De Gaulle gelooft Bonn nu overtroefd te hebben Noodtoestand uitgeroepen in Groot-Brittannië V eiligheidsraad wil geen geweld tegen Rhodesië „Europa-I" gelanceerd Stormschade in N.-Duitsland Van dag tot dag Vredesgesprek met Maleisië kan beginnen longaar se miss VS Bonn en Londen zijn het eens over NAVO-hervorming Amerikaans-Pools attaché-incident Dr. A. L. Constandse amm DINSDAG 24 MEI 1966 Soekarno gaat akkoord 573ste STAATSLOTERIJ Moeten wij de vestiging van het NAVO- hoofdkwartier in Nederland met enig en thousiasme bevorderen, of tactisch probe ren af te wimpelen? In regeringskringen laat men zich niet vierkant over deze aangelegenheid uit, maar minister Luns heeft enkele weken geleden verklaard dat ons land zich niet uitdrukkelijk voor de ze vestiging heeft aanbevolen. Het lijkt erop dat geen enkel NAVO-lid dol is op dit „cadeautje", behalve West- Duitsland. Niet, dat de Duitsers zich on omwonden voor een vestiging in West- Duitsland hebben uitgesproken, maar het is waarschijnlijk dat een dergelijke uit verkiezing in Bonn van harte zou worden toegejuicht. De uiteindelijke plaatsbepaling is echter niet een kwestie van willekeu rige preferentie, maar een probleem met belangrijke strategische en tactische kan ten. Ofschoon Washington wellicht een ves tiging in West-Duitsland uit het oogpunt van „afstraffing" van De Gaulle heeft overwogen, zullen de gevaren en nade len van zo'n beslissing toch zwaarder we gen. Een NAVO-hoofdkwartier zo dicht bij de grens met het tegengestelde machtsbloc en dan nog in een land waar van de helft zich binnen dat andere bloc bevindt, is uit strategische gezichtspun ten uiteraard ongewenst. Bovendien zou het in politiek opzicht belemmerend wer ken voor de toch al zo kwetsbare posi tie van deBondsrepubliek in de nieuwe ontwikkelingen in Europa. Het is trouwens helemaal niet zeker dat in de Bondsrepubliek het idee van een NAVO-vestiging onverdeeld enthousiasme wekt buiten regeringskringen. Dezelfde groeperingen die in de Bondsrepubliek sterk gekant zijn tegen een Duitse mede zeggenschap bij atoombomgebruik en zeker tegen een eventuele verdergaande activiteit op het gebied van de militaire kernenergie, zullen zich ook verzetten tegen een NAVO-vestiging, omdat zowel het een als het ander West-Duitsland nog meer tot direct doelwit en slagveld in een eventuele oorlog zou stempelen. Uit louter prestige-overwegingen kan Bonn de uitverkiezing van West-Duitsland beschouwen als een niet te verwaarlozen versterking van zijn positie, maar het pleit voor de tactische zin van de politici aldaar dat zij er met geen woord over reppen. Wellicht speculeren zij op de pro cedure van „wegstrepen", die tenslotte Bonn als enige mogelijkheid zou doen overblijven. Een luidruchtige kandidaat stelling zou Bonn inderdaad ook meer voor- dan nadeel bezorgen, doordat onge twijfeld reacties in andere Europese lan den zouden worden gewekt. De kans dat Nederland of België min of meer gedwongen „ja" zal zeggen, is nog niet uitgesloten. Zij zouden daarbij kunnen overwegen dat een vestiging in Duitsland altijd nog minder aantrekkelijk zou zijn dan dat zij zelf met het NAVO- hoofdkwartier zouden worden opge scheept. (Van onze correspondent) PARIJS. Door zijn laatste nota aan Bonn over de toekomstige status Franse troepen in de Bonds republiek openbaar te maken, meent Parijs de Westduitsers met de rug tegen de muur te hebben geplaatst. De nota, die bijna de toon van een ulti matum heeft, vaagt alle juristerij waarachter de Westduitsers zich nog een tijdje hadden willen verschuilen DJAKARTA (AP en Reuter) Presi