Ruïne van Brederode weer in een feeëriek licht Velsen en DEM staan voor zeer belangrijke wedstrijden Schipper verzweeg gevonden mijn Zangfestijn voor de jeugd in Patronaatsgebouw Per „banco" in veiligheid nsao f89- SPIJKER il M.mSÊ. Prachtige voordrachten en muziek bij openingsplechtigheid Weer varkensvlees naar Frankrijk Burgemeester van Velsen onderscheidde een aantal B.B.-noodwachters B/ack&Decker rigr^" mmmmmm i _-j wmmm 0 «uaw ■■■ut I ff—' f "WWm 18 B I nIjl» nfinf V - fa»*"' Kort nieuws De meest verkochte 8 mm boormachine Veroordelingen in Athene "ivSCi: «'i De ruïne van Brederode baadt 's avonds weer in een sprookjesachtig licht. Als de voortekenen niet bedriegen zal deze ver lichting dit jaar meer succes hebben dan verleden jaar toen het vaak regende en het aantal bezoekers zodoende wel onder de verwachting moést blijven. Burge meester mr J. C. Bührmann die de ver lichting ontstak, wees er gisteravond op: vorig jaar moest de opening geschieden in een kleine kille toren, omdat Pluvius buiten huishield. Nu kon men in de tuin plaatsnemen en het programma van prachtige muziek en meeslepende decla matie rustig over zich heen laten gaan. Burgemeester Bührmann wees er op, dat vorig jaar wel is gebleken, dat toen het eenmaal beter weer werd de bezoe kers wel kwamen. Hij rekende dit jaar dan ook op een grote toeloop. Hij meende dat het aantrekkelijk en nuttig is de zich tegenwoordig zo gemakkelijk verplaatsen de mens mogelijkheden te bieden voor ontspanning, misschien zelfs voor artistie ke ontroering buiten de huiskamers met het oppermachtige kijkkastje en buiten het stadsgewoel. Hij wees er op dat het programma „Zingende stenen", dat door Will Bar nard is samengesteld en iedere avond (behalve vrijdag) zal weerklinken zeker niet bedoeld is als een soort achtergrond- begeleiding. Het veronderstelt aandacht tijdens een rustige rondgang door het verlichte slot. Voordat de burgemeester zijn toespraak had gehouden had een gezelschap, be staande uit Johan Wolder, Els Buyten- dijk, Marijke Ferguson en Hans Linnartz, voor een voortreffelijk programma ge zorgd. De twee eersten verzorgden voor drachten. Naast werken van dichters uit vroeger tijden en een ballade van Villon hoorde men twee door Johan Wolder ge zegde balladen van Werumeus Buning. Marijke Ferguson en Hans Linnartz to verden vaak wonderschone klanken uit tal van oude instrumenten. Hans Linnartz bespeelde een keur van blokfluiten, Ma rijke Ferguson bespeelde de kleine harp, het hakkebord en een kromhoorn. Regis seur Johan Wolder had voor een smaak volle samenhang gezorgd. Het klankbeeld „Zingende stenen" zul len wij dezer dagen uitvoerig bespreken. Zoals gezegd kan men het iedere avond behalve vrijdags beluisteren. Die avond is er de ene week het klankbeeld van vo rig jaar, de andere week een programma van muziek op grammofoonplaten. De ruïne gaat tot en met juli om negen uur open, in augustus en september om acht uur. Marijke Ferguson (met trom) en Hans Linnartz (blokfluit) bij de uit voering van een Salparello uit de veertiende eeuw. (Van een medewerker) Zondag komen de meeste IJmond-ver- tegenwoordigers voor de laatste maal in actie voor de competitie. Een uitzonde ring dient te worden gemaakt voor vier deklasser Waterloo die indien de stand dit noodzakelijk maakt de donderdag niet gespeelde wedstrijd tegen Renova, alsnog moet spelen. In de tweede klasse A kan nog een verlengstukje komen, in dien DEM, Velsen en HBC gelijk eindi gen. Eersteklasser VVB speelt zondag zijn laatste wedstrijd. De Breesapers spe len uit tegen het nog in degradatiegevaar verkerende OSV en aangezien VVB niets meer te winnen of te verliezen heeft, zien wij een kleine OSV-zege. In de tweede klasse A wordt de laatste competitiedag wel bijzonder spannend. Degradatiekandidaten zijn hier Velsen, DEM en HBC. Velsen en DEM hebben een punt meer dan HBC, maar kunnen beide het kind van de rekening worden, als HBC zijn laatste wedstrijd wint en zij verliezen. Velsen speelt uit tegen ZVV dat niets meer te winnen of te verliezen heeft. DEM speelt op het Beverwijk-ter rein tegen het hooggeklasseerde, doch donderdag