Luchtincident boven China Amerikanen schieten een Chinees vliegtuig neer Woonkunst I Ook Unilever verlaagt prijs wasmiddelen Gemeentebestuur Beverwijk naar Neuwied vertrokken HET WEER Veel meldingen Ivoor Ton d'r op waren vals Opdracht van 100 miljoen voor NDSM „Brood vóór L juli tien pet duurder' ELZER's Davo ontslaat 175 man N.V. Auto-Shop Haarlem DEKKERS Voorlichtings ambtenaar voor Haarlem te duur Provo's ontvangen door predikanten „Werknemers moeten bijdrage leveren aan besparingen" NATUURBAD „VELSEREND" mw 2.75 51e JAARGANG NUMMER 160 VRIJDAG 13 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484;. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: EL Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. G van der Mye PEKING, SAIGON, WASHING-1 meldt het persbureau Nieuw Chi- TON (AP. AFP en Reuter). na. De Chinese formatie voerde Boven China zou donderdag een een oefenvlucht uit, toen zij werd luchtgevecht hebben plaats gehad aangevallen, tussen Amerikaanse straaljagers en Chinese toestellen. Een Chinees vliegtuig is door een Amerikaanse raket getroffen en neergestort. Dit „E L L E N" DE STEENWERF PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Alles voor uw Auto Spaanse prieste-rs vragen om excommunicatie van agenten van Barcelona Het woord is aan W eerrapporten 1, Agenda van IJmond en Haarlem XJit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 13 Ferdinand4 Medische verzorging5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Films 7, 11 In de Vishal en op zee9 Weg en Wiel H Schrijvende lezers15 Haar Journaal15 Radio en tv 17 Uitgaan in Haarlem17 Kunst17 Feuilleton19 Beeldverhalen19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23,25 Topsy27 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Morgen droog mm m Opbrengst geen vier, maar twee ton Ultimatum van Zeeuwse bakkers: loVERHEMDEN: HERENMODEHUIS KENNIMERLAAN 188 CN V-voorzitter: HAZENBERG opgemaakte Cake IJmuider Courant ■MÉÉ Advertentie Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 Ujnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem 8 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 De Amerikaanse luchtmacht ontkent dat haar Phantom-vliegtuigen boven China zijn geweest. Zij hebben dertig ki lometer ten zuiden van de Chinese grens, boven Noord-Vietnam, een MIG-straai- jager neergeschoten, aldus het lucht macht-hoof kwartier in Saigon. Het incident zou zijn gebeurd bij Mak- wan in de Chinese provincie Joennan, om ongeveer kwart over vier in de middag. De Amerikanen stellen een onderzoek m. Een woordvoerder van het Chinese mi nisterie van Defensie sprak van een buitengewoon ernstig incident, een op zettelijk uitlokken van een oorlog". Twee weken geleden herhaalde een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een ver klaring die minister Rusk eerder had af gelegd. Daarin stelde Rusk dat China niet zou worden ontzien, wanneer het zich zou mengen in de oorlog in Vietnam. „MIG- straaljagers die boven Noord-Vietnam ope reren kunnen niet straffeloos vluchten naar China om veilig te zijn", aldus Rusk. Peking's volksdagblad heeft de Ver enigde Staten gewaarschuwd dat zij ..ge heel uitgeroeid zullen worden, als zij een oorlog met China beginnen". In Washington gelooft men niet dat Chi na tot repressailles zal overgaan. Men acht het mogelijk dat Amerikaan se piloten een navigatiefout hebben ge maakt en daardoor boven China terecht zijn gekomen. „Als dat zo zou zijn", al dus wordt opgemerkt, „kan dit misschien aanleiding zijn voor de regering om Pe king verontschuldigingen aan te bieden". BARCELONA (Reuter) De groep I priesters die woensdag in Barcelona door I de politiemannen uiteen is geranseld toen I ze demonstreerden, hebben donderdag om de ex-communicatie van die politieagen ten gevraagd. Ze zijn wel bereid het re sultaat van het gesprek tussen de aarts bisschop van Barcelona en de gouverneur van de stad af te wachten. Zij hebben ver zocht de kerkelijke wet toe te passen, die voorziet in ex-communicatie van degenen die geweld plegen tegen een lid van een religieuze orde. t\k St. Benedictus: Laat ik verslijten, als ik maar van nut