Rooms-katholieke opvatting over het gemengd huwelijk is niet veranderd i Deelnemer aan bezoek aan Avereest: in het rijksasiel is onaanvaardbaar T oestand vrijwel innri if n a ir abLnnnn i Bent u wel zuiver in het leer Echt leer is echt mode Deventer ziekenhuizen opleiding doctorandi open voor tot arts Mr. dr. De Meyere voor „Protestants Nederland N.S.-maatregelen tegen kabelstoring Hagenaars gepakt die Eindhovenaar beroofden Beatle-kop? Badmuts op! rrngUKe^ II 9 STUKS 1/ II Omroepwet, herdenking en bevrijding DONDERDAG 12 MEI 1966 en zo heerlijk zacht voor uw handen 1 Het meisje en de machine nieuws Kort helpt altijd Advertentie Onder de huidige omstandigheden zal een gemengd huwelijk tussen twee diep-gelovigen altijd een hache lijke zaak blijven. Wordt er een cano niek huwelijk gesloten, dan doet de niet-rooms-katholieke partij zijn ge weten geweld aan. Blijft het canonie ke huwelijk achterwege, dan kan de rooms-katholieke partner in ernstige gewetensnood komen. De vraag rijst, of mensen tussen wie oprechte liefde bestaat, elkaar dat mogen aan doen". Tot deze conclusie kwam mevrouw mr. dr. J. C. de Meyere uit Oegstgeest gister avond in Utrecht tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de ver eniging „Protestants Nederland". Zij hield daar een lezing over het „gemengde hu welijk naar canoniek recht, de modernere vorm van contra-reformatie". Uitvoerig ging mevrouw De Meyere in op de instructie over de gemengde huwe lijken, die op 18 maart van dit jaar is uitgegaan van de congregatie voor de ge loofsleer in Rome, het voormalig heilig officie. Volgens haar is de strekking van deze instructie in hoofdzaak, juist in het ge mengde huwelijk de heiligheid van het huwelijk naar rooms-katholieke leer te waarborgen, paal en perk te stellen aan het geëxperimenteer met zogenaamde oecumenische huwelijken en op enkele punten de eisen van het rk kerkelijk recht te matigen, omdat het decreet over het oecumenisme dit „schijnt te suggereren". In de instructie is onder andere bepaald, dat een gemengd huwelijk, wil het voor de rooms-katholieke kerk geldig zijn, in canonieke vorm moet worden gesloten, hetgeen wil zeggen dat de trouwbeloften ten overstaan van een rk priester en twee getuigen moeten worden uitgesproken. Advertentie Iedere huwelijkssluiting ten overstaan van een rk priester en een niet rooms-katho lieke bedienaar, die samen elk hun eigen ritus voltrekken, moet absoluut worden vermeden. Wel zegt de instructie: „er is echter niets op tegen, dat na afloop van de religieuze ceremonie de niet-katholieke bedienaar enkele woorden van gelukwens en bemoe diging uitspreekt en dat er samen met de niet-kathólieke bedienaar enkele gebeden worden gezegd. Dit alles mag met goed vinden van de plaatselijke bisschop en met inachtneming van de nodige voor zorgen ter vermijding van het gevaar van opspraak gebeuren". Mevrouw De Meyere vestigde er de aandacht op, dat het hier alleen gaat om het optreden van een niet-katholiek be dienaar in de rk kerk. De codex verbiedt het bruidspaar, voor of na de canonieke huwelijkssluiting naar een niet-katho- lieke bedienaar te gaan om voor hem de huwelijkstoestemming te geven of te ver nieuwen. De instructie heeft dit verbod gehand haafd en alleen de sanctie afgeschaft die de codex op overtreding van deze bepa ling stelt, namelijk ex-communicatie. Ten onrechte, aldus mr. De Meyere, be staat hier en daar de opvatting dat de ex-communicatie is vervallen voor alle gemengde gehuwden die het canonieke huwelijk achterwege hebben gelaten: de rooms-katholiek die alleen maar