en RETOURTJE MARS OF VENUS BINNEN 35 JAAR MOGELIJK" 7 POLLE, PELLI EN PINGO van de week BRAMMETJE FOK Moderner kunst DE MEEST ER-GELDZAMEL AAR E Ons vervolgverhaal VRIJDAG 13 MEI 1966 19 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsarl Toekomstvisies van Amerikaanse geleerden op het jaar 2001 Steden lbimrplaneten Ruimterolbots Laseivzenders Y ertaalmacliiiies Rijzig slank, het nieuwe modebeeld in Brixon. Kort nieuws Ymaar potte, praai toch een* aan net} r/#*- 10) Het werd hoog tijd, had hun moeder ge zegd, dat zij iets gingen leren en van de dorpsschool wilde zij niets weten, ze maakte hun standjes, iedermaal als zij er hen op betrapte in het dia lect van de streek te praten, waar zij niets van verstond. Ze moesten manieren leren en Frans en goed Nederlands en andere dingen. Niet het leren schrikte hen af maar zij waren teleurgesteld, dat zij niet naar de school mochten. Ze kwa men in het dorp alleen als zij gods dienstonderwijs kregen van de oude pastoor. Dan wandelden zij met Brechte de steile weg af en dat was voor hen een feest. Ze konden dan soms babbelen met de dorpskinderen, want Brechte liet dat oogluikend toe. Ze hielden ook van de oude pastoor, die him altijd balletjes gaf uit een trommeltje. Maar voortaan zou er nu altijd die vreemde zijn. Met haar moesten zij de hele dag samen blijven. Daarom morden zij. Niet dat ze veel spraken, dat was nooit nodig. Zij hadden hun eigen manier van praten met elkaar en dat was hun andere geheim. Je hoefde maar heel sterk aan iets te denken, dan wist de ander het wel en het antwoord kreeg je, alsof de wind het in je oor blies. De landauer was daarstraks weg gereden om de dame, die ze Made moiselle moesten noemen, af te ha len aan het station in Nuth. Ze moch ten zich niet vuil maken, had hun moeder vermaand. Dus kropen zij na een tijd uit hun hol en zochten Brechte op, die mopperend zonder boosheid de schade weer herstelde, handjes waste, haren borstelde en nog snel een ander broekje en jurkje aantrok, want de aarde was vochtig waar ze op hadden gezeten. In haar sappig dialect, dat zij alleen met hen sprak als hun moeder het niet kon horen, verklaarde Brechte, dat zij de slordigste en lastigste kinderen waren, die zij ooit had gezien en ze omhelsden haar en kusten haar rim pelig gezichtje, dat, als ze lachte, op eens weer jong leek. Toen het rijtuig terugkeerde, ston den zij keurig elk aan een zijde van hun moeder om Mademoiselle te be groeten. Mademoiselle was zo ma ger, alsof haar kleren over een kap stok hingen, haar neus stak groot en spits uit haar mager gezicht en als zij glimlachte, wat zij nu voortdu rend deed, vertoonde zij twee grote vooruitstekende tanden. Mademoiselle had haar ervaringen met kinderen en zeer speciaal met kinderen van rijke ouders en toen zij in de grote hal van het kasteel stond, tegenover de statige, mooie mevrouw Renierse, wist zij niet be ter, of dit alles behoorde toe aan de ouders van haar nieuwe leerlingen. Zij verafschuwde kinderen en vrees de ze. Terwijl ze liefjes glimlachte en lispelde: „Bonjour, mes enfants", bonsde haar hart en zij dacht: Twee lingen! Twéé om me te sarren! „Zij zijn juist zeven jaar gewor den," zei hun moedere. „Ik moet u Charles Charlotte waarschuwen, dat het kleine wilden zijn!"