In de Kennedy-ronde gaat de gong voor de laatste maal Morgen staken zeven miljoen Fransen Eerste grote 7 pet lening „Free Enterprise III" ging voorspoedig haar element in Laagst betaalden hebben strop aan aardgas De Beurs Mislukking dreigde al in mei 1963 Vettewinkel -koopt spuitbussenfabriek Stakende Turken weer aan het werk VKF neemt deel in kunstmestfabriek op Jamaica 9.5 mina 99 Nog geen sluiting Domaniale Mijn „Zeevarend Europa is te defensief' Metaalbonden werken samen met bedrijfswerk SCHEEPVAARTBERICHTEN Kamercommissie meent: Vakantiegeld voor dienstplichtigen Processen-verbaal bij technische controles Haarlems meisje vermist Haringexport bracht meer op Kinderen veroorzaakten brand in Heemskerk Kort IJmondnieuws Van der WERFF HUBREGHT MAANDAG 16 MEI 1966 Protectie 1. HEINEKEN 2. NUTRICIA De Gaulle Starre Her ter Weer veerboot van roll-on-roll-off type Redersvoorzitter: Kath. Jongeren Wie in de vestiaire van het Palais des Nations in Genève zijn jas heeft afgege ven, na een wandeling door de huizenho ge marmeren gangen de conferentiezaal heeft bereikt waar hij moet zijn en dan na afloop terugwandelt om z'n jas te ha len, maakt een goede kans daarmee een uur zoet te wezen. Want dan blijkt pas hoe onoverzichtelijk en ingewikkeld het gebouw in elkaar zit, hoe sprekend de hall bij ingang „F" en de vestiaire die zich daar bevindt, lijken op de hall bij ingang „D". Wie eenmaal in het Palais des Nations de weg is kwijtgeraakt, vindt die niet zo gauw weer terug. De conferentie van de 64 landen die op 16 mei 1963 in het gebouw van de voor malige volkenbond, hoog boven het Meer van Genève begon, is die dag of een van de dagen die daarop volgden, de weg kwijt geraakt. Op het ogenblik worden pogingen ondernomen de afgevaardigden van die landen opnieuw op dezelfde plaats bijeen te krijgen, om nu, drie jaar later, de plaats terug te vinden waar zij toen vol goede moed zijn binnengegaan: om te kijken of er toch nog een deel valt te ver werkelijken van de droom van een jonge Amerikaanse president: het gelijkwaar dig partnerschap over de Atlantische Oceaan tussen Amerika en Europa. In de Kennedy-ronde gaat de gong voor de laatste maal... De term „Atlantic Partnership", als aanduiding voor een gelijkwaardig bond genootschap tussen de VS en West-Euro pa, dateert van de State of the Union, de troonrede zouden wij zeggen van pre sident Kennedy op 11 januari 1962. Op mi litair gebied zou die gedachte inhoud moe ten krijgen door grotere Europese zeggen schap bij het gebruik van Amerika's atoomwapens (en ook grotere financiële bijdragen daaraan). Op economisch ge bied bestond er hoop op een drastische verlaging van de wederzijdse invoerrech ten, op de dag af negen maanden na die State of the Union waarin hij de term At lantisch bondgenootschap introduceerde, kreeg Kennedy een ongekende bevoegd heid van het congres om daarover te on derhandelen: de Trade Expansion Act ver leende de president het recht om op basis van wederkerigheid Amerika's invoer rechten in vijf jaar met de helft te ver lagen. In Washington ontstonden fleurige toekomstbeelden van een VS die in leven dig handelsverkeer zou zijn verwikkeld met het machtigste handelsblok van de wereld: de nieuwe, dan juist-uitgebreide Europese Economische Gemeenschap. Want het is tegen die achtergrond dat we de vrijgevigheid van de Amerikaanse eenaat moeten zien om de president zulke vergaande bevoegdheden te geven tot het verminderen van Amerika's protectionis- Advertentie Voor HAARLEM en omstreken: Anthony Fokkerlaan 25 Tel 02500-55954 (H de Groot) Gratii proefnummer Beursov. Hypotheken - Assurantiën