LOON- EN PR IJ SNOT A VERSCHENEN f\ HET WEER Tot 15 juli geen goedkeuring UST Anti-Amerikaanse rellen in de straten van Saigon Koufront maakte abrupt einde aan warme zondag •o Schilder, waar vind je maats! Personeelsstop bij overheid MORRIS Regenkleding Commentaar NKV Loonpauze is discriminerend kaap vanderlaan Verzoek om Hess vrij te laten Vlaggetjesdag in Scheveningen Opnieuw snel recht na happening REDDING bij KLAPband Jongetje van drie jaar verdronken in Haarlem 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. iaczi=|ue£ BARTELJORISSTRAAT 5 Dagbladpers: krant is te goedkoop pagina 11 W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport 13,14,15, 16, 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Afnemende wind LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN H€REN Pas in 1967 Geen prijsstop Geen investeringen Het woord is aan a Vijf doden bij explosie Johnson dubbel ongerust IBll ÜMi a h m Steun Nieuwtje op Parijse uitvinder sbeurs 51e JAARGANG NUMMER 169 MAANDAG 23 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Maximum loonstijging blijft dit jaar 7 percent Het Nederlands Katholiek Vakverbond betreurt de beslissing van de regering om een loonpauze tot 15 juli af te kondigen, omdat, naar de mening van de Katholieke Vakcentrale, duidelijk discriminerend wordt gewerkt. In ieder geval is thans duidelijk dat de verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek bij de regering be rust. Beter zou het naar het oordeel van het N.K.V. zijn geweest als de regering op basis van de loonpolitieke spelregels was doorgegaan met de indivudele beoor deling van de aan haar voorgelegde ar beidscontracten. Daarbij had rekening kunnen worden gehouden met de structu rele achterstand in de loonvorming van sommige bedrijfssectoren. Een lichtpunt is de erkenning dat deze achterstanden er zijn, waarbij met name kan worden gedacht aan de Spoorwegen, het Streekvervoer en de Landbouw. Nu de regering ook probeert de prijzen beter In de hand te houden, kan worden aan vaard dat het inhalen van achterstanden in de betrokken bedrijfssectoren gedeel telijk geschiedt via geblokkeerd loon. Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDING Sta niet alleen, met de chagrijn om je heen. Hier leven we voor vijven ook. En erna. Eigen club buiten de baas om, met een eigen sociale pot. Want hier zijn we maats, 20 man die samen werken om het samen goed te hebben. Bedrijf groeit en we willen naar 30, maar graag met figuren die wat waard zijn. Ben je jong, wil je tellen als mens en vakman, kom dan bij onze ploeg. Even bellen, dan is er gauw een afspraak met gediplomeerde meesterschilders IJmuiden - Réaumurstraat 1 IJmuiden (02550) 6513. *s Avonds: IJmuiden (02550) 6432 of 8603 en Amsterdam (020) 134594 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voorko mende buien. Geleidelijk afne mende, maar langs de Wadden aanvankelijk nog stormachtige tot harde westelijke wind. Iets minder koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. De regering heeft besloten tot 15 juli een loonpauze af te kondigen i Tijdens deze periode worden geen CAO's meer goedgekeurd, maar is slechts een algemene loonsverhoging van gemiddeld 7 percent toegestaan. Aantoon bare achterstanden in beloning zullen later in dit jaar kunnen worden in gelopen met deels geblokkeerde uitkeringen. Prijsverhogingen zullen voort aan moeten worden aangemeld en zullen in het algemeen alleen hij externe kostenstijgingen worden toegestaan. Voor de overheidshuishouding is be sloten tot een personeelsstop, tot temporisering van de investeringen en tot terughoudendheid ten aanzien van andere uitgaven. Een en ander blijkt uit de nota over de loon- en prijspolitiek die het kabinet vandaag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De regering houdt rekening met een tekort