- Mademoiselle vertoonde nog meer van haar tanden en lispelde, dat het wel niet zo erg zou zijn met die schatjes. „Onze huisknecht zal u uw kamer wijzen en helpen met de bagage." Domien, de koetsier, was in enkele seconden tot huisknecht verkleed, de grote jas met pellerine uit, een kort wit jasje aan. Mademoiselle, geplaagd door ang stige voorgevoelens, volgde hem naar boven. Zoals die twee haar hadden aangestaard, nooit had ze nog zulke wonderlijke ogen gezien, zeker be loerden ze haar om te ontdekken of ze streng zou zijn. Maar ze zouden wel, zoals al die anderen, heel goed weten, dat zij niet streng durfde zijn, omdat ouders gewoonlijk maar één antwoord weten op klachten van een gouvernante: ontslag. Al hebben zij zelf nóg zoveel aan te merken op hun schatjes, van anderen dulden zij geen kritiek. Zeker niet van een onderge schikte. De kinderen keken haar na en gie chelden. „Wat valt er te lachen?" vroeg hun moeder. „Ze is net een kip," zei Charles. „Net een kip", beaamde Charlotte. Hun gewoonte om elkaar na te praten kon Annemarie Renier se soms irriteren, maar ditmaal be dwong zij een glimlach, want zij had zelf ook gedacht aan een kip, toen Mademoiselle, de rok ophouden de zodat stokken van benen te zien kwamen, op onmogelijke hakken de trap op trippelde, de magere hals vooruit gestoken uit een versleten boa en een hoed met veertjes balan cerende boven het knoetje kleurloos haar. „Men zegt niet „ze" vermaande zij echter. De eetkamer lag in de rech tervleugel, uitziende op de rozentuin. Mademoiselle sloeg heimelijk de kin deren gade, die keurig aten. Kleine huichelaars, dacht zij. Haar eerste betrekking was ook op een kasteel ge weest. Ook toen hadden de kinderen zich keurig gedragen, zolang hun ouders in de buurt waren, maar ze maakten haar het leven tot een hel, zodra zij alleen met ze was en lach ten haar uit, als zij ze wilde straf fen, ze sloegen haar zelfs, tot zij een zenuwtoeval kreeg en werd ontslagen Zij rilde als zij de ogen van de twee lingen op zich voelde. Welke vreselij ke plannen broeiden zij uit achter die zoete gezichtjes? Maar zij leefde op, toen Christiaan Renierse verscheen. Ze vond hem een buitengewoon knappe man, groot en donker, met bruine ogen, die vrolijk schitterden en een volle, rode mond, gul glimlachend tussen de krullerige haren van zijn korte baardje, onder het koket opgesteven kneveltje. Hij bracht een stroom van frisse lucht met zich mee, van vitaliteit en le venslust, de geur van het land, van paarden. (Wordt vervolgd.) WASHINGTON (AP). Dezer dagen was het 40 jaar geleden, dat nu wijlen dr. Robert Hutchings Goddard, de weg bereidde voor het ruimte tijdperk door de lancering van de eerste met vloeibare brandstof gevulde raket ter wereld. Ter herdenking hiervan is in Washington een tweedaags symposium ge houden waaraan de voornaamste Amerikaanse deskundigen op het gebied van de ruimtewetenschap, de communicaties, de architectuur en andere takken van wetenschap deelnamen. Twee van hen zijn in de kol I tedik ge doken om de wereld op een aantal voorspellingen te vergasten. Eén daarvan luidt, dat omstreeks het begin van de 21ste eeuw dus over niet meer dan 35 jaar retourtjes naar Mars en Venus zullen worden ver kocht en wellicht ook reizen naar andere planeten zullen beginnen. DE BEIDE HEREN zijn ruimtegeleer- den in regeringsdienst. Zij deden hun voorspellingen in rapporten, die voor het door het Amerikaanse ruimtevaartgenoot schap onder de titel: „Het ruimtetijdperk in het fiscale jaar 