Astronaut Stafford moest voor derde maal op aarde blijven Rendez-vous g niet door, omdat Agena-raket faalde Aardgas convector de makkelijkste is van: Fusie Duitse staatswerven Tienduizenden Parijzenaars betoogden tegen De Gaulle RITMEESTER >n< .3 I DurC aardappelen Consequenties stuwden april- prijsindex omhoog Gevarendriehoek voor bejaarden Regeling voor olie-1 en gaswinning PSP protesteert tegen Chinese kernproef Landarbeider moet betere status krijgen" INSINGER&CO Regering zou oliezending naar Rhodesië beletten SPRINGT ER VÈR BOVEN UIT! Boeten voor Duitse onder-officieren Kinderboekweek Weekblad beboet voor wijze van publicatie Provo's voor de rechter reinigt, niet alleen snel maar ook veilig al uw wol mjlon, perion, dralon, en alles wat de uiterste zorg eist! Nederlandse chauffeurs aangehouden in West-Duitsland Happening-arrestanten voor gerechtshof 'aarsma ALS EERSTE BANKIERSKANTOOR IN NEDERLAND 5 en 5 'A SPAARRENTE i-e WOENSDAG 18 MEI 1966 11 Teleurstelling VERKOOPCENTRUM HOUTPLEIN TEL. 18680 Continentaal plat Staatssecretaris: EFFECTENZAKEN BELASTINGZAKEN BELEGGINGSADVIEZEN VERMOGENSBEHEER ALLE VERZEKERINGEN Niet voor niets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vol aroma Riant: de sigaar voor kenners! (Van onze medewerker ruimtevaart) LEIDEN. Ruimtevaarder Thomas Stafford heeft gistermiddag well bijzonder nare ogenblikken doorge maakt. Voor de derde maal in ruim een half jaar moest hij uit zijn Gemini-capsule gehaald worden omdat zijn ruimtevlucht op het laatste moment niet kon doorgaan. 25 Oktober van het vorig jaar zou hij als tweede beman ningslid, naast commandant Walter Schirra, een Agena- raket in de ruimte najagen die kort voor de Gemim-6 zou worden gelanceerd. Toen hij zich al in zijn ruimte capsule bevond mislukte de Agena-lancering. Dit eerste ruimte-rendez-vous werd toen uitgesteld tot een andere vlucht. Stafford nam twaalf december opnieuw plaats in de Gemini-6 om een ontmoeting met de eerder gelan ceerde Gemini-7 tot stand te brengen. Ook die lancering ging door een technische storing niet door. De raket motor was al gestart, toen er iets mis ging. Maar Shirra was koelbloedig genoeg om niet aan de „noodrem" te trekken en daarmee een spoedige nieuwe lancering te verijdelen. Toen Stafford voor de derde maal, vijftien december, in zijn capsule stapte verliep alles naar wens. De ontmoeting in de ruimte van Stafford, Schira, Bor- man en Lovell in de Gemini's 6 en 7 werd een grandioos succes. Gistermiddag zou Stafford als commandant van de Gemini-9 met Eugene Cerman als tweede beman ningslid naar de ruimte starten om een Agena-raket na te jagen. Bovendien zouden in die vlucht vele expe rimenten uitgevoerd worden waaronder een ruimtewan deling door Cernan van 2 y2 uur, waarin anderhalf maal om de aarde zou worden gevlogen. Advertentie Oscar/10.000 Kcal/u/ f595.- De Agena-raket liet echter andermaal verstek gaan. Deze raket, die in de ruim- I te geënterd zou moeten worden, werd een kwartier te laat gelanceerd, om 16.15 uur Nederlandse tijd. De lancering mis lukte, waardoor de Agena 260 kilometer ten oosten van Kaap Kennedy in de At lantische Oceaan viel. Toen had de lan cering van de ruimtevaarders Stafford en Cerben weinig zin meer. De enterings operaties waren namelijk de belangrijk ste van alle experimenten die de Gemi- ni-bemanning zou moeten uitvoeren. In vele opzichten is deze mislukte Agena-lancering en het niet doorgaan van de Gemini-vlucht een bittere pil voor de Amerikaanse ruimtevaart. De Atlas-Agena combinatie is bij vele tientallen lanceringen een zeer be- trouwbare raket gebleven. Maar juist bij twee lanceringen die nauwkeurig moes- I ten kloppen, omdat het ging om een ont- I moeting met een later te lanceren be- mand ruimtevaartuig, liet de raket mer ken dat ook nog weieens een storing kan optreden. Bij geen enkele andere lancering zou een dergelijke storing die juist bij deze combinatie zelden voorkomt, tot opzien barende gevolgen leiden. Het moest nu I voor de tweede keer, juist