Autoflnanclering Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzieht no. 401 (Van onze correspondent) PARIJS. Voor morgen staat in Frankrijk een der grootste stakingen op het programma die dit land, dat op dit punt toch wel wat gewend is, de laatste maanden heeft beleefd. Naast alle genationaliseerde over heidsbedrijven van spoorwegen, via gas en waterleiding en elektriciteit tot de scholen en de posterijen, zullen ook de banken en de meeste theaters zijn gesloten, terwijl autobussen, me tro's en taxi's zich eveneens bij de stakings-actie hebben aangesloten. Kranten verschijnen vermoedelijk even min en de bakkers zullen, bij gebrek aan elektrische stroom, hun winkels gesloten houden. Mintens 7 miljoen Franse werk nemers bedoelen met deze staking kracht bij te zetten bij het eisen aan de rege ring en het patronaat „serieuze onder handelingen te openen ter verhoging der salarissen en ter verbetering der arbeids voorwaarden". Tussen de Bastille en de Place de la République, de twee traditionele polen voor zulke volksmanifestaties, zal ook een massale optocht met spandoeken tegen de regering worden gehouden, waaraan Francois Mitterrand aan het hoofd van zijn schaduwregering persoonlijk denkt deel te nemen. De directie van N.V. Vernis en Verffa- briek voorheen H. Vettewinkel en Zonen deelt mee dat haar dochtermaatschappij Chemitex Lakfabrieken N.V. in Utrecht, ter verbreding van haar produktenpro- gramma, tegen contante betaling alle aan delen van N.V. Napeco in Utrecht heeft verworven. Deze vennootschap is gespe cialiseerd in aerosols, zoals verfspuitbus- een, die gunstige omzetmogelijkheden bie den. tische tarieven. Iets meer dan een jaar eerder had Engeland officieel toegang ge vraagd tot de Euromarkt, Ierland was het net iets voor geweest, Denemarken kwam een dag daarna en Noorwegen volgde iets later. Onder de indruk van dat beeld van uitbreiding van de omvang van de EEG, leek het noodzaak voor de VS hun relaties met de democratische landen van West- Europa economisch (en ook militair) te versterken. 't Kwam bovendien aardig uit, dat de Westeuropese landen bij vorige tariefon derhandelingen, die waren geëindigd in 1961, hadden gevraagd om een andere be nadering van de tariefafbraak. In plaats van de tot dat tijdstip al op vijf grote in ternationale conferenties gevolgde metho de van verlagingen produkt voor produkt, bepleitte Europa een afspraak om de in voerrechten op grote groepen van produk- ten wederzijds met dezelfde percentages te verlagen. Dat werd door de trade ex pansion act mogelijk gemaakt. Er werd afgesproken dat aan deze nieuwe moge lijkheid een conferentie zou worden ge wijd. Die conferentie zou dan worden gehou den, evenals de vijf vorige, in het kader van de GATT. Deze organisatie is ont staan uit de oorlogssamenwerking tussen de VS en Engeland en was aanvankelijk bedoeld een veel meer-omvattende we reldhandelsorganisatie te worden. Wat er in feite van overbleef was een organisa tie van vrijwel uitsluitend westelijke sta ten (van de communistische staten is al leen Tsjecho-Slowakije van het begin af lid), samen met de gemenebestlanden en een aantal landen van Latijns-Amerika. De organisatie heeft goed werk gedaan bij het doen verdwijnen van discrimina toire maatregelen in de internationale handel en bij de verlaging van invoer rechten. Om nu die conferentie van 1964 voor te bereiden, vond een andere confe rentie plaats die begon op de bovenge noemde zestiende mei 1963, Maar die datum viel vier maanden en twee dagen (om precies te zijn) nadat president De Gaulle op een sindsdien be roemd geworden persconferentie had ge zegd dat hij a) niets voelde voor