dent Soekarno is akkoord gegaan met vredesoverleg op ministerieel niveau om een einde te maken aan de confrontatie met Maleisië. Hij gaf maandag toestem ming voor het overleg in de loop van een onderhoud met minister van Buitenland se Zaken, Malik. Verwacht wordt dat Ma- lik binnenkort een ontmoeting zal heb ben met vice-premier Abdoel Razak van Maleisië. Achmad Sjaichoe, voorzitter van het Indonesische parlement, heeft onthuld, dat het parlement er bij president Soe karno op heeft aangedrongen het voor lopige raadgevende volkscongres op 1 ju ni bijeen te roepen. Sjaichoe vertelde dat aan een delegatie van Indonesische studenten, die hij in het parlementsgebouw ontving- Mariniers en politie schoten in de lucht toen beto gers, meest scholieren, de militaire af zetting doorbraken tijdens het onderhoud van de delegatie met Sjaichoe. Een stu dent werd gewond. Merkwaardig genoeg heeft een onnoze le vis van vijf meter lengte de aandacht van nagenoeg de hele wereld getrokken, door de open zee te verlaten en zich te wagen in de Europese binnenwateren. Hij is bovendien wit, wat ook al een onge bruikelijk verschijnsel bij reuzen vissen is. „Moby Dick" of „Willy de Walvis spreidt een tomeloze slimheid ten toon bij het ontwijken van achtervolgers en vangnetten. Hij is gewiekst en energiek als een echte globetrotter, die wel eens wat meer van de wereld wil zien en zich de wet niet laat voorschrijven. Kosten noch moeiten worden gespaard om hem te vangen, onder het voorwendsel dat men hem van een wisse dood wil red den. Gaan de mensen altijd zo liefderijk en opofferend met walvissen om? De wis se dood van ongetelde aantallen walvis sen, opzettelijk en als bedrijf van com merciële inslag veroorzaakt, heeft hun aantal uitgedund tot zeldzaamheid. Witte walvissen zijn bovendien nog veel zeld zamer en dat verklaart dan misschien de plotselinge golf van activiteit en belang «telling. Een onmaatschappelijke sympathie voor het vluchtende dier en een even onmaatschappelijke achterdocht tegen de bedoelingen van de ijverige jagers doen ons hopen, dat de witte vluchteling erin zal slagen op een of andere manier weer de mateloze vrijheid van de oceaan te bereiken. Volgens deskundigen kan dat niet. Als hij nu in het IJselmeer zwemt, is inderdaad zijn lot hachelijk. Een eng aquarium en een langzame dood in ge vangenschap wachten hem, waarbij de mannen van de wetenschap het profijt van hun observatie zullen kunnen heb ben. Als hij alsnog gevangen wordt, in le ven gehouden en vervoerd naar de open zee om te worden losgelaten, is onze achterdocht ongemotiveerd geweest ons vertrouwen in de dierenliefde der mensen ongeschokt. Dan blijft nog wel het raadsel van de paradox tussen die dierenliefde en de walvisvangst bestaan «naar dergelijke raadsels zijn er vele. Misschien ligt Moby Dick intussen al hoopvol voor Pampus? van de tafel. Ze stelt hun op de man af de vraag, of ze wel of niet willen dat de 70.000 Franse militairen zich met hun verdediging blijven helpen belasten. President De Gaulle hoopt zo de West- duitse regering haar troeven uit de hand te kunnen slaan. Voor de Westduitsers en ook voor de Amerikanen hebben de Fransen zelf de militair-staatkundige ba sis verlaten waarop hun troepen zich in de Bondsrepubliek bevinden. Als de Fran sen toch in West-Duitsland wilden blijven, dan moeten ze aldus het standpunt van Bonn zich maar voegen binnen het raam der geïntergreerde NAVO-strategie die De Gaulle juist met zoveel nadruk van de hand heeft gewezen. Maar De Gaul heeft geweigerd zijn hoofd in de strop te steken. In Parijs hoopt