Invaliden uit Velsen maken vandaag een mooie autotocht door Nederland Beverwijkse raad praatte lang over aanschaffing vuilnisauto IN DE VISHAL EN OP ZEE Kapitein gestraft wegens stoten van zijn schip 84-jarige wielrijder verleende geen voorrang W oonwagenkamp krijgt eigen sportveld V oorlichtingscentrum Semaphoreduin IJmuiden gaat weer open Bromfietsers bij botsingen gewond Groene bollenveiling in Beverwijk en in Heemskerk Groenten en bloemen uit Beverwijk Kind in Hillegom onder vrachtauto A nonimiteits kap Jeugdige mannequins showden zelfvervaardigde kleding Ruïne van Brederode vóór de pinksterdagen weer geïllumineerd Automarkt in Haarlem wordt opgeheven Militair gewond in West-Duitsland Twintig jaar voor Jean Casanova Suomi en DEM in atletiekcompetitie UIT DE ZAKENWERELD VRIJDAG 13 MEI 1966 .NIEUWS- ÉPÉ Linkerbeen verbrijzeld In zestig personenauto's, alle particu liere wagens, bestuurd door dames en he ren, zijn vanmorgen ongeveer 120 inva liden uil de gemeente Velsen van het Tiberiusplein in IJmuiden vertrokken voor de tiende invalidentocht door een deel van Nederland. De karavaan bevatte even eens een jeep van het Rode Kruis en de nieuwe ongevallenwagen. Vijf artsen ma ken de tocht mee. De autotocht brengt de invaliden langs de kuststreek via Noordwijk naar Alphen aan de Rijn, waar een koffietafel wacht. Hierna volgt nog een fraaie tocht langs de meren in de richting van Aalsmeer. Via Haarlem keert de karvaan dan weer naar Velsen terug. De raad voor de scheepvaart heeft een 54-jarige kapitein uit Delfzijl gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee maanden te ontnemen. De raad acht hem schuldig aan het aan de grond lopen van zijn schip, het m.s. „Vrede", op 4 augustus van het vorig jaar in de Stock- holmer scheren beoosten het eiland Fuhr. Het schip, dat enige lekken had opgelo pen, kon zijn reis vervolgen. De kapitein stond bij het stoten zelf aan het roer. Er was geen uitkijk op de brug. Bij herhaling heeft de raad, zo zegt deze in zijn uitspraak, er op gewezen dat het onjuist en gevaarlijk is wanneer de gene die het roer bedient, tevens uitkijk moet houden. Het was in het nauwe en bochtige vaarwater ook niet verantwoord om met volle kracht te blijven van Bij een geringere snelheid zou de kapitein meer tijd hebben gehad om de situatie te overzien en te beoordelen. Zorgeloos heid en een gebrek aan stipt beleid blij ken volgens de raad voorts uit het feit, dat de kapitein verouderde kaarten zeilaanwijzigingen aan boord had. Een 84-jarige inwoner van Beverwijk verzuimde donderdagavond als wielrijder op de Zeestraat voorrang te verlenen aan een naderende 23-jarige motorrijder, eveneens uit Beverwijk afkomstig was De motorrijder raakte daardoor met de cylinder het achterwiel van de fiets; bei den kwamen ten val, waarbij de wielrijder ongedeerd bleef. De bestuurder van de notor werd door een passerende automo bilist naar het Roode Kruisziekenhuis over gebracht, waar een sleutelbeenfractuur werd geconstateerd. Hij is hier ter ver pleging opgenomen. VAN DE IJMOND Een heet hangijzer in de raadsvergade ring van Beverwijk van donderdagavond was de aanschaffing van een nieuwe vuil nisauto, waarvoor B. en W. een krediet van 64.760 verzochten. Het kwam zelfs tot een stemming over een voorstel van de heer Klomp (VVD) om dit agenda punt tot de volgende vergadering uit te stellen. Maar de grote meerderheid van de raad vond dat toch wel te gortig. De heer Klomp gaf een zeer uitgebrei de opsomming van technische details en van de nadelen die de door de commissie van openbare werken aanbevolen vuilnis auto zou hebben in vergelijking met een zelfde soort wagen van Beverwij ks fabri kaat. Dit ontlokte een der raadsleden de uitroep: ,,'t Lijkt radio Veronica wel!" Volgens de heer Klomp was de raad onvoldoende voorgelicht over de tech