Ajax-Feijenoord op woensdagavond niet meer dan formaliteit dankzij Elinkwijk m v 11 Grote aanhang droeg Ajax het station uit Telstar bood ADO gelegenheid tot goed herstel na zwak begin ELF TITELS r M Jaap van Praag maande dolle Ajax-supporters tot kalmte aan Haak „hielp Elinkwijk Nerveus Willem II wees MVV terug Vele meldingen van „alles goed" Ruime winst van DOS op Sparta Borussia Dortmund en München 1860 op gelijke hoogte GVAY - Fritsen - versloeg PSV Sittardia weer in eredivisie DWS zwak tegen pover Heracles Tm MAANDAG 16 MEI 1966 - f m >V i Inter Kampioen D.Q.S-Sporta jfowf. '54-Go JMwwd G.VA.V.-Pi.V; Ütfcm H-M.V.V. fC Tweirthö-Ajta* X*r*»*-Voi<mdom ft.gX.-N.AX. 'X.-VH*»*» Z.f.C,-Vegn<*om AGOVV.-Gr0«f»«h. HoarL-FC D. ïwel» *.V,V.-D.F.C. ta ti Afgekeurd eF *X SMjJ ftUMS Niet de 55.000 gelukkigen die zich vori ge week in het bezit hadden weten te stellen van een hoog-genoteerd kaartje voor de als „finale" gedoodverfde wed strijd Ajax—Feijenoord van woensdag avond in het Olympisch Station hebben Ajax kampioen zien worden, doch de 25.000 bezoekers die de Ajacieden zondag middag naar het zon-overgoten Diekman stadion van Enschede hebben getrokken. Vroeger dan verwacht de verrassende 1-0 nederlaag van Feijenoord tegen Elink wijk maakt de Rotterdammers op slag kansloos heeft Ajax zijn elfde landsti tel veroverd. De trotse reeks, die een onaantastbaar record vormt, begint in 1918. Daarna ver overde de club uit de Meer in 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960 en 1966 de hoogste voetbaleer van Neder land. De club die op 18 maart 1900 werd op gericht is veruit de meest succesvolle Ne derlandse club. Van de 67 titels se dert RAP in 1898 de eerste kampioen schapsmedaille veroverde staan er elf op naam van Ajax. Op de „ranglijst" bena deren Feijenoord en het Haagse HVV de hoofdstedelijke formatie nog het dichtst Beide clubs bleken goed voor acht titels. AJAX IS AL LANDSKAMPIOEN De mededeling die bjj het begin van de tweede helft van FC Twente—Ajax uit de luidsprekers klonk ver oorzaakte bij de talrijke supporters van de Amsterdamse club onder de 12.000 toeschouwers grote vreugde: Feijenoord stond een kwartier voor het einde in de wedstrijd tegen Elinkwijk met 10 achter en dat bete kende dat de kans voor Ajax om het landskampioen schap in Twente te behalen opeens bijzonder groot ge worden was. Toen na het laatste kwartier in Rotterdam via vele meegebrachte draagbare radio's werd opge vangen dat Feijenoord inderdaad had verloren, steeg een nog luider gejuich op, te meer daar Ajax inmiddels door een overigens verrassende treffer van Piet Keizer de leiding hadgenomen. Na dat doelpunt in de 52ste minuut kwamen verscheidene aanhangers van Ajax het veld op en ontstond er nog al wat handgemeen tussen deze lieden en de Enschedese politie terwijl Ajax-voorzitter Van Praag zijn stadgenoten via de ge luidsinstallatie zelfs moest verzoeken zich nog enige tijd rustig te houden. Het tweede doelpunt, in de 71ste minuut ontstaan uit een briljante voetbeweging van Cruyff, die het tegen spil Ter Beek overigens lang niet gemakkelijk had, werd evenwel niet minder luidruchtig ontvangen. Het spel van Willem II en MVV was zeer matig. De spanning vergoedde ech ter veel. Bij Willem II miste Bartelink voor rust twee droomkansen maar Van Riel, ingevallen voor de gewond geraakte Van Lee bekroonde na rust een offensief van Willem II met een treffer. MVV drong sterk op, maar kwam niet verder dan een schot van Brokamp tegen de lat. Negen minuten voor het einde maakte Willem II aan alle onzekerheid een einde toen de eerste gave Tilburgse combinatie tussen Senders en Bartelink door Mettes werd afgerond. Klaas Nuninga kon zijn geluk niet op. Met de bal in de hand kom je door.lachte Nuninga naar Ko Prins (links), die zich al niet meer behoefde te ontdoen van zijn shirt. Voorts Frits Soetekouw (midden). Cruijff beheerst volmaakt de buik. landing. De Ajax-speler kwam, bij FC Twente echter niet om die te demonstreren. Er moet dus opzet in het spel zijn geweest. Nemes en Vondeling zouden er wellicht iets mee te maken kunnen hebben. Zonder tot voetbal van kwaliteit te ko men was het spel van DOS voldoende om met groot verschil van een ongeïnteres seerd spelend Sparta te winnen. Van der Linden, die nog niet geheel her steld was van een blessure hield zich wat op de achtergrond. Pas nadat het 3-0 was geworden (door Wery, Visser en Vein der Linden) schakelde Sparta op een wat hoger tempo over en kwam de be- Ïiaald niet hechte defensie van DOS enke- e malen in moeilijkheden. Onsman red de toen de eer, waarna Sparta weer in dommelde en Wery met twee doelpunten de eindstand op 5-1 bepaalde. Sensatie in de Duitse Bundesliga: op de 32ste speeldag, twee wedstrijden voor het einde van de competitie, kwam het leidende trio niet tot een overwinning. Borussia Dortmund, kersvers houder van de Europese beker voor bekerwinnaars, verloor met 1-0 van de huidige kampioen Werder Bremen, Bayern München nam in Duisburg tegen Meidericher SV ge noegen met een gelijkspel (1-1) en ook München 1860 kwam tegen Borussia Mönchengladbach niet verder dan een puntenverdeling (3-3). Resultaat: Borus sia Dortmund en München 1860 staan met elk 47 punten bovenaan, gevolgd door Bayern dat er 46 heeft. Een van de nog resterende wedstrijden is het duel Borus sia DortmundMünchen 1860. Internazionale Milaan heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar het Ita liaanse voetbalkampioenschap gewonnen. Inter versloeg Lazio van Rome met 4-1. Hiermee behaalde Inter 50 punten in de competitie, hetgeen niet meer is in te ha len voor Bologna. Het is het tiende kam pioenschap voor Inter sinds de oprichting in 1908. In België zullen Berchem Sport en CS Brugge moeten degraderen. Hun plaatsen worden ingenomen door Wa- reghem en SC Charleroi. Ruim 1500 enthousiaste, vooral jonge, supporters van de kersverse nationale voetbalkampioen Ajax hebben zondag avond in de omgeving van het Amster dams Centraal Station voor een complete chaos gezorgd. Om zes minuten over acht arriveerden daar namelijk de elf, die de hoofdstad weer een landskampioen hebben bezorgd. Ook op het perron ging het er enthousiast toe, ruim 600 rood-witte aanhangers waren daar met toeters, vlag gen, shirts en andere feestelijke attribu ten aanwezig om hun vreugde kracht bij te zetten. Toen de trein binnenreed kon dat slechts stapvoets gebeuren om moge lijke ongelukken te voorkomen. Op de schouders van de deinende menigte gin gen de spelers zo van de trein naar be neden. Daar sloten de anderen zich aan en vervolgens ging het, zeer triomfante lijk, op de schouders naar het enkele honderden meters verderop gelegen Kras- napolsky, voorlopig eindpunt van de eer ste vreugde. In het eerdbiedwaardige Kras hield Ajax een receptie-instuif, die met een flinke vertraging begon. De eerste die de nieuwe landskampioen feliciteerde was de voorzitter van het betaald voetbal, Jos Coler. Achter de ver tegenwoordiger van de KNVB spraken vervolgens mr. Morren (namens het ge meentebestuur, die elftal en bestuur een binnenkort te houden ontvangst in burge meester Van Halls ambtswoning toe zegde) en dr. Hans Tetzner (namens di rectie Olympisch Stadion) en Johan Jas pers (namens de afdeling Amsterdam) waarderende woorden aan het adres van Ajax. Ook diverse verenigingen bleven niet achter. Hermans (AFC). Henk Solleveld (DWS), Wiarda (Volewijkcers), Spijker (Elinkwijk) maakten hun opwachting. Vooral de komst van laatst genoemde wekte enthousiasme. Vele bloemstukken en telegrammen kwamen