RCH-EDO: thriller De opstellingen CASSIIIS CLAY: Voor mij ben je dé crack „ik sla Cooper vanavond in 60 seconden knock out Blunder van Spasski hielp Petrosjan aan een remise Hamburg het proefterrein voor internationaal hockey Derby kan beslissend zijn voor Heemstedenaren Telstar vervult bij Willem II een formaliteit Spurgeon trainer bij AGOVV Gimondi door pech iets achterop RCH-EDO begint om 14.30 uur Selectiewedstrijd voor HVB-elftal Nieuw startsysteem op Duindigt HCK ging tegen ABC ten onder Triomf van Ebben in Duitsland Damesteam van Niloc nationaal handbalkampioen Jan Hajer niet naar Wimbledon Roeirecord voor Aegir Nederland tegen India en Pakistan ZATERDAG 21 MEI 1966 11 HVB-programma I C. Alkestis van E getipt als eerste te Hilversum Wereldkampioen bijna in bekende val gelopen DIT WAS HEM NIET Okker speelt in België Sterke ploeg naar ronde Fr. Vlaanderen (Van onze sportredactie) Als Telstar morgen In Tilburg tegen over Willem II staat in een wedstrijd die louter een formaliteit is geworden, is voor RCH hét ogenblik aangebroken waarnaar hunkerend wordt uitgezien. De Heemste denaren die donderdag opnieuw blijk ga ven ten prooi te zijn aan nervositeit en tegen Fortuna VI. verlies boekten, moe ten namelijk bewijzen niet voor niets het grootste gedeelte van het seizoen 1965- 1966 in de kopgroep van de tweede di visie B te hebben getoefd. Zij waren tot voor een zestal wedstrij den trots medereiziger van de kopgroep expresse, maar sedert die tijd ook is dat trotse er een beetje af gegaan. RCH moest punten afstaan aan clubs die veel lager genoteerd stonden op de markt en werd een gewillige prooi van het psycho se-duiveltje die het onder een steeds toe nemende druk zette. De angst weerspiegelde zich in de slech te resultaten, die er toe leidden dat RCH zijn fraaie positie moest prijsgeven. Mor gen echter kan RCH, door een gelukki ge speling van het lot, toch nog de weg naar de promotiehemel hervinden als ten minste van streekgenoot EDO wordt ge wonnen en DFC en De Baronie een punt verspelen, of nog beter, als De Ba ronie DFC verslaat. EDO zal uiteraard zijn sportieve plicht vervullen of wel licht méér dan dat. De Haarlemmers kunnen onbevangen de strijd tegemoet zien en dat is beslist een voordeeltje. Toon van der Ende, een blijde Toon nu, wilde met alle genoegen zijn team voor morgen mededelen. „Maar", zo ver telde de Rotterdammer, „er zijn natuur lijk wat dubieuze gevallen bij." Dat is bij Telstar niet vreemd. In ieder geval zal de blessure van Van Wooning nog wel te verhelpen zijn zodat zijn optreden in Tilburg tegemoet kan worden gezien. Iets dat niet het geval is met André. Hij kampt met een liesblessure en zal worden vervangen door Hassie Van Wijk. Willem II stelt het volgende elftal op: Schobert; Van Turnhout, Brooymans, Timmermans en Stolzenbach; Van Daal en Van Riel; Bartelink, Mettes, Senders en Nou wens. Dat het morgen in Kennemerland gaat De 33-jarige Brit Keith Spurgeon is door de Apeldoornse tweede divisie voetbalclub AGOVV als trainer gecontracteerd. Hij volgt Frans Rybicki in deze functie op. Spurgeon oud-speler van Tottenham Hotspur kwam in 1960 bij Ajax als oefenmeester in de plaats van zijn land genoot Vic Buckingham. Gedurende het seizoen 1962-'63 trainde hij het eerste elf tal van Heracles en de afgelopen drie jaar oefende hij Blauw Wit. Het laatste sei zoen stond hij op non-actief wegens me