McNamara bepleit toenadering tot de Sovjet-Unie en China RB» „Economie nadert de gevarenzone" „Regering zal geen prijsstop invoeren" ELZER's SLIJTERIJ SWIER UST Meer nadruk op ontwapening en handel met Oost-Europa Woonkanst HET WEER „Dit herinnert ons aan de crisisjaren" Hevige strijd in Da Nang Gemini-9 op 31 mei omhoog Walvisjacht in de Rijn Den Uyl tot bedrijfsleven: Nieuws voor u... Scherk Gezichtsmelk! SCHERK Verkiezingsbord in Haarlem mag hangen Radio-activiteit in Europa hoger NVV-voorzitter Kloos. Twaalfjarige jongen steekt aanrander neer i 2.75 51e JAARGANG NUMMER 165 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VRIJDAG 20 MEI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Van onze correspondent) WASHINGTON. Amerika's minister van defensie, McNamara, heeft in een belangrijke en bewonderens waardig onafhankelijke rede toenadering tot de Sovjet- Unie en tot communistisch China bepleit. Hij betoogde dat de veiligheid in de wereld niet verkregen kan wor den door militaire macht alleen, maar primair door eco nomische, sociale en politieke vooruitgang. In deze, in Washington druk besproken rede, gewaagde McNamara wel over gemeenschappelijke planning en overleg in het Atlantische bondgenootschap, ook ten aanzien van de kemstrategie, maar nadrukkelijk pleitte hij voor een PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 17 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 13 Medische verzorging5 Uit stad en omgeving.5, 7, 9, 11 Films 9 In de Vishal en op zee11 Uitgaan in Haarlem 13 Schrijvende lezers 13 Radio en tv 19 Kunst19 Feuilleton21 Beeldverhalen21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Sport 25, 27, 29 Ferdinand28 Topsy31 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Koude nacht overeenkomst voor het tegengaan van de kernbomver spreiding tussen de kernmogendheden. Uit de tekst van de rede is op te maken dat McNa mara voorkeur geeft aan een akkoord met de Russen voor het niet verbreiden van kernwapens boven een project van een multilaterale kernstrijdmacht waarin de communisten een verkapte vorm van dreiging zien. In het slot van zijn rede kwam McNamara, die meestal schuilgaat achter de met cijfers goochelende bediener en organisator van Amerika's vernietigingsmachine, te voorschijn als humanist in een passage waarin hij de mening uitspreekt dat de mens een rationeel wezen is, ondanks zijn oneindige vermogen dwaasheden te begaan. Davo-debacle volledig Geen loon Velserbeek N.V. DA NANG (AP en Reuter). Vanochtend zijn in Da Nang he vige straatgevechten uitgebroken, tegeringstroepen trekken lang zaam op naar de Tinh Hoi pagode, waarin opstandige militairen zich verschanst hebben. Zij hebben i wee middelzware tanks in stel ing gebracht. De pagode is door regeringstroepen omsingeld. In andere delen van de stad zoeken regeringssoldaten naar sluipschut ters. Op daken worden mitrail eurnesten ingericht. wmm Het woord is aan Vechtpartij in kathedraal van Barcelona pagina 3 „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEEN WERF Heerlijk vruchtentaartje HAZENBERG mmm heerlijk SWEATERS uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant De minister zinspeelde erop te geloven dat uiteindelijk wellicht wederzijds ver trouwen en samenwerking tussen het Wes ten en de Sovjet-Unie en China bereikt zal worden en dat tenslotte een wereld wijde vrije samenleving realiteit zal wor den. Daarmee plaatste McNamara zich vooraan in gelederen van regeringsfigu ren die verder willen kijken dan de NAVO en de Vietnam-crises en wel licht daartoe gebracht door De Gaulles politiek het onspanningsbeleid meer vaart willen geven, ook al moet beseft worden dat door de oorlog in Vietnam de kansen op spoedig resultaat van die vre despolitiek gering zijn. Advertentie Hoe reinigt en stimuleert u uw huid 't best? Speciaal voor de niet meer zo jeugdige en de droge huid is er nu Scherk Gezichts melk. Dringt diep in de poriën, maar is toch mild. Verwijdert alle stof en reinigt grondig, zonder huid-irritatie. Scherk Ge zichtsmelk... nieuw, ideaal, onmisbaar. Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85. INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Verwachting tot morgenavond! Heldere en koude naeht met kans op nachtvorst. Morgen iets zachter en meer bewolking dan vandaag, maar vermoedelijk slechts weinig regen. