Financieel beleid twistpunt tussen A.R.P. en P. v. d. A. Hogere indirecte belasting voor PvdA „onverteerbaar" M HET WEER Snel recht na happening bij Rotterdamse Fikkie Schipbreuk in tyfoon Amsterdams Ajax landskampioe n Burgeroorlog dreigt in Zuid-Vietnam Regenkleding MORRIS REGERINGSPARTIJEN ONEENS Journalisten verontrust over opvattingen van gezagsorganen 49.000 passages door V eisertunnel Zeventien provo's tot hechtenis veroordeeld Arrestatie Eénrichting-verkeer op drukke kustweg Portugese kok op Zweeds schip overleden Vanavond gesprek over de lonen SUPERMALSE PAARDEBIEFSTUK 51 e JAARGANG NUMMER 162 MAANDAG 16 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Niet meeregeren" IN DEZE KRANT 7 9—13 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag2 Buitenlands nieuws 3 Economisch nieuws 4 Scheepsberichten 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton Beeldverhalen Sport Luidsprekers 25 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Warmer Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aa*i Vrije meningsuiting Politie tevreden over medewerking publiek A msterdam Geslaagde proef in België SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 150 gr. RUNDER ROLLADE 98 ct SUPERSLAGERIJ „DE IJMOND" [Jmuider Courant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee politieke partijen hebben dit weekeinde laten weten hoe naar hun oordeel de regering de financiële problemen van de komende rijksbegroting zal moeten oplossen. Hun meningen staan lijn recht tegenover elkaar. In de in Amsterdam gehouden partijraad van de P.v.d.A. zei de fractieleider drs. Nederhorst, dat de partij tegen een loon stop is en herziening wenst van de hoge belasting op vakantiegeld en over werk. Liever dan nieuwe belastingverhogingen op verbruiksgoederen door hem /een niet te verteren zaak genoemd wilde de heer Nederhorst ('e huurverhoging en de nieuwe sociale verzekeringen, die de regering per januari 1967 wil invoeren tegen arbeidsongeschiktheid en zware genees- mdige risico's uitstellen. A.R.-fractieleider Roolvink zei op het nvent van zijn partij in Utrecht dat dekking van het tekort in hoofdzaak ge zocht zal moeten worden in de sfeer van de indirecte belastingen. Er kan echter geen sprake zijn van een verhoging van de indirecte belastingen van eenzelfde om- vang als dit jaar. Daarom moet met gro te ernst worden gestreefd naar inperking van het regeringsprogramma. „Wij laten vandaag geen neen horen," zei de heer Roolvink. „Wij willen eerlijk praten. Dit wordt echter onmogelijk ge maakt, wanneer de P.v.d.A. doet, wat zij heden ten dage zegt." De heer Roolvink vroeg zich af, wie het de regering nu eigenlijk moeilijk maken, de Anti-Revolu tionairen of de socialisten. Evenals zijn partijvoorzitter, dr. Berghuis, vond hij dat een kabinetscrisis op dit ogenblik een zeer slechte zaak zou zijn. In de P.v.d.A.-partijraad wilde drs. Ne derhorst geen antwoord geven op de vraag of voor 1967 de uitgaven omlaag moeten. Hij wilde evenmin zeggen wat er met de tweede fase van de belastingver laging moet gebeuren. „Wij laten ons als fractie niet op de stoel van de regering drukken," zei hij. „Het is niet onze taak mee te gaan regeren. Te zijner tijd zul len wij, wanneer concrete voorstellen op tafel liggen, onze houding bepalen. Wij houden ons aan gemaakte afspraken, maar wij laten ons niet van onze so cialistische weg afdringen," zei hij. „Als het aanvaarden van regeringsverantwoor- Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft een driedaags bezoek aan de Duitse „Partnerstadt" Neuwied ge bracht. Op pagina 5 komen wij uit voerig op dit uitwisselingsbezoek terug Bij de stadsgrenzen werden de Ne derlandse bezoekers met fraaie wel komstborden begroet. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. delijkheid zou betekenen, dat wij over al le punten met de regeringspartners gelijk moeten denken en spreken, dan is het met dé democratie in ons land gedaan. Dan gaan we als regeringspartij aan de een vormigheid ten onder." De fractieleider zag in de uitslag van de statenverkiezingen geen aanleiding voor de partij om haar mening over het re geringsprogram te herzien. Wel meende hij, dat het ware grote werk er nog niet uit is gekomen. „Zolang dit niet zichtbaar is, valt het de kiezer moeilijk het optre den van het kabinet-Cals in zijn volle po litieke betekenis te onderkennen." Hij ad viseerde de regering snel regelingen in te dienen voor de speculatiewinstbelasting, de herziening van de onteigeningswet, het voorkeursrecht van grondaankoop voor de gemeenten en de verlichting van de vrij gezellenbelasting. „Dat belangrijke delen van het program niet tijdig uit de verf zijn gekomen, is onze partij bij de sta tenverkiezingen duur komen te staan," meende hij. De heer Nederhorst vroeg zich af of het niet verstandiger is, vooral nu de televisie de publieke meningsvorming beheerst, bij de verkiezingen over te gaan op een ge heel of gedeeltelijk districtenstelsel. Hi; karakteriseerde de P.v.d.A. als een linkse vooruitstrevende partij, die opkomt voor de laagste inkomens en voor mensen die in de knel zitten. Hij bepleitte handhaving van de belastingvrijdom bij aanslagen on der de honderd gulden, als de belasting- spaarbrieven het Staatsblad niet mochten halen. Dat was iets, waarvan de heer Ne derhorst nu wel overtuigd bleek te zijn. (Zie verder pagina 2) L a c o r air e Grote geesten krijgen gezag over ande ren, zonder dat zij hst willen. De Kringraad van de Nederlandse Journalistenkring heeft zijn diepe veront rusting uitgesproken over de opvattingen inzake de vrijheid van meningsuiting zo als die, vooral in Amsterdam bij ver schillende gezagsorganen, met inbegrip van de rechterlijke macht, blijken te be staan. De Kringraad had vooral het oog op het toepassen van het middel van voorarrest bij vermeende drukpersdelic ten. De Kringraad besloot mede naar aanlei ding van de verschenen „Proeve van een nieuwe Grondwet" tot het instellen van een commissie die zich zal beraden over het leveren van een bijdrage van de ge organiseerde journalistiek tot de formule ring van grondwetsbepalingen betreffende uitingsvrijheid. Alle moderne communica tiemiddelen zullen in deze studie worden betrokken. Ook stelde de Kringraad een commis sie in, die zal moeten bestuderen, welke opvattingen er in de journalistiek leven ten aanzien van de vraag of de over heidsvoorlichting moet worden geleid door een politiek verantwoordelijke func tionaris (minister of staatssecretaris), dan wel door een ambtenaar. De heer H. de Ru werd voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring als op volger van mr. A. Stempels. Tellingen hebben uitgewezen dat zon dag door de Velsertunnel in beide rich tingen totaal 49.000 motorrijtuigen pas seerden. Rotterdam beleeft zijn eerste provo- rel. De foto toont de arrestatie van één van de 23. Na eerst met een polsketting aan het hek te zijn gezet wordt deze provo door twee agenten en een inspecteur het bureau in ge werkt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft zaterdagavond 23 arres taties verricht na een deels door een aantal Amsterdamse provo's op touw gezette happening bij het beeldje van het hondje Fikkie op de hoek van de Nieuwe-Binnenweg en de Wester singel. Twaalf uur later heeft kantonrechter mr. J. J. H. van de Brug in een spoedzit ting recht gesproken en de arrestanten veroordeeld tot straffen die voor zestien van de jongelui conform de eis uitkwa men op zes dagen onvoorwaardelijke hechtenis. Eén had zich hevig verzet bij zijn aanhouding en kreeg dientengevolge twaalf dagen hechtenis. Een militair werd overgedragen aan de marechaussee en een paar minderjarigen zullen zich later moeten verantwoorden. Enkele minuten nadat de happening om 11 minuten over 11 bij het beeldje was begonnen, onder andere met het in brand steken van kranten, hadden twee politie functionarissen de deelnemers gewaar schuwd dat ordeverstoringen en mishan delingen niet zouden worden getolereerd Een kwartiertje later besloot de politie in te grijpen. „We voelden dat het te ver zou gaan", aldus een woordvoerder van de politie. Daarbij kwam een uit veertien politiemannen samengestelde actiegroep op straat, die later assistentie kreeg, on der andere ook van vier politiemannen te