nische uitvoering en mogelijkheden van de door B. en W. gewenste vuilnisauto Hij vroeg uitstel van de behandeling van het voorstel. Hij kreeg hiervoor steun van zijn fractiegenoot de heer S c h o o s, de heer B o 11 e (PSP) en van de heer J o u s t r a (P.v.d.A.) De heer Langendijk (KVP) vroeg zich af waarom geen demonstratie met het aan te schaffen type vuilnisauto was gege ven voor het personeel dat dagelijks er mee om moet gaan. De voorzitter zei volledig vertrouwen te hebben in de deskundigheid van de ambte naren die over de nieuwe vuilnisauto ad vies hebben uitgebracht. „Ik sla hun tech nische kennis hoger aan dan die van de heer Klomp" zei hij ronduit. Tamelijk lang gepraat is er ook over het verlenen van een krediet van 1200 voor de aanleg van een sportveldje ten behoeve van de bewoners van het woon wagenkamp aan de Wijkermeerweg. De heer S c h o o s (VVD) was bang dat het veldje de aantrekkingskracht van het woonwagenkamp zal vergroten. De heer Menist (P.v.d.A.) wilde maatregelen om te voorkomen dat er straks op het sportveld woonwagens worden neergezet De heer Luijpen (KVP) vond het vreemd dat de gemeente Beverwijk de aanlegkos ten moet betalen terwijl in Heemskerk een regionaal woonwagenkamp in oprichting De heer Van der Schoor (Prot. Chr.) was verheugd over het voorstel van B. en W. Een bescheiden sportveld voor de bewoners van het woonwagenkamp vond hij beslist niet teveel gevraagd Wethouder K a e b i s c h wees op de spor tieve inslag van de Beverwijkse woonwa genbewoners. Een bewoner van het woon wagenkamp is de zeer gewaardeerde doelverdediger in het eerste elftal van de Kennemers en tal van woonwagenbewo ners zijn regelmatige bezoekers van de wedstrijden in Beverwijk. De wethouder zei genoeg vertrouwen in de bewonef: van het kamp te hebben dat zij het sport veld alleen voor dit doel zullen gebruiken De overige voorstellen van B. en W. ga ven geen of weinig aanleiding tot opmer kingen. De stichting Recreatie Bejaarden Beverwijk werd een subsidie van 5500 toegekend voor de aanschaffing van o.a meubilair, gereedschap, serviesgoed stoffering. De Kennemer Invaliden Sport club krijgt een subsidie van 2.100 als tegemoetkoming in de jaarlijkse kosten van een zwemuur per week in het Bever' wijkse Sportfondsenbad. DE HEER PAUL VAN EWIJK, „warme bakker" in IJmuiden, heeft voor de hui dige personeelsschaarste een even radi kale als kostbare oplossing gevonden. Om dat hij door gebrek aan bezorgers zijn naar IJmuiden-West verhuisde klanten niet meer aan huis kon bedienen, besloot hij hen naar dit nieuwe deel van de ge meente te vergezellen, door in de winkel galerij aan het Canopusplein een filiaal te vestigen. Dit is geen half werk geworden, want hier werd een bijzonder fraai win kelpand ingericht, dat van een doelma tig en modern interieur is voorzien. Een grote koelkast met vitrine houdt het ge bak niet alleen op de gewenste tempera tuur, maar geeft de klanten ook een be hoorlijk overzicht van de te verkrijgen artikelen. Dit is eveneens het geval met de toonbank en de etalages, waar in de nabijheid nog een draaibare vitrine is aangebracht, gecompleteerd met uitstal kasten langs de wanden. Dit alles werd gecombineerd met een fraaie aankleding en een moderne verlichting, met als re sultaat een riante zaak, welke voor deze winkelgalerij ongetwijfeld als een aan winst kan worden beschouwd. Terecht mocht de heer Van Ewijk tijdens de don derdagmiddag gehouden receptie dan ook talrijke complimenten en gelukwensen beluisteren, waarnaast deze gebeurtenis door talrijke bloemstukken het gewenste feestelijk aanzien verkreeg. Met ingang van woensdag, 18 mei a.s zal het Voorlichtingscentrum van de Stich ting Rijnmond-Noordzeekanaal op het Se maphoreduin te IJmuiden weer open ge steld zijn voor individuele bezoeken; en wel op woensdagmiddag van 