bij zo'n dub- bel-lancering zijn dat het mis ging. Het moest bovendien juist de ruimtevaarder Stafford zijn, die voor de tweede maal I het slachtoffer werd van een hoogst on- I waarschijnlijke tweede fiasco van de Agena. Bovendien was het een tragische bijzonderheid, dat de Gemini-9 volgens I het aanvankelijk plan bemand moest worden door de astronauten See en Bas- sett. Deze twee kwamen bij een vlieg tuigongeluk in februari om het leven, waarna Stafford en Cerman hun plaats innamen. Het lijkt nu wel, of er een soort noodlot drukt op de Gemini-9. stapje zonder verbindingslijn met de cap sule op het programma stond. Het is twijfelachtig of men iets dergelijks zal aandurven zonder een vele weken ver gende studie van de gegevens die de uit gestelde Gemini-9-vlucht oplevert. Dit al les kan bovendien een vertragende in vloed hebben op de eerste vluchten in het Apollo-project, dat eind van dit jaar moet beginnen. Het Apollo-project beoogt voor het jaar 1970 twee Amerikanen op de maan te laten landen. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bu reau voor de Statistiek dat maandelijks lamenstelt op basis 1959/'60 100, van medio maart tot medio april een stij ging te zien van 127 tot 131 Deze stijging met vier punten werd hoofdzakelijk ver oorzaakt door aardappelen, groente en fruit. In het bijzonder gaven aardappelen en groente hoge prijzen te zien. Een der gelijke stijging van het indexcijfer van maart op april werd overigens ook in de voorafgaande jaren geconstateerd. In de sector „voeding", waarvoor het indexcijfer opliep van 126 in maart tot 135 in april, werd voorts nog een prijs stijging geregistreerd voor melk en melk- produkten. Buiten de voedingssector werd een stij ging waargenomen van het indexcijfer voor bloemen, terwijl voor de sector „ont wikkeling, ontspanning en verkeer" het indexcijfer steeg van 129 tot 131. Deze laatste stijging was het gevolg van prijs stijgingen voor damesweekbladen, huur zomerhuisje en vakantiepensions. Het in dexcijfer inclusief verplichte sociale ver zekeringen en loonbelasting liep op van 123 in maart tot 127 in april. Advertentie voor Amerikaanse en Duitse produkten Het Nederlandsche Roode Kruis is van plan met ingang van 1 september van dit jaar SOS-driehoeken te gaan versprei den ten behoeve van bejaarden en alleen- wonenden, die door ziekte of een ongeluk ln huis in een noodsituatie kunnen komen te verkeren. Het Rode Kruis hoopt te bereiken, dat deze mensen eerder kunnen worden ge holpen als ze zelf de „gevaren-driehoek" voor het raam hebben gehangen. Voor bijgangers weten bij het zien van de drie hoek dat in de desbetreffende woning Iemand hulp nodig heeft. De gedachte aan een „gevaren-drie hoek" voor zieke bejaarden is ontstaan in de Verenigde Staten, maar is daar nooit in praktijk gebracht. Dat is wel ge beurd in België, waar het succes inmid del* is gebleken. Toen eenmaal was vastgesteld dat de Agena gistermiddag niet in een baan om de aarde was gekomen, werd besloten de Gemini-vlucht uit te stellen. Het zal zeker twee of drie weken duren voordat een nieuwe Agena gelanceerd kan wor den en minstens even lang om een ver beterde versie van deze raket voor lan cering gereed te maken. Voor medio juni heeft dus niet op een nieuwe Ameri kaanse bemande ruimtevlucht gerekend te worden. In hoeverre dit het verdere Gemini-programma vertraagt staat nog niet vast. In juli zou de Gemini-10 gelanceerd moeten worden, waarbij een ruimte-uit- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Uyl van Economische Zaken heeft de Tweede Ka mer een concept van een algemene maat- I regel van bestuur voorgelegd, waarin de opsporing en winning van olie en gas op het continentale plat in bijzonderheden worden geregeld. De vaste Kamercommis sie voor Economische Zaken wordt in de I gelegenheid gesteld binnenskamers haar oordeel te geven over de voorwaarden, waaronder de concessie zullen worden verleend voordat de bestuursmaatregel zal worden afgekondigd. De critiek, dat hij te lang met deze