dagJ Inhuldiging van leidde tot felle hulpbisschop demonstratie van Hommel Leuvense studenten in anti-klerikaal vaarwater Van dag tot Vechtpartij in kathedraal van Barcelona Demonstratie bij kerkdienst nocxincx* Zeg het met bloemen Zuidafrikaanse politie past SS-methoden toe bij verhoor NORTH STATE Peking nodigt De Gaulle uit Nieuw geluid ie Washington schepen liggen stil in de havens Spion vrijgelaten Overleg in Londen over Gibraltar Aanslag mislukte in Canadees parlementsgebouw Scherpe grenscontrole op Nederlandse sla /TOOOOQO ramm °t Is weer tijd voor VRIJDAG 20 MEI 1966 Verklaring ...een -weldaad voor de voeten (Van onze correspondent) Brief wJlipllp f Wilt u deze zomer genieten van een fleurige tuin? 'lij, 1 viaag iijmwijzer in de winkel Bedenkelijk 500 x Dutch Swing College in North State programma! Het beroemde huisorkest van North State, de Dutch Swing College Band O.I.V. Peter Schilperoort treedt morgen voor de 500ste keer op in „'t Is weer tijd voor North State". Luister naar dé {eestuitzending met als speciale gasten de Shepherds! Stem af op Radio Veronica: morgenochtend 11.15 u. en morgenavond 18.45 u. Turks-Grieks gesprek over Cyprus op komst D« Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken McNamara is de tolk van een nieuwe richting in de Amerikaanse buitenlandse politiek, die opmerkelijk re- ele elementen bevat. Een richting, die een kleine maar machtige groep ultra-recht- sen in de Verenigde Staten niet zal be vallen doch die zeer geschikt is om veel grotere groepen realisten actief te maken. Een politiek van toenadering en goede verstandhouding ten opzichte van de twee grote oommunistische naties de Sovjet Unie en Peking-China, wier rol en bete kenis in de gang van zaken op de wereld onmiskenbaar zijn geworden en daarom factor moeten zijn in de politieke bereke ningen van het Westen. Het is moeilijk na te gaan langs welke wegen de Amerikaanse regering tot de erkenning van deze factor is gekomen, nog minder op welke wijze zij denkt de in uitzicht gestelde stabilisatie in haar (Van onze correspondent) BARCELONA. Ondanks uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn kleine incidenten niet uitgebleven bij de huldiging van de nieuwe bisschop coadjutor van het aartsbisdom Barcelona, mgr. Gonzalez Martin. Tegen diens benoeming was ernstig verzet gerezen in bepaalde kringen in Bar celona, die een uit de landstreek Catalonië afkomstige bisschop aan het hoofd van het de laatste tijd zeer rumoerige aartsdiocees wensen. Volgens het concordaat dat tussen Spanje en het Vaticaan is gesloten, is een runne mate van invloed op de bisschopsbenoemingen aan het Spaanse staats hoofd toegestaan. Generaal Franco heeft het recht voordrachten aan de Paus te doen. In landstreken met sterke separatistische bewegingen zijn daardoor zelden uit deze streek afkomstige bisschoppen benoemd. voorafging. Men kon niet voorkomen dat het lied later weer gezongen werd. De demonstranten op het kerkplein droegen spandoeken in Catalaanse taal. verhoudingen met de communistische landen te bereiken. Theoretisch is het een redelijke en bereikbare zaak, in de prak tijk eist deze nieuwe richting een omscha keling die niet gering zal zijn. Men behoeft zich niet te verhelen dat de doctrine van De Gaulle een grote invloed heeft gehad op de ontwikkeling van het Amerikaanse politieke denken, waarbij moet worden vastgesteld dat een ver zwakking van de Duitse invloed daarop al even duidelijk is. Hoe progressief de Westduitse politici van na de oorlog zich in internationale ontwikkelingen ook ge toond hebben, zij hebben door hun vol komen anachronistische instelling tegen over de communistische grote machten in Washington een illusionistische en voor de oplossing van de grote problemen niet bruikbare sfeer helpen opbouwen, die pas door De Gaulle op aanmatigende maar niet minder welsprekende manier is ver stoord. De medewerking van de Sovjet-Unie bij de oplossing van Europese vraagstukken is door de Westduitse politici van meet af aan genegeerd, waarin Washington en de andere Westeuropese landen behoed zaam