Politiek kleur bekennen aan gevel van gemeentewoning is verboden W/flCER A. R. DE BOER WASAUTOMATEN Koelkasten vanaf f 248.- V V E E L L O O Amateur-sterrenkundige in Heemstede maakt foto's van de zonsverduistering Raadslid stelt schriftelijke vragen over deze kwestie Forumavond te Santpoort V E L O V E L O V E L O V E L O Lisses jongetje in Hillegom verdronken EEN AUTO RADIO ƒ129.- Ambtenaar in Haarlem liet bord weghalen Met door hem zelf gebouwde spi egel telescoop Boerenhuisje door jeugd gesloopt Kort IJmondnieuws [ggjjp jg l l üt muf - m m In de vishal en op zee Volksonderwijs heeft veel nieuwe leden in IJmuiden WOENSDAG 18 MEI 1966 9 NU OF NOOIT TROMPSTRAAT 66 - 68 - IJMUIDEN - TEL. 5198 (Van een onzer verslaggevers) De 20-jarige Willem Steffelaar, eind examenkandidaat van de H.B.S.-B van het Lourens Costerlyceum in Haarlem, zal in zijn amateursterren- wachtje in zijn ouderlijk huis aan de Johan Wagenaarlaan in Heemstede, 70 foto's maken van de zonsverduis tering die zich vrijdagmorgen voor doet. Op het silhouet van de maan- rand, dat zich dan aftekent tegen de zon, hoopt hij op de foto's maanber gen afgetekend te zien die met het blote oog volkomen onzichtbaar zijn. WASAUTOMATEN Elektrische klok GROTE SORTERING KLOKKEN HORLOGES WEKKERS RINGEN ARMBANDEN Niet eenvoudig (Van een onzer verslaggevers) Wie in Haarlem een gemeentewo ning bewoont mag geen blijk geven van zijn politieke kleur door een ver kiezingsbord aan zijn gevel of balcon te hangen dan wel in de tuin te plaat sen. Dit is zoals we gisteren al in een deel van onze oplage hebben be richt gebleken, omdat de directeur van de gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting in Haarlem, die het beheer over de gemeentewoningen heeft, de bewoner van het pand Zon- nelaan gelast heeft een dergelijk pam flet te verwijderen. De bewoner, de heer C. H. Wiedijk, heeft dit onder protest gedaan. Indien hij aan het mondeling verzoek geen gevolg zou geven zou hem een schriftelijke op dracht hiertoe zijn overhandigd. Het P.v.d.A.-raadslid Voogd heeft over deze kwestie schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wet houders gesteld. V' Voor de tweede keer COÖP. BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN Schriftelijke vragen TROMPSTRAAT 66 - 68 - TEL. 5198 - IJMUIDEN In andere straat wel TROMPSTRAAT 66 -68 - TEL. 5198 - IJMUIDEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Het 11-jarig zoontje van de familie G. C. van Gerven uit Lisse is dinsdag in het zwembad in Hillegom verdronken. Het jongetje was de zwemkunst nog niet vol doende meester. Door dokter Van Andel en de plaatselijke E.H.B.O. werden tever geefs alle pogingen in het werk gesteld de levensgeesten weer op te wekken. De ouders van het slachtoffer verliezen hier mee hun tweede kind; enkele jaren gele den werd een zoontje overreden en ge dood. Advertentie 3 golflengten antenne - 7 transistors Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dage kl MARKTPLEIN dagelijks demonstratie IJMUIDEN TEL. 4262 Op de hoek van de Corverslaan en de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen- Noord, juist op het ter plaatse zeer druk ke verkeerspunt van en naar de papier fabriek, staat al geruime tijd het oude boerenhuisje, waaraan zelfs nog een klei ne koestal is aangebouwd, leeg. Dit ge bouwtje is al meer dan een jaar verlaten door de laatste bewoners, die dit pandje, eigendom van Van Gelder Zonen n.v., huurden. Vrijwel direct na het leegkomen heeft de jeugd alle vensters kapot gegooid en kort daarop heeft de papierfabriek het huisje met planken dichtgespijkerd. Nu echter is de sloop door de jeugd her vat; ook het dak is nu volledig vernield, zodat weer en wind vrij spel hebben. De kinderen klimmen op het kapotte dak met alle kansen te vallen. Het lijkt gewenst dat dit huisje van de papierfabriek Van Gelder spoedig hele maal wordt gesloopt, wat tevens kan bij dragen tot een meer overzichtelijke ver keershoek op dit punt. De heer Steffelaar heeft zich sinds 1961 vastgebeten in de sterrenkunde. Toen kreeg hij bij toeval enkele boeken hier over in handen en spoedig was hij diep onder de indruk van de hemelpracht en de onvoorstelbare afstanden in de ruimte. Sindsdien bouwde hij drie spiegeltelesco- pen, waarvan de laatste een