Problemen rond het Warschau-pact Russische pers „bevestigt" spanning Moskou - Boekarest m President Johnson saboteert de Franse kembomplannen K<>p- Geen colleges meer in Leuven Britse handelsvloot vaart niet. meer Van dag tot j Maandag wellicht vredesoverleg VN gaf in 1965 402 miljoen uit voor ontwikkeling Wapens uit China naar Palestina? Britse vliegtuigen radioactief besmet ramm eg ZATERDAG 21 MEI 1966 Geen snelle afbraak w 1 lelpt altijd FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS PARIJS President De Gaulle oogst met zijn eenzijdige beslissing om Frankrijk uit de NAVO terug te trekken een steeds grotere storm. Na dat de Westduitsers bij monde van minister Schroder, getuige de laatste notawisseling tussen Bonn en Parijs, vastbesloten bleken het spel met als inzet de Franse troepen in de Bonds republiek „hard" te spelen, heeft Washington, afgelopen nacht, een embargo afgekondigd op elektroni sche rekenmachines die Frankrijk niet kan ontberen om zijn a- en h- bom-plannen verder af te werken. Maleisisch-Indonesisch - (Van onze redactie buitenland) 's Werelds grootste handelsvloot de Britse is wit de vaart. Een staking heeft haar hijna 22 miljoen ton lamgelegd. De slagaderen die Groot-Brittannië via de oceanen verhonden met alle delen van de wereld zijn doorgesneden. Een conflict dat reeds jaren dreigde, is uit- qebarsten. De 63.000 leden van de Zeeliedenhond National Union of Seamen zijn onder leiding van Bill Hogarth gewikkeld in een strijd op leven en dood met de Redersorganisatie, de Shipping Federation. De ge volgen van het gevecht worden in het land sterk gevoeld. De klappen die gegeven worden, zijn over de hele wereld te horen. Grote verwachting Intern gevecht Methodiek D« stijging van het gehalte aan radio activiteit in de lucht, veroorzaakt door kemproeven, heeft ten tijde van de on gebreidelde Russische en Amerikaanse kemontploffingen grote ongerustheid te weeggebracht, die tenslotte mede heeft geleid tot het door Kennedy en Kroesjt- ijev tot stand gebrachte verdrag tot stop- setting der proeven. De beide genoemde mogendheden wa ren volgens deskundigen trouwens op het punt gekomen, waarop voortzetting der proeven meer een intimidatie dan een technische noodzakelijkheid zou hebben betekend. Dit laatste moet aan het oor deel van ingewijden worden overgelaten, maar men kan aannemen dat de ontwik keling van het atoomwapen in beide lan den niet „ontijdig" is geremd door de af spraak. China en Frankrijk echter zijn nog lang niet op het punt, dat zij zich bij die af spraak «uilen aansluiten. Misschien heeft de technische vervolmaking van het atoomwapen de voortzetting der proeven nodig misschien ook hebben Parijs en Peking in verband met hun politieke koers het effect van atoombomontploffingen harder nodig dan de technische ervaring. Voor deze veronderstelling pleit de ta melijk nuchtere redenering, dat ingeval van bereidheid tot stopzetting der proeven de technisch wèl volleerde mogendheden de andere de nodige technische gegevens zouden kunnen verschaffen. Maar dat zal niet de bedoeling van Frankrijk en Chi na zijn, afgezien nog van de vraag of de Russen en Amerikanen er iets voor zou den voelen. Het effect van de atoombomontploffin gen is politiek gezien een soort van vlag vertoon, dat de verkondigde politieke be ginselen der beide landen moet ondersteu nen. Peking wil duidelijk maken dat het zal terugslaan als het zou worden aange vallen. Frankrijk wil tonen dat het zijn eigen boontjes weet te doppen en niet aan de Amerikaanse achterdeur wenst te blij- ben bedelen. Maar dit vlagvertoon kost enorme som men geld en een groot deel van de na tionale inspanning. Het kost een stuk wel