Kranten zullen de komende 10 jaar steeds dikker worden Toekomstvisie van scheidende Dagbladpers-voorzitter WF lil „Oorlog brak Churchill's gezondheid" 't is weer tijd voor ====•1 MEN'S CLUB Hoge boetes wegens fraude geëist tegen ambtenaren steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken JONGE GENEVER DINSDAG 24 MEI 1966 11 TV revolutie Kleuren Lokale bladen Zeker 64 pagina's WYNAND FOCKINK Kerkelijk nieuws Vervlakking Niet onverschillig Wordt u „lid" van Men's Club? Als u een. perfekt spelend biljart weet te waar deren Als u altijd de passende das weet te kiezen Als u zich 5 goede wijnjaren weet te herinneren Als u tenslotte waarde hecht aan het hoe en het waarom, dan zult u niet alleen de nieuwe Men's Club naar waarde weten te schatten, het zal dan ook uw favoriete Eau de Cologne en After-Shave zijn. Biografie van lijfarts ALS U EEN KWART MAAT HEEFT... - Lw sier naar .1 teute e;ti]d «oor North state* nst (te Dutch Swifis Collese Band ci*.Petw Sdiiiiairoaitfia RüSa toronisi. 22. lltSeo 10.30 Advertentie Op de jaarvergadering van de Ver eniging „De Nederlandse Dagblad pers" heeft gistermiddag de scheiden de voorzitter drs. W. van Norden een rede gehouden, waarin hij een toe komstbeeld heeft geschetst van de Nederlandse pers. De heer Van Nor den ging hierbij uit van de gigantische informatiemachinerie die onze wereld steeds meer in staat stelt ont wikkelingslijnen, trends van gedra gingen en van data op te sporen en door te trekken. En zo zei hij wij doen dat dan ook, teneinde ons handelen, althans zoveel mogelijk is, te „enten" op die verwachte ont- wikkeling. Wanneer wij tegelijkertijd tien jaren terug en tien jaren vooruit willen zien, kan dat alleen tegen een achtergrond van het totale maatschap- pijbeleid. Een eerste frappante ontwikkelingslijn noemde de heer van Norden de gestage ook relatieve, groei van de in formatie- en communicatiemiddelen. In 1956 bestond er nog geen enkele kunst matige aardsatelliet, tijdens de Olympi sche Spelen in Tokio konden wij dankzij ten commercieel geëxploiteerde communi catiesatelliet nog dezelfde dag in onze huskamers de wedstrijden volgen en in 1976 zullen wij dagelijkse, wereldomvat tende televisieprogramma's hebben via een aantal kunstmatige satellieten, die op 36.000 km hoogte als schijnbaar stil staande relaisstations signalen doorge ven. De N.D.P. betaalt reeds thans een contributie aan een in Londen gevestigd comité, dat samen met de internationale posterijenorganisatie een programma uit werkt voor het doorseinen van berichten en foto's via een dergelijk satellietensy steem. Technisch zal het over tien jaar mogelijk zijn de voorpagina van de New York Times in het spreekwoordelijke Tietjerksteradeel eerder op het T.V.- scherm te zien dan dat de bewoner van een Amsterdamse buitenwijk zijn krant thuis ontvangt. Het meest bepalende in dit beeld acht de heer Van Norden de snel le bevolkinsgroei. „De televisie" zo vervolgde drs Van Norden zijn rede is in de afgelopen tien jaar als een revolutie over ons land go- komen". Niet alleen het gezinsleven ook het sociaal gedrag en de politiek worden erdoor beïnvloed. Maar tegelijkertijd is het aantal krantenabonnees gestegen van 2.870.000 tot 3.450.000. Ook de boekver koop is enorm gestegen. Een studie wijst uit dat in 1976 in ons land hondeid tnu- joen boeken verkocht zullen worden. De verkorte arbeidstijd geeft kennelijk meer gelegenheid tot kijken en lezen. Drs. van Norden meent dat in 1976 de vier-daagse werkweek zich zal beginnen aan te kondi