meededen. Pas de laatste jaren is de kentering ingetreden en Adenauer heeft na zijn pensionering nog erkend dat een tactischer toon tegen de Russen zou moeten worden aangeslagen. Tijdens zijn ambtsperiode heeft hij dat zorgvuldig nagelaten. De breuk tussen hem en De Gaulle is ongetwijfeld voor een deel veroorzaakt door een verschil van inzicht over dit punt. De breuk tussen Washington en De Gaulle eveneens. Nu echter lijkt het erop, dat iedereen die op het internationale fo rum iets betekent, zich de schaakvaardig heid van de Franse ex-generaal eigen maakt, die eens verklaarde: „Wie op het slagveld en in de politiek wil zegevieren, Dat dit met de benoeming van de uit Asturië afkomstige dr. Gonzales Martin tot coadjutor van Barcelona ook niet het ge val is, heeft protest uitgelokt. Op muren in Barcelona verschenen opschriften die luidden: „Wij willen Catalaanse bisschop- P6Uit vrees voor nieuwe moeilijkheden was een aanzienlijke politiemacht op de been rond de kathedraal en het bisschop pelijk paleis van Barcelona, toen dr. Gon zalez Martin gisteren zijn officiële intrede deed in het bisdom. Deze voorzorgen hebben niet kunnen verhinderen dat tij dens de plechtige ambtsaanvaarding in de kathedraal, bij het voorlezen van de pau selijke benoemingsbrief, een groot aantal aanwezigen het Catalaanse religieuze lied „Virolai" begon te zingen. De zangers van dit lied werden uit de kathedraal verwij- derd, waaraan een kort maar hevig vuist- gevecht met anders ingestelde gelovigen Advertentie Grote Houtstraat 153 (t.o. Proveniershuis) Intussen heeft het uitvoerend comité van de Spaanse bisschopsconferentie een verklaring uitgegeven over de demonstra tie van Catalaanse priesters, die door de politie in Barcelona uit elkaar is geslagen. Het comité gaat aan de beweegredenen van de priesters voor hun demonstratie het aanbieden van een protest tegen ver meende wreedheid van de politie bij het verhoren van studenten voorbij, hoe wel aangenomen wordt dat de geestelij ken zich door pastorale motieven hebben laten leiden. Sterk wordt het houden van een openbare demonstratie door de geeste lijkheid afgekeurd. De priesters hadden zich deemoedig moeten schikken naar de bevelen van de politie, zegt dit comité. Naar van de zijde van de bij de demonstratie betrokken geestelijken wordt vernomen, overwegen zij thans zich rechtstreeks tot het Vati caan te richten. Zij menen dat zij in hun recht hebben gestaan om te demonstre ren, waarbij het handgemeen met de poli tie volgens hen door de politiemannen zelf is uitgelokt en niet door hen. Zij vragen van hun overste een duidelij- ke afkeuring van het optreden van de politie. Zij menen over juridisch steekhou dende bewijzen te beschikken dat de poli tie inderdaad gewelddadig is opgetreden tegen een bepaalde student, waarbij hem ernstig letsel zou zijn toegebracht. afgeranseld. Het feit dat hij zich ver. school achter zijn parlementaire on schendbaarheid hieip hem niet. Ongeveer honderd betogende studenten hebben woensdag hier en daar het weg dek opengebroken. Zij werden later door de rijkswacht gedwongen de schade te herstellen. De rijkswacht ongeveer I driehonderd man -is uiteraard niet erg BRUSSEL. Hemelvaartsdag is in ge]iefd de betogers, te minder, om- de door studentenrellen geteisterde dat zij het consigne schijnt te hebben ge- Belsische universiteitsstad Leuven kregen er op los te slaan. Zij hanteert de i i i iui v»i.lnnpn nadal I gummistokken zelfs tegen demonstreren- slagveld en in de politiek wil zegevieren, i betrekkelijk rustig P de meisjesstudenten. Wanneer een njks- Koffinnen met Drecies te weten welke woensdagavond twee betogers door wachter een student te pakken krijgt, 7^t Ti on n^t lLTvSiXen de rijkswachters dusdanig waren ver- schieten ogenblikkelijk een aantal van sterkten wel, en welke met te vernietigen ziekenhuis moes_ zijn kornuiten toekom met z'n allen de 1 .Luuumnnnn1 fen worden opgenomen, Het belang- j enQ®danks een samenscholingsverbod zijn iwwMMMMMMwwMMMMxyMM«MMuwMMMMMMmw"»'""'"»' ryksde feit Van de dag heeft zich atge- gisteren in totaal ongeveer 1500 