ningsverschillen met het bestuur van de Amsterdamse eerste divisieclub. In de ronde van Italië werd gisteren op nieuw geen pardon gegeven. Was Anque- til op de eerste dag het slachtoffer ge worden van een plotselinge tempo-verho ging, ditmaal had zijn grote tegenstrever Gimondi materiaalpech en werd onver biddelijk met een grote groep renners op ruim anderhalve minuut gereden. De Spanjaard Julio Jimenez verdedigde ook op de derde dag van de Giro het rose tri cot als eerste in de algemene rangschik king. om de strijd tussen RCH en EDO be hoeft nauwelijks enig betoog. EDO wilde voor geen prijs zijn opstel ling openbaar maken. „We hebben 13 spelers voor de strijd gereed en daaruit kiezen we het team". RCH kiest zijn elf tal uit 14 spelers. Hoe dan ook, er zullen ongetwijfeld duizenden bezoekers naar Heemstede komen om dit treffen tot een sfeervol en smakelijk voetbalmenu te maken. Normaliter moet RCH geen moeite hebben met EDO. Maar dat een hoger geplaatst team altijd wint van een elftal dat lager staat genoteerd is bepaald geen wet van Meden en Perzen. Haarlem kan zijn trouwe supporters een genoegen doen door Fortuna VI. te rug te wijzen. Dat is beslist eervol om dat de Vlaardingers tegen RCH bewezen over een gedegen ploeg te beschikken. Zij komen met deze opstelling uit: Eijckelenboom; Joppe, Kramer, Brilleman en Blankenstein; Jansen en Pijl; Jungerius, Van der Zwan, Verweel en Don. Gimondi pech De etappe van Diano Marina naar Ge nua over 129 km. won de Italiaan Seve rino Andreoli in 2.21.27. Dat betekent een gemiddelde van 48.828 km. per uur. An dreoli versloeg in de sprint 10 renners, o. w. Adomi (tweede), de Belg Nolmans (derde) en Jacques Anquetil. Het peloton met Gimondi arriveerde met een achter stand van 1.36. Gimondi had zich tot 50 km. van de finish bij de leiders kunnen handhaven, maar viel na een lekke band op de hoofdmacht terug. Uitslag etappe: 1. Andreoli (It.) 2.27.27, 2. Adorni (It.), 3. Nolmans (Belg.), 4. Dancelli (It.), 5. Basso (It.) z.t., 14. An quetil (Fr.) 2.27.27, 17. Jimenez (Sp.) z.t. 37. Hugens (Ned.) 2.29.03, 40 ex aequo o.a. Gimondi in dezelfde tijd als Hugens Algemeen klassement na de derde etap pe: 1. Jimenez (Sp.) 8.13.56, 2. Motta (It.) op 1.23, 3. Adorni (It.) 1.32, 4. Bal manion (It.) op 1.36, 5. Zilioli (It.) op 1.44 6. De Rosso (It.) op 2.32, 7. Taccone It.) op 2.51, 8. Gimondi (It.) en Maurer (Zwi.) op 3.01, 10. Bitossi (It.) op 3.15, 12. An quetil (Fr.) op 4.40, 50 Hugens (Ned.) op 14.12, Telstar (uit tegen Willem II): Jense, Lip tak, Kort, Althoff, en Bakker, Van Egmond en Brom, Clement, De Vries, Van Wijk en Van Wooning. RCH (thuis tegen EDO): team wordt gekozen uit groep van 14 spelers. Deze bestaat uit: Van der Meeren, Van der Schilden, Croes, Honout, Nanai, Ko ning, Koers, Van Doesselaar, Schurr- man, Fransz, Maslo, Meijer, Van Weer- lee en Hendriks. EDO heeft nog geen opstelling. Haarlem (thuis tegen Fortuna VI.) Bruns, Maas, Koster, Kruyer, en J. Smit, Boom en Verslui, A. Smit, Bos dijk, Couperus en Jonker. De belangrijke competitiewedstrijd tus sen RCH en EDO in Heemstede zal niet, zoals gebruikelijk, om 14.00 uur beginnen, maar om 14.30 uur. Dit in verband met het aanvangsuur van BaronieDFC (ook 14.30 uur). Ter voorbereiding op een ontmoeting van het Haarlems (HVB-) elftal tegen de Middlesex Wanderers zal op het Waterloo- terrein in Velsen een selectiewedstrijd