NAVO-raad vraagt Nederland 3000 huizen en 250 ha grond Ter vestiging Noodtoestand in Boeganda HET WEER Athene netjes Piet de Visser hoofdtrainer bij Telstar Loondebat op televisie Moby Dick wellicht in IJsselmeer Mijnwerker doodt vrouw en vijf kinderen Het werk datje zint, schilder! e ruyter ST Middenstand vindt maatregelen van regering juist Meer dan honderd doden in Da Nang Brand in Haarlem- Noord: schade 30.000 Prinses Margriet trouwt op 10 januari f r jfffr» wmm Man slaat met paal buurman dood Drie kotters uit IJmuiden naar Bahrein Netto-winst van Philips met 13 min gedaald vanderlaan lintermei Jp Voor modieuze dames- en teenerkleding IJmuider Courant SUPERMALSE PAARDEBIEFSTUK 51e JAARGANG NUMMER 170 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 24 MEI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C van der Mye Chef van de redactie: H. Landre Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks mmmmmmmmm -- ln den Haag Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Topsy 16 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Ferdinand20 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Kans op regen Het woord is aan In eerste kwartaal Zoekt U een woning in een mooie en gezonde omgeving Kom dan vanavond tevens praten over uw mogelijkheden als metaalvakman. Wij komen op 24 mei in Haarlem in Café-Rest. Brinkmann, Grote Markt 9, s avonds van 7.30-9.00 uur èn in Beverwijk in café-rest. „Sport", Kerk straat 106/hoek Alkmaarseweg, 's avonds van 7.30—8.30 uur. Het buitengewone I van Intermeubel laat zich niet met woorden zeggen. Met kijken ontdekt u alles marktplein ijmuiden Elke zaterdag Vrije Kijkdag ^^9 dame: LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN 150 gr. RUNDER ROLLADE 98 ct SUPERSLAGERIJ „DE IJMOND" IJmuider Courant (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. Drieduizend woningen en tweehonderdvijftig hectare grond, dat is het offer, dat de NAVO-raad aan de Nederlandse regering heeft ge vraagd met betrekking tot de verhuizing van een NAVO-stafkwartier uit Frankrijk. Deze wens is neergelegd in een brief, die dezer dagen uit Parijs aan de Nederlandse regering is verzonden. Zij behelst het maximum aan inspanning dat van ons land gevraagd wordt. Zou Nederland om politieke, economische of ruimtelijke overwegingen aan deze vraag niet kunnen vol doen dan zijn er minder kostbare alternatieven denkbaar. Men houdt er in Parijs rekening mee, dat in Nederland alleen de Veluwe, Bra bant en Zuid-Limburg nog als vestigings plaats voor een zo omvangrijke zaak als een NAVO-stafkwartier in aanmerking komen en dat dit natuurlijk beperkingen „We vinden het juist dat de regering In het algemeen geen loonstijgingen van meer dan 7 percent toestaat, evenals wij het juist vinden dat geen prijsstop is afgekondigd. Onrechtvaardig is het ech ter dat ons de spelregels van het prijs beleid, waaraan al jaren vrijwillig de medewerking is gegeven nu als een ver plichting wordt opgelegd." Dit staat in een gezamenlijk communiqué van de drie middenstandsbonden als reactie op de loon- en prijsnota van de regering. Het N.V.V. betreurt het in hoge mate, dat de regering toch gemeend heeft te moeten ingrijpen in de loonontwikkeling. Hierdoor dreigt het sociaal economisch klimaat in ongunstige zin te worden be ïnvloed. Het bestuur van het N.V.V. is niet bereid enige verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het verlenen van de door de regering beoogde algemene vergun ning, die de loonstijging voor dit jaar bestemt tot 7 percent. Ook het C.N.V. stelt nadrukkelijk dat de verantwoordelijkheid voor de maatre gelen uitsluitend bij de regering ligt. De bond dringt er bij de regering op aan de loonpauze wat te bekorten. De onze kerheid