burger lijk trouwt of alleen maar in een niet- rooms-katholieke kerk, is volgens de rk kerk helemaal niet getrouwd, leeft in con cubinaat en is daardoor reeds van de sacramenten uitgesloten. De opheffing van de ex-communicatie voor „dubbele" huwelijkssluitingen heeft weinig te betekenen, zo zei mevrouw De Meyere, want de rooms-katholiek die zijn kind door een niet-katholiek godsdienst bedienaar laat dopen of laat onderwijzen in een niet-rooms-katholieke godsdienst, wordt geëxcommuniceerd en is bovendien verdacht van ketterij (canon 2319). Mr. de Meyere noemde de goede 2fijde van de instructie, dat men nu weet waar men aan toe is. In Nederland, zo zei ze, behoeft het nu niet meer voor te komen dat een bruidspaar in de mening verkeert dat er een gemeenschappelijke inzegening van het burgerlijk huwelijk door predi kant en pastoor plaats heeft, maar dat het na afloop in het trouwboekje leest, dat er een rooms-katholiek canoniek huwelijk is gesloten. Voor predikanten vindt me vrouw De Meyere het meewerken aan zo'n ceremonie alleen maar vernederend omdat zij de niet-katholieke partner aan het volkomen contra-reformatorische ca nonieke huwelijksrecht uitleveren. ASCOT M'f Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn maatregelen in voorbereiding, waardoor via een ingrijpende wijziging in de scha keling der voedingskabels de gevolgen van een kabelstoring zoveel mogelijk wor den beperkt. Dit deelt staatssecretaris Posthumus van Verkeer en Waterstaat mee in antwoord op vragen van de Twee de-Kamerleden Westerterp en Van den Heuvel (beiden K.V.P.). over de grote stagnatie in het treinverkeer in de avond van 7 april. Een kortsluiting legde wis sels en seinen op het traject Den Haag- Rotterdam-Dordrecht lam; 37 treinen kregen vertragingen die varieerden van enkele minuten tot anderhalf uur, 25 trei nen vielen uit, 9000 reizigers werden ge dupeerd. De kortsluiting in een voedings kabel in Rotterdam was een gevolg van een straatverzakking. Reizigers werden volgens de vragenstel lers trein in trein uit gestuurd en verwe zen naar bussen die er niet waren. De staatssecretaris zegt daarentegen niet de indruk te hebben gekregen dat er sprake was van een volslagen gebrek aan samenwerking. Er moesten op korte termijn een hele reeks maatregelen wor den genomen, waarbij nogal wat van het improvisatietalent van de spoormensen werd gevraagd. In Den Haag zijn twee mannen aange houden, die in Amsterdam een 54-jarige Eindhovenaar hadden beroofd van een portefeuille met 1300.Deze had het kenteken genoteerd van de auto waarmee de overvallers wegreden. De auto bleek te zijn gehuurd bij een garage in Den Haag. Toen de mannen de wagen terug brachten werden zij in de garage aange houden door Amsterdamse rechercheur». DEN HAAG - Het rijksasyl voor psychopaten te Avereest moet prak tisch alles nemen wat ter beschikking door is een welhaast onaanvaardbare toestand ontstaan. Dit is de indruk van de regering wordt gesteld. Daar- De directie van de Amsterdamse ge meentezwembaden wil in de binnen, en buitenbaden met uitzondering van dat in de Sloterplas voor lang harige jongens en meisjes het dragen van een badmuts of polocap verplicht stellen. Dit uit hygiënische overwe gingen in verband met de waterver ontreiniging. Losse haren geven na melijk grote moeilijkheden bij de fil terinstallaties van de zwembaden. Mary Louise Sturman uit New York is een aantrekkelijk meisje. Daarom heeft men haar hier gefografeerd, samen met een dummy van een reusachtige turbo-straalmotor. Dat gevaarte wordt gebouwd voor de Boeing-747, een