vaart dat beide landen best zouden kun nen gebruiken. En tenslotte kost het de wereldbevolking weer een beetje van haar luchtzuiverheid. Parijs is blijkbaar van plan binnenkort weer een aantal proefontploffingen te or ganiseren, en Peking maakt al evenmin aanstalten ermee op te houden. Uitbrei ding van het verdrag tot stopzetting der proeven en daarna het afgrendelen van de „atoombomclub" zijn doeleinden die op het ogenblik de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten tot roerende eensgezindheid brengen. De ontwaarding van hun eigen atoombomvoorraden en het toenemen van het gevaar van een onverhoedse atoom bomoorlog door vergissingen of ongeluk ken brengen hen ertoe, te zoeken naar een formule die praktische mogelijkheden tot een verdrag zou leveren. Zij hebben daarbij uiteraard de mede werking van alle mogendheden die geen atoombommen hebben, wensen te bezit ten of te maken. Maar de naties die nog iets zien in het politieke effect en dat ef fect bijzonder hard nodig hebben, probe ren de „bus te halen" voordat zij ge dwongen zullen zijn de noodzaak tot zulk een verdrag te erkennen. Dat zijn dus Frankrijk en China, maar wellicht komen daar nog ettelijke kandidaten bij. Een atoombommogendheid in Afrika bijvoor beeld zou de situatie in dat werelddeel aanmerkelijk kunnen wijzigen, een atoombombezitter in Zuid-Amerika niet minder voor wat dit werelddeel betreft. De wereld bevindt zich daardoor op het ogenblik op een gevaarlijk kruispunt. Een zeker evenwicht in de atoommachts verdeling zou het meest wenselijke zijn, maar de ongewisse gang van zaken wijst eerder in de richting van een onevenwich tige en nog niet tanende uitbreiding van atoombambezitters, waarbij rekening moet worden gehouden met het geduchte gevaar dat de atoomwapenen in verkeer de handen vallen en onheilspellende machtsdromen verwekken in breinen die van gewetensdrang weinig last hebben. Een snelle, doelbewuste en eensgezinde actie van de grote mogendheden van van daag zou dat gevaar kunnen bezweren. De kleinere zullen er in eigen belang luid en onophoudelijk op moeten aandringen. Advertentie (Van onze correspondent) MOSKOU. Al hebben de Roe menen ontkend, verlangens naar ver anderingen van het Warschau-pact te hebben geuit, in de kring van \V es- terse waarnemers in Moskou is de indruk dat meningsverschillen tussen Roemenië en de Sovjet-Unie bestaan niet weggenomen. Omdat in de com munistische pers nu eenmaal zelden op Westelijke persberichten wordt gereageerd, moet vooral worden gelet op de vorm van de reactie, namelijk die officiële Roemeense ontkenning. Men mag er in zekere zin een beves tiging in zien dat in het gesprek dat de partijleiders Brezjnev en Ceau- sescu onlangs in Boekarest hebben gevoerd, problemen rond het War schau-pact aan de oppervlakte zijn gekomen. Een indirecte bevestiging daarvan vindt men overigens toch ook in de Russische pers. Dagenlang werd over Brezjnevs Roemeense uitstapje met geen woord ge rept. Pas toen de partijleider was terug gekeerd, kwam het Russische persbureau met een korte, nietszeggende mededeling over de reis. Maar nu melden Pravda en Izvestia in opvallende „opmaak" dat de Roemenen zich hebben uitgesproken voor de noodzaak het Warschau-pact in stand te houden, omdat nu eenmaal de „agres sieve imperialistische politiek" voort duurt. De Russische krantelezer, die er zich niet van bewust is geweest dat men in Boekarest andere opvattingen over het Pact van Warschau zou kunnen hebben dan in Moskou, moet deze ongemotiveerde bekentenis te denken geven. Kort geleden, toen in Moskou en in de andere landen van het Warschau-pact de elfde verjaar dag van deze organisatie werd gevierd, konden (zou