gen. De dan ontstane drie recreatieda- gen per week zullen een niet eenvoudig probleem opleveren. Er zullen dan vier miljoen auto's in Nederland zijn. Conti- nu-diensten en twee ploegenstelsels zullen onvermijdeijk worden, zelfs op de scho len. In de Randstad Holland wonen dan vijf tot zes miljoen mensen, die ieder een ruimte van 20x20 meter zullen hebben om te wonen, te werken en zich te re creëren. Men zal er dus op uittrekken drie miljoen mensen per weekeinde. Maar de IJ-tunnel de Beneluxtunnel en de tun nel onder Het Kanaal zijn dan vermoe delijk klaar. Per directe verbinding kan men per trein in vier uur van Amster dam over Goes, Brugge, Calais naar Lon den reizen. Grote bandsteden zullen zich in het oosten en zuiden van Nederland hebben gevormd. Internationaal gezien zijn twee ontwik kelingslijnen nu reeds bepalend voor het leven in 1976: de explosieve bevolkings aanwas in India en China en elders en de nieuwe mogelijkheden op het gebied van de ennergievoorziening, die wij ons nu nog nauwelijks kunnen voorstellen. Wan neer deze perspectieven niet door een na tuurlijke of politieke catastrofe worden verstoord zullen de mensen er op ieder gebied ingrijpend door worden beïn vloed. De communicatiemedia zullen hierbij een grote rol spelen. De techni sche ontwikkeling zal snel verder gaan Nu reeds stellen de laboratoria veel meer ter beschikking dan de economie kan dra gen. Drs. van Norden dacht daarbij aan de kleurentelevisie. Wat gebeurt er ten aanzien van de Ne derlandse dagbladpers? zo vroeg de heer Van Norden zich af. Ten eerste zal het «antal krantenlezers in 1976 aanzienlijk groter zijn dan nu, zo meent hij, ten twee de zal het aantal ondernemingen dat dag bladen uitgeeft kleiner worden. De con centratie zal voortschrijden. Het kleine lokale dagblad heeft een moeilijke toe komst. Grote landelijke bladen en domi nerende regionale bladen zullen het beeld gaan beheersen. Reeds in 1963 is er op gewezen dat het oprichten van nieuwe kranten zulke grote kapitalen en risico' zal vergen, dat nieuwe kranten in Neder land niet meer zullen ontstaan. Het is dus zaak wat er is levend te houden. Drs. Van Norden meent verder dat voor zover heden kranten officiële partijbindingen hebben of confessioneel gestempeld zijn, dit karakter zal afnemen *n zelfs verdwijnen. Het aantal pagina' van de kranten zal stijgen. In de afgelo pen tien jaar is het aantal pagina's ver dubbeld, in de komende jaren zal deze trend voortgaan. De etherreclame zal hierop wel van invloed zijn maar niet duurzaam. Ook meent de scheidende voorzitter dat op de advertentiepagina' «neer en meer het verschijnsel kleur naar voren zal komen, maar dit zal ook meer en meer bij de redactionele pagina's het geval zijn. Kleurenfoto's eisen echter te veel technische veranderingen om met enige zekerheid te kunnen zeggen dat die in 1976 definitief hun entree bij het dag blad hebben gemaakt. De heer Van Norden gelooft voorts dat grote investeringen de Nederlandse dag bladpers te wachten staan. De grotere kranten eisen grotere zetterijen, de stij gende loonkosten kunnen alleen opgevan gen worden door mechanisatie en auto matisering. Men zal moeten gaan rekenen met een dagblad van een omvang van maximaal 64 pagina's en de persen daar aan moeten aanpassen. Familie-NV's, die graag werken met zelffinanciering zijn dan uit de tijd. Het is zo meent de heer Van Norden duidelijk dat structu reel te lage verkoopprijzen voor het abon nement en de advertentie tot een onnodig versnelde uitdunning van de pers-differen tiatie voeren moet. De bezorging van de kranten, die niet te mechaniseren is, zal een groot probleem worden. Advertentie In de handige kneepflea De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter Ned. Herv. Kerk Beroepen te H. I. Ambacht (toez.) J. B Cats te Twello. Bedankt voor Kinderdijk (toez.) S. P. van Assenbergh te Hedel voor Voort huizen J. Zwijnenberg te Oudewater. Geref. Kerken Beroepen te Zuidland G. J. Terlaak te Krimpen a. d. IJssel te Tzum H. Feddes te Raard. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Assen O. J. Douma te Over- schie en M. K. Drost te Mariënberg. Beroepen te Winnipeg (Ontario, Canada) W. Vis te IJsselmuiden. Aangenomen naar Bolnes-Slikkerveer B van Riet te Pieterburen. Wat het karakter van de kranten zal zijn? Er zal zich enerzijds door de con centratie een toenemende vervlakking en commercialiteit manifesteren, anderzijds zal de betere schoolopleiding behoefte doen ontstaan aan meer gedegen en af gewogen voorlichting. Enerzijds dus vlot geschreven populaire bladen, anderzijds een duidelijke groei van de pers die uit gebreide, veelzijdige informatie verschaft ook over serieuze onderwerpen. Over de gevolgen van televisie- en ra dioreclame voor de dagbladen, meent drs Van Norden, dat deze wel zullen leren leven met deze nieuwe concurrentie, van de zijde van de overheid, mits de twee condities krachtig worden gehandhaafd, die van de geleidelijkheid van invoering en die van compensatie bij gebleken scha de. Over de invoering van regionale re clame in de ether zegt de heer Van Nor den dat eerst maar eens het totale pro bleem van locale en regionale omroep als politieke zaak moet zijn geregeld, alvo rens daarop in de reclamesfeer wordt vooruitgelopen. Voortgaande over de relatie overheid georganiseerde dagbladpers, zeide de heer Van Norden. dat niet vergeten mag wor den, dat weliswaar sprake is van tal van duidelijk materiële zaken, maar dat door de dagbladen een immaterieel belang van het gehele volk wordt gediend en dat dus het behoud van een vrije, dus economisch sterke dagbladpers nodig is. Dit laatste kan niet bereikt worden met een subsi diestelsel aan in nood geraakte dagbladen, maar door macro-maatregelen waar dus de individuele ondernemer buiten blijft. Drs. Van Norden vertelde dat er 14.400 mensen als journalisten, typografen, ad ministratieve en commerciële krachten in de dagbladwereld werken, ongeacht de 26.000 bezorgers. Ook voor deze mensen geldt dat zij niet onverschillig kunnen zijn ten aanzien van de vele veranderingen van de laatste tijd en de toekomst. Zij worden er door geëmotioneerd en het raakt vaak hun persoonlijk leven. Het is mijn persoonlijke mening zo zeide de heer Van Norden dat er op dit terrein in het algemeen nog veel te star en be griploos wordt gehandeld. Nodig is het geven van zoveel mogelijk informatie en overleg als met het bedrijfsbelang ver enigbaar is en dat is meer dan men gewoonlijk denkt. De mensen van de toekomst zullen niet in een sfeer van redelijkheid en begrip hun werk blijven doen als de in de vorige eeuw opgetrokken waterdichte schotten niet gesloopt worden. Logisch is dat zij die in een onderneming werkzaam zijn op enigerieiwijze betrokken worden bij de economische resultaten van die onderne ming of bedrijfstak. Het is nodig dat op drastische wijze wordt ingegrepen ter ver eenvoudiging van het loonstrookje en van de methode van loonvorming. Ook wordt de eigenwaarde aangetast als een loon regeling maanden in de goedkeurings machine blijft hangen. Daarmee wordt de basis van de vrije maatschappij aange tast. Wjj verwijzen voor het verslag van de rede, uitgesproken door min.