men met het goedgespeelde onge duld vooral de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, in verlegen heid te brengen. Schroder is bij het Ely- sée nooit bijzonder populair geweest. Het is Parijs uiteraard ook niet ontgaan dat deze bewindsman in Bonn bijna van de daken heeft geschreeuwd dat hij De Gaul le nu wel eens zou noodzaken bakzeil te halen. Ondertussen lijkt het wel zeker dat alle direct of indirect betrokken partijen eigenlijk wel graag met een oplossing voor de dag willen komen. De NAVO-stra- tedie in Europa kan Frankrijk even moeilijk wegdenken als Parijs het zonder de verdedigingsinstallaties van de Ameri kanen kan stellen. Zelfs de Russen zijn er weinig bij gebaat dat Frankrijk in een militair en diplomatiek isolement wordt gedreven, waardoor de macht van West Duitsland in Europa alleen maar nog ge vaarlijker zou kunnen worden. Bovendien zou de gaullistische splijtzwam binnen de Westerse alliantie voor Moskou dan wei nig nut meer kunnen afwerpen. Niettemin zijn die kansen op zo'n over eenkomst toch wel duidelijk afgenomen Het lijkt onvermijdelijk geworden dat of wel De Gaulle of kanselier Erhard of diens minister van Buitenlandse Zaken bij enige oplossing van het probleem veel van zijn prestige zal verspelen. In Parijs echter acht men het over het algemeen niet waarschijnlijk dat De Gaulle om zijn gezicht te kunnen redden voor minister Schroder door de knieën zal gaan. LONDEN (AP) Premier Wilson heeft gisteravond in grote mate de instemming van bondskanselier Erhard verkregen voor een uit vijf punten bestaand Brits plan om de NAVO te reorganiseren na de te rugtrekking van de Franse troepen. De vijf punten zijn: Het gecombineerde militaire appa raat van de NAVO moet de uittre ding van Frankrijk overleven; De Fransen mogen niet door eniger lei Brits besluit nog verder uit de al liantie gedreven worden; De geallieerden moeten de Fransen alle privileges ontzeggen waarop zij geen recht hebben; De crisis moet gebruikt worden om de NAVO te verstevigen door haar militaire en politieke organen te moderniseren en effectiever te ma ken; i De veertien bondgenoten van Frank rijk moeten van de huidige moge lijkheden gebruik maken om andere zwakke punten weg te nemen. Hier bij wordt gedacht aan het onvoldoen de nucleaire en politieke overleg. Vandaag zal de moeilijke kwestie van de compensatie voor de kosten van het Britse Rijnleger ter sprake komen. NEW YORK (AFP en Reuter) De Vei ligheidsraad heeft de Afrikaanse ontwerp resolutie verworpen, waarin Groot-Brit tannië werd verzocht zo nodig het blanke minderheidsbewind in Rhodesië met ge weld omver te werpen en een volledige blokkade te land, ter zee en in de lucht in te stellen om Rhodesië te isoleren. De ont- werp-resolutie kreeg slechts zes stemmen. Nieuw-Zeeland stemde tegen, de Sovjet- Unie, Bulgarije, Jordanië, Mali. Nigeria en Oeganda stemden voor. De V.S., Groot- Brittannië, Frankrijk, Japan, Nationalis tisch China, Argentinië, Uruguay en Ne derland onthielden zich van stemming. LONDEN (Reuter en AFP). In Groot-Brittannië is gisteren in verband met de al ruim een week durende zeeliedenstaking de noodtoestand afge kondigd, die de regering uitgebreide bevoegdheden geeft tot tegenmaat regelen. Premier Wilson kan nu maximumprijzen voor levensmiddelen vaststellen en maatregelen nemen tot regeling van het havenverkeer en het binnenlands vervoer benevens instandhouding van essentiële voorzieningen en aanvoer. „De regering acht", zo zei premier Wilson gisteren in het Lagerhuis „op het ogenblik nog geen onmiddellijke noodzaak aanwezig tot