van duizenden werkers zou er mee opgeheven kunnen worden. NAIROBI (Reuter) In Boeganda, het grootste vorstendom van Oeganda, is de noodtoestand afgekondigd. De Kabaka-ko- ning van Boeganda, sir Frederick Edward Moetesa, had president Milon Obote van Oeganda een ultimatum gesteld, dat op dertig mei zou aflopen. Vóór deze datum zou de federale regering van het grondge bied van Boeganda moeten verdwijnen. De vorst heeft ook een brief aan se cretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties geschreven waarin hij zegt dat de vrede en rust zullen worden ver stoord. Hij vraagt Oe Thant zijn goede diensten te verlenen opdat „deze ramp te elfder ure zal worden voorkomen." oplegt aan de Nederlandse mogelijkheden. Soortgelijke vragen zijn derhalve gesteld aan België, West-Duitsland en Luxem burg. Van de veertien NAVOlanden buiten Frankrijk komen uiteraard de Verenigde Staten, Canada, Noorwegen, Denemarken IJsland, Portugal, Turkije en Griekenland voor de vestiging van de thans nog in Frankrijk aanwezige hoofdkwartieren niet in aanmerking. Ook een verhuizing naar Italië behoort niet tot de mogelijkheden omdat dit land door het wegvallen van Frankrijk geo grafisch gescheiden wordt van de strate gisch belangrijkste gebieden van de SAIGON (Reuter en AP) De rebel len in de Zuidvietnamese stad Da Nang hebben zich overgegeven. Na de gevech ten van de afgelopen dagen zijn ongeveer tachtig doden geteld. Er zijn honderden gewonden. De verliezen van de regerings troepen worden geschat op twintig doden en vijftig gewonden. De Tinh Hoi pagode, het bolwerk van de opstandelingen was gisteren vol met doden. Lusteloos waren boeddhistische monniken bezig de sporen van strijd uit te wissen. Burgemeester Van Man, een fel tegenstander van pre mier Ky is gevangen genomen en naar Saigon overgebracht. De militaire regering van Zuid-Vietnam die voor vandaag een nationaal volkscon gres van duizend burgers en militairen bijeen heeft geroepen, zou overwegen aan de junta vijf burgers toe te voegen. In de noordelijke Zuidvietnamese stad Hoeé heeft de afgezette generaal Ngoejen Chan Thi verklaard dat het land aan de rand staat van „de grootste politieke cri sis, die de wereld ooit gekend heeft". De eerste infanterie-divisie in Hoeé, de enige eenheid die nog als opstandig werd be schouwd heeft zich echter vanmorgen ach ter de regering geschaard. „Nu de regering van premier Ngoejen Cao Ky kennelijk weer stevig in het za del zit, nadat Da Nang zich heeft over gegeven, valt te hopen dat een vreedza me regeling bereikt kan worden," aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren in Washington. NAVO-verdedigingsgordel, met name de landen rondom de Noordzee. Engeland valt af omdat de opperbevelhebber van de Europese NAVO-strijdkrachten in het Britse territorium nooit bevoegdheden heeft gehad en waarschijnlijk ook nooit zal krijgen. Onontkoombaar wijzen dus de tenden ties van het koorsachtig overleg, dat op het ogenblik in de NAVO-raad en de ze ven werkgroepen in Parijs aan de gang is, in de richting van het Beneluxgebied en West-Duitsland. Pas op 6 juni, als in Brussel de ministers van Buitenlandse Zaken van de veertien over de Franse ei sen gaan vergaderen zal duidelijk worden welk land het meest in aanmerking komt. Een felle brand heeft maandagavond tussen half zes en zeven uur twee hou ten loodsen aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord in de as gelegd. Het. vuur is gesticht door drie Haarlemse jon getjes. De ene loods behoorde bij een motor en rijwielhandel die er vijf auto's gestald had staan. Vier ervan konden worden ge red; de vijfde ging verloren. Ook ging al lerlei materiaal in vlammen op. In de an dere loods werd eveneens een auto een prooi van het vuur