Kapitaalmarkt voor de bouw zou gediend zijn met investeringsloon Instemming met denkbeeld van NV V-voorzitter Kloos Twee inwoners van Beverwijk in het verkeer omgekomen Kort en bondig Haal heerlijke ZWANENBERG rookworst in huis! II if (I Aiphenaar elke dag 'n fiets voorn ietsI Minister Bogaers op ANB-congres: Ex-N.S.B.'ers op kandidatenlijsten Arrestaties na demonstratie Baby mishandeld in Amsterdam IIHuUBi vfi^WH! /&*S2ms*§B§ss&&<£ Meer bewolking Landbouwersknecht door stier gedood VRIJDAG 2 0 MEI 1966 Niet boven 125.000 In Valkenburg Zomersweaters en polopullovers AN EG ANC 17-HAARLEM BIER-STIER-FEEST DE UILENBOOM" Z° m(wr zin in iets hartigs? HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560-8623 Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk zzo z zo z w w w w zw z zzw w zw w w Examens Ook de beste fiets wordt eens te oudl Koop een nieuwe - nu! Dan dingt u mee. Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bogaers ziet in de suggestie van N.V.V.-voor- zitter Kloos, volgend jaar investeringsloon in te voeren, een mogelijkheid om tot hogere spaarsaldi te komen. „Juist omdat de bouw een van de eerste sectoren is die van het kapitaalgebrek ernstig te lijden heeft, zou ik op de werknemers in de bouw een beroep willen doen aan de verwezen lijking van deze gedachte mee te werken. Dat zei de minister donder dag in een redevoering op het vijfjaarlijks congres van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbon in Amsterdam. De kern van deze gedachte is, aldus de minister, dat een deel van de loonsver hoging contant wordt uitbetaald en een ander deel van de verhoging wordt ge spaard in waardepapieren of op ter mijnrekeningen. Door deze extra bespa ringen van de werknemers kan er wat ruimte komen op de kapitaalmarkt, waar mee vooral de woningbouw zou zijn ge diend. De minister deelde mee dat de bouw volgend jaar ongeveer tien miljard gulden zal vragen, waarvan slechts een beperkt deel (1800 miljoen voor woningbouw en een dergelijk bedrag voor scholen en uni versiteiten) gewaarborgd is. Om de fi nanciering van de stijgende bouwproduk- tie veilig te stellen zal er meer gespaard en minder geconsumeerd moeten worden. „Wij allen, burgers, bedrijfsleven en over heid, hebben hier samen een taak, die er op gericht is het kapitaal te verschaffen dat nodig is om te blijven groeien en aan de woningnood nu eens definitief een eind te maken," aldus minister Bogaers Een middel om de spaarsaldi op te voe ren zag drs. Bogaers dok in een verdere stimulering van het eigen woningbezit. In deze sector ligt volgens hem op het ogen blik de harde kern van de particuliere bouw. De minister zei dat middelen be raamd zullen moeten worden om de stroom goedkeuringen (thans ettelijke dui zenden per maand) een continu karakter te geven. Hij vond dat tevens van belang voor de bevordering van de doorstro ming. „Ook op ander gebied zal de over heid met van inventiviteit getuigende ideeën moeten komen om de financiering van de bouw veilig te stellen," aldus drs. Bogaers. De bewindsman zei echter niet concreet te kunnen zijn omdat dit een van de urgente onderwerpen is waar over de regering zich thans niet beraadt. De minister meende dat het geen aan beveling verdient het niveau van 125.000 woningen per jaar verder te verhogen, af gezien van een verhoging in verband mei kwaliteitsverbetering en krotopruiming. Hij verdedigde zijn met name door de (Van onze correspondent) VALKENBURG. De kandidatenlijs ten voor de nieuwe gemeenteraad van Valkenburg vermelden de namen van twee personen, wier politiek verleden niet vlekkeloos wordt genoemd. De lijsttrek ker van lijst 7, de kunsthandelaar Jos Pluymen en nummer drie van lijst 6, de onderwijzer Bert Jennekens, welke lijsten plaatselijke groeperingen vertegenwoordi gen, zijn in de laatste wereldoorlog lid van de NSB geweest. De