„MOEKIE" BOSCH Wat doe je als er wéér een op de stoep staat..." VROUW „Ik een Nederlandse Josephine Dat hebben de mensen ervan gemaakt' <12 Zoetjes" schadelijk voor de gezondheid? Was er maar iemand die Rust-Wat voor me kan kopen rV n HENNY SCHOUTE m „Moeke waar lbee je'''* O O O Karei Jonckheere 9J II OVER LES MILANDES zijn veel verhalen geschre ven. Verhalen om geld, in te zamelen, omdat Josephine aan de rand van een faillissement stond. Er zijn steeds enorme schulden. De elektriciteitsrekeningen worden niet betaald, die van de groenteboer niet en de slager klaagt ook. Maar Josephine heeft steeds haar hoofd boven water gehouden, omdqt de acties stééds weer zoveel geld in haar kassa brachten. Josephine kon bo vendien op het statige, kostbare kasteel blijven wonen. Met al haar kinderen van allerlei 'ras. Moekie heeft nooit zo aan de weg getimmerd. Het gaat bij haar wat gewoner, wat Hollandser. Zij steekt de hand in eigen boezem als ze zegt: „IK heb al die kinderen in huis ge nomen. Uiteindelijk heeft niemand me het gevraagd. Daarom zal ik er ook voor werken. Maar ik wilde dat ik een keer op de planken mocht staan om, net als Jo sephine, dat geld te verdienen. Dan zou ik van veel zorgen af zijn". aÜIMii I |g §ti||l§| a. 'es** r» - HET GEBRUIK VAN kunstma tige zoetstoffen naast of in plaats van suiker is de laatste jaren sterk toegenomen. Als dit gebeurt op medisch advies is daartegen geen enkel bezwaar aan te voeren en is het bovendien nuttig dat er ver vangingsmiddelen zijn. In Neder land zijn als zodanig toegestaan saccharine (benzoëzuur-sulfamide) en cyclamaat (natrium- of calcium- cyclohexylsulf amaat)Daarnaast mag aan voor suikerzieken bestem de voedingsmiddelen sorbitol (D- glucitol) worden toegevoegd. Dit zoetend middel is verwant aan glu cose en bezit, in tegenstelling tot de andere twee, calorische waarde. De reclame voor de synthetische zoetstoffen richt zich vooral op dat deel van de verbruikers, dat het nodig vindt zijn lichaamsgewicht te beperken. Daarbij gaat men uit van de niet bewezen stelling dat suiker dik maakt, terwijl men bo vendien aanneemt dat b.v. cycla maat geen schadelijke nevenwer king vertoont. Onder het motto dat suikervrij voedsel ongewenst over gewicht voorkomt, gaan normaal suikerverwerkende industrieën er toe over naast hun gewone pro- dukten ook calorie-arme te produ ceren. Vooral in de Verenigde Sta ten zijn frisdrankproducenten daardoor reeds grote afnemers van cyclamaat geworden. C. J. E. Dinaux Drs. W. Visser 1966 ZATERDAG MEI AAN DE DRIEBERGSESTRAATWEG in Doorn woont „Moe- kie" Bosch. Een 46-jarige, .humoristisch Friezin („Maar geen stiefkop") die de zorg heeft voor café Rust-Wat, maar meer nog voor haar pleeggezin. „Moekie" Bosch is bekend geworden als de „Nederlandse Josephine Baker". Haar wit-geschilderde huis tussen fruitbomen en een park. heeft hetzelfde doel als kasteel hotel Les Milandes in Frankrijk. Er worden kinderen opge vangen die alleen staan, maar die meer nog liefde nodig hebben. „Moekie" Bosch vindt dat „Nederlandse Josephine Baker" maar zó zó. Dat hebben de mensen ervan gemaakt. „De enige ver gelijking is de lange broek". Josephine loopt er meestal in. Hinke Bosch ook. En dan „de schuimspaan, en de potten en pannen op het fornuis". Als de mensen in het dorp haar groeten met „Hallo Josephine", wordt dat met onverdeeld genoegen ontvan gen. „Ik heet Hinke en geen Josephine". ZE IS EEN keer op Les Milandes geweest. Moekie en Josephine ontmoet ten elkaar in 1963 tijdens een tournee van de vedette met haar kinderen. Na de uitnodiging ging Moekie naar Frankrijk. Ze is er nogal gesloten over en zegt alleen: „Het is er erg mooi. Maar ik zou nooit zo'n kast van een huis willen hebben. Met zo'n rompslomp en dat financieel zoveel kost". Moekie krijgt haar steun in na- tura van de chauffeurs die een „bak kie" bij haar komen halen. Van haar „jongens". Een zak cement, zand, ste nen, tegels of een lift voor de kinde ren naar het dorp. Ze heeft twee rechterhanden die zo veel doen dat de mensen haar soms een „wonderlijke vrouw" vinden. Maar dat lacht de humoristische en indivi dualistische Hinke Bosch weg. Zij doet wat zij wil en ze hlijft er een dood- nuchter mens bij. „Ik moet per slot verschillende plaatsen. De huisbaas ver tikte het er iets aan te doen. De