ingrijpen, maar wij zullen niet aarzelen daartoe over te gaan wanneer de toestand dat vereist. De vijfendertig noodtoestandsbepalingen hebben alle betrekking op het verzekeren van de vitale diensten: water- en elek triciteitsvoorziening, bevoorrading en ver voer. De regering overweegt het gebruik van marineschepen voor het wegslepen van Britse vrachtvaarders die de kaden blokkeren, om het lossen van buitenlandse schepen mogelijk te maken. De vakbond van zeelieden waarschuwde vorige week dat een dergelijke maatregel een algeme ne staking tot gevolg kan hebben. Het is voor de derde maal sinds de oor log dat in Groot-Brittannië noodtoestand is uitgeroepen. In 1949 gebeurde dat tij dens een staking in de Londense haven en in 1955 bij een landelijke spoorwegsta king. Advertentie Maria Remenyl is gekozen tot miss Amerika. Maria, die een Hongaarse vluchtelinge is, wordt hier door haar grootste concurrente, Pat Denne, die op de tweede plaats eindigde, om helsd. dinsdag 24 mei 1966 TWEEDE KLASSE Prijzen van 10 zijn gevallen op de nummers eindigende op 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 4 115 215 365 043 1197 Een prijs van f 2000 is gevallen op het Een prijs van f 2000 IS gevallen op het Een P 1*1 Is van f 2000 IS gevallen op het Een Prijs van f 2000 IS gevallen op het Een prijs van f 2000 IS gevallen op het Een prijs van f 5000 IS gevallen op het De prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer 053373 nummer 064412 nummer 025597 nummer 016813 nummer 063307 nummer 060790 nummer 015513 WOOMERA (Reuter) Van de Austra lische basis Woomera is de 104 ton we gende „Europa-l"-raket gelanceerd. Al leen de eerste trap was met brandstof ge vuld. De tweede en derde trap bevatten slechts ballast. Bij drie voorgaande proef-lanceringen was alleen de eerste trap omhoog gebracht. De vlucht is, vol gens ruimtevaartdeskundigen, voor ne gentig percent geslaagd. De lancering betekent een nieuwe fase in het Europese plan om in 1970 een ver bindingskunstmaan in een baan om de aar de te brengen. Aan dit project werken de de zeven ELDO-landen mee: Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, België en Australië. Door de stijgende kosten is het kunst maanproject echter twijfelachtig gewor den. Bij de stichting van ELDO in 1961 werden de kosten geschat op 700 miljoen gulden, sindsdien zijn deze tot 1,5 mil jard gulden gestegen. De eerste trap van de „Europa-1 wordt gevormd door de Britse „Biue Streak de tweede door de Franse „Coralie" en de derde door een Westduitse raket. De neuskegel werd door Italië geleverd. De Nederlandse bijdrage aan het project be staat uit instrumenten voor metingen op lange afstand. Australië verschaft de lan ceringsfaciliteiten. (Zie ook pagina 2). HAMBURG (DPA) In Noord-Duits land heeft de langs de Noordzee woe dende storm grote materiele schade aan gericht. In Hamburg hadden brandweer en politie de handen vol aan het opruimen van omgewaaide bomen en dakpannen. In Cuxhaven werden bomen ontworteld, stortte een hijskraan in de nieuwe vissers haven om en liepen vele huizen schade op In Blickstedt bij Kiel rukte de wind het dak van een school- Een deel van deze plaats zat gedurende veertien uur zonder stroom en water. Bijna 520 schepen meer dan één-vijf- de deel van de Britse koopvaardijvloot worden op het ogenblik door de staking getroffen. Aan de kaden hebben zich 350.000 ton exportgoederen ter waarde van ruim vierhonderd miljoen gulden opge stapeld. Meer dan 14.500 zeelieden waren gisteravond in staking. WASHINGTON (Reuter) - De Verenig de Staten hebben maandag de