Vaartijdenboek ingevoerd voor vaart op de Rijn ..onze man uw man KOLKMAN Raad voor de Scheepvaart Hoe de duiven vlogen met de mode op stap Voor vrije tijd zaanlandsche Reddingboten verrichtten van de ZHRM 23 reddingen I Gemeentebibliotheek Velsen Monica" IJmuiden binnengebracht L0ENDERSL00T, Laatste wens Uitspraken Haarlemse rechtbank LANGS SLUIZEN EN HAVENS Matroos en schipper voor aanvaring op Schipper en stuurman gaan vrijuit Noordzee gestraft Parallelriool aan de Waterloolaan De Thelidomus en de „Theobaldus" BEJAARDEN in zomertijd! Kilometerslange files bij de Velser tunnel DONDERDAG 12 MEI 1966 V- I roestvrij stalen pannen Drie keer vrijspraak mpe lijst Christelijk Politieke Groepering - Kort nieuws 29.90 schoenhandel -,4 -&JH M|?«1 1 s-Kf v !5, VJ..V *;V' ■<w -in millfirfi i1 jÉ Nieuwe aanwinsten van de gemeentebibliotheek zijn de volgende boeken. Nederlandse en vertaalde romans en novel len: Doolaard, De goden gaan naar huis. Doyle, Het dal ver verschrikking. Doyle. Een studie in rood Haas. Wij zullen overwinnen. Lennart, Twintig ramen aan de straat. Mauriac, De huichelaarster. Simenon, Maigret en de maniak van Mont-Martre. Söderholm. Geborgen oogst. Spoor, Spijkers zonder koppen. Bomans, Sprook jesboek. Ferdinandusse, Stukjes in de kraag. Scholte, Anak kompenie. Sillitoe. De dochter van de voddenman. Buitenlandse romans en novellen: Döblin, Berlin Alexanderplatz. Döblin, Pardon wird nicht gegeben. Cecil, Fathers in Law. Rand, Atlas shrugged. Prize stories 1965 Waugh, A handful of Dust. Giono. Le grand troupeau. Couhé. Un après-midi de juin. Akkerman, Doarp sünder takomst? Studieboeken: Het oorlogsvraagstuk. Quoist, Maak iets van je leven. Bayer, Surinaamse ar beiders in Nederland. Kosa, Idealisme contra ideologie. Martineau, Psychologie in de reclame. Carp. De dubbelganger. Waard-De Vletter, Op verkenning in de beroepenwereld. Noord, Ge meenten van nu en morgen. Goulds, Vogels van Europa. Deel I en II. Kaufmann, De mensen- makers. Peverelli, Seksuele hygiëne. Maarseveen, Draf- en rensport. Weinstein, Kombinaties en valstrikken in de opening. Molenveld, Van alles uit een sinaasappelkist. Oldenziel, Kruissteekjes, Deel II. Schortemeyer en Wilzen, Onze voeding. Gorys, Weet wat je eet. Husslage. Windmolens. Alles over uw DKW Hummel. Alles over uw Honda Dream Model C 72-C 77. Alles over uw Kreidler Florett. Alles over uw Sparta GB 50. Bastmeyer en Fick, Automobiel dieselmotoren, Deel I. Maedel. Geliebte Dampflock. Esseling, Nieuwe stoomtabellen. Haftmann, Sfchilderkunst in de twintigste eeuw. Bernal, Precolumbiaanse schilderingen in Mexico. Damase. Pablo Picasso. Claus, De dans van de reiger. Membrecht, Een waardige driehoek. Reve, Nader tot U. Gijsen, Zelfportret. Hussem, Willem Hussum in druk. Euripides, Ifigeneia in Taurië. Draak, Beknopte genealogische gids voor Nederland. Crozier, Het wreed ontwaken. Beatrix van baby tot bruid. Amsterdam omstreeks 1800. Riemens, Middelburg. Haentjes Dekker, Zwitserland. Gistermiddag hebben de Wijsmuller- sleepboten Titan en Simson de kust vaarder „Monica", die na op de Hadksgronden bij Den Helder te zijn gestrand werd vlot gebracht, IJmui den binnengesleept. Tegen half zes passeerde het sleeptransport de slui zen op weg naar Amsterdam. De „Monica" heeft schade aan haar schroef opgelopen. Het schip zal voor reparatie in het dok moeten. Advertentie ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Speciaal geschikt voor aardgas èn elektrisch koken. Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 Een belastingambtenaar in de Ame rikaanse stad Minneapolis wilde, dat in zijn begrafenisstoet een pantserwa gen met open deuren zou meerijden, om te laten zien dat hij niets in het graf meenam. In zijn testament stond dat hij hiermee nog eens zijn principe wil de demonstreren, geen belangstelling voor geld en ander bezit te hebben. Zijn nabestaanden weigerden echter gehoor te geven aan deze laatste wens. De Haarlemse rechtbank heeft een 35- jarige vertegenwoordiger uit Egmond aan Zee, conform de eis veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De vertegenwoordiger had zich als penningmeester van het Haarlems Speel tuin verbond ongeveer 25.000 onrechtma tig toegeëigend. Hij deed dit door middel van het plaatsen van valse handtekenin gen, zodat hij bedragen van het spaar bankboekje van de bond kon opnemen. Ook vulde hij blanco cheques verkeerd in. Een 24-jarige Haarlemse filiaalchef werd voor de rechtbank vrijgesproken. Er was zes maanden tegen hem geëist. Hij zou meineed hebben gepleegd. Tij dens de economische politierechterzitting van 21 februari zou hij een verklaring hebben afgelegd, die in strijd met de waarheid was. Het ging over de eerste aanbetaling van televisietoestellen in de zaak waar de filiaalchef werkte. De rechtbank sprak een 20-jarige mili tair uit Zaandam vrij. Hij zou een tas, die hij in februari in de gemeente Haar lemmermeer had gevonden niet hebben teruggebracht. Hij had dit na zes dagen gedaan. Er was tien maanden gevangenis straf tegen hem geëist. Een 34-jarige Amsterdamse schilder werd vrijgesproken van het feit dat hij sieraden had gestolen. Deze sieraden zou hij het vorige jaar uit een vitrine in de in tercontinentale wachtkamer van Schiphol hebben gèstolen. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf geëist. Het silhouet van een tanker onder scheidt zich vooral van dat van een pas sagiersschip of een vrachtvaarder door de plaatsing van de opbouw. In de mid scheeps verheft zich de brug, waaronder en waarachter de verblijven van de off- cieren zijn. Bij de oudere schepen zijn hier de gezagvoerder en de dekofficieren gehuisvest, terwijl achteruit, dus vlak bij de machinekamerhet technisch perso neel zijn verblijven heeft. Op nieuwere tankers is soms met dit systeem gebro ken en woont alleen de bemanning in het achtergedeelte. De machinekamer en dit bepaalt het bijzondere silhouet van een tanker ligt niet zoals gebruikelijk midscheeps, maar achteruit, zodat de schroeftunnel niet door ladingtanks behoeft te lopen en ook het brandgevaar men denke aan de tijd van de stoomschepen met hun open vu ren en vonken wordt hierdoor vermin derd. De plaatsing van een schoorsteen zover achteruit behoeft niet altijd een tan ker te signaleren. Ook de coasters en niet te vergeten de bulkcarriers vertonen dit beeld wel. De Nederlandse koopvaardijvloot be staat thans uit 88 tankschepen die groter zijn dan 500 bruto reg. ton, welk aantal verdeeld is in 65 stoomschepen en 23 mo torschepen. Voorts zijn er nog 26 motor- tankschepen die minder dan 500 bruto reg. ton meten en welke dus vallen on der de coasters. Wat de maatschappijen betreft, neemt Shell Tankers N.V. een belangrijke plaats in met een vloot van ruim 40 tanksche pen, die in Den Haag thuishoren maar worden beheerd vanuit het kantoor aan het Hofplein in Rotterdam. Van 1912 af Teneinde in verband