Stroomproduktie in Botlek met aardgas en schadelijk afvalgas McNamara wil nog geen reservisten oproepen Gans Tegen luchtverontreiniging: HET WEER Ik Surveyor maakt] zachte landing op aarde Pleidooi voor een algemene loonronde MORRIS Suède en Nappa kleding 'n ster matras Papa weer thuis! Op 23 maart bleven 400.633 kiezers thuis Eerst stemmen en dan in dienst Doctorsgraad met een knipoog Volendammer weer opgebracht door Deense marine Scherpe critiek van Consumentenorgaan op EEG-voorstellen Ideologisch geschil Ontwikkelingshulp schiet tekort Bezwaren tegen salarisverhoging tot 52.000 Spoorkaartje per giro betalen film foto 3 GRATIS BIJ UW MOBIL SERVICESTATION JAN v. d. VOSSEN ,,'t BINNENHUIS" cassettes Voor modieuze dames- en teenerkleding CAMERA - INRUILACTIE 51e JAARGANG NUMMER 159 DONDERDAG 12 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Chinees kernwapen- voorstel door Washington verworpen De VS en de NAVO pagina 11 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 11 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 27 Langs sluizen en havens7 Knipselkrant 9 Topsy13 Radio en tv15 Kunst15 Ferdinand16 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 24, 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Kans op regen Bijna 212.000 stemmen waren ongeldig Tweede keer in 14 dagen Kabinet Bij Produktschap Van zondag af: Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN m C. BOER5MA Bedrijfskoeling ENORME Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuider Courant (Van onze correspondent) ROTTERDAM In het gebied langs Rotterdams Nieuwe Waterweg heeft de Continental Columbian Carbon Ne derland N.V., in samenwerking met de gemeente Rotterdam, een nieuw wapen gevonden in de strijd tegen de luchtverontreiniging. De schadelijke afvalgassen worden verbrand. Daarbij komt zoveel energie vrij dat er stroom opgewekt kan worden. Er wordt zo veel elektriciteit gewonnen, dat het Vader is weer thuis! Daarover zijn hij en zijn dochter Danella bijzonder blij. Dat demonstreerde het tweetal op de marinekade in Boston. Geen wonder, overigens, die vreugde. Want vader maakt deel uit van de bemanning van de ijsbreker „Jones", die zeven maanden in de Zuidelijke Poolzee dienst heeft gedaan. (Tele- foto) WASHINGTON (AP) Het Amerikaan- ge ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag bevestigd dat het een suggestie van communistisch China tot beperking van het gebruik van kernwa pens door de kernmachten verworpen heeft. „Wij hadden niet de indruk dat de suggestie een constructieve bijdrage voor de oplossing van het ontwapeningspro bleem betekende", aldus de perschef van het ministerie. Hij lichtte niet nader toe. hoe of wanneer het voorstel door Peking aan Washington gedaan is. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidoostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op 23 maart, de dag van de verkiezin gen voor de Provinciale Staten, zijn 400.663 van de 7.363.273 kiesgerechtigden thuisgebleven, zodat 6.962.610 (94,6 per cent) hun stem hebben uitgebracht. Dit is meer dan in 1962, toen 93,5 percent van de kiezers aan de verkiezingen deelnam. De grotere deelneming in 1966 heeft zich in alle provincies voorgedaan. Van de op gekomen kiezers hebben 211.961 een niet- I bedrjjf er zelf te veel aan heeft. Wat I over is neemt nu Rotterdams G.E.B af, bijna 17 megawatt, De investering die het petrochemische bedrijf, dat roet voor de rubberindustrie produceert, heeft moeten doen beloopt ve le miljoenen. Een dergelijke uitgave is voor een bedrijf alleen verantwoord als het een samenwerking kan bereiken als nu met Rotterdam is gevonden Sinds de industrieën in de Botlek als paddestoelen uit de grond zijn verrezen, is de luchtverontreiniging toegenomen. Toen de produktie van roet werd verdub beld, stelden autoriteiten de eis dat de af valgassen moesten worden verbrand. De installaties daarvoor zouden echter zo kostbaar worden, dat de concurrentie-po sitie in gevaar kwam. Daar het bedrijf van de op te wekken energie maar een deel zelf kon gebruiken, werd contact ge zocht met het G.E.B. Er is nu een oplos sing gevonden, die commercieel verant woord is. Ook aardgas Rotterdam gaat ook aardgas gebruiken voor de opwekking van elektriciteit. De Nederlandse Gasunie is bereid aan de ge meente Rotterdam 1,8 miljard kubieke meter aardgas per jaar te leveren voor de opwekking van energie met twee pro- duktie-eenheiden van 300 megawatt elk, die de komende vier jaar moeten worden gebouwd in de centrale Waalhaven. Dezegrootste produktie-eenheden in ons land zullen 330 miljoen gaan kosten. Wan neer de produktie-eenheden van 300 me gawatt gevoed zouden moeten worden met stookolie, dan zouden de schoorste- geldige