uitwijzing van drie Poolse militaire attachés gelast als vergelding voor een dergelijke Poolse maatregel tegen drie Amerikaanse mili taire attachés in Warschau. In een verklaring van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat twee van de Ameri kaanse attachés in Warschau op ongeoor loofde wijze door de Poolse autoriteiten worden vastgehouden in verband met „een ernstig incident" dat de vori ge maand plaats had. Ze worden beschul digd van spionage. De derde Amerikaan se attaché zou activiteit ontplooid hebben in strijd met zijn diplomatieke status. Advertentie Russisch zorgenkind: Roemenië Roemenië is sinds geruime tijd een zorgenkind voor de Sowjet-Unie en dit wordt on derstreept door de bezoekers, die de laatste tijd in Boeka rest vriendelijk zijn ontvan gen. Zij kwamen uit verschil lende richtingen: Albanezen, Joegoslaven (Tito zelf), Fran sen (minister Couve de Mur- ville) en nu volgt op hen ook nog de Chinese premier Tsjoe En-lai. Deze laatste en de Al banezen laten niet na de re gering der Sovjet-Unie te be schuldigen van bourgeois- neigingen en ontrouw aan de ware leer. Het was dan ook niet verbazingwekkend dat op 10 mei vrij onverwacht de Sow jet-leider Brezjnew in Boekarest verscheen. Drie da gen daarvóór immers had zijn Roemeense collega, de partij leider Ceausescu, aan de Sow- jet-partij het recht betwist, de communistische wereld te lei den, en zelfs het voortbestaan van militaire blokken betwij feld. Het is begrijpelijk, dat men de onafhankelijke positie van Roemenië in Oost-Europa nu vergelijkt met de zelfstan dige plaats, die Frankrijk in de Atlantische sfeer inneemt. Maar even natuurlijk zijn de verschillen aanzienlijk. Het is voor de Roemeen veel moei lijker zich vrij te maken dan voor de Fransen. Twee vragen rijzen dus: waarom opponeren zij, en waardoor kunnen zij dat doen? De banden met de Sov jet-Unie zijn namelijk drie ledig. Om erkenning van de Roemeense soevereiniteit gaat het niet, want alle samenwer king in Oest-Europa is for meel gebaseerd op het behoud van de soevereiniteit van elke staat. Van supra-nationale or ganen en dergelijke willen de communisten niets weten. In beginsel worden verdragen gesloten tussen onafhankelij ke regeringen. Niettemin was tot nu toe Roemenië veel meer afhankelijk van de Sov jet-Unie dan omgekeerd. Dat vloeit al voort uit de machts verhoudingen. En die zijn niet zo gemakkelijk te wijzigen. Op militair gebied is het pact van Warschau een bond genootschap zonder (zoals in de NAVO) integratie van de strijdkrachten in vredestijd. In 'werkelijkheid komt echter de belangrijkste uitrusting voor elk leger uit de Sovjet- Unie, daar studeren de hogere officieren. Van de Russen zijn organisatie en krijgstaktiek overgenomen. En het aller voornaamste wapen, de kern bom, blijft een Russisch mo nopolie. De Sovjet-troepen in Oost-Duitsland en Hongarije (en hun verbindingsbases in Polen, waar zij vrij doorheen trekken) staan uitsluitend on der Russisch bevel. Roemenië wil daar verandering in bren gen, dat staat ondanks allerlei tegenspraken wel vast. De noodzaak van het stationeren van Sovjet-troepen in de Oost- europese volksdemocratieën wordt betwijfeld, en het wenst een gemeenschappe lijke beslissing over het ge bruik van de Russische kern wapens. Ten tweede heeft voorheen de Roemeense partij erkend, dat de Sowjetpartij het recht had, de dochterorganisaties (officieel „zusters) te leiden. In de zogenaamde Cominform. de naoorlogse communistische internationale, was dit na drukkelijk bevestigd. Maar na 1960 is die Cominform inge slapen en hebben de