2001", georganiseerde congres zijn opgesteld. Een van de heren, Daniel J. Fink van het ministerie van Landsverdediging, ziet in omstreeks die tijd ook mechanische ro bots verscheidene honderden kilometers boven de aarde constructie en ander werk verrichten op aanwijzing van radio- seinen vanaf de aarde.. Later in de nieuwe eeuw zal het, naar hij meent, mogelijk zijn, dat de mensen op aarde van hun eigen spieren electrische impulsen „uitzenden" naar werkrobots, ver in de ruimte. DR. EUGENE KONECCI van de Natio nale raad voor ruimte en ruimtevaart, al gemeen voorzitter en leider van de bij eenkomst, voorspelde zonder meer „steden op andere planeten, in staat hun omge ving te beheersen en voor de aardbewo ners het verdwijnen van de vervuiling van water en lucht". Dit alles, zo zei hij, „zijn redelijke mo gelijkheden", zelfs voor het eind dezer eeuw, dankzij de vorderingen, van de techniek voor de bescherming van astro nauten in de ruimte. „Omstreeks het jaar 2001", aldus Ko- necci, „zal waarschijnlijk een economisch verantwoord vervoersysteem van mensen naar de nabije planeten (Mars en Venus) hetzij in bedrijf, hetzij in actieve voorbe reiding zijn". De prijs van een kaartje? Volgens Konecci in de buurt van tien dollar (36 gulden) per pound (450 gram) ruimtegewicht, hetgeen neerkomt op 1600 dollar voor een retourtje Mars voor een man van 72.5 kg. FINK, die plaatsvervangend directeur is van de afdeling wetenschappelijk on derzoek en werktuigkunde van het minis terie van Landsverdediging, verklaarde: „Met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kunnen wij voorspellen, dat omstreeks het jaar 2001 de grootste invloed op leven en maatschappij zal worden uitgeoefend door ontwikkelingen die thans onvoorspelbaar zijn". Ondanks die onvoorspelbaarheid wilde hij wel enkele dingen noemen, o.m.: 0 Driedimensionale t.v. voor aardbewo ners en voor robots in de ruimte. 0 Omvangrijke netwerken van commu nicatiesatellieten, geconstrueerd in de ruimte en voorzien van lange antennes met mogelijkheden als het verzenden van boodschappen naar geselecteerde punten op aarde, zodat „b.v. Rhode Island door een rechtsstreekse stralenbundel kan wor den verbonden met Roemenië en Vermont met Venetië". Hij deelde mede, dat het ministerie van Landsverdediging reeds scherp om lijnde plannen heeft voor een „interim systeem" van ongeveer 20 communicatie satellieten en een nog verder gaand stel sel in studie heeft, als: a) Het gebruik van bundels Laserstra len om duizenden boodschappen tegelijk uit te zenden naar communicatiesatellie ten. b) De samenstelling van een „stan daardtaal", waarin alle naties via satel lieten met elkander zouden kunnen spre ken en nog daarvóór de volledige ontwikkeling van een systeem van auto matische vertaling met behulp van elek tronische computers. „OM IN het jaar 2001 uit Washington met Zweden te bellen", aldus Fink, „zet men een nummer (draaien en op knoppen drukken zal verouderd zijn) in zijn vido- PARIJS Een volle week heeft een Parijse straathond, die net als wijlen Da Vinei de roepnaam Leonardo heeft, de zeldzame eer genoten een schilderij van zijn hand (poot) geëxposeerd te zien, naast een doek van de beroemde Franse meester Braque. In die zeven dagen moeten duizenden mensen het ideologische kunstprodukt in het Parij se museum voor moderne kunst heb ben aanschouwd, zo niet bewonderd zonder dat iemand