met de toeneming van de continuvaart op de Rijn te lange vaartijden van de leden der bemanning van schepen, die deze bedrijfsvorm toe passen, te voorkomen, heeft de centrale commissie voor de rijnvaart een regeling aangenomen, waarbij een ten hoogste toe gelaten vaartijd wordt bepaald en ten be hoeve van het toezicht daarop de schipper van ieder schip wordt verplicht een vaar tijdenboek bij te houden. Op de Rijn in Nederland wordt de in- De Jaco-Mina'-ramp Onlangs meldden wij reeds, dat de in specteur voor de scheepvaart inzake het kapseizen en zinken van het vissersvaar tuig „Jaco-Mina" KW 219 op 24 juli van het vorig jaar in de Noordzee nabij IJmuiden concludeerde tot afwezigheid van schuld bij de schipper en de stuur man. De Raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft thans uitspraak gedaan In deze zaak. De raad meent, dat geen van beide betrokkenen schuld heeft aan de ramp. Door de geringe stabiliteit van het schip was het onvermijdelijk, dat de KW 219 bij een ongunstige inkomende in zeer ernstige moeilijkheden zou geraken. Ge bleken is, dat de schipper geen begrip voor stabiliteit had en dat hij daarom de geva ren voor zijn schip niet kende. Ten tijde van de ramp stelden de voor schriften voor het soort schepen als de KW 219 kleiner dan 200 ton geen voorafgaande hellingproef en overlegging van stabiliteitsgegevens verplichtend. Daarom kan deze schippereigenaar geen verwijt gemaakt worden, dat hij de KW 219 na de ombouw voor de boomkorvis- serij niet aan een keuring door scheep- bouwkundig experts heeft onderworpen. Door het in werking treden van het nieu we schepenbesluit is hierin verandering gekomen en dienen alle schepen, onge acht tonnage, zich aan een hellingproef te onderwerpen en stabiliteitsgegevens te verschaffen. Intussen heeft deze zaak aangetoond, dat onbekendheid met de zwemkunst een verhoogd levensgevaar bij rampen op levert. Het had namelijk weinig gescheeld, of er waren twee opvarenden verdronken, ofschoon hulp nabij was. De matroos die tijdens de aanvaring van de motorkotter „Maarten Cornells" KW 222 met het Duitse motorschip „Age- nor" op de Noordzee de wacht aan dek van de Katwijker had, is door de Raad voor de Scheepvaart schuldig verklaard. De schipper van de kotter is mede schuldig. De aanvaring had op 2 maart 1965 plaats, toen de kotter op weg was van IJmuiden naar de visgronden op de Noordzee. De gediplomeerde matroos had de wacht aan dek. Hij zag de „Agenor en meende voorlangs te kunnen. Maar het bleek, dat hij de afstand en de snelheid van de Duitser verkeerd beoordeeld had. De steven van de „Agenor" drong diep in de stuurboordzijde van de Katwijker. De kotter maakte water en het heeft weinig gescheeld of de KW 222 was ver loren gegaan. Hr. Ms. „Jaguar" en de sleepboot „Ti tan" hebben hulp geboden aan beman ning en schip, dat uiteindelijk naar IJmui den werd gesleept. De matroos voerde op grond van zijn „Bewijs van bekendheid met de bepalin gen ter voorkoming van aanvaringen of) zee" bevoegdelijk als dienstdoend stuur man de navigatie. De raad heeft hem die bevoegdheid voor de tijd van vier maan den ontnomen. De schipper heeft in strijd met het schepenbesluit gehandeld door de wacht aan één man over te laten in plaats van een twee man, van wie een ten minste een matroos-S.V.B. De raad heeft hem de bevoegdheid om als schip per te varen op zeevissersvaartuigen ont nomen voor de tijd van een maand. werkingtreding