partijen de vrijheid genomen, haar binnenlandse politiek zelf standig te regelen. De Roeme nen zijn daarin het verst ge gaan. Zij willen van hun sa menleving geen kopie maken van de maatschappij der Sov jet-Unie. Daarbij komt, dat de nationale traditie niet pro- Russisch is. Het feit dat in 1945 Bessarabië wederom (voor de derde keer) moest worden afgestaan aan de Rus sen, zet nog altijd kwaad bloed. Ten derde is Roemenië lid van de Comecon, de Oost- europese raad voor economi sche samenwerking. Deze be rust op een arbeidsverdeling, waarbij elk lid zich concen treert op een aantal bedrijfs takken. Het staat vast dat deze taakverdeling economisch in het voordeel was van de Sov jet-Unie. Zij kon alle soorten 'van hun produktie vrijelijk ontwikkelijken, de satellieten moesten zich van een aantal activiteiten onthouden. De prijzen waren verder dus danig, dat het ruilverkeer het voordeligst was voor de Rus sen. Maar bovenal werden de volksdemocratieën afhankelijk van elkaar en vooral van de sterkste partner, de Sovjet- Unie. Deze was gespecialiseerd in de zware machines, hoog waardige produkten en had het monopolie voor vliegtui gen en gecompliceerde wa pens. De Roemenen zijn nu de eerste geweest, om te pogen zich aan die afhankelijkheid te ontrekken en industrieën op te richten, of een producti viteit te ontwikkelen, die eigenlijk niet in het raam van de Comecon pasten. Het han delsverkeer binnen de Come con steeg van 1950 tot 1964 met ongeveer 300 procent, maar de Roemeense productie met, 375 procent, terwijl de export toenam met 350 pro cent. Een aanzienlijk deel van de uitvoer moest dus worden gericht op landen buiten de Comecon, naar China en naar kapitalistische staten. In april 1964 verklaarde de Roemeense partij: „Elk land moet gerech tigd zijn, de interne mobili satie van zijn eigen krachten en de maximale exploitatie van zijn eigen hulpbronnen zelf ter hand te nemen De internationale arbeidsver deling mag niet betekenen, dat socialistische landen ge- isoleerd worden van de we reldmarkt". Zo bouwde Roe menië hydro-electrische in stallaties en staalfabrieken, die de Russen eigenlijk over bodig vonden, en sloten zij handelsverdragen met onge veer tachtig landen. Sinds 1950 is hun uitvoer naar kapi talistische staten tot het drie voudige gestegen. Hebben wij de oorzaken aangeduid van het verzet der Roemenen tegen voogdij van de Sovjet-Unie, dan rijst de vraag: hoe was het hun mo gelijk, die zelfstandigheid op te 'eisen? Wat het bondge nootschap aangaat, dit blijft in tact. Maar Roemenië streeft er naar te voorkomen, dat het wordt betrokken in conflicten, die niets te maken hebben met de veiligheid van Oost- Europa. Daarbij denkt het na tuurlijk aan de Russische po litiek in Azië, waar de Roe menen buiten staan. Met name willen zij niet worden gemengd in het felle geschil van Moskou en Peking. Of hun dil gelukt is nog een vraag. Maar zij volharden in hun pogingen, omdat zij de „ideologie" mee hebben. Die wereldbeschouwing is ge baseerd op vriendschap tus sen alle landen, waar commu nisten regeren, en op vrede lievend samenleven van alle volken. Zij willen dus min stens het recht behouden, te bemiddelen en zich te houden buiten kwesties, die zij zelf betreuren. Bovendien vereist de gezamenlijke hulp aan het communistische Noord-Viet- nam dat Russen en Chinezen samenwerken. Wat de ontvoogding aan gaat ten aanzien van de Sov jetpartij, in dezen hebben de Roemenen vrijwel alle zuster partijen nu op hun hand. Waar communisten regeren zijn zij „patriotten" (het woord nationalisten vermij den zij liever) en