SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Amerikaanse Europa-politiek komt binnenkort in discussie Senator Church deed nieuwe ideeën op tijdens rondreis -UITGAAN IN HAARLEM! 91 DRAKACEL HEUGAFELT TEGELS 't binnenhuis ny f1.50 Cultureel verdrag tussen Nederland en Rusland ~00-j louw GEZIN S FLES S EN WINKELCENTRUM „Jan v. Goyenstraat" HEEMSTEDE zo'n dein-doezel... STUKS VRIJDAG 20 MEI 1966 13 WASHINGTON De Amerikaan- ge buitenlandse politiek moet worden gewijzigd. Meer aandacht moet wor den geschonken aan de ontspanning tussen Oost en West. Tot deze conclu sie is senator Frank Church uit Idaho gekomen na een recent bezoek aan West-Europa in verband met de NAVO-crisis. Church, die zijn reis maakte in opdracht van de senaats commissie voor Buitenlandse Betrek kingen voorgezeten door senator Fulbright kondigde in een televi sie-interview aan dat hij op grond van zijn bevindingen tijdens bezoeken aan Engeland, Frankrijk, Duitsland, België en Italië aanbevelingen voor de oplossing van de NAVO-crisis zal doen aan de senaatscommissie. Sympathie Kans ...op het wiegende water, wat een weldaad na een vermoeiende werkweek I Alleenhoe wordt men wakker? Een tikje uitgeslapen wellicht. Maar uitgerust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras. Antisemitisme Q 0 en zo heerlijk zacht voor uw handen! TENTOONSTELLINGEN MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL CABARET POPPENTHEATER DIVERSEN Huwelijk Dassin-Mercouri Voorname regenjassen, voor de man, die correct en modieus gekleed wil gaan, zult u treffen' in de voorjaarscollectie van Lippits. Terlenka, wol/trevira of loden is comfortabel en heeft "style". Keuze uit kleurstellingen meti karakter. Licentie voor Verolme - v - - t v_ - ö- (Van onze correspondent) In grote lijnen komen deze neer op: beheerst reageren op de gaullistische uitdaging; Geen „guerrillastrijd" NAVO-bondge- noten; Beseffen dat de naoorlogse periode ten einde is en dat de alliantie thans ge bruikt moet worden als onderhandelings object voor een ontspanningspolitiek. Church zei in West-Europa sympathie gevonden te hebben voor een deel van De Gaulle's buitenlandse politiek, name lijk voor zover deze de Russische drei ging thans onwerkelijk acht en een Euro pese ontspanning nastreeft. Vele Europe- Advertentie LOOTS-FRISDRANKEN HAARLEM Advertentie Kom per auto winkelen I In het ruime parkeergelegenheid alle winkels binnen 100 meter 2000 m2 verkoopruimte met persoonlijke bediening Ook bereikbaar met buslijn 1. se landen geloven dat het Amerikaanse kernschild feitelijke algemene veiligheid biedt en niet zozeer de NAVO, aldus Church. Hij zei dat ook Frankrijk beseft dat de uiteindelijke ontspanning mede door Moskou en Washington bewerkstel ligd moet worden, maar toch vindt dat thans de tijd gekomen is voor een actie van Europese naties. Een dogmatische benadering van de Europese eenwording, zoals deze vaak wordt geëtaleerd door Amerikanen die de Verenigde Staten van Amerika als ideaal beeld voor ogen zien, noemde Church on realistisch. Pragmatische overeenkomsten zoals de EEG, zullen Europa langzaam maar zeker naar grotere eenheid bren gen, aldus de senator, die terugkeer naar het negentiende-eeuwse systeem van strikt onafhankelijke vaderlanden onmogelijk noemde. Church, een ambitieuze veertiger die dui delijk probeert de Fulbright van zijn gene ratie te zijn en naam heeft gemaakt met in telligente, diepgaande critiek op de buiten landse politiek van president Johnson, noemde de huidige NAVO-crisis een uit