vliegtuig dat 490 passagiers moet kunnen vervoeren. Het moet eind 1969 de lucht in kun nen. Die motor is natuurlijk een knap staaltje van ingenieurskunde, maar voorlopig is Mary ook de moeite wel waard. (Telefoto). Leverantie. De British Aircraft Corpora tion heeft bekendgemaakt dat een con tract van 650 miljoen gulden is onder tekend voor levering van straaljagers en opleidingsvliegtuigen aan Saoedi-Ara- bië. Advertentie K2r bnfnBrocadas.Afnstanlvii „Minister Vrolijk heeft de kogel door de kerk gejaagd" zegt HET VRIJE VOLK over de nieuwe omroepwet „Het ontwerp-omroepwet ligt op tafel. Op tijd om in het volgende parlementaire jaar behandeld en afgedaan te worden. Dat is een bewonderenswaardige presta tie. In de afgelopen maanden is van som mige kanten kwaadaardig gesuggereerd: dat ontwerp-omroepwet komt voorlopig vast niet. Want de omroepzaak houdt het kabinet-Cals bij elkaar. Het is hét grote punt waarover men het eens is bij de re geringspartijen. Valt het weg, dan komen er scheuren. De regering heeft zich terecht van dit soort verdachtmakingen niets aangetrok ken. Het ontwerp ligt tijdig ter tafel. En het is een ontwerp waarin de gedachte van een van de staat onafhankelijk om roepbestel, dat tegelijk aan de verschei denheid en aan de gezamenlijkheid ruim te geeft, op een aantrekkelijke manier vorm heeft gekregen. De Nederlandse Omroep Stichting zet de kroon op het streven naar samenbun deling en markeert het begin van een nieuw bestel." Zo zo. Maar in Het PAROOL wordt ge steld: Ontwerp-omroepwet onrijpe vrucht. Dit blad zegt dat het ontwerp voorna melijk een legalisatie is van veel van wat in de overgangsperiode tot stand is geko men. Op een enkel onderdeel ha is met dit bestel onvoldoende ervaring opgedaan om daaruit lering te kunnen trekken ten be hoeve van de toekomstige situatie. Op grond daarvan zou men minister Vrolijk kunnen verwijten dat hij het parlement een onrijpe vrucht heeft voorgezet. Aan gezien evenwel het parlement op poli tieke gronden hemzelf tot spoed, heeft aangemaand, zal de volksvertegenwoordi ging hem in meerderheid echter geeiver wijt kunnen maken. Het gaat er eigenlijk al niet meer om ons land een beter om roepbestel te bezorgen. Een politiek twist punt moet worden opgeruimd. Zo niet goedschiks dan kwaadschiks." Op één punt is het ontwerp-Vrolijk ech ter slechter dan het plan-Qals. In de re geringsverklaring werd een gezamenlijk programma aangekondigd, dat een gees telijk ontmoetingspunt zou moeten vor men voor de geestelijke en maatschappe lijke stromingen, uiteraard ook van die. welke niet door bepaalde zendgemachtig den worden vertegenwoordigd. In het ont werp-Vrolijk is die laatste formulering losgelaten. Er is nog slechts sprake van een samenrverkingsorgaan van de om roeporganisaties. Dit betekent een bevestiging van het be noemingsbeleid der laatste maanden waarbij op elke vacature bij de gezamen lijke programmastof een functionaris der omroepverenigingen werd geplaatst. Het markeert tevens de afstand tot het P.v.d.A.-plan, dat een nieuwe aanpak van het omroepbestel beloofde, waarin beide stromingen aanhangers der omroepver enigingen en van een nationale omroep hun idealen en overwegingen zouden herkennen. Schijnopenheid De TELEGRAAF trekt uit het ontwerp de conclusie dat de door een overgroot deel van ons volk begeerde openheid van het omroepbestel een schijnopenheid is. De gestelde criteria die in het wetsont werp voor nieuwe zendgemachtigden gel den, zijn afgestemd op de behoudzucht van de zuilen. In de Nederlandse Omroep Stichting zal de dwang tot