Moskou be schikt niet over de middelen, het beleid te bepalen der na tionale partijen. Kroesjtsjew heeft reeds in deze zelfstan digheid der partners berust. Zij kunnen op eigen benen staan, hebben hun regimes geconsolideerd en hun econo mie zodanig ontwikkeld, dat zij kunnen meespreken. En de meeste troeven bezit Roemenië op dit economische terrein. Het heeft een actieve handelsbalans (voert dus meer uit dan in) en is rijk aan grondstoffen en energiebron nen, met name petroleum. Het vervaardigt alle installaties voor oliewinning, raffinade rijen, complete cementfabrie ken, motoren, tractoren, auto's, schepen en in toene mende mate chemische pro ducten. Het beschikt over een uitgebreide groep technici en specialisten (een aantal van hen werkt in China) en over bedreven diplomaten. En ten slotte: aangezien er de Sovjet- Unie veel aan gelegen is, op goede voet te blijven met Roemenië (zij heeft al genoeg pijlijke ervaringen gehad met de Joegoslaven, Albanezen en Chinezen) kunnen de leiders in Boekarest een hoge prijs bedingen voor de handhaving van hun goede betrekkingen met Moskou. En die prijs is. dat zij een grotere vrijheid krijgen in hun binnen- en buitenlands beleid. Ring van geel, rood en wit goud. Zeer apart en van allure f 110,- L JUWELIERS AMSTERDAM KALVERSTRAAT 123 ROTTERDAM STADHUISPLEIN 24-26 COOLSINGEL 50 DEN HAAG LANGE POTEN 11 Overste. Voor het eerst is een Amerikaan gekozen tot algemeen overste van de r.k.onderwijscongregatie, die gesticht is door St. Jean Baptiste de la Salie. De nieuwe overste is de 56-jarige Char les Henry. Aanslag. Een Italiaanse douanebeambte is bij een bomexplosie gedood toen hij de Passo di Vizze-berghut aan de Oos tenrijkse grens wilde binnengaan. De hut iigt in Zuid-Tirol waar extremisten die grotere autonomie wensen de afge lopen jaren herhaaldelijk aanslagen pleegden. Opgepikt. Een Turks schip heeft in de Adriatische Zee vier leden van een Zuidslavische familie opgepikt, die hun land hadden verlaten om elders asiel te vragen. De groep een 54-jarige man, zijn zoon en dochter met haar man had op zeventien mei Dubrov- nik in een boot verlaten. Automatic. De Noorse koopvaardij heeft haar eerste schip gekregen met volle dig geautomatiseerde machinekamer, waarvan de machines van de burg af kunnen worden bediend. Slechts eens per dag moet iemand de machines con troleren. „Onheilspellend". Een woordvoerder van het Indische ministerie van Defensie heeft in Nieuw Delhi gezegd, dat de Chinese troepen in Ladak, waar in 1962 Chinese en Indische troepen met elkaar in gevecht zijn geweest, „op onheilspel lende wijze" versterkt zijn. Wakkerst. De nieuwe politieverordening van de Engelse stad Norwich stelt een boete van 50 gulden op slapen.in de openbare leeszaal. Een bestuurslid van de leeszaal heeft verklaard dat vele be jaarden naar de leeszaal komen omdat ze nergens anders heen kunnen. Ze ne men dan een krant voor zich en vallen in slaap: „Niet dat we daar nu bezwaar tegen hebben, maar daar is een lees zaal per slot van rekening niet voor". Dik. De dikke dames van het dorp Clut- ton in Engeland zullen moeten afvallen. Boer Wilcox heeft aan beide zijden van het voetpad door het dorp palen ge plaatst om zijn vee in de wei te hou den, maar de palen staan zo dicht bij elkaar dat verscheidene dames er niet tussen door kunnen. Zij moeten nu an derhalve kilometer omlopen om van het ene eind van het dorp naar het andere te komen. Zij hebben op de gemeente raad een beroep gedaan de afstand tussen de palen wijder te laten maken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3