de vorm van nucleaire samenwerking die door de Amerikanen werd voorgesteld en b) het maar beter vond dat Engeland niet zou worden toegelaten tot de Euromarkt. Het visioen van een groot en machtig Europees blok waarmee Amerika wel goe de economische relaties zou moeten zoe ken, was daardoor al aanzienlijk zwakker. Bovendien was de Amerikaanse betalings balans, die ten tijde van het aanvaarden van de wet op de uitbreiding van de han del ronduit slecht was, intussen al weer aardig op weg zich te herstellen, zodat ook uit dien hoofde het Amerikaanse eigenbelang bij een forse verlaging van de tarieven was verminderd. En daar kwam dan nog een psychologi sche factor bij waarvan het bestaan door de Amerikanen en sommige van hun beste vrienden nog altijd wordt ontkend, maar die voor iedereen die nuchter de conferentie van drie jaar geleden in Ge neve bekeek, onmiskenbaar was. Dat was de vrees van de Amerikanen dat ze door de Fransen in een onderhandelingssitua tie zouden worden „gelokt" (precies zo als de Britten in het overleg over toe treding tot de Euromarkt) en dat ze dan, als ze niet tot voldoende toegevendheid bereid zouden blijken, door de Gaulle rauwelings zouden worden verstoten (zo als de Britten). Dat leidde bij de Amerikaanse onder handelaars tot een starheid in de bena dering van hun Europese partners, die bijna de conferentie heeft doen misluk ken. Voeg daarbij nog dat de leider van de Amerikaanse delegatie, oud-minister van buitenlandse zaken Christian Herter bepaald nooit 'n toonbeeld van diplomatie-' ke soepelheid is geweest en dat zijn on De 108 Turkse arbeiders, die vrijdag in Joure in staking waren gegaan in ver band met een loonconflict met hun werk geefster, de Franse firma STZ, zijn van morgen weer in de bussen gestapt om het werk te hervatten. De Turken zijn werk zaam bij de aanleg van een aardgaslei ding van Zuidlaren naar Hindelopen Naar aanleiding van het loonconflict hadden de Turken vrijdag de gehele dag gestaakt, waarna hun door de directie van de STZ ontslag was aangezegd. Het ar beidsconflict is nu opgelost, nadat zater dagavond langdurige besprekingen waren gevoerd tussen vertegenwoordigers van de directie van STZ enerzijds en van de Turk se ambassade en het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid anderzijds in tegenwoordigheid van de burgemeester van Haskerland, mr. W. Hoekstra. In de komende weken zal naar alle waarschijnlijkheid worden beslist over het welslagen van de Kennedy-ronde, een langdurige reeks onderhandelingen die begon in mei 1963. Krachtens een speciale wet heeft de Amerikaanse president tot 1 juli 1967 het recht de Amerikaanse invoerrechten op basis van wederkerigheid te halveren. De onderhandelingen daarover vinden plaats in een organisatie die bij afkor ting GATT wordt genoemd voor Gene ral Agreement on Tariffs and Trade, algemene Overeenkomst inzake Ta rieven en handel. Voornaamste doel van die organisatie: het verminderen van handelsbarrières. In totaal zijn 64 landen lid of op een of andere lossere manier aangesloten bij de GATT. Daar onder slechts drie communistische staten: Tsjechoslowakije, lid sinds de oprichting in 1948 en Polen sinds en kele jaren voorlopig lid. Joegoslavië heeft een speciale overeenkomst met de GATT. De Kennedy-onderhandelin- gen vinden voornamelijk plaats tussen de V.S. en de EEG. Alle voordelen die zij elkaar toestaan moeten namelijk, volgens de regels van het verdrag, ook worden verleend aan de andere leden. En aangezien V.S. en EEG de belang rijkste handelsblokken zijn samen met het gemenebest waarvoor Enge land optreedt zou deelneming van meer afgevaardigden de