Het gemengde huwelijk „ETS HAIM" BESTAAT 350 JAAR Richtlijnen van episcopaat Bijbels in 220 talen in V.S. Sjabbath in de ruimte Zendingsartsen in Kameroen Massale doop Vredesprijs Bejaardendans Conferenties Erbij Vanwege de Rooms-Katholieke Kerk heeft de Con gregatie voor de Geloofsleer, het vroegere H. Officie, een nieuwe instructie gepubliceerd inzake het huwelijk tussen een rooms-katholiek en een niet-rooms-katho- liek. Onder de titel „Matrimonii Sacramentum" (het sacrament van het huwelijk) wordt in hoofdzaak de geldende huwelijkswetgeving van de R.-K. Kerk her haald met verzachting van enkele omstreden bepa lingen. Afgeschaft wordt de ex-communicatie van rooms-katholieken, die een huwelijk aangaan voor een niet-rooms-katholieke geestelijke. Verder kan een ge mengd huwelijk met dispensatie van de bisschop nu begeleid worden door de viering van de mis voor bruid en bruidegom. Bij de rooms-katholieke huwelijksslui ting mag ook een niet-rooms-katholieke geestelijke aanwezig zijn. Een toespraak van hem bij de plechtig heid is toegestaan en er kan ook gezamenlijk gebeden worden. De eis van een rooms-katholieke opvoeding van de kinderen blijft gehandhaafd. Het bruidspaar moet dit dus beloven en voor het geval de niet-rooms- katholieke partij hier bezwaar tegen heeft kan er be roep op de H. Stoel gedaan worden. Reacties Teleurstelling Dr. W. A. Bijlefeld naar de V.S. Obstakel De authenticiteit van de bijbel BIJBEL EN TEGEL Ds D. ter Steege Kerk in Oslo voor Nederlandse paters In aansluiting hierop heeft het Ne derlandse r.k. episcopaat nu richtlij nen gegeven voor een mis, op te dra gen bij gemengde huwelijkssluitingen. Deze richtlijnen gelden zowel voor hu welijken van rooms-katholieken met andere christenen als met niet-christe- nen. Bij deze misviering kan het for mulier van de gewone huwelijksmis worden gebruikt en kan ook huwelijks zegen worden gegeven. Men bedenke overigens zo staat er in de richtlij nen - dat een viering van de eucharis tie bedoeld is als een vreugde, niet als een last. Men dringe ze niemand op. Als de niet roomskatholieke huwelijks partner of zijn (haar) familie bezwa ren heeft, blijve ze achterwege. De publicatie van het bovengenoem de pauselijke decreet „Matrimonii Sa cramentum" heeft van verschillende zijden commentaar uitgelokt. Al wordt wel gesproken van een stap voor waarts, over het algemeen is men in niet-roomskatholieke kringen teleurge steld omdat het slechts gaat om een heel kleine stap voorwaarts. - Wij ge ven een bloemlezing uit reacties die ons onder ogen kwamen. La Vie Protestante, het weekblad van de nationale protestantse kerk van Genève schreef aldus: Het decreet, waarmee het Vaticaan de regels be treffende gemengde huwelijken heeft verzacht, blijft ver achter bij de hoop, die door recente verklaringen van rooms-katholieke theologen gewekt was. The New York Times merkt op dat het decreet blijft staan bij het funda mentele conservatieve standpunt, al wordt de strakheid van de traditionele regelingen wat verslapt. Die Frankfurter Allgemeine Zei- tung erkent, dat „de deur geopend is voor een groter aantal uitzonderingen en dat de straffen op overtredingen verlicht zijn", maar het blad komt toch evenzeer tot de conclusie, dat „op alle belangrijke punten de traditionele kanonieke regelingen van kracht blij ven". Behalve perscommentaren zijn er ook enkele uitspraken te vermelden van vooraanstaande figuren uit de ker ken. De Duitse Evangelische Presse- dienst bericht dat het decreet over het algemeen in de niet-rooms-katholieke kerken vriendelijk ontvangen is, maar met tegelijk de opmerking, dat deze regeling niet voldoende is. Er zullen nog meer stappen moeten volgen om tot een definitieve oplossing van de problemen te geraken. De