uitgeschakelde WSV'30. ter wijl HBC op eigen veld Zaandijk te be strijden krijgt. Mogelijk volgt nog een be slissingswedstrijd. In de derde klasse A spelen de IJmond- vertegenwoordigers zondag plichtsgetrouw hun laatste wedstrijd. Stormvogels en Eg- mondia nemen afscheid van de derde klasse in dezelfde wedstrijd. De IJmuide- naren spelen het komend seizoen in de tweede klasse, Egmondia gaat het in de vierde klasse proberen. ADO'20 speelt uit tegen HSV, Beverwijk tegen Schagen. In de vierde klasse C speelt het nog steeds in degradatiegevaar verkerende Waterloo uit tegen IEV. De ploeg uit Driehuis heeft beide punten hard nodig en zal deze door grotere inzet waarschijn lijk wel weten te behalen. Kinheim kan Waterloo behulpzaam zijn door Onze Ge- zallen in Haarlem-Noord een of twee pun ten te ontnemen. VSV speelt uit tegen Halfweg en Wijk aan Zee speelt op het bijveld van De Kennemers zijn laatste wedstrijd tegen NAS. Vrijdagmorgen is in IJmuiden de WR 51 „Stella Maris" de haven binnengelopen om zijn vangst te lossen, waarbij de schipper verzweeg dat zich aan boord een Duitse contactmijn bevond, welke men tijdens het vissen had opgehaald. De Velsense politie werd kort daarop door een anoniem telefoontje met deze gevaar lijke vondst op de hoogte gesteld, waarna het schip voor alle zekerheid buiten de Haringhaven werd gebracht. De inmid dels gewaarschuwde mijnopruimings- dienst uit Den Helder heeft de mijn he denmorgen gedemonteerd. Tegen de schipper van de Stella Maris is uiteraard proces-verbaal opgemaakt. De ieugdzangavond in het Patronaatsge- De sectie zang zorgde zowel in de pauze WÏ, U—fc». georganiseerd door de ".^„dTjeuST» sectie zang van de Velser Gemeenschap, geworden. is een zeer attractieve manifestatie ge- Kees Maas worden. Het was opmerkelijk hoe de ko ren zich uitstekend op het concert hadden voorbereid. Dat geldt niet alleen voor het zingen maar ook voor het visuele element. Jammer was het alleen dat de „Zang vogels" het moesten laten afweten. We hadden het koor, dat onder leiding van de heer Slings altijd zo prachtig voor de dag kwam, graag onder leiding van de nieu we dirigent Marijn Ros in actie gehoord. De dirigent was echter ziek geworden, waardoor een belangrijk onderdeel van het programma kwam te vervallen. Het meisjeskoor van het christelijk jeugdkoor IJmuiden-west vulde de lacune op door na het geslaagde optreden voor de pauze nog eens terug te komen met een aantrekkelijke popourri en een liedje a la „Sweet Sixteen": „O wat een nacht". Het meisjeskoor deed het uitstekend en dat gold trouwens ook voor het jeugdkoor en het kinderkoor, die eveneens onder lei ding stonden van Jeanne van Asselt, een onvolprezen figuur in het Velsense mu ziekleven. Veel succes had het kinderkoor met het zangspel „Het hondje van de koning", een schepping van de dirigente. Was de helderheid van zingen een sterk punt bij de koren uit „west", hetzelfde kon ook worden gezegd van het christe lijk jeugdkoor „De goede Herder" onder leiding van Joop Huizinga. Ook hier pit tige zang, vaak gesteund door leuke ef fecten, zoals stampen, klepperen of „dei nen". Jeanne van Asselt speelde met pri ma begeleidingen weer een grote rol. Het kinderkoor „De jonge stem" be- (loot het programma onder leiding van Ëen Nuyen met een goede opvoering van het zangspelletje „De bloeiende jaargetij den" van E. Jacques Dalcroze en het Volksliedje „As de boar wil dansen gaan Koeien door bliksem gedood. Tijdens het onweer van dinsdagavond zijn in het Noordlimburgse plaatsje Grubbenvorst "ZeS koèièn'van de landbouwer G. Aerdts door de bliksem getroffen. De dieren stonden nabij de metalen afrastering van een wei en moeten terstond zijn omgekomen. Steekvlam verwondt twee monteurs. Vrij dagavond zijn bij las werkzaamheden in het depot van H. J. Hoegen Dijkhof Han delmaatschappij N.V. te Middenmeer de 40-jarige chef-monteur Roelofsen en de 24-jarige monteur J. de Groot gewond door het springen van een acetyleenfles. Jaarprqs voedingsvoorlichting. De stich ting voorlichtingsbureau voor de voe ding heeft de jaarprijs voedingsvoorlich ting 1965 toegekend aan mevrouw Lea