daging en een gelegenheid voor de Ver enigde Staten. Waarom zij een uitdaging is, is zonder meer duidelijk. Maar zij is ook een kans, aldus Church, „omdat wij nu kunnen po gen de alliantie met de veertien te ver stevigen, de NAVO-commandostructuur te stroomlijnen, de Europeanen een be langrijk aandeel te geven, bijvoorbeeld door de benoeming van een Europeaan als opperbevelhebber van SHAPE, dit al les gepaard te laten gaan aan een open- deur-politiek tegenover Frankrijk. Indien een dergelijke weg wordt bewandeld, zal het gevoel van vele Europeanen worden weggenomen, dat de NAVO de weg ver spert voor ontspanning", aldus Church. Deze onorthodoxe gedachten, die vooral door de nadruk op de noodzaak van re activering der ontspanningspolitiek in Europa afwijken van de denkbeelden over de NAVO-crisis in het State Department, het Pentagon en het Witte Huis, beloven in de komende weken onderwerp te wor den van een discussie in de Verenigde Staten, die weliswaar niet zoveel publieke belangstelling zal trekken als het debat over Vietnam, maar die toch bij beroeps politici, journalisten en academici grote aandacht zal wekken. De senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen zal naar alle waarschijnlijk heid openbare verhoren houden over het NAVO-beleid en daarbij zullen zeker de vele wortels van het buitenlandse beleid van de V.S. komen bloot te liggen. Juist door de centrale betekenis van de Euro pa-politiek voor Washingtons benadering van de buitenwereld, is te verwachten dat bij de verhoren zulke kernproblemen ter sprake zullen komen als welke beleidslijn prioriteit moet hebben: de ontspanning tussen Oost en West, het tegenhouden van de communistische expansie, of verwezen lijking van de Atlantische gemeenschap. Church, Fulbright, de Kennedy's en hun volgelingen, plus ontwapeningsexperts, willen voorrang geven aan de ontspanning (ook hierom staan deze groepen critisch tegenover het Vietnam-beleid, dat de ont spanningspolitiek van president Kennedy heeft doorkruist). De regering, plus de grote meerderheid van het parlement, lijkt te willen vasthouden aan het beproefde voorkeurscala: primair het tegenhouden van de communistische expansie, hand in hand daarmee een Atlantische samenwer king en ten slotte pas ontspanning. Advertentie De „harde" matras f uHW met alle comfort van een „zachte". LlH Enige tijd geleden heb ik u eens mijn ergernis kenbaar gemaakt over het schrij ven het woord Jood met een kleine let ter, terwijl in elk ander geval van na tionaliteiten de hoofdletter wordt ge bruikt. U hebt mij toen verwezen naar het gebruik bij godsdienstige benamingen en betoogd, dat men ook protestant en rooms-katholiek schreef en zo. In de eer ste plaats is ook dat laatste uitzonde ring; de hoofdletter siert ongeveer iede re kerkelijke benaming vooral wanneer die afstamt van een eigen naam, b.v. Boed dhisme, Christendom, Mohammedanisme en zo. Men moet zijn schrijfmachine al sterk in bedwang houden, om niet tot die hoofdletters over te gaan. Bovendien is Uw stelling nog onjuist ook. Joden te genover Arabieren, zijn niet aanhangers van godsdienst A tegen godsdienst B, maar al of niet beroerd genoeg leden van verschillende nationaliteiten. Ik heb die invoering van de j eens nagegaan aan de hand van de boeken die ik zelf bezit. Brugmans en Frank, ge schiedenis der Joden in Nederland, 1940, schrijft: Joden, Jodenvervolgingen, Joods. Boekman, demografie van de Joden in Nederland, 1936 schrijft: Joden, Joodsch. Van Kol, de Joden en de vrede, 1919, schrijft: Joden, evenals Armeniërs, Grie ken, Turken, Russen. Zwarts, Hoofd stukken uit de geschiedenis der Joden in Nederland, 1929, schrijft: Joden, Joodsch. Brochure vijf jaren vluchtelingenhulp, 1938 schrijft: Joden, Joodsche vluchtelingen. Meijer de Hond, bloemlezing uit zijn werk, 1951, schrijft: Joodsch, Joden, Jood. De Wolf, geschiedenis der Joden in Nederland, 1946, schrijft: Joodsch, Jo- Jood. De Wolff, geschiedenis der Joden in Nederland, 1946, schrijft: Joods, Jo den, Jood. Engberts, het antisemitisme cri tisch bezien, 1933, schrijft: Joodsch, Jo den. Pas en anderen, anti-semitisme en Jodendom, 1939, schrijven: Jood, Jooden, Joodsch. In Internationaal Christendom, Advertentie Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u. Prenten kabinet: Mozart-expositie. Tot 22 mei. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy, (Kamperlaan), Expo sitie van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 uur en 's zon dags van 13 tot 17 uur. Tot 23 mei. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Ten toonstelling van werk van Poppe Da- mave, Wim Steyn, Cor Hak, Kees Hak, Kees Okx, Willem Snitker, Rob Clous, Bob Buys, Piet v. Heerden, Kees Ver kade, Liesbeth Sayers, Arturo Varela, Remco v. d. Gugten. Anneke Höfte, Otto Heuvelink en Hubert van Lith. Dagelijks van 9.30 tot 18 18 uur. Tot 1 juni. Teylers Museum (Spaarne 16): Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 uur, de eer ste zondag van de maand van 13 tot 16 uur). Cruquiusmuseum (Vijfhuizen): Stoomge maal en oude machinerieën. Maandags tot zaterdags geopend van 9 tot 17 uur. Op zaterdag van 9 tot 12 uur. Op zon en feestdagen gesloten. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van werk van Jan Honcoop en Herman Stoel. Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 20.30 tot 21.30 uur. Op zondag van 14 tot 18 uur. Tot 23 mei. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land): Bootzaal: „100 ambachten", van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. Klassieke grammofoon- platenconcert van 20 tot 22.30 u. Dins dag gesloten. Expositie van werk van Kol ja Klajitch. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerks- plein-Korte Houtstraat): Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Expositie van tekeningen en aquarellen van Jacob Kuyper. Tót eind mei. Stadsschouwburg: Gedurende de maand mei expositie van werk van Rob Clous. De Kastanjeloot, Wiistelaan 32, Santpoort: Expositie van gouaches, etsen en teke ningen van Chris Tonbreeker. Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 13 juni. Zondag 22 mei, Frans Halsmuseum (Re- naissancezaal), 14.30 u.: Mozart-concert door Maria Stroo (piano). Dinsdag 24 mei. Grote of Sint Bavokerk, 20 u.: Orgelconcert door Klaas Bolt. Woensdag 25 mei, Concertgebouw, 20.15 u.: Beethoven-concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste Martha Argerich. Donderdag 26 mei, Grote of Sint Bavokerk, 15 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Vrijdag 20 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Dagboek van een gek" van Nicolaas Gogol. Regie Kees van Iersel. M.m.v. Henk van Ulsen. Zaterdag 21 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Haagse Comedie met „Professor Bemar- di" van Schnitzler. Regie: Paul Steen- Advertentie In ALLE kleuren voorradig woninginrichting bij i julianapark 58-62 haarlem tel. (02500)-58391 europa MEUBEL? bergen en Eric van Ingen. M.m.v. Max Croiset, Gijsbert Tersteeg, Joris Diels, Eric van Ingen e.a. Zondag 22 