alsmede twee fietsen. De Haarlemse brandweer kwam in ac tie met totaal tien stralen. Bij het blus- singswerk kregen drie brandweerlieden brandwonden aan het gezicht. De schade wordt geschat op ruim 30.000. (Zie verder pagina 7) Het huwelijk tussen prinses Mar griet en rar, P. van Vollenhoven zal op 10 januari 1967 in Den Haag wor den gesloten, zo blijkt uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot toestemming voor dit huwelijk dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Het ligt niet in de bedoeling de heer Van Vollenhoven een adellijke titel te ver lenen. Wel zal bij koninklijk besluit wor den bepaald dat hij met ingang van de dag van het huwelijk lid van het ko ninklijk huis zal zijn. Eventuele kinderen uit dit huwelijk zal met het oog op de mogelijkheid van troonopvolging persoon lijk de titel van prins of prinses van Oran- je-Nassau worden verleend. De memorie van toelichting is getekend door de mi nister-president, de minister van Justitie en de minister van Binnenlandse Zaken. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met voornamelijk vanavond en vannacht regen. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledig* weerrapporten op pagina twee. Gustave Flaubert: De Fransen wensen met de sabel ge regeerd te worden. In de Griekse hoofdstad Athene is een „Opgeruimd-staat-netjes"-actie aan de gang. Met de Acropolis op de achtergrond zijn vierhonderd straat, vegers en vuilruimers begonnen de stad schoon te maken voor het toe ristenseizoen aanbreekt. (Van onze correspondent) Een burenruzie over het draaien van grammofoonplaten is gisteravond in de buurtschap Schuinesloot ten noorden van Slagharen in.de gemeente Hardenberg uit gelopen op een drama. De ruzie laaide zo fel op, dat een 34-jarige grondwerker een rikpaaltje greep en daarmee zijn 27-jarige buurman, de grondwerker A. Meyer op het hoofd sloeg. Deze, vader van drie kinde ren, werd met een schedelbasisfractuur in de Zweerstichting te Hardenberg opgeno men, waar hij aan de gevolgen is over leden. Woensdag vertrekken uit IJmuiden de drie viskotters die door sheik al Kalifah ben Sulman uit Bahrein zijn aangekocht voor de visserij in de Perzische golf. De schepen worden bemand' met zes Urkers, vier Amsterdammers en twee Wierin- gers. De bedoeling van het sheikdom is om bij slagen van dit visserij project nog een tiental viskotters in Holland te be stellen. (Van onze sportredactie) De Rotterdammer Piet de Visser is Telstars nieuwe oefenmeester. De Visser tekende gisteravond een con tract, dat hem voor één seizoen aan de Velsense eredivisieclub verbindt. De 31-jarige trainer werkte twee jaar bij DFC en leidde die club dit jaar naar de eerste divisie. De Visser accepteerde op 22-jarige leeftijd een baan in volledige dienst als trainer bij Sparta. Hij was bij die Rot terdamse club zeven jaar in dienst, eerst als assistent-trainer, later als hoofdtrai ner onder de managers Neville en Thompson. Twee jaar geleden ging hi; over als zelfstandig hoofdtrainer naar DFC. De Visser kreeg zijn opleiding aan het C.I.O.S. in Overveen. Piet de Visser heeft bij Telstar volle dige bevoegdheden gekregen ten aanzien van samenstelling van elftallen en trai ning, alsmede bij de aankoop van nieu we spelers. Binnenkort zal hij zich in Velsen vestigen. Het debat over de loon- en prijs politiek in de Tweede Kamer wordt morgen door de televisie uitgezonden, s Middags is er een uitzending op Nederland 1 van 13.00 uur tot 17.00 uur. Onmiddellijk daarna neemt het tweede net de uitzending over. s Avonds volgt een samenvatting van het debat op het tweede net tussen 19.30 en 20.00 uur. Op Nederland 1 volgt dan om 22.30 uur nog een samenvatting van het avonddebat. Moby Dick, de vijf a zes nieter lange