studenten Dn]m A A A Rrit<P speeld tijdens een dienst in de Sint bij betogingen betrokken geweest. Meer IYU111I tUU ,Jluac I Pieterskerk, waar honderden Vlaamse dan tweehonderd werden er gearresteerd, studenten, die protesteren tegen het maar mochten, op twaalf na, later besluit van de Belgische bisschoppen Het ligt voor de hand, dat de leiding dat de Universiteit ook voor Frans- van de Belgische politieke partijen zich I taligen zal blijven opengesteld, „We ook met het geschil gaan bemoeien. Een cUoll hphiiffn ffpzmiL'en het eerste voorzichtige verklaring is gekomen LONDEN (AP en Reuter) Het Britse shall overcome g g van de zjjde van de CVP, de katholieke kabinet, dat gisteren heeft vergaderd lied van de Amerikaanse vnjneuis- I volkspartij, wier voorzitter heeft ver over de kritieke toestand als gevolg van strijders, dat de laatste dagen ook huil klaard, dat de zeeliedenstaking, is niet van plan op strijdlied is geworden. zeer korte termijn tot ingrijpen over te I gaan 1 Dat de betogingen een anti-klerikaal Premier Wilson heeft er echter op gezin- karakter gaan aannemen, blijkt ook wel speeld marineschepen te zullen gebruiken u-t de omstandigheid dat ongeveer 250 om de stilliggende Britse schepen weg te mcncniaal voor de slepen om ruimte te maken voor schepen wier voorzitter heeft ver klaard, dat het door de* bisschoppen be handelde probleem zó belangrijk is, dat ook de politieke macht van het land moet mee beslissen. 37 hoogleraren van de universiteit van Barcelona hebben een brief aan de rector geschreven, waarin zij pleiten voor een spoedige heropening van de universiteit. Zij stellen dat de door de studenten opge richte demoncratische studentenvakbond niet langer als illegaal mag worden be schouwd, omdat de bestaande reglementen op de studentenorganisatie een zekere vrijheid toestaan die niet genegeerd kan worden Zij menen dat de enige officiële verte genwoordiger van de studenten het be stuur van deze bond is, dat op korte ter mijn door de academische overheid dient te worden gehoord. Zij spreken hun ver wondering uit over de intolerantie van het ministerie van Onderwijs tegenover de studenten. Een spoedige heropening van de uni versiteit, gepaard gaande met overleg met de studenten, wordt als de enige oplossing van het groeiende conflict genoemd. Door het ministerie van Onderwijs is het stand punt van de hoogleraren bestreden en is officieel medegedeeld dat het vrije stu Na zestien jaar gevangenisstraf werd deze week Harry Gold vrijgelaten, de eerste spion die in de Verenigde Staten werd betrapt op het leveren van atoomgeheimen aan de Sovjet- Unie. Gold was veroordeeld tot der tig jaar gevangenisstraf. Advertentie LONDEN (Reuter) In Londen zijn Groot-Britannië en Spanje besprekingen begonnen over de toekomst van Gibral tar, de kolonie die sinds 1704 Brits bezit is. Het overleg vloeit voort uit een reso lutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, waarin op de twee landen een beroep werd gedaan aan de conferentietafel plaats te nemen. Over het algemeen verwacht men van oincieei meaegeaeeiu u#i 70=7.", I de besprekingen niet veel resultaat.' dentenverbond van Barcelona wei degelijk Groot Brittannië vQelt nietg voor afpand in stnjd is met de reglementen en no van de basis aan de Spaanse zuidpunt, erkend kan worden. OTTAWA (Reuter) Het is waar schijnlijk te danken aan een misrekening van enkele minuten dat een bom, die woensdag in een van de toiletten van het Canadese Lagerhuis explodeerde, niet in de vergaderzaal uit elkaar is gesprongen. van de basis aan de Spaanse zuidpunt, vooral omdat dit op veel verzet zou stui- ten van de hoofdzakelijk Britse bevolking van de „Rots". Spanje heeft een uit vier artikelen be staande overeenkomst voorgesteld, die de terugkeer van Gibraltar naar Spanje beoogt. Het voorstel werd gedaan door de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, Fernando Maria Castiella. BONN (AP) De resten van chemi- Raadpleeg dan nu een bevoegd hove nier, de vakman, die u met raad en daad ter zijde staat. Hij zorgt ervoor, dat uw tuin doorlopend op de Juiste