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Volledigs weerrapporten op pagina twee. De politiek van De Gaulle speelt bij dit alles een grote rol. De Amerikaanse re gering is duidelijk bevreesd dat de hou ding van de Franse president tegen de NAVO aantrekkingskracht op de Europea nen zal uitoefenen. Vooral nu Roemenië in het communistische kamp schijnt aan te sturen op een verzwakking van het Pact van Warschau, die parallel loopt met De Gaulles optreden in het Atlan tisch bondgenootschap, vrezen velen in Washington dat de Europeanen zullen ge loven dat de Frans-Roemeense initiatieven een normalisering en ontspanning van de Middeneuropese situatie kunnen bewer- stelligen en dat de NAVO zowel als het Pact van Warschau sta-in-de-wegs zijn voor dergelijke ontwikkelingen. Er zijn aanwijzingen dat de Amerikanen niet van plan zijn De Gaulle zonder meer de rol van kampioen der ontspanning te laten spelen. Washington begint steeds meer nadruk te leggen op de noodzaak van ver dere toenadering tot Oost-Europa. Minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en oud-minister Dean Acheson maakten beiden dezer dagen duidelijk dat zij er voor zijn naar ontwapening en uitbrei ding van de handel met Oost-Europa te streven, hand in hand met versteviging van de samenwerking tussen de overge bleven veertien NAVO-bondgenoten. Op lager niveau worden deze opvattin gen over toenaderingspogingen gesteund en uitgewerkt door Walt Rostov, sinds kort de belangrijkste presidentiële assis tent in de buitenlandse politiek en door professor Bogniev Brzezinski die er juist in heeft toegestemd voor beperkte tijd te komen werken op het bureau voor de po litieke planning van het State Depart ment. „Een bedryf dat de sociale belan gen niet in het totale beleid betrekt en de werkers confronteert met de gevolgen van het beleid waarop zij geen invloed hebben herinnert ons aan de crisisjaren". Aldus de reactie van de voorzitter van de Katholieke Metaalbond „Sint Eloy" op de mede deling van de directie van de Davo dat ook het bedrijf in Coevorden zal worden gesloten, waardoor 225 wer kers op straat worden gezet. Vandaag gaat het Davo personeel met de bon den vergaderen. Het debacle van de Davo is hiermee volledig geworden, want vorige week moest de sluiting worden aangekondigd van de bedrijven in Deventer. Die maat regel kwam toen 175 werknemers op ont slag te staan. Even te voren had het be drijf surséance van betaling gekregen. De directie van de Davo deelde ons des gevraagd mee, dat het besluit om de fa briek in Coevorden stop te zetten te wij ten is aan de houding van de bankier, de Nederlandsche Middenstandsbank. De bank weigerde verdere kredieten, on danks het feit dat zich vlak voor de sur séance aanvraag een gegadigde had aan gemeld voor overneming van het bedrijf. Dit was ook de reden dat de Coevordense fabriek niet tegelijk met de bedrijven in Deventer is stop gezet. De betaling van het volle loon over de gewerkte dagen is alles wat de Davo voor haar personeel nog kan doen. Van een afvloeiingsrege ling kan geen sprake zijn. Alles zal afhan gen van de liquidatie, aldus de directie. Volgens de bonden kan de Davo direc tie zelfs het loon van deze week niet meer betalen. Tot 13 mei was geld beschikbaar, maar het dichtdraaien van de kredietkraan door de Middenstandsbank plaatste de di rectie voor nieuwe moeilijkheden. Vakan tietoeslag zullen de werknemers ook niet meer ontvangen, hoewel velen reeds in verband met de naderende vrije tijd ver plichtingen hadden aangegaan. De bonden willen op korte termijn een gesprek met minister Den Uyl over deze kwestie. Advertentie HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26299 's zaterdags van 1018 uur SHOW van Inruilautomobielen De gehele morgen is in Da Nang ge schoten met zware machinegeweren en geweren. Het is niet bekend, of er slacht offers zijn. Het is de tweede dag dat er felle straatgevechten woeden tussen de troepen van regering en opstandelingen, De gezagsgetrouwe troepen gebruiken tanks in hun actie tegen de soldaten die de boeddhisten steunen. Een aantal sky- raiders van de Vietnamese luchtmacht cirkelt boven de stad. De boeddhisten hebben er bij de com mandant van de Amerikaanse mariniers in Da Nang op aangedrongen tussenbei de