Scheidende burgemeester van Zandvoort: Mr. H. M.van Fenema heeft voor zijn opvolger nog 20 projecten i, G.INIA i/ m i n a r i «/na... ft ii i r gLknnnn i Toch kans op Grand Prix PROEVE „Ik had nog veel meer willen doen" Ziekenhuisfusie in Harlingen Beeld onthoofd in Roermond li| ZATERDAG 21 MEI 1966 4 „Zandvoort staat nog aan het begin van zijn ontwikkeling" deze woor- f8uVuu mr' H' M" van Fenema' die na ruim 18 Jaar het burgemeestersambt te hebben vervuld aan de vooravond staat van zijn vertrek als eerste bur ger van deze badplaats, mogen misschien wat vreemd klinken, wie Zand voorts burgemeester kent, weet, dat hij het werkelijk meent. F0n t°ch is in de tiJd van zijn burgemeesterschap de kleine badplaats van 1948 uitgegroeid tot een van de grootste badplaatsen langs de Noordzeekust. Maar mr. Van Fenema is een actief man, die een dynamische gedachten- gang heeft, grootse bijzonder serieus gemeende plannen weet te ontwikke len en nooit tevreden is, wanneer een bepaald plan afgerond tot stand is gebracht, doch tegen die tijd alweer boordevol nieuwe plannen zit om zijn Zandvoort nog meer allure en gestalte te geven. Daarom ook, dat hij na die 18 jaar zich niet voldaan op de borst slaat. Integendeel, hij laat voor zijn opvolger een dossier achter, waarin twintig projecten liggen, met daarbij de stadia waarin zij verkeren. „Hij zal er zijn handen vol aan hebben" zegt mr. Van Fenema. Maar hij zegt het met een tikkeltje weemoed, want hij is nog veel te vitaal om met een blij gezicht de pensioenperiode binnen te stappen. er zijn zóveel aparte geschenken in de Uren praten Zee-zeilers en hotels Vraag proefrit bjj: KENNEMER GARAGE N.V. Station verplaatsen „Zandvoort staat nog aan het begin" (Van een onzer verslaggevers) Al jaren ijvert Zandvoorts burge meester mr. H. M. van Fenema voor betere, bredere en meer wegen naai de badplaats. Deze foto toont aan, hoe het in feite zou behoren te wor den, naar de gedachtengang van de scheidende burgemeester. Op de achtergrond ligt Haarlem aan het einde van een noord-zuid lopende autoweg. In het midden een klaver blad, waardoorheen de weg moet komen, welke Zandvoort verbindt met het oosten van het land. Zandvoorts eerste burger heeft nog meegemaakt, dat men niet in zee mocht baden. Dankzij zijn initiatieven is daar aan een einde gekomen. De badhokjes kwamen en geleidelijk aan werd het strand opengesteld en het zwemmen in zee een alledaagse gebeuren. Van geheel niets is er veel tot stand gekomen. „In feite is Zandvoort nog maar net begon nen. De eerste pioniersperiode is achter en k miln voorrecht ge weest zegt mr. Van Fenema, die de Dit plan zou een verplaatsing van het station vijfhonderd meter naar achteren willen zien. En dan wordt daarbij ge dacht aan het laten rijden van kleine au totreintjes, met van die rood- en -wit ge streepte linnen dakjes vanaf de perrons naar de hotels. De reizigers stappen dus vanuit de trein zo in de treintjes en wor den naar het hotel gebracht. De burge meester ziet dit als een feestelijke attrac tie voor degenen, die hun vakantie be ginnen. Overigens heeft het openbaar ver voer te weinig fantasie zo is zijn oor deel. Waarom laat men vanaf Amster dam geen witte treinen naar Zandvoort rijden met daarin een wagon voorzien van een grote glazen uitzicht-koepel. Dat zou attraotief zijn. JSjVW .V.v' - HRMP «i 4% i m.: Advertentie sunart da kunst nijverheid*- afdeling ven Een voor Nederland nog unieke vorm van samenwerking is tot stand gekomen tussen het algemeen protestants streek ziekenhuis Oranjeoord (120 bedden) en het katholiek ziekenhuis St. Jozef (120 bedden en een verpleegafdeling met 30 bedden), beide in Harlingen. Beide