ideaal van samenwerking tussen Noord-Amerika en een verenigd West-Europa toch nog te verwezenlijken. Hun idee is dat een harde lijn tegenover de oude idealen kapot slaande Franse president De Gaulle moet worden ge volgd. Geen zoet broodje mag volgens hen met Parijs gebakken worden. Integendeel, De Gauüe moet geïsoleerd worden door onmiddellijk aanhalen van de banden tussen de overgebleven NAVO-staten, zo mogelijk via een multilaterale kernstrijd macht, het aloude plakmiddel waarbij de atlantici al jaren zweren. Dat het Atlantische bondgenootschap veel sympathie, zo geloven zij, en zij wij militair in tweeën zou worden gesplitst, zen dan, bijvoorbeeld, op analyses zoals indien Frankrijk zo hard wordt aange- Arnaud de Borehgrave in Newsweek, die pekt dat er geen overeenkomsten meer betogen dat alleen Nederland, Belgie en mogelijk zouden zijn over communicatie Italië voorstanders zijn van de huidige ♦n overvliegen van Frans grondgebied, toestand in de NAVO, maar dat Dene- maakt op de mannen in het ministerie marken, Noorwegen, Engeland en zells van Buitenlandse Zaken weinig indruk. In velen in West-Duitsland prioriteit geven oorlogstijd werkt West-Europa toch wel aan ontspanning in Europa en het ophalen «amen, zo lijken zij te denken. Het pro- van het ijzeren gordijn, terwijl Portugal, bleem waarom het nu gaat is een poli- Turkije en Griekenland hun eigen rede- tiek probleem, namelijk hoe te voorko- nen hebben om de Amerikaanse visie op men dat de NAVO uiteenvalt en West-Eu- de NAVO in twijfel te trekken, ropa desintegreert, waardoor de vrije Eu- Deze critische stemmen geloven dat er ropese landen een gemakkelijke prooi in West-Europa geen gevaar meer dreigt zouden kunnen worden van de Russen, die voor Russische agressie, zodat het voor volgens de „theologen" nog altijd een de Europeanen vanzelfsprekend is te formidabele bedreiging vormen. streven naar ontspanning en toenadering Bij dit denken speelt natuurlijk ook mee met het Oosten waardoor op den duur dat de Amerikanen heel goed beseffen dat dan ook de eventuele haarden van onenig- zij via de NAVO een dominerende rol in heid, zoals de Duitse situatie en Berlijn, de hele westelijke geïndustrialiseerde uit de weg geruimd zouden kunnen wor- vrije wereld kunnen blijven spelen, een den hand in hand met een zekere ver- essentieel punt voor al diegenen, die in de slapping van de banden met de Verenigde traditie van de koude oorlog nog primair Staten om te voorkomen dat men toch onderscheid maken tussen de vrije en de nog betrokken raakt in confrontaties tus- communistische wereld en niet willen I sen de V.S. en communistische staten denken in de voor de twintigste eeuw wel- buiten Europa, licht belangrijke termen van rijke gein- dustrialiseerde landen tegenover de arme rrOgüntie ontwikkelingslanden. Een dergelijke ontwikkeling zien de I koekoeken als heilzaam, niet alleen voor In het Amerikaanse ministerie van De fensie, het vijfhoekige Pentagon, liggen de kaarten anders. Daar denkt man meer in strategische categorieën en dat houdt in dat men diep doordrongen is van de geo grafische troeven, die de impopulaire De Gaulle in zijn lange handen heeft. Daar om willen de Pentagoniërs geen harde lijn tegenover Parijs en dringen zij op vreedzame onderhandelingen met De Gaulle om toch nog tot een zekere mate van samenwerking te komen. In president Johnsons Witte Huis is de I sympathie voor de Franse politiek mini maal, maar ook daar lijkt men harde woorden en harde lijnen ten koste van al- I les te willen vermijden. Al een paar keer verwierp president Johnson krasse ont- j werpen van het ministerie van Buiten landse Zaken om De Gaulle van repliek te dienen. Op dit moment lijkt Johnson te denken dat matiging de beste koers is, niet alleen omdat daarbij de oppositie binnen Frankrijk tegen De Gaulle gebaat zou zijn, maar ook, omdat Lyndon hoopt I dat een post-Gaullistische Frankrijk han delbaarder zal zijn dan het huidige. Daar- om wil hij niet onnodig banden verbreken. De koekoeken op Washingtons broed plaats zijn te vinden in het parlement, senatoren als Fulbright en Mansfield, in I de pers, commentatoren als Walter Lipp mann en Joseph Kraft en