te komen in de strijd „om de bevol king van Da Nang te sparen". In een brief aan generaal Lewis Walt staat dat er tenminste duizend mensen om het le ven zijn gekomen of gewond bij de ge vechten. KAAP KENNEDY (AFP) De Ameri kaanse ruimtecapsule „Gemini-9" zal op 31 mei worden gelanceerd. Dit is officieel op Kaap Kennedy meegedeeld. De „Gemini- 9" kon niet in een baan om de aarde wor den gebracht omdat de lancering van de Agena-raket, waarmee de ruimtecapsule later rendez-vous zou maken, mislukte. WW: MV Met netten, die geleend waren van een tennisclub, met militaire vlieg tuigen en schepen, touwen en zelfs pijl en boog wordt in de omgeving van de Nederlands-Duitse grens in de Rijn jacht gemaakt op een vier meter lange witte walvis. Hoe het dier, dat in de Poolzee leeft, op de drukbevaren rivier terechtgekomen is, is niet bekend. Schippers van Rijnaken meldden het opduiken van het zoogdier dat al gauw ,Moby Dick" werd genoemd, aan de water- politie. De directeur van de dieren, tuin in Duisburg, dr. Gewalt, die aan de jacht deelneemt, is van mening dat het dier niet lang kan leven in zoet water. Coleridge: De mensen zijn altijd minder slecht en minder goed dan zij schijnen. Bewoners van gemeentewoningen in Haarlem mogen voorfean in een periode van drie weken voorafgaande aan de verkiezingsdag hun politieke overtuiging aan de gevel of het balkon van hun wo ning uitdragen. Verkiezingspamfletten moeten niet beschouwd worden als recla meborden, waarover in het huurcontract van de gemeentelijke woningen wordt geschreven. Dit hebben burgemeester en wethouders van Haarlem meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van da heer Voogd (P.v.d.A.). De heer Voogd had zijn vragen gesteld naar aanleiding van de opdracht van de directeur van de gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting waardoor een bewoner van de Zonnelaan in Haarlem het aan zijn balkon opgehangen verkie zingsbord had weggehaald. In het ant woord stellen B. en W. voorts dat da ambtenaar volstrek correct heeft gehan deld. (Zie verder pagina 7) Advertentie Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij d. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem Advertentie Wij hebben het assortiment uitgebreid met HEERLIJKE STUKS ARTIKELEN voor weekend en vakantie ZATERDAG ROME (Reuter en DPA) Bij metin gen is gebleken dat de radioactiviteit bo ven Rome woensdag twee tot driemaal zo groot was als normaal ten gevolge van de Chinese kembomproef. Het observato rium van Ukkel heeft sinds begin deze week een lichte stijging van de radio-ac tiviteit in de atmosfeer boven het Bel gisch luchtruim vastgesteld. In West-Duitsland zijn de eerste gerin ge hoeveelheden radio-actieve afvalstoffen van de derde Chinese kernproef waarge nomen. In de neerslag werd een tiende gedeelte aangetroffen van de hoeveelheid radio-actief jodium die na de tweede Chi nese kernproef was gemeten. „Wij staan niet bekend als economische pessimisten, maar ook in onze kring wordt nu duidelijk, dat wij de gevaren zone naderen". Dit verklaarde gisteren de voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, in een begroetingstoespraak op het vijfjaarlijkse congres van de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrijfsbond in het RAI-Congrescentrum in Amsterdam. Vol gens de heer Kloos is dit jaar één ding duidelijk geworden, dat het niet kan door- faan met lonen en prijzen als tot nu toe. 7ij zitten met de economie in een kri tieke zone. Er is geen enkele aanleiding voor een paniekstemming, maar het te kort op de betalingsbalans is zo duidelijk aan het stijgen, dat er volgens de heer Kloos iets moet gebeuren. Een regering die werkloos zou toezien dat een tekort op de betalingsbalans per manent zou blijven, is geen knip voor de neus waard. Voor de vakcentrale die de ze gegevens aan zijn laars zou lappen, behoeft men al evenmin waardering te hebben. De heer Kloos zei, dat een her haling van 1957 toen enkele jaren van grote betalingsbalanstekorten werden ge volgd door twee jaren van volkomen stag natie van de economische groei, voor de werknemers ongunstige consequenties hebben. De heer Kloos zei voorts dat de rege ring op dit moment de schijn wekt de na druk te willen leggen vooral tijdig te wil len zijn met het ingrijpen, maar daarbij verliest ?ij echter