Generaals in Djakarta zijn het nog niet eens Snelle hulp uit Moskou HERO JUS D'ORANGE Priester-demonstratie in Barcelona Popje gezien r Van dag tot dag Openbaar en particulier vervoer Jeugd krijgt genoeg van al het getreuzel Geen SS-feest in Bürgerbraukeller Niet alle artsen in België gaan staken Westduits krediet voor Israel DRINKS amm DONDERDAG 12 MEI 1966 3 Paraplu en bolhoed >rdevol JUS D'ORANGE SINAASAPPELSAP MÉT»£ï I SU) sap Rondheid sinaasappelsap op z'n fijnst! in royale gezinsflesseu om extra voordelig te schenken 1,95 in gezellige kleine flesjes 40 ct. Casanova-proces Kia Voor de nabije en verdere toekomst dient het openbaar vervoer zich aan als hét aangewezen middel tot verplaatsing van personen en goederen. Niet de par ticuliere auto is het, die een rooskleurige toekomst tegemoetgaat. Want dit vervoer middel wordt ruimtelijk gezien steeds luxueuzer en zal op den duur worden te ruggedrongen naar ondergeschikte secto ren van het maatschappelijk leven. Dit terugdringen zal een welhaast natuurlijk proces zijn: het ontbreken van voldoende ruimte in de steden, de woonwijken en op de wegen voor rijden en onderbren gen van particuliere auto's zal daarbij van doorslaggevend belang blijken te zijn. Dit is geen profetie, maar een tastbare werkelijkheid die door planologen en be stuurders langzamerhand tot uitgangs punt van hun beleid wordt aange nomen. Omdat het openbare vervoer min der ruimte per persoon en een betere re geling van weg- en ruimtegebruik waar borgt, zal de zich verplaatsende mens onfeilbaar zeker worden teruggewezen naar deze manier van vervoer in het belang van de efficiënte verplaatsbaar heid zelf. In dat licht gezien, is de aandrang van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen op de rege ring om het openbare vervoer faciliteiten te verlenen in ruimtelijk en financieel opzicht, zeker geen schokkende nieuwig heid. Wat wel een schok zou kunnen ge ven is daarbij de ontdekking, dat tot dusver bijna nergens in Nederland in verkeers- en stedebouwkundig opzicht re kening met deze werkelijkheid blijkt te zijn gehouden. Aparte rijbanen voor au tobussen van stadsdiensten, ongevaarlijke en gemakkelijk bereikbare halteplaatsen voorrang, en daarbij afschaffing van be paalde lasten zodat de tarieven redelijk kunnen zijn dat zijn zo de wensen van de KNVTO en eigenlijk zijn dat al ach terhaalde eisen, ofschoon zij niet zijn in gewilligd. De nieuwere eisen zullen nog heel wat stringenter moeten zijn, waar bij ook de capaciteit, rij schema's, het comfort, de veiligheid van de passagiers de kwetsbaarheid door bepaalde weersge steldheden en andere onderwerpen niet mogen worden vergeten. Enkele steden in Nederland, waaronder Haarlem, hebben een begin gemaakt met een bepaalde bevoorrechting van het bus vervoer door afsluiting van binnenroutes voor ander dan openbaar vervoer. Dat is een goed begin, waarbij het zeker niet mag blijven. En wat ook betreurenswaar dig zou zijn: men moet niet denken dat men nu al zover is, dat de particuliere auto gemist kan worden voor de werkers en bezoekers van de stadscentra. In Haar lem met name wordt te weinig belang gehecht aan de mensen, die per auto naar het centrum komen. Móeten komen, zolang het openbare vervoer niet op hun elementaire verlangens antwoordt. In Haarlem worden de parkeerders, voor zover zij niet in tal van nauwe bin nenstraatjes een plaatsje vinden, wegge drongen buiten het stadscentrum. Dat zou niet erg zijn, als buiten dat centrum een ruime opvangmogelijkheid bestond. Die bestaat er niet, en die is ook niet voorzien. Dat is, naar onze mening, een elementaire fout tegenover de stadsbewo ner, of hij nu autorijder danwel zaken man is. Want de Haarlemse binnenstad loopt gevaar, te verzieken door de par keerpijpen der binnenstraatjes, waar geen wonen, handel of wandel meer mo gelijk is; en doods te worden door de on mogelijkheid voor centrumbezoekers om zelfs op afstand van het centrum te par keren. Een prachtige ruimte buiten het centrum blijft principieel ongebruikt: een breed water zuid-noord, de