zieken huizen hadden uitbreidings-, respectieve lijk vernieuwingsplannen. Op suggestie van de hoofdinspecteur der volksgezond heid in Den Haag, de heer P. T. G. de Jong, die van mening was dat twee zie kenhuizen in een kleinere plaats niet de meest efficiënte vorm van optimale zie kenverpleging waarborgen, zijn de bestu ren bij elkaar gekomen. Het resultaat is dat de afzonderlijke aanvragen voor bouwvergunningen zijn ingetrokkken. Onder een gemeenschappelijk bestuur zal Oranjeoord uitgebreid worden tot 200 a 240 bedden. Het katholiek ziekenhuis zal zich specialiseren als verpleeghuis voor chronische zieken en revalidatiecentrum met een capaciteit van 120 bedden. De voorbereidingen worden verricht door een overlegorgaan uit beide besturen, dat tevens als taak heeft een algehele fusie voor te bereiden. Advertentie nieuwe periode zo boeiend en zo vol pers pectieven vindt, dat hij zijn opvolger be- nijdt. „Ja er is al veel gebeurd hier, maar ik had veel meer willen doen. Alleen is het zo jammer, dat het aantal mensen dat hun paraaf moet zetten voor het realise ren van iets, ontstellend groot is. Daar door gaat het altijd maar langzaam aan. Voor een willekeurige onderwerp van eni ge allure moet men heden ten dage jaar voorbereiden en 2 jaar van bouwen stellen. En dat is toch echt niet nodig" meent de vertrekkende burgemeester. „Neemt u nu Zandwijk. Het is een mooi plan, alleen hoeft het niet persé bij Zand voort te komen. Elke willekeurige ge meente langs de kust kan er aanspraak op maken. Het is alleen ontworpen door de Stichting Ontsluiting Kust, waarvan ik voorzitter ben en nu wachten wij maar af." Uit de woorden van mr. Van Fenema kan men echter beluisteren, dat hij een voorstander is van de stichting van Zand wijk als satelliet van Zandvoort. Alleen moet persé voorkomen worden, dat het project in handen komt van Duitsers is zijn oordeel. Overigens gaan aan de verwezenlijking nog heel wat onderhande lingen met de Amsterdamse Waterlei dingduinen-directie vooraf. Gehoopt word dat het plan over ongeveer tien jaar wer kelijkheid zal zijn. gig» Over het veelbesproken „Pier-plan" kan de scheidende burgemeester uren vol pra ten. Nadrukkelijk stelt hij, dat het geen Pier zoals in Scheveningen zal worden. Geen pret-Pier dus. En evenmin een pa- tates-Pier. Het moet een witte brug in zee worden, rustend op peilers, die zo'n dertig meter van elkander komen te staan en slechts op één punt een onderbreking vormt in de kustlijn. Maar daartegenover staat zoveel!. Allereerst de ongelofelijke attractie van het wandelen zo'n vierhonderd meter in zee in en terug. Natuurlijk mag er amu sement zijn voor de honderdduizenden, die men er kan verwachten. Maar daar naast denkt Zandvoorts eerste burger ook aan het klimatologisch aspect. Hij wil er een gelegenheid hebben met logies voor mensen met bronchiale aandoeningen, die hier bijvoorbeeld een gezellige kuur van drie weken in de gezonde zeelucht kunnen krijgen. Op een ander Pier-eiland zou hij zich een rust-eiland voor nerveuze kinderen kunnen indenken, waar de jeugd kan te kenen, lezen, knutselen, boetseren en naar rustige muziek luisteren. Beslist geen beat-muziek. Duizenden kinderen in Ne derland komen hiervoor in aanmerking en de artsen zullen het voornemen stellig toejuichen meent mr. Van Fenema Daarnaast wil hij de ruimte onder de Pier, het zogenoemde „basement" ter be schikking stellen van het rijk, dat er dan laboratoriumproeven kan nemen onder meer in verband met het winnen van drinkwater uit zeewater. Een ander aspect is, dat hij inmiddels werd benaderd door een deputatie van in ternationale zeezeilers, die aan de Pier een haven voor zee-zeilschepen