voorzitter van de Baad der Evan gelische Kerk in Duitsland, dr. Kurt Scharf noemde de nieuwe regeling een eerste verlichting, waardoor aan het vraagstuk van het gemengde huwelijk het karakter van een juridische en ethische onwelvoegelijkheid ontnomen wordt. De opheffing van de ex-commu- nicatie stemt tot vreugde. Hiernaast moet echter de protestantse huwelijks sluiting nog volledig erkend worden en de kwestie van de opvoeding van de kinderen opnieuw bezien worden. Bisschop dr. Hanns Lilje sprak zijn teleurstelling uit en miste vooral de toekenning van de ouderlijke bevoegd heid aan de evangelische partner wat de godsdienstige opvoeding der kinde ren betreft. De Oostenrijke lutherse bisschop dr. Gerhard May liet een dergelijk cri- tisch geluid horen. Hij legde er de na- Dr. W. A. Bijlefeld, zendingspredi kant der Nederlands hervormde kerk, thans hoogleraar theologie en islamo- logie aan de universiteit van Ibadan (Nigeria), is benoemd tot hoogleraar voor islamilogie aan het theologische seminarium te Hartford (Verenigde Staten). Dr. Bijlefeld is tevens benoemd tot eindredacteur van de Moslim World, een Amerikaans tijdschrift voor islamo logen. Het Amerikaans bijbelgenootschap heeft in 1965 bijbels in 220 talen en streektalen verspreid om tegemoet te komen aan de behoeften van niet-En- gels sprekenden in de Verenigde Sta ten. Op de honderd vijftigste jaarvergade ring van het genootschap in New York werd gezegd, dat in 1965 op in ternationaal gebied bijbels in 417 talen in 150 landen hun weg naar afnemers vonden. Complete bijbels zijn nu in 237 talen en streektalen uitgegeven, een geheel testament in 297 en ten minste een bijbelboek in 176 talen. De grootste afnemer was Latijns Amerika, waarheen in die periode 14.814.184 exemplaren hun weg vonden. Azië kwam op de tweede plaats met 9.517.012 stuks. Afrika en Europa kwa men respectievelijk op de derde en vierde plaats. druk op, dat dit decreet niet in over eenstemming is met de verlangens van vele concilievaders en andere rooms- katholieken gedurende het Concilie. „Het stuk ademt niet de geest van de decreten over het oecumenisme of de godsdienstvrijheid, waarin de persoon lijke gewetensbeslissing voorop gezet werd en ook niet de pastorale opvat ting van het hele Concilie, dat de ziel zorg boven de juridische gezichtspun ten voorrang gaf". Ook de Franse hervormde waarne mer bij het Concilie pasteur Hébert Roux noemde de nieuwe regeling slechts een eerste schrede naar een werkelijk oecumenische oplossing. Hij hoopte, dat door dit decreet het pasto raal theologische gesprek over het ge mengde huwelijk niet bemoeilijkt zou worden. De nestor van de Franse her vormde predikanten pasteur Mare Boegner betreurde het dat de evange lisch gesloten huwelijken door Rome nog steeds niet als geldig erkend wor den. Hij toonde zich dankbaar voor de afschaffing van de ex-communicatie. Tijdens zijn bezoeken aan Rome en Genève heeft de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey als primaat van de anglicaanse gemeen schap uitdrukking gegeven aan de me ning van vele waarnemers van protes tantse, orthodoxe en anglicaanse zijde. Hij noemde de vraagstukken rond de gemengde huwelijken een praktisch obstakel voor de eenheid der christe nen en wel het grootste obstakel. Dr. Ramsey verwachtte dat het decreet niet het laatste woord van Rome zou zijn. Ook in de toekomst zal het pro bleem besproken worden in ontmoetin gen tussen anglicaanse en rooms-ka tholieke vertegenwoordigers De Oecumenische Patriarch van Is- tanboel bij de Wereldraad, bisschop Emilianos van Melona, noemde de in structie een stuk van voornamelijk ju- De authenticiteit van het Bijbelver haal wordt door ons niet in twijfel ge trokken, heeft het Eerste-Kamerlid