samenwerking tussen alle tot de ether toegelatenen blijven over heersen. Nieuwe zendgemachtigden, wil len zij al door hun toelatingsexamen no men, blijven ingekapseld in een organisa tie, waarin de zuilenbeheerders de boven toon voeren. Tot een recht van wederwoord voor ra dio en televisie heeft minister Vrolijk niet willen besluiten. Dit recht is gedegra deerd tot de mogelijkheid van rectificatie, waaraan een gerechtelijke procedure voor af moet gaan. De vrijheid van de ether blijft in handen van de Hilversumse machthebbers, die de door minister Vro lijk geëiste samenwerking zullen gaan be nutten om iedere aanval op hun hechte bastion met vereende krachten af te slaan. Een verdere uitbouw van de regio nale radio- en tv-uitzendingen zal voorlo pig wel een schone wensdroom blijven. Het ALGEMEEN DAGBLAD zegt: Het kabinet-Cals sluit nu, waarschijn lijk voor lange tijd, elke mogelijkheid voor een werkelijk open bestel uit. Zo wil het de politiek, die zegt dat ons volk het wil. Maar het blad zou het toch kwalijk vin den als werkelijk belangrijke aangelegen heden tijdens een kabinetsformatie weer op de achtergrond zouden worden gescho ven door een onvruchtbaar geharrewar over radio en tv. Geen kabinetscrisis dus, svp! Tweeslachtig De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT vindt dat het wetsontwerp-Vrolijk qua visie en progressiviteit achterblijft bij het dertien jaar oude ontwerp-Cals. Men constateert op veel punten een tweeslach tigheid. Enerzijds wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke vrijheid van handelen en beslissingen voor de omroeporganen, an derzijds schrijft de wetgever op zeer be paalde terreinen die organen voor hoe zij moeten handelen. Van een „light, pro- gramme" wordt nadrukkelijk gewaagd Over een „third programme", over de plicht tot parlementaire berichtgeving in radio en televisie en over nog een stuk of wat andere, doch niet onbelangrijke za ken, zwijgt het ontwerp. Van een raamwet is geen sprake. Daar voor wordt te veel geformaliseerd en ge reguleerd. Er worden wat uitwijkmoge lijkheden middels algemene maatregelen van het bestuur in het vooruitzicht ge steld. Als geheel beschouwd, consolideert dit onderwerp evenwel meer dan dat het mogelijkheden opent tot een ontplooiing van-het gebruik van de omroepmedia die in overeenstemming is met hun maat schappelijke en culturele functie en met het technisch perspectief. Dodenherdenking en bevrijding zijn ook vele kranten onderwerpen van com mentaar geweest. De LEEUWARDER COURANT zegt dat er langzaam in de herdenking een vertekend trekje is geslo pen: het gaat er op lijken dat heel Ne derland vijf jaren lang van de onderdruk king te lijden had en aan het verzet heeft deelgenomen. Uit boeken als Pressers Ondergang" en „Arbeitseinsatz" van Sijes blijkt wel wat anders. De herdenking van de bevrijding en van de gevallenen heeft allen zin, wanneer dat gebeurt met een warm hart en een koel verstand. En in het besef, dat de wereld van nu in wezen dezelfde is als die van enkele tientallen jaren geleden. Het heeft weinig zin, onze gevallenen te herdenken, wanneer daarbij wordt vergeten dat ook nu in de wereld mensen leven en vallen, die tegen door hen als onduldbaar gevoel de vormen van onrecht en onmenselijk heid in opstand zijn. Het heeft weinig zin, pathetisch de trommen te roffelen als men daarmee de waarheid wil overstem men, dat geen mens als een held wordt geboren en dat halfheid het voornaamste kenmerk van onze bezettingstijd is ge weest. De mensheid en in dit geval voor al onze jeugd, heeft geen behoefte