zouden willen zien, omdat daaraan groot gebrek is. Juist hier, met Haarlem en Amster dam als achterland. „Mogelijkheden te over dus" aldus de heer Van Fenema, die overigens nog tal van andere plannen heeft. Zijn gedachten gaan uit naar het achterland bij het punt, waar hij de Pier zou willen realiseren. Daar is ruimte voor een hotel, een origineel kuurgebouw, een congresgebouw, winkels en een onder grondse garage voor minstens vijfhonderd auto's. Zandvoort heeft echt nog behoefte aan hotels, maar dan in de middenklasse, met een enkele uitschieter naar een palace- hotel. Zo is er ook een plan in ontwikke ling voor een hotel nabij het Circuit, daar waar de Boulevard en de Parallelweg zich DEALER voor Gemeente Velsen voorheen Kennemerlaan 222 - 226, IJMUIDEN Telef. 02550-4324/6238 SHncaionD splitsen. Een ander zeer origineel plan is in be spreking met de Nederlandse spoorwegen. En zo heeft hij nog heel wat meer plannen. Uitermate belangrijke zijn daar- bij zoals de aanleg van brede en grote wegen naar Zandvoort, de aanleg van een monorail; kortom allerlei zaken, die mr. Van Fenema ziet als een noodzakelijk iets voor de verdere allure welke Zandvoort moet ontplooien. En al die plannen liggen in het dossier voor zijn opvolger. Hij vindt het jammer niet alles te hebben ver wezenlijkt. Na 1 juni zal zijn zo overbeladen agen da slechts blanco bladzijden tellen. „Maar niet lang" aldus deze vitale magistraat. „Ik heb een boerderij gekocht met vrij veel grond in de buurt van Breda. Ja, ik wil nu weer eens naar een ander kli maat, met veel bos rondom mij. Daarvan gaat rust uit. Maar denk nu niet, dat ik de tijd ga doden met krantjes lezen en roken. En ook niet met tuinieren. Neen, ik heb nog veel plannen. Dat zal nog wel blijken. Daarnaast boeit mij de culture le binding met België en Frankrijk. Brus sel is vlakbij. Er is dus nog een onge lofelijk patroon van mogelijkheden" zo besluit mr. Van Fenema, die echter toch niet kan verhelen, dat het vertrek uit Zandvoort hem bijzonder moeilijk zal vallen. In de loop van vrijdagmiddag hebben onbekenden het hoofd van het beeld van Margaretha van Brabant ontvreemd. De stichters van de Koermondse Munster kerk, Gerard van Gelder en Margaretha van Brabant, liggen daar onder een tom be begraven. De figuren der stichters zijn levensgroot in hard steen gehouwen en dekken de tombe. Over deze tombe is al een en an der te doen geweest in Roermond. Voor standers van de nieuwe liturgie zijn van oordeel dat de tombe, die centraal onder de koepel van de kerk staat, de ere dienst hindert en naar elders verplaatst moet worden. Historici daarentegen vin den dat men de oude toestand dient te eerbiedigen. De politie heeft de zaak in onderzoek Burgemeester mr. H. M. van Fene ma, op het moment, dat hij uiteenzet welke plannen er voor Zandvoort nog in een dossier liggen te wach ten op verdere afdoening. Een zaak overigens voor zijn opvolger. (Van onze sportredactie) Er bestaat een grote kans dat de Grand Prix te Zandvoort toch doorgaat. Dit on danks het feit dat het NAV en de KNAC het circuit van Zandvoort onvoldoende vel lig verklaarden voor het houden van de race dit jaar. Zij stelden de eis dat eni ge veranderingen (lees verbeteringen) aan het circuit noodzakelijk waren. Bij voorbeeld het achteruitplaatsen van de pits langs de baan, het verbreden van de baan tussen de hoofdtribune en de pits en meer draad-afzetting. Het „wedstrijdenfonds voor het houden van de jaarlijkse Grand Prix" nu, heeft besprekingen geopend met het doel 100.000 gulden beschikbaar te krijgen voor het voldoen aan de gestelde eisen. Dinsdag valt hierover de beslissing, „maar," zo zei burgemeester Van