„Z-CARS" DORIS DAY ir Portret van „Zing met ons mee" werd „Singt mit uns mit" Realistische Engelse televisieserie, gebaseerd op ware gebeurtenissen Ik hou van vrolijkheid, ik wil vrolijk zijn, ik wil lachen, blij zijn en alle mensen blij maken". Deze woorden zijn van de Ame rikaanse filmster Doris Day. Zelf ongekunsteld, geestig sportief, boordevol spontaneïteit, humoristisch. Niet alleen op het witte doek als de rol dat voorschrijft maar thuis idem dito. aar- mee is het portret van deze populaire, sproetige filmster wel zo ongeveer geschilderd. Maar er is nog meer over haar te vertellen. Dons werd 42 jaar geleden geboren in Cincinnati. Haar vader was de muziekleraar William Kappelhoff van Hollandse origine Dons zou bal lerina worden; als twaalfjarige trad zij al op. Toen ze dertien was presenteerde ze zich aan Hollywood. Een auto-ongeluk had fatale gevolgen. Zij was zwaar gewond aan beide benen. Zij lag maan den in het ziekenhuis en moest daarna opnieuw leren lopen. Ze was niet uit het veld geslagen en zocht een andere artistieke mo gelijkheid. Zingen! Haar eerste engagement was in een nachtclub. Ze verdiende er 25 dollar per week. De nachtclub-eigenaar was gecharmeerd van de manier waarop zij „Day by Day' zong en liet haar naam veranderen in Day. Voortaan was het Doris Day. Ze zong bij Bob Crosby's band, bij Les Brown, ze trouwde met trombonist Al Jordan, kreeg zoon Terry, scheidde, ging weer bij Les Brown zingen, trouwde met trompettist George Weid er, die zich op zijn beurt van haar liet scheiden, zong in nachtclubs en ontmoette Marty Melcher met wie zij haar derde en laatste hu welijk aanging. Ook haar 24-jarige zoon Terry nu producer bij Columbia Records kreeg de naam Melcher. Doris heeft niet te klagen. Haar vermogen wordt geschat op 15 miljoen dollar. Zij heeft het echter niet op de gemakkelijkste ma nier verdiend. Doris, de filmster-zangeres, heeft hard aan haar carrière gewerkt. Ze acteert nog met dezelfde flair als jaren ge leden, ze is nog steeds geknipt voor rollen van de geestige, impul- sief-naive echtgenote. Ze lijkt geen dag ouder te worden. Ze ge- BIJ DE FOTO'S: Hierboven: De politiemannen van de „Z-cars" (links) Dave Graham (Collin Welland) en (rechts) Herbert Lynch (James Ellis) samen met hun baas, hoofdinspecteur „Charlie" Barlow (Stratford Johns) op onder zoek ergens aan de kust van Engeland. Daar naast: Opnamen voor de aflevering „The Wiz- zers" op een terrein voor goederentransport van de spoorwegen. Hieronder: Tenslotte gaat een „Z-cars"-aflevering de lucht in. Hier de regie kamer van de B.B.C.-t.v.-studio s te Londen, tijdens het maken van de binnen-opnamen. BUITENLANDSE TELEVISIE-SERIES zijn in trek op het Nederlandse scherm. Om er enkele te noemen: de veelzijdige minnaar, inspecteur van de afdeling moordzaken, miljonair en Rolls Royce-bezitter Amos Burke, Simon Templar alias The Saint, en de Ameri kaanse verslaggever in Hongkong, Glenn Evans. Eén van de series is „Z-cars'Deze komt nu eens niet uit Amerika maar uit Engeland. Meteen bij de eerste af levering al was duidelijk een andere aanpak te bemer ken. De makers van deze serie hebben getracht de kij ker met verschillende mensen, verschillende karakters te laten kennismaken. Anders dus dan in de serie rond Amos Burke, die het van uiterlijke en oppervlakkiger typeringen moest hebben, waardoor de politiemensen van Los Angeles met de vreemdste individuen in aan raking kwamen. De „Z-cars" zijn de Britse mobilofoon-politieauto s, die hier bekend zijn onder de naam: vijfmaal-acht. En Z-carsis wel één van de meest realistische series. Het verschil met de doorsnee Amerikaanse series op misdaadgebied is (uitgezonderd dan de serie „The un touchables" met Eliot Ness), dat de tv-geschiedenissen, die de politiemannen van de Z-cars beleven, in acht van de tien gevallen gebaseerd zijn op ware gebeur tenissen. Johnny Holshuijsen: muzikale ambassadeur mffliiiHiunmitfliimflminmminffliHKminmnfflwiminHiimni 