paard. Uitgangspunt voor de politie was, zo werd ons later meegedeeld, artikel 4 van de algemene politieverordening, waarin staat vermeld dat men zich op eerste last van de politie dient te verwijderen wan neer als gevolg van een of andere ge beurtenis een volksoploopt ontstaat. Eerder op de dag had de politie twee Amsterdammers en een Rotterdamse jon- verzameld na afloop van een protestmars, die bij het centraal station was begonnen en bij het beeld van Zadkine was geëin digd. Voor deze tegen de Vietnampolitiek van de Verenigde Staten gerichte mars, waaraan ban-de-bommers en provo s deelnamen (ongeveer vierhonderd in to taal) was toestemming gevraagd aan de burgemeester. Deze had zijn goedkeuring gegeven onder bepaalde voorwaarden met betrekking tot de mee te voeren leuzen, waaraan men zich in grote lijnen ook heeft gehouden. Een aantal jongelui is daarna naar het Amerikaanse consulaat op de Korte Hoog straat gegaan, waarvoor evenwel geen toestemming was gegeven. De politie heeft daar ingegrepen op het moment dat men pamfletten in de brievenbus van het consulaat wilde doen. De politie toonde zich na afloop ook te vreden over de medewerking van het publiek dat in enkele gevallen door een helpende hand te bieden liet merken de zijde van de politie te hebben gekozen. De twee Amsterdammers, die werden gear resteerd, zijn later op de trein naar Am sterdam gezet. Een van hen liep nog in een voorwaardelijke veroordeling. AMSTERDAM. In Amsterdam heb ben driehonderd jongeren zondagmiddag een optocht gehouden als protest tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. Nadat de demonstratie op de Dam was ontbon den bleek de helft van de demonstranten van mening dat de optocht te tam was verlopen. Zij begaven zich naar het Ame rikaanse consulaat-generaal op het Mu seumplein. Daar had de politie inmiddels met circa veertig man een cordon langs het gebouw gevormd. De jongeren, circa honderdvijftig in getal gingen op het plein tegenover de ingang van het consultaat- generaal op de grond zittên en klapten in de handen, terwijl sommigen af en toe in spreekkoor riepen „Johnson, moorde naar". Tien jongelui, die na een oproep van de politie op de grond bleven zitten, werden met een overvalwagen wegge voerd. Ook later werden nog enkele ar restaties verricht. MANILA (AP) De „Pioneer Cebu" is met 250 passagiers aan boord op een rots gelopen voor de kust van een eiland in de Filippijnen. Het schip is nog niet gezonken. Het is in een tyfoon op een rif gedregen. Het zou gevaar lopen te kapseizen. De „Pioneer Cebu" bevindt zich vrij wel in het centrum van de tyfoon waarin windsnelheden van bijna 140 kilometer per uur voorkomen. Reddingsvliegtuigen kun nen het schip niet naderen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De zondagmiddag geno men proef om de weg Oostende-Brussel alleen open te stellen voor automobilisten die van de kust naar de Belgische hoofd stad terugkeerden, is geslaagd. Na half vier mocht de weg alleen in de richting Brussel worden bereden. De vier rij stro- ken konden het verkeer gemakkelijk aan. Er is in tegenstelling tot andere zon dagmiddagen en avonden geen enkel ongeluk gebeurd. In de nacht van zaterdag op zondag ver zocht de gezagvoerder van het Zweedse stoomschip „Fidra", dat zich ter hoogte van IJmuiden bevond, aan de kustwacht om een ziek lid van de bemanning van boord te halen. De „Neeltje Jacoba van de K.N.Z.H.R.M. voer, met personeel van de Velser ongevallendienst uit. Bij de „Fi dra" gekomen, bleek dat de Portugese kok ten gevolge van een hartaanval was overleden. Het stoffelijk overschot is later naar een ziekenhuis vervoerd. Met de betrok ken rederij wordt overleg gepleegd over wat er verder zal gebeuren met het stof felijk overschot van de 49-jarige Portu gees. De „Fidra" heeft inmiddels de rei» voortgezet. (Van onze parlementaire redactie) De regering gaat vanavond met het bedrijfsleven praten over de lonen. Het gesprek, dat wordt gevoerd met de voor zitters van de centrale organisatie (werk gevers, werknemers, boeren en midden stand), zal tot thema hebben de vraag hoe de loonontwikkeling in de hand kan wor den gehouden