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Haagse Comedie met „Cactusbloem" van Barillet. Regie: Paul Steenbergen. M.m.v. Myra Ward, Paul Steenbergen, Do van Stek, Wim de Haas, Annie Leenders en Guido de Moor. Maandag 23 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Haagse Comedie met „Een zondag in New York" van Norman Krasna. Regie: Jules Royaards. M.m.v. ,Do van Stek, Guido de Moor, Manfred de Graaf, Dolf de Vries, Nanni Vermeer, Jules Royaards. Donderdag 26 mei, Stadsschouwburg ,20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Drie zus ters" van Tsjechow. Regie: Peter Scha- roff. M.m.v. Lia Dorana, Ina van Faas- sen, Sigrid Koetse, Cor van Rijn, Heieen van Meurs, Jan Retèl, Paul van Gorcum, Roger Coorens, John Leddy, Ben Roy aards, Herman Vinck, René Jesserun Lobo, Sick Scheffer, Jacqueline Royaards Sandberg. Vrijdag 27 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Brouard herstelt de orde" van Claude Aveline. Regie: Pim Dikkers. M.m.v. Pim Dikkers, Hans Culeman, Eli Blom, Edmond Clas sen, Cees Pijpers, Jan Lemaire. Advertentie ASCOT Dinsdag 24 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Rooms-Kath. Toneelvereniging Thalia met „Er woei een frisse wind". Waagtaveerne (hoek Spaarne/Damstraat), vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 mei, 21 tot 2 uur: Café Chantant Mascara m.m.v. Istaphan Koning, Tony Roos en Rienk Ratsma. Stadsschouwburg, woensdag 25 mei, 20 u.: Die kleine Literaten- Maler- und Schau- spielerbilhne „Das Kommödchen" uit Düsseldorf met „Womit haben wir das verdient?!". Regie: Kay Lorentz. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35) 14.30 uur, toegang 4 jaar: zaterdag 21 mei „Het blauwe water", woensdag 25 mei „De fluit van Bozebol". Las Vegas (Parkwijk), zaterdag 21 mei, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Black Knights". La Fonternella (Concertgebouw), zondag 22 mei, 20 u.: Dansavond m.m.v. „The Incrowd". Brinkmann (Grote Bridgezaal), zondag 22 mei, 11 tot 17 u.: Ruilbeurs postzegel vereniging „Kring 64". Hildebrandzaal (Smedestraat), zondag 22 mei, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Sunbeams". Stadskweektuin (Kleverlaan): Op zondag en werkdagen geopend van 10 tot 12 uur, van 14 tot 17 uur en van 18.30 tot 20.30 u. 1937, Cramer, Kohnstamm, ten Boom, Houwink, Verzijl, schrijven: Jodendom, Joodsch. Bernstein: over Joodsche pro blematiek, 1935, schrijft: Joden, Jood sch. Kohnstamm, psychologie van het antisemitisme, schrijft Joodsch, Jood. Henri Polak, het wetenschappelijk anti semitisme, schrijft: Jood, Joodsch. Slote- maker de Bruine, het Joodsche vraag stuk, 1946, schrijft: Jood, Joods. Bettauer, de stad zonder Joden, schrijft Jood, Joodsch, Poliakow en Wulf, het Derde Rijk en de Joden, 1956, schrijft: Jood, Joods, Etty Hillesum, drie brieven uit Wester- bork, schrijft: Jood, Joods, (datum in de oorlog) Abel Herzberg, Amor Fati, 1946, schrijft Joden, Wielek, de oorlog die Hitler won, 1947, schrijft: Joden. Presser, Antwoord aan het kwaad, 1961, schrijft: Jood, Joden, Presser, Ondergang, 1965 schrijft, Jood, J oodse Ik laat het bij deze lijst. Die lijst is duidelijk. De j die wij thans ons drukwerk zien overwoekeren, is een restant antisemitis me, ongeacht of de schrijvers, zetters, drukkers en uitgevers het willen weten of niet. Zo lang U nog Duitser en Amerikaan met een hoofdletter schrijft, zult U min stens zozeer Jood moeten schrijven. De Jo den hebben bij mijn weten hun medevol ken nog nooit gegaskamerd of gevietnamd. Pas als wij