aan een mystifica tie heeft gedacht. Pas na zeven dagen voelde een Italiaanse bezoeker nattig heid omdat hij, als kenner, nog nooit van een schilder Le Chien (de hond) had gehoord, met welke naam het ab stracte doek was gesigneerd. Hij ver zocht een suppoost om inlichtingen en toen ze samen de naam Le Chien in geen enkele catalogus konden vinden, werd het doek op bevel van hogerhand verwijderd. Even later kwam toen ook nog aan het licht, dat tegenstanders van de ultra-moderne richtingen deze hondse stunt hadden uitgehaald om de mo dernistische meesterwerken aan de kaak te kunnen stellen. De grappenma kers hebben tenslotte en ten overvloede nog medegedeeld dat hun tweejarige hond Leonardo zijn kunstwerk met beide poten binnen een kwartier, had weten te voltooien. Advertentie foon voor alle talen en, als de verbinding tot stand is gekomen, converseert men in zijn eigen taal. De vertaalmachine, die zich ofwel in de communicatiesatelliet of in een hoofdstation op aarde bevindt, zal wat u zegt direct vertalen in de taal van degene, tot wie u spreekt". Fink voorspelde ook grote vorderingen in het plaatsen van bakens in de ruimte precies zoals boeien en lichtschepen in zee als hulpmiddelen voor de navigatie van ruimteschepen. „Deze en aanverwante vorderingen zul len het wellicht mogelijk maken, om streeks het jaar 2001 met reizen naar de sterren te beginnen," aldus deze ruimte profeet. BRi xor> 189.- tot 275.- Populaire Serie 109.- tot 179.— Melk en brood samen? De secretaris van de Coöperatieve Melkcentrale in Den Haag heeft ervoor gepleit de bezorging van melk en brood te combineren en de melkbezorging om de andere dag te doen uitvoeren, dit laatste omdat het merendeel van de gezinnen over een koelkast beschikt. 12. „Let goed op"! sprak de heer Geldmaker. „De automobilisten die daar ginds rijden, zullen binnen en kele minuten met veel genoegen het een en ander aan onze geldverzameling toe willen voegen!" „Dat kan ik me niet voorstellen!" antwoordde Panda. „Wat heb ben ze nu voor interesse in Uw verzameling?" „Ah, bes te Panda, dat is het 'm juist!" riep de ander uit. „Ze zullen die belangstelling krijgen, zodra de wolken die mijn robot heeft gespoten leeglopen!" Hij was nog niet uitgesproken of er schoot een bliksemschicht uit de verduisterde lucht, en meteen daarop begon het te rege nen. Maar het was geen gewone regen o nee! Er vielen blauwe druppels, en rode en groene- en hier en daar zelfs oranje druppels. En omdat de stoet auto's zich juist onder de wolken bevond, werden ze al spoe dig bedekt met een kleurige laag die uit een sterk soort verf bleek te bestaan. „Er gaat niets boven een kleurig landschap!" verklaarde Simon S. Geldmaker langzaam langs de gestipte rij bonte voertuigen rijdend. „Hoewel niet iedereen het daarmee eens is, zo te zien! Hoe ge lukkig dat ik net langskom. Nu kan ik tenminste hulp bieden!" -^TiinO I WAAROM CtAXONEER -ie AOOOOP."? dat VUVERT1E DAAR MOET UIT DE \N6<b GAAN 2090 H. NOU, HET WUDENIET1. EENS j KUREN Of-WE ER DOORKOMEN, ACH JA, DAAR HEB IR HEIEMAAD NIET AAN 6EDACHT PUZZEL NO. 19 63 64 Horizontaal: 1. een duistere zaak, 7. pl. in Overijsel, 13. bar, 14. meisjesnaam, 15. voetbalvereniging, 16. deel v. e. dag, 17. maanstand, 18. deel v. e. week, 19. stuk grond, 20. zangnoot, 22. bijwoord, 24. pl. in Duitsland, 26. vogel, 29. pl. in Z.