worden gespeeld. De spelers zijn: Elftal A: Van den Bo gaard (VVB), Broek (Waterloo), Stet (VVB), Nat (VSV), Bruisschaart (Waterloo), Glas (Telstar), Bruijnzeel (Telstar), Belfroid (VSV), Snijders (Kinheim), Langbroek (VSV), Voet (VSV). Elftal B: Los (Stormvogels), De Vries (Stormvogels), De Graaf (Stormvogels), De Bruijn (VVB), Harsveld (IEV), Paay (WB), Van Duijn (Kinheim), Kieviet (WB) Clee- ren (Stormvogels), Liotart (Stormvogels), Glas (Stormvogels). Reserves: Van der Veen (IEV), Bakker (IEV), Van den Gevel (Telstar), Minneboo (SVIJ), Plug (Stormvogels), Kossen (Kin heim) en Delgrand (WB). Het programma voor morgen van de competitie in de afdeling Haarlem van de KNVB luidt: Promotie KNVB DEM 3- Kennemers 3, Res IB: Concordia 2-Storm- vogels 4, 3A: EDO 6-VSV 4, 3C: Concor dia 3-DSOV 2, 3F: Velsen 5-EHS 4, 3G: HBC 7-Vogelenzang 4. Concordia 5-BSM 2, 3H: Stormvogels 5-Velsen 6, 4B: Zand- voortm. 6-Spaarnevogels 2, 4D: Hillegom 4-BSM 3, 4K: Hillegom 5-TYBB 10, HBC 9-Concordia 6, 40: Velsen 8-Stormvogels 8, 4P: HBC 10-EHS 10, Zandvoortm. 9-NAS 5. Met de aanschaf van startboxen heeft de stichting Nederlandse draf- en ren sport een geheel nieuw startsysteem voor de rennen in Nederland geïntroduceerd. Tot nu toe startten de volbloeds voor de z.g. starting-gate, enkele over de baan ge spannen elastieken kabels. Het nieuwe systeem, al vele jaren beproefd in Ame rika, is simpel. Iedere aan een ren deel nemende volbloed krijgt een eigen start- box, die zodra jockey en paard zich hier in bevinden aan voor- en achterzijde wordt afgesloten. Een druk op de knop is voldoende om het voorste klapdeurtje te laten openvliegen en de ren kan beginnen. De boxen, die binnenkort op Duindigt in gebruik worden genomen bestaan uit 2 units, één van tien en één van vijf boxen. Indien het aantal deelnemers elf of meer bedraagt wordt de unit van vijf boxen aan die van tien gekoppeld. De units zijn voorzien van wielen, waardoor zij gemak kelijk van de ene startplaats naar de an dere kunnen worden gereden. Gistermiddag reikte Toon Hermans in de stijlvolle Diamantzaal van het Hilton- hotel te Amsterdam „De Crack" uit, een trofee die wordt toegekend aan de voet baller van het jaar. Dat was nogal verrassend de 21-jarige Willy Dullens, links binnen van het kampioenselftal van Sittardia. Het jonge Limburgse talent verwierf 1469 stemmen van de in totaal 22.290 die waren uitgebracht. Naast „De Crack kreeg Dullens ook nog een premie van 1000 gulden. Willy Dullens dus „De Crack van het jaar. Niet alleen op de voetbalvelden, echter: ook voor zijn verloofde (Van onze honkbalmedewerker) HCK heeft in de thuiswedstrijd tegen ABC geen kans gezien de voorspoedige start in het seizoen voort te zetten. In het Haarlems honkbalstadion werd de HCK- pioeg met 5-2 verslagen. Voor weinige toe schouwers viel de beslissing in de zevende innings, toen Wil Meijer met een homerun de ABC-voorsprong van 3-2 op 5-2 bracht. Een honkslag van Kramer was de inlei ding tot de 3-0 voorsprong die ABC in de tweede slagbeurt nam. Slaap en Eist volg den met hits en een doorgeschoten bal zorgde voor drie Amsterdamse runs. HCK sloeg in de gelijkmakende slagbeurt terug via honkslagen van Dekker, Overmeer, De Nijs en De Ridder: 3-2. Er volgde een gelijk opgaande strijd die in de zevende innings werd beslist: met één honk bezet sloeg ABC-tweedehonkman Wil Meijer een homerun: 5-2. Winnende