en Massale sterfte onder de buizerds in Drente uzzel van klassiek wonen POLLE, PELLI EN PINGO KRAMMETJE FOK Landbouwvergif de oorzaak WINTERSLAAPPIL Iedereen, altijd, overal... DE MEESTËR-GELDZAMELAAR E S VRIJDAG 20 MEI 1966 21 Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsarl Floris Flaneur exclusieve bankstellen É2 l'i 1 Ptunrxwii------ 15) Toen zij wegliepen vertelden zij elkaar zonder woorden dat zij de bruine meneer aardig von den, maar niet zijn vrouw. Zodra zij er de kans voor kregen, kropen zij in hun schuilplaats en fluisterden, in de korte zinnetjes, die zij maar nodig hadden om elkander te begrijpen, over die vrouw. Ze leek op een plaat uit een van hun pren tenboeken, die de stiefmoeder van Doornroosje voorstelde, de mooie, boze koningin. Misschien veranderde zij soms in een gebochelde, oude heks met een grote, kromme neus en een krakende stem. Zij namen zich voor, geen snoepgoed van haar aan te nemen en zeker geen appel. Maar toen zij later in de blauwe salon wer den geroepen, de salon in de linker vleugel die anders nooit werd ge bruikt, kregen zij geen snoepgoed, maar geschenken. Er was voor Char les de boog met een koker pijlen en oom Han vertelde hem, dat zijn va der vroeger zo'n goede boogschutter was geweest, lang geleden, toen ze beiden nog heel jong waren en hier woonden. Charlotte kreeg een pop, gekleed in een zwart zijden broekje en kleurig zijden pakje, een Chinees je, vertelde oom Han. Er waren nog andere geschenken, zoals een doos met ragdunne plaatjes van rijstpa pier en zij mochten de mooie dingen bekijken, die hun moeder had gekre gen: een zijden kimono geborduurd met enorme kleurge vogels, een waaier van sandelhout, waar zij aan snuffelden, omdat ze vonden dat die lekker rook, een lakdoos ingelegd met parelmoer. Oom Han trok hen naar zich toe en zei: „Ik denk, dat ik jullie maar mee neem. Ik wil best twee zulke bengels hebben." Ze keken naar hem op en vroegen, of hijzelf geen kindertjes had. Neen, die had hij niet, helaas. Toen beloof de hij Charles, dat hij hem morgen zou leren schieten met de boog en Charlotte riep: „Mij ook!" „Ja, jou ook", zei hij en streelde met zijn grote, bruine hand over haar krullen. Toen werden zij wegge stuurd. Ze dankten oom Han en ga ven ook de dame een handje en mompelden hun dank. maar ze ke ken haar niet aan. Met Mademoi selle kregen zij later aan tafel hun deel van de overvloed, die was ge kookt en gebraden en gebakken. Ma demoiselle had óók een nieuwe ja pon aan. Zeker ter ere van de gas ten, die zij alleen even gezien had in de hal. Ze vroeg en vroeg, waarover de dames en heren hadden gepraat, maar de kinderen haalden de schou ders op. „We hebben wat gekregen", zei Charlotte. „Ja, wat gekregen", zei Charles. „Ja, dat weet ik. Maar hoe zijn ze? Die mevrouw is chic gekleed. De nieuwste mode. Knap is ze ook. Ik dacht, dat ze ouder zou zijn. Meneer was een jeugdvriend van jullie va der, is het niet?" De kinderen haalden weer de schou ders op en Mademoiselle kneep de Charles Charlotte dunne lippen over haar tanden heen. Soms had zij neiging, die beiden om de oren te slaan. Niet, dat zij het ooit zou durven doen. Ze had nog in geen betrekking zoveel rust genoten, zo'n mooie kamer gehad, was nooit zo vriendelijk bejegend door meneer en mevrouw. Vooral door meneer. Mevrouw was altijd een beetje uit de hoogte. Ze was van heel goede fam- lie, had ze laten doorschemeren. Ze had ook eens verteld, dat ze half en half verloofd was geweest met een jonkheer, die later gezant was geworden, toen ze haar man leerde kennen en dat ze veel moei lijkheden had gehad door haar huwe lijk. „Maar ik heb het nooit be rouwd", zei ze en Mademoiselle lis pelde: „Ah oui, l'amour!" Zij dacht daarbij: met dat al ben je nu toch maar de vrouw van de rentmeester. Ze vroeg zich af, en likte begerig haar dunne lippen, of zijn