'M Francis Durlbrictóe iuitde groef Anneke Hoog Antink: van scriptgirl tot kinderprogramma-regisseuse 1 m Ik heb geert opvallende levenswandel Zingend naar de top Muzikaal portret van Frank Sinatra ZATERDAG MEI Henny Schoute 1966 SS- Tl l: „„h/. V ft (Van onze R.T.V.-medewerksfer) LONDEN. Hij ziet er toch be paald anders uit dan men zich zou voorstellen: de in alle Westeuro- pese landen bekende Engelse schrijver Francis Durbridge. Hij is een midden-vijftiger, kalend, in een zeer correct Engels pak gestoken. Hij is zeer voorkomend en uiterst bescheiden over zijn eigen talent. Met vriendelijk kijkende, blauwe ogen neemt hij bezoekers welwil lend van top tot teen op. Zachtjes aan is hjj wel gewend geraakt aan interviews van binnen- en buiten landers en hjj zegt dan ook: „meestal komt het op hetzelfde neer, maar daar kunt u niets aan doen. Ik heb nu eenmaal geen op vallende levenswandel. Ik ben erg gelukkig getrouwd, heb twee zo nen, de jongste zit nog op school en wil jurist worden, de oudste is in Londen in de handel gegaan. Verder houd ik van honden. Ik woon buiten Londen (in Walton- on-Thames. red.) houd van mijn werk, heb het erg druk en reis veel op en neer naar het continent. Reizen is tevens mijn hobby. Wat wilt u verder nog weten?" Francis Durbridge is in ons land een zeer bekende naam. Hij is de geestelijke vader van Paul Vlaanderen. Van hem zijn ook o.a. de televisieseries de Sjaal. Melissa, Tim Frazer. OP ZIJN TWAALFDE jaar begon Durbridge al met schrijven sket ches, verhaaltjes maar uiteraard nog niet professioneel. Na de middel bare school bezocht hij de universiteit van Birmingham. Twee jaar heeft hij daar Engelse litteratuur gestudeerd. Daarna ging hij, in 1931, officieel het schrijversvak in. Hij begon met gewo ne toneelspelen en cabaretsketches, re vues. en draaiboeken voor musicals. Paul Vlaanderen is in zijn land en in alle andere landen vanwege het grote succes uitgegroeid tot een serie. Zes tien lange series heeft hij inmiddels al van Paul Temple gemaakt. Voor de te levisie heeft hij inmiddels al vijftien series geschreven. Deze zijn weliswaar nog niet alle in Europa vertoond. 1 Zijn geesteskinderen worden ver toond in Skandinavië, Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Nederland, Ita lië en Frankrijk. Overal is de ont vangst geweldig. Men kijkt hem haast de nieuwe stukken onder de handen weg. ■nnnn™nnn^n™......,,«,wwvvwW~,M»^^ DE SHOWBUSINESS is een harde business. Weinigen overleven het be ginstadium of vallen na plotseling suc ces onverdiend snel omlaag. Vaak is het een kwestie van geluk-hebben om als „blijver" te worden betiteld. Daar enboven echter staat de persoonlijkheid, „Personality". Onder de enkelen die dat hebben kunnen we oude-rot-in-het- vak Frank Sinatra noemen. Sinatra, populair Amerikaans zanger, is eind vorig jaar vijftig geworden. Daarvan heeft hij precies de helft in de show business doorgebracht. Dat Frank zanger is geworden is te danken aan Bing Crosby. Hij hield van zingen, maar na de h.b.s. ging deze zoon van een brandweercommandant uit Hoboken (New Yersey) naar een krant. Naar de Hudson Observer waar hij op de redaktie assisteerde. Het suc ces van Crosby was voor Frank aan leiding het ook eens als zanger te pro beren. In 1936 gaf hij zijn krantenbaan op. Eerste optreden was bij het Major Bowes Original Amateur Hour en daarna bij de Hoboken Four. Hij deed alles om de aandacht op zich te ves tigen. De dag van de ontdekking kwam. Het was Harry James die Si natra in de showbusiness introduceer de. Daarna kwam Tommy Dorsey. Er werden contracten getekend. Hij leerde veel de techniek van Dor sey. Er werden Veel platen gemaakt: Si natra werd een ster. Later ging hij werken met ex-Dorsey trombonist en arrangeur Nelson Riddle. Tot op de dag van heden levert dit team prach tige muzikale prestaties. Sinatra heeft op verschillende labels gezongen. Nu op Reprise Records, zijn eigen platen maatschappij. De film bleef niet achter. Hij trad in verschillende films op. Enkele hier van: From here to eternity, High So ciety, The pride and the passion, Kings