maatregel had gewacht, wees de minister van de hand. Hij zei, dat het gaat om een zaak die nog tientallen jaren in be slag zal nemen en waarmee miljoenen guldens zijn gemoeid. De vrees van de Kamer dat de econo mie schade is toegebracht en de schatkist de revenuen van de gaswinning zijn onthou den, bestreed de bewindsman. De Ne derlandse industrie is reeds ingeschakeld voor de bouw van booreilanden. Voorts is door de aardgasvondsten in het Engelse deel van de Noordzee de aantrekkelijk heid van het continentale plat als winge- bied van aardgas alleen maar groter ge worden. „Dat de opsporing nog moet be ginnen, heeft nog geen stuiver verloren doen gaan Er is nog voor geen gulden schade aangericht. De toekomstwaarde van het continentale plat is alleen maar gestegen zei de minister. Ruimtevaarders weten dat met tegen slagen en geyaren rekening moet worden gehouden. Stafford en Cerman zijn dan ook vol goede moed uit hun capsule ge klommen en teruggekeerd op de vaste bodem van moeder aarde, die hen dit maal niet los wilde laten. Maar een gro te teleurstelling was het wel, gezien hun eerste uitlatingen toen bekend werd dat ze niet zouden starten. Zij zaten toen nog in hun capsule. Stafford schreeuwde door de micro foon „o, onzin, gaan", terwijl Cernan jammerlijk kreunde „Oh, nee, nee. nee Later op de grond zeiden zij, dat het al lemaal begrijpelijk was en dat het de volgende keer ongetwijfeld zou lukken Zij konden zich, zoals zij zeiden, niet herinneren dat zij in hun capsule emotioneel hadden gereageerd op het af gelasten van hun vlucht. Drie grote Duitse scheepswerven heb ben besloten tot een fusie. Het zijn de staatswerven Howaldtswerke Hamburg en Kieler Howaldtswerke en de particuliere onderneming Deutsche Werft in Hamburg, Door deze concentratie zal een onderneming ontstaan, die wat grootte betreft, de vierde in de wereld zal zijn De naam van de nieuwe onderneming zal Deutsche Werft zijn. Vorig jaar hebben de drie werven een omzet behaald van 610 miljoen mark. Hun gezamenlijk aandeel in de Westduitse scheepsbouw bedroeg veertig peregnt. De werven beschikken over de grootste capa citeit van West-Duitsland voor het repa reren van schepen. Een groot produktie programma voorziet in de bouw van sche pen van 200.000 ton draagvermogen. Het partijbestuur van de P.S.P. heeft I in een brief aan de ambassadeurs van de volksrepubliek China, Engeland. Frank- rijk, Sovjet-Unie en de Verenigde Staten j bezorgdheid en verontwaardiging uitge sproken over het tot explosie brengen van het derde kernwapen van de Chinese volksrepubliek. De P.S.P. herinnert er in haar protest I aan ook in het verleden proefnemingen met en het in opslag nemen en houden van kernwapens als een misdaad tegen de mensheid te hebben gebrandmerkt. Willen de vijf grote mogendheden de ver dere spreiding van kernwapens vermijden dan dienen zij spoedig tot een overeen komst te komen, die de aanmaak, de op slag en gebruik van kernwapens, ook voor proefnemingen, verbiedt. Prestige noch overwegingen van diplo matieke aard mogen voor regeringen aan leiding zijn om voorbij te gaan aan welke I mogelijkheid dan ook tot het bereiken van een verdrag, dat de verschrikkingen van een oorlog met kernwapens zal uitbannen, aldus de P.S.P., die vervolgens de am bassadeurs verzocht haar brief ter ken nis van hun regering te brengen. Advertentie 11 Advertentie Bankiers sedert 1801 De Behandeling in de persoonlijke sfeer en de combinatie van deze diensten geven de beste waarborg voor een goede behartiging van Uw belangen. N.Z. Voorburgwal 98-100 (dicht bij het Centr. Station) Amsterdam-C. tel. 020-233033 (3 lijnen) 5 rente op spaardepositorekeningen 5'/j rente op termijndepositorekeningen Het aanzien van de landarbeider moet verbeteren, vindt de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer. Hij sprak deze mening van middag uit in Den Helder, waar hij het nieuwe Gewestelijke Arbeidsbureau open de. Verbetert dat aanzien niet, dan zal het euvel van de secundaire afvloeiing zich blijven