Fenema „U kunt wel aannemen dat het doorgaat. Meer kan ik er niet over vertellen." Indien het bedrag inderdaad beschikbaar komt zal dat be tekenen dat het circuit op 17 juni gesloten zal worden gedurende een maand. De training voor de Grand Prix op 22 en 23 juli en de race op 24 juli zullen dan door kunnen gaan. I grondwet leeft niet bij ons volk. HET VRIJE VOLK wijst er op dat velen hoogstens van het bestaan weten, maar met van de inhoud vari deze wet. „En I wie de grondwet inziet zonder weet van I staatsrecht en politieke geschiedenis krijgt geen goed beeld van de werkelijk- I heid. Omdat de grondwet bepalingen be vat die geen of weinig betekenis meer hebben. En omdat de tekst door uitleg en toepassing op verschillende plaatsen een praktijk schraagt die de argeloze lezer |met zou kunnen vermoeden." Het blad is dan ook met de nieuwe „proeve" in zijn schik. In HET PAROOL wijst dr. N. Cramer erop dat de proeve de kiezers geen gro tere invloed geeft op de samenstelling van het kabinet. „De proeve bevat geen weerslag op de cntiek, die professor Glastra van Loon op ons stelsel van kabinetsformatie heeft geuit. Aan zijn verlangen om dit systeem te democratiseren door „de kiezers direc te invloed te geven op de regeringsforma tie en deze niet een uitkomst te laten blij ven van na de verkiezingen buiten iedere kiezersinvloed om door een aantal partij leiders bekokstoofde afspraken en compro missen' wordt niet tegemoet gekomen. I Hoofdstad Zo zegt DE GROENE het opmerkelijk te vinden dat er tot nu toe in de hoofdstad geen protest heeft geklonken tegen de be paling waarin de inhuldiging van de ko ning wordt geregeld zonder dat de stad Amsterdam met name wordt genoemd. In de geldende constitutie wordt voorgeschre ven dat de huldiging in Amsterdam be hoort te geschieden. Een belangrijk argu ment in handen van degenen die behoef te aan een hoofdstad hebben. Dat argu ment willen de auteurs van de proeve hun kennelijk ontnemen. Van ons mag het. Een hoofdstad is hoofdstad op andere gronden dan de bepaling dat er een ko ning wordt ingehuldigd." Herinrichting Dat zijn zo enkele opmerkingen over deze proeve, waarvan men in het oog moet houden dat het een vrijblijvend voorstel is, en geen wetsontwerp. De TIJD wijst er op dat er nu eindelijk eens van een herinrichting sprake is. Het negen- tiende-eeuwse bouwsel wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. Het blad vindt het eigenaardig dat deze proeve een vondeling is. Een mooie vondeling, in smetteloos wit gewaad met gouden opdruk, fraai van ty pografie en bladspiegel, toegerust met een uitvoerige toelichting en een vergelijkend overzicht. Niettemin een vondeling. Smal- lenbroek distantieert zich van het vader schap. Hij verwijst naar de afdeling van zijn departement, die hij bij zijn optreden aantrof en die toen al bijna klaar was met haar werk. Smallenbroek ontkent ech ter niet, dat hij deze afdeling onder zijn verantwoordelijkheid heeft laten voort- werken noch dat hij de vondeling fraai genoeg acht om voor de deur van de openbare mening te worden gelegd. In de komende tijd zal er, ook in ons blad, voldoende gelegenheid zijn tot beoordeling en opinievorming. Maar het mag niet bij academische bespiegelingen blijven. Een echte vernieuwing van de grondwet, niet een zoveelste gedeeltelijke herziening, dient op zo kort mogelijke termijn te wor den verwezenlijkt. Eenkamer systeem De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT wijst er op dat de grondwet enigs zins het aanzien van een lappendeken had gekregen. In de proeve is niet volstaan met bekorting, vereenvoudiging, moderni sering en systematisering van de oor spronkelijke tekst. Er