ben. Unilever gaat in navolging van Dobbelman een wasmiddel in eenvoudige ver pakking op de markt brengen. Unilever heeft namelijk vandaag meegedeeld dat Lever's Zeep Maatschappij N.V. in het kader van de jongste ontwikkeling op de wasmiddelenmarkt besloten heeft in de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht een wasmiddel in plastic zak op de markt te brengen. Het gaat hier om een zogenaamde grootverpakking, die zal bestaan uit een piastic zak met een inhoud van 2aA kg. waarvan de prijs 6,30 zal bedragen. Ten opzichte van hetzelfde produkt in de kleinste verpakking betekent dit een voor deel van 2,85- De prijsverlaging is, aldus Unilever, mogelijk door het achterwege laten van tijdelijke prijsreducties en door de goedkopere verpakking. Lever's Zeep Maat schappij meent dat voor een merkartikel bekendmaking en informatie onmisbaar zijn en zal dan ook voor het merkartikel in plasticzak niet afzien van reclame. De ervaring heeft geleerd dat de grootverpakkingen voornamelijk gekocht worden voor het gebruik in trommelwasmachines. Charles Chaplin heeft de opnamen voor zijn film „De gravin uit Hong Kong" te Londen voltooid in een warenhuis in Old Kent Road, vlak bij East Street waar hij 77 jaar ge leden word geboren. De foto toont Chaplin met zijn vrouw Oona in Old Kent Road. Waarom naar het drukke en moeilijk bereikbare strand „Velserend" heeft voor U toch ALLES bij de hand En méér ZON; en méér AMUSEMENT!!!! Nieuwe attractie in 't diepe bad. OPENING zaterdag 14 mei a.s. 10 uur. SANTPOORT, t./o. Ruïne van Brederode. Groot parkeerterrein Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht op enkele plaatsen een regen- of onweersbui. Hier en daar ochtendmist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hedenmiddag is hetBeverwykse col lege van B. en W., in gezelschap van een aantal raadsleden, de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, de heer R. J. Vos, de voorlichtingsamb tenaar, de heer Jacques Groffen en enige vertegenwoordigers van de plaatselijke pers, van wie enkelen door hun dames worden vergezeld, voor een driedaags bezoek aan de Duitse stad Neuwied vertrokken. Burgemeester J. G. S. Bruinsma moest hierbij verstek laten gaan, om dat hij nog steeds met ziekteverlof is. Zoals bekend hebben de steden Beverwijk en Neuwied tot een „Partnerschaft" besloten, in welk kader dit bezoek zal worden afge legd. Hedenavond zullen de Neder landers officieel in het „Heimathaus te Neuwied worden ontvangen, wel ke begroeting wordt gevolgd door een openbare, gemeenschappelijke zitting van beide gemeenteraden. Voor de volgende dagen staan ver schillende excursies op het program ma, waaronder een tocht door het Rhein-Eifélgebied en een bezoek aan Maria Laach. Het gezelschap hoopt zondagavond weer in Beverwijk terug te zijn. Grappenmakers" aan het werk: Nadat gisteravond door de voorzitter op I liet T.V.-scherm was medegedeeld dat de voorlopige opbrengst van de actie „Ton d'r op" voor de slachtoffers van de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek geschat moest worden op ruim vier ton is van ochtend gebleken dat de actie is gedwars boomd door valse telefonische meldingen. Het gevolg is dat de voorlopige opbrengst hoogstens de helft is: twee ton. Practical jokers hebben de organisatoren telefo- I nisch enorme giften op de mouw gespeld. Voor zover vanochtend kon worden na- I gegaan berust geen enkele van de waar lijk genereuze aanmeldingen van meer dan vijfduizend gulden op waarheid. Dus: geen 80.000 gulden van De Gruyter, geen 50.000 van V. en D., geen 50.000 van de Lips-fabrieken in Dordrecht, geen 25.000 van enkele andere bedrijven en ook geen 5.000 gulden van Albert Heyn en scheeps- bouwer Verolme. In totaal is dus meer De N.V. Davo haardenlabnek die, zo-|dan twee ton valselijk opgegeven, als bekend, in financiële moeilijkheden Volgens initiatiefnemer A. Nuis heeft de verkeert en surséance van betaling heeft veiling in Frascati zelf echter tachtigdui- aangevraagd en gekregen, heeft besloten zend guiden opgebracht, terwijl men vrij- twee bedrijven te sluiten en het perso-1 zeker meent te mogen aannemen, dat In de