ge meente verklaarde het café later on bewoonbaar. Toen stak Moekie zelf de handen maar uit de mouwen want ze voorzag dat ze er nog wel een aantal jaren in zou zitten. Wat Moekie echter nodig heeft, en dat is haar enige wens, is iemand die zegt: „We gaan het huis voor u kopen en de hele boel restaureren". Dan pas heeft ze rust en dan pas is ze volmaakt gelukkig. „Maar waar vind je daadwerkelijke hulp? Ik verwacht niets meer van de mensen. Bovendien is het mijn eigen wil geweest". Kan Moekie met haar kinderen rond komen? „We hebben het wel eens met van rekening alles alleen doen". (Haar man ligt in het ziekenhuis). Ze klimt op het dak om de lekkages te verhel pen. Ze verhoogde de waarde van een auto die ze voor honderd gulden kocht met enkele honderden guldens (prach tig opgeknapt), ze tuiniert, ze verft, ze schildert en zorgt naast haar huis houden en haar kinderen nog voor het café. 99 99 BOVEN RUST-WAT ZWAAIT echter het gemeentelijke zwaard. Toen het gezin Bosch er tien jaar geleden in trok was er geen elektra, waren de vloeren verrot en lekte het dak op X* Sleutelen aan de auto. vijf gulden moeten doen. Als het 's zo mers geen regenseizoen is, dan weet ik dat het een rustige winter wordt. Ik heb nog nooit een hand opgehou den. Maar ondanks de moeilijkheden wordt er veel gelachen omdat ik de komische kant ervan ben.Als ik die tien jaar al die kinderen niet zou hebben gehad, dan had ik Rust-Wat nu kunnen kopen. Maar als er weer een op de stoep staat te huilen, wat doe je dan?" HOEVEEL KINDEREN MOEKIE nu heeft? „Schrijf maar op: Mopje van zeven, het Mongooltje Geertje van elf en Roeleke ook een Mongooltje van zeventien. Dan de gehandicapte, Spaanse Victor van dertig, mijn eigen kinderen. Ad van 23 en Janke van 21 'met haar 23-jarige man en hun baby van vier maanden, en Nel (21) en Thijs (23). Je moet niet denken, wat een beste, brave vrouw. Het zijn al lemaal kinderen met een achtergrond die hier komen". Het zijn meestal tij delijke gevallen: kinderen van zieke ouders, gescheiden ouders, kinderen met moeilijkheden, kinderen van de voogdijraad. „De deur gaat open voor elk kind dat aankomt. Ik heb wel eens iemand horen zeggen: „We worden geleefd." Dat is zo. Maar de kinde ren mogen hier zelf leven". Een over werkte moeder, die eens haar kind aan Moekie uitbesteedde, zei: „Nu kan ik zelf weer een paar dagen leven". Moekie werkt hard om de kinderen te onderhouden. Ze is een en al vi taliteit en vindt die leeftijd van 46 on belangrijk. „Moekie zó oud ben je toch nog niet?", zeggen haar kinde ren die een springlevende „moeder" zien heen en weer hollen. Rust kent ze niet. De enige rust die ze wil heb ben is een „zorgenvrij Rust-Wat". Dan is ze helemaal gelukkig. Dan kunnen er ook meer kinderen komen. Nu zou het onverantwoord zijn, omdat ze niet weet wat er met het café en huis gaat gebeuren. Nog meer kinderen? Waarom niet. „Dan heb je tenminste geen tijd om aan je eigen zorgen te denken", is BIJ DIT ALLES VERGEET MEN: 1. Normaal gebruik van suiker is niet schadelijk. Suiker is naast voe dingsstof bovendien een van de wei nige smaakverbeteraars, die ook voe dingswaarde heeft. Verder heeft ieder mens als onderdeel van zijn voeding koolhydraten nodig, welke ten dele door suiker voortreffelijk geleverd kun nen worden. Omdat suiker ook nog zeer snel in het bloed opgenomen wordt, kan het ook snel de opge bruikte koolhydraatreserve aanvullen en zelfs prestatieverhogend werken. Kunstmatige zoetstoffen daarente gen hebben geen enkele voedingswaar de en zijn dus als energiebron waar deloos. 2. Studies aan de Harvard Univer siteit in de V.S. hebben uitgewezen dat synthetische zoetstoffen het overge wicht niet wegnemen. 