vertonen; dat wil zeggen dat landarbeiders na een aantal jaren hun be roep vaarwel zeggen en veelal als onge- schoolden op de arbeidsmarkt komen. In die statuskwestie speelt een aantal I factoren mee, zoals de beloning, de ar beidstijden en werkomstandigheden, de huisvesting, gebrek aan erkenning van vakbekwaamheid enz. Een onderzoek naar de betekenis van deze factoren, dat het Landbouw-Economische Instituut in opdracht van het ministerie van sociale zaken heeft verricht, is zojuist gereed ge komen, vertelde de staatssecretaris. De resultaten zullen moeten helpen bij het opheffen van de moeilijkheden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Als het onlangs opge richte comité Nederland-Rhodesië het zen den van olie naar Rhodesië zou bevorde ren, zal de Nederlandse regering daarte-1 gen maatregelen nemen, aldus verklaarde staatssecretaris Van der Stoel van Buiten landse Zaken gistermiddag in *de Tweede Kamer. Het zenden van olie is in strijd met de Nederlandse ondersteuning van het embargo op oliezendingen naar Rho desië. Mr. Van der Stoel verklaarde dat hem alleen uit dagbladberichten het be staan van het comité bekend is. RIANT IN DE GROENE DOOS WEIDEN (DPA) Een sergeant-ma joor en een korporaal van het Westduit se leger zijn maandag door een rechtbank in Weiden tot geldboeten veroordeeld voor schuld, door nalatigheid, aan de dood van een korporaal. De veroordeel de korporaal had op last van de ser geant-majoor een telefoonleiding moeten verplaatsen en deze verbonden aan een mast van de hoogspanning. De leiding maakte contact met ae hoogspanningska bel. Toen de 22-jarige korporaal de hoorn van het toestel nam, werd hij geëlektro- cuteercL (Van onze correspondent) PARIJS Een onafzienbare mensen massa, waarvan de omvang door de po- litie-prefect op 20.000 en door de organi serende vakcentrales op 100.000 mensen werd geschat, heeft dinsdagmiddag tus sen de Bastille en de Place de la Répu- blique in Parijs tegen de sociale en eco nomische politiek van president De Gaul le gemanifesteerd. De optocht had een orderlijk, bijna gedisciplineerd, karakter, waarbij de slogans van „Chariot, onze centen", en „Pompidou, keer terug naar je bank" op de wijsjes van Franse volks liedjes kenbaar werden gemaakt. Ook hoorden wij veelvuldig de leuze „eenheid nu" weerklinken. De communistische, socialistische en katholieke vakbondsleiders openden ge armd de stoet. Onder de politieke leiders die deelnamen herkenden we de commu nistische secretaris-generaal Waldeck Ro chet, doch niet de linkse ex-kandidaat voor het presidentschap, Frangois Mitter rand, die in zijn kiesdistrict in het de partement van de Nièvre soortgelijke be togingen presideerde. De voormalige ultra-rechtse kandidaat voor het presidentschap, Tixier-Vignan- cour, had zich daarentegen wel naar de Bastille begeven met de bedoeling zich ook bij de manifestatie aan te sluiten. Hem werd door de organisatoren van de betoging echter aan het verstand ge bracht dat op zijn deelneming geen prijs werd gesteld, zodat de rechts-extremisti- sche advocaat-politicus met hangende pootjes de aftocht moest blazen. De Kinderboekenweek 1966 zal gehou den worden van 26 oktober tot en met 5 november. Door het thema „Kind en fantasie" hoopt men tijdens deze kinderboekenweek speciaal de aandacht te vestigen op sprookjes, sagen en legenden uit de kin derlitteratuur. Het Amsterdams gerechtshof heeft de hoofdredacteur van de Geïllustreerde Pers N.V. wegens het publiceren van een foto van een door de politie gezochte man in het weekblad „Revue" in april 1964 ver oordeeld tot een boete van 50 gulden op grond van overtreding van artikel 35 der Auteurswet: „Het zonder daartoe ge rechtigd te zijn een portret openbaar ma ken". De kantonrechter en daarna de rechtbank hadden dezelfde boete opge legd. In cassatie verwees de Hoge Raad de zaak naar het Amsterdamse hof. „Revue" had op 18 april 1964 zes foto's van door de politie gezochte personen ge publiceerd. Onder één portret stond de naam van de gezochte