kunsthandelaar heeft de Duitse bezetter geholpen bij het onderbrengen van culturele organisa ties en verenigingen in de „Kultuurka mer". Het Limburgse kunstenaarsverzet vond in de lijsttrekker in de oorlogsjaren een felle vijand. De ander was in de oorlog eveneens lid van de NSB en leraar aan een school voor de kinderen van in Nederland woon achtige Duitse bezetters. Die school was gevestigd in het daarvoor gerequireerde jezuïetenklooster in Valkenburg. Beide politieke delinquenten zijn na de oorlog een tijd lang geïnterneerd ge weest. De enige protesten die in Valken burg tegen deze kandidaatstelling geuit zijn, waren enkele anti-nazistische leuzen, die op straten en muren waren gekalkt. De politie heeft die met zwarte verf on leesbaar laten maken. vakbeweging gekritiseerd voornemen be treffende een geharmoniseerd huurniveau in een aantal provincies. Een geharmoni seerd huurpatroon is volgens minister Bo gaers niet mogelijk met een centrale huur- politiek. Huurharmonisatie en doorstro Advertentie A. Astralon polopullover met kraag en raglan mouw. In grijs, bleu, blauw, mosgroen en donkerbruin 34.90 B. Sweater van velqurs bad stof, afgezet met tricot (kan niet wijd worden!) Ronde hals, lange mouw. 5 magni fieke tinten. 23.50 C. Badstof sweater met lange mouw en ronde hals. Tricot rand afgezet. 8 tinten. 13.95 ming acht hij van het grootste belang juist voor de mensen met lagere inko mens, die moeilijk in de nieuwbouw een passende woning kunnen vinden. Vrees voor excessief stijgen van de hu ren van het oude woningbestand bestaat er volgens hem niet. De grotere vrijheid van huurprijsbepaling in de betrokken provincies gaat pas in zodra er sprake is van een duidelijk woningoverschot. Over gang naar lossere normen betekent niet dat er volledige vrijheid komt. De over heid blijft een zwaarwegende invloed op de huurmarkt behouden. Minister Bogaers is er dan ook van overtuigd, dat het vrijere huurbeleid geen onverantwoorde gevolgen zal hebben voor de huurders, maar integendeel juist in het belang van de laagstbetaalden is. Het verkeer heeft weer veel slacht offers geëist, ronder twee Bever- wijkers. In Nieuwe Niedorp werd een personenauto door een bus aangere den. Beide voertuigen vielen in een sloot. Het vierjarige meisje Bareids uit Beverwijk kwam om het leven, haar v^der, moeder en nog een kind uit het gezin werden gewond. In Gilze verongelukte ook een Beverwyker: de 24-jarige J. H. Hogendorp, die op de KMA in Breda studeerde. Zfln auto vloog uit de bocht en reed tegen een boom. In Amsterdam verongelukte de 31-jarige mevrouw F. Wouters-Muller uit Amster dam, toen de zijspan van de door haar man bestuurde motor in botsing kwam met een auto. In Drummen werd de 54- jarige landbouwer J. H. Brink uit Bram men op zijn bromfiets door een auto aan gereden met dodelijk gevolg. In Heeren veen reed de 43-jarige heer K. Z.met zijn auto tegen een boom hetgeen hij niet overleefde. In Zevenaar kwamen de twintigjarige B. J. van Buren en de 24-jarige J. Ger ritsen uit Arnhem om het leven toen hun auto tegen een boom vloog. In Rijsbergen verongelukte de achttienjarige mej. J. M. C. Damen uit die plaats, in Alphen aan de Rijn reed de heer H. Ouwehand uit Bodegraven met zijn auto tegen een vrachtauto met dodelijk gevolg. De 74-ja- rige bromfietser J. Mulkens uit Beek raakte in Geleen van de weg en viel in prikkeldraad. Hij is in het ziekenhuis overledem In Well (Noord-Limburg) werd een Duit se auto op de weg Venlo-Nijmegen door een Nederlandse auto in de flank gereden. De Duitse koopman E. Forderwulbecke (54 jaar) kwam om het leven, twee van zijn kinderen werden zwaar gewond. Vier in zittenden van de Nederlandse auto wer den licht gewond. In Den Haag werd de 47-jarige magazijnbediende H. Nihot met zijn bromfiets overreden door een bus met dodelijk gevolg. Op de rijksweg