-pres. Cals, naar de pagina financiën en economie. Waarom 2 soorten Men*» Club Afler-Shave T S zijn er nodig: als u weet dat: de After-Shave Emulsion ter verzachting van de pas geschoren huid dient en dat de After-Shave Lotion u de stimulans MEN'S CLUBvan een verfrissende sauna geeft. voor mannen gecreëerd door HELENA RUBINSTEIN itUiU MEN'S CLUB LONDEN (Reuter) „De ministers van sir Winston Churchill herschreven destijds - in de zomer van 1953 - de me dische bulletins om niet te laten uitko men hoe ernstig de beroerte was die Churchill tijdens zijn tweede ambtster mijn als premier verlamde". Dit schrijft lord Moran, Churchill's vroegere vriend en lijfarts, in een medische biografie over de Britse staatsman. Het boek is gis teren gepubliceerd. Het werd uitgegeven tegen de wil van sir Winstons nabestaan den en is getiteld „Churchill the struggle for survival 1940-1965". „Veel van wat Einders in Churchill's houding in het laatste oorlogsjaar onver- Advertentie dan moet u heus niet denken, dat er voor u in kostuums niet voldoende keus is. Komt u maar eens, geheel vrijblij vend bij ons binnenlopen. U zult er werkelijk van opzien, wat wij u in de maten 481/4, 50'/«, 521A, 54V< en 561/< kunnen aanbieden. m Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM klaarbaar is bijvoorbeeld de verslech tering van zijn verhouding met president Roosevelt moet op rekening worden ge schreven van zijn geestelijke en lichame lijke uitputting", aldus lord Moran. „Het is niet mogelijk de laatste 25 jaar van Winston's leven te volgen zonder de medische achtergrond te kennen". „Ik vond het juister de pijnlijke details van de toestand van apathie en onverschillig heid waarin hij na zijn aftreden (als pre mier in 1955) wegzonk, weg te laten". Volgens lord Moran was sir Winston nooit meer dezelfde geworden na een longont steking in Tunesië in 1943 na afloop van de conferentie in Teheran. Twee jaar later op de conferentie van Potsdam toen de oorlog in Europa ten einde was, was zijn gezondheidstoestand zo achteruitgegaan dat hij „niet de kracht meer had om zijn kansen te grijpen. Hij is dan te moe om ook maar iets voor te bereiden: hij wacht de dingen alleen maar af". Lord Moran heeft door zijn boek veel critiek te verduren gekregen. Grote ver ontwaardiging heerst vooral onder de art sen, die vinden dat hij de erecode heeft geschonden, volgens welke alles wat art sen omtrent hun patiënten te weten ko men vertrouwelijk moet blijven. Lord Mo ran heeft daarop gereageerd met de op merking dat dit van toepassing is zolang de patiënt in leven is. De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht heeft tegen twee van belastingfraude verdachte ambtenaren hoge en voorwaardelijke celstraffen ge vorderd. De 52-jarige directeur van gemeente werken in Vaals hoorde een boete van 10.000 subsidiair zes maanden hechtenis en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden tegen zich eisen. Tegen het 36- jarige hoofd van gemeentewerken in Bocholtz luidde de eis ƒ4.000.- boete of twee maanden hechtenis en een maand voorwaardelijke celstraf. De directeur bekende tijdens de zitting dat hij in de jaren 1961-1965 in totaal een bedrag van ƒ35.000 aan bijverdiensten voor de belastingen had verzwegen. De ander bekende van 1959-1965 een bedrag van 13.000.