hij zich nu bovendien kunnen herinneren) geen Roemeense stemmen ten tonele worden gevoerd. In Boekarest had men die belangrijke datum niet toe vallig vergeten. ALS MEN NU in de Roemeense hoofd stad denkt aan een tactisch terugtrekken wat de samenwerking van het pact be treft, behoeft dat echter nog niet te be tekenen dat er iets verandert in de stra tegische lijnen van de Roemeense buiten landse politiek. Geen realistische westelij ke waarnemer verwacht dat Roemenië een snelle afbraak van het Warschau-pact heeft voorgesteld of ook maar overwogen. De gaullistische gedachtengang, volgens welke de tijd van de militaire bondgenoot schappen in Europa voorbij is, leeft in het oosten nog niet. Dat is bij voorbeeld ge bleken uit verschillendee verklaringen onder andere van Russische zijde, dat het Advertentie K2r Warschau-pact zou kunnen worden afge- broken, wanneer de NAVO ophoudt te be-1 staan. De Roemenen ondersteunen dit stand-1 punt, dat hun echter niet verhindert het eigen standpunt duidelijk te maken. Dat is door partijleider Ceausescu op 7 mei voor het eerst overduidelijk geformuleerd: „Een van de hindernissen voor de samen werking tussen de volken vormen de mi litaire blokken, het bestaan van militai re steunpunten en de stationering van troepen van enkele landen op het grond gebied van andere landen. Het bestaan van deze blokken en de aanwezigheid van buitenlandse troepen zijn anachronismen, niet verenigbaar met normale betrekkin gen tussen de staten." Het zijn duidelijke woorden, waarover men, alle officiële de menti's ten spijt, nog niet uitgesproken kan zijn. m DUCES (Van onze correspondent) Vooral die laatste maatregel, die soms wel eens vaag in de lucht heeft gehan gen, maar waarmee tot dusver door de Amerikanen toch nooit openlijk werd ge dreigd, belooft president De Gaulle nu een lelijke peer te zullen stoven. Het Franse ministerie van Defensie had al lang geleden twee van die Amerikaanse machines besteld en als die bestelling nu plotseling niet wordt uitgevoerd dreigen De Gaulles kernplannen jaren achterop te zullen geraken. Een tegenslag, die de Franse president moet incasseren, juist op het moment dat nieuwe experimen ten met kernbommen in de Stille Zuidzee door Parijs waren aangekondigd. Een aankondiging die in Japan en in ver scheidene Zuidamerikaanse landen trou wens ook al stormen van protesten tegen Frankrijk heeft ontketend. PRESIDENT JOHNSON heeft zijn em bargo-beslissing, die dus openlijk tegen Parijs is gericht, ook nog in een ander opzicht met scherp gevoel op het politiek- psychologische moment afgestemd. In de motivering van de beslissing beroept de Amerikaanse regering zich op het ak koord dat ze indertijd met de Russen had getekend, om in geen enkel opzicht mee te werken aan de kernwapenplannen van andere landen. Nu president De Gaulle zich opmaakt naar Moskou te trekken om de nieuwe Frans-Russische vriendschaps banden nauwer aan te halen, blijkt het Witte Huis zich dus eensklaps die clausule te herinneren. KOELA LOEMPOER (Reuter en AP) Maleisië heeft Indonesië voorgesteld de vredesbesprekingen maandag te beginnen. Het staat al vast dat de plaats van sa menkomst de Thailandse hoofdstad Bang kok is. Een vliegtuig van de Maleisische luchtmacht staat al klaar om de Malei sische delegatie naar Bangkok te brengen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Adam Malik heeft verklaard dat Indonesië een officiële kennisgeving van Maleisië moet ontvangen voordat de vredesbesprekingen tussen beide landen kunnen beginnen, zo meldde radio Dja karta gisteren. LEUVEN (Reuter) Het curatorium van de universiteit van Leuven, heeft be sloten, in verband met de studentenrel