moeder óók zo knap was geweest en of dat de reden was, waarom de norse ba ron zich tot die jongen had aange trokken. Het kwelde haar bijna li chamelijk, dat zij daar niet achter kon komen. Maar de volgende morgen had zij een buitenkansje. Zij ging kijken, toen oom Han de kinderen leerde boogschieten en hij bleek spraak zaam te zijn en liet zich gewillig uit horen. Wel hadden zij soms moeite elkaar te verstaan, want hij sprak met een Indisch accent, waar zich soms nog het dialect van de streek door heen mengde en zij haar ge broken Vlaams, want Frans ver stond hij moeilijk. De kinderen trok ken hem telkens bij haar weg, maar zij bleef hardnekkig hun boze blik ken trotseren en tenslotte luisterden zijzelf, wel geboeid, naar alles wat hij vertelde. Hij was administrateur op een plantage. Dit was zijn eerste verlof in Holland. Vorige malen wa ren zij daar gebleven, eerst omdat zijn vrouw sukkelde, later omdat ze liever naar Amerika wilde gaan. Maar nu waren ze eerst naar Parijs geweest en bleven een tijdje in Hol land. Nog een jaar of zes, dan was hij „binnen", dan kochten ze hier een huis, of misschien ergens in Zuid-Frankrijk. Ja, Indië was een goed land voor iemand die kon aan pakken. Daar werd je rijk. Daar voor was hij er ook heen gegaan. Hij werkte eerst in een zaak van een oom, manufactueren. Niets voor hem, in zo'n winkel staan. Toen hij Jos leerde kennen dacht hij: zo'n beeld van een meid verdient iets be ters dan de vrouw van een winkelier tje te worden. Hij wou haar alles kunnen geven, wat haar hartje be geerde. Na drie jaren waren ze met de handschoen getrouwd. In die drie jaren was Chris verduveld aardig geweest, had haar mee uit geno men, had een oogje in het zeil ge houden, want ja, zo'n mooi meisje en je verloofde ver wèg, er liepen genoeg mannen achter haar aan. Kinderen hadden ze niet gekregen, dat was jammer. Maar een mens kan niet alles hebben. (Wordt vervolgd.) NATUURVRIENDEN en vogelbeschermers hebben opnieuw de alarm klok geluid, ditmaal in Drente. In die provincie heeft men namelijk dit voorjaar een vogelsterfte moeten vaststellen die nog aanzienlijk hogewas dan in voorgaande jaren. Er zijn grote aantallen dode duiven aangetroffen, in mindere mate ook, onder meer, eksters en gaaien en bovendien wat nog bedenkelijker is enkele tientallen buizerds. DE BUIZERD een middelgrote roof vogel is in ons land al sinds jaren op zijn retour. Het aantal broedparen in ge heel Nederland ligt tussen de 75 en de 150, waarvan 15 tot 30 paren in Drente. Het comité tot instandhouding van de Drentse fauna heeft meldingen ontvan gen, waaruit blijkt dat er in deze pro vincie dit voorjaar zeker 26 dode bui zerds zijn gevonden dat is dus onge veer de helft van het totale buizerd- bestand. ders op en Mademoiselle Kneep ae (worm ueiuuiyu./ DE BIOLOOG dr. R. Chafee van de uni versiteit van Missouri heeft, zo heb ik gelezen, op een congres in Atlantic City verklaard, dat voedselschaarste niet tot massale sterfte behoeft te leiden als men grote bevolkingsgroepen, die met hongers nood worden bedreigd, door het innemen van pillen in een toestand van winter slaap kan brengen. Men heeft in zo'n toestand maar een vijfde deel van het anders vereiste voed sel nodig. Zodra er weer genoeg voedsel beschikbaar is, zou men weer wakker kunn worden. Dr. Chafee zei, zo verneemt men ver der, dat de winterslaappil er nog niet is. De medische wetenschap weet nog steeds niet, hoe beren en hamsters in een winterslaap komen. De onderzoekingen van de laatste tijd wettigen echter de hoop, dat het probleem over niet al te lange tijd zal worden opgelost. Nu gun ik alle mensen die met hongers nood worden bedreigd, te allen tijde de voorrang boven alle welvaarts-vraatzuch- tigen, die veel te veel eten. Maar mocht er 'n invloed van winterslaappillen ont staan, dan lijkt het mij toch nuttig, die over