spiegel heeft met een doorsnede van 21 centimeter. Met deze telescoop kan hij op de maan kraters met een doorsnede van één kilo meter waarnemen. Dit apparaat dat in de handel ruim 1500 gulden kost, kostte hem 150 gulden omdat hij ook de dure spie gels met de hand slijpt, al gaat daar wel 55 uur werk in zitten. Twee vlakke glasplaten worden gelijk tijdig tot spiegels geslepen door slijppoe- der tussen de platen te doen, en deze met de hand dan zolang over elkaar te wrij ven tot het poeder de gewenste holte in de platen heeft uit geschuurd. Onnodig te zeggen dat dit een werk is waarbij door metingen onophoudelijk gecontroleerd moet worden hoe de uitholling verloopt. Als lid van diverse verenigingen 'van ama teursterrenkundigen heeft hij contact met vele collega's. „We moeten elkaar helpen want hoewel er boeken en handleidingen over het slijpen van spiegels te koop zijn, gaat het altijd mis als je geen raad krijgt van iemand die eigen ervaring heeft". De bouw van de 21 cm. telescoop, com pleet met kleinere kijkers, camera's en elektronische stuurregeling heeft ongeveer twee maanden geduurd. Zoals bij elke liefhebberij is ook bij de sterrenkunde het contact met andere hobbyisten van be lang. Vooral voor het uitwisselen van ge gevens, waarnemingen, foto's en optische onderdelen voor de kijkers. Met enige onderbreking wegens het na derende eindexamen is de jonge Heem- stedenaar thans bezig met de bouw van een elektronische klok die synchroon zal lopen met de radio-tijdsignalen die de P.T.T. in Leidschendam uitzendt. Deze klok blijkt onontbeerlijk te zijn voor het vaststellen van de exacte tijd met het oog op sterrenkundige waarnemingen, en de veelal langdurige belichtingstijden bij het fotograferen van delen van het uit spansel. De heer Steffelaar heeft oude camera's gemonteerd op zijn telescopen waardoor hij rechtstreeks opnamen door de verre kijkers kan maken. Vele foto's worden voorzien van alle feitelijke gegevens, in ontvangst genomen door de sterrenwacht Advertentie bij L. NIEUWSTRAAT 413 - Telef. 6321 in Utrecht, die ook voor de foto's die vrij dag zullen worden gemaakt grote interes se toont. „De grootste moeilijkheid bij het ster- renkijken is het volgen van de hemel die ten gevolge van de rotatie van de aarde lijkt rond te draaien. En: bij het maken van foto's moet de telescoop volkomen stabiel staan. Als een auto langs rijdt is door de trilling de opname soms al be dorven omdat de belichtingstijd vaak tien minuten of langer bedraagt", aldus de heer Steffelaar. Door bewolking, lichtstra ling van de stad en vochtuitstraling van de bodem is er sinds november vorig jaar niet meer dan tien nachten de gelegen heid geweest om duidelijke waarnemin gen te doen en foto's te maken. „Als het goed, helder weer is heb je examen, en plakken en zei meteen het biljet te heb- als je de tijd hebt is het rotweer", zegt ben verwijderd. Omdat hij er echter van de jeugdige amateur-astronoom gelaten, overtuigd was dat men in Nederland en Hij intereresseert zich in het bijzonder dus ook in Haarlem vrij voor zijn poli- voor sterrennevels en sterrenhopen die lieke overtuiging mag uitkomen had hij bekend staan als moeilijk te bestuderen het biljet vervolgens op een bord geplakt constellaties, door hun geringe lichtsterkte en dit met twee touwtjes opgehangen aan P.v.d.A. In verband met de aanstaan de verkiezingen voor de gemeenteraad wordt door de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid een openbare ver kiezingsbijeenkomst gehouden op dinsdag 24 mei 's avonds te acht uur in het ge meentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat. Op deze bijeenkomst zal als spreker optreden de heer C. Ockeloen wethouder te Velsen. Maandag 23 mei houdt de afdeling Heemskerk van de P.v.d.A. een bijeenkomst voor leden en belangstellenden. Deze avond wordt ge houden in De Jansheeren aan de Kerk weg. De heer J. J. Nijdeken, voorzitter van de Heemskerkse raadsfractie van de P.v.d.A., zal spreken over „Wat er in Heemskerk te doen is." Familiedag. De voetbalvereniging Kinheim houdt ook dit jaar op Hemel vaartdag haar „Familiedag", die don derdagmorgen halftien door de voorzitter, de heer E. Sanders wordt geopend. Er is in Velsen-Noord een uitgebreid sport en feestprogramma voor de Kinheimers en