Duister loongesprek met bedrijfsleven Pas vrijdag duidelijkheid van de regering te verwachten Bakkers willen brood 11 cent duurder B. en W. Heemskerk tegen één stad in de IJmond HET WEER Gemini - 9 op de TV Wilson houdt marine gereed hatema tapijt eet juist nü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Veldkamp weigerde elk commentaar Geen meldingen meer vooraf Bouw stakingen in Amsterdam Wachten op...? V oedselproduktie stijgt niet genoeg Zeeliedenstaking met dubbele pool Telstar geeft de jeugd gratis toegang Compagniesanker opgevist Voor modieuze dames- en teenerkleding i ^nha/on— si» JAARGANG NUMMER 163 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré DINSDAG 17 MEI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Badmuts voor langharigen iii Roemeense nota over Warschau-Pact pagina S Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Topsy8 Ferdinand20 Feuilleton21 Beeldverhalen21 Radio en tv 23 Kunst23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport 27 Luidsprekers 29 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Meer wolken Het woord is aan l Dat betekent: een tapijt met een dubbel leven. Uniek! Bovendien: veerkrachtig, geluiddempend, licht en kleurecht, gemakkelijk te onder houden. Keus uit 10 briljante kleu ren. Kamerbreed (3,90 meter) en 1,30 meter, 39,85 per nA Zelfs na 1 jaar nog extra service! Ga nü naar uw woninginrichter of vraag kleurenfolder plus echt staal aan hatéma, postbus 12, Helmond. WATERBOLK WASAUTOMATEN IJmuider Courant DEN HAAG. De regering heeft gisteravond niet de onverdeelde me dewerking van het bedrijfsleven ge kregen voor de maatregelen, die zij op loon- en prijsgebied wil nemen. Dat is de indruk na het gesprek dat een delegatie uit de ministerraad gis teravond had met de negen voorzit ters van de Centrale Werkgevers- en werknemersorganisaties. Of de rege ring echter wèl of niet een loonpla- fond zal instellen van zeven percent is ook na gisteravond een open vraag gebleven. Welke weg de regering dan wel zal gaan zal naar alle waarschijn lijkheid pas duidelijk worden na af loop van de ministerraad van vrijdag. Het gesprek met het bedrijfsleven, dat de regering geheim had willen houden, werd gisteravond gevoerd op het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid in Den Haag. Na afloop zei minis ter Veldkamp dat men had gesproken over de loon- en prijspolitieke situatie. De minister weigerde verder elk commen taar en had de deelnemers aan het ge sprek om geheimhouding gevraagd. Uit de spaarzame antwoorden, die door de vertegenwoordigers van het bedrijfs leven werden verstrekt, viel evenwel toch af te leiden dat de regering het bedrijfs leven van haar voornemens op loonge- bied in kennis heeft gesteld met het doel daarover tot een gemeenschappelijk standpunt te geraken. Het verzet van de zijde van de vakbeweging schijnt dat ech ter niet mogelijk te hebben gemaakt. Men is uiteengegaan om de voorstellen van de regering vandaag in eigen kring te be spreken. C*> Lang haar? Dan een badmuts op! Zo is het in Amsterdam verondonneerd. Het resultaat van de maatregel Is te zien op deze foto, gisteren gemaakt in het Mirandabad. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Nederlandse Bak kerijstichting heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd de brood prijs met iy2 (anderhalve) cent te mogen verhogen. Dit is gebaseerd op de zeven procent loonsverhoging die de bakkers zullen moeten, betalen aan hun personeel èn op het feit, dat iedere bedrijfstak recht heeft op een rendement van zeven per cent van het geinvesteerde vermogen. Verder wil de Nederlandse Bakkerij- stichting af van de melding vooraf aan de minister van Economische Zaken van een prijsverhoging van het brood. Ze noemt dit discriminatie want andere bedrijfs takken hebben toezicht achteraf, aldus de stichting. Alleen de bakkers moeten voor elke prijscorrectie vooraf naar de minis ter. De bakkers willen zelf hun brood prijs vaststellen