mm Telstar blijft in eredivisie door overwinning op GVAV RCH vocht vergeefs tegen Fortuna VI. (3-2) AJAX BEWEES MEESTERSCHAP Lolly voor Van Leeuwen Van de Enden vóór de wedstrijd: Van Wijk is geblesseerd Van de Enden na de wedstrijd: Van Wijk was niet geblesseerd Scheidsrechter dreigde strijd te zullen staken Eén gegadigde voor toto-prijs DOS sterkste in de broederstrijd Heracles gaf de moed op Xerxes naar de eredivisie Vuistgevecht bij MVV-FC Twente Jeugd van EDO op tweede plaats PEG en Zwolse Boys willen wel „terug" Veel doelpunten bij PSV-Willem II ï»l*ts A»V, Winnaars sporttoto nog niet bekend Sparta had aan één doelpunt genoeg Go Ahead moest zege aan ADO laten (0-1) Om de jeugd op de jongenstribune maar in de stemming te brengen en ze aan te zetten Telstar moed in te schreeuwen gaf het bestuur van Tel star snoep en lollies aan de jongens. Eén van die jongens bezat diplomatiek talent. Hij riep Van Leeuwen, de doel man van GVAV, en gooide hem een lolly toe. Van Leeuwen grinnikte en at de lolly met smaak op. Hij liet zich overigens niet afleiden, want kort daar op stopte hij op voortreffelijke wijze een Velsens schot. Voor Van Leeuwen dus een lolly, voor de spelers van Tel star een extra-premie. De besturen van de Zwolse betaalde voet balclubs PEC en Zwolse Boys zijn be reid vrijwillig terug te keren tot de ama- teurstatus. Zij willen daarna komen tot het formeren van een stichting voor het betaald voetbal. Het initiatief is daarvoor door de Zwolse Boys genomen en daarbij heeft de wethouder van culturele zaken, de heer L. Witvliet bemiddeling vreleend. De ledenvergaderingen van beide verenigingen zullen op korte termijn hier aan hun fiat moeten geven. Een comité onder voorzitterschap van wethouder Witvliet zal de voorbereiding van be doelde stichting voor het betaald voetbal op zich nemen. (Van onze sportredacteur) Trainer Toon van de Enden, nog met de trekken van spanning op het gezicht, sprak na afloop van de wed strijd TelstarGVAV, die de Velser club in veilige haven bracht, biecht: „Ik heb u vóór de wedstrijd de waar heid niet gezegd. Ik zei, dat Hassie van Wijk geblesseerd was. Ik heb dat ook aan de spelers verteld, maar Has sie mankeerde niets. Ik gaf de voor keur aan een geroutineerde speler als Cor Brom, die ik nog van vroeger ken. Hassie begreep het en heeft het spor tief opgevangen. Ik heb wel oppositie gehad bij de opstelling van Brom, want praktisch iedereen was er tegen. Ik heb tegen Brom gezegd: Cor, speel je leeg, al is het alleen maar voor mfj. Denk de hele wedstryd maar aan mij, net zoals vroeger. En kijk nou eens, Brom heeft een fantastische wedstrijd gespeeld." Van Wijk had op de reservebank geze ten naast Heinz Stuy, die blij was, dat hij niet werd opgesteld. Hij had slecht geslapen door de zenuwen, aldus Van de Enden. Nu stond Jense in het doel en hij heeft het voortreffelijk gedaan, waar schijnlijk geïnspireerd door Van Leeu- *en' d!e. TI \°°™\XOOT de mSt WC€r Iers. Het tweede moest in Groningen uit- geweldig op dreef was. Het is wel een nerveuze toestand ge weest voor de aanhangers van Telstar, die voor de aanvang het jeugdteam, dat gepromoveerd is, huldigden. Telstar had maar de beschikking over weinig spe- Fort. F.5.V,Wi!i*m M:V.V. f€ ?w#s*Hh A ja*- f ütnmn 9.0.S,-f MJLC. -ïwsifvwsfl Vit» v O"»»»mi Het aantal deelnemers aan sporttoto 110. 36 bedroeg 468.013. De bruto-inleg was 580.322. Voor prijzen kwam beschikbaar 191.506, waarvan voor de eerste prijs 105.328, voor de tweede 57.452 en voor de derde 28.726. Donderdagavond meld de zich reeds een gegadigde met 13 goed voorspelde uitslagen verder 8 met 12 en 15 met de eerste 8. Voor sporttoto nr. 35 van het afgelopen weekeinde zijn ongeveer 40.000 meldingen binnengekomen. De telling en de beoorde ling van deze meldingen zijn nog niet ge reed gekomen. Vast staat reeds wel dat voor de derde prijs het aandeel per win nende kolom belangrijk lager zal zijn dan 5. Verwacht wordt dat dit ook het ge val zal zijn voor de