go forth enz. Behalve acteren zong hij. Natuurlijk! Verschillende liedjes uit zijn film werden op de plaat vastgelegd. Er verschenen tientallen platen van hem en een keur van al bums. Het laatste ter gelegenheid van zijn dubbel jubileum „Sinatra- A man and his music". Van deze show is ook een film gemaakt, die wellicht nog wel eens op onze t.v. zal worden getoond. Het is een fascinerend gebeu ren Sinatra aan het werk te zien. Kort geleden namelijk toonde de platen maatschappij Negram ons deze (kleu- ren-)film. In deze show en dus ook op het gelijknamige album staan liederen uit zijn beginperiode tot aan de laats- gezongen songs. Het zijn er ongeveer dertig. Verder nog een dialoog tussen Sinatra en Montgomery Clift uit „From here to Eternity" en conversaties tus sen Sinatra, Crosby, Martin en Davis jr. Tenslotte nog enkele persoonlijke bij zonderheden om Sinatra's biografie en muzikaal portret volledig te maken. De zanger trouwde in 1939 met Nancy Bar- bato; zij scheidden tien jaar later. Er werden drie kinderen geboren: Tina, Nancy en Frank jr. Ook zijn Huwelijk met Ava Gardner liep spaak. Daarna voorzagen de publiciteitsmedia hem nog van verschillende adspirant-me- vrouwen Sinatra. Het is tot nu toe bij gissingen gebleven. Peggy March is zo snel op weg naar de top dat haar biografie reeds na een maand verouderd is. Peggy 's achttien jaar geleden op 8 maart geboren. Zij begon te zin gen toen ze twee was. Op vijfjarige leeftijd trad ze voor publiek op in een talentenjacht. Peggy won, naar wat later het begin van een tradi tie zou bljjken. Als zesjarige maakte ze een auditie voor Rex Tailor s T.V.-show in Philadelphia. Ze werd een veel geziene gast in dit programma. Gedurende* de vier volgende jaren reisde ze elke zomer met een plaat selijke band door Pennsylvania en New Jersey. In de „Hom Hardart" televisie-show voor kinderen die elke zondagmorgen werd uitgezonden nam Peggy March de voornaamste plaats in. Ze trad op in At lantic City's Steel Pier" en in Tony Grant's pro gramma Sterren van morgen" en daarna enige ma- PEGGY MARCH len in zijn Western-show. In een andere talenten jacht won Peggy de eerste keer dat ze meedeed de tweede prijs en de tweede keer de eerste prijs. Peggy March was leerlinge van de m Lansdale Pennsylvaniagelegen ^Catholic Highschool, en zong regelmatig op feesten van die school en op trouw partijen in haar woonplaats. „Ik hoopte altijd dat iemand juist diegene zou luisteren". Een droom misschien, maar dan een droom die werkelijkheid is geworden! Peggy March zong op de bruiloft van haar neef, en degene waarop ze gewacht had, luisterde. Hij bracht haar naar de studio's van RCA-Victor in New York voor een auditie. Haar eer ste plaat „I will follow him" schoot als een komeet omhoog naar de hoogste re gionen van de hitlijsten. En Little Peg gy March, zoals ze toen genoemd werd kreeg bekendheid. Haar manager, de man die haar naar de RCA-Victor stu dio's had gebracht, beloofde haar een hondje als er van haar eerste single meer dan 200.000 exemplaren verkocht zouden worden. Peggy is nu in het be zit van een tekkel. Toen er Peggy March gevraagd werd WWWWMWMIIWMWWHIIWMI of haar medescholieren veranderd wa ren sinds ze zo beroemd geworden was, geeft ze als eerstejaars ten antwoord: „Ach U weet hoe die ouderejaars zijn, nu zeggen ze me allemaal gedag. Maar mijn klasgenoten zijn allemaal dezelfde gebleven. Een heleboel doen alsof ze er niets van weten en een an der gedeelte is verlegen." Peggy is zelf ook een beetje verlegen bij die eerste ontmoeting. Maar zij is gracieus en evenwichtig, en, voor een meisje wier dromen zo snel werkelijkheid zijn ge worden, een beetje eenzelvig. Een an dere droom van Peggy March, haar idool en vokale favoriet Perry Como te ontmoeten, is ook werkelijkheid gewor den. Ze ontmoette hem niet alleen, maar ze trad zelfs op in zijn beroemde t.v.