couranten als de New York Times, en zelfs binnen de re gering, namelijk in de ontwapeningsafde ling van het State Department. Op het eerste gezicht lijkt hun ei van Columbus, hun oplossing voor de huidige crisis, niet heel erg te verschillen van de denkbeel den van Pentagon en Witte Huis. Zij wil len óók praten met Parijs en geen harde lijnen volgen. Maar de kern, men zou kunnen zeggen de dooier van hun plan verschilt belang rijk van boven beschreven posities. Vol gens hen is de „erosie" van het Atlan-1 tische bondgenootschap helemaal niet zo'n I ramp, indien zij de weg zou kunnen banen naar een ontspanning in Midden-Europa. In Europa bestaat daarvoor trouwens In het Witte Huis broedt president Johnson over de politiek die zijn land in de NAVO-crisis moet gaan voeren. Hij is, van nature, een man van het compromis. Men verwacht dan ook dat hij zal trachten de gul den middenweg te gaan bewan delen. de Amerikaanse politiek, die volgens mensen zoals senator Fulbright in ander mans zaken en die volgens hen lijdt aan een overmaat van zelfvertrouwen, zo niet aan arrogantie. Deze kringen geloven dat Washington op een keerpunt staat. Volgt men de harde lijn van Ball, Acheson cum suis dan lijkt een ontspanning in Midden- Europa voorlopig van de baan, terwijl het oude ideaal van een verenigd Europa vol ledig op de helling zou komen te staan omdat het in de hoek gedreven Frankrijk, samen met de neutrale landen Zwitser land en Oostenrijk, een wig dwars door West-Europa zou vormen. Volgt Washington daarentegen de voor zichtige lijn en maakt men duidelijk aan Parijs en ook aan de Russen in Genève dat souplesse mogelijk is en men voor een ontspanningsexperiment niet terug schrikt als serieuze garanties zouden kun- oria^ge'termijn'gemaakt1'1 kunnen^woï I „Ik had mijn loon niet gekregen en I verscheen. De colporteur 3 den, die het bevriezingsbeleid van de kou- daarom gooide ik maar een steen door vriendelijk om de kapotte contactdraden de oorlog in de afgelopen twintig jaren de ruit van het kantoor". Zo verklaarde weer te herstellen zodat de eigenaar met gisteren voor de Haarlemse politierechter zijn auto weg kon rijden, een 18-jarige betonvlechter uit Hillegom Voor poging tot diefstal werden de col- A llinfitie I waarom hij tot de vernieling van een ruit porteurs veroordeeld tot een boete van was gekomen. Hij moest, met een even- honderd gulden en een maand voorwaar- Veel kans od het overnemen van deze eens achttienjarige los werkman uit Hil- delijke gevangenisstraf met drie jaar laatste liin dooi het Witte Huis lijkt er op legom, zich ook verantwoorden voor het proeftijd. Dit was conform de eis van de cfitmoment ^iette^ bestaan Maar het I vernielen van .ruiten in een wachthuisje officier van Justitie, ziet er ook niet naar uit dat Johnson de van de NZH in Lisse. Atlantische „theologen om de hals zal j-je jongelui hadden de ruiten ingetrapt vallen. Gezien de voorzichtige aard van L de zomer van 196g De officier Van de slimme man in het Witte Huis is er Tl.st;tj_ np betonvlechter twee, - een goede kans dat hij een keuze tussen ken gevangenisstraf en tegen de los litierechter de hoeveelheid dranken die een harde anti-Franse integrationistische ,kp week De politierechter was een 50-jarige bouwkundige uit Bloemen- NAVO-politiek en een ontspanningsgam- Tens en ^r^rd^lde hri daal op 10 maart had gedronken. De man biet van allure maar met vele onbekenden I |letelTonf0rm de êiS was na het drinken van sherry, whisky- zal pogen te vermijden. Twee achttienjarige Haarlemmers wer- colai en cognac in zijn auto gestapt. Op Redden wat er nog te redden valt in den elk veroordeeld tot twee weken on- de Brederodeweg in Santpoort reed j omzichtige onderhandelingen met Frank- L^bouwSundS w«> de aanrijding »er- en voorUet.ing van de ....anti, nnar SfKl-, «-J SSSS2 „Een aardige cocktail", noemde de po esen naar ver--CV „o„ k-r, incrl In ar,ril van paKKen. JLen Dioeupruei wees een diwiiui- de problemen, dit jaar automaten voor sigaretten en kou- promillage van 1.30 uit. De bouwkundige gelijkt patroon zonder te zoeken naar ver gaande oplossingen voor de problemen,all Jaal- auium,iwu vwi atjcucircu nu ztuu-- j;+ \,r,ao