werper in deze snelle wed strijd, die slechts twee uur en een kwartier vergde, werd Peters met 10-2-6, Paalman noteerde 9-2-8. ABC maakte vier fouten, HCK zes. De Nederlander Anton Ebben heeft gis teren bij het internationale concours hip- pique in Ludwigsburg (Baden-Württem- berg) met „Kairouan" het tweede spring concours S.A. na barrage met nul fouten in 53,2 seconden gewonnen vóór de Duit ser Hauke Schmidt op Gerona (0/55.2). De uitslag was verder: 3. Hans Günther Winkler (Did.) op Fortun 0/58.8, 4. Hans Günther Winkler (Did.) op Amateur 0/58.9, 5. Walter Schmidt (Did.) op Logik 0/59.6, Aangezien Ebben tevoren met Prins Ajax reeds tweede was geworden in het springconcours M, was hij de suc cesrijkste ruiter van vrijdag. TENNIS. Keith Diepraam heeft zijn vorm van de Davis-Cupwedstrijd tegen Nederland blijkbaar niet lang kunnen vast houden. Vrijdag verloor de rijzige Zuid afrikaan in Wiesbaden kansloos (0-6, 2-6) van de Duitser Harald Elschenbroich. ffagjj&sp 'v-*' .1 (Van onze correspondent) Wanneer u deze krant in handen neemt, is Londen al aan bet aftellen. Nog enkele uren en dan zal een vlammende fakkel aan het begin van de spelerstunnel in het Arsenal-voetbalstadion het sein zijn voor twee boksgladiatoren om naar buiten te komen en zich gereed te maken voor hèt gevecht, „the big fight", met ais inzet het wereldkampioenschap zwaargewicht: Cas- sius Clay, die zich liever Muhammed Ali noemt en Henry Cooper. Om die twee straks in de ring te zien staan hebben mensen fantastische prijzen betaald. 150 gulden om het goed te zien, de helft om al verder van het fascineren de schouwspel verwijderd te zijn, doch de overgrote meerderheid van de bijna 50.000 die hier worden verwacht, zullen een verrekijker nodig hebben. De televisie is er ook. De camera's zullen het gevecht via Early Bird direct uitzenden naar Amerika, Canada, Mexico en naar de 16 bioscopen en afgehuurde hallen in Londen die per fauteuil 50, 30 en 20 gulden vra gen. Er zijn nog wel plaatsen, net als (Van onz« paardesportmedewerker) Door het verschuiven van de Gouden Zweep heeft het zondag in Hilversum te verrijden pro gramma aan kwaliteit ingeboet. Dit neemt niet weg dat er voldoende goede en spannende nummers zullen overblijven. De tips: HILVERSUM, zondag 22 mei Ena Harkness-prijs: 1. Stal Marion (Emberiza, Eliza Mac); 2. Elan Vital; 3. Extase; outsider: Endurance. Lady Sylvia-prijs: 1. Esculaap R.; 2. Emprit S.; 3. Doeschka; outsider: Elli Kan. Mei-zoentje-prijs: 1. C. Alkestis; 2. Azalea Hanover; 3. Alice van Hagheweyde; outsider: Walter Hollandia. Sunset-prijs: 1. Brownbomber; 2. Benjamin Olivier; 3. Baronesse Rosa: outsider: Dakota. Michele Meilland-prijs: 1. Deter d'Aster; 2. Brilliant Heny; 3. Benny Parisien; outsider: Boarnster. Etoile de Hollande-prijs: 1. Baron Heny; 2. Columbus; 3. Adeltraut M.; outsider: Bento. Sutters Gold-prijs: 1. Diomedea S.; 2. Camillo; 3. Ciconia S.: outsider: Arie Belwin. Crimson Glorij-prijs: 1. Arion Athel; 2. Art Erebus; 3. Adios K.; outsider: Anna Scotch. Sutters Gold-prijs: 1. Cecilia Magowan; 2. Dochter van Our Bonni: 3. Dibbels W.; out sider: Duinpieper S. voor Barbara Streisand, die in „The Prince of Wales" optreedt, maar op de zwarte markt. Men hoeft maar even stil te staan of cockneys schuifelen langs u heen. „Ticket, sir". Vanavond staan ze op High bury in de schaduw van het beroemde Arsenal-stadion, de