letjes, voor de rest van het academisch jaar de colleges op te schorten. Het be sluit treft zowel de Vlaamse als de Waalse studenten. Het curatorium heeft voorts meegedeeld dat alle studenten, die schuldig zijn bevonden aan gewelddadig heid, van de universiteit zullen worden verwijderd. De Vlaamse studenten van Leuven wil len dat alle Franssprekende studenten worden overgeplaatst naar een nieuwe universiteit in Waver. Vlaamse studenten van Leuven hebben gisteren van winkels ruiten ingeslagen en muren besmeurd met rotte eieren en to maten. Meer dan twintig studenten werden vandaag gearresteerd. Twintig raakten er gewond bij de botsing met de politie. De universiteit deelde mee dat de colle ges tijdelijk gestaakt zijn en dat alle stu denten die zich schuldig maken aan ge weld verwijderd zullen worden. Gasturbinetreinen. Met ingang van april 1967 wordt op het traject Montreal-To- ronta een gasturbine-trein met een top snelheid van 257 km per uur door de Canadese staatsspoorwegen in bedrijf gesteld. NEW YORK (AFP) In 1965 hebben de beheerders van het speciale fonds en het programma voor technische bijstand van de Verenigde Naties in totaal ruim 402 miljoen gulden uitgegeven voor de fi nanciering van meer dan drieduizend ont wikkelingsprojecten in honderdvijftig lan den en gebieden. Het grootste deel daar van ging naar Afrika (33,4 percent), ge volgd door Azië (27 percent) en Latijns Amerika (24 percent). GAZA (Reuter) De voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Ah med Sjoekairi, heeft in Gaza meege deeld dat China zijn organisatie van wa pens voorziet. Hij zei voorts dat een aan tal Palestij nen een militaire opleiding in China ontvangt. De Palestijnse organisatie werd kort na de oorlog tussen Joden en Arabieren, in 1948 opgericht met het doel Arabisch- Palestina, dat nu grotendeels tot Israel behoort, te heroveren. Hoeveel Palestij- nen in China worden opgeleid deelde Sjoekairi niet mee. LONDEN (AP en AFP) Twee vlieg tuigen van de „British Overseas Aircraft Corporation" (BOAC) zijn „besmet" door radioactieve neerslag van de derde Chine se kernproef. De graad van de radioacti viteit ligt volgens de Britse luchtvaart maatschappij lager dan die, welke op alle Boeings-707 werd geconstateerd na de Amerikaanse en Russische kernproeven in de jaren 1961 en '62, aldus de mededeling. De Amerikaanse regering heeft meege deeld dat de recente Chinese kernproef veel sterker was dan oorspronkelijk werd gedacht. In een bekendmaking van de commissie voor kernenergie staat dat bij de ontplof fing op 9 mei een kracht van zeker 200 en mogelijk 500 kiloton 200 tot 500 duizend ton t.n.t. is vrijgekomen. De voorlopige raming die op 11 mei werd ge geven was 130 kiloton. Wie is Bill Hogarth? Hij is de secre taris-generaal van de Britse Zeelieden- bond. Hij is en dat zegt veel meer een integer man, 55 jaar. Hogarth is een Schot, zoon van een ketelma ker. Toen hij zestien was voer hij reeds als scheepsjongen. Hij bracht het tot bootsman. In 1960 werd hij secretaris-generaal. Een niet-erkende staking bracht hem op die centrale plaats in de organisa tie. Een vakbond die wat mentaliteit en methoden betreft het tijdperk van de klipperschepen nog niet te boven was gekomen. Bovendien waren de verhoudingen in de Zeeliedenbond ver ziekt, doordat de dictatoriale richtlij nen van Havelock Wilson die in 1911 de enige officiële staking van de bond leidde, nog steeds werden gevolgd. De extremisten hadden de bond in hun niets en niemand ontziende greep. Er was een afgrond ontstaan tussen de leiding en de leden. Wilson, een kreupele man, xeed in een kostbare Bentley. De topgifuren hadden grote inkomsten. De arbeidsvoorwaarden en de