- extra inkomsten niet te hebben opgegeven. De ambtenaren had den hun bijverdiensten verworven door het maken van tekeningen en ontwerpen. EXAMENS Utrecht. Doctoraal natuurkunde: J. G. van de Baan (De Bilt), Th. C. M. van Dom melen (Harderwijk), J. A. ter Heerdt (Ze venaar), A. J. Leengouts (Utrecht), J. M. van de Weerd (Emmeloord), J. W. Sanders (Leiden). Doctoraal scheikunde: J. de Gast (Utrecht), J. Renema (Steenwijk), mej. Th. B. A. Reuvers (Apeldoorn). Doctoraal geo logie: H. A. van Lunsen (Utrecht). Docto raal biologie: K. Vellema (cum laude) (Utrecht), F. A .J. de Vries (Hollandse Ra ding). Doctoraal niet-Westerse sociologie: A. E. van Niekerk (cum laude) (Maarssen). Advertentie NORTH Doctoraal muziekwetenschappen: mevrouw M. BaggermanJaanus (Amsterdam). Doc toraal fysische geografie: mej. A. M. Bak ker (Utrecht). De heer W. F. Bakker uit Utrecht is ge promoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld: „De Griekse im- perativus, een onderzoek naar de aspect- verschillen tussen de imperativus present en aoristus in het Griekse gebed van Ho merus tot heden". Promotor was prof. dr. Doctoraal algemene taalwetenschap S. G. Nooteboom (Leiden). Utrecht. G. Goedbloed uit Gouda pro moveerde op een proefschrift getiteld „De directe complementbindingsreactie met kippe-serum ten opzichte van verschillen de antigenen" tot doctor in de diergenees kunde. Promotor was prof. dr. Jac. Jansen gewoon hoogleraar in de algemene immu- niteitsleer, algemene vurologie, de virus ziekten en de veterinaire politie. Groningen. Dr. E. Peternolli, door de raad van toezicht van de stichting Gro ninger universiteitsfonds aangesteld tot bijzonder hoogleraar bij de faculteit der letteren aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de Italiaanse taal- en letterkunde, zal op maandag 23 mei zijn ambt officieel aan vaarden met het uitspreken van een rede in de aula van de universiteit. Amsterdam, (Gem. Un.). Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen:R. Ka ter (Bloemendaal). Doctoraal natuurkun de A. A. J. Franken en J. van Oosten (Amsterdam). Doctoraal geologie H. M. van Montfrans (Amsterdam). M. O-a wis kunde H. F. Tienpont (Vinkeveen). Amsterdam (V.U.). Doctoraal economie H. Hoogendijk (Apeldoorn). Rotterdam. (Stichting klinisch hoger on derwijs) J. P. J. Fransen (Rotterdam) S. L. Kan (Amsterdam), H. van der Leeden (Papendrecht), J. Th. P. van der Laar (Rotterdam), C. G. Haarewijn (Rotter dam), mevr. L. E. M. van Welzenis-Bunt (Veldhoven) Utrecht. Doctoraal rechtsgeleerdheid mej M. van Beek (Barendrecht), J. G. Zwierenberg (Empe), H. K. Jab a Joe (Utrecht). Doctoraal geneeskunde W. J. Lutchman (Utrecht), J. L. Ramadhin (Utrecht), A. O. H. Tellegen (Voorburg), W. M. van Zutfen (Utrecht),' mevr. M. M. Wagenaar-Fischer (Utrecht), mej. I. H. van Staveren (Bussem), mej. R. L. E. A. Vermue (Retranchement). Doctoraal Fran se taal- en letterkunde K. J. J. A. Gaspar (Utrecht). Doctoraal Duitse taal- en let terkunde W. Teeuw (Dordrecht). Docto raal theologie ds. H. J. ter Haar Romeny (Utrecht). Doctoraal notariaat mr. S. Gangaram Pandav (Utrecht), J. H. de Vogel (Den Haag). Aarts: P. M. AArts (Utrecht), H. C. Campagne (Zeist), K. E. Ritter (Utrecht). AMSTERDAM (Gem. Un.). Doctoraal psychologie: mevr. M. A. v. d. Linde-On- nes (Amsterdam). Kandidaats Skandinavische talen: me vrouw R. E. PeperSchoorl (Bloemen daal). ROTTERDAM. Doctoraal examen in de economische wetenschappen; H. Beekman (Hendrik Ido Ambacht); J. B. G. Vrolijk (Heerjansdam); W. Post (Apeldoorn); E. A. Olde Monnikhof (Rotterdam).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11