Wijnberg uit Amsterdam en de heer G. T. Haneveld uit Soestdijk. Oude man aan brandwonden overleden. Door het omvallen van een petroleum stel is brand uitgebroken in de woning van de 83-jarige alleenwonende heer K. Hogehout te Ouderkerk. De heer Hoge- hout liep daarbij verwondingen op, waaraan hij is overleden. Lading „Benares" verbrand. Ruim twee honderd ton lading uit het vrachtschip „Benares" is gistermiddag in Vlissingen verbrand. De goederen, die na de stran ding van het schip een maand geleden op de Westkappelse zeedijk naar Vlis singen waren vervoerd, hadden een waarde van twee miljoen gulden. De schade bedraagt ongeveer één miljoen gulden. De goederen waren opgeslagen in een in aanbouw zijnde loods. Advertentie VAN DER 1 LANGE NIEUWSTRAAT 491 j met zilver-zegels Begin volgende week gaat de Frans» grens weer open voor Nederlands var kensvlees, zo wordt van de zijde van het ministerie van landbouw meegedeeld. De Franse grens was sedert december van het afgelopen jaar voor Nederlands var kensblees gesloten in verband met het in ons land heersende mond- en klauwzeer. De Franse grens blijft vooralsnog geslo ten voor vlees afkomstig uit de provincie Overijssel, die nog niet helemaal vrij van mond- en klauwzeer is. vb Overlevenden van het stoomschip Pioneer Ceboeadat in de Filip pijnse wateren is vergaan werden met primitieve houten „banca's" naar het eiland Bantayan gebracht. Hier ziet men een van de vaartuigen onderweg naar de kust. (Telefoto). Het christelijk jeugdkoor „De goede Herder" onder leiding van Joop Huizinga. Sinds vrijdagmiddag mogen veertien in woners en inwoonsters van Velsen hun revers of mantelpak decoreren met een fraaie medaille, voorzien van een breed groen lint. Het is de traditionele vrijwilligersmedaille, welke hun werd toe gekend wegens minstens tien jaar trouwe dienst als noodwachter bij de B.B. Deze onderscheiding werd vrijdagmiddag in een der fractiekamers van het Velsense raad huis door de burgemeester, mr. J. C. Bührmann aan deze vrijwilligers uitge reikt. Een en ander ging met een korte toe spraak gepaard, waarbij de burgemeester er onder meer de aandacht op vestigde, dat zij met hun tienjarig dienstverband bij de B.B. blijk hebben gegeven van een positieve instelling jegens de gemeen schap. Een en ander vond spreker bijzon der te prijzen, omdat het in deze tijd, waarin een aanmerkelijke stijging van de welvaart valt te constateren en het ma terialisme hoogtij viert, steeds moeilijker wordt mensen bereid te vinden zich be langeloos voor de gemeenschap in te zet ten. De burgemeester achtte het overbodig in een dergelijk gezelschap te spreken over de waarde van de „Bescherming Be volking", maar hij wilde toch wel een vergelijking trekken. „Evengoed als een volk zich dijken bouwt om de vloed te keren en maatregelen neemt om een ramp te bestrijden, zal het zich een or ganisatie scheppen om bij onverhoopte uit barsting van het oorlogsgeweld niet met lege handen te staan en te doen wat mo gelijk is. En dit hebt u begrepen," stelde de burgemeester, die daarop overging tot het uitreiken van de medailles en de daar bij behorende diploma's. De dames en heren die voor deze on derscheidingen in aanmerking kwamen waren J. H. G. Oosterbaan-Egging, E. M. Schmidt-Smit, C. M. Clazing-Kramer, A. Jansen-Stals, A. Meijboom-Meijer, J. Vis ser-Bos, S. van Dorp. C. Th. Graas, G. J. G. Nieuwpoort, Joh. J. Clazing en A. de Vries. Zij die niet persoonlijk bij de ze uitreiking aanwezig konden zijn, zal hun onderscheidng nog worden nagezon den. Advertentie vlotte levering door officieel Luxaflex-dealer. Woninginrichting Snelliusstraat 2327 Tel. 5653 ATHENE (Reuter) In Athene zijn vijftig mensen veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van vier maanden tot twee jaar wegens onder meer het aan sporen tot opstandige daden. De beschul digden waren in augustus van het vorig jaar gearresteerd tijdens een botsing met de politie in het centrum van Athene, waarbij in totaal 120 mensen werden ge wond. De ongeregeldheden volgden op d« beëdiging van het kabinet-Tsirimokos.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5