r,™ die smeulen, dat lijkt op dit moment de ^^"enhTt tó!d ^^Sl^De Slage *°e aan een vermageringsmiddel meest waarschijnlijke uitkomst van het fX mo^st ïerechttaln voor heling van dat de Amerika s hoofdstad een doos theej sherry en een radio. Deze zou de alcoho1 sneller in het bloed doen jongeman was al eerder met de justitie °Pnemen. in aanraking geweest. De officier van Justitie achtte rijden on- De officier van Justitie had drie weken der invloed bewezen en eiste twee weken gevangenisstraf en onmiddellijke gevan- gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter hield de gevangenisstraf aan, maar maak te van het jaar ontzegging een gedeelte gebroed, dat in plaats vindt. genneming geëist. Na een vrolijke avond in Amsterdam I trokken op 22 februari van dit jaar een 23-jarige colporteur uit Katwijk en een 29-jarige collega uit Den Haag naar het station in de hoofdstad om met de trein naar huis te gaan. Zij stapten echter in de trein naar Zandvoort en vergaten in Haarlem over te stappen. „We waren een beetje aangeschoten", zo zei de 29- jarige colporteur. Zo belandden zij om streeks twaalf uur in Zandvoort en zagen I geen mogelijkheid meer om terug te gaan. Zij ontdekten bij het station een auto met open portieren en besloten daar maar in te gaan zitten en te proberen of zij er I mee naar huis konden rijden. De 23-jari- ge colporteur prutste juist aan de con- 1 tactdraden toen de eigenaar van de auto I I van drie maanden voorwaardelijk. m Advertentie Vandaag werd in Breda de eerst ondergrondse parkeergarage van Nederland geopend, die drie miljoen gulden heeft gekost. Op een vloer oppervlak van 7.000 vierkante meter 300 auto's worden geparkeerd. Het dak van de ondergrondse garage en de daarboven gelegen verkeersweg worden gestut door 134 betonnen kolommen met een draagcapaciteit van 110.000 kg per kolom. Advertentie Geen wonder dat vrijwel iedereen Norit in huis heeft.Norit beant woordt aan de strenge, onlangs nog verzwaarde eisen van de Nederlandse Pharmacopea. Norit is een zuiver en natuurlijk mid del bij maag- en darmstoornissen. Daarom verkoopt iedere apotheker en iedere drogist graag Norit. Hij weet dat het helpt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Drempt: A. P. Rasch te Emmeloord; te Aalst (Gld.) en te Ba- biloniënbroek (Gld.): D. J. Cuperus, kand. te Waddinxveen. Bedankt voor Achterberg (toez.) S. de Jong te Houten. Geref. Kerken Beroepen te Kruiningen en te Mole- Drie jaar gevangenisstraf plus terbe-1 naarsgraaf c.a. T. Ausma, kand. Maarn; rchikkingstelling van de regering heeft te Andijk W. J. de Ruiter te Harkema- de officier van Justitie geëist tegen een Opeinde; te Soesterberg J. van Eijk te 27-jarige onderwijzer en padvindersleider Willemstad. uit het Gooi, die zich voor de rechtbank t Aangenomen naar Hasselt (tweede be- in Amsterdam moest verantwoorden voor roep) S. Hoekstra te H. I. Ambacht, die enkele gevallen van aanranding der eer- bed. door Haastrecht, baarheid en een poging tot verkrachting. Bedankt voor Zwijndrecht-Groote- Alle delicten had hij begaan op de hei Lindt (vak. P. Smilde) H. Lijesen te in de omgeving van Hilversum en La- Schoonebeek. ren. „In totaal heeft hij wel twintig aan- Geref. Kerken (vrijgemaakt) randi'ngen gepleegd. Deze man is een Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde groot gevaar voor de maatschappij. De (vak. J. Meilof) M. Heemskerk te Zeven vrouwen moeten tegen hem beschermd bergen. worden", zo motiveerde mr. Van Ever- Chr. Geref. Kerken dingen zijn eis tegen de verdachte, die Aangenomen naar Mitchell (Ontario, Ca- gehuwd en vader van een kind is. De na(ja tweede beroep) J. Overduin te Al- uitspraak werd bepaald op 24 mei. dergrove (Brits Columbia, Canada) (voor heen te Almelo). De heer C. L. Scheffer uit Amsterdam Beroepen te Opheusden A. F. Honkoop te is op het proefschrift „Generalizations of Goes. the theory of lebesque spaces and of the Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk L. H - definition of entropy in ergodic theory" man te Vlaardingen/G.A. Zijderveld te gepromoveerd tot doctor in de wiskunde Middelburg. Beroepen te Ridderkerk A en natuurwetenschappen. Promotor was Hofman