Leidsevaart, waarvan delen vlak bij het winkelcen trum zouden kunnen worden gedempt of overduikerd om honderden auto's een plaats te geven. Dat is planning die aan de ene kant progressief, aan de andere kant kortzichtig lijkt. Het probleem heeft diverse aspecten, die alle moeten worden aangepakt. Niet enkele ervan, want dan werpt men het kind met het badwater weg. De Haarlemse middenstand loopt ge vaar, gevoelige schade te lijden door het uitblijven van op korte termijn te ver wezenlijken parkeersaneringen. En zo zal ook elders in den lande het totale pro bleem en niet alleen het „openbare" stuk je ervan, moeten worden aangepakt (Van onze correspondent) DJAKARTA. Duizenden scholie ren trokken woensdag door de straten van Bandoeng om hun ontevreden heid over gebeurtenissen in Djakarta te onderstrepen. Het ging om de bij eenkomst van het voorlopige volks congres, de M.P.R.S., die vandaag had moeten beginnen, maar door de rege ring is uitgesteld. Als officiële reden daarvoor is in een ook door de gene raals Soeharto en Nasoetion onder tekende verklaring gezegd dat de re gering het beleid van de president, Soekarno, steunt. Het is duidelijk dat de jeugd genoeg krijgt van het getreuzel in Djakarta. Het beleid van de president, waarvan in de verkaring sprake is, behelst onder meer allerlei maatregelen voor de samenstelling van een nieuw voorlopig parlement en een nieuw voorlopig volkscongres. Het is, met andere woorden, gericht op uitstel. En met dat uitstel is, wat de bijeen komst van het volkecongres betreft, gro te verwachtingen de bodem ingeslagen, bij voorbeeld over een verandering van de positie van de president en het her stel van de grondwet van 1945. Het grote Twee gewapende mannen hebben woensdag in Londen geprobeerd een ju welierswinkel te beroven. Om de voor bij gangers af te leiden brachten ze vlak bij de winkel, in de deftige Bondstreet, eerst een benzinebom tot ontploffing. Toen zij vrij spel meenden te hebben, grepen twee heren in donker gestreept kostuum en met bolhoed in. Met hun paraplu's hakten zij zo hevig op de ro vers in, dat dezen het hazepad kozen. De twee heren zetten daarop hun hoofd deksels recht en vervolgden hun weg! „Pantjasila-front" heeft zich bij het uit stel neergelegd, onder voorwaarde dat de MPRS uiterlijk volgende maand bijeen komt. Wat schuilt er achter de officiële poli tieke verklaringen? Men kan gerust van een politieke crisis in Djakarta spreken. President Soekarno, die zijn pappenhei mers nog het beste kent, heeft de stor men van maart, waarin Soebandrio ten on der ging en hijzelf de macht in handen legde van Soeharto, over zich heen laten razen. Hij heeft vooral getracht tijd te winnen, wetend dat vroeg of laat conflicten zou den rijzen in de gelederen van de nieuwe revolutionairen. En inderdaad schijnen er in het leger nu twee groepen te be staan: de groep-Nasoetion, die een volle dige tergkeer naar de grondwet van 1945 dus met beperking van de presi dentiële macht wenst en de gematig der groep-Soeharto, die meent het nog niet zonder Soekarno te kunnen stellen. Wat de jeugd wenst, is duidelijk. Haar standpunt is dat de macht van de presi dent moet worden beperkt. Ook in de po litieke groeperingen lopen de meningen uiteen. En ongetwijfeld hebben degenen gelijk, die vinden dat men het over de positie van het staatshoofd eens zal moe ten zijn, voordat het voorlopige volkscon gres bijeenkomt. Mogelijk zal men naar een geheel nieuwe staatkundige vorm moeten gaan zoeken. De tijd dringt ech ter. De jeugd duurt het duidelijk allemaal al te lang. MOSKOU (Reuter) Internationale samenwerking heeft het leven gered van een ernstig ziek Argentijns meisje. Het Russische regeringsblad „Izvestia" meldt dat de „wedloop met de dood" begon toen een Italiaanse radio-amateur in Brescia 's avonds laat een boodschap van een ziekenhuis in Buenos Aires op ving, waarin dringend werd gevraagd om sarcolisihe, een medicament dat al leen in de Sovjet-Unie verkrijgbaar is. „Wij hebben het onmiddellijk nodig. Het is voor de zeventienjarige Marti Yatamlyaki. Wij