worden tal van ma teriële wijzigingen voorgesteld, aldus het blad, waarvan sommige het einde zouden moeten betekenen van oude punten van discussie. De NRC zegt ook dat de proeve de mo gelijkheid biedt het tweekamersysteem zich te laten ontwikkelen naar een eenka mersysteem. Deze evolutie zou worden vergemakke lijkt doordat de Proeve ook nog voorstelt, de zittingsduur van de leden van de Eer ste Kamer gelijk te maken aan de zit tingsduur van de leden van de Tweede Kamer, en de Eerste Kamer het recht van initiatief te verlenen. De Eerste Kamer is in 1815 ingevoerd, op aandrang van Belgische zijde. Zij be tekende voor ons land een breuk met het verleden. Eigenlijk heeft geen denker over het Nederlandse staatsrecht met haar goed raad geweten. De theorieën voor haar rechtvaardiging wisselden met de tijd. De Proeve wijst de weg naar een parlementaire werkwijze waarbij doublu res kunnen worden vermeden. De me thode is ingenieus bedacht en verdient mede om haar soepelheid en eenvoud nadere overweging. De Proeve bevat nog heel veel meer zoals uit het elders in ons blad opge nomen uittreksel blijkt. Wij zullen stellig gelegenheid vinden om op tal van punten terug te komen. Liever niet! Het ALGEMEEN HANDELSBLAD acht de voorgestelde wijzigingen van materiële aard over het algemeen weinig revolutio nair. Zij tasten de grondslagen van ons con stitutionele bestel terecht naar wij me nen niet aan. Onze voorlopige indruk is dan ook, dat de door de makers van de proeve gehoopte publieke discussies in de komende maanden, zich meer zullen richten op hetgeen zij ongewijzigd willen laten dan op de veranderingen van mate riële aard, die worden voorgesteld. Vrijwel ongewijzigd blijven namelijk twee zaken, die juist de laatste tijd ver sterkte belangstelling genoten: het twee- Kamerstelsel en de evenredige vertegen woordiging. Wij moeten bekennen, dat wij daar weinig pijn aan hebben. Men ziet dat de twee liberale bladen hoofdredactioneel nog rustig tegenover el kaar kunnen staan. Hoofdletters Nog even Hovenier in HET VRIJE VOLK: De proeve bevat behalve wijzigingen van staatsrechtelijke aard nog enkele an dere nieuwigheden die de aandacht ver dienen. Er is namelijk aanzienlijk bezui nigd op de hoofdletters. Woorden als Ko ning, Eerste en Tweede Kamer, Staten- Generaal en Provinciale Staten worden in de proeve met kleine letters geschreven. Dit is een ware verademing. Het is nog niet zo lang geleden, dat het schrijven van het woord Koningin met een kleine ka als een ondermijning van het gezag werd gezien. In mijn jeugd schreven toonaan gevende kranten zinnen als: De Konin. gin wuifde met Haar handen en dan had de schrijver nog even gedacht of ook een koninklijke hand geen hoofdletter moest hebben. Moed en durf Uit een lijst van officieren, die werk zoeken, samengesteld door het gewestelijk arbeidsbureau: „Majoor infanterie, 46 jaar, was bij commando-troepen en Koreavrijwilliger, weinig aansluiting voor toek. functie, wel meerdere onderscheidingen wegens moed, durf en dapperheid. Uitmuntende beoorde lingen. Zoekt passende functie." Miss Holland In de HAAGSE POST vertelt miss Hol land 1966, de 24-jarige Marho Domen uit Den Haag over haar verkiezing: „Met nog een paar andere meisjes moesten we apart in een hokje staan. Dat duurde wel een half uur. We werden ge meten en nog eens gemeten. Het ging om de benen. Die van mij zouden nogal aan de dunne kant zijn. Het was het verve lendste ogenblik van de hele avond. Je benen zo bloot en ze kijken maar. Er wordt ook op je huid gelet en in je mond gekeken. Je mag geen vals gebit hebben. Het moest allemaal echt zijn."

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4