te Zeist, prof. dr. H. Freudenthal, gewoon hoogle- Evang. Lutherse Kerk raar in de zuivere en toegepaste wiskunde Beroepen te Leiden (tweede maal) J. en de grondslagen van de wiskunde, I Happee te Utrecht (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van hun zilveren hu- I welijksfeest dat zij zaterdag zullen vieren, hebben de heer J. Janssen, aannemer en directeur van een handelmaatschappij in \Venray en zijn echtgenote Dora Jacobs, een speciale zegel uitgegeven die ver- I dacht veel op een echte postzegel lijkt. De PTT heeft laten weten dat de uitgifte van de zegel in strijd is met de bepalin gen van de postwet. De maker is zijn toe- I komstige schoonzoon, de lithograaf Jan Vemooy uit Oss, die duizend zegels van de „republiek Venray" heeft laten drukken. De heer Janssen heeft de zegels geplakt op de gedrukte aankondigingen voor zijn zilveren feest. Die stukken zijn, in verband met de bezwaren van PTT, in gesloten I omslag verzonden. Bij wijze van proef gaf hij een omslag mee aan een kennis naar Engeland. De brief werd daar gepost en hier in ons land normaal afgeleverd. Op verzoek van rijksrecherche zijn in het politiebureau in Alkmaar ingesloten een 27-jarige Zaandammer, een 56-jarige inwoner van Assendelft en een 44-jarige Alkmaarder. Sinds 1963 heeft het drietal verschillende n.v.'s opgericht welke na korte tijd failliet zijn gegaan. Het beleid van het drietal was erop gericht zoveel mogelijk goederen aan te kopen, welke echter nimmer werden betaald. Het onderzoek heeft reeds uitgewezen dat het drietal voor tenminste een mil joen gulden aan goederen heeft gekocht. Betaling bleef echter uit. De gedupeer den zijn leveranciers in Duitsland, Bel gië, Oostenrijk en Frankrijk. In Neder land is slechts één slachtoffer. Van deze man had het drietal een aantal adres boeken van buitenlandse handelshuizen betrokken. De rijksrecherche is nog bezig met een onderzoek in verschillende lan den. Het drietal, dat de directie vormde van de n.v.'s, zal worden voorgeleid aan de officier van Justitie in Alkmaar. JERUZALEM. De situatie in het Nabije Oosten is een van de onderwerpen, die president De Gaulle in Moskou gaat bespreken. Daarvan is men in politieke kringen in Jeruzalem overtuigd. De Parijse correspondenten van Israëlische en Ara bische bladen laten er zelfs geen twijfel aan bestaan, dat dit punt hoog op de agenda zal prijken. Deze plaats ligt ook voor de hand, omdat men in Parijs verre van in genomen is met de nieuwe toestand in het Nabije Oosten. Die kan men schetsen als een versnelde wedloop om de macht tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. Advertentie Die wedijver uit zich vooral in de op gevoerde wapenleveranties van beide zij den. Washington komt daarbij, in het ka der van zijn „ten oosten van Suez"- politiek in het bijzonder zijn bondgenoten Saoedi-Arabië en Jordanië tegemoet. Mos kou tracht staten als Egypte, Syrië en Irak met wapens te paaien. Parijs kan al leen maar toekijken. Dit laatste zou de doorslag hebben ge geven voor De Gaulle, die een zo lang mogelijke vinger in de pap van het nabije Oosten wenst te hebben. Zijn pogingen om in deze regionen de V.S. naar de achter grond te dringen, zijn op niets uitgelopen. Washington heeft er zijn positie de laatste tijd versterkt. Parijs heeft er in zijn contacten met Israëlische politici geen geheim van ge maakt, dat het er op uit is een stabili satie van het nabije Oosten in de geest van Jasj kent" te bewerkstelligen. Men wil er een nieuwe constructieve politiek waarin voor verdere toespitsing van de bewapeningswedloop tussen Oost en West geen plaats is. Intussen is officieel aangekondigd, dat Israels minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban binnenkort Oost-Europa zal bezoeken. De bedoeling van de reis zou zijn van gedachten te wisselen met de- daar geaccrediteerde Israëlische diploma ten. Maar aan de mededeling werd toe gevoegd, dat hij bij die gelegenheid ook zijn Poolse collega Adam Rapacki zal ontmoeten. Er zou verband bestaan tussen Ebans reis en de reizen van De Gaulle en Couve de Murville. coffeinevri] COFFEiNEVIÜf Oploskoffie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11