voluit vermeld, met de toevoeging dat hij gezocht werd wegens oplichtingen. Toen deze verdachte later werd aangehouden verzocht hij de Am sterdamse officier van Justitie tot vervol ging van het weekblad over te gaan. Het gerechtshof verwierp het verweer van de hoofdredacteur, dat de publikatie in het algemeen belang was geschied en dat op de foto's geen auteursrecht be rustte, omdat zij door de politie waren verspreid. Het weekblad had het artikel met de foto's van een freelance-journalist gekocht, die had verzekerd de foto's van de politie te hebben gekregen. Maar vol gens het gerechtshof had de hoofdredac teur desondanks zeker geen vrijheid om zonder nadere inlichtingen bij politie of justitie in te winnen tot publikatie over te gaan. De aandacht van een groot publiek werd in voor de verdachte ongunstige zin op hem gevestigd. Ook financieel zal hij door deze publicatie schade ondervinden bij het uitoefenen van zijn beroep of bij het vinden van een ander, aldus het arrest van het gerechtshof. De Amsterdamse kantonrechter heeft de zaak tegen een 21-jarige provo en student psychologie die onder meer terecht zou staan wegens het bekladden van het pa leis op de Dam, terugverwezen naar de rechter-commissaris. De kantonrechter was van oordeel dat een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte op zijn plaats was. Een 24-jarige provo die onlangs tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor deeld terzake van het verspreiden van een opruiend geschrift, moest zich nu verantwooorden voor het plakken van pamfletten in februari, waarin het „pro votariaat" meedeelde, dat de paarden voor de gouden koets klontjes met LSD gevoerd zouden worden. Hij kreeg een boete van twintig gulden. Advertentie Bij een actie van de Westduitse poli tie in het graafschap Bentheim en in de kringen Meppen, Linge en Steinfurt zijn zes Nederlandse vraehtautochauffeurs aangehouden. Deze actie was een ge volg van een reeks ernstige verkeerson gelukken, waarvan sommige met do delijke afloop, waarbij ook Nederlandse vrachtautochauffeurs waren betrokken. Zij hadden de maximumsnelheid overtreden in de bebouwde kom in Duitse dorpen en steden. Het gaat hier voornamelijk om chauf feurs, die groenten, fruit en bloemen van de Nederlandse veilingen naar Hamburg en Bremen vervoeren. Aangezien zij met „akkoordionen" werken hebben zij er be lang bij zo snel mogelijk hun vracht af te leveren en terug te rijden. Voor de rechter van onderzoek te Lin ge hebben zij meegedeeld niet op de hoogte te zijn van de maximumsnel- heidsbepalingen in West-Duitsland. De zes mannen zijn in vrijheid gesteld na dat zij een borgtocht hadden betaald. In Nederland wordt de maximumsnelheid aangegeven met het bord vijftig kilome ter, maar dat is in West-Duitsland niet gebruikelijk. Daar begint de maximum snelheid van vijftig kilometer, tenzij an ders is aangegeven, bij het naambord van de gemeente. De maximumsnelheid eindigt, wanneer een bord aan de rechterzijde van de weg de afstand naar de naburige ge meente vermeldt. Advertentie Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) exclusieve fauteuils De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. W. B. J Aberson, vindt de bijzondere voorwaarde die de politierechter mr. Romke de Waard eèn free-lance persfotograaf had opgelegd dat deze zaterdagsavonds niet op het Spui mag komen, te ver gaan. De 24-jarige fotograaf was, toen hij op een zaterdagavond in ok tober, in opdracht van De Volkskrant, naar het Spui was gegaan om foto's van een happening te maken, gearresteerd. Verder eiste hij bevestiging van het von nis van de politierechter, namelijk veer tien dagen voorwaardelijk en een 'oete van veertig gulden. Ook in de andere ge vallen waarin happening-arrestanten te rechts stonden eiste de procureur-gene raal bevestiging van de vonnissen: vier maal drie weken waarvan twee voor waardelijk, en bij verstek in een geval dertig dagen waarvan twintig voorwaarde lijk.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11