de psychologische kant teveel uit het oog. De NVV-voorzitter vond het niet nodig er doekjes om te win den dat de regering speelt met de ge dachte van het afkondigen van een loon- plafond op korte termijn. Het NVV kan zich niet voorstellen, dat het ingrijpen van de regering zich daartoe zou gaan be perken. Waarschijnlijk zal er ook op an der terrein dan wel ingegrepen worden, waardoor ook het prijsverloop meer dan tot nu toe het geval was in de hand wordt gehouden. De heer Kloos kondigde aan, dat de drie vakcentralen in verband met de be slissing die het kabinet vandaag over de loonvorming 1966 zal nemen, niet van zijn met voorstellen tot aanpassing te ko men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan een prijsstop af te kondigen. Minis ter Den Uyl (Economische Zaken) heeft vanmorgen het bedrijfsleven laten weten dat de geldende spelregels voor het prijs beleid onverkort gehandhaafd blijven. Al leen zal het toezicht op de naleving van die regels worden verscherpt en zullen er sancties worden ingevoerd op overtre ding. Minister Den Uyl ontving vanmorgen een delegatie uit het bedrijfsleven, ge vormd door de voorzitters van de centra le werkgevers- en werknemersorganisa ties. Dat gebeurde om negen uur op het departement van Economische Zaken aan het Haagse Bezuidenhout, een uur voor dat in de Trèveszaal aan het binnenhof de ministerraad bijeenkwam om zich over het loon- en prijsbeleid te beraden. M.- nister Den Uyl heeft vanmorgen, zo werd ons door een der deelnemers aan het ge sprek verzekerd, alleen het prijsbeleid ter sprake gebracht. Wat er met de lonen zou gaan gebeu ren, lag nog geheel open. Waarnemers hielden het erop dat de regering toch wel met de een of andere maatregel zou ko men om de loonontwikkeling beter binnen de conjuncturele perken te houden. Waar schijnlijk zal het college van rijksbemid delaars een „algemene aanwijzing" krij gen om al te forse loonstijgingen tegen te houden en enkele niet toelaatbare se- sundaire verbeteringen, zoals verkorting van de werktijd, te voorkomen. De ministerraad discussieerde vandaag aan de hand van een schriftelijk stuk, dat is opgesteld door de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Fi nanciën. Het stuk, dat waarschijnlijk ook een inzicht zal verschaffen in de huidige conjuncturele situatie, zou nog vandaag naar het parlement worden doorgezon den, aangenomen althans dat het kabinet eensgezind uit de problemen zou weten te komen. Aangezien van morgen bekend werd dat inmiddels ook de KVP geen „loonstop" (bedoeld is loonplafond) wenst, zag de situatie er vandaag voor de regering niet eenvoudig uit. Wanneer de ministerraad zou besluiten om de loonontwikkeling aan banden te leggen (en dat schijnt de wens te zijn van de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, maar niet van de socialisten in het kabinet) dan stuit hij daarmee op het nagenoeg unanieme verzet van de Tweede Kamer, die woensdag over het loon- en prijsbeleid zal discussiëren. Ge zien de conjuncturele omstandigheden kan echter ook moeilijk van de regering wor den verwacht dat zij de loonontwikkeling de vrije teugel zal laten. De regering stond vandaag derhalve voor de taak een tussenweg te vinden, die voor iedereen aanvaardbaar is en het voortbestaan van het kabinet niet in gevaar brengt. Van middag was nog allerminst duidelijk hoe zij zich uit haar benarde positie zou pro beren te redden. NIJMEGEN Een twaalfjarige Nij meegse jongen heeft een 29-jarige onge huwde verwarmingsmonteur uit Nijmegen, die hem wilde wurgen, met zijn zakmes in het gezicht gestoken. Bloedend uit die pe wonden vluchtte de aanrander, zijn slachtoffertje versuft en in doodsangst achterlatend. De aanrander hield een automobilist aan, die hem op zijn verzoek naar zijn huisarts bracht. Deze bracht de man over naar het Sint Canisiusziekenhuis. Op de mededeling van de monteur dat hij een kind had vermoord waarschuwde de huis' arts de politie. De dader, die geestelijk gestoord bleek te zijn, zei de laatste tijd aandrang te hebben iemand te wurgen. Als men hem los liet, zou hij opnieuw proberen iemand te doden, verklaarde de man, die in het politiebureau te Nijmegen is ingesloten. Advertentie HERENMODEHU KENNEMERLAAN 108 Telef. 8166 DAMESKAPSALON l

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1