de meerbedeelden te distribueren, niet omdat zij dan eindelijk hun buik kun nen kwijtraken, maar bovenal opdat zij dan de hele winter kunnen en zullen sla pen Opgeruimd staat netjes. Ik geloof dat het een zegen voor de wakkerblijvenden zou zijn als op z'n minst de helft van hen, die op aarde wandelen, eens een hele winter diep aan 't maffen zouden gaan. Niet alleen dat er dan wat meer parkeerruimte zou ontstaan, niet alleen dat wij op de spitsuren eens in bus of tram zouden kunnen zitten en dat het niet overal dringen geblazen zou zijn, maar ook omdat wij dan wat minder bla-bla. zouden horen van allerlei wakke re lieden die zo hoog nodig hun zegje moeten zeggen. Gesteld nu eens dat L. B. Johnson en kameraad Bresjjew en meneer Ky en meneer Mao en meneer Soekarno en on ze eigen Hendrik Koekoek en zelfs gij, hoogvereerde Cals, lekker voor een maand of vier, vijf onder de wol en zeil zou den gaan en (zodoende) al die tijd geen stom en dom woord zouden kunnen uit brengen zou er dan een chaos ontstaan die nog verwarder is dan die er al is, of zouden de wakkeren dan het oaradijs betreden? Ik geloof, dat er niets mee verloren zou zijn als wij het er eens op zouden wa gen, al die uitgeslapen jongens eens lek ker een maand of vijf te laten uitslapen. Ik vertrouw op onze wakkere dienaren- der-wetenschap, dat zij binnen niet al te lange tijd hun winterslaappillen hebben uitgevonden. Het zal wel even moeilijk zijn, juist die jongens die ik in slaap wil hebben, de pil te laten slikken, maar als dat niet goed schiks gaat, dan maar met een beetje geweld. Tenslotte geschiedt zo'n experiment ten behoeve en ten bate van de democratie, want als het lukt dan wordt er een grote dienst aan de mensheid mee bewe- ZCÏl. Wij zullen dan meneer Wigbold en me neer Houwaart een klein halfjaar moe ten missen, maar wat dat betreft, kan ik mij een grotere ramp voorstellen. Vrijwel al deze dode buizerds werden aangetroffen in de onmiddellijke nabij heid van andere dode vogels, die door hen aangevreten waren. De conclusie ligt voor de hand, dat al deze dieren vergiftigd waren door een of andere landbouwvergif de zaadetende vogels direct, de aas eters zoals de buizerds indirect. Uit onderzoekingen in voorgaande ja ren, en het samenvallen van de vogel sterfte met de inzaaiperiode voor het zomergraan, concludeert men dat be paalde bestrijdingsmiddelen ter ont smetting van het zaaizaad hier de hoofdschuldigen zijn. HET VOORTBESTAAN van de buizerd is door dit alles een uiterst penibele zaak geworden, meent het Drentse comité: „De havik is de laatste tien jaar in ons land zo goed als verdwenen, thans schijnt de buizerd hetzelfde lot beschoren te zijn. Dit alles betekent een ernstig verlie» voor de Nederlandse fauna en het is dan ook te hopen dat er tijdig maatregelen genomen kunnen en zullen worden, om de totale uitroeiing van deze nuttige en spectaculaire vogelsoort te verhinderen." Een noodkreet, waarmee iedere natuur liefhebber en hopelijk ook de directie van Faunabeheer van ganser harte zal instemmen! PUZZEL no. 20 Links en rechts in het diagram komen woor den van vijf letters. De laatste letter van de woorden links en de eerste letter van de woorden rechts vormen het begin en het einde van de middelste woor den. Hiervan staat de omschrijving echter niet in de juiste volgorde. Als men de puzzel goed heeft ingevuld, kan men in de cirkels van boven naar beneden een ge zegde lezen. Hoe luidt dit gezegde? Links: 1. uitgestotene; 2. Europese hoofdstad; 3. overschot; 4. dik touw; 5. nauw straatje; 6. afzonderlijk; 7. hou ten gebouw; 8. monster; 9. grillig, kunststijl; 10. interest; 11. vertering; 12. hevige wind; 13. trottoir; 14. strijdperk; 15. deel v. e. jas. Rechts: 1. schaakstuk; metaal; 3. communi catiemiddel; 4. voor schrift; 5. begrip; 6. halswervel; 7. elk; 8. vloeistof; 9. deel v. h. been; 10. gebrek; 11. larve v. langpoot mug; 12. deel v. h. jaar; 13. lengtemaat; 14. breedvoerig; 15. telwoord. Midden: troep dieren; korting op het gewicht; gebaar; dierlijk wapen; schande; naaigerei; voorbeeld; keurtroep; vis; vogel; vrucht; deel v. e. poot; gelooide huid; Westindisch eiland; gewicht. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No. 19 Horizontaal: 1. raadsel; 7. Hengelo; 13. erg; 14 Ina; 15. Ado; 16. uur; 17. l.k.; 18. dag; 19. erf; 20. si; 22. mee; 24. Ulm; 26. gier; 29. Lisse; 31. mooi; 33. idool; 35. sta; 36. baron; 37. e.o.; 38. bes; 40. lot; 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 3 8 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 R Advertentie 41. re; 42. primaat; 43. uk; 45. hei; 46 pet; 48. es; 50. tegel; 52. zin; 54. roest; 56. riet; 57. regel; 59. lepe; 60. ras; 61. kei; 63. co; 65. bed; 66. n.m.m.; 67. b.l.; 68. hof; 70. car; 72. sta; 73. aai; 74. Til burg, 75. Domburg. Verticaal: 1. religie; 2. ark; 3. A.G.; 4. Siam; 5. engel; 6. la; 7. ha; 8. edele; 9. norm; 10. eu; 11. lus; 12. origine; 21. beo; 23. eis; 24. U.S.A.; 25. dor; 27. ido; 28. Rob; 30. stemmig; 31. mat; 32. oor; 34. lepel; 36. boter; 39. s.r.i.; 40. Lap; 43. Utrecht; 44. kei; 45. het; 47. tol; 48. esp; 49. stellig; 51. gek; 52. zes; 53. nek; 55. een; 57. radar; 58. lente; 60. regu; 62. imam; 64. ooi; 67. bar; 69. fl.; 71. r.g.; 72. S.D.; 73. au. De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. Advertentie Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) 17. Panda vond het helemaal niet zo leuk dat hij geld moest betalen voor het openen van de tolbomen bij Geldmaker's brug. Maar gelukkig kon de kapitaal verzamelaar hem uitleggen, waarom dat nodig was. „De afspraak was dat ik je zou leren geld zamelen!" verklaarde hij. „Het zou daarom heel zelfzuchtig van mij zijn als ik zelf munten had besteed aan de tol! Er gaat niets boven praktijk-ervaring.! Op deze ma nier ben je weer wijzer geworden. Tussen haakjes- geef mij nog even twee florijnen voor het openen van gindse tolboom!" Panda reikte wat onzeker nog twee muntjes over, en even later konden ze onbelemmerd doorrijden. Maar nu werd plotseling het geluid van galmende slagen hoorbaar in de bergvallei. En toen Panda zoekend omhoog keek, ontdekte hij al spoedig een eenvoudig geklede figuur die bezig was om een boom om te hakken, een boom die precies boven de plek hing, waar ze stonden KENNEN lUtUEDE VERKEERSREGEL NIET? Hé, Hé, HO£ KOMEN JUUte)] (ïM TOCH OP j) eigeniuk vooruit 1 y ,-lT, - j 2035-M, WE MOEIEN OMKEREN - WE 7I4N HIER NIET WEtKOIWi EEN AUTO KAN NIET 60E0 IN fOHE, WE HEBBEN EEN AUTO VOlA i PASSA61ER5 AoToeotF' «PfJHJgj ik weer Her.' Mier MiNttR SHLtPP im oeeounris ou wj n ee- Lo. schêrmsn u ook een poene, Mtueee i/seseuJK N6, IN 6UF H£T op I Jl HOÉFT NU NIÉT 8AN6 MÉÉR re zijm, BeutAH Leff LLIAHfS L©PIB 526. HET WAS DE DIRECTEUR zelf, die de voornaamste artiest van het pro gramma kwam aankondigen. „Hooggeëerd publiek, wij presenteren thans met trots de beroemdste fakir ter wereld, de man, die speelt met slangen en vuur, die slaapt op spijkers en draad nagels, die onbijt met schroefdraad en veiligheidsscheermesjes... Omar Ben Lap- sies...!" Met het slangenmandje aan de hand trad de fakir hoogmoedig binnen. Dave rend applaus begroette zijn komst. Op de eenvoudige stalknecht, die hij passeerde, lette de fakir niet eens... en Brammetje vond het best zo. Zonder dat iemand het merkte liet Bram het levende teertouwtje los, en aan de schaduwzijde van de fakir liep het mee zonder de aandacht te trek- ken. Het licht van de schijnwerpers veran derde in sombere kleuren. De muziek zet te een angstaanjagend, geheimzinnig nummer in. Iedereen beefde van spanning en opwinding. Zachtjes slingerde het touwtje zich om de slof van de fakir...

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21