tweede prijs. In ver brand met Hemelvaartsdag zal het aantal gegadigden voor de prijzen niet vóór mor gen, zaterdag bekend zijn. komen en Geels en Koopman zijn met het UEFA-team in Joegoslavië. Het was dus een „noodelftal", waarmee tegen GVAV moest worden aangetreden. Het bestuur had alles gedaan om het publiek en dan vooral het jongere gedeelte in ac tie te brengen. De jongelui kregen toe ters, ballonnen, vlaggetjes en spandoeken kortom een complete camavalsuitrusting. Bovendien was er dan nog Kerst de Jong. bekend uit vroegere Stormvogels-jaren, die nu met megafoon de jongenstribune „bewerkte". Al die activiteiten hadden bijna nog de uitwerking van een boeme rang, want toen Brom na een uitermate spannende beginperiode een kwartier voor het einde de stand op 1-0 had ge bracht, stormden de jongens, die tenslotte ,op temperatuur" waren gebracht, het veld op om de Telstar-spelers van nabij te bejubelen. Scheidsrechter Van Oostrom nam het. Maar toen vijf minuten voor het einde Van Wooning Telstar op 2-0 (en flu- weell zette en de horde opnieuw het veld overspoelde, liep hij demonstratief weg richting kleedkamers. Grote paniek bij bestuur en trainer van Telstar. „Ik staak de wedstrijd, als dat niet gauw anders wordt", riep de heer Van Oostrom. Er werd naar de radiokabine geschreeuwd: „roep om, dat Telstar gedupeerd wordt als ze niet van het veld gaan". Be stuursleden renden naar de bedreigde hoek, de jongenstribune. Enfin, de wed strijd kon doorgaan. GVAV heeft de zege niet cadeau ge daan en dat gaf de spelers toch wel extra voldoening. Ze hebben er tot het einde voor moeten vechten, al moet wel gezegd worden, dat de Groningse voorhoede een teleurstellende indruk maakte. Ole Frit- sen en zijn collega's konden niet langs de prima werkende Velsense defensie ko men. Na een kwartier echter liepen de koude rillingen over de Velsense ruggen Van Tilburg joeg de bal nl. hard en met verrassend effect tegen de lat Telstar werd daarna agressiever. De in zet was bijzonder groot. Er kwamen ook kansen, maar Van Leeuwen bleek onver murwbaar. Pas tegen het einde dus viel de beslissing. Bij een corner zag Brom een ingekopte bal door Koeman tot hoek schop ombuigen. En die hoekschop le verde de rustbrengende treffer op. Na wat geharrewar schoot Brom in. Vijf mi nuten voor het einde liep Van Wooning door bij een „onmogelijke" bal. Zijn doorzetten werd beloond met een treffer. Toen was Telstar zeker van de winst en naar even later bleek ook het behoud van de plaats in de eredivisie. André schijnt tegen doelman Van Leeuwen een schouderworp toege past te hebben. Renders buigt het hoofd. De jeugd stormt naar de Telstar spelers toe. Dat veroorzaakte even een paniektoestand, omdat scheids rechter Van Oostrom de wedstrijd wilde staken. Mede doordat er voor de beide ploegen geen belangen meer op het spel stonden heeft de Brabantse derby tussen PSV en Willem II weinig enerverends te zien ge geven. PSV won met 5-2. Scoreverloop: 17 Van Turnhout (eigen doel) 1-0, 34. Nouwens 1-1 37. Hoenen 2-1, 47. Van Wissen 3-1. 49. Hoenen 4-1, 73. Brooymans (strafschop) 4-2. 81. Van der Kuylen 5-2. Tegen de algemene verwachting in dat Elinkwijk de Utrechtse broederstrijd zou gaan winnen, was het DOS, dat met 2-0 n het langste eind trok en daardoor mede overigens door het gelijke spel van Heracles het eredivisieschap veilig stel de. Het was een verdiende zege omdat DOS beter speelde dan Elinkwijk, dat er bij zonder weinig van terecht bracht. Reeds vijf minuten na het begin keek Elinkwijk reeds tegen een achterstand aan. Visser had gescoord. De aanvalslinie van DOS hield het spel meer open en toen Wery er in de tweede helft 2-0 van had ge maakt was Elinkwijk helemaal aangesla gen. Met uitzondering van het laatste kwar tier heeft het elftal van Heracles tegen Fortuna '54 vrijwel voortdurend de indruk gewekt niet meer te geloven in de kans nog te kunnen ontkomen aan degradatie naar de eerste divisie. Op dat moment namelijk, toen er nog