besprekingen onnodig ingewikkeld maken. Voor de EEG onderhandelt de Europese Com missie. Onze medewerker, drs. M. L. Snij ders, zal in een aantal artikelen het wel en wee van de Kennedy-ronde be spreken. middellijke medewerker, Michael W. Blu- menthal vooral uitblinkt in een opvallend gebrek aan tact, dan is haast niet te be grijpen dat toen niet al een volkomen breuk is ontstaan. Dat heeft ook niet veel gescheeld. Hoe 't komt dat 't nog net niet is gebeurd, mag dan misschien, om de spanning nog op te voeren, in een vol gend artikel worden beschreven. Albatros Superfosfaat N.V., een volle dige dochteronderneming van de Ver enigde Kunstmestfabrieken Mekog-AIba- tros N.V. in Utrecht is van plan om samen met het Britse chemische concern Imperial Chemical Industries een mengmestinstal- latie te bouwen in Kingston op Jamaica. Met dit tamelijk bescheiden kunstmest- project is een bedrag gemoeid van onge veer 2,5 miljoen. De bouw van de fabrieksinstallatie, die deels plaatselijke en deels Europese grond stoffen gaat verwerken, kan over enkele maanden beginnen. De fabriek zal worden geexploiteerd door een nieuw op te richten plaatselijke vennootschap, waarin Albatros en ICI elk voor de helft deelnemen. De beide oprichters zullen in het bestuur van de vennootschap vertegenwoordigd zijn: De Verenigde Kunstmestfabrieken zijn voor 40 percent van de Bataafsche Petro leum mij (Kon./Shell groep), voor veer tig percent van Kon. Zout/Ketjen en voor de resterende twintig percent van Hoog ovens in IJmuiden. Waar men ter beurze van Amsterdam al enige tijd naar uitzag, heeft zich be waarheid. Vandaag is het prospectus ver schenen van de eerste grote zeven per cent obligatielening, die t.z.t. in de of ficiële beursnotering zal komen. Het is een 35-jarige lening van 9,5 min ten las te van de stichting Rooms-Katholieke Ziekenverpleging te Hilversum, die tegen de koers van 99 pet zal worden uitgege ven. De lening is verdeeld in obligaties aan toonder van nominaal 1.000 elk. Op woensdag 25 mei kan op de stukken wor den ingeschreven; de stortingsdatum is 15 juni. De lening is overgenomen door een bankiers-syndicaat onder leiding van de Verenigde Bankbedrijven n.v. De opbrengst van de lening zal de fi nanciering van nieuwbouw mogelijk ma ken, waarvan de totale kosten 9,5 min zullen bedragen, inclusief bouwrente en te verwachten loonstijgingen. De bouw zal worden uitgevoerd door de N.V. Amster- damsche Ballast maatschappij. De staat zal de exploitatie van de Do maniale Mijn in Kerkrade de eerstko mende jaren voortzetten. In een nog nader te bepalen vorm, waarbij de Staatsmijnen n belangrijke rol zullen vervullen zal voor de dreigende sluiting van deze mijn een oplossing worden gezocht. Deze medede ling werd zondag tijdens een bijeenkomst van de Katholieke Mijnwerkersbond in Kerkrade gedaan door wethouder K. van Bremen. Hij stelde de ongeveer 3000 werknemers in deze mijn gerust door te zeggen, dat van een acute sluiting van de mijn geen sprake is. Door de mijnwerkersbond wordt vast gehouden aan de eis, dat geen enkele mijn gesloten zal worden zonder vervangende werkgelegenheid. Met zorg werd tevens de ontwikkeling in de huidige regerings coalitie tegemoet gezien. De vraag rees of bij een eventueel stranden van het hui dige kabinet de beloften in de mijnstreek gestand blijven. Wethouder W. Buk uit Kerkrade, leek van mening dat geen enkele regering zich werkloosheid in het gebied van Kerkrade kan permitteren. Hij achtte dat politiek niet haalbaar. De rege ring zou haar program dienen te matigen. Een matiging ten aanzien van de in de mijnnota gedane toezeggingen vond hij echter onmogelijk. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Luttele seconden na dat de fles champagne tegen de boeg uiteen was gespat gleed zaterdagmiddag op de werf Gusto-Schiedam van de nv industriële handelscombinatie Holland de derde veerboot van het roll-on-roll-off type van de Britse maatschappij Towns- end Bros. Carferries Ltd. voorspoedig te water. Evenals zijn twee voorgangers, kleiner van afmetingen, die eveneens bij Gusto zijn gebouwd, heeft deze veerboot, die de dienst tussen Dover en Zeebrugge zal gaan onderhouden, de naam Free Enter prise meegekregen. Het ruim 117 meter lange schip werd gedoopt door mevrouw J. Wickenden, de echtgenote van de di recteur van de Britse maatschappij. Het is de bedoeling dat de veerboot nog de ze zomer in de vaart komt. De Free Enterprise III wordt dan de grootste auto-veerboot op de lijndienst tus sen Engeland en het Europese vasteland Hij zal accommodatie bieden aan duizend passagiers en kan tweehonderd auto's en autobussen tegelijk vervoeren. Voor het in- en uitladen van deze vervoermidde len kan zowel de boeg als het achter steven van het schip worden geopend. Bij deze derde Free Enterprise is meer nog dan bij zijn voorgangers aandacht besteed aan het gerief voor de passagiers. Aan boord treft men onder andere twee bars, een restaurant met 188 zitplaatsen, win kels met accijnsvrije artikelen, wissel kantoren, kantoorruimten voor de douane, De drie werknemersorganisaties in de metaalindustrie (A.N.M.B., St. Eloy en C.M.B.) gaan in de toekomst nauw sa menwerken op het gebied van het be- drijvenwerk. Deze onderlinge afspraak is gemaakt met als uitgangspunt, dat de drie bonden vakbondsactiviteiten binnen de onderneming willen ontplooien, zo blijkt uit „De Metaalkoerier", het or gaan van de A.N.M.B. De drie bonden beogen hiermee onder meer het contact over bedrijfsaangele- genheden binnen de bonden te verbete ren en om een duidelijker gezicht van de drie bonden binnen de onderneming te verkrijgen. Elke bond zal in de onder nemingen, waar bedrijvenwerk wordt in gevoerd, eigen functionarissen aanstellen. Aagtekerk 15 te Suez. Algorab pass. 16 Kaap Finisterre n. Las Falmas Alkes 15 v. Djeddah n. Kuwait. Almkerk 14 v. Rostock n. Hamburg. Ameland 15 te Mombasa. Angolakust 14 v. Lagos n. Victoria. Archimedes 14 v. Bremen n. Rotterdam. Ares 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Banggai 14 v. Antofagasta n. Valparaiso. Batjan 15 te Vera Cruz. Bengkalls 14 v. Port Swettenham n. Singapore. Billiton 16 ten anker Muscat. Blitar 14 v. Muscat n. Dubai. Borneo 16 v. Tegal n. Palembang. Camerounkust 15 te Antwerpen. Daphnls 14 te Paramaribo. Deltadrecht 14 v. Palua n. Baltimore. Diloma 15 te Port Said. Diogenes 14 te Nickerie. Doelwijk 14 v. Halu Island n. Gibraltar. Gaastel-kerk 15 te Genua. Gabonkust 14 v. Bordeaux n. Dakar. Ganymedes 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Giessenkerk 14 te Antwerpen. Goeree 15 v. Beaumont n. Curacao Gooiland 16 te Rio de Janeiro. Gulf Holland 14 ten anker rede Escravos. Gulf Italian 15 te Gulfhavn. Kaap Hoorn 14 te Thameshaven. Karakorum 14 v. San Francisco n. Vancouver Karimun 15 te Biak. Katendrecht 15 te Bahrein. Kennemerland 14 te Bremen. Kloosterdijk 15 te Baltimore. Kloosterkerk 15 te Hamburg. Kossmatella 14 v. Limhamn n. Rotterdam Kosicia 14 v. Shellhaven n. Hamble Koudekerk 14 v. Port Said n. Genua. Kryptos 15 te Thameshaven. Laarderkerk 15 te Dubai Liberiakust 15 te Takoradi. Loppersum 16 te New Orleans. Maasdam 15 v. Galway n. New York Mhdison Lloyd 15 te Kobe. Als gevolg van het verschil in tariefe- ring voor grote en kleine gasafnemers, betaalt de categorie