toestanden aan boord van de Britse koopvaardijvloot waren tezelfdertijd verbijsterend slecht. Dat alles leidde ertoe dat het Britse vakverbond de Trade Union Congress de Zeelie denunie royeerde. In 1960 bracht een meerderheid van de leden Hogarth aan de macht, om dat zij van hem verwachtten dat hij erin zou slagen binnen de organisatie normale toestanden te scheppen. Ho garth heeft die verwachting niet be schaamd. Men heeft hem echter niet de tijd gegeven zijn reorganisatie-pro gramma rustig uit te voeren. Orde op interne zaken stellen, was niet eenvou dig. Bovendien had hij geen enkel me despel van de zijde van de Reders-Fe deratie, waar de opvattingen zo moge lijk nog antieker waren dan bij de Zee liedenbond. Hogarth heeft in vijf jaar veel be reikt. Maar hij heeft steeds onder druk gestaan van de machtige en vooral in vloedrijke groep extremisten in de or ganisatie, zoals de communist Gordon Norris. Hij heeft dus een gevecht gele verd tegen de tijd. Dat gevecht heeft hij verloren. De staking is Hogarth op gedrongen. Hij voelde er niet voor. Hij besefte dat da belangen van het land, van de bond en zijn leden en van het gehele volk door een staking ernstig zouden worden geschaad. Naast Hogarth heeft men nu een „uitvoerende raad" geplaatst. Die zet te de staking door. Vele grieven van die raad hebben een rèdelijke basis. De Britse zeelieden vormen een achterge bleven groep. Jarenlang was er van echt overleg met de reders geen spra ke. Die deden precies wat zij wilden zonder zich om de belangen en de ge rechtvaardige verlangens van de zee lieden te bekommeren. De klassenstrijd mentaliteit overheerste en overheerst nog steeds in het Britse sociaal-econo mische leven. Het is duidelijk dat de leden van de bond het stakingsparool vrijwel una niem zullen nakomen. Het is nog dui delijker dat zij beslist niet eensgezind zijn over de vraag, of dat parool ge geven had mogen worden. Het lijkt niet uitgesloten dat de zee lieden het gevecht zullen winnen. Op de reders wordt zware druk uitge oefend toe te geven aan de eis van kortere werktijden en andere facilitei ten, waarvan het effect overeenkomt met een loonsverhoging van zeven tien percent. Reeds zouden drie grote rederijen te kennen hebben gegeven William Bill voor al zijn bondsmakkers Hogarth is dag en nacht te vinden op het hoofdkwartier van de Britse Zeeliedenbond in de Londense wijk Clajpham. De berichten over de bewegingen van de Britse handelsvloot stromen bij hem binnen. Bill Hogarth is er zeker van dat de leden van de organisatie allemaal het stakingsparool volgen. dat zij wel bereid zijn de eisen in te willigen. Hogarth heeft sterk gepleit voor aan vaarding van de tussenoplossing om de verlangde loonsverhoging in drie jaar door te voeren. Hij was en is zich be wust van het feit dat een plotselinge loonsverhoging van zulk een omvang voor vele rederijen het rendement in deze gevoelige Britse bedrijfstak is gemiddeld drie percent van het ge- investeerde kapitaal niet te dragen is. Bovendien weet hij dat zulk een plotselinge kostenverhoging on vermijdelijk tot aanzienlijke prijsver hogingen voor de Britse consument zal leiden en de Britse exportpositie zal aantasten. Hogarth is een revisionist. Hij wil de belangen van „zijn mensen" behar tigen op een wijze die de economische positie van Groot-Brittannië onaange tast laat. Dat is ook van niet geringe betekenis voor de Britse zeelieden. Hij wil verstandig te werk gaan, gematigd. Niet, omdat hij zo bijzonder gesteld is op de reders-als-groep. Maar wel, omdat hij weet, hoe wankel de Britse economie is. Als die in een lawine van loon- en prijsverhogingen terecht komt zijn het in de eerste plaats de