duistere mannetjes die maar één woord op de lippen nemen: tic ket, ticket. Clay heeft zijn zwijgzaamheid verbro ken en weer luid verkondigd hoelang het vanavond zal duren: 60 seconden. Dat is niet lang, zult u denken, en zeker niet als u een ringplaats hebt bemachtigd voor 150 gulden. Wij herinneren ons iets der gelijks zo'n 10 jaar terug, toen we in Londen waren voor het gevecht om de Europese titel in het middengewicht tus sen de Rotterdammer Luc van Dam en de juist een dezer dagen jammerlijk om het leven gekomen Randolph Turpin. Dat gevecht duurde iets meer dan een minuut. Er waren mensen die toevallig hun pro gramma lieten vallen en zich bukten. Toen ze opkeken was het gebeurd. Lag Luc van Dam knockout. Dat is niet leuk voor de bokser en voor de toeschouwer. Henry Cooper, de Britse kampioen en uitdager van de wereldkampioen is zelf niet pessimistisch. Als nuchtere Brit doet hij niet aan voorspellingen. Hij zegt al leen: „Clay mag jong en snel zijn, ik heb een punch. Hij niet. Als ik de kans krijg sla ik hem neer. Ik heb hem al eens neer geslagen". Dat is waar. Een paar jaar De Amsterdamse dameshandbalclub Ni- loc is vrijdag zonder te spelen kampioen van Nederland geworden. In een Ingelaste wedstrijd verloor het Haagse Hygiea gis teren met 2-5 van het Poeldijkse Ver- burch, na bij rust met 2-1 te hebben voorgestaan. Niloc dat reeds uitgespeeld was verzamelde 20 punten uit 14 wedstrij den. Hygiea stond na 12 wedstrijden nog drie punten achter op de Amsterdamse club. De stand aan de top is nu dus: Niloc 20 punten uit 14 wedstrijden, Ver- burch 19 uit 14 en Hygiea 17 uit 13. gelegen, maar in de ronde daarop nam de Amerikaan verschrikkelijk wraak. Dus geven zelfs de vrienden van Henry Coo per hem niet zoveel kans. Maar ze zullen hem bijstaan met een lawaai dat tot ver in de omtrek te horen is. Spasski en Petrosjan hebben voor hun veertiende remise in de tweekamp om de wereldtitel schaken 29 zetten nodig gehad. Toen was de stand 9-8 in het voordeel van de wereldkampioen en gingen Spasski en diens secondant Bondarewski ietwat te leurgesteld huiswaarts. Voor die teleur stelling was reden. In een gesloten Sicili- aan ditmaal door Spasski zeer agressief opgezet had de uitdager na 18 zetten een fraaie positie opgebouwd. Met ver wisselde kleuren was een stand bereikt uit een party PetrosjanVasjoekov, Moskou '56, die destijds door Vasjoekov is gewon nen. Spasski's 19 de zet was evenwel een ernstige positionele misgreep in Moskou sprak men zelfs over een blunder met als gevolg, dat het gehele witte voordeel op slag verdween. De Leningradse groot meester poogde nog wel opnieuw initiatief te verwerven, doch de objectieve voor waarden ontbraken in dit stadium te enenmale. Voor de Wimbledonkampioenschappen, die dit jaar van 20 juni tot en met 2 juli worden gehouden, heeft de Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond een team van zes dames en een heer inge schreven. De Nederlandse kampioen Tom Okker zal ditmaal bij de heren de Ne derlandse kleuren alleen moeten Verdedi gen, omdat Jan Hajer door werkzaamhe den verhinderd is aan het toernooi deel te nemen. De zes afgevaardigde speel sters zijn: Trudy Groenman, Betty Stöve, Els Spruyt, Elly Krocké, Astrid Suurbeek en Lidy Jansen-Venneboer. Voor de juniorenkampioenschappen, die in de tweede week worden gehouden, zijn de Haagse Ada Bakker en Nanno Kranen