der minder-draagi krachtigen voor het voor kookdoeleinden benodigde gas, meer dan die der meer- draagkrachtigen, althans voorzover deze laatsten voor verwarming ook van aard gas gebruik maken. Leden van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer zeggen dit in het voorlopig verslag over de begroting 1966 van het departement van Economi sche Zaken. Zij achten dit „een onaange naam gevolg van de thans bestaande si tuatie". In het voorlopig verslag wordt er op gewezen, dat voor de minder-draagkrach- tigen de aanschaffingskosten van gasap- paraten een belemmering vormen om tot ruimte-verwarming over te gaan. Minis ter Den Uyl wordt daarom in overweging gegeven om de mogelijkheid te onderzoe ken van een wijziging van de wettelijke bepalingen voor de huurkoop, voorzover althans deze de verkoop van gasverwar- mingsapparaten betreft- In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan het doen ver vallen van de nu voorgeschreven mini mum-aanbetaling en aan het vergroten van het aantal voorgeschreven huurkoop termijnen. Ook wordt in het verslag gevraagd, of geen einde gemaakt kan worden aan de berekening „in vele gevallen van veel te hoge bedragen" voor de ombouw van gas- toestellen. Medon 16 te Maracaibo. Montferland 14 v. Guayaquil. Naess Commander 14 te Mena al Ahmadi. Naess Tiger 16 te Manilla Neder Rhone 16 te Lattakia. Nestor 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Nijkerk 15 te Kaapstad. Oldekerk 15 te Marseille. Parkhaven 16 te Buenos Aires. Philine 14 v. Mena al Ahmadi n. Le Havre. Prins Alexander 15 v. Le Havre n. Montreal Prins Johan Willem Friso 14 v. Montreal n Toronto. Prins Maurlts 14 v. Holtenau n. Klaipeda Prins Philips Willem 15 te Cleveland. Prins Willem 2 17 te Cleveland verw. Purmerend 15 v. Porta Cardon n. New York Randfontein 15 te East London. Roebiah 14 v. Marmagoa n. Aden. Rotterdam 14 v. New York n. Cobh. Rijn 16 v. Kawasaki n. Port Elisabeth. Schelde Lloyd 16 te Genua. Schledijk 14 te Antwerpen. Seine Lloyd 14 v. Colombo n. Aden. Sepia 14 v. Singapore n. Mena al Ahmadi. Slamat 14 v. Penang n. Colombo. Sloterkerk 14 v. Tanga n. Zanzibar. Socrates 15 te Balboa. Stad Utrecht 16 te Aden verw. Straat Chatham 14 v. Shanghai n. Kobe. Straat Fiji 14 te Durban. Stad Gouda 14 te Bilbao. Straat Madura 14 v. Abidjan n. Takoradi Sumatra 14 v. Bilbao n. Rotterdam. Telamon 15 v. Port of Spain n. Paramaribo. Tero 14 v. Rio Grande do Sul n. Rotterdam Utrecht 15 v. Port Swettenham n. Penang Van der Hagen 14 te Mauritius. Vivipara 14 te Bombay. Wonogiri 14 v. Calcutta n. Penang. Zuiderkerk 14 te East London. gevoerd tussen vertegenwoordigers van de directie van STZ enerzijds en van de Turk- Een dienstplichtig soldaat zou buiten zijn normale verlof om 3 weken vakantie per jaar moeten krijgen en ook zou men hem vakantiegeld moeten geven. Dit was één van de stellingen die voorzitter W. Verhoeven van de Katholieke Werkende Jongeren zondag lanceerde op de verga dering van de centrale raad van deze be weging in Vught. Staatssecretaris J. de Meyer van Sociale Zaken en Volksgezond heid stelde op deze vergadering, dat er een 8-urige werkdag (40-urige week) moet komen voor alle 15-jarigen en ver plicht parttime onderwijs voor deze cate gorie. Een desbetreffende herziening van de arbeidswetgeving is in de maak. Het lijkt er wel eens op dat de reders in de Europese maritieme landen zich te zeer in een defensieve positie opstellen en teveel proberen vast te houden aan een verouderd scheepvaartpatroon. Een meer positieve instelling verdient de voorkeur en men mag zich afvragen of hierop ook in Nederland wel in voldoende mate de nadruk