binnen. Afzen ders waren o.a. Feijenoord-stadion, Feije noord zelf, GVAV, Be Quick, Jaap van der Leek, Heerenveen, dr. Mosterd en FC Twente. De grote receptie zal op 28 mei in het Hilton Hotel in Amsterdam worden gehouden. Een experimenterend en weinig geïn spireerd PSV heeft in Groningen voor 6.000 toeschouwers tegen GVAV weinig in druk kunnen maken. Na de rust moest Bekkering na een verdedigingsfout capitu leren voor Fritsen, die na goed voorbe reidend werk van Van Tilburg op fraaie ,wijza ook de strijd definitief besliste 2-0. niek. Steeds Toen korte tijd later scheidsrechter Bus voor het laatst floot, stortte de hoofdstedelijke aanhang zich op de gras mat en begon de verdiende huldiging van de ploeg, die dit seizoen onbetwist de beste en de meest constante is geweest. FC Twente gaf in dit aantrekkelijke duel voortreffelijk partij en kreeg vooral in de beginfase enkele uitstekende kansen. De- voorhoede waarin Ten Donkelaar de ge blesseerde Kohn als middenvoor verving was evenwel niet erg produktief. Het doel punt van Keizer kwam tot stand uit een afstandsschot van zeker dertig meter waar doelman Ardesch zich royaal op verkeek. Een doelpunt van Nuninga werd nog afgekeurd wegens hinderen. «wntww M 11 M Sittardia is zeker geworden van promo tie naar de eredivisie. De zuidelijke club voert in de eerste divisie de ranglijst aan- en heeft thans een dusdanig puntenaantal dat het niet meer uit de kop van drie teams, die promoveren, kan worden ver drongen. Dit is mede het geval, doordat NAC en Alkmaar nog een maal tegen el kaar spelen. In de tweede divisie A is Vitesse, dat al zeker was van promotie, gisteren ook kampioen geworden. Een zwak spelend DWS heeft voor 5.500 toeschouwers tegen een nog minder impo nerend Heracles een verdiende 4-1 zege behaald. Direct nadat Heracles door Mor- sink de leiding had genomen bracht Tem ming de stand weer in evenwicht. Twee minuten na de rust leidde DWS door Van der Berg met 3-1, waarna Geurtsen 4-1 seconde. De cijfers van de sporttoto van het af gelopen weekeinde zijn; deelnemers: 572.817; inleg: t 737.640,- eerste prijs ƒ133.882.- (200 meldingen met dertien); tweede prijs: 73.016,-; derde prijs: 36.513,-. Voor de tweede en derde prijs waren zondagavond reeds een groot aantal mel dingen. Voor de extra-prijs 25.000) was één melding binnengekomen. (Van onze sportredactie) ADO's dikwijls voortreffelijke duo op het middenveld Jochems en De Zoete heeft zich tegen Telstar in ruime mate kunnen uitleven. Het is in Den Haag gis teren de basis voor een aanvallend ADO geweest, dat vier maal de zwakte van tegenstander Telstar accentueerde met een doelpunt. Zelf zette de Velser ploeg daar twee goals tegenover, en dat was een volstrekt onvolledige uitbuiting van de kansen, die Telstar vooral in het be gin op succes heeft gehad. ADO, zonder zijn grootste voorhoede gevaar Aarts, begon namelijk bijzonder ongeïnspireerd en vermeed grote inspan ningen. Daarbij voegde zich een opmer kelijk regelmatig falen van de defensie in die periode. Telstar sloeg dat in ver dedigende houding gade. Van Egmond en Van Wijk bleven doelbewust temidden van hun verdedigers en de leemte op het middenveld werd steeds aanzienlijker. Toch scoorde Telstar als eerste na een combinatie Van Wijk-Geels en Clement. Die combinatie en het doelpunt van Cle ment was mogelijk, doordat Jochems on enigheid met Heynen had, dat druk bleef uitpraten en in zijn verdediging een gat viel, wat door de Telstarcombinatie goed werd uitgebuit. Een schot van De Vries tegen de paal, na goed werk van Cle ment en een gemiste kans door Geels, na een pass van Van Egmond, waren te kenen, die op Velser succes wezen. Maar de tactiek bleef verdedigend, de ruimte voor Jochems en De Zoete aanmerke lijk. De jonge ADO-ers kregen