kleur is. Hij helpt u bij de keuze van de beplanting, die past bij de grond soort en de ligging van uw tuin. Kort omhl) stelt u nooit teleur. de vergaaerzaai uit eiKaar is ./v, j Uit notities van de maker van de bom, sche insecticides op sla uit Nederland zijn die bij de ontploffing om het leven kwam, aanleiding geweest tot strenge controle is gebleken dat hij de ontsteking een ver- door de Duitse autoriteiten, zo heeft de traging van 2% minuut had gegeven. Westduitse minister van Volksgezondheid De man was van plan om de lont in Schwarzhaupt in het Westduitse parle- het toilet te ontsteken en de bom vervol- ment verklaard. gens in de vergaderzaal van het parle ment te werpen. Men vond voorts een toe spraak op papier, die de man blijkbaar had willen afsteken en waarin stond dat hij zoveel mogelijk parlementsleden wil de vermoorden om „de deplorabele ma nier" waarop zij het land bestuurden. Het ministerie is begonnen met een scherpere controle aan de grens. Een in voerverbod op Nederlandse sla werd niet nodig geacht. Bij een onderzoek is gebleken dat het kennelijk een enkele zending heeft be troffen. onder vreemde vlag. De leiders van de zeelieden waarschuwen, dat een dergelij ke maatregel het uitbreken van een al gemene staking zal verhaasten. Ruim 400 Britse koopvaardijschepen liggen nu ver laten in Britse havens en elke dag komen daar enkele tientallen bij. Het Nederlandse passagiersschip „Sta tendam" vertrok gisteren uit Southamp ton naar New York met bijna vierhon derd passagiers van het Britse lijnschip „Francoina" aan boord, benevens zesdui studenten, die blijkbaar speciaal voor de gelegenheid waren opgekomen, de Bel-1 gische kardinaal Suenens hebben uitge- jouwd toen deze gisteren in Delbeek. een voorstadje van Brussel, een nieuwe kerk kwam inwijden. Advertentie Bedenkelijk is, dat de Volksunie, de I extremistische Vlaamse politieke partij, die ook Belgische oud-SS-ers onder haar I leden telt, gaat proberen zich met de 1, Denevens zt?suui-1 leaen leii, gaat pruvcicii zend ton vrachtgoed, dat oorspronkelijk zaak te bemoeien en meedoet aan de be- met de eveneens door de staking getrof- togingen. Woensdagavond is een parie ten „Queen Elizabeth" zou zijn meega- mentslid van de Volksunie door de politie gaan. Advertentie PRETORIA (Zuid-Afrika) (AP) De mishandeling van een vrouw een blan ke gedurende 'n 4 dagen onophoudelijk verhoor door de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie is woensdag aangesneden in het Opperste Gerechtshof in Pretoria. De vrouw. Violet Weinberg, wist niet meer of het dag of nacht was. Ze werd bijna zes maanden door de I veiligheidspolitie vastgehouden, zonder tenlastelegging of proces. Ze heeft nu drie maanden gevangenisstraf gekregen, om dat ze schuldig werd bevonden aan wei gering op om te treden als getuige a char ge bij de recente berechting van een blan ke en een Afrikaan die werden beschul- I digd van communistische activiteiten. Mevrouw Weinberg vertelde dat zij in I een klein kamertje in het hoofdbureau ATHENE, (Reuter) Griekenland en Turkije zijn overeengekomen besprekin gen te beginnen over een vreedzame op lossing van de kwestie-Cyprus. Dit heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, admiraal Ioannis Toembas, in Athene bekendgemaakt. De procedure voor het overleg moet nog worden uitge werkt. van de veiligheidspolitie in Pretoria had geweigerd te praten, toen de politie haar vertelde dat zij inlichtingen aan de vei ligheidspolitie moest geven. Zij werd toen gedwongen ongeveer ze ventig uur te blijven staan. Daarna zakte ze in elkaar. Een aantal leden van de vei ligheidspolitie loste elkaar bij een onon derbroken verhoor af. Tijdens het verhoor zat zij af en toe op de grond, of leunde tegen een verwarmingsradiateur. Toen zij op een stoel ging zitten, werd die wegge haald. Toen zij zich niet meer tegen de slaap kon verzetten, sloeg de politie op een tafel om haar wakker te houden en een van haar ondervragers dreigde haar met water te overgieten. „Het was een nachtmerrie," zei ze. „Ik raakte zo in de war dat ik niet meer wist of het