hebben haar zojuist moeten opereren", zo vertelde de op roep. De Italiaan waarschuwde direct het internationale telefoonkantoor in Rome, dat contact opnam met Moskou. Daar belde de dienstdoende telefonist, na snel overleg met een ambtenaar van het Russische ministerie van Volksge zondheid, een vooraanstaand genees heer uit zijn bed. Die zorgde ervoor dat de volgende ochtend een dosis sarcoli- sine met een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BEA naar Lon den kon worden gestuurd, waar het ge neesmiddel aan boord van een toestel met bestemming Zuid-Amerika werd gebracht. De volgende dag ontving dezelfde Italiaanse radio-amateur weer een boodschap van het ziekenhuis in Buenos Aires op, die hij doorgaf naar Moskou. Daarin stond: „eeuwige dank van Mar- ti's ouders aan al haar Russische vrien den". Advertentie I V. >'.V\ Boordevol natuurlijke vitaminen. Gezond en verkwikkend. Jus d'Orange Grapefruitsap Ananassap Tomatensap Appelsap (Van ónze correspondent) MADRID Een groot aantal jonge priesters van het aartsdiocees Barcelona hebben zich woensdag gemengd in het con flict tussen de studenten en de'overheid. Omstreeks twaalf uur kwam een groep priesters in de kathedraal van Barcelona bijeen met de bedoeling een petitie aan te bieden aan de commandant van de vei ligheidspolitie in deze stad. In deze peti tie maken de priesters bezwaar tegen de arrestatie van studenten tijdens de rel letjes van de laatste dagen en vragen zij clementie voor de veroordeelden. In optocht trokken zij naar het dicht bij de kathedraal gelegen hoofdkwartier van de politie. Nauwelijks honderd meter daar van verwijderd, werden zij door de politie tegengehouden, die hen verzocht uit el kaar te gaan. De geestelijken weigerden. Daarop belette de politie hun het hoofd kwartier binnen te gaan. De priesters trokken verder naar een nabijgelegen plein, waar de stoet door de politie uit elkaar werd gejaagd. Er werden enige arrestaties verricht. Dit alles heeft in Barcelona veel opzien gebaard, omdat dit de tweede maal is dat de geestelijkheid van de stad zich open lijk aan de zijde van de studenten stelt. De eerste maal was twee maanden gele den, toen de paters Capucijnen him kloos ter ter beschikking stelden van de stu denten voor de oprichtingsvergadering van hun vrije democratische studenten vakverbond. Van verschillende zijden wordt de druk op de academische overheid groter om tot een gesprek met de studenten te ko men. Hoewel in de dagbladen de acties op straat worden afgekeurd, ontmoeten de studenten sympathie voor hun pogin gen onafhankelijke bonden te stichten. Algemeen wordt erkend dat de Spaanse universiteit ouderwets georganiseerd is en een algehele vernieuwing moet onder gaan. Men neemt de student zijn opstan digheid niet kwalijk. Noch de staat, noch de universitaire overheid willen vrije democratische stu dentenvakbonden aanvaarden. Alle bij eenkomsten daarvan zijn illegaal en wor den door de politie gestoord. De Spaanse regering vreest dat vrije studentenorgani saties onder de invloed van politieke par tijden zullen komen. Ze wil voorkomen dat in de Spaanse universiteiten een poli tieke oppositie tegen de regering ontstaat. De studenten menen dat de universiteit inderdaad geen politiek instrument mag zijn, niet in handen van de staat een ook niet in handen van de studenten en hoog leraren. Maar in hun eigen organisaties wil de studerende jeugd het recht heb ben net zoveel over politiek te spreken als wenselijk is en desnoods oppositie te voe ren. In dit conflict lijkt voorlopig geen op lossing te vinden. ÉM In Parijs staat de Italiaan terecht, met twee van zijn handlangers, die in mei 1964 mevrouw Dassault ent- voerde, de echtgenote van een be kende vliegtuigbouwer. Tegen deze man, die luistert naar de bijnaam Casanova, is twintig jaar gevange nisstraf geëist. Toen het echtpaar Dassault dezer dagen de rechtzaal verliet, moest het zich onderwerpen aan een spervuur van vragen van dagblad- en radio-verslaggevers. (Telefoto) Een van de vele gemakken van televisie is, dat bijna