Zwolle-Groningen kwam de zesjarige H. J. de Lange uit Ommen in die plaats onder een auto. Hij was op slag dood. Dit gold ook voor de 54- jarige bouwvakarbeider J. Benjaminsen uit Ruinen, die in Hoogeveen door een vrachtwagen werd aangereden. Na ruim twee jaar bewusteloos te heb ben gelegen als gevolg van een ver keersongeval is in een Amsterdams zie kenhuis de 43-jarige leraar lichamelijke opvoeding, heilgymnastiek en massage J. L. G. Angenent uit Hilversum overleden. Het Tilburgse studentenkorps St. Olof heelt woensdag op de Bossche veemarkt een stier gekocht. De koop was voor de sier een twijfelachtig genoegen: hij was voorbestemd die zelfde avond tijdens het „Bier-stier- feest" te worden genuttigd. Studen ten en stier maakten na de koop nog een tocht door Den Bosch naar het stadhuis. Na afloop van een ordelijke protestde monstratie van honderdvijftig Amster damse jongelui, waaronder een aantal provo's zijn een negentienjarige typiste en een eenentwintigjarige magazijnbe diende aangehouden en voor de officier van justitie geleid. De aanhouding ge schiedde op grond van de algemene poli tieverordening. De tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam gerichte demonstratie ging van het standbeeld van de Dokwerker naar het nationaal monument. Daarna echter trok men verder naar het Leidseplein waar ook door jongelui die zich intus sen bij de demonstranten hadden aange sloten nogal wat ramoer werd gemaakt en het verkeer werd gehinderd. De politie verspreidde de groep, die daarna in klei ne groepjes naar het Amerikaanse con sulaat op het Museumplein ging, waar de politie wederom moest optreden en de twee aanhoudingen verrichtte. Boerderijbrand. Het gezin Colstee uit de buurtschap Ratum (Winterswijk) is dak loos geworden doordat zijn boerderij omstreeks tien uur tengevolge van blik seminslag geheel afbrandde. Prof. Van Herk overleden. Vanmorgen ig te Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van prof. dr. A. W. H. van Herk, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, die zater dag op 62-jarige leeftijd plotseling in Amsterdam is overleden. Studentenhuisvesting in Delft. In Delft zijn vier gerestaureerde panden, waar onder het zeventiende eeuwse huis De Handboog met zijn fraaie renaissance- gevel, voor de huisvesting van zeven tig studenten officieel in gebruik ge nomen. Dode en gewonde bij bedrijfsongeval. Op de terreinen van de firma Hazeleger uit Ede, die nieuwe fabriekshallen laat bou wen langs de autosnelweg, zijn bij het plaatsen van de spanten van de fa briekshallen twee arbeiders onder val lende spanten geraakt. Hierbij is de 33-jarige ongehuwde E. H. Wever uit Koekange (Dr.) omgekomen en G. Nij- land uit Giethoorn ernstig gewond. Hij is in het ziekenhuis te Zevenaar opge nomen. De politie in Amsterdam heeft een 34- jarige man gearresteerd, die wordt ver dacht van mishandeling van zijn twee maanden oude zoontje. De moeder trof het kind luid huilend aan, nadat zij één van haar drie kinderen naar school had gebracht. Een arts constateerde een breuk in een bovenarm en kneuzingen aan de buik van de baby. Het kind is opge nomen in het Emma-ziekenhuis. Advertentie Restaurant vanouds It Advertentie °ÏOAnAW0S©10 T( '-'fi Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN In het Restaurant I annnnim Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressie Is in een snel tempo over de Noordzee naar het noordoosten getrokken. Het koufront veroorzaakte gisteravond en vannacht tijdelijk regen. Vandaag stond het weer onder invloed van een rag van hoge luchtdruk, die flinke opklaringen bracht. Westelijke winden voerden echter tamelijk koude lucht aan. Morgen zal de wind weer gaan krimpen naar het zuidwesten, waar door het weer wat zachter zal worden. Een oceaanstoring, die in de richting van de Britse eilanden beweegt, zal de be wolking doen toenemen, maar er zal ver moedelijk slechts weinig regen vallen. WERKRAPPORTEN Maximum. miniman temperaturen binnen- en buitenland Advertentie Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Studio met „Dagboek van een gek" van Gogol. Regie: Kees van Iersel Zaterdag 20 u.: Haagse Comedie met „Professor Bemardi" van Schnitzler. Re gie^ Paul Steenbergen en Eric van Ingen, Lingezaal (Haarlem-Noord), zaterdag 20 u.: Vereniging De Oosthoek met „De Liester" van Toon van Vuren. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.18 u.: „Het pronkstuk van de familie", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De triomf van Hercules", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Lady L", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Gelieve niet te storen", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19en 21.15 u.: „Nog wat nieuws pussycat" 18 j.; zaterdag 14.30 u.: „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland", a l. Rembrand, 14, 19 en 21.15 u.: „X-117, vrouwenjacht in Beiroet", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Geheim agenten in de harem", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Hercule Poirot en het ABC-mysterie", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Avonds dagelijks van 20.30 tot 22.30 uur. _rvn„„„rv Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): EINDiiOVEPk De 31-jarige landbou- I Permanente expositie van oude religieuze wersknecht N. A. op de Rips uit Eindho- kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld- ven is door een stier gedood toen hij de houwwerken, handschriften en kunstnij- koeien van zijn baas, de landbouwer Drent verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge wilde melken. Boer Drent, die zijn knecht opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot miste en de koeien tekeer hoorde gaan, 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Expositie vond later zijn knecht dood onder de die- „Bijbel Zwart/Wit": Houtsneden van Flip ren. De stier keerde zich tegen de boer, van der Burgt. Tot 13 juni. die hij eveneens op de horens nam. Het Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma- dier slingerde de man echter buiten de nente tentoonstelling van schilderijen 19e wei, zodat deze met de schrik vrijkwam, en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol- De boer waarschuwde opperwachtmees- landse, Italiaanse en Franse school. Fos ter Bink van de rijkspolitie uit Bakel. De- sielen e.d. Dagelijks behalve zondag van m schoot de stier dood. 113 tot 16 uur. KRUISWEG 47-49 - HAARLEM (Van onze correspondent) Waag (hoek Spaarne/Damstraat): Expo sitie van werk van Leo de Winter en Leen Spierenburg. Dagelijks van 13 tot 17 u. en op vrijdag ook van 20 tot 22.30 u. Tot 22 mei. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van werk van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10-17 u. en zon dags van 13 tot 17 u. Tot 23 mei. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassieke grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdag ge sloten. Expositie van werk van Kol ja Kljajitch. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van werk van Jan Honcoop en Herman Stoel. Dagelijks van 10 tot 18 u. en van 20.30 tot 21.30 u. Op zondag van 14 tot 18 uur. Tot 23 mei. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede) Tentoonstelling van werk van Poppe Da> mave, Wim Steyn, Cor Hak, Kees Hak, Kees Okx, Willem Snitker, Rob Clous, Bob Buys, Piet v. Heerden, Kees Verkade, Liesbeth Sayers, Arturo Varela, Remco v. d. Gugten, Anneke Höfte, Otto Heuvelink en Hubert van Lith. Dagelijks van 9.30 tot 18 uur. Tot 1 juni. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Aquarellen en tekeningen van Jacob Kuy- per. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot 1 juni. Cruquiusmuseum (Vijfhuizen): Gemaal en oude machines. Maandag tot zaterdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 12 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand mei expositie van werk van Rob Clous. DIVERSEN Stadskwekerij Haarlem (Kleverlaan): Voorjaarsopenstelling. Dagelijks van 10- 12 u„ 14-17 u. en 18.30 tot 20.30 u. Tot 31 mei. Waagtaveerne, vandaag en zaterdag 21 tot 2 u.: „Café Chantant Mascara". Poppentheater Merlyn, zaterdag 14.30 u.: Het blauwe water". VRIJDAG 20 MEI City, 20 u.: „De man met de blinddoek". Stadsschouwburg, 20 u.: „De heerser van kamp Singapore". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJmuiden, 20 u.: zangavond voor jeugdko ren. Ruïne van Brederode, 20.15 u.: Opening zomerseizoen. „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Sant poort-Zuid, 20 u.: Opening expositie van gouaches, etsen en tekeningen, vervaar digd door Chris Tonbreeker. ZATERDAG 21 MEI City, 19 en 21.15 u.: „De man met de blinddoek". Stadsschouwburg, 20 u-: „De heerser van kamp Singapore". ,De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Sant poort-Zuid, 20 u.: Expositie van gouaches, etsen en tekeningen, vervaardigd door Chris Tonbreeker. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 9 tot 18 uur, uitgezonderd donderdagmiddag. Tot 13 uni. Ruïne van Brederode, Santpoort: Mid deleeuwen herleven ln de geïllumineerde kasteelruimte. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Den Helder halfbew. W 14 10 Ypenburg halfbew. W 16 9 Vlissingen licht bew. W 14 10 Eelde licht bew. W 17 8 De Bilt onbewolkt W 17 8 Twente halfbew. WZW 18 9 Eindhoven licht bew. W 17 9 Z.-Limburg zw. bew. WNW 18 10 VRIJDAG 20 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een dollar met een gaatje". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Even afrekenen heren". W.B. Theater, 20 u.: „In het zwarte paard". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling, werken van Van der Nahmer, Aart v. d. Eyssel en Ru van Rossum. ZATERDAG 21 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.:,Een dollar met een gaatje"; 23.30 u.: „De dok ter en de Callgirls". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: Even afrekenen heren". W.B. Theater, 20 u.: „In het zwarte paard". Galerie Boumans, Breestraat 122, ten toonstelling: Werken van Van der Nahmer, Aart v. d. Eyssel en Ru van Ros sum. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans 20 u.. Slotavond Jeugdmuziekconcours. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. zw. bew. geh. bew. regen onbewolkt half bew. licht bew. licht bew. geh. bew. half bew. half bew. half bew. half bew. zw. bew. geh. bew. regenbui licht bew. lichte regen half bew. regen geh. bew. half bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. onbewolkt half bew. onbewolkt WZW WZW NW NNW WNW windst. ZZW windst. O windst. windst. windst. N 24 18 16 16 13 14 16 20 17 18 17 19 20 22 19 15 14 19 19 22 14 23 21 18 25 19 24 10 8 7 8 3 5 8 9 9 9 8 11 14 9 10 10 12 10 9 15 12 13 8 10 14 Delft. Ingenieurs bouwkundig ingenieur: I P. J. C. Boudens (Rotterdam)R. G. S. Burgers (Arnhem), A. Hoekmeijer (Alk maar), H. W. M. M. Hulsbosch (Dordrecht) F. A. Smoor ('s-Hertogenbosch), J. Visser (Den Haag). Doctoraal Frans P. Leeuwens (Maas tricht). 1 Advertentie Vrijdag 20 mei Zon op 4.40 uur; onder 20.34 uur. Maan op 4.39 uur; onder 21.02 uur. Zaterdag 21 mei Zon op 4.38 uur; onder 20.36 uur. Maan op 5.05 uur; onder 22.21 uur. Maanstanden Nieuwe maan 20 mei 10.43 uur Eerste kwartier 27 mei 9.51 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 mei Hoog water 3.37 uur en 15.58 uur. Laag water 11.40 uur en uur. Zaterdag 20 mei Hoog water 4.11 uur en 16.32 uur. Laag water 0.00 uur en 12.18 uur. I Het hoog en laag water te Zand voort is 110 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2