gisteren gehouden aandeelhouders- I vergadering van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij heeft de nresident-commissaris, ir. W. H. Kruijff, bekend gemaakt dat de Koninklijke Shell- groep de opdracht heeft gegeven tot de bouw van twee tankschepen met ieder een draagvermogen van 175.000 ton d.w. De I NDSM die in deze vergadering het divi dend moest passeren wegens de slechte bedrijfsresultaten over 1965, hoopt door deze belangrijke opdracht dat, aldus de directeur de heer P. Goedkoop DZN, er een kentering ten goede in het bedrijf zal 1 komen. Verder is bekend geworden dat de ko- I ninklijke shellgroep nog een derde tanker van dit type bij een Franse werf heeft besteld. Enkele weken geleden bestelde de Shell twee van deze mammoettankers in Denemarken, eerder al acht bij wer ven in Engeland, Frankrijk, Duitsland en Japan. De schepen krijgen een lengte van 328 meter en een breedte van ruim 47 me ter, een holte van bijna 25 meter en een diepgang van 16% meter. De 175.000 tonners zijn de grootste schepen die ooit bij een Nederlandse werf in opdracht zijn gegeven. De bedoeling is dat de twee schepen in het najaar van 1968 en 1969 worden afgeleverd. Met da opdracht is een bedrag van ruim 100 mil joen gulden gemoeid. Dankzij de oor spronkelijke opzet van de werf heeft da technische staf een zeer ingenieuze op lossing gevonden voor de bouw van zulka grote schepen, zonder dat daarvoor grote investeringen nodig zijn en de opdracht uitgevoerd kan worden voor een redelijke prijs, zowel voor bouwer als voor op- drachtgever. Burgemeester en wethouders van Haar lem zijn teruggekomen op hun besluit tot het aanstellen van een voorlichtings ambtenaar. Eind vorig jaar kwam het college tot de conclusie, dat het zeer ge wenst was een dergelijke functionaris voor de gemeente aan te stellen, maar dat de financiële positie dit in de loop van 1966 niet toeliet. Inmiddels is nu het besluit genomen een dergelijke ambte naar voorlopig niet aan te stellen I Ongeveer 100 Zeeuwse bakkers hebben Eind vorig jaar heeft het college aan gisteren in Middelburg geprotesteerd te- de raad een nota van de heer J. Masten- gen de volgens hen povere wijze waarop broek, voorlichtingsambtenaar van de ge- de Nederlandse bakkerijstichting hun be- meente Amsterdam, aangeboden. In deze langen behartigt. Zij ondertekenden een nota wordt uitdrukkelijk gepleit voor het door de Middelburgse bakkerijcommissie instellen van een apparaat dat voorlich- opgesteld manifest, waarin zij o.m. van ting geeft aan de pers en de belangen de Nederlandse Bakkerij Stichting eisen van de gemeente Haarlem naar buiten de onderhandelingen met de minister uit behartigt. Burgemeester en wethou- Economische Zaken een krachtige ders schaarden zich toen achter de nota, houding aan te nemen en alle politieke maar deelden tevens mee, dat er voor kanalen te gebruiken ten einde een brood- 1966 geen geld zou zijn. prijsverhoging van minstens 10 percent te Thans is men tot de conclusie gekomen bewerkstelligen, dat men toch niet geheel achter de nota van de heer Mastenbroek staat. Met na- Deze verhoging is huns inziens noodza- me de voorlichting van de pers vindt het kelijk om eindelijk een gezond bedrijfs- college bevredigend. Voor het tweede deel klimaat te scheppen voor de bakkerij, van de taak van het voorlichtingsappa- zij verwachten vóór 1 juli van de Neder- raat vindt men het daarvoor benodigde |andse Bakkerij Stichting verwezenlijking bedrag op dit moment te hoog. van bun verlangens. De Middelburgse Aan de raad zal dan ook worden voor- bakkers stellen in hun manifest nadruk- gesteld niet over te gaan tot het aanstel- kelijk dat, wanneer de Nederlandse Bak- len van een voorlichtingsambtenaar. Dit kerij Stichting in gebreke blijft aan hun Advertentie neel (175 man in totaal) te ontslaan. In een communiqué wordt medegedeeld, dat de directie, in overleg met de be windvoerders en commissarissen heeft be sloten een aantal maatregelen te nemen, waardoor „rekening houdende met de hui dige financiële mogelijkheden op zo kort mogelijke termijn de bedrijfskosten aan zienlijk worden verlaagd." Deze maatregelen houden