1 y HARENSE HUISVROUW HEEFT IJZIGE HOBBY ¥E@ÜW Mevrouw Bom: „Ik wil dolgraag eens aan de zuidpool rondkijken" s De Spaanse vrouw: Bindend element in een vrijechaotische mannen-samenleving >A" door HENNY SGHOUTE Bitter beeld 1966 ZATERDAG '^4 „ZOU MAMMIE NOU naar zó'n koud land willen?" De achtjarige Maria Bom wijst met haar vinger tje naar een plaat waarop een ijs berg aan de Zuidpool staat. Ze had even daarvoor nog gezegd dat het zo verschrikkelijk koud was, de af gelopen winter. Toen de Ooster- weg, waaraan zij woont, geïsoleerd was door hópen sneeuw. Bijna on gewoon voor ons land. „Zo koud aan je hoofd, joh, met die harde wind". En nu wil haar mammie naar een nog veel kouder land. Naar de Zuidpool. Wil mammie? Ja„Nou, pfft, ik zou het niet doen hoor", zegt Maria. Ze bladert verder in het Zuidpoolboek. Er staan nog mooie poolhonden in, en //Tl *3 iglo's en onderzoekers, van wie je de gezichten niet eens meer kan zien omdat er sneeuw en ijs op kleeftMaar ook prachtige kleu renplaten, fascinerende opnamen van de natuur aan de bittere Zuid pool. Zo ook confronteert ze zich met de bijzondere hobby van haar moeder: de Zuidpool met in het verre verschiet een expeditie daar heen. DE EMANCIPATIE VAN DE VROUW in Spanje heeft een andere weg ingeslagen dan elders in Europa. In de meeste landen groeit een volledige aanvaarding van de vrouw op allerlei terreinen van de samenleving. In Spanje is het accent veel meer op het typisch vrou welijke komen te liggen. De vrouw heeft meer vrijheid gekregen zichzelf te zijn. Zij heeft echter nog (steeds) geen toegang gehad tot de wereld van de arbeid die de mannengemeenschap voor zichzelf opeist. Vrouwen arbeid is voor Spanje nog altijd secundaire arbeid. Het fabrieksmeisje is een wezen van lagere orde, dat met moeite in de maatschappij wordt aanvaard. M E I ''y...: r Het vooruitzicht: leden van een Zuidpool-expeditie zijn dik inge pakt bezig met onderzoekingen. De adspirant-Zuidpoolreizigster voor haar huis in het Groningse Haren. De afgelopen winter leek het hier een beetje op de Zuidpool. Bull dozers moesten sneeuw ruimen om een pad te maken. ergste van alles is wel de blizzard. De orkaan van sneeuw die ook ijs- en sneeuwkorrels voortjaagt met snelheden van 150 tot 250 km. Een koude hel gelijk. Maar er is ook een vredig beeld van de Zuidpool: dat van zeehonden, walvissen, meeuwen, pinguins („Ik ga er niet heen om de pinguins een handje te geven, maar voor de wetenschap"). Wie zou er na deze beschrijving niet afschrikken om er nog heen te gaan? Behalve dan mis schien de stoere kerels, die koste-wat het kost onderzoekingen willen ver richten. Maar dat is nog geen reden voor mevrouw Bom om nee te zeggen te gen een „uitje" naar haar geliefde ge bied. Ze heeft zich zó in de materie verdiept dat er geen weg terug is. Bo vendien heeft ze publiciteit gehad en zou niemand kunnen teleurstellen. Maar wat is publiciteit voor haar? „Ik heb er zelf niets aan. Alleen ben ik blij de gelegenheid te krijgen om er de nadruk op te leggen dat een huis- 'a-i T-$»-V ,y .v - r j ,v. v. ".w •W-Xy," V - ,.V Xv.\ - Av;, - -.va .v y -oTy. -- -:«>y VV" a v - AKy.'--. ,v.-.< v.w vrouw er iets bij moet doen, terwille van gezin en omgeving èn terwille van zichzelf. Een liefhebberij houdt je fris en de mijne is wel de meest verfris sende die ik me kan indenken!" ONDANKS DE vastbeslotenheid eens voet aan de witte Zuidpoolwal te zetten, blijft het allemaal een hobby. Daarvoor werd de kiem in de HBS- tijd („de aardrijkskundeleraar vertel de zó boeiend") gelegd en toen dat boek van de griep eenmaal was „verslonden", was er geen houden meer aan. Bovendien wordt ze gesti muleerd door haar gezin: haar man en Maria (ondanks haar antipathie voor de kou), haar zevenjarige zoon Ruud en vierjarige zoon Watze. De boe- „Ik wil dolgraag naar de Zuidpool", zegt