13.30 uur 14.30 uur en op zaterdagmorgen van 11.30 uur tot 12.30 uur. Na telefonische of schriftelijke afspraak is het Voorlichtingscentrum voor groepen steeds te bezichtigen. Men kan zich hier voor richten tot het Bureau van de Stich ting, Havengebouw 2e verd., Amsterdam tel. 020-220665. Tegen zeven uur gisteravond verleende op de hoek Driehuizerkerkweg-Bospad, te genover de Polsduinerlaan te Driehuis een 30-jarige, tijdelijk te IJmuiden verblij vende Duitser op zijn bromfiets geen voorrang aan een bestelauto. Bij de daarop volgende botsing liep de Duitser een flinke blessure op aan het linkeron derbeen, alsmede zware brandwonden, veroorzaakt door de uitlaat van de brom fiets. De Duitser is ter verpleging in het Antonius-ziekenhuis opgenomen. Op de hoek Evertsenstraat-J. P. Coenstraat te IJmuiden verleende gisteravond een 24-ja- rige inwoner van Velsen-Noord geen voor rang aan een personenauto. De bromfiet ser kreeg schaafwonden aan het gezicht. Via het Antonius-ziekenhuis is hij door de ongevallendienst naar zijn woning ge bracht. Auto en bromfiets werden bij de botsing zwaar beschadigd. Donderdagmorgen heeft de veilingdi rectie van de HoBaHo uit Lisse in Bever wijk op een drietal bloembollenkwekerijen „groene veilingen" gehouden, waarvoor een grote belangstelling bestond, echter met heel weinig kooplust. In de bloembollenhandel kent men twee wijzen van verkopen, namelijk de droge veiling, waarbij men de bloembollen droog verkoopt m manden, en de groene veiling waar de bolgewassen die nog op het veld staan worden verkocht. Vroeger bestond voor deze groene verkoop veel belangstelling; de koper kon zien wat hij kocht. Donderdag werd een groene vei ling gehouden op het bedrijf van de .heer N.S. Boogaard aan de Rijksstraatweg en op andere percelen in Heemskerk. Er waren honderden belangstellenden in de tuin aanwezig toen ten overstaan van notaris Engelhard door de directie van de HoBaHo met de verkoop werd begonnen. Maar al spoedig bleek dat alle kijkers nog geen kopers waren, want de handel was, om in veilingtermen te blijven, heel stug. Enige prijzen van deze groene veiling waren: bij de tulpen voor ongeveer 48 Rijnlandse Roeden Overdale 1460; 64 R. R. Preludium noteerde 1185; bij de iris sen 35 R.R. Golden Harvest 826; 22 R.R. Blauwe Druifjes 170; 24 R.R. Narcis Mary Copland ƒ641; 20 R.R. Flower Re cord ƒ425; 33 R.R. Brodea 630. Op een ander bedrijf aan de Oudendijk kon de hele tulpenkraam, bestaande uit ongeveer 100 R.R., in de soorten Red Champion, Pink Supreme, Dreaming Maid en Athleet nog geen tweeduizend gulden opbrengen. De oorzaak is, dat de bloembollenwe reld een afwachtende houding aanneemt ten aanzien van de handel en het teelt beleid in de EEG. In verband met Hemelvaartsdag hebben de Beverwijkse veilingen hun programma moeten wijzigen. De groenteveiling Ken- nemerland veilt volgende week alleen op maandag, dinsdag en vrijdag; de veilin gen op woensdag en donderdag komen te vervallen. Bij de bloemenveiling Het Centrum komt alleen de donderdagveiling te v vallen. Er wordt nu op maandag en dins dag geveild, in plaats van op dinsdag en donderdag. In Hillegom heeft vanmorgen een ver-1 keersongeluk plaats gehad, als gevolg waarvan een drie-jarig knaapje ernstig gewond naar het Diaconessenhuis in Haarlem moest worden overgebracht. In de Hoofdstraat, ter hoogte van de Hema, stak het kind onverwacht de weg over, vlak voor een uit de richting Lei den naderende vrachtauto met aanhanger. De bestuurder remde terstond, doch kon niet verhinderen, dat een der voorwie len over een been van het knaapje reed. Met een verbrijzeld linkerbeen is het kind terstond naar het Haarlems Diaco nessenhuis overgebracht. In de Verenigde Staten wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het gebruik van verdovende midde len op universiteiten. De verhoren staan in het middelpunt van de be langstelling. Een van de studenten die moest getuigen en er niets voor voelde om bekend te worden, kwam voor de commissie van onderzoek met een kap over het hoofd. (Tele- foto). Donderdag In IJmuiden werden donderdag 6700 kisten vis aangevoerd, waarvan 1091 kis ten tong en tarbot, 4 heilbot, 1150 schol, 25 schar, 1840 makreel, 410 schelvis, 250 wijting, 650 kabeljauw en gul, 10 leng, 15 haal,"2a poon, 215 koolvis en 15 diversen. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor: heilbot 5,40, gr. tong 5,13-4,93, grm. tong 5,39-5,24, kim. tong 4.97-4,85, kl. tong I 3,22-2,86, kl. tong II 1,96-1,82, tarbot I 4,70-4,20, zalm, 10,50-8,50. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol Het is de vraag wie donderdagmid dag in de Elout van Soeterwoude- school aan de Radarstraat in IJmui den trotser zijn geweest, de meisjes leerlingen, die hier tweemaal haar zelfvervaardigde kleding hebben ge showd, of de moeders, die de ver richtingen en resultaten van de jeugdige mannequins met kennelijke voldoening gadesloegen. Het was dan ook „net echt". De leerlingen bleken haar tijd op de handwerklessen van de dames A. de Jong en J. en G. Sweepe nuttig te hebben besteed en Zl] hebben daarbij niet alleen aan zich zelf, maar ook aan de broertjes en zusjes gedacht, voor wie zij even eens diverse fleurige kledingstukken hddden vervaardigd. Deze werd dan door de peuters zelf getoond, het. geen dikwijls tot vertederende to neeltjes aanleiding gaf. Met me juffrouw G. Sweepe als lady-spea er" voor de microfoon is het dan ook een geslaagde modeshow ge worden, welke deelnemers en toe schouwers ongetwijfeldl veel ge noegen heeft verschaft. 46-38, kim. schol en kl. schol I 41-36, kl. schol II 36-18, schar 15-8, kl. haai 42, poontjes 18, makreel 35-12,20, gr. schel vis 62-59, grm. schelvis 53-51, kim. schel vis 49-47, kl. schelvis I 60-44, kl. schel vis II 49-31, wijting 40-30, gr. gul 62-44, mid. gul 52-34, kl. gul 41-27. kl. zw. kool- vis 37-22, kl. rode poon II 27-13,50. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 140-88, gr. koolvis zw. 94-61, gr. leng 81-64. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 149-19.380, 174-4390, 191-4870, 132- 12.790, 134-5450, 119-3911, 109-870, 39 30.730, VL 73-26.680, IJM 154-4680. Aanvoer van vrijdag Achtenzestig vaartuigen hebben van morgen in IJmuiden 7530 kisten vis, 90.000 kilogram tong en 500 stijve kabeljauwen aangevoerd. Bij de aanvoer waren 430 kisten schol, 210 wijting, 180 gul en ka beljauw, 430 kleine gul, 210 koolvis, 1690 makreel. 1750 kleine kisten makreel, 2350 schol, 30 tarbot en 190 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram in guldens: tarbot 4.50- 3.90, heilbot 5-2.80, grote tong 5.25- 5.03, grootmiddel tong 5.28-5.13, kleinmid- del tong 4.85-4.79, tong een 3.15-2.99, tong twee 1.92-1.60, zalm 5.60. Per 125 kilogram grote kabeljauw 92- 78, middel kabeljauw 96-80, grote kool vis 92-78, middel koolvis 61-0, grote leng 66-97, grote wolf 84. Per tien stuks: grote kabeljauw 102-81, middel kabeljauw 51-37. Per stuk: kreeft 17-11.50. Per 50 kilogram grote schelvis 44, mid del schelvis 43-39, kleinmiddel schelvis 48- 39, schelvis een 48-47, schelvis twee 41- 28. kabeljauw een 46-30, kabeljauw twee 37-31, kabeljauw drie 36-25, koolvis een 24-20, koolvis twee 21-17, grote en mid del schol 46-38, kleinmiddel en schol een 45-28, schol twee 31-23, schol drie 22-15, schar 15-7.50, poon 25, haai 31, gestrip te wijting 39-31, dichte wijting 34-17, ma kreel 35-11.60, tarbot 218-146, griet 92-86, kleine leng 32-28, kleine wolf 46. rode poon een 56-50, rode poon twee 19-17.0. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit 80 kisten wijting, 120 gul en kabeljauw, 500 schol en 14.000 kilogram tong. Evenals verleden jaar zal de Ruïne van Brederode in Santpoort gedu rende de zomermaanden weer tijdens de avonduren worden verlicht, welke feeërieke illuminatie vrijdag 20 mei dus nog vóór de pinksterdagen door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Biihrmann als slotvoogd van het kasteel zal worden ontstoken. Aan de avond wordt verder medewer king verleend door de voordrachtkunste naars Els Buitendijk en Johan Wolder en de instrumentalisten Marijke Ferguson en Hans Lennaarts. Door hen werd ook een nieuwe band vervaardigd met opnamen van muziek en voordracht, die telkens op de uren van openstelling ten gehore zal worden gebracht. Binnenkort zal een einde komen aan de wekelijkse automarkt in Haarlem. Nu de Botermarkt wegens inrichten tot bewaakt parkeerterrein niet meer beschikbaar is voor het houden van deze markt, hebben burgemeester en wethouders van Haar lem besloten de markt op te heffen. Er is nog gezocht naar een ander terrein, dat ondermeer uit verkeerstechnisch opzicht geschikt voor een dergelijke markt zou zijn maar dit is niet gevonden. Om te voorko men dat er nu hier of daar in de stad een wilde automarkt ontstaat willen B. en W. meteen een bepaling in de algemene po litie verordening opnemen die dit onmo gelijk maakt. De raad zal woensdag over beide voorstellen beslissen. Tijdens oefeningen in Sennelager (West- Duitsland) is een dienstplichtig mare chaussee ernstig gewond geraakt bij het vullen van een tentkachel. Er ontstond een enorme steekvlam, die de gehele tent in brand zette. De mili tair, de 26-jarige dienstplichtig marechaus see tweede klas C. G. Jacobsz uit Har- lingen, liep vrij ernstige brandwonden op. Hij is opgenomen in het St. Vincentkran- kenhaus in Paderborn. Drie andere mili tairen liepen lichte verwondingen op. Zij zijn inmiddels overgebracht naar het Dr. A. Mathijssen-hospitaal in Utrecht. PARIJS (Reuter, DPA) Een Parijse rechtbank heeft donderdagavond Jean- Jacques Casanova, de hoofdverdachte in het proces tegen de ontvoerders van me vrouw Dassault, tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld. De andere verdachten, Mathieu Costa Gaston Darmon, zijn veroordeeld tot respectievelijk zeven en vijf jaar gevan genisstraf. (Van onze atletiekmedewerker) In het komende weekeinde zullen de eerste wedstrijden plaatsvinden in het ka der van de KNAU-competitie. Op de sin- telbaan van het gemeentelijk sportpark „Adrichem" in Beverwijk komen de da mes- en herenatletiekploeg van DEM aan de start. De damesploeg, die uitkomt in de landelijke hoofdklasse, ontvangt het sterke ADA uit Amsterdam, Atmodes uit Haarlem, IDA uit Den Haag en het nieu we Ciko '66 (fusie van Cialfo en Ko meten) uit Arnhem. Sagitta, de kampioe ne van Nederland, dat ook in deze groep was ingedeeld, zal om onbegrijpelijke -re denen in Beverwijk niet in actie komen. DEM is zondag zeer gehandicapt. Marian ne Thomas zal als gevolg van een licht ongeval niet aan de start kunnen verschij nen, waardoor de Beverwijkse ploeg haar belangrijkste troef moet missen. De herenploeg zal het opnemen met De Spartaan uit Lisse, Pro Patria uit Rot terdam, Trekvogels en LDA uit Den Haag. De DEM-ploeg zal het voornamelijk moe ten hebben van Stan Ackermans, Eelco Bootsma, Cor Vink, Piet Bleeker. Peter Winkel. Siem van Leeuwen, gebr. Posrtma en Ad Durge. De wedstrijden die om één uur beginnen zullen tot ongeveer vijf uur voortduren. De beide Suomi-ploegen trekken naar Utrecht, waar Hermes zowel voor de da mes als voor de heren een wedstrijd 2e klasse organiseert. De damesploeg heeft IIja Laman in haar midden, die op de 800 meter veel punten zal vergaren. Bij de heren neemt Ton Blok deel aan de 1500 m. De Suomi-ploeg heeft dit jaar ver sterking gekregen in de jeugdige Wim van der Werff, die zal uitkomen in de nummers hoog- en verspringen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9