daarvan bevorderd. De regeling is niet van toepassing op sche pen, die uitsluitend op de Rijn binnen Ne derland varen. Bij de nieuwe regeling wordt onder scheid gemaakt tussen: gewone vaart (ten hoogste 16 uren per dag), verkorte semi continu vaart (16 tot. 18 uren per dag), semi-continu vaart (18 tot 20 uren per dag) en continuvaart (20 tot 24 uren per dag). Zowel bij de gewone vaart als bij de onderscheidene vormen van continue vaart moeten onder andere elke dag in het vaartijdenboek het tijdstip en de plaats van het begin en van het einde van de vaart worden ingeschreven. Indien een der vormen van continu vaart wordt toegepast, is een versterkte bemanning vereist, waartoe in de nieuwe regeling tabellen worden gesteld. De sa menstelling van deze versterkte beman ning moet in het vaartijdenboek worden vermeld, welke vermelding door een commissie van deskundigen voor de Rijn vaart moet zijn gewoarmerkt. Voorts moeten ingeval van verkorte semi-continu vaart en semicontinuvaart elke dag in het vaartijdenboek de door de leden der bemanning, met inbegrip van de schippers, vervulde vaartijden worden ingeschreven. Ingeval van continuvaart behoeven slechts de door de schiopers vervulde vaartijden te worden vermeld. Het vaartijdenboek is vanwege de cen trale commissie voor de Rijnvaart in de Duitse, de Nederlandse en de Franse taal uitgegeven. Het boek is voorzien van een handleiding. Hierin is de nieuwe rege ling opgenomen, met inbegrip van de ta bellen voor de versterkte bemanning bij de onderscheidende vormen van continu vaart. Voor een deugdelijke afwatering aan de Waterloolaan te Driehuis is het noodzake lijk om te zijner tijd aan de noordoost zijde een parallelriool aan te leggen. Het gedeelte van dit riool, dat geprojecteerd is tussen de Driehuizerkerkweg en het aanbouw zijnde gymnastieklokaal bij de Jan Campertscholen, is mede bestemd voor de afvoer van regen- en waswater en faecaliën, afkomstig van dit lokaal. In verband met de spoedig te verwach ten voltooiing van het gymnastieklokaal stellen B. en W. van Velsen de gemeen teraad voor, te besluiten tot het laten aan leggen van dit gedeelte van de riolering en daarvoor een krediet beschikbaar te stellen van 13.500. heette deze de N.V. Petroleum Mij. „La Corona" en op 31 december 1959 is het Shell Tankers geworden. Het eerste vervoer ter zee geschiedde met een als brik getuigd vaartuig van 224 ton, de Elisabeth Watts in de tijd dat het zeilschip nog in zijn volle glorie was. Dit schip ging in 1860 onder zeil van Phila delphia naar Londen. Het stuwen van de vaten aan boord vergde weken. Maar toen het schip eenmaal zeilree was, bleek er geen bemanning te vinden die met een lading „rotsolie" (zoals de aardolie in die vroeger dagen heette) onder de voeten zee durfde te kiezen. Straffe maatregelen wa ren nodig om deze lastige situatie op te lossen en zo kon ten slotte de tocht over de oceaan worden gewaagd, die tot ieders verwondering goed afliep. Het varen met tankschepen is thans heel gewoon en in de loop der jaren heeft het tankschip een ontwikkeling ondergaan en tegenwoordig zijn er tankers van enorme afmetingen. De turbinetanker op de foto is zes jaar geleden al van de Nederlandse koopvaar dijvloot afgevoerd. Het is de Thelidomus die met het zusterschip Theobaldius heeft gevaren voor de Koninklijke Shell Groep De Thelidomus kwam in 1944 gereed te Portland bij Kaiser Corporation, heette Bandelier en werd in