H. Algra (A.R.) uit Leeuwarden met vre de geconstateerd aan het slot van een openbaar gesprek van gereformeerde theologen over actuele vragen rondom de Bijbel, ter gelegenheid van de theo logische hogeschooldag in Kampen. Dr. H. M. Kuitert uit Amsterdam had enkele critische vragen uit de praktijk opgeworpen, waarbij hij wees op wat bij opgravingen aan het licht is gekomen. Prof. dr. H. Ridderbos uit Kampen poneerde hiertegen dat als men op de ze grond de discussie zou voortzetten men uiteindelijk zou kunnen zeggen: de Bijbel is zo lang waar als het tegen deel niet is bewezen. Die kant moet het niet uit meende ook prof. dr. A. D. R. Polman, even eens uit Kampen, die er de nadruk op legde dat de Bijbel is geschreven door auteurs die door God werden geïnspi reerd en leefden in hun eigen tijd met denkpatronen daaraan verbonden. In samenwerking met het Tegelmu seum te Otterloo en met medewerking van het Rijksmuseum te Amsterdam, de heer Tichelaar te Makkum, en an deren, wordt tussen 23 mei en 4 juni in het Bijbelhuis te Amsterdam, Heren gracht 366, een expositie gehouden, ge titeld: BIJBEL EN TEGEL waar een groot aantal tegels, tegelta bleaus en plaques met bijbelse voor stellingen uit vroegere eeuwen zullen worden tentoongesteld. ridische aard en te weinig van pasto rale en oecumenische betekenis. „De liefde in het gezin schijnt te moeten worden geofferd op het altaar van de kanonieke gehoorzaamheid". Hij wees echter op het voorlopige karakter van de instructie en hoopte, dat de reac ties vanuit de r.k.kerk zelf en van an deren ertoe zullen leiden dat later een definitieve regeling getroffen zal wor den, meer in overeenstemming met de echte christelijke liefde, pastorale zorg en de oecumenische geest van het Con cilie. Tenslotte nog een uitspraak van rooms-katholieke zijde en wel van de bekende kardinaal Bea, de voorzitter van het Vaticaanse Secretariaat voor de bevordering van de christelijke een heid. Deze zei, dat de nieuwe regeling als experimenteel beschouwd moest worden en bedoeld om in de praktijk getoetst te worden. „Geen enkele op lossing kan eigenlijk iedereen voldoen, behalve het tot stand komen van de werkelijke eenheid van alle christe nen", aldus kardinaal Bea. Meer dan driehonderd nieuwe leden van de Zevende Dag-adventisten, afkomstig van twintig congregaties in West-Java, zijn in het Senajan. zwembad van de Indonesische hoofdstad gedoopt. Als onderdeel van de herdenking van het 350-jarig bestaan van het Portu gees-Israëlitisch seminarium „Ets Haim" in Amsterdam zal de ambassa deur van Israël, brigade-generaal D. Shaltiel, zondagmorgen om half twaalf een expositie openen in de bibliotheek van dit seminarium (binnenplaats der Portugees-Israëlitische gemeente. Ra penburgerstraat 197). Op deze tentoonstelling zullen zeldza me Hebreeuwse, Spaanse en Portuge se handschriften en boeken te bezichti gen zijn, die iedereen van 22 mei tot en met 31 mei in ogenschouw kan ne men van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, met uitzondering van de zaterdag en de twee dagen wekenfeest. Uit de kring van de eerste gemeente in Amsterdam, Beth Ja'acob geheten, werd aan de vooravond van het Israë litisch wekenfeest, waarop het joodse volk de wetgeving op de Sinai herdenkt tot de oprichting van het seminarie be sloten. De bewuste kleine groep bestond bij na geheel uit toen pas kort tevoren van het Iberisch schiereiland gevluchte „Maranos", joden, die door de inquisi tie tot de doop waren gedwongen. De Vredesprijs van de Duitse boek handel is voor het eerst aan twee personen toegekend, namelijk aan onze landgenoot dr. W. A. Visser 't Hooft (links) de voormalige secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken, en aan kardinaal Bea. De prijs zal op 25 