loontrek- kenden en kleine rentetrekkers die de slagen krijgen. De staking is een gevolg van een in terne machtsstrijd in de Zeeliedenbond. Een strijd die in feite gaat over de vraag, welke methoden moeten worden gebruikt om de sociale positie van de Britse zeelieden te brengen op het punt waarop zij in 1966 hoort te zijn. Hogarth heeft in eerste instantie dat gevecht verloren. Groot-Brittannië heeft met hem verloren. Of hij de laat ste slag ook zal verliezen, hangt af van de wijze waarop de Reders Federatie tegenspel levert. Het tragische is bo vendien dat de Zeeliedenbond door zijn actie de Labourregering tegenover zich moet vinden, ondanks het feit dat die regering tenvolle begrip heeft voor de rechtvaardigheid van de eisen van de bond om zijn leden gehonoreerd te zien als volwaardige Britse burgers. Wilson en de zijnen kunnen echter hun economische politiek niet laten doorkruisen door de actie van een groep loontrekkenden, hoe belangrijk ook. Er staan veel grotere belangen op het spel dan die van de zeelieden of de reders alleen. Kernproef. De Amerikanen hebben op het proef ter rein in Nevada weer een onder grondse kemproef genomen, de twintig ste dit jaar. I Gul. Een Schot die onbekend wenst te blijven heeft een half miljoen gulden geschonken aan het „World Wildlife Fund", een internationale instelling die de in het wild levende dieren voor uit sterven wil behoeden. Het is de op een na grootste gift aan het fonds, waarvan prins Bemhard voorzitter is. Dubbeldeks. Deze zomer gaat men in Pa- rijs een proef nemen met dubbeldeks autobussen op twee lijnen in de buiten wijken. Om het vervoer in de drukke binnenstad te verbeteren, zullen kleine bussen van 30 a 45 plaatsen wor den ingezet. Ontslagen. De bevelhebber van het derde Braziliaanse leger, generaal Alves Bas tos, is van zijn post ontheven. Hij had in een toespraak critiek geleverd op president Castello Branco en de Brazi liaanse regering. Ongeregeldheden. In Romana, negentig kilometer van de hoofdstad der Domini caanse Republiek, zijn gisteren een kind gedood en verscheidene mensen gewond tijdens botsingen tussen voor- en tegen standers van dr. Balaguer, kandidaat van de Reformistische Partij voor het presidentschap. Roof. De Londense politie zoekt naar een dief die twee rechters van hun porte feuille heeft beroofd, terwijl ze in de rechtszaal met de behandeling van een zaak bezig waren. Ze hadden hun jas jes aan een kapstok buiten de rechts zaal laten hangen. Wapenleveranties. De Verenigde Staten hebben erin toegestemd aan Israel een beperkt aantal taktische militaire vlieg tuigen te verkopen. In februari maak ten de Verenigde Staten bekend dat een niet nader aangeduid aantal Pat- ton-tanks waren verkocht aan Israel. Krediet. Het Internationaal Monetair Fonds verleent hulpkredieten voor een bedrag van 131 miljoen gulden aan Ghana om dit land te helpen bij het voldoen van aflossingen van de zware schuldenlast die het afgezette bewind van Kwame Nkroemah heeft achtergelaten. Supersonisch. Vice-president Hubert N. Humphrey van de VS heeft verklaard, dat zijn land wellicht niet zover is als Frankrijk en Groot-Brittannië bij de ontwikkeling van een supersonisch ver keersvliegtuig, maar dat de Amerikaan se machine sneller en beter zal zijn. Vrijgelaten. In Indonesië zijn weer drie gevangenen vrijgelaten, onder wie zich professor Utrecht, die van Nederlandse afkomst is bevindt. Hij werd in de zo mer van het vorig jaar gearresteerd. Het is nog niet bekend of professor Utrecht in Indonesië zal blijven. Bezoek. De Italiaanse president Giuseppe Saragat is voor een officieel bezoek van vier dagen in Denemarken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3