mevrouw L. H. Bom-Ruitinga (45) uit het Groningse Haren. „Dol graag. Het hoeft niet meteen, ik kan best tien jaar wachten. De Zuidpool blijft wel. En ik mag van Henk (haar man, de bouwkundige, red.), als ik maar zorg voor hulp, voor de kinde ren". De liefde voor de Antartica is met een griepje begonnen. Kou bij kou dus. Haar man bracht een boek over de Zuidpool mee. Dat werd in een ruk uitgelezen. Na dat boek kwam nog meer lektuur. Eén van de planken in de boekenkast is bestemd voor internationale lektuur over de Zuidpool. Er staat bijna een meter. Geleidelijk aan komt er steeds meer bij. De knipsels stapelen zich op en moeten nodig geordend worden. „Ik heb eigenlijk een vakantie van drie jaar nodig," zegt mevrouw Bom. AAN DE ZUIDPOOL is het koud. Ongeveer 28 miljoen kubieke kilome ter ijs ligt er. Om dit voor te stel len: dat ls een oppervlakte gelijk aan Europa en Noord-Amerika sa men! De winter is lang en donker. De temperaturen kunnen dalen tot ruim min 90 graden C. Er zijn vul kanen, gletschers en bergketens. Het (Van onze correspondent) Langzaamaan ontworstelen de Spaanse vrouwen zich aan het keurslijf van conventies en tradities van een typische mannenmaat schappij. Vooral bij de vrouw uit de middenklasse is dit zichtbaar te merken. zijn vrouw, want een mens heeft maar een moeder en vrouwen zijn er genoeg. Die zijn er inderdaad genoeg. Span je kent een relatief betrekkelijk hoog percentage ongehuwde vrouwen tussen de dertig en veertig jaar. Vierhonderd vijftigduizend vrouwen in deze leef tijdsgroep zijn vrijgezel; bijna de helft van het totaal van ongehuwde vrou wen. Op een werkende bevolking van ruim elf en een half miljoen zijn twee miljoen vrouwen geregistreerd. Ruim de helft werkt als dienstbode of land- arbeidster. Een kwart verdient haar brood in de kunstnijverheid en slechts tien percent werkt in fabrieken of kan toren. ken en documentatie, de laatste aan- aanwinsten, worden gretig doorgeno men. Uiteraard worden de ontwikkelingen aan de Zuidpool bijgehouden. Want wie weet hoe de kansen liggen om er voor het eerst als vrouw heen te gaan. En niet alleen een die de man nelijke expeditieleden met vrouwelijke en huishoudelijke zorgen omringt. Maar ook een die zich er uit weten schappelijk oogpunt voor interesseert. Het eerste officiële onderzoek werd bijna vijfhonderd jaar geleden gemaakt. De expedities daarheen wer den steeds vaker gemaakt naarmate de eeuwen verliepen. Van recente datum dateren de bemande expeditie-station» (vooral voor weerkundige waarnemin gen). NAMEN ALS AMUNDSEN, Scott, Fuchs en Hillary maakten geschiede nis. Onlangs keerde een Belgisch-Ne derlandse expeditie terug. Er zullen on getwijfeld nog vele na deze volgen. Mevrouw Bom ook? „Ze zitten er niet op een huisvrouw te wachten, ook al heeft die er nog zóveel belangstelling voor." De mogelijkheid die aan toeris ten geboden wordt om de Zuidpool te bezoeken vindt ze niet echt genoeg. „De Amerikaanse schepen leggen er aan en dan kan je even met een pinguin pra ten of een zeehond aaien. Bovendien kan je op een groot gebied lopen. Maar dat bedoel ik ook weer niet. Dat is ge woon te kort. Ik wil er een paar maan den heen en écht op expeditie." IN DE KRINGEN der gegoede bur gers heeft de emancipatie van de vrouw ertoe geleid dat zij haar grotere vrijheid kan gebruiken om steeds meer het fleurige ornament in de sa menleving te zijn. Moeders en dochters van de middengroepen, die voorlopig het meest van de Spaanse economische opleving profiteren, zijn de vertegen woordigsters van de „status". Hun taak is snobistisch te flaneren in de winkelstraten van de grote steden. Daarvoor halen zij wekelijks bij hun onderbetaalde naaister nieuwe toilet ten af en laten hun uiterlijk door kap pers en schoonheidsspecialistes wijzi gen. De afstand tussen hen en de volks vrouw wordt steeds