burg uit Groningen ingeschreven. De senior twee van het Groningse Aegir heeft gisteravond, op de eerste dag van de Hollandia-roeiwedstrijden op de Oude Rijn bij Alphen, voor een historisch mo ment gezorgd. Gesteund door de stijve bries in de rug, die het sturen echter uiterst moeilijk maakte, zijn Brinch en Koopmans er namelijk in geslaagd het oudste record daterend uit 1932 dat in de boeken van Hollandia staat opgete kend te verbeteren. Zij triomfeerden in 7 minuten 39,8 seconden over Tachos en bleven daardoor 3,6 sec. onder de aller snelste tijd waarvoor Laga 34 jaar te vo ren had gezorgd. Dat de voor-Olympische wapenschouw van het wereldhockey in de typisch ex clusieve stijl van deze sport niet in een imposant stadion, maar op het bescheiden complex van een kleine, sjieke Hamburg- se hockeyclub wordt gehouden, is in veel opzichten van uitzonderlijke betekenis voor de verdere ontwikkeling van de hockeysport. In de eerste plaats moet dit toernooi van 12 landen (op zichzelf al een bijna uniek verschijnsel in de sport) een antwoord geven op de vraag, welke kwa lificatienormen men over 2 jaar in Mexi co zal moeten toepassen. Maar toch is dit voor de deskundigen niet het belangrijk ste aspect. Meer nog hebben zij zich tij dens dit massale treffen te beraden over de toekomst van hockey als volwaardige sport, die niet alleen een betrekkelijk klei ne groep ingewijden weet te boeien, maar ook In bredere kring belangstelling kan trekken. Wil men hockey verheffen boven het patroon van het genoeglijke onderonsje, dan zal niet te ontkomen zijn aan een ingrijpende wijziging van het reglement en een revolutionaire verandering van de gehele opzet van het spel. Het toernooi in Hamburg is de meest uitgezochte gele genheid om te constateren, dat de ver scherpte arbitrale opvattingen over de sticksregel en andere methoden tot voor koming van gevaarlijk spel, de hockey sport geen goed doen. Is het een wonder, dat vele wedstrijden, waarin de dadendrang zo aan banden ge legd wordt, ontaarden in inconsequente fluitconcerten, die spelers noch publiek plezier verschaffen? In Hamburg fluiten de scheidsrechters al weer veel soepeler dan de internationale hockey-federatie aan het begin van dit seizoen heeft voorge schreven, maar een oplossing voor de werkelijke problemen is dit allerminst. De moderne hockeyer mist de ruimte om de techniek te laten prevaleren boven li chaamsconditie. Als de goochelaars van India en Pakistan een defensiemuur van elf spelers niet meer zouden kunnen open breken en ook hun toevlucht gaan zoeken in hard opportunisme, dan ziet het er be denkelijk uit voor de hockeysport. Maar de beide landen hebben besloten om niet hard te spelen. Hamburg, waar in 8 da gen 40 interlandwedstrijden worden ge speeld, is voor de internationale hockey- leiders meer dan een proefterrein om de nieuwe ontwikkelingen te bestuderen en zich voor te bereiden op de onvermijde lijke wijzigingen in de structuur van het spel. De vrijdag was overigens een vrij on interessant dagje, tijdens welk de werke lijke grootmachten niet in actie kwamen. België zegevierde door hard spel over de sympathieke en goed spelende Franse ploeg met 1-0. Groot-Brittannië had met de zwakke Zwitsers geen moeite (4-0) en Kenya won met 2-0 van Oosten rijk. In het weekeinde wordt het vuur werk weer afgestoken. Nederland krijgt het dan zwaar te verduren tegen India (zaterdag) en Pakistan (zondag). Het oranjeteam ziet er als volgt uit: Boks, Teriingen en Ebbens, De Lannoy Meyer, Fokker en Elffers, Thole, Van 't Hooft, Zweerts, Ter Haar en De Keijzer. De analyse luidt: wit: Spasski, zwart: Petros jan. Gesloten Siciliaans. 