-show. Peggy heeft een jonger zusje, Linda, dertien jaar oud. „Ze heeft een goede stem" zegt Peggy, „maar ze wil niet zingen, ze wil dansen. En ze kan in derdaad heel goed dansen." Peggy's ouders hebben beiden een goede stem, zodat het niet verwonderlijk is dat ook hun dochters goed bij stem zijn. Massa's wensen heeft Peggy nog. Zo wil ze bij voorbeeld graag naar Cali- fornië en Florida. Ook wil ze graag een hemelbed en een kleurentelevisie toestel. Over een paar jaar wil Peggy trouwen en een heleboel kinderen krij gen, die ze niet tegen zal houden als die ook willen gaan zingen. Verder wil ze natuurlijk glijven zingen en nog veel hits maken. Onlangs is weer een van haar wensen in vervulling gegaan, toen ze in Duitsland het Baden-Baden song festival won met „Mit 17 hat man noch Traume." Bij onze oosterburen is ze enorm populair en wist zij de eerste plaats te veroveren in de „Musik- Box-Poll 1965". FRANCIS DURBRIDGE moet een fantastisch voorstellingsvermogen heb ben. „Och, zegt hij bescheiden, „dat groeit vanzelf zo. Het is net als met alle andere dingen in het leven: je ont wikkelt als het ware spelenderwijs ver schillende mogelijkheden in jezelf, ook al realiseer je je dat niet dagelijks. Ik zou echter mijn werken geen detec tiveseries willen noemen ik vind het meer een ingewikkelde intrige. Ik be gin een dergelijke intrige op papier te zetten, en vanuit de hoofdpersoon, die in een dergelijke toestand verwikkeld zit, ga ik de overige figuren bedenken. Dat is dan over het algemeen hard werken. Al vind ik mijn werk heel ple zierig ik zou er echt niet buiten kunnen toch vind ik het een moeilij ke manier om je brood te verdienen. Als je middelmatig succes hebt mag je best eens een misser hebben. Maar heb je een dergelijk succes als ik als ik dat in alle bescheidenheid mag zeggen dan is het zaak tenminste op dat niveau te blijven en dat is een verschrikkelijke opgave." Heeft hij iets gedaan aan psycholo gie, criminologie of iets in die rich ting? „Nee, dat vind ik beslist niet no dig. Het enige wat je nodig hebt Is een gewoon helder verstand, inzicht in situaties gn mensen, wat levenserva ring en de praktijk van het vaak schrij ven over dergelijke onderwerpen. Psy chologisch inzicht heeft ieder met een goed stel hersenen." DURBRIDGE WERKT als losse kracht voor de BBC. Deze is wel zijn grootste afnemer. Zijn stijl vindt hij, is weliswaar sterk veranderd, maar vaste figuren als Paul Temple en Tim Frazer blijven in wezen toch dezelfden die zij ook in het begin waren. Aan imiteren heeft hij een hartgrondige hekel. „Natuurlijk weet ik dat James Bond-types in de mode zijn. Als ik een nieuwe serie maak zou ik natuurlijk best een Bond-achtig figuur daarin kunnen creëren, maar ik wil het ge woon niet. Dat zou ik goedkoop vin den: ik zou me generen voor mezelf. Ik doe mijn werk op mijn eigen ma nier. Als de mensen het niet lusten dan laten ze het maar staan. Vinden ze het wel goed, des te beter. Concessies doe ik nooit." Dat schrijven op deze manier niet maar een kwestie van „zo af" is, be wijst wel de dagindeling van Francis Durbridge. 's Ochtends om half negen, na het aankleden en ontbijten en het uitlaten van de honden, werkt hij aan een stuk door tot aan de lunch. Van half twee tot half vier werkt hij zijn correspondentie af, daarna een half uur tijd voor zijn „tea". Van vier tot zes wordt er weer geschreven en in de avond tracht hij alle achterstallige kranten en boeken in te halen. „Het lukt natuurlijk niet altijd even best," bekent Durbridge. „Ik zit vaak dagen lang tevergeefs achter mijn bureau, maar weglopen doe ik nooit. Ja, en dan af en toe wippen mijn vrouw en ik er wel eens tussen uit. We hebben in middels al tweeentwintig landen ge zien." Durbridge schrijft nog steeds even veel als vroeger. Gemiddeld kost het schrijven van een nieuwe serie hem drie tot vier maanden. Vlot het niet al te best, dan is de langste tijd een half jaar. Momenteel is hij weer bezig een nieuwe televisieserie op te zetten, die al bij voorbaat door de BBC gekocht is. In ons land kunnen we binnenkort ook weer een serie van hem zien: „Game of Murder", een zesdelige se rie, die zojuist in Engeland beëindigd is,weer even spannend als zijn voor gangers. Heeft hij ooit het plan Paul Vlaanderen nog eens te gaan bewer ken voor de televisie? „Geen