op de lopende rekening van de be talingsbalans met 400 miljoen (ge raamd was een overschot van 400 mil joen). Op grond van tot dusver opgetre den prijsstijgingen moet voorts worden verwacht dat de kosten van levenson derhoud dit jaar niet 5 percent, zoals ge raamd, maar 5,5 percent zullen stijgen, de regering verwacht een minder gunstig investeringsverloop, waardoor het bouw programma niet geheel zal kunnen wor den gerealiseerd. Ook rijksuitgaven gaan uit boven de ramingen. De regering is van oordeel, dat een te eenzijdig hanteren van het monetaire instrument met het oog op de economi sche groei, de woningbouw en de infra structurele voorzieningen van de over heid ongewenste gevolgen kan hebben. Wel is zij bereid terwille van de inflatie- bestrijding en het herstel van het econo misch evenwicht zekere uit dien hoofde optredende beperkingen in de ontwikke ling van de investeringen in hun totaliteit te aanvaarden. Zij is echter van oordeel, dat deze beperking moet samengaan met een programma, waarin de verschillende conjunctuurpolitieke instrumenten - d.w.z. ook de budgettaire politiek, de loonpolitiek en de prijspolitiek worden gehanteerd om tot een zo aanvaardbaar mogelijke ontwikkeling te komen. Daar door kan worden bereikt, dat het reali seren der onderscheiden doelstellingen van het sociaal-economisch beleid groei, volledige werkgelegenheid, extern evenwicht, aanvaardbare inkomensverde ling, zo stabiel mogelijk prijzen meer evenwichtig kan geschieden. Het kabinet wenst vast te houden aan zijn standpunt dat overschrijding van een gemiddelde loonstijging van 6 a 7 per cent ernstige repercussies heeft voor het prijs- en investeringsniveau. Nu de ge middelde nominale loonstijging reeds 7,5 percent beloopt (er zijn reeds 80 CAO's goedgekeurd voor 1 miljoen werknemers) en de ingediende contracten voorzien in Advertentie Telef. 8166 DAMESKAPSALON Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam een gemiddelde loonstijging van 10,6 per cent, is besloten voorlopig geen contrac ten meer goed te keuren, maar voor de rest een maximale loonsverhoging in de orde van grootte van 7 percent toe te staan. Tijdens de periode tot 15 juli zal over leg gepleegd worden met de Stichting van de Arbeid. Het kabinet is daarbij be reid om in die periode samen met de Stichting van de Arbeid en h et College van Rijksbemiddelaars op zo kort moge lijk termijn te onderzoeken, welke meer jarige aanzienlijke achterstanden er ter zake van de nog goed te keuren CAO's aanwezig zijn en op welke wijze die achterstanden ook in 1966 kunnen worden ingelopen. Het kabinet staat daarbij op het standpunt, dat in geen geval verder mag worden gegaan dan thans in de CAO's is overeengekomen, alsmede dat in 1966 slechts de helft daarvan tot di recte uitkering mag komen. De nadere modaliteiten van de bestemming van de andere helft wil het kabinet in eerste aanleg overlaten aan het georganiseerde bedrijfsleven. Voorts staat het kabinet op het standpunt dat dit deel voor zoveel mogelijk eerst in 1967 gefinancierd zal worden. Tenslotte zal de totale gemid delde loonstijging uit hoofde van inlopen van achterstand bij de algemene loonpoli tieke mogelijkheden voor 1967 mede in aanmerking moeten worden genomen. De prijsontwikkeling heeft volgens de regering de gevarendrempel overschre den en heeft een voortgaande inflatoire ontwikkeling tot gevolg. Het kabinet heeft gemeend geen prijsstop te moeten afkondigen, maar zal wel scherper toe zicht gaan uitoefenen op het prijsver loop. Er zal een wettelijke meldingsplicht worden ingevoerd en in het algemeen kunnen alleen externe kostenstijgingen (stijgingen die de bedrijven zelf niet in de hand hebben) worden doorberekend Voor een aantal sectoren, waarin men zich onvoldoende aan de prijsgedragsregels heeft gehouden, zullen aparte prijsmaat