groter. Hoewel of ficieel het aantal werkende getrouwde vrouwen in Spanje klein is, mag men aannemen dat onder de „volksvrou wen" een uitermate groot percentage ongeregistreerde arbeid verricht. Voor al vrouwen van ongeschoolde arbeiders moeten elke kans aangrijpen er een paar peseta's bij te verdienen als land- arbeidster, schoonmaakster of huishou delijke hulp. Zij verdienen daarbij een inkomen dat dikwijls aanmerkelijk minder is dan het officiële minimum loon van de man, ook al leveren zij meer werkuren. VOOR DE SPAANSE wet is de vrouw gelijk aan de man, maar de Spaanse gemeenschap is er een die door de heren der schepping betrek kelijk comfortabel uitsluitend voor hen zelf is ingericht. Taboe voor de vrouw die haar plaats heeft in het huis als echtgenote en verzorgster van de vele kinderen. In deze mannenmaatschap pij bestaat een grote scheiding tussen het huiselijk leven en het openbare, tussen woning en arbeid. Daartussen ligt de vrije tijd, die door de Span jaard in zijn eigen omgeving, buitens huis wordt doorgebracht. Voorname lijk in de taveerne (waar hij domino speelt), rond het voetbalveld of de are na, of gewoon op straat. De open lucht is het grootste vergaderlokaal dat Spanje kent. De maatschappelijke status van de Spaanse vrouw wordt bepaald door haar eigen persoonlijkheid. In de rela tie met de man is haar houding voor namelijk defensief. Het is haar door ouderwetse opvoeders en verdedigers van een antieke moraal ingeprent dat de man een belager is die des te ge vaarlijker wordt wanneer zij zich op zijn terrein gaat bewegen. Daardoor laat de Spaanse vrouw zich gemakke lijk terugdringen tot haar huis, dat haar eigen bolwerk is. ONDANKS pogingen tot emancipatie van de vrouw, is de laatste halve eeuw haar positie niet wezenlijk veranderd. Uiterlijk lijkt de Spaanse vrouw mee te gaan met de evolutie van de. laatste vijfentwintig jaren in Europa. Steeds meer meisjes studeren aan de Spaan se universiteiten. In de sport excelleren vele Spaanse vrouwen. Zij gaan met de mode mee en lezen meer dan vroeger. Het aantal werkende vrouwen neemt snel toe. Maar dit zijn in dit geval uiterlijke verschijnselen. De meeste psychologen die zich met de positie van de Spaanse vrouw bezighouden, zijn het erover eens dat haar mentali teit niet evolueert. Daarbij wordt zij beslist niet door de mannenmaatschappij geholpen. On langs hoorde ik een parlementslid over de vraag of vrouwen tot de rechterlij ke macht moeten worden toegelaten, verklaren: „De natuurlijke bestem ming van de vrouw is het huwelijk. Zij dient voor haar huis te zorgen en niet voor het paleis van Justitie". Een ander voegde daaraan toe: „Het recht om te oordelen is niet aan de vrouw maar aan de man voorbehouden." DE SPAANSE VROUW vormt het bindend element in de vrije chaotische mannensamenleving. Zonder veel pre tenties doet zij het zwaarste werk. Zij is de goedkoopste arbeidskracht in de landbouw, drijft haar kleine negotie en verzorgt haar gezin onzichtbaar voor de buitenwereld, dienstbaar aan de man. Door dit zorgende leven ziet de Span jaard haar altijd meer als moeder dan als vrouw. Een oude anekdote vertelt dat bij een schipbreuk, de Spanjaard eerst zijn moeder zal redden en dan m *i: wm& immtÊÊi De veertienjarige Jill Parker uit New York City poseert hier, na een bang avontuur, met haar vader en haar lievelingshond, de poedel Gigi. Jill namelijk kreeg op een nacht ongewenst bezoek van een insluiper. De man was zo brutaal dat hij bij haar in bed kroop. Jill deed drie kwartier lang of zij sliep, terwijl Gigl alsmaar blafte. Eindelijk werd Jill's vader wakker. Hij ging naar de slaapkamer van zijn dochter waar hij het ongure individu vond. De man kon op het politio- bureau uitslapen en Jill in haar eigen kamer. Maar nu alleen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21