met inachtneming van de prijsregels zoals die door de overheid wor- den gegeven. Dit standpunt heeft de bak kerij stichting duidelijk aan de minister te verstaan gegeven. In de laatste tien jaar zijn 5 a 6000 bak kers verdwenen. Deze bedrijfstak is dus echt wel gesaneerd, aldus de bakkerij- stichting. De stichting heeft aan de mi nister van Economische Zaken en aan de Economische Commissie van de Tweede Kamer voorgerekend dat de gevraagde broodprijsverhoging van anderhalve cent beslist geen weelde is. Op verscheidene nieuwbouwprojecten in Amsterdam hebben bouwvakarbeiders vanmiddag om één uur het werk neer gelegd voor een staking van een halve dag. Tegen twee uur verzamelden de sta kers zich op de Westermarkt voor een de monstratieve optocht paar het Amstel veld. De staking en de demonstratie zijn georganiseerd door het communistische Bouwvak-Actie-Comité, dat onder leiding staat van Klaas Staphorst. Volgens deze zijn zij gericht tegen de loonstop en tegen het feit dat de bouwondernemers van de niet bij de erkende bonden georganiseer de bouwvakkers twee pereent willen in houden bij verzilvering van vakantiebon nen. Verder wil men zich solidair tonen met een klein aantal bij de nieuwbouw op Schiphol betrokken bouwvakarbeiders, dat reeds enige tijd in staking is. Het college van burgemeester en wet houders te Heemskerk kan niet instem men met het voornemen van drs. Wester- Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen meer bewolking met kans op enkele buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. hout, die als staatssecretaris van Binnen landse Zaken een wetsontwerp wil indie nen voor een samenvoeging van Veisen, Beverwijk en Heemskerk tot één gemeen te, die dan de naam van IJmuiden zou krijgen. Het college erkent de noodzake lijkheid om tot een bestuurlijke integratie te komen. Maar dit is verantwoord te be reiken met een rechtstreeks verkozen ag- glomeratiebestuur. Dit zou dan moeten zijn uitgerust met daaraan verbonden wettelijke bevoegdheden. De raad van Heemskerk zal zich de zer dagen moeten uitspreken over dit pre advies van B. en W., dat door het colle ge in briefvorm is geconcipieerd als ant woord van de raad indien die hiermee akkoord gaat) op de uitnodiging van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland om zijn mening kenbaar te maken omtrent bedoeld samenvoegingsplan. Heemskerks college deelt de opvatting van de staatssecretaris, dat de oplossing van de zich voor de IJmond op bestuur lijk terrein voordoende vraagstukken van uit één visie benaderd moet worden. Maar het tekent hierbij aan, dat in dit opzicht niet alleen aan de drie genoemde IJmond- gemeenten gedacht dient te worden. Voor een harmonische ontwikkeling voor het gehele Noordzeekanaalgebied waartoe voor de oplossing der bestuursproblemen ook de Zaanstreek moet worden gerekend is onontbeerlijk dat een goede coördi natie tot stand komt met de bovenge- meentelij ke organen Groot-Amsterdam, de Zaanstreek en Zuid-Kennemerland. Meer hierover kan men lezen op pagi na 5. De Kamer van Koophandel van Co coa Beach in Florida heeft een lan dingsbaan van negentig meter breedte en 300 meter lengte „in gebruik" ge steld. De baan is bestemd voor de be woners van andere planeten, die een bezoek aan de aarde willen brengen. Er zijn borden geplaatst waarop te lezen staat: „dit is het ontvangstcen trum voor niet-geïdentificeerde vlie gende voorwerpen". Het gemeentebe stuur van Cocoa Beach heeft besloten, dat als ooit niet-aardse wezens Cocoa Beach met een bezoek willen vereren, een comité van ontvangst zal worden gevormd, Mevrouw Barbara Cernan beleeft vandaag een dag van grote spanning: haar man Eugene is de astronaut die vandaag in de ruimte uit de Gemini- capsule moet klimmen voor een bui tenaards uitstapje. (Telefoto). ROME (AP) De Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Na ties deelt mee dat de wereldhandel in landbouwprodukten vorig jaar aanmer kelijk is toegenomen. De