regelen worden getroffen. In de komende maanden zal door de hoofden van departementen de grootst mogelijke terughoudendheid inzake de uitgaven in acht worden genomen. Tot 1 oktober zullen de investeringen, die niet voortvloeien uit reeds gesloten overeen komsten, worden opgeschort, tenzij dat om technische redenen niet meer moge lijk is. Dezelfde gedragslijn zal gelden voor garanties en subsidies welke door het rijk worden gegeven. De personeels stop wordt op 1 juni van kracht en geldt tot eind 1966. Op de lagere publiekrech telijke instellingen en de gesubsidieerde instellingen zal een beroep worden ge daan in die periode eveneens geen per soneel meer in dienst te nemen. MüNCHEN (AP) De advocaat van de 72-jarige Rudolf Hess, dr. N. A. Seidl heeft verklaard dat hij een beroep op de Grote Vier heeft gedaan om de gewezen nazileider, die in de Spandau-gevangenis in Berlijn zijn levenslange gevangenis straf uitzit, vrij te laten. Ook dit jaar is de traditionele Vlag getjesdag in de Scheveningse vis sershaven een geslaagd festijn ge worden. Duizenden flaneerden dit weekeinde langs de feestelijk ver sierde vissersschepen. De organisa toren van deze Nederlandse zee visseri jdag hadden een afwisselend programma in elkaar gezet waaraan ook andere Nederlandse vissersplaat sen hun steentje bijdroegen. Van morgen vroeg is de eerste jacht op de „Hollandse nieuwe" geopend. Voor een verslag van de feestelijk heden in Scheveningen verwijzen wg naar pagina 5. William Moore: Wie gelukkig wil zijn, moet het niet willen worden. SAIGON (Reuter en AP). - Een onheilspellend teken vanochtend in Saigon was dat bij heftige anti-Ameri kaanse relletjes in de straten van de Zuidvietnamese hoofdstad de autori teiten geen enkele poging deden om in te grijpen. Groepen jeugdige be togers vielen Amerikaanse auto's aan. De straten van Saigon waren bezaaid met stenen en vuilnis. Brandweer wagens die op weg waren om in brand gestoken auto's te blussen werden door de demonstranten gedwongen om te keren met de kreet „Weg met de Amerikanen". In Da Nang waar een zware tropische regen viel was het vanochtend rustig. Door een zware ontploffing zijn vanoch tend zes huizen in de Chinese wijk Cholon van Saigon ernstig beschadigd. De ont ploffing werd veroorzaakt door een mijn in een huis waarin leden van de Vietcong ontploffingsmiddelen vervaardigen. Vijf President Johnson zei zaterdag op een persconferentie in Washington over de toestand in Vietnam: als men ongerust is over de gang van zaken „dan kunt u dat voor de presi dent verdubbelen". mensen, volgens de politie waarschijnlijk Vietcong-strijders, werden gedood. De bevelhebber van de regeringsgetrou we troepen in Da Nang, generaal Dong, verklaarde vandaag dat nu negentig per cent van de stad onder zijn controle staat. Hier en daar bevinden zich nog en kele sluipschutters. Veel opstandelingen hebben zich overgegeven. Aan de overzij de van de Danang-rivier bevindt zich nog een eenheid opstandelingen. „We zullen met hen onderhandelen om mensenlevens te sparen" aldus Dong. Een groep burgerlijke en militaire lei ders van de opstandige noordelijke provin cies in Zuid-Vietnam heeft meegedeeld het Nationale Congres dat de regering in Sai gon voor morgen heeft bijeengeroepen te zullen boycotten. De groep telt ongeveer twintig man, onder wie ook twee luite nant-generaals die door de regering in Saigon zijn afgezet als commandant van het Zuidvietnamese eerste legerkorps. President Johnson heeft het afgelopen weekeinde gezegd de toestand in Vietnam nauwlettend te volgen en elke afwijking van de oorlogsinspanning tegen de com munisten te betreuren. (Zie verder pagina 3) Tijdens een bijzondere terechtzetting zijn zondagmiddag door de Rotterdamse kan tonrechter veertien jongelui, die zaterdag avond bij een happening rond het beeldje Vicky op het