stem uitgebracht (121.488 blanco nen dagelijks 60 ton zwavelverbindingen en 90.473 om andere reden ongeldig). meer de lucht in blazen dan met de voe- Ten opzichte van het totaal aantal uit- ding met aardgas het geval is. Overigens gebrachte stemmen bedroeg het aantal on- zouden die 60 ton zwavelverbindingen de geldige stemmen 3 percent evenals in lotale luchtverontreiniging in het water- 1962. weggebied „slechts" met 8 percent ver- Telt men het aantal niet-opgekomen kie-1 groten. Rotterdam heeft van de n.v. Elec- zers en het aantal niet-geldige stemmen triciteitsvoorziening Zuid-Holland, die de bij elkaar dan blijkt dat de uitslag van de gehele provincie van stroom voorziet, het verkiezingen ditmaal is bepaald door 91,7 verzoek ontvangen deze twee produktie- percent van alle kiezers. Dit percentage is hoger dan bij de provinciale statenver kiezingen in 1962, toen het 90,7 percent be droeg. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit allemaal uitgerekend. eenheden erbij te bouwen. De nieuwe een heden moeten uiterlijk in 1971 gereed zijn Gebeurt dat niet dan raakt de electrici- teitsvoorziening in de provincie in de knel, Dienstplichtigen, die op 1 juni de dag van de gemeenteraadsverkiezingen voor eerste oefening moeten opkomen, krijgen eerst gelegenheid te stemmen. Aanvankelijk was bepaald, dat zij met da eerste trein na 6.59 uur moesten reizen. De minister heeft nu bepaald dat de stemgerechtigden drie uur later op de trein naar hun onderdeel mogen stappen: per eerste reisgelegenheid na 9.59 uur. President Johnson van de Verenigde Staten is eredoctor in de rechten geworden van de universiteit van Princeton. In een toespraak na de plechtige bijeenkomst verdedigde hij de politiek van zijn regering in Viet nam. Velen schudden hun president de hand op de receptie. Die onder ging dat allemaal gelaten en knip oogde op een gegeven ogenblik veel betekenend tegen een bezoeker. Links achter hem houdt een man van de geheime dienst een oogje in het zeil, gestoken in de traditionele dracht van Princeton. (Telefoto). (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor de tweede keer I binnen veertien dagen is het scheepje van een Volendammer visser door de Deense marine opgebracht naar Esbjerg. Daar zal de schipper zich voor de rechter moe ten verantwoorden voor het vissen binnen I de driemij lszone van Denemarken. Veer tien dagen geleden werd hij voor het zelfde delict veroordeeld tot een boete van 4.000,-. De vissersboot bevond zich op het mo-1 ment van de aanhouding bijna een mijl binnen de verboden zone. De vangst en de netten werden inbeslaggenomen. ALAMOGORDO (New Mexico) (AP) I Het Amerikaanse Surveyor-voertuig voor onbemande, zachte maanlandingen heeft zijn eerste landing zonder hulp van para chutes gemaakt. Daardoor is de weg ge ëffend voor de eerste maanreis van dit toestel. Die moet dertig mei beginnen. Op de luchtmachtbasis in Alamogordo I maakte de Surveyor een geslaagde lan ding na op bijna driehonderd meter hoog te losgemaakt te zijn van een ballon. Reeds een jaar worden op deze basis met de Surveyor proeven genomen. Tot nu toe waren steeds parachutes gebruikt om de val van de Surveyor te breken. „Volgens de voorstellen van de EEG commissie zullen de landbouwprodukten beschermd worden tegen een grote prijs daling zonder dat daar tegenover staat een waarborg tegen een te hoge prijsstij ging". Aldus luidt een van de conclusies van een brief die het Consumenten Con tact Orgaan (CCO) vandaag heeft ver stuurd naar de ministers Biesheuvel (Landbouw) en Den Uyl (Econ.Zaken). Hierin wordt scherpe kritiek uitgeoefend op de wijze waarop in Brussel met de belangen van de consument wordt omge sprongen. Voor een uitgebreid overzicht aan de brief verwijzen wij naar de pagi na finanoien en economie. WASHINGTON (AP en Reuter) De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk dit ;aar geen reservisten hoeven op te roe pen voor de dienst in Zuidoost-Azië. Dit heeft de Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, in een openbare com missievergadering meegedeeld. Hij zei ook dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat de Vietcong de steun van de bevolking van Zuid-Vietnam aan het verliezen is. De voortdurende Amerikaanse lucht aanvallen hebben de bevoorrading van de Vietcong bemoeilijkt. De politieke moei lijkheden in Saigon hebben echter op de militaire operaties een averechtse uitwer king gehad. McNamara verklaarde dat de Verenigde Staten een uitbreiding van de oorlog wil len vermijden. Het staat wel vast dat er uit Noord-Vietnam nog steeds mensen en materiaal naar Zuid-Vietnam worden ge stuurd, ondanks de zware luchtaanvallen op de verbindingswegen. Op een vraag van senator Morse zei