groei van de voedselproduktie heeft echter de stijging van de wereldbevolking niet kunnen bij houden. In de jaren tussen 1960 en 1965 ie de produktiviteit in de landbouw niet geste gen, ondanks de inspanningen in de eer ste helft van het „ontwikkelingsdecen nium" van de Verenigde Naties. Het is niet waarschijnlijk dat de produk- tie voor 1965-'66 het groeitempo van twee percent zal bereiken. Dit groeitempo is nodig om de bevolkingsaanwas bij te hou den. Zowel de tarwe- als de rijstproduk- tie is gedaald. KAAP KENNEDY (AP en Reuter) De astronauten Thomas Stafford en Eugene Ceman hebben in de loop van de dag de laatste voorbereidingen getroffen voor hun ruimtevlucht met de Gemini-9. Op Kaap Kennedy is het aftellen begonnen. De lancering van de Atlas-Agena-raket moet vanmiddag om 17.39 uur plaatsvin den. De ruimtevaarders moeten, onder an dere, een rendez-vous tot stand zien td brengen tussen him Gemini-9 en de Age- naraket. Ceman moet een ruimtewandeling maken van tweeënhalf uur. Bovendien moeten zij vele, vaak ingewikkelde, expe rimenten uitvoeren. De Nederlandse televisie zorgt er voor dat men in ons land van half zes af over Nederland-1 getuige kan zijn van de laatste voorbereidingen voor de lancering van de Gemini-9 en van de lancering zelf. Ferdinand de Lesseps: Onze tegenstanders zijn dikwijls onze beste helpers. LONDEN (AFP, Reuter) Premier Wil- son heeft gisteravond in een toespraak voor de televisie een dringend beroep ge daan op de Britse zeelieden hun staking, die maandagochtend begon, te beëindigen. Hij noemde de staking nutteloos en scha delijk voor het land. De regering was nog niet van plan de noodtoestand uit te roe pen doch zij zou niet aarzelen dit te doen als de toestand zulks zou vereisen. De re gering, aldus Wilson, zal alles in het werk stellen om het hoofd te bieden aan een tegen staat en gemeenschap gericht» actie. Hij zei, dat de eisen van de stakers, wanneer zij worden ingewilligd, de loon- en prijspolitiek der regering in gevaar zouden brengen. Wilson waarschuwde de handel de situatie niet uit te buiten door de prijzen op te drijven. De marine wordt gereed gehouden om te zorgen voor de aanvoer van noodzakelijke behoeften naar landstreken die van de aanvoer per schip afhankelijk zijn. Inmiddels was op de eerste dag van da staking geen enkel teken te bespeuren, dat op een spoedig einde van de actie wees. Volgens de vakbond van de zeelie den wordt het stakingsparool voor hon derd procent nageleefd. De Britse spoorwegen lieten maandag vijf boottreinen van Londen naar Dover vervallen toen de bemanningen van de Britse kanaalboten in staking waren ge gaan. Een Franse veerboot zal de dienst Duinkerken-Dover varen, terwijl de dien sten Harwich-Hoek van Holland en Es- bjerg door Nederlandse en Deense sche pen worden onderhouden. Meer over de gevolgen van de staking op de pagina financiën en economie. Advertentie m 'fnlvUT voor Kleine Houtstraat 3032 Telefoon 10906 Haarlem Telstar zal aan ruim 600 jongens be neden de 14 jaar gratis toegang geven voor de wedstrijd TelstarGVAV, die donderdag wordt gespeeld. Dat is een onderdeel van een stunt, die door sup porters is uitgedacht en die tot doel heeft een luidruchtige schare suppor ters op het terrein te krijgen. De jon- gents zullen bij de ingang gastvrij wor den onthaald om hun sympathie in ruime mate te winnen. Vanmorgen is de TJK 147 „Riekelt Eli sabeth" IJmuiden binnengelopen met in het net een groot stokanker. Zeer waar schijnlijk is hét een anker uit de tijd van de Oost-Indische Compagnie. Op de foto ziet men de schipper, geas sisteerd door de bemanning, doende van zijn kostbaar net te redden wat er nog te redden valt. Naast de schade aan het net is een kostbare visnacht verloren ge gaan. Er was ter plaatse namelijk een produktieve visserij gaande, ongeveer an derhalf mijl uit de kust ter hoogte van Castricum, waar veel platvis is geconcen- treerd. Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1