aan mythen. Het VRIJE VOLK acht de bevrij dings dag een verloren zaak. En over de herden king zegt het blad, dat dit jaar de stilte maar. slecht in acht werd genomen. Zal de vierde mei blijven? Niet vanzelf Niet als alleen de hoorn met een signaal de omstanders bij de gedenkplaatsen tot stilte roept. Het getal der omstanders zal met de jaren verminderen. De vierde mei zal alleen blijven als elk jaar weer met nadruk van tevoren op de betekenis van deze avond wordt gewezen Want als een beduidend aantal mensen niet meer beseft dat hun onverschilligheid de hele herdenking op het spel zet, is het met de vierde mei gedaan. Er zijn teke nen dat het zover is. Volgend jaar zal met grote nadruk tijdig op inachtneming van de gevraagde stilte moeten worden aangedrongen. DE WAARHEID signaleert een uitzen ding van de VPRO op 5 mei over enkele verzetsfiguren. In werkelijkheid ging het om enkele „Vrij Nederland"-figuren en om Gerben Wagenaar, die het zoals bekend bij zonder goed met elkaar kunnen vinden Het was bijzonder typerend, dat de VN club, die zich altijd bewogen heeft in de wereld van de inlichtingendiensten, en hun boezemvriend Wagenaar, een soort luister- en kijkspelletje mocht opvoe ren onder de deskundige leiding van Smallenbroek, minister van binnenlandse zaken: de man, die de verantwoordelijk heid draagt voor de BVD en voor het ge welddadige optreden van de politie in de laatste tijd. Het waren allemaal vrienden onder elkaar. an een deelnemer aan het werkbe zoek van de reclasseringsraad Am sterdam aan deze inrichting voor ge stoorde delinkwenten bij Dedems- vaart. Hij publiceerde zijn verslag in het maandblad voor berechting en reclassering. De samenstelling van de bevolking van Avereest is een van de grootste proble men. De intelligentie van de mannen va rieert van diep zwakzinnig tot bijna nor maal. Er is een groep psychotici die eigenlijk in een speciale inrichting zou moeten worden geplaatst, maar door gebrek aan ruimte in Avereest moet blijven. Klaas Vaak En dit kon men lezen in het televisie commentaar van de VOLKSKRANT over het TV-programma op 4 mei: Onbegrijpelijk, dat er op deze niet on verdienstelijke maar enigszins overladen avond voor de kinderen geen vier minuten „Klaas Vaak" afkonden. Zij kunnen het niet helpen dat vele ouderen zich ooit zand in de ogen hebben laten strooien. Jongens van negentien verkeren tussen volwassen criminelen. Er is een groep van 28 mannen boven de zestig jaar de oudste is 91 van wie het onwaar schijnlijk is dat ze ooit het gesticht zul len verlaten. Bij gebrek aan een thuis voor geestelijk gestoorden moeten zij hun levensavond nu in Avereest, dat daar natuurlijk maar gedeeltelijk op be rekend is, slijten. De situatie in Avereest wordt sterk be paald door het personeelsgebrek een der meest algemene belemmeringen voor verbetering van ons systeem van straf tenuitvoerlegging. Dit maakte het zelfs nodig de bevolking van Avereest in te krimpen van 200 tot 178. Advertentie Elke consument kan veel plezier hebben van wat (leder)warenkennis. U wilt toch het beste voor uw geld Welnu stel 3 eisen bij het kopen vao schoenen. Ie - kies uit de grote keus het model dat vol komen naar uw zin is. 2e - vraag een schoen met bovenwerk van leer. Is het bijv. rundleer, lakleer, chevreaux, box calf, suède of een andere echte leersoort Dan is het goed. 3e - het Voor elegante schoenen eer onderwerk, leren zool. PublikatieLeder-Centrum Nederland, Tilburg Hier doet zich ook het probleem voelen dat Avereest „in de rimboe" ligt. Dat i» een gevolg van de misschien nog niet