iedereen alles weet. Voor de genen die tot dusver geleefd hebben op basis van hun veel weterij tegenover de massa die dom en achterlijk was, wordt het wel even moeilij ker. Maar dat soort is tot uit sterven gedoemd en de enke le nablijvers moeten zich maar aanpassen. Wij weten dus allemaal evenveel van alles en kun nen er genoeglijk met elkan der over babbelen. Daarom neem ik ook aan dat ieder een dat mysterieuze, langha rige meisje heeft gezien op het scherm, dat zich tijdens een interview ontpopte als een „pop girl". Wat een kos telijk meisje was dat! De meest intelligente vragen van de interviewer wist zij mees terlijk te pareren met een snel hersenschuddinkje, een schou derophaaltje en een „Kwee- nie. Wat is eigenlijk precies „pop"? wilde de ondervrager weten. „Kweenie-hersen schuddinkje, schouderophaal tje. „Jaaaa..nou.helemaal met pop meegaan en zo. Dansen.in cafees en zo. en platen draaien. -helemaal meegaan met alles en zo Ik ben dus wel echt een pop girl.Ja.wat is het pre cies. kweenie." Ze wilde blijkbaar de in druk vestigen dat het niet hersen- maar gewoon hoofd- schuddinkjes waren. Nou ja. Als er hersens zijn, schudden die gewoon mee. Gewoon meegaan met alles-zeggen die hersens dan en zo. Hoe zie je je toekomst? in formeerde de interviewer volkomen ongerijmd. „Tja, ge woon, helemaal met pop en dan trouwen en zo.en een zaak beginnen.in pla ten. Ja, een zaak in grammo foonplaten beginnen en hele- maal meegaan met de muziek V en de pop en zo." Geen poppenzaak beginnen, maar gewoon pop en muziek en zo.Helemaal meegaan. De domme interviewer ging helemaal niet mee, want hij begon niet over kindertjes krijgen en zo, kindertjes die helemaal pop en meegaan. Dat was jammer, want u en ik, te levisiekijkers, willen juist zo graag weten hoe alles afloopt. Een pop girl en een provo, die trouwen, een flatje bezetten, kinderen krijgen en grootou ders worden. Wat voor een grootmoeder krijgen die kleinkinderen van dat pop girl? Een grootvader die de hele dag niets doet dan brom men, dat kan nog denkbaar wezen, dat is altijd zo ge weest. Maar een grootmoeder die helemaal meegegaan is met pop en zo en een platen zaak drijft. Als ik mijn grootmoeder om een snoepcent vroeg, wat ik tweemaal per maand legaal kon doen, ging haar rok om hoog. (Ik zie zo'n pop al). Onder haar dikke, zwarte rok zaten er nog zes, maar boven op de tweede hing een zak van linnen, die met een stevig lint om haar gebarricadeerde mid del was gebonden. Mijn groot moeder had nog een gewoon ouderwets huismiddeltje. In de linnen zak zat een knip- beurs. Een beurs met een ver vaarlijke knip, die bij het openen een geluidsnabootsing gaf van: „En daarmee basta". Het was daarmee dan ook weer voor een halve maand basta. Uit de beurs kwam de bronzen cent en dit betaal middel was destijds goed voor twee halfuurs-toffees. Vraag: Waar is eigenlijk mijn grootmoeder in haar jeugd helemaal mee meegegaan? Met grootvader, zegt de grap jas maar dat is niet de be doeling van de vraag. Even het muziekgebied aftastend, zou men een aantal ouder wetse dansen moeten noemen sierlijke, gracieuze dansen die werden onderwezen in stijlvolle instituten door elas tieken mannen met hoge boorden en losse manchetten, mannen die gemaakt leken van hoofsheid en takt, met een vleugje romantiek en een goede dosis vrouwelijke ver fijning. Dansleraren als die, welke zo kostelijk beschreven is in een zeker boekje van een zekere Maria Doma, een ver geten vaatje vol kostelijke Hollandse provo-humor van de dierbare, diamanten soort. Maar is grootmoeder hele maal meegegaan met de qua drille des lanciers of de hoe- heettedieookweer? Ze is in ieder geval geen platenzaak begonnen, vermits er geen platen waren maar er was muziek, muziek of schrift enja, helaas geen hit parade en geen miljoenen omzet. Maar muziek was er wel, en er was een levens stijl, een goede, mooie. En er was provokatie, onrust, rebel lie, politie, Amsterdam was er ook in die tijd al. Er moet toch iets zijn geweest waar de meisjes van toen zich aan vastklampten bij gebrek aan bewust