in, dat de ves tiging te Deventer en de N.V. Deventer Ijzergieterij zullen worden gesloten. Wat met de vestigingen te Coevorden zal ge schieden staat nog niet vast. Voor het per soneel te Deventer (175 man) zal een ont slagvergunning worden opgenomen, ook de vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties zijn inmiddels over dit besluit ingelicht, de verdere afwikkeling van de belangen van het personeel zal in nauw overleg met hen geschieden. Advertentie C.V. voorheen Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid Zijlstraat 59 Haarlem. Tel. 21376 van de telefonisch aangemelde giften in totaal op een ton mag worden gerekend. Aangezien de eerste opbrengst van het pocketbook tegen de twintigduizend gulden beloopt, kan de voorlopige opbrengst dus op twee ton worden geschat. Het ministerie van hervormde predi kanten in Amsterdam heeft dezer dagen met een groep leidinggevende provo's een bespreking gehouden, die tot wederzijds begrip heeft geleid. De provo's (drie jon gens en twee meisjes) waren op uitno diging van de hervormde predikanten ko men praten. Tijdens deze bijeenkomst werd ook de voor openbare vertoning verboden film van Louis van Gasteren „Omdat mijn fiets daar stond" vertoond. De hervormde predikanten hebben zich uitvoerig laten inlichten over de plan nen en de ideologie van de provo's, ter wijl de provo's van hun kant lieten blij ken het op prijs te stellen, dat de kerk wil luisteren naar hun mening over tal van maatschappelijke vraagstukken. Al dus eon bericht van het persbureau van ie Nederlandse Hervormde kerk- voorstel zal op een zodanig tijdstip aan de raad worden aangeboden dat het woens dag 29 juni behandeld kan worden. Vanuit j de raad heeft men herhaaldelijk op het benoemen van een voorlichtingsambte naar aangedrongen. „Willen wij voortbouwen aan onze wel vaart en aan ons welzijn, dan zullen de werknemers er niet aan ontkomen, een bijdrage te leveren aan de besparingen. Wil men dat, dan zal er nog veel te re gelen en te overdenken zijn, maar dan is er een mogelijkheid, de inflatiespiraal te doorbreken. Zouden we het niet willen wat ik niet kan aannemen laten we dan ophouden te stellen, dat we recht en gerechtigheid wensen, speciaal voor de zwakkeren. Want een voortduren van de huidige ontwikkeling zal juist de zwak keren het hardst aangrijpen." Dit schrijft de voorzitter van het chris telijk nationaal vakverbond, de heer J. van Eibergen. deze week in een artikel „Welvaart heeft rechten, maar ook plich ten", in de CNV-bladen. Hij stelt, dat er nog heel wat mensen zijn die maar amper het hoofd boven water kunnen houden en dat deze mensen echt niet alleen in de werknemers we reld moeten worden gezocht. Men is er nog steeds niet in geslaagd, deze mini mumlijders aan een redelijk bestaan te helpen. Maar daarover klaagt men he laas niet, aldus de heer Van Eibergen: „Het is de totaliteit die klaagt en die veel in beroering zet waarvan wij vrezen, dat weinigen zich ervan bewust zijn in welke koers zij geraken of dreigen te geraken". Hij vraagt zich af, of, en zo ja in hoe verre, ook de christelijke vakbeweging daarbij in de maalstroom terecht is ge komen. wensen te voldoen, zij zullen zorg dragen dat het grootste deel van de Nederlandse bakkers het vertrouwen in haar zal op zeggen, waardoor de stichting haar on derhandelingsbevoegdheid verliest. In dit geval zullen de Zeeuwse bakkers zelf een overlegorgaan aanstellen dat in de rechten van de huidige stichting zal treden. Advertentie Wij hebben het assortiment uitgebreid met HEERLIJKE STUKSARTIKELEN voor weekend en vakantie ZATERDAG Heerlijk vruchtentaartje mmmheerlijk WAS U OOK OP HET FEEST in de Stadsschouwburg met De Mounties, Willeke Alberti e.v.a.? Dan zag u natuurlijk ook in onze korte show het beroemde Spaanse danspaar Carmen y Rafael de Lara. Zij komen morgen, 14 mei, bij ons winkelen. Komt u ook? Wij drinken er een ge zellige Spaanse Sangria bij U bent van harte welkom bij G G Interfashions, Kennemerlaan 36 SPECIAAL AANBEVOLEN in 5 smakenbrandewijn - sinaas appel - kirsch - advocaat en chipolata. PATISSERIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1