helemaal verdwenen maar niet helemaal gerechtvaardigde neiging om dergelijke inrichtingen uit het gezicht te houden. Mensen die zich tot het werk onder ge stoorde delinquenten voelen aangetrokken bedenken zich dan wel eens vooral al» ze schoolgaande kinderen hebben. Nijme gen en Vleuten liggen veel beter in de markt. Kooien De hoofd- en bijgebouwen van Avereest (dat vroeger als rijksopvoedingsgesticht heeft gediend) stammen uit het begin van deze eeuw. Dat is te merken ook: de inrichting van de slaapzalen (eenhe den voor twaalf man) is uitgesproken achter met zijn middeleeuws aandoende kooien waarin de bewoners 's nacht* worden ingesloten. De reclasseringsraad heeft alleen het voorgesticht" bezocht, waar de at mosfeer als vrij rustig wordt beschreven; geen heftige conflicten, geen onderlinge vechtpartijen. Er is echter ook een „ach tergesticht". Daar zitten de „kneusjes" (zoals ze door de gestichtsbevolking zelf worden aangeduid) en daar liggen de za ken natuurlijk iets anders. De bewoners van het „voorgesticht" zijn er beter aan toe, zij hebben meer perspectief en daar wordt hun houding natuurlijk door beïnvloed. Geen behandeling Het is duidelijk dat door deze zwar» materiële omstandigheden de mogelijk heden om wat met de geestelijk gestoor de delinquenten te doen beperkt zijn. Het is al een compliment dat er al iets ge daan wordt, meent de verslagschrijver. De methode van Avereest is geen behan deling, maar wordt aangeduid als „ont- criminalisering". Het systeem van gedragsaanpassing i* traspgewijs en eindigt met contacten met de buitenwereld door sport en ook wel door plaatsing in een fabriek en uit eindelijk het proefverlof. In 1964 werd dit 108 maal gegeven. Dertig percent werd een mislukking doordat de man weer tot een misdrijf verviel. Dit recidive-cijfer zal wel niet veel afwijken van het ge middelde. Avereest is niet zwaar bewaakt omdat anders de grondslag van de methode van gedragaanpassing zou worden aange tast. Alleen de terreinwachten zijn bewa pend en het is beslist niet moeilijk om te ontvluchten. Jaarlijks zijn er gemiddeld twintig van die ontvluchtingen pogingen daar toe en niet op tijd terugkomen van werk buiten het gesticht niet meegerekend. Grotendeels zijn dit echter gevallen van niet-nakoming van de verlofstermijnen. Er zijn per jaar gemiddeld vijf gevallen van echte uitbraak. (Van onze correspondent) DEVENTER Reeds geruime tijd vin den besprekingen plaats tussen curatoren van de medische faculteit van de rijksuni versiteit te Groningen enerzijds en de besturen en specialisten van de Deventer ziekenhuizen anderzijds over de mogelijk heid de opleiding van medische doctoran di tot arts ook te Deventer te doen ge schieden. Het betreft drie ziekenhuizen, te weten het St. Geertruideziekenhuis, het St. Jo- sephziekenhuis en de psychiatrische in richting „Brinkgreven". Het gaat aanvan kelijk om 26 doctorandi per jaar. De be sprekingen zijn maandag in een ver ge vorderd stadium gekomen. Hierbij waren aanwezig de burgemeester van Deventer, de commissaris van de koningin in Gronin gen, mr. C. L. W. Fock, en de vertegen woordigers van de besturen van de betrok ken ziekenhuizen. De uitvoering van de plannen is alleen mogelijk met medewerking van de „Stich ting pathologisch, anatomisch en bacterio- logisch-serologisch laboratorium" van de ziekenhuizen te Deventer. Namens deze in stelling was de directeur aanwezig, dr. I. Ph. Henneman en namens de rijksuniver siteit van Groningen de secretari* van iio universiteit, mr. H. Addens.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9