hun familieleden samengesteld. Zangavond. Vrijdag 20 dezer om 20 uur begint in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost een zang avond voor jeugdkoren die aangesloten zijn bij de Velser Gemeenschap. Bejaarden. Dinsdag (24 mei) is het Hervormd Jeugdgebouw aan het Rem brandtlaan in IJmuiden-Oost gereserveerd voor de bejaarden. Om half acht begint dan de uitvoering van een gevarieerd pro gramma. Het Bejaardentoneel voert, on der regie van de heer J. Baar, het blij spel „Haar laatste wil", van Henk Bak ker, op. Verder treden op: het Algemeen Bejaardenkoor en mevrouw J. van Kam pen-Kossen. Met deze door hem zelf gebouwde spiegeltelescoop zal Willem Steffe laar in Heemstede komende vrijdag foto's van de zonsverduistering ma ken. In de sterrenwacht in Utrecht heeft men hiervan hoge verwach tingen. De heer C. H. Wiedijk, geschiedenisle raar en fervent aanhanger van de P.S.P., hing dezer dagen aan de gevel van de pas door hem betrokken woning aan de Zonnelaan een fel rood verkiezingspam flet van de P.S.P. Nauwelijks was het bil jet aangebracht of een ambtenaar van de dienst voor de volkshuisvesting verscheen met de mededeling dat buurtbewoners een klacht hadden ingediend tegen het in strijd met de huurovereenkomst opgehan gen biljet. De heer Wiedijk deelde ons mee te kun nen begrijpen dat het niet geoorloofd was een dergelijk pamflet tegen de muur te "s/'W/W/S/to SBH Op het Lourens Costerlyceum is hij uiteraard een uitblinker in sterrenkunde en natuurkunde, en als hij slaagt voor het eindexamen gaat hij aan de Rijksuni versiteit in Leiden astronomie en wis- en natuurkunde studeren. twee kleine koperen haakjes, die in de bo venkant van zijn houten balcon zijn ge slagen. Dat hij ook hiermee in strijd handelde I met de huurovereenkomst kwam hem zeer kort daarna weer een ambtenaar grootste fractie in de raad en legde aan de fractievoorzitter, de heer Voogd, het probleem uit. Deze stelde zich ter plaatse op de hoog te van de situatie en kon zich evenals iedere voorbijganger ervan overtuigen dat het hangen van affiches voor de ramen Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg C9, tel. 8173 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2556 ■'..V .U 'V Bankgiro l'/t Spaarrente tot 4Vi Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor I vertellen, die hem tevens verzocht het bord weg te halen. De ambtenaar heeft vol gens de heer Wiedijk meegedeeld, dat hij in het bezit was van een brief waarin het verwijderen van het bord zou worden gelast, als een mondeling verzoek geen resultaat zou hebben. De heer Wiedijk heeft vervolgens het bord van zijn balcon weggehaald en in huis opgeborgen. Hij kon zich echter niet verenigen met de beknotting in zijn recht van vrije me ningsuiting en stelde zich in verbinding met de raadsfractie van de P.S.P. Tevo ren had hij echter voor enkele ramen klei nere P.S.P.-atfiches neergehangen als een protest tegen de gang van zaken en uit overtuiging voor zijn politieke gezind- heid In overleg met de P.S.P.-fractie oTd.ZI 1, geschiedenisleraar de sprak een opwekkend inleidend woord, waarbij hij zijn verheugenis uitsprak over de samenwerking der reformatorische christenen. Spreker hoopte dat een sterk christelijke benadering van de proble men ook in de raad van Velsen het geval zal zijn en dat op 1 juni a.s. het streven met een geslaagde verkiezingsuitslag zal worden bekroond. Gisteravond werd door de Christelijke Politieke Groepering een verkiezings forumavond te Santpoort gehouden. blijkbaar niet door het huurcontract ver boden wordt. De heer Voogd zag in de af faire voldoende aanleiding om schriftelij ke vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. De heer Voogd heeft geïnformeerd naar de juistheid van het door de heer Wiedijk gestelde dat op klacht van andere bewo ners het bord van de gemeentewoning moest worden verwijderd. Ook wil de heer Voogd weten of dit is geschied op basis van een bepaling in het huurcon tract. In een derde vraag informeert de heer Voogd of B. en W. bereid zijn „uit te spreken dat verkiezingsborden en -bil- Daarna daalde een slagregen van vra gen neer op de leden van het forum (de raadsfractie, o.l.v. de heer M. de Kool). Er werden vragen gesteld over: leveran ties van de middenstand aan de