sprake van. Iedereen heeft van Paul en Ina zijn eigen voorstelling in het hoofd. Die wil ik niet kapot maken door daar twee misschien totaal andere mensen neer te zetten. Dat zou ik beschouwen als een soort moord". VIER-EN-EEN-HALF jaar ben ik scriptgirl geweest. Ik heb bijna altijd drama gedaan, veel bij Wal ter van der Kamp, bij Jan Retèl, bij Ton Lensink, maar nooit is het bij me opgekomen om zelf te gaan regisseren. Totdat Gerrit den Bra- ber het me vroeg. Welnee, zei ik, dat kan ik helemaal niet. Maar toen ik erover nadacht, dacht ik waarom eigenlijk niet? Nu Gerrit den Braber weg is en er een regis seur bij moest komen voor de jeugdprogramma's, heb ik besloten het aanbod aan te nemen. Ik heb mijn eerste décorbespreking al achter de rug. 't Is iets héél anders hoor! Vroeger zei ik soms als scriptgirl: Nee joh, dat moet je zus en zo doen. Maar nu ik alles zelf van A tot Z moet bepalen, sta ik er ineens heel anders tegenover. En iedereen zegt maar: je kent iedereen, alle acteurs, alle floor managers, cameramannen, dat is toch het voornaamste! Maar dat vind ik helemaal niet het voornaamste: het gaat om wat uit jezèlf komt. Mijn eer ste stuk, een eenakter over een pro fessor die een straalpistool heeft uitge vonden waarmee je mensen kunt ver starren („De Starstraler" van Wim Gijsen), heb ik eerst twintig keer door gelezen. Om me de figuren helemaal eigen te maken. Daarna begon ik aan de mise-en-scène. Alles op schaal met kleine papieren cameraatjes, om pre cies te weten hoe het gaat worden. Goed voorbereid zijn als je met de re petities begint, is het halve werk. Dat heb ik geleerd bij het scripten. En dat is ook zo van belang met het oog op de beschikbare tijd. Voor dit half-uur- stuk krijg ik één dag studio. Dat wil zeggen van 's ochtends tien tot 's mid dags half zes, met anderhalf uur pauze. In die tijd moeten camerarepetities, generale en opname voor elkaar komen Voor kinderprogramma's werken vind ik erg leuk. En juist voor kinde ren moet het eerste klas vakwerk zijn. Kinderen zien alles. Zet ze sprookjes achtige dingen voor, bljje dingen vooral, en doe het goed. Vooral goed, daar zal ik in de eerste plaats naar streven. Oh nee, ik stel me niet voor dat het gemakkelijk zal zijn! Zeker niet in het begin. Hoeveel ik ook heb geleerd, vooral van Walter van der Kamp, ik zal toch als vrouw aan alle mannen met wie ik werk moeten tonen wat ik ervan terecht breng! Wat ik vroeger gedaan heb? Ik ben geboren in Kerkrade. Sinds mijn der de jaar woon ik in Hilversum. Mulo gedaan en een vormingsklas, bij de N.R.U. gewerkt, een tijd in Engeland geweest, en toen bij de AVRO op de typekamer. Toen er nog pas twintig mensen bij de t.v. werkten, kon ik daar een plaats krijgen op de boekhouding. Die nam ik. Als ik daar eenmaal zit, zit ik goed, dacht ik. En ja: een tijd later vroeg Lugtenburg of ik ervoor voelde te gaan scripten. Ik wist toen nog nauwelijks wat het was. Maar ik heb ervaren dat je het alleen kunt le ren door het te doen. En met veel plezier hoor! Mijn fijnste herinnering is Open het dorp. Naast regisseur Or deman 24 uur achter elkaar op de mo nitor zitten staren. Dat je dat vol houdt! Ik was niet eens moe na afloop. Het laatste stuk dat ik heb gescript was Yerma. En nu de kinderprogramma's. Je schrikt wel eens hoor, als je in Bra bant bent, of in Groningen, en je hoort kinderen over Vrouwtje Bezemsteel of over Swiebertje. Dan denk je: reikt dat helemaal tot hier? Dan besef je pas hoe groot je publiek eigenlijk is en je vraagt je af: wat moeten we ze nu voorzetten? Iets vanuit het idee: het zijn maar kinderen, of juist tegenover gesteld met de gedachte: het zijn de volwassenen van straks? Er is zelfs een schrijver geweest die met het oog op dit laatste beweerde dat kinderlitte ratuur de allerbelangrijkste Ier wereld was. In dat geval en daar ben ik vóór moet kindertelevisie minstens de kwaliteit van „grote" programma's hebben. Als ik dan denk aan die éne dag studio voor repetities en opna me't gebrek aan studioruimte is schreeuwend!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 18