valt. Dit was één van de hoofd punten van de rede van de aftredende voorzitter van de Koninklijke Nederland sche Reedersvereniging, mr. R. J. H. For tuyn, uitgesproken op de jaarlijkse alge mene vergadering in hotel Wittebrug in Den Haag. De heer Fortuyn wees er verder op dat van 1953 tot 1963 het zeegaande vervoer zich heeft verdubbeld van 680 tot 1360 mil joen ton. In de komende jaren is gezien de sterk expanderende wereldeconomie een flinke verdere stijging van het ver voersvolume overzee te verwachten. Ook de vraag naar scheepstonnage zal een op gaande lijn blijven vertonen. Europa moge dan onttroond zijn als heerser over de zeeën en andere conti nenten, aldus de scheidende voorzitter, nog steeds is dit werelddeel een van de allerbelangrijkste centra vanuit en voor al in welks havens niet minder dan ruim 60 percent van het totale wereldzeever voer wordt verscheept en ontvangen. De heer Fortuyn stelde duidelijk dat het niet tot de zaak van het scheepvaartbe drijf kan worden gerekend de handel van de ontwikkelingslanden te subsidiëren door middel van te lage zeevrachten „Daarmee wil ik niet de indruk wekken dat het niet de plicht zou zijn van het welvarende westen naar vermogen bij te dragen tot verheffing van de omstandig heden van vele miljoenen elders in de wereld, die in bittere armoede leven", al dus de heer Fortuyn. Opvolger van de heer Fortuyn als voorzitter van de vereni ging werd de heer J. Hudig. paspoort-bureaus en informatie-stands van Engelse automobielclubs. Het totaal geïnstalleerd vermogen, zeven dieselmotoren voor voortstuwing en stroomopwekking, bedraagt 14.000 pk. De bouwkosten voor deze veerboot bedragen twintig miljoen gulden. Na de voorspoedige doopplechtigheid en de tewaterlating sprak de directeur van Townsend Carferries de wens uit spoedig in de gelegenheid te zijn bij Gusto de op dracht voor een vierde veerboot van het zelfde type te plaatsen. De Free Enter prises 1, 2 en 3 zijn bij Gusto in een kort tijdsbestek gebouwd. De eerste veer boot kwam in 1960 gereed. De bouw van de Free Enterprise III heeft vier maan den geduurd. In de jaarvergadering van de N.V. Gebr. Naeff ia meegedeeld dat de reaultaten over het eerste kwartaal van 1966 al weer beter zijn dan die in dezelfde periode van 1965. Dit is te danken aan de nieuwe artikelen van kunststof, waarop de yennnootschap is overgeschakeld. De gemeentepolitie Velsen heeft zon dag op diverse punten technische contro les gehouden op motorrijtuigen. Er werd tegen 21 automobilisten proces verbaal opgemaakt wegens technische gebreken aan hun wagens. Enkelen bleken ook niet in het bezit te zijn konden de be scheiden in elk geval niet op eerste vor dering tonen van een rijbewijs of be- lastingkaart. De Nederlandse export van pekel- en steurharing is in het eerste kwartaal van 1966 naar hoeveelheid kleiner geweest dan in de overeenkomstige perioden van de voorafgaande vijf jaren. De geldelijke waarde was echter groter dan in die voor afgaande jaren, met uitzondering van 1963 De uitgevoerde hoeveelheid in het af gelopen kwartaal bedroeg 6.393.926 kg tegen 8.387.670 kg in het eerste kwartaal 1965. De waarde was 7.546.782 tegen 6.781.882 in het eerste kwartaal 1965. De waarde per kg netto was 1,18, tegen 0,80 in het eerste kwartaal 1965. In Heemskerk ontstond zaterdagmiddag brand bij een veehouder aan de Communi- catieweg. Kinderen hadden op het erf een vuurtje gestookt en een brandende krant hieruit waaide tegen een hooimijt aan, die onmiddellijk vlam vatte. Hoewel de Heemskerkse vrijwillige brandweer spoe dig ter plaatse was, kon zij toch niet ver hinderen, dat 45 ton hooi verloren ging. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens rCon. Olie Philips Unilever K.L.M. 136.90-137.10 106.90-107.30 93.60-94 137.20 107.20 93.80 Mm De 19-jarige Maria Gerda Wubbe, wo nende in Haarlem, is sinds 3 mei spoor loos verdwenen. Het meisje heeft een slank postuur, is 1.75 meter lang, heeft blond-rossig haar en groen-bruine ogen. Zij heeft twee lichte littekens op een van haar wangen, is ge kleed in een witte doorknoopjurk met blauwe knoopjes en een zwart-witte re genjas met kleine ruitjes. Na haar verdwijning werd het meisje nog gesignaleerd op het hotelschip van Hoogovens, de „Arosa Sun". De Haarlem se politie heeft een sterk vermoeden, dat zij zich in de IJmond bevindt. Namens de ouders werd om opsporing verzocht. Een ieder, die inlichtingen over de verblijf plaats van het meisje kan geven, wordt verzocht zich bij de dichtstbijzijnde po litiepost te melden. Oud-Katholieken. De afdeling IJmui den van de Vereniging Oud-Katholiek On dersteuningsfonds, die 268 leden telt, heeft een bespreking gewijd aan de op 26 mei in Den Haag te houden jaarijkse alge mene vergadering van de vereniging. De afdeling, die een lid in het hoofdbestuur heeft, zal zich confirmeren aan de herver kiezing van mej. G. E. Brouwer te Voor burg als lid van het hoofdbestuur. IJmui den acht het wenselijk om voor de grote oud-katholieke gemeenten in deze afdeling voorlichting te krijgen omtrent een even tuele herziening van de misliturgie, mede in verband met het feit, dat de oud-katho lieke kerk als een van de eerste zich op het terrein'van de oecumene bezighoudt. Afscheid. Dr. H. Voorzanger, be drijfsarts bij Hoogovens IJmuiden, neemt dinsdag 17 mei afscheid, tijdens een bij eenkomst in de directielunchkamer, van bedrijfsgenoten en relaties buiten het be drijf. Zomerzegels. In tal van plaatsen in het land zijn vrijwillige medewerksters en medewerkers druk bezig met de Zo- merzegelactie. Het contactadres in Vel sen is: mevrouw C. Anten-Butzelaar, Aagtevonklaan 8, Velsen-Driehuis, tel. 02550-7153. De dames van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers houden tot 25 juni zitting in het hoofdpostkantoor te IJmuiden, aan de Houtmanstraat. Watervrienden. Zondagmiddag zijn in het Velserbad de zwemdiploma's 1, 2 en 3 afgenomen. Voor diploma 1 slaag den alle kandidaten; voor 2 (b) werden en voor 3 (c) werden drie kandidaten afgewezen. Indische Verening. De Indische Ver eniging in Kennemerland heeft zaterdag dagavond haar eerste verjaardag in de Prinsenhal te Heemskerk gevierd. Er wa ren bijna duizend leden aanwezig. Het gemeentebestuur van Heemskerk werd vertegenwoordigd door burgemeester H. Nielen en wethouder H. Roozen. De aan wezigen werden toegesproken door de voorzitster, mevrouw De Haas. Er waren oosterse dansen, smakelijke Indische gerechten, en er werd tot zon dagochtend vijf uur gedanst op muziek van The Hell Cats uit Zwijndrecht. Zwemmen. Het seizoen voor het zwembad „de Waterakkers" in Heems kerk is bzijonder goed begonnen. Mede aangelokt door het fraaie weer trok het verwarmde water zaterdag omstreek# 2500 bezoekers. In het zwembad te Heemskerk is het nog steeds zo, dat voor dames, meisjes en andere langharigen het dragen van een badmuts verplicht is. Expositie. Van 18 mei tot 22 juni ex poseert Galerie Boumans aan de Bree- straat (122) in Beverwijk plastieken van Aart van den IJssel en Theo van der Nahmer en grafiek van Ru van Ros- sum. De opening is aanstaande woens dagavond om acht uur door de heer H. J. Beekman. De tentoonstelling is ge opend op werkdagen van 9 tot 18 uur, uitgezonderd donderdagmiddag.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4