gemeente, over het inschakelen van de plaatselijke aannemers voor grote objecten, het win kelcentrum aan het Canopusplein en in Zeewijk, de verlichting van de Kenne- merlaan, steun aan Telstar, de rioolbe lasting, het subsidiebeleid, het samengaan van de chr. partijen en de verwachtingen omtrent de uitslag van de gemeente raadsverkiezing. Er ontspon zich een bijzonder leven dige en geanimeerde gedachtenwisseling. Ds. Ter Steege besloot deze bijeen komst met dankgebed. Dinsdag In IJmuiden, werden dinsdag 7100 kis ten vis aangevoerd, waarvan 380 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 365 schol, 15 schar, 4825 makreel, 325 schelvis, 310 wij ting, 826 gul en kabeljauw, 10 leng, 25 koolvis en 16 diversen. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor: heilbot 4,80-3,30. gr. tong 5,46-5,24, grm. tong 5,48-5,28, kim. tong 4,97-4,82, kl tong I 3,04-2,92, kl. tong II 1,78-1,49, tarbot I 4,40-3,80, zalm 6,90-1,70. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 176-66, gr. koolvis zw. 102-65, gr. leng 68. Per 50 kilogram: kim. schol en kl schol I. 33-28, kl. schol II 30-20. kl. zw. koolvis 31, makreel 21-11,50, kl. schelvis I 54-33, kl. schelvis II 50-29, wijting 39-18, gr. gul 31-23, mid. gul 30-17, kl. gul 24-15. Dinsdag werden in IJmuiden de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: KW 99-12.250, 101-9390, 221-5720, 225-3450, 124-3220. 143-5080, 165-6720, 217-5940, 161 3650, 109-1490, 70-950, VL 142-12.460, KW 43-21.000, KW 171-12.380, VL 121-21.640. Advertentie CANDY - MIELE - ZANUSSI - VELO - ZANKER Zo hing tot voor kort het verkie zingsbiljet aan het balcon van de woning in de Zonnelaan. Het biljet was op een stuk hardboard geplakt, dat met twee touwtjes was vastge bonden aan koperen haakjes die in de balconrand zijn geslagen. jetten niet tot „reclame" worden gere kend en dat in ieder geval de genoemd» bepaling niet geacht wordt van toepassing te zijn op verkiezingsborden en -biljetten indien op aanvaardbare wijze aange bracht gedurende een bepaalde perio de vóór de verkiezingen." De heer Voogd baseert deze vraag op de overweging dat de overheid moet waarderen indien bur gers actief aan het politieke leven deelne men. Ten slotte vraagt de heer Voogd of bur gemeester en wethouders zodanig snel wil len antwoorden dat de uitkomst nog van betekenis is voor de verkiezingen van 1 juni aanstaande. Deze vraag is van des te meer belang omdat in de Tuinwijklaan, een parallelstraat van de Zonnelaan. even eens een verkiezingsbord aan het balcon is opgehangen. Ook dit biljet is rood, zij het dat het aanmoedigt om op de Partij van de Arbeid te stemmen. Advertentie De afdeling Velsen-IJmuiden van Volks onderwijs heeft aan het jubileumgeschenk voor de viering van het 100-jarig bestaan van de landelijke vereniging een bedrag van 1.500 bijgedragen. Dit bedrag werd grotendeels door de leden zelf bijeenge bracht, terwijl er een bedrag van 350 uit de afdelingskas voor werd gehaald. Het aantal nieuwe leden, dat de afde ling het hoofdbestuur ter gelegenheid van het eeuwfeest aanbieden zal, bedraagt 50. Een en ander was voor de voorzitter, de heer A. G. Lindhout, aanleiding om tij dens de dinsdagavond in het cultureel Centrum gehouden jaarvergadering op te merken, dat hieruit toch wel blijkt, dat er liefde voor Volksonderwijs bij de leden bestaat, ondanks het feit, dat de jaarver gaderingen meestal maar slecht bezocht worden. De agenda van deze jaarvergadering werd overigens in vlot tempo afgewerkt. Het jaaroverzicht van de secretaresse, mevrouw J. Diemer-Jeltema, vermeldde onder andere een ledental van 345. Het fi nancieel overzicht van de penningmeester, de heer J. Kwantes, sloot met een batig saldo van 812.84. Op voorstel van de kas- commissie, die schriftelijk verslag van haar bevindingen uitbracht, werd de pen ningmeester voor zijn beleid gedéchar- geerd. Tevens werd hem lof toegezwaaid voor het door hem opgezette administra tieve systeem. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature W. Arbman voorzien door de be noeming van de heer Algera. Voor Velsen- noord is nog geen geschikte kandidaat ge vonden. Na de pauze werd een aantal instructie ve films gedraaid, waaronder de film „Vuur aan zee". Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9