McNamara dat de VS aan hun militaire verplichtingen elders in de wereld kun nen blijven voldoen. Hij noemde de toe stand in het Nabije Oosten „zeer brand baar". De Verenigde Staten moeten de toestand in dat deel van de wereld naiiw- lettend blijven volgen. Ideologische geschillen tussen Rus land en China vinden hun weerslag in de Amsterdamse verkiezingspro paganda. Op een van de borden van de C.P.N. hebben „Peking-commu nisten" een grote foto van Lenin geplakt. „Nu zo lang de arbeidsmarkt overspan' nen blijft en geen enkel systeem van vrije loonpolitiek slaagt lijkt het mij het beste een systeem van een algemene loonronde in onderzoek te nemen." Dit zegt de oud-secretaris van sociale zaken mr. dr. A. A. van Rhijn in een artikel in het vandaag verschenen meinummer van het Sociaal Maandblad Arbeid. In dit systeem zou dan moeten worden ingebouwd de mogelijkheid dat in een be paalde bedrijfstak van het algemene loon- percentage kan worden afgeweken, terwijl in weer andere bedrijfstakken meer diffe rentiatie in de lonen van de werkers kan worden toegepast. Deze uitzondering ech ter dan alleen als de noodzaak daarvan kan worden aangetoond. Vanmorgen is van kwart voor negen tot ongeveer half elf het kabinet bijeen ge weest om te spreken over de moeilijke situatie waarin zich onze economie be vindt. Na afloop werden geen mededelin gen gedaan. De vergadering was noodza kelijk in verband met de overladen agen da van de wekelijkse vrijdagagenda. NEW YORK (AP) Het tempo waarin de economische en sociale ontwikkeling van de achtergebleven landen in de wereld verloopt, h teleurstellend traag. Dat heeft secre taris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties woensdag gezegd. Hij deed dit naar aanleiding van de publi katie van een rapport over de ont wikkelingshulp. Dat is samengesteld in opdracht van de Sociale en Econo mische Raad van de volkenorganisa tie. Die Raad vergadert volgende maand in Genève. Oe Thant wees erop dat er nu vijf van de tien jaren van het „VN-ontwikkelings decennium" zijn verstreken. Hij riep de leden van de VN op het hulpprogramma nieuwe impulsen te geven. „Dit ligt in de macht van regeringen van ontwikkelde en ontwikkelingslanden. Maar dan moeten ze tonen bereid te zijn hun verklaringen van goede wil te laten volgen door de uitvoe ring van duidelijke programma's en richt lijnen. Dat zal offers vragen", aldus Oe Thant. Het ontwikkelingsdecennium is in 1961 door de Algemene Vergadering van de VN afgekondigd. Het plan voorziet in een jaarlijks groeitempo van vijf percent van de nationale inkomens van de ontwikke lingslanden en het beschikbaar stellen van ontwikkelingskapitaal en help aan de ont wikkelingslanden tot een hoogte van een percent van het bruto nationale inkomen van de geïndustrialiseerde landen. Geen van deze doelstellingen is gerealiseerd. Het dagelijks bestuur van het Produkt schap Zuivel gaat zich nader beraden over zijn advies betreffende de voorge stelde salarisverhoging voor zijn voor zitter. In de gisteren gehouden vergade ring van het produktschap is uitvoerig ge sproken over het voorstel het salaris van de voorzitter van 45.000 te verhogen tot 52.000 per jaar. De heer J. Koster van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) had bezwaar tegen deze verho ging. De ANAB vindt een salaris van 50.000 voldoende. De heer Koster vond het te gortig bij een dergelijk hoog sa laris van een achterstand van 1800 te spreken. Deze „achterstand" zou namelijk overblijven na een eventuele loonsver hoging van 7%. Vele leden van het pro duktschap mengden zich in de discussie en hadden ook bezwaren. Besloten werd het dagelijks bestuur te vragen een nader advies op te stellen. Het betalen van spoorkaartjes per giro is van zondag af mogelijk. Treinreizigers, die een postrekening bij de Postcheque- en Girodienst hebben, behoeven aan het stationsloket slechts een girokaart af te geven en deze te voorzien van een hand tekening. De lokettist vult de prijs in ei de girodienst zorgt voor de rest. Ook ba gagedocumenten kunnen op deze manier worden verrekend. Keizer Ferdinand: Al gaat de wereld ten gronde, gerech tigheid moet geschieden. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief (020) 22 35 90 - Amsterdam Elke week een ander glas, zolang de voorraad strekt. AUTOMOBIELBEDRIJF Botermarkt 5 - Haarlem Telefoon 10399 VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62, Haarlem - Tel. 58391 Horloger-Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem Ged Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500 - 20903 SERVICE 0 2510 - 32115 Keuze uit 82 verschillende foto- en filmcamera's. KOM GAUW KENNEMERLAAN 5 (bij de brug)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1