8 niet een vrijwel voortdurende publiciteit, maar maakt er geen misbruik van. Een interview met haar is vrijwel uitgesloten. Ze zorgt niet voor stuntjes, ze bezoekt geen premières, zij vertoont zich niet op liefdadigheidsfeesten. Dat alles bezorgt haar wel kritiek. Maar Doris wil ook nog wel eens zoiets als mevrouw Mel cher zijn. Ze speelde in verschillende films (o.a. Pillow Talk, 1 hat touch of Mink, Please don't eat the daisies, Love me or leave me, Do not disturb). Ze zong tientallen liedjes, die op langspeelplaten, e.p.'s en singles werden opgenomen. (CBS). Henny Sehoute ge autoriteiten verrukt over het resul taat. Hierin konden zij geloven, want dit was echt. Dit was de wereld waarin zij dagelijks hun moeilijke en veel eisende werk moesten doen. Sinds die tijd heeft Elwyn Jones menigmaal meegereden met de Liverpoolse politie patrouille en één keer, bij toeval, de kans gehad een hele opsporingsoperatie van het begin tot het einde te volgen. AAN HET HOOFD van de mannen van Z-cars staat de lang niet gemakke lijke hoofdinspecteur Charles Barlow. In het dagelijks leven is hij Stratford Johns, de eigenaar van het drukke St. Martin Hotel in het hart van Londen. Hij helpt zijn vrouw, de actrice Nanet te Ryder, bij haar werk in de leiding van het hotel als hij niet voor de t.v.- camera's staat. Sinds 1948 is Johns een acteur. Hij komt uit Zuid-Afrika en kocht zeven jaar geleden het hotel om buiten zijn acteerwerk in contact te blijven met de mensen-van-alledag. Daarvoor zorgen Cecil Lindsay en Bill Prendergast. Zij dragen het mate riaal aan uit de werkelijkheid en uit hun eigen ervaringen. Cecil Lindsay was namelijk oorspronkelijk hoofd van de misdaadrecherche in het district Lancashire. Bill Prendergast was in specteur van politie in de havenstad Li verpool. Beiden hebben zo het een en ander gezien en meegemaakt tijdens hun politionele loopbaan. Elwyn Jones, die de draaiboeken van de serie schrijft zegt daarover, dat de meeste misdaadschrijvers zo nu en dan eens meerijden met de vijfmaal-acht en daaruit hun inspiratie opdoen voor hun harde verhalen. Dat is anders met Lindsay en Pren dergast, die bijna dag en nacht op hun politieposten waren. Evenals hun Ne derlandse collega's van de vijfmaal- acht raakten zij in de meest dagelijkse gebeurtenissen verzeild en werd hun werk een vak vol verrassende routine bezigheden. Het is in interwiews met politiemensen vaak gezegd, wie op zoek is naar „romantiek" in het speurwerk kan beter een goed detectiveboek pak ken. Toch heeft de gewone burger nau welijks enige notie over wat de politie mannen van de mobilofoonauto's dage lijks meemaken. Met de t.v.-serie „Z- cars" krijgt men de gelegenheid een kijkje achter de schermen te nemen. De produktieleiders van de B.B.C. heb ben kosten noch moeiten gespaard om het zo eerlijk en „natuurgetrouw" mo gelijk voor te zetten. De werkelijkheid van de t.v.-serie is wel zo „natuurgetrouw" de realiteit van het echte politiewerk, dat er brie ven van verontwaardigde kijkers bin nenkomen met kritiek op o.a. hoofdin specteur Barlow, omdat deze bullebak zijn mannen zo ringeloort. Gevraagd aan een echte politieman, wat hij van de t.v.-inspecteur dacht, antwoordde deze diplomatiek: „We hebben alle maal wel onze Barlows!" De Engelse politie geeft volledig medewerking aan de „Z-cars -serie. Nadat zij kennis had genomen van de eerste afleveringen, waren de aanwezi- imnnnnnnnni De bemanningsleden van de Z-cars zijn: Blackitt (in het dagelijks leven: Robert Keegan), Glyn Hicks (Michael Forest), Fancy Smith (Brian Blessed), Jack Weir (Joseph Brady), Herbert Lynch (James Ellis), Dave Graham (Colin Welland) en dan zijn er nog po litieman Sweet (Terence Edmond) en rechercheur John Watt (Frank Wind sor). Zij hebben allen veel plezier in hun rollen van politiemannen en weten de bewaarders van orde en veiligheid met overtuiging op het scherm te bren gen. Frank Windsor (Watt) zat al eerder in