eigen leven? Er wer den toen toch ook pop girls geboren, want de natuur heeft altijd op dezelfde manier ge werkt en wat wij doen is al leen maar de dingen een naam geven. En de dingen opschroeven en afbreken. Adam kreeg in het paradijs de opdracht om de dingen een naam te geven, maar de dingen zelf maakte hij niet en nooit heeft een mens zelf iets gemaakt wat niet bestond. Hij heeft ten hoogste zijn grote medewerking verleend en die medewerking is wel het aller grootst geweest bij het plan van de natuur om de aarde te bevolken. Maar wat is in vredesnaam pop? Pop zal misschien een an dere rangschikking der din gen zijn, zwartwitte blokjes, inplaats van lentebloemen op zomerjurken, en een andere rangschikking van gedachten, niet alle vijf precies op het zelfde rijtje maar een beetje dooreengehutseld. Een nieuwe vorm van beleving, waarin logica en ernst potsierlijk worden gekoppeld aan onge rijmdheden en spot. Beleefd heid wordt een gebrek, onder danigheid een kwelling, hu mor een afwijking en muziek een afwezigheid van harmo nie. Er zitten geen nieuwe elementen tussen: zwart was er al, evenals wit; magere meisjesknieën zijn er altijd geweest, neem ik aan. Schou derophaaltjes had Kaïn al, toen hem gevraagd werd waar zijn broer uithing. Hersen- schuddinkjes werden bijna te gelijk met hersens geboren. Helemaal meegaan? Met de fanfare, met z'n allen naar de Zaan, met de Charleston, met de Hervorming, met Hitier al thans voor zover men die Hei mat liebte. Met de actie „Het Dorp", met de uitvinding van de sigaret en de alcohol. Hele maal meegaan en zo en dan sen in cafees en zo. Een an dere rangschikking, want er zijn nog steeds van die ouder wetse mensenkinderen die voor verpleegster studeren en helemaal meegaan met vrij willigerskorpsen naar Afrika. Pop? Het lijkt een bijzonder interessante bezigheid voor een jongeman om papiertjes met „Hitweek" erop te plak ken op het lijf van een naakt meisje dat deed namelijk zo'n pop boy tijdens het inter view. Maar het is gewoon een an dere rangschikking. Wat hij deed was kuiser dan twee honderd jaar geleden de jongen deed die een meisjes hand kuste. Papiertjes plak ken op een reclamezuil is ge woon met niets meegaan. Maar op een levend lichaam dat degradeert het lichaam tot een zuil. De tempel des geestes, dat levend organisme geschapen om te bewegen, te dansen, te beminnen door pop omgetoverd in de Vrouw van Lot, de zoutzuil bij Sodoms ondergang. Een aardige symboliek maken die jongens en meisjes van pop. Te aardig eigenlijk om iets schokkends ongewoons te zijn. Weet u wat er gebeurt? Pop is al bijna uit de mode. Er is al weer iets nieuws op komst. De televisie make de borst alvast nat: Nop. Nop is het nieuwste. Rode en groene rondjes op zomerjurken en handtassen. Nop is voorbe stemd om als een massale in spiratie over de wereld te gaan. Nop muziek is één toon. Een langgerekte, monotone^ toon, onderbroken door rond jes van stilte. Een nop girl is een girl dat helemaal met nop meegaat en zo. Dansen in ca fees en platen draaien en kweenie Nop profiteurs, opgelet! Er zitten miljoenen platen in, duizenden ideeën voor dames- accessoires en kleren. Rode en groene rondjes. Verder niets. Handtassen, parapluus, kou sen met nop. Helemaal mee gaan. Kunstschilders, aan het noppen! Rondje uit de hand is moeilijker dan blokjestrek- ken. Geen passertjes gebrui ken het lukt best als je helemaal met het betreffende nopje meegaat. Grootmoeder, mag ik een tientje? Grootmoeder drukt op een bepaald nopje en er springt een tientje uit haar kouseband, die volgens de nopmode juist even onder haar rokzoom uitkomt. Wat een mooie tijd wordt dat, jongelui van straks! Ze lig gen in hun wiegen te trap pelen om helemaal mee te gaan. Alle spot terzijde. Als dat nop girl volgende maand op de televisie komt, neem haar dan zoals ze is. Weet zij veel. Geloof maar dat ze zich toch dagelijks ongezien en onge merkt ergens in haar zieltje verwondert over die wonder lijke wereld, waarin ze plot seling tot bewustzijn is ge komen. En dat ze zich af vraagt, of het maar