september in de Pauluskerk in Frankfurt worden uitgereikt. Dit schrijft het Nieuw Israëlitisch weekblad over Sjabbath in de ruimte: Een astronaut die in een baan even wijdig aan de evenaar vliegt, ziet de zon ongeveer iedere 90 minuten onder gaan. Dient hij nu iedere 630 minuten gedurende 90 minuten sjabbath te hou den? De bewoners van een maanbasis hebben een „dag" die een maand lang duurt: moeten zij iedere zeven maanden gedurende een maand sjab bath houden? Indien straks een inter stellaire expeditie zo ver het heelal is binnengedrongen, dat onze zon uit haar gezichtsveld is verdwenen: wanneer begint en eindigt dan de „dag" ha- lachisch gezien? Kortom: wanneer is het sjabbath voor een joodse astronaut? Sommige orthodoxe geleerden menen, dat de re ligieuze wetten, welke speciale tijdstip pen betreffen, niet van toepassing zijn op buitenaardse situaties, waar begrip pen als dag,week, maand en jaar ra- dikaal anders en zelfs zinloos zijn. Dr. Rosenfeld, voorzitter van de ver eniging van orthodox-joodse geleerden, acht deze opvatting niet houdbaar. Hij schrijft in het blad „Tradition": „De sjabbath heeft niet alleen maar op de aarde betrekking, maar zij is universeel; niet voorbijgaand, maar eeuwig, totdat de mensheid ten slotte de dag, die geheel en al sjabbath is, bereikt." Tot de oprichters van het seminarium behoorde onder anderen de ambassa deur van de sultan van Marokko, don Samuel Palache, van wiens nakome lingen de opperrabbijn Isaac Palache van 1888 tot 1926 rector van het semi narium is geweest. Tot de grote figuren, die de „Eis Haim" heeft voortgebracht, behoort thans wijlen prof. dr. J. L. Palache, die aan het seminarium de theologische graad van „Magid" (aspirant-rabbijn) behaalde. In de loop van de 350 jaren geschie denis heeft deze eerbiedwaardige instel ling van onderwijs niet alleen op theo logisch, maar ook op andere terreinen van de wetenschap tal van prominente figuren voortgebracht, (zoals bekend is heeft ook Isaac da Costa in zijn jeugd aan dit seminarium gestudeerd). In de zeventiende eeuw was ongetwij feld de grootste figuur die van de opper rabbijn Menasseh ben Israel. Deze werd in 1604 in Lissabon geboren en verliet als kind met zijn ouders Portugal om in de republiek der zeven provinciën, als zo veel andere Maraanse families aldaar, in vrijheid tot het oude vader lijke geloof te kunnen terugkeren. Zijn oorspronkelijke Portugese naam Soei- ro geraakte geheel in onbruik. Menasseh ben Israel was één der eerste leerlingen van het semina rium, alwaar, onder de geestelijke lei ding van veelal uit Turkije en Noord- Afrika afkomstige geloofsgenoten, de studenten hun opleiding ontvingen. Me nasseh, die onder de bekende, uit Fez afkomstige opperrabbijn Uziel studeer de, behaalde reeds op achttienjarige leeftijd de rang van rabbijn. Hij had een grote algemene ontwikkeling, be heerste de klassieke talen alsmede het Arabisch en had veel contact met ge leerden als Barlaeus, Grotius en Vos- sius. Van zijn hand verschenen onder meer de meesterwerken „Esperan- zade Israel" en „El Consiliador". Ver meldenswaard is dat hij Cromwell wist te bewegen Engeland weer voor de jo den open te stellen. Na 1872 besloten de regenten van het seminarium dat naast de theologie ook de „profane" wetenschappen zouden worden gedoceerd: de humaniora, de moderne talen, de wiskunde enzovoort. Van de 21 zendingsartsen die in dienst van de hervormde raad voor de zending overzee werken, zijn er thans zes geplaatst in Kameroense zieken huizen, namelijk in Ndoungué, Bang- wa en Foumban. Deze ziekenhuizen zijn van de zelfstandige inheemse ker ken. Het tekort aan artsen was in deze Westafrikaanse steden zo groot, dat de Nederlanders in feite gedwongen waren, van 's ochtends vroeg tot