het toneelvak en James Ellis (Lynch) verliet de universiteit voor n acteursopleiding. Hij had, voordat hij Z-cars deed, een eigen toneelgroep in Noord-Ierland. Eigenlijk heeft alleen Terence Edmond (Sweet) een goede acteursopleiding met zijn studie aan de Koninklijke Academie van Dramatische Kunst. Brian Blessed maakte, voor hij poli tieman Fancy Smith werd, doodkisten voor een begrafenisondernemer. Eens had hij de kans om operazanger te worden, maar acteren trok hem meer aan. Hij verzamelt exotische vlinders en studeert astronomie en filosofie. Joseph Brady (Weir) werkte eerst in een hotel, later in het abattoir en werd zeeman voordat hij ging acteren. Bra dy zingt bovendien nog. Er verscheen een plaatje van hem met een song over de Grote Treinroof, die Engeland in augustus 1963 in opschudding bracht Michael Forest (op t.v. Hicks) verza melt antiquiteiten en bestudeert he) zen-boeddhisme, Robert Keegar (Blackitt) deed van alles in zijn lever voor hij bij Z-cars kwam en in zijr vrije tijd mag hij graag schilderen er zwemmen en Collin Welland (Graham) ten slotte houdt van rugby en is cap tain van het Show Business team. Elwyn Jones, die de werkelijkheid pasklaar voor het beeldscherm schrijft maakt zich geen zorgen over de toe komst van deze t.v.-serie. Zolang di echte politie nog elke dag handen rol werk heeft, zal er werk blijven voor Elwyn Jones envoor de mannen van „Z-cars"H met de Duitse en Oostenrijkse radio, want het contract is zojuist verlengd. Dan moet Holshuijsen weer iedere maand zorgen voor een vijfentwintig minuten durend repertoire van oude en bekende liedjes, die hij voor „De Windmolens" en zijn zanggroepje moet arrangeren. De vaste omroepster -ook al zes jaar lang en tevens produktieleidster van het programma, is de in Duitse omroepkringen zeer bekende Renata Callani, getrouwd met de populaire ra dio en tv-artiest Paul Kuhn. Zij heeft ook voor de televisie gewerkt, oa. in het actualiteitenprogramma „Hier und Heute", maar legt zich nu alleen toe op radiowerk. Zij werkt niet alleen voor de Westdeutsche Rundfunk in Keulen, maar is overal te vinden, waar belangrijke radioprogramma's worden gemaakt. Of het nu in Berlijn is, in Bremen of in Hamburg. Het Is een verheugend feit, dat de vakkennis van Johnny Holshuijsen bij onze oosterburen zo'n voortdurende waardering ondervindt. In dat land staat een goed musicus hoog genoteerd. Dikwijls vraagt men hem advies over Nederlandse musici en orkesten, waar door hij, zonder dat het officieel wordt opgemerkt, kan fungeren als Neder lands muziekambassadeur. V.l.n.r.: John de Mol, Dick Doorn, Renata Callani, Truus Koopmam, Johnny HolshuijsenAnnie Palmen en Jenny Roda. Was de TV leuk vanavond? sm?ts Niks bijzonders, zoals gewoonlijk! Het destijds populaire A\ RO- radioprogramnia Zing met ons mee, dat wekelijks werd gebracht door het orkest de Windmolens van Johnny Holshuijsen met een aantal vaste solisten, draait reeds gedurende zes achtereenvolgende seizoenen in Duitsland en Oosten rijk. Iedere maand brengt Hols huijsen namelijk zijn radio pro gramma „Singt mit uns mit voor de Westdeutsche Rundfunk in Keulen. Dit programma wordt steeds door de Oostenrijkse radio overgenomen. „Sing mit uns" is niet helemaal het zelfde als het „Zing met ons mee", dat bij de AVRO bijna 150 uitzendingen haalde. De muziek is meer aangepast aan de Duitse smaak. Dat wil niet zeg gen, dat De Windmolens en het vaste zanggroepje, bestaande uit Jenny Roda, Truusje Koopmans, Annie Palmen, Dick Doorn en John de Mol, dan alleen maar Duitse liedjes ten gehore bren gen, want het repertoire is internatio naal. Deze maand hebben Johnny Hols huijsen en zijn medewerkers hun ne genenvijftigste opname van „Singt mit uns mit" gemaakt en daarmee het zes de achtereenvolgende seizoen afgeslo ten. Deze opname wordt in juni uit gezonden. Op 13 september begint het zevende jaar van de samenwerking

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19