alle nationaliteiten met klei ne letter gaan aanduiden, kan deze J weer verdwijnen. Nu dient hij te worden gere habiliteerd. Ik verzoek U dit schrijven op te nemen, desnoods als een open brief aan allen die zich, willen of onwillens, wetens of onwe tens, aan deze belediging en discriminatie schuldig maken. MR. J. H. VAN WIJK, Haarlem. Naschrift: Ofschoon wij uiteraard aan het verzoek tot publikatie voldoen, zijn wij het in gene dele met de schrij ver eens. Discriminatie af te leiden uit het gebruik van een kleine letter is zacht gezegd spijkers op laag water zoeken. De Nederlandse spellingsregel na de vereen voudiging van 1954 is nu eenmaal: jood en joods plus alle afleidingen en samenvoe gingen met een kleine letter. Zie de Ne derlandse woordenlijst, zie de laatste, uitgave van Van Dale. Discriminatie is trouwens, in afwijking van wat de schrij ver poneert, nooit een kwestie van „on willens of onwetens", maar altijd opzet telijk en rationeel. Anders is het geen dis criminatie. Méér nog: zou men tegen de spellingsregel in met opzet een uitzonde ring maken voor jood en uitdrukkelijk de hoofdletter gebruiken, dan trekt men het begrip „willens" uit de normale coördina tie en plaatst het in een abnormale, dus discriminerende, positie. Het argument van de nationaliteit gaat natuurlijk niet op. Wij schrijven Israël en Israëliër tegenover Arabier en Egypte naar. Jood is geen nationaliteit. Wil men uitdrukkelijk de rasfactor in het geding brengen, dan kieze men liever joodse Nederlander en nooit: Nederlandse jood, zelfs niet met een hoofdletter! Redactie. In Moskou is woensdag een verdrag voor culturele samenwerking tussen Ne derland en de Sovjet-Unie geparafeerd. Het verdrag voorziet in uitwisseling op grote schaal op het gebied van het hoger onderwijs, de kunst waaronder toneel- en filmkunst, de radio, het toerisme en de sport. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, sprak van een „goede geest van samen werking" bij de besprekingen die in Mos kou zijn gevoerd in verband met dit ver drag. Dit is nog maar de eerste stap op de weg naar de verdere ontwikkeling van onze contacten, aldus de Nederlandse ambassadeur, en ik hoop dat er in de toekomst nog vele stappen zullen worden gedaan op deze weg die moet leiden tot een intensievere samenwerking en beter wederzijds begrip. De Amerikaanse regisseur Jules Das sin, die „Rififi" en „Nooit op Zondag" op zijn naam hééft staan, en de Griekse film ster Melina Mercouri zijn heden in het huwelijk getreden. De 53-jarige Dassin en de 44-jarige Me lina weigerden toen zij na de plechtig heid, die zes minuten en veertig secon den in beslag nam, naar buiten kwamen de pers te woord te staan. De bruidegom droeg een blauw pak en een grijze das, de bruid een grijze jas en een zonnebriL Advertentie SPECIAALHUIS REGENKLEDING Het Verolme-concern heeft van de Ame rikaanse Foster Wheeler Corporation een licentie verkregen voor het maken van ketels, condensors en feed-waterheaters voor landinstallaties. Deze licentie moet, aldus het Verolme-bedrijf, worden gezien als het begin van een verstrekkende technische samenwerking, ook op ande re gebieden. Reeds eerder verwierf Verolme licen ties voor waterzuiveringsinstallaties, scheepsdieselmotoren, turbines en scheepsketels. Het is de bedoeling van de activiteiten in deze sectoren om het scheepsbouwconcem minder conjunctuur gevoelig te maken. „Als de tijden veran deren, moet men hier en daar de ba kens verzetten."

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13