niet toch het beste is om helemaal mee te gaan en in de pas van het ongewone te blijven. Een fors hersenschuddink je wekt haar wel op een goe de dag zo tussen de twintig en de dertig, zo tussen de vrouw en de moeder. Dan wordt ze zich bewust van die miraculeuze roeping der vrouw tot het heilige groot moederschap, dat van de overgrote meerderheid deii pop, nop en dop girls ten slotte toch hele lieve, gezelli ge en thee-op-een-lichtje-zet- tende mensjes maakt. MUNCHEN (DPA) De stroom van protesten tegen het plan van de afde ling Beieren van de „Hulpgemeenschap van voormalige leden van de Waffen-SS" in de Münchener „Bürgerbraukeller" haar vijftienjarig bestaan te vieren, heeft re sultaat gehad. De HIAG moet een andere zaal zoeken. De pachter van de bierkelder annuleerde de afspraak met de HIAG. De „Bürger braukeller" was de traditionele ontmoe tingsplaats van Hitier en zijn trawanten. BRUSSEL Twee van de drie Belgi sche artsenorganisaties hebben besloten hun leden te adviseren niet mee te doen aan de staking die vrijdag zou worden gehouden uit protest tegen de vastgestel de honoraria. Alleen het „Nationaal Verbond van Art sen" heeft zijn leden nu opgeroepen tot handhaving van het stakingsparool. BONN (Reuter) West-Duitsland zal Israel dit jaar 160 miljoen mark krediet verlenen. Hiervoor is een overeenkomst voor hulpverlening door de twee landen gesloten. De onderhandelingen hebben vier maanden geduurd. De overeenkomst wordt vandaag getekend. Vingerafdrukken. De Britse regering werkt een plan uit om van alle burgers de vingerafdrukken te laten maken. Men wil daardoor de stijging van de misda digheid tegengaan. Paarden. De beroemde „Royal Canadian Mounted Police" gaat met haar tijd mee. Nieuwe leden van het korps zullen geen les meer krijgen in het paard rij den. Het korps zal slechts vijfhonderd paarden aanhouden voor officiële plech tigheden. Douanen. Alle douanebeambten van de havenstad Arica in Chili zijn aangehou den, omdat zij vier kilo goud hebben ge stolen, die zij van een smokkelaar in be slag hadden. Gevangenen. De directeur-generaal van de Spaanse gevangenissen, Jesus Gonza lez del Yerro, heeft meegedeeld, dat in zijn land 11.358 mensen gevangen zitten, waaronder 62 politieke gevangenen. Asiel. Acht Hongaren hebben in Zweden politiek asiel gevraagd. Zij zijn onlangs met een reisgezelschap in Zweden ge arriveerd. Beatniks. Vier buitenlanders, die door de politie van Malaga, beatniks worden ge noemd, zullen Spanje worden uitgezet. Het zijn twee Britse mannen, een Fran- eaise en een Duitse. De uitwijzing ge schiedt op verzoek van de gouverneur. Hun uiterlijk werd „onvoldoende voor het maatschappelijk verkeer" genoemd. Wijn, De Westduitsers drinken drie keer zo veel wijn als voor de oorlog. Het wijnverbruik is van ongeveer 5.1 liter voor de oorlog gestegen tot 15.1 liter per hoofd van de bevolking vorig jaar. Vredesprijs. De vredesprijs van de Duitse boekhandel is voor het eerst aan twee kandidaten toegekend. Het zijn kardinaal Bea en de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, de scheidende secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken. De prijs is hun verleend voor hun grote ver diensten voor de toenadering tussen de christelijke kerken. Kunstmaan. De Sovjet-Unie heeft woens dag weer een onbemande kunstmaan ge lanceerd, de 118de van de Kosmos-serie. Staat van beleg. In Guatemala is de staat van beleg afgekondigd na de ontvoering van twee vooraanstaande figuren door „de revolutionaire gewapende beweging". Griekenland. Het Griekse kabinet is gere organiseerd. Boembas, minister van In dustrie, wordt minister van Buitenland se Zaken. Hij Vervangt Tsirimokos, die afgetreden is. Er zijn nog een tiental an dere mutaties. De reorganisatie veran dert niets aan de politieke samenstelling van de regering-Stephanopoelos. Expositie. Het bureau voor internationale tentoonstellingen heeft woensdag in Pa rijs Japan toestemming gegeven om in 1970 in Osaka een wereldtentoonstelling te houden. t

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3