-Hol- land, 31. fraai, 33. afgod, 35. bevel, 36. titel, 37. en omgekeerd, 38. verlaagde toon, 40. bestemming, 41. zangnoot, 42. titel, 43. klein persoon, 45. plant, 46. hoofddek sel, 48. verlaagde toon, 50. vierkante plat te steen, 52. lust, 54. ijzeroxide, 56. oever gewas, 57. voorschrift, 59- slimme, 60. soort, 61. steen, 63. compagnon, 65. rust plaats, 66. naar mijn mening, 67. welwil lende lezer, 68. tuin, 70. wagen (Eng.), 72. bevel, 73. liefkozing, 74. pl. in Brabant, 75 pl. in Zeeland. Verticaal: 1. godsdienst, 2. woonschip, 3. N.V. (Duits), 4. land in Azië, 5. hemels wezen, 6. zangnoot, 7. vlaktemaat, 8. nobe le 9. regel, 10. dubbelklank, 11. strik, 12. oorsprong, 21. vogel, 23. verlangen, 24. deel v. Amerika. 25. onvruchtbaar, 27. nieuwe wereldtaal, 28. jongensnaam, 30. ingetogen, 31. dof, 32. deel v. h. hoofd, 34. eetgerei, 36. zuivelproduct, 39. van het heilige Roomse rijk, 40. Europeaan, 43. provincie, 44. steen, 45. lidwoord, 47. speelgoed, 48. boom, 49. zeker, 51. dwaas, 52. telwoord, 53. deel v. d. hals, 55- lid woord. 57. communicatiemiddel. 58. mu ziekterm. 60. ontvangstbewijs. 62. Oosterse titel, 64. schaap, 67. hevig, 69. munt, 71. rijksgrens, 72. sociaal-democraat, 73. uit roep. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn- OPLOSSING PUZZEL NO. 18 Horizontaal: 1. klomp, 5. aan, 7. poets, 11. stoer, 13. egaal, 15. rel, 17. pleiter, 19. ski, 21. anode, 23. net, 24. kaart, 26. no, 27. baron, 29. as, 30. r.r., 32. ja, 33. Ed, 34. ha, 35. emoe, 37. s.l., 39. sr. 40. tolk, 42. Brest, 43. ivoor, 44. twijg, 46. is, 47. p.e., 48- Edda, 50. An, 51. N.S., 53. uk, 54. Ee, 55. et, 57. thans, 61. l.s. 63. gezin, 66. ore, 67. salet, 69. ara, 70. element, 73. era. 74. niets, 76. Maam, 78. dadel, 79. t.a.t., 80 paard. Verticaal: 1. koran, 2. Oslo, 3. m-t., 4. pope, 5. arena, 6. netto, 7. park, 8. o.a., 9. Elsa, 10. spits, 12. el, 14. ge, 16. enorm, 18. Iers, 20. kraal, 22. dl., 25- af, 27. bas sist, 28. nerveus, 31. robijn, 34. horde, 35. ent, 36. erg, 38. l.ts., 39. sip, 40. toe, 41. K.M.A., 45. water, 49. deler, 52. Harm, 55. egard, 56. r.i., 58. hoest; 59. neemt, 60. Aa, 62. stand, 64. zand, 65. Neel; 67. stap, 68. Lena, 71. It, 72. na, 75. i.e., 77. ra. De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. H£/fiWAA/O H66FTWW T ZOMAAR /C/MUD 06 81A666R 666APT1 1 BADUüWtKKiNOé COR6YIN 61- t m uefjt, w e(N vewiuKKUNKe btizetAwuemm! HOU SA8Y, JIJ KitJT £R WAT <Ó6N eeüSOON! HANN6S OMHOOtb, JIJ 521. Op aanwijzing van Tutu arriveer den Bram, Karo en het berouwvolle teer- touwtje na niet al te lange tijd bij het circus. Aarzelend bleef Bram even bij het loketje staan. Verlegen was hij niet, maar dit was een terrein, waarop hij eigenlijk niets te maken had. De eerste de beste zou hem er uit kunnen gooien.en als het toe vallig de sterke man van het circus was, zou dat niet aangenaam zijn. Maar alle bedenkingen van Bram ver dwenen, toen hij plotseling een woonwa gen zag staan, die precies klopte met de beschrijving van de boeienkoning. Karo was van dezelfde mening. „Dat is die gestolen woonwagen Bram 't Kan niet missen". „Dan gaan we naar binnen" zei Bram en al waren alle sterke mannen van de wereld nu verschenen, dan zou hij tóch niet meer zijn omgekeerd. Resoluut zet te Bram zijn voet op het trapje van de woonwagen. Maar wat hij daar zag deed hem plotseling verbouwereerd de pas in houden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19