de vaart gebracht door de United States War Shipping Ad ministration, met Portland als thuishaven De naam Thelidomus kreeg het in 1947 toen het toebehoorde aan de Anglo Saxon Petroleum Co. Ltd. te Londen (behorende tot het Shell-concern) waarna het schip in 1955 onder Nederlandse vlag werd ge bracht, echter zonder van naam te veran deren. De Thelidomus had een bruto inhoud van 10673 reg. ton en 16504 ton draagver mogen. De lengte over alles bedroeg 159,56 m., de breedte 20,77 m., de holte 11,94 m. en de diepgang 9,20 m. De stoom turbine, fabrikaat General Electric gaf het schip een vaart van ruim 15 knoop Het zusterschip Theobaldius heette aan vankelijk Silver Creek en kwam in 1947 onder Britse vlag als Theobaldius, om evenals de Thelidomus in 1955 in bedrijf te komen onder de Nederlandse vlag. Beide schepen werden in 1960 voor de sloop verkocht. Arie van der Veer Advertentie hun verzorging zal onze zorg zijn. 3 J. RITSKES Nr. 11 van lijst 3 C.H.U. A.R.P. S.G.P. HET ATOOM Van de postduivenhoudersver- eniglng „Het Atoom" te Velsen-Noord namen 205 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu (België) af over een afstand van 233 km. De lossing van de duiven ge schiedde tijdens zuidwesten wind om 7.40 uur. Een duif van J de Boer bereikte als eerste het hok om 9.58.42 uur; de laatste prijsduif om 10.06.18 uur. Voor deze derde vlucht in het nieuwe seizoen bleken de weersomstandigheden bijzonder gun stig. De vrij harde zuidwestenwind, die de vogels achter zich hadden, maakte voor de eerstaan- komende vogel een gemiddelde uursnelheid van bijna honderd kilometer mogelijk. Het wonder lijke is wel, dat liefhebber A. de Bot Jr. tot driemaal achtereen zijn snelste vlieger wel eer der vóór het hok kreeg, maar alle drie keer pas later kans zag de vogel te klokken. Een onwillige misschien. Nu werd de heer A. Voor hout, die tweemaal eerste was in de vorige vluchten van zijn fraaie plaats verstoten door dat zijn eerste vlieger als nummer 22 binnen kwam. ^De snelheid van de vlucht viel ook af te leiden uit het feit, dat alle prijzen binnen acht minuten waren verdeeld. De uitslag was als volgt: J. de Boer 1, 12 K. Timmer 2, 15, 36: A. Koens 3, 18, 23, 31; Ph. F Martinius 4. 11. 38; A. Kat 5, 34; P. van der Wiele 6. 8, 32; A. F. de Roos 7: J. Asjes 9, 24, 27; A. de Bot Jr. 10, 30, 41; B. Schoo 13, 20, 28. 33; L. Veldt 14, 17, 19, 21, 37; D. Stapper 16; A. Voorhout 22.29; P. Schoone 25; W. Schouten 26, 35; Ch de Jong 39; M. van 't Hof 40. ORANJE NASSAU Van de postduivenhou dersvereniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen 167 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu (België) af over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschied de om 7.40 uur. Een duif van J. Kraayenoord bereikte als eerste het hok om 9.55.5 uur. De uitslag was als volgt: J. Kraayenoord 1 12, 34; A. de Waard 2, 14, 18, 24; J. v. Sikkelerus 3. 4, 5. 20, 21, 26. 32, 33; H. de Weers 6, 15, 31; H. Broek 7, 29; P. Martens 8, 36; J. Tijms 9, 23 J. Rijs 10. 11, 13, 28; S. v. Leeuwen 16, 30; D. Mantel 17; E Schreuder 19; B. de Goede 22 J. Prins 25, 27, 35. DE SNELVLIEGER Van de postduivenhou- dersvereniging „De Snelvlieger" te IJmuiden namen 346 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu (België) af over een afstand van 230 km. De lossing van de duiven geschied de om 7.40 uur. Een duif van S. Voeten bereikte als eerste het hok om 9.52.39 uur; de laatste prijsduif om 10.3.50 uur. De uitslag was als volgt: S. Voet en Zn. 1, 7 8. 