3. Suiker speelt bij bakken en ko ken een actieve rol welke door b.v. cyclamaat niet wordt overgenomen. Bovendien verhoogt suiker het aroma aan vele spijzen en dranken, hetgeen vooral tot uitdrukking komt bij vruch ten. De synthetische zoetstoffen boot sen slechts het zoetend vermogen van suiker na. 4. Hoewel saccharine en cyclamaat officieel zijn toegestaan is nog niet be wezen dat langdurig gebruik in grote hoeveelheden geen schadelijke bijver schijnselen veroorzaakt. Dat schadelijke nevenwerking van chemische producten soms pas veel later wordt ontdekt, is bewezen met sucrol of dulcine (fenetylureum) dat reeds sinds 1865 bekend was en veel gebruikt werd, maar pas in 1951 werd verboden wegens geconstateerde car- cinogene eigenschappen, in 1959 is aangetoond, dat het bovendien toxische eigenschappen bezat. Thans worden kunstmatige zoetstof fen in hoe langer hoe meer producten verwerkt. Ook de hoeveelheid synthe tische zoetstoffen die kinderen binnen krijgen neemt dus toe, met nog on bekende gevolgen. Gezien eerdere er varingen, zoals met sucrol, is een waarschuwing tegen nodeloos gebruik dus wel op zijn plaats. Ter nadere informatie met betrek king tot het vierde punt moge dienen dat in het Britse wetenschappelijk tijdschrift „Nature" in het tweede ok tobernummer van 1965 melding ge maakt wordt van proeven met 200 ratten, welke calcium-cyclamaat toege diend kregen. De eerste conclusie van dit onder zoek is (ik citeer): „Despite equal calorie intake animals receiving calcium cyclamate at the 10 level grew at a rate 20-30 per cent less than control animals. In an Moekie met het Mongooltje Geer tje en haar kleinzoon. (Vervolg van pagina 15 het laconieke antwoord. En het com mentaar: „Dat doen al teveel men sen". Over haar „daadwerkelijke hulp aan alle kinderen, maar vooral de op groeiende", schrijft Hinke Bosch haar memoires. Ze is bezig aan een boek dat „Moekie waar ben je" gaat he ten. Een autobiografisch verhaal over haar bezige leven. Een leven met een lach en een traan. MAAR MEER VAN DE LACH, want Moekie blijft zelf „de humoristische kant". En tranen voor de buitenwe reld? Geen denken aan. Want ook tij dens moeilijke periodes brengt zij iedereen in een feeststemming, om dat er al zoveel zwartkijkers rondlo pen. Moekie verdient een heel groot boeket rozen. Zo rood als de lak van haar nagels, die de verfspetters en het hardnekkige vuil camoufleren van iemand die zelf alle vuile baan tjes opknapt. Want naast de kinder schaar en het huis met de mankemen ten, heeft Moekie nog een café. En gasten willen handen met schone na gels zien. DAT WAS ANDERS in de woorden strijd tussen beiden over „Poëzie en Experiment", die ongeveer tien jaar geleden in boekvorm verscheen. Het getuigschrift was wat het beloofde te zijn: argument en tegenargument be treffende de revolutie in de poëzie. In de polemiek van nu is weliswaar de poëzie, de kunst in het algemeen, be grepen in de cultuurdiagnose en -prog nose, waarvan Van Ruysbeek uitgaat, maar Jonckheer geeft met zijn op het levensbeschouwelijke gerichte degen stoten zijn tegenstander de kans niet om anders dan terloops naar het the ma van het debat terug te keren. Bo vendien: zijn zijwaartse uitvallen spe culeren nogal eens op het woordeffect, vandaar dat me het woord „spiegelge vecht" uit de critische pen vloeide. Men kan met een zekerder trefkans een raket het luchtruim insturen dan het juist-gerichte woord op elkaar af vuren, tenminste als een van de beide brief partners, in dit geval Jonckheere, de andere ontwijkt in „woorden" waarop het aankomt en aangrijpt op „woorden" die nevengeschikt zijn in het gestelde probleem. Slotsom: de discussie bleef onvrucht baar. Van Ruysbeek groeide toe naar zijn evenwicht, Jonckheere veroverde zijn evenwicht van communiceren is geen sprake. Dientengevolge werd, voor zover het de polemiek betreft, dit boek geen „bijdrage tot een nieuw be wustzijn", zoals de ondertitel luidt. effort to understand the reduced growth rates in animals receiving cal cium cyclamate in the diet despite equal calorie intake a balance study was set up. This investigation indica ted complete utilization of the ration based on nitrogen retention and fae cal and urinary nutrient excretion. Other parameters to understand these effects, including possible increa sed metabolic rates and ultimate fate of cyclamate, are being investigated". Hoewel men in voedingsmiddelen natuurlijk nooit zulke hoge percenta ges zoetstoffen zal gaan gebruiken, 0 Een huis-ensemble van Tre- vira-piqué en kant, bestaande uit een rijkelijk met kant-volan ten versierde pantalon en een ruimvallend bloesje. zijn deze proeven toch een waarschu wing. Het bewijs dat cyclamaat bij onbelemmerd en regelmatig gebruik onschadelijk is moet nog steeds ge leverd worden. Overgenomen uit een publikatie van de Nederlandse Suikerindustrie.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19