een minuut of vijf tien gespeeld moest worden, werd via de geluidsinstallatie bekend gemaakt dat me de-degradatiekandidaat MVV tegen FC Twente met 2-0 achterstand. Heracles slaagde erin de kort na de rust opgelopen achterstand van 1-0 (Piters) in te lopen. Morsink maakte het doelpunt, dat de eind stand op 1-1 bracht. Sparta en DWS speelden een soms aar dige partij zomervoetbal, waarbij beide ploegen om beurten wat sterker waren, zodat de strijd zich niet uitsluitend op het middenveld afspeelde. Een gave schuiver van Onsman was voldoende om Sparta de zege te brengen. Er zijn weer enkele beslissingen ge vallen in het betaalde voetbal. Xerxes promoveerde naar de eredivisie, Sittar dia werd kampioen van de eerste divi sie. FC Den Bosch behaalde de titel in de tweede divisie B en met SVV gaan de Bosschenaren naar de eerste divisie. VVV degradeerde naar de tweede divisie. (Van onze sportredactie) Ze gingen allemaal naar voren. Elf dapper strijdende RCH'ers. Ze dron gen door in Fortuna's loopgraven en vochten een stevige strijd. Soms leek het alsof een bres was gevonden. Het was slechts schijn. Soms ook dachten ze: het lukt niet meer. Maar ze lieten de hoofden niet hangen en vochten totdat hun krachten het begaven. De gelijkmaker kwam echter niet. De gelijkmaker, waarvoor in een vurig slotoffensief van twintig minuten de reserves werden aangeboord. De gelijkmaker die weliswaar niet verdiend zou z(jn geweest, omdat Fortuna Vlaardingen nu eenmaal over een homo gener team beschikte, maar die de promotiesymfonie niet helemaal zou doen vervagen. Dat is ondanks de 32 nederlaag voor de Heemste denaren toch nog niet het geval. DFC namelijk presteerde het van Hel- mondia te verliezen, op eigen terrein, en daardoor staan RCH en DFO precies gelijk. Zondag kan de beslissing vallen. Door het slechte plaatsen, gevolg van nervositeit, heeft RCH in beide speelpe rioden weinig constructieve aanvalsacties op kunnen zetten. Van enig gevaar kon dan ook geen sprake zijn. Fortuna be greep dat goed en geraakte door snel en vaardig spel over de vleugels in het of fensief. Maar ook hier bleek het fabri ceren van doelpunten een specialiteit te zijn die nog niemand zich eigen had kun nen maken. Het spelbeeld wisselde veel vuldig van karakter en het was vrij on verwachts toen in de twaalfe minuut de eerste treffer viel. Meijer had zeer be kwaam de bal uit een feilloze voorzet van Fransz, die een goede wedstrijd speelde, op de borst opgevangen en keihard ingeschoten. Daarna zakten beide ploegen door bijzonder matig spel weg en ver mochten niet te imponeren. Totdat op- De noodzaak van het moeten winnen om daarmee Heracles achter zich te hou den, heeft MW donderdag in Maastricht tegen FC Twente verhinderd opbouwend te voetballen. De zenuwen speelden voor al doelman Ardesch van FC Twente en de MVV-er Weigel de baas, toen zij zelfs op de vuist gingen en door de scheids rechter van het veld werden gestuurd. In het doel van de gasten nam Hoomans de plaats in. Toen MVV met 2-0 achterstond (doelpunten van Heskamp en Ten Donke laar) en iedereen dacht dat het gebeurd zou zijn, kwamen de Maastrichtenaren plotseling zo enorm opzetten dat FC Twen te er vrijwel door verlamd werd en al vrij spoedig was de stand gelijk door Wil- lems en Thai. Toen kreeg MVV nogmaals een hele serie kansen, eenmaal zelfs met vijf man voor open doel. Er kwam echter slechts één doelpunt uit: (Van onze sportredactie) Ajax heeft woensdagavond in het Olympisch Stadion nog een keer overtui gend aangetoond, dat het Feijenoord te recht als landskampioen is opgevolgd. Hoewel het peil van deze, helaas nu on belangrijk geworden wedstrijd, zelden tot grote hoogte kwam en in de tweede helft zelfs tot een bedenkelijk niveau afzakte, werd de „aflossing van de wacht" duide lijk waar gemaakt. Feijenoord bleek een oude, flink op zijn retour zijnde ploeg, die de jonge en met grote vaart opere rende Amsterdammers weinig in de weg wist te leggen. Vrjjwel de hele wedstrijd beschikte