11, 12, 26. 33, 43. 49; A. J. Ham 2, 54, 68, 70; F. de Boer 3, 4. 6, 51: J. v. d. Kammen 4, 28, 44, 48, 59, 64; F. Schaap 5. 10, 67; L. Tervoort 6. 41; B. Visser 9, 24, 61; Joh. Broek 13, 32, 40; J. Wijker 14. 47, 69; C. Zwanenburg en Zn. 15, 27, 34, 35, 65; H. v d. Wiele 16, 17, 23, 53; W. de Wiers 18; R. Jung 19; A. v. d. Zee 20. 37, 60; W. Remmers 21, 31, 38; F. F. Booy 22. 39; Gebr. Boender 23, 29, 52. 66; K. Klepper 30, 45; A. Warnaar 36; A Huygens 42; W. Rolvink 50; K. van Breemen 55. 57; C. Reker 56; A. Schotvanger 58; J. Ane- pool 62 Jac. Broek 63. BONTE DUIF Van de postdulvenhouders- vereniging „Bonte Duif" te IJmuiden namen 153 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu (België) af over een afstnd van 230 km De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van A Niemeijer bereikte als eer ste het hok om 9.55 uur; de laatste prijsduif om 10.05 uur. De uitslag was als volgt: D. Niemeijer 1. 4. 9 10, 12; K. Jellema 2; A. Verduin 3, 20; A. Kraai- enoord 5. 19; Sj. Heis 6, 14; E. Klinge 7, 15, 22 J. Minneboo 8, 24; J. van Loon 11, 13, 21, 29 J. Kaldenbach 16, 28; W. van Opbergen 17, 25 R. Wielart 18; J. Dekker 23; P. Verscheuren 26 Muiderman 27; A. Ulehake 30. SNELLE WIEKEN - Van de postduivenhou- dersvereniging „Snelle Wieken" te Santpoort namen 274 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu (België) af over een afstand van 229 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.40 uur. Een duif van M. Janssen bereikte als eerste het hok om 9.54.33 uur; de laatste prijsduif om 10.03 uur. De uitslag was als volgt: M. Janssen 1, 5, 24, 27; v. Haaster-Rozemeyer 2, 14, 30, 32, 34. 36 50, 51; G. Brouwer 3, 21. 54; J. Handgraaf 4, 7 8, 10. 12, 17, 39. 46: C. Koks Sr. 6, 43, 44. 48 A. Tabernal en Zn. 9, 11, 27, 38, 41; v. d. Wensch 15. 18, 23. 26. 29, 52; E. Gorter 1$, 42; J. Hoog zaad 19. 22. 31, 33, 37. 53; J. de Jonge 13, 25 G. Kops 20, 28: De Graaf 35: C. Koks Jr. 40 K. Bouwer 45. 47, 55; Sneekes 49. DE IJMONDEN Van de postduivenhouders- vereniging „De IJmonden (zaterdagvliegers) t# IJmuiden namen 170 duiven deel aan een wed vlucht van Mons af over een afstand van 228 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9 40 uur. Een duif van Van der Scheer bereikt# als eerste het hok om 13.33 uur; de laatste prijs duif om 16.51 uur. Door het koude, buiige weer had de vlucht een traag verloop. De uitslag was als volgt: Van der Scheer 1, 9. 24 en 32; Hoekstra 2, 3 en 19; Klinkenberg/ Jansen 4, 13 en 15; De Vlugt 6, 21 en 34; Suur- mond 7 en 8; Van Duijn 10 en 30; Schafstall 11; Broek 12 en 16; Antonis 14, 27 en 29; Ulehak# 17, 22, 28 en 33 v. d. Plas 18, 25 en 31; Strijker 20; Knapen 23; Kunst 26. DE VREDESDUIF De Heemskerkse post duivenvereniging „De Vredesduif" had voor de wedvlucht vanaf Vilvoorde over een afstand van 178 km 444 duiven in concours. Gelost om 7.30 uur, kwam de eerste van d# I prijsduiven binnen om 9.19.03 uur, terwijl d# laatste werd geklokt om 9.27.18 uur. Uitslag: P. v. d. Kolk 1, 6. 7. 8, 63, 64, 85: E. Ooteman 2, 20. 29, 30, 41. 53, 54; J. Castricum 3, 9, 10: G. Veldhuis 4, 38. 39.55, 56, 82, 83; A. Bruins 5, 11. 12, 64; J. v. d. Zon 13. 14, 33, 46; H. de Jong 15, 16; A. Nielen 17, 25. 45; P. Lotter- man 18. 24, 40; P. de Munck 19: J. Duijn 21, 42, 57, 60. 78, 89; G. de Boer 22. 35, 58. 62, 76, 80; G. Lotterman 26, 27, 36. 