alle gele genheid tot geïnspireerder voetbal, ge baseerd op de toch al veel betere tech- nadrukkelijker werd het overwicht. Nog voor de rust leidde dat ook al tot treffers. Maassen won een kop duel van de verdedigend zeer zwakke André en gaf richting aan de bal, die Van Miert dicht bij Stuy staande nodig had. Van Miert zorgde vervolgens voor de vaart, die de bal behoefde om onbe reikbaar langs Stuy te komen. Dat was na zesendertig minuten, hetgeen zeven minuten later gevolgd werd door een pa niek zaaiende solo van Houwaart, waar van het gevolg een inzet op het Telstar- doel was. Bakker keerde de bal voor de doellijn, maar via vele voeten raakte Heynen daarop de bal toch nog lucratief voor de Hagenaars. Die 2-1 stand bij rust beantwoordde de Telstar-ploeg na rust met een gewenst offensief, waarbij aan de aanwezigheid van Clement vrijwel voorbij werd ge gaan. Telstar scoorde trouwens in de achttiende minuut door Geels, maar daar voor had de naar voren gekomen Kort een overtreding gemaakt waardoor de goal werd afgekeurd. Jochems en De Zoete maakten daarop bij hun aanvallende acties vooral gebruik van actieve, vinnige Heynen en lange Maassen en dat voerde naar het gewilde succes. Maassen kopte in de dertigste minuut na een voorzet van Van Miert naar een hoek van het doel, waar Stuy slechts naar staarde. Een volkomen ge desorganiseerd Telstar, Van Wijk was ge blesseerd geraakt, Van Egmond speelde achter en Bakker en De Vries liepen el kaar in de weg op het middenveld op rechts, terwijl links een gaping vertoon de, kwam toch nog terug. Het groepeerde zich iets hechter aaneen en in die periode, in de 37-ste minuut rukte Bakker goed op. Hij vond op de rand van het strafschopgebied ruimte voor één van zijn vermaarde kogels, die langs Thie in het doel flitste. Aangezien nog in dezelf de minuut Van Miert met André en Stuy een duel op korte afstand van het doel uitvocht en won, alsmede scoorde, had de hoop op een volledig herstel van Telstar geen levensvatbaarheid. ADO zegevierde dus, met 4-2, terwijl de heer Boogaert matig leidde en 16.000 toeschouwers toe keken. Feijenoord is in de lange race om het kampioenschap afgestapt tegen Elink wijk. door een terugspeelbal van Guu« Haak, in de achttiende minuut van de tweede helft, in eigen doel. Feijenoord heeft geprobeerd de „vergissing" goed te maken en de verdediging van Elink wijk, met doelman De Bree aan het hoofd moest zich schrap zetten om de kostbare voorsprong te behouden. Bij Feijenoord waren veel spelers van slag, Kraay, Veldhoen en Franssen, en Elinkwijk voelde aan dat hier mogelijkhe den lagen. Het greep elke kans om in de aanval te gaan en slechts tegen rust was er een klein sprankje van het oude Feijenoord te herkennen. Desondanks leek het erop alsof Feijenoord toch wel zou winnen. Het Utrechtse doel kwam onder druk te staan, maar drie fantastische reddingen van de uitstekende De Bree voorkwamen evenveel reeds getelde doelpunten en mis schien was dat de genadeslag. Elf in eigen doelgebied teruggetrokken Utrech ters speelden geïnspireerd, onverzettelijk maar fair voetbal en stonden hun tegen standers boven op hun tenen. Bij een van de schaarse uitvallen, stortte de felle Van der Merkt zich in het avontuur. Hij ontmoette alleen Haak op zijn weg, die eerder bij de bal was, maar zo onbesuisd terugspeelde dat de bal hoog over de uitlopende Eddy Pie- ters Graafland in het doel verdween. Ai.schreeuwt Romijn van Feije noord. Zijn gezicht drukt afschuw uit. Wist hij misschien de uitslag Twente-Ajax al? Hoe het ook zij Klein van Elinkwijk had daar niets mee te maken. Hans Kraay (links), Van Egdom en Haak (rechts) kij ken verbijsterd toe. Het schot van Kleijn (liggend) zou geen doel treffen. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9