om ongewenste conjunc turele repercussies te voorkomen. In politieke kringen houdt men het er op dat de regering vanavond de mede werking van het bedrijfsleven zal inroe pen bij het matigen van de looneisen. Voor het geval die medewerking niet vrijwillig wordt gegeven, heeft het kabinet zo wordt algemeen aangenomen, een algemene aan wijzing voor het college van rijksbemid delaars achter de hand, die voorziet in een aantal spelregels voor de loonvor ming, zoals een plafond van rond 7 per cent en een verbod tot verkorting van de arbeidstijd. Ajax is vier dagen eerder dan werd verwacht landskampioen voetbal gewor den. De Amsterdamse club speelde gis teren zelf in Enschede en won daar met 2-0 van FC Twente. De enige concurrent van Ajax, Feijenoord, verloor thuis spe lend van het in degradatiegevaar verke rende Elinkwijk met 1-0- Het verschil tussen Ajax en Feijenoord bedraagt daar door zes punten en dat is met nog twee wedstrijden te spelen een niet te over bruggen kloof voor de Rotterdammers. Woensdagavond spelen Ajax en Feije noord nog tegen elkaar in het Amster damse Olympisch Stadion. Elinkwijks bij- WASHINGTON en SAIGON (AP, AFP en REUTER) In Zuid-Viet- nam dreigt een burgeroorlog. De on enigheid tussen de boeddhisten en de regering van premier Ky heeft zon dag geleid tot een aanval van Zuid- vietnamese mariniers op Da Nang, een stad in het noorden van het land die in handen was van troepen die de boeddhistische leiders steunen. Het nieuws over dit gewapende treffen heeft in Washington grote ontsteltenis ver oorzaakt. De Amerikaanse regering heeft zondag onder leiding van president John son de hele dag vergaderd. De Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, was op die bijeenkomst aanwezig. Avonds zond Washington een instruc tie naar de VS-vertegenwoordigers in Sai gon. Dezen kregen de opdracht het uiterste te doen om de Zuidvietnamese leiders te bewegen hun onderlinge geschillen bij te leggen. In Da Nang bezetten de regeringsge trouwe mariniers vele belangrijke gebou wen en strategische punten. Er wordt in de stad nog steeds gevochten. In de noor delijker gelegen stad Hoeé trekken rebelle rende troepen zich samen. De boeddhistische leiders lijken het op een krachtproef met de regering-Ky te willen laten aankomen. Zij hebben hun volgelingen opgeroepen zich gereed te houden voor een massaal verzet. Aan de andere kant wordt het steeds duidelijker dat premier-Ky zijn gezag ten koste van alles wil handhaven. Hij heeft een volge ling van hem benoemd tot opperbevelheb ber van het noordelijke leger. Daarvoor zette hij generaal-majoor Ton That Dinn af. De Amerikaanse opperbevelhebber in I Vietnam was door premier-Ky niet op de hoogte gebracht van het overvliegen van de mariniers naar Da Nang. Ky zelf is ook in Da Nang geweest. Zondagavond keer- de hij naar Saigon terug. In de Zuidvietnamese hoofdstad is van- I ochtend een algemene staking uitgebro ken uit protest tegen het optreden van de politie tegen de arbeidsters van een tex- tielfabriek. De Amerikaanse luchtmacht heeft in de oorlog in Vietnam tot elf mei van dit jaar 347 vliegtuigen verloren, 243 boven Noord-Vietnam en 104 ten zuiden van de lenzeventiende breedtegraad. Bij deze aan tallen zijn niet begrepen de Amerikaanse vliegtuigen die op de grond door de Viet- cong werden vernield. zonder verrassende prestatie in Rotter dam heeft die wedstrijd nu tot niet meer dan een formaliteit gemaakt. In Amsterdam werd Ajax gisteravond al grootscheeps en bijzonder enthousiast gehuldigd. Zeshonderd supporters droegen hun favorieten het Centraal Station uit en buiten hadden ruim vijftienhonderd anderen al voor een complete chaos ge zorgd, die nog vergroot werd toen da spelers arriveerden. De foto toont rechtsbuiten Jacquet Swart op de schouders van Ajax-aan- hangers op het station. Voor meer nieuws over Ajax en ander sportnieuws zie onze bijlage „Sportief". Advertentie öectefjorisstr., Haarlem, tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) leée*. (020) 22 35 96 - Amsterdam Wij hebben ze weer 250 gram I PLEIN 1945 - 53 N.RES

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1