1. e2-e4 c7-c5, 2. Pgl-f3 Pb8-c6, 3. Pbl-c3 g7-g6, 4. g2-g3 Lf8-g7, 5. Lfl-g2 Pg8-f6. In aanmerking komt 5e5. 6. d2-d3 0-0. Bekend is hier direct 6Tb8. Actiever is 6d5, waarop wit wel moet ruilen. 7. Pf3-h4 Deze „rechtstreekse" methode wordt vrij zelden aangewend, is evenwel alleszins speelbaar. Met verwisselde kleuren be diende zich eertijds de Russische groot meester Vasjoekov ervan en versloeg Petros jan. Daarom is het verwonderlijk, dat de wereldkampioen het hem bekende kwaad opnieuw over zich laat komen. 7Ta8-b8. Alsnog komt de stopzet 8. e5 sterk in aanmerking. De dame vleugel-actie van zwart is wegens het spoedig volgend f5 misschien wat traag. 8. f2-f4 d7-d6, 9. 0-0 Lc8-d7, 10. f4-f5 b7-b5, 11. Lcl-g5!, b5-b4, 12. Pc3-d5 Deze paardzet is over het algemeen in de ge sloten speelwijze niet mogelijk. Als hij echter met succes kan worden uitgevoerd ligt het verkrijgen van overwicht veelal binnen bereik. 12a7-a5. Indien 12. Pd5: dan 13. ed5:, Pd4. 14. Le4, met goede vooruitzichten voor wit. 13. Kgl-hl Pc6-e5, 14. Ddl-d2 Op direct 14. De2, vreesde wit vermoedelijk 14Lb5. 14Ld7-c6. De voorliefde van de wereldkampioen voor het posteren van de raadsheer op c6 blijkt toch wel in vele partijen. In dit ge val wordt het idee na zwarts zeventiend* zet duidelijk, als een „Nimzowitsch"-con- Spasski centratie tegen de centrale pion e4 is op gebouwd. 15. Tal-el a5-a4, 16. Dd2-e2 Dd8-d7, 17. Lg5-cl Wijst op de in tentie met de g-pion op te rukken. 17 Dd7-b7, 18. Pd5-e3 e7-e6, 19. f5xe6? Het valt moeilijk te begrijpen wat Spas ski's bedoeling is geweest. Het consequente 19. g4 zou hem fraaie aanvalskansen heb ben geboden. Na bijvoorbeeld 19ef5: 20. gf5:, g5 21. Pf3, zou zwart het hard te verduren krijgen. 19f7xe6, 20. Ph4-f3 Pe5xf3. Hier weigerde Spasski een remise aanbod van de wereldkampioen. 21. Tflxf3 d6-d5! Brengt de partijen op gelijke voet. 22. e4xd5 e6xd5, 23. Pe3-g4 Tb8-e8. Kon digt de uitverkoop langs de e-lijn aan. 24. Pg4xf6 Lg7xf6, 25. Tf3-e3 Te8xe3, 26. De2xe3 Tf8-e8, 27. De3-f2 Te8xelf, 28. Df2xel Kg8-f7, 29. Del-e2 Db7-e7. Remise. Als laatste voorbereiding voor de inter nationale kampioenschappen van Frank rijk neemt Okker dit weekeinde deel aan het internationale tennistoernooi van Ra sante in Brussel. Hij won gisteren in de kwartfinales met 6-3, 6-2 van de Austra liër Deckers. Voor de halve finales plaat sten zich verder de Indiase speler Muka- jee (in Parijs boven Okker geplaatst) de Australiër Carmichael en de Belg De Gronckel. De laatste vier bij de dames zijn Gail Sherriff (Austr.) Christiane Mer- celis (Belg.) Michele Kahn Rotta (Bel gië) en Judy Tegart (Austr.). Een team van acht amateur-renners zal deelnemen aan de ronde van Frans-Vlaan- deren, van 9 tot en met 12 juni. Het zijn: Dolman (Rotterdam), Beugels (Sittard), Duyndam (Honselersdijk), Russens (Den Bosch), Nieuwkamp (Borne), v. d. Klooster (Rotterdam), Groen (Follega) en Van Kat wijk (Oploo). Voor de internationale baanwedstrijden op maandag 30 mei in Manchester en dins dag 31 mei in Coventry zijn Tiemen Groen en Wim Koopman aangewezen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11