witte baloega-walvis, die al zijn ijverige en van technische uitrusting voorziene achtervolgers in de Westduitse bondsre publiek listig heeft misleid, verblijft thans vermoedelijk in het IJsselmeer, waar hij weer op krachten kan komen. Maar ook wanneer hij nog niet zover is gekomen behoeft hij zich om eventuele achtervolgers niet bezorgd meer te ma ken, want de waterpolitie van Nederland heeft de heer Gewalk de directeur van de Duisburg'er dierentuin, laten weten, dat het in de rivieren, sloten en kanalen van Nederland niet geoorloofd is op walvissen te jagen. Een groot beschermer heeft Moby Dick in de directeur van het dolfinarium te Harderwijk, ir. Dudok van Heel, die in het geheel niet te spreken is over de plannen die men in Duitsland met de walvis heeft gehad. Hij spreekt over een „schandalige jacht" en meent dat het mo gelijk moet zijn hem met behulp van de waterpolitie via de spuisluis bij Kornwe- derzand van het IJsselmeer naar de Noordzee te laten ontsnappen. Dat het dier zich enige tijd in zoet water moet ophouden, acht hij niet zo'n groot bezwaar, hoewel dit juist één van de ar gumenten was die de heer Gewalt tot zijn „bescherming" bewoog. Hij verkondigde de stelling dat de walvis het niet erg lang zou kunnen uithouden omdat zwemmen in het zoet water hem te veel krachts inspanning zou kosten en hij bovendien niet goed zou kunnen slapen... In het Limburgse Einighausen bij Slt- tard heeft een mijnwerker in de afgelo pen nacht in een vlaag van verstandsver bijstering zijn vrouw en vier kinderen uit haar eerste huwelijk met bijlslagen ge dood. Een vijfde kind werd zeer ernstig ge wond en is in het ziekenhuis in Sittard opgenomen. Om zeven uur vanmorgen meldde de dader zich bij buren met de woorden: „Ik heb ze allemaal vermoord. Bel de politie maar." Vervolgens wachtte de man rus tig de komst van de politie af. Het gewonde meisje was de oudste van de vijf kinderen, die in leeftijd varieerden van tien tot zestien jaar. De netto winst van Philips is in het eer ste kwartaal van dit jaar met f 13 miljoen gedaald tot 79 miljoen. De winstmarge daalde van 5,5 tot 4,4 percent. De omzet steeg met tien percent van 1.641 tot 1.812 miljoen. Het bedrijfsresultaat komt uit op 192 miljoen tegen 208 miljoen in de overeenkomstige periode van 1965. In per centen van de omzet betekent dit 10,6 per cent tegen 12,7 percent in het eerste kwar taal 1065. Uit een vandaag verschenen resultaten- overzicht blijkt verder, dat de voorraden 38 percent belopen van de omzet in de laat ste 12 maanden. Het percentage is gelijk aan dat per einde maart 1965. De gemid delde krediettermijn van debiteuren be draagt 3.2 maand tegen tegen 3.1 maand per ultimo maart 1965. De liquide midde len bedragen 700 miljoen tegen 678 mil joen. Het aantal werknemers is sinds 1 januari 1906 gedaald met 2600. In Neder land is er een daling van 400. De stand komt hiermee voor ons land uit op 86.300 man. Advertentie Werk zat, tot ver buiten IJmuiden. Gevarieerd onderhoudswerk, groot en klein, veel in abonnement (dus vastigheid). Zoveel als kan krijgt iedereen het werk, dat hem ligt. Dus jofel werken, dagen gaan rap. Hier leven we voor vijven ook. Wie jong is, wil aanpakken als vakman, wie mens wil zijn en maats wil hebben - die komt bij onze ploeg. Kom op, pak de telefoon. Zien' we mekaar bij gediplomeerde meesterschilders IJmuiden - Réaumurstraae 1 IJmuiden (02550) 6513.Avonds: IJmuiden (02550) 6432 of 8603 en Amsterdam (020) 134594 Lij dwoninginrichting Ook aan het STRAND is de weer verkrijgbaar bij „DE TOKO", C. v. d. Meer. Losse nummers voor onze abonnees 15 cent per exemplaar. i Bier. lu Telef. 8166 DAMESKAPSALON 250 gram 1 ivö PLEIN 1945 - 53 N.RES

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1