Ajax over een veldoverwicht, dat met de 2-0 overwinning dan ook sterk werd onderbetaald. Ajax startte in zijn vertrouwde 4-2-4 formatie, terwijl de Rotterdammers hun heil in het meer klassieke 2-3-5 patroon dachten te vinden. Het effect hiervan was echter, dat de Amsterdammers zowel in de aanval als in de verdediging een nu merieke meerderheid bezaten. Nadat scheidsrechter Aalbrecht eerst een doel punt van Bild had afgekeurd wegens een overtreding tegen keeper Bals, sloeg Ajax toe. Nuninga ontving de bal via de hand van Veldhoen, die een keihard schot van Swart probeerde te stoppen, en dat betekende 1-0 na 14 minuten. Tien minu ten later was de wedstrijd beslist: Pronk ontfutselde Kraay de bal en gaf een Nuninga heeft het eerste doelpunt voor Ajax gemaakt. Haak en Kraay kunnen dat niet verhinderen. Rechts Swart. passje aan de vrijstaande Cruyff, die met een bijzonder prachtig schot Pieters Graafland passeerde 2-0. Hierna viel Kraay uit, geblesseerd door een hard schot van Muller en een grote nederlaag voor de Rotterdammers lag in het ver schiet. Helaas liet Ajax het tempo zak ken, terwijl Feijenoord te weinig klasse bezat om tot aanvaardbare tegenacties te komen. De wedstrijd ging als een nacht kaars uit. Het spel van ADO ligt Go Ahead niet zo best en van die gezichtshoek uit beke ken is het niet zo verwonderlijk dat de roodgelen de laatste thuiswedstrijd tegen de Hagenaars met 1-0 verloren hebben. nieuw een onverwachte opleving ver andering in de stand tot gevolg had. Nu echter was het Fortuna VI., dat scoorde via de vaardige Verweel (1-1). RCH poogde door enthousiast, maar slordig spel de bakens te verzetten doch baten deed- het niet. Kosten wel. Want direct na het begin van de tweede helft was er maar een ploeg in het veld die voetbalde: Fortuna, Razendsnel wa ren plotsklaps de aanvalsacties en niet te houden meer de aalgladde Don. Hij werd de oorzaak van de komende nederlaag. Binnen een half uur stond RCH tegen een 3-1 achterstand aan te kijken. Van der Zwan en Verweel (uit een penalty ver oorzaakt door Koning: hands in het straf schopgebied) hadden gescoord. Het pleitte daarna voor RCH dat met 'n alles-of-niets- mentaliteit tenminste nog één punt uit het vuur trachtte te slepen. Dat lukte niet en daarmee was het lot van de nerveuze Heemstedenaren bezegeld Honout had voor het tweede RCH-doelpunt gezorgd. (Van een medewerker) Voor het betaalde jeugdvoetbal was op Hemelvaartsdag een inhaalprogramma vastgesteld en daarbij kwamen alle vier de clubs uit Haarlem en omgeving in het veld. De jongeren van EDO behielden hun promotiekansje door met 4-0 van Zwolse Boys te winnen. Kampioen Tel star zegevierde met 4-2 over RCH en Haarlem won in de Zaan met 3-2 van FC Zaanstreek. De jeugd van EDO was veel sterker dan die van Zwolse Boys en nam reeds in de eerste helft door doelpunten van spil Witkamp, Le Noble en Burke een veilige 3-0 voorsprong. In de tweede helft knalden Le Noble en Witkamp elk een keer tegen de paal alvorens Laan de voorsprong tot 4-0 kon opvoeren. Een met drie invallers spelend Telstar kwam in de eerste helft van de strijd met RCH door Van Straaten en Cleeren aan een 2-0 voorsprong en kort na de hervatting kon Cleeren de stand zelfs op 3-0 brengen. Kitseroo zorgde daarna voor een tegentreffer, maar Van Straaten bracht het verschil weer op drie punten. Een misverstandje in de achterhoede van de thuisclub werd daarna handig door Koenekoop uitgebuit: 4-2. FC Zaanstreek nam weliswaar twee keer een voorsprong op Haarlem, maar beide keren konden de roodbroeken het verlies ongedaan ma ken en met een derde treffer grepen zij zelfs de volle winst: 2-3. Met de rust was de stand nog 2-1 in het voordeel van de thuisclub. Telstar EDO Hilversum Graafschap Haarlem RCH Zwartemeer Alkmaar 24-45 25-34 24-33 25-32 24-31 25-30 22-26 23-23 PEC FC Zaanstr. Veendam Tubantia ZFC Gooiland 25-20 23-19 23-17 24-16 24-15 23-12 Zwolse Boys 24- S

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25