laat in de avond in de ziekenhuizen door te werken. Daar is nu verandering in gekomen, doordat de artsen inheemse verplegers hebben opgeleid, die hun bepaalde werkzaamheden, bij voor- De Nederlandse orde van de paters Franciscanen, die in Oslo (Noorwe gen) werkt onder de katholieken van deze stad, heeft na hier veertig jaar werkzaam te zijn geweest een eigen parochiekerk kunnen openen. De pa rochie, die ongeveer achthonderd per sonen telt, heeft nu de beschikking over een kerkgebouw dat plaats biedt aan 250 personen, gecombineerd met een parochiecentrum. Het ontwerp is van een jonge Noor se architect. Op het hoogste punt van de binnen stad, dichtbij een metrostation, is zijn idee tot uitvoering gebracht. Woensdag 29 juni wordt op het land goed Ter Veken in Wassenaar de 21- ste Kerk en Israel-dag van de her vormde raad voor de verhouding van kerk en Israel gehouden. Hoofdthe ma is: de eenheid. Sprekers zijn drs. H. van Praag, Amsterdam („Eén God"), ds. S. Gerssen, Utrecht („één volk"), en ds. T. Poot, Driebergen („één wereld"). Tom Henley (79 jaar) doet zijn uiterste best in een Ierse jig met zuster Marion, directrice voor sociale diensten in het St. Ann's-tehuis voor bejaarden in Rochester. Iedere maand wordt daar een ouden-van- dagen-dansfeesl gehouden. beeld op het gebied van de diagnose, uit handen kunnen nemen. Dat vertelde de medisch secretaris van de hervormde raad voor de zen ding, dokter F. C. van der Horst, in Oegstgeest tijdens een bijeenkomst met de hervormde klassicale zendings commissies. Dokter Van der Horst vermeldde dat de Nederlandse artsen ook zijn begon nen met prenatale zorg voor moeder en kind, een vorm van medische zorg die in deze Afrikaanse gebieden nog totaal onbekend was. Dat de Afrika nen er nu gewend aan raken om met gezonde baby's en kleuters naar de dokter te gaan, noemde dokter Van der Horst zeer verheugend. „Het bete kent dat de Afrikaan door invloed van de zending verouderde begrippen over medische zorg wil loslaten", zei hij. In Ndoungué zijn de Nederlanders ook begonnen met een opleiding voor inheemse laboratoriumassistenten. Ook daar bestaat veel belangstelling voor. De algemeen secretaris van de raad voor de zending, mr. S. C. graaf van Randwijck, sprak in de vergadering met de classicale zendingscommissies over het onderwerp: zending en ont wikkelingshulp. „Het mag niet zo zijn, dat het bevorderen van economische verbetering de eigenlijke taak van de zending: het verkondigen van het Evangelie, verdringt. De zending, die zelf in maatschappelijk opzicht ook veel doet, behoudt haar eigen taak, ook op het terrein van het maatschappelijk leven. Daar zal het nieuwe beeld van de zending gezocht moeten worden", aldus mr. Van Randwijck. Secretaris ds. P. J. Mackaay onder streepte dat de zendingen van de ver schillende protestantse kerken, ver enigd in de Nedei-landse Zendingsraad, steeds meer activiteiten gezamenlijk gaat uitvoeren. Voor de komende pink stercollecte is één folder ontworpen, er komt één zendingskalender, en voor het voorlichtingsmateriaal in de vorm van boekjes, dia's en banden met ge sproken woord, wordt ook een vorm van samenwerking nagestreefd. Dr. G. P. H. Locher, secretaris voor Indonesië, vertelde de classicale zen dingscommissies dat het zendingshuis in Oegstgeest thans contacten onder houdt met 16 a 17 zelfstandige protes tantse kerken in Indonesië. Nadrukke lijk waakt de hervormde zending er voor, dat van haar kant nimmer het idee kan ontstaan, dat de Nederland se zendelingen op welk terrein dan ook „bevoogdend" willen optreden. De hervormde zendingsarbeiders in Indo nesië vervullen geen bestuurlijke func ties in de Indonesische kerken, aldus dr. Locher.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 14