37, 65, 66 67; A. Mar tens 28 61: Ch. Beij 31, 74; A. v. d. Kolk 32, 34. 59, 81; C. Broersen 43. 69; H. Tromp 44; A. Casse# 47; C. Limmen 48; G. de Kruijf 49, 50; P. v. Goethem 51, 70; Th. Half 52, 79; J. Winter 68. 87, 88; J. Veenstra 71; C. Boerebach 72; H. Nu- man 73: N. Bakker 75, 77;J. Beentjes 86. Inkorven voor St. Ghislain Hornu zaterdag 14 mei van 14 tot 15 uur; klokstellen om 17 uur. -- s Het t.e.s. „Thelidomus' Ontwikkelingshulp. Nederland telt 72 par ticuliere organisaties die werkzaam zijn op het terrein van de ontwikkelingshulp. Dit blijkt uit een publikatie die het ministerie van Buitenlandse Zaken in samenwerking met de Nederlandse Or ganisatie Voor Internationale Bijstand heeft uitgegeven. Behalve Suriname en de Nederlandse Antillen worden 47 lan den in Afrika, Azië en het Midden-Oos ten, Europa (Griekenland, Spanje en Joego-Slavië) en Latijns Amerika ge noemd, waar die organisaties activiteit ontplooien. Advertentie 40 47 De moderne vrije tijdsschoencombinatie van luchtige sandaal en sportieve schoen. Bijzonder licht van gewicht, gemaakt van sportief leder KENNEMERLAAN 63 IJMUIDEN - TELEF. 4781 De laatste dagen toont het verkeer door de Velser tunnel meermalen het beeld van kilometerslange files van honderden auto's, die slechts met horten en stoten hun weg kunnen vervolgen. Met name het verkeer dat uit noordelijke richting komt ondervindt hierdoor vaak aanzienlijke ver traging. Meer dan eens strekt de auto slang zich zelfs tot bij Uitgeest uit. Het oponthoud op de rijksweg Alkmaar-Velsen vindt zijn weerslag op het verkeer op de aan- en afvoerwegen. De oorzaak van de opstoppingen in en buiten de westelijke tunnelbuis, die niet zelden min of meer ernstige kettingbotsingen tot gevolg heb ben, zijn de asfalteringswerkzaamheden op het verkeersplein ten zuiden van de tunnel. De verkeersstroom moet namelijk hierdoor over één rijbaan worden geleid. Reddingboten van de Koninklijke Zuid hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (ZHRM) hebben het vorig jaar 23 reddingen verricht waarbij in totaal 221 zeelui veilig aan land wer den gebracht. Tot de belangrijkste reddingsoperaties behoorde onder meer de hulpverlening aan het Deense m.s. „Chilean Reefer", die ter hoogte van Nieuwe Sluis een ern stige aanvaring had. Op de dag van het ongeluk, de vierde april, redde de „President J. V. Wierds- ma" uit Breskens de 38 opvarenden van de Deen. Bijna twee maanden eerder had de „President J. V. Wierdsma" alle 22 opvarenden van het op de Nollenplaat gestrande Griekse s.s. „Spyros Armena- kis" gered. De reddingboot „Koningin Jiliana" uit Hoek van Holland en het reddingvlet „Prinses Margriet" uit Ter- heyde namen op 24 november de specta culaire redding van de 48 opvarenden van het Liberiaanse s.s. „Ping An", die voor Terheyde op het strand was gelopen, voor hun rekening. In 1964 verrichtten de reddingsvaartui gen van de ZHRM ook 23 reddingen. Daar waren toen in totaal 116 geredde zeelui bij betrokken. Een en ander wordt ge meld in het zo juist verschenen jaarver slag van de ZHRM. Het jaarverslag meldt voorts dat de plannen voor de aanbouw van een nieuwe reddingboot van het type „Koningin Julia na" thans zover gevorderd zijn dat bin nenkort tot aanbesteding kan worden overgegaan. Men streeft ernaar de nieu we boot, die de naam „Javazee" zal krijgen, begin 1967 in dienst te stellen op het station te Breskens.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7