Hermesplein in de Maasstad werden gearresteerd, veroordeeld tot flin ke vrijheidsstraffen. Een 25-jarige provoleider uit Gouda, die tijdens de bijeenkomst van zaterdagavond Vicky met kalk besmeurde, hoorde zich door de kantonrechter gevonnist met een hechtenisstraf van tweemaal tien dagen, wegens het deelnemen aan een volksop loop en wegens het geen gehoor geven aan de oproep van de politie zich te ver wijderen. Voor dezelfde feiten werden acht jongens en een meisje, allen uit Rot terdam, veroordeeld tot tweemaal acht dagen. Vier Rotterdamse jongens kregen elk van de kantonrechter acht dagen hechtenis opgelegd. In Amsterdam is in de nacht van za terdag op zondag de lijsttrekker en op richter van de pierementspartij, de 31-ja rige orgeldraaier Jan de Wit aangehou den. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij een verkiezingsleuze probeerde te klad den op het paleis op de Dam. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt is hij weer vrijgelaten. De lijstaanvoerder van de provopartij, de 25-jarige student B. V. de Vries, is bij het Lieverdje gearresteerd Ook hij is weer vrijgelaten. Aan het einde van een verrassend war me zondag, met temperaturen in het wes ten tot 25 en in het zuiden tot 27 graden, drong gistermiddag een koufront in ons land binnen dat met onweer en windsto ten gepaard ging. In het zuiden daalde het kwik binnen één uur van 27 tot 14 graden. Het front bereikte zondagavond om zes uur Groningen, met op het vliegveld Eel- de als uitschieter een windstoot van 95 kilometer per uur. Op enkele plaatsen in het noorden van het land werden daarbij bomen ontworteld. Over het algemeen bleef de regenval, omdat de bui snel pas seerde, beneden de tien millimeter. Bij Nijkerk sloeg in het Randmeer een bootje om door een windstoot. De tienja rige Barend Priem verdronk. Tengevolge van een grote hagelbui werd de fruitoogst in het gebied tussen Krabbendijke en Rilland-Bath geheel ver nietigd. Het land ziet er uit als in de late herfst: kaal en troosteloos met afgevallen bladeren in hopen op de grond. De ruim honderd hectaren boomgaarden zullen waarschijnlijk ook volgend jaar geen oogst opleveren. De schade zou dan twintig miljoen gulden belopen. Tijdens het onweer zonk door een he vige windstoot het 840 ton metende mo torschip „Drako" bij de ingang van de haven van Dintelsas. Het schip was gela den met mijnsteen. Schipper K. van Look uit Rotterdam, zijn vrouw en kind alsme de een knecht, konden zich op het nip pertje met een roeiboot in veiligheid brengen. In Bergen op Zoom bracht het nood weer veel schade toe aan de mobiele ex positietent van de leger- en luchtmacht tentoonstelling „Paraat" die woensdag in Uden de poorten moet openen. Een ruk wind deed het houten geraamte van de zestig bij vijftien meter grote hal kra kend in elkaar storten. In circus Boltini in Hoorn sloeg de wind juist onder de tent toen een hoogdraad- nummer werd afgewerkt. De zeventienja rige Margareth Stey viel en werd licht gewond. Op de beurs van uitvinders die in Parijs wordt gehouden presenteerde een hunner een nood-reservewiel. Als een automobilist in moeilijk heden komt, doordat zijn auto een klapband krijgt, zou dit noodwiél hem behoeden voor ongelukken. Deskundigen menen dat de vinding nuttig kan zijn. De lieve juffrouw die zo opvallend de aandacht van de vinding afleidt, heeft met veiliger verkeer en klapbanden niets te ma ken. Maar ja In de woonseheephaven in de Waarder- polder in Haarlem Is zaterdagmiddag de driejarige Ronald Anton Deen verdronken. Vermoedelijk is hij van een steiger ge vallen. Toen de moeder het kind miste, sloeg zij alarm. De vader haalde het kind op het droge, maar toen was het al overle den. Het lichaam is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overge bracht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1