dag of nacht was." Ze zei dat haar benen sterk gingen opzwellen. „Mijn en kels hingen over mijn schoenen en mijn ogen waren sterk gezwollen." Na tien dagen in hechtenis te zijn ge weest, was zij tien pond afgevallen. Ze zei dat de verklaringen die zij uit eindelijk aan de politie heeft afgelegd, zijn gegeven nadat zij was ingestort. Tij dens haar hechtenis van 179 dagen werd zij in cellen opgesloten en mocht zij met niemand praten. In de gevangenis van Pretoria werd zij in de „dodencel" vast gehouden. Die is twee bij drie meter groot en wordt slecht geventileerd. De rechter veroordeelde haar tot „slechts" drie maanden gevangenisstraf, omdat ze „lichamelijk en geestelijk was gekweld." (Van onze correspondent) PARIJS Het diplomatieke toeristen verkeer waarbij Parijs betrokken is, hoeft voorlopig nog voor geen crisis te vrezen. Terwijl de minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, woensdag in het vliegtuig voor Warschau stapte waar hij tot zaterdag zal blijven, werd het staats hoofd, president De Gaulle, door een lid van de Chinese ambassade in Parijs, een invitatie overhandigd om een bezoek aan Peking te brengen. De president, die zijn agenda voor dit jaar met buitenlandse reizen naar de Sovjet-Unie en Polen heeft volgeboekt, zou de Chinese invitatie zo gelooft men in Parijs in beraad heb ben gehouden. Couve de Murville, die kort geleden de Hongaren bezocht, zal nu ook in War schau de politieke temperatuur opnemen aan de vooravond van de reis van De Gaulle naar Moskou, die voor de volgen de maand op het programma staat. Ofschoon een officiële Roemeense woordvoerder heeft tegengesproken dat zijn land van plan zou zijn zich uit het pact van Warschau terug te trekken, meent men in Parijs niettemin, dat ook in Oost-Europa het proces der politiek-mi- litaire desintegratie toch onmiskenbaar doorgaat. Die veronderstelling zal Couve in War schau nader aan de feiten pogen te toet sen, om zo het dossier te kunnen stoffe ren, dat De Gaulle ter voorbereiding van zijn reis komende weken ter bestudering zal worden voorgelegd. Snel. Groot-Brittannië heeft wereldpatent aangevraagd voor een nieuw type rotor die een rêvolutie kan betekenen voor helikopters en het verticaal opstijgen van vliegtuigen. Gered. De 27 bemanningsleden van het Griekse vrachtschip Aurora dat zinken de is bij Newfoundland, hebben het schip verlaten en zijn aan boord gegaan van twèe Britse schepen. Vrije voeten. Harry Gold, de Amerikaan die zestien jaar geleden tot een gevan genisstraf van dertig jaar werd veroor deeld voor het verraden van atoomge heimen aan Russische agenten en na de tweede wereldoorlog, is woensdag op erewoord uit de gevangenis ontslagen. Weigering. John Diefenbaker, de vroege- repremier van Canada, heeft op een persconferentie gezegd niet te zullen meewerken aan het onderzoek in de zaak-Munsinger. de Duitse die betrek kingen zou hebben onderhouden met hoge Canadese functionarissen tijdens zijn ambtsperiode. Biisem. Bij de Belgische plaats Aarlen is de bliksem in een tentenkamp geslagen op een terrein waar militairen uit Lu xemburg schietoefeningen houden. Vijf tien Luxemburgers raakten gewond, van wie twee ernstig. Verscheidene ten ten zijn verbrand. Doodvonnis. Een militaire rechtbank in Dojokjakarta heeft de communistische leider Wirjomartono ter dood veroor deeld wegens medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van 1 oktober. Geen staking. Burgemeester John Lind say van New York heeft een staking van verpleegsters, verbonden aan de 21 gemeentelijke ziekenhuizen, voorko men. De verpleegsters wilden meer sa laris en betere secundaire arbeidsvoor waarden. Ze hebben de aanbevelingen aanvaard van een speciale bemidde laar. Rituele moord. In Wangen, een plaats in het Zwitserse kanton Solothurn, zijn vier mensen gearresteerd in verband met het overlijden van een zeventien jarig meisje, dat door leden van het gezin, waarbij zij inwoonde, dood zou zijn geslagen. De leden van dit gezin zijn lid van een religieuze sekte, „de ark van Noach" geheten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3