Uit IJmuiden gingen vanmorgen grotere schepen op de haring Verenigingsnieuws uit de IJmond De „Walvis" en de „kever" I ..onze man uw man KOLKMAN Zwembad „De Herenduinen" kan begin juli gereed komen Elke zwemmerstermoet eerst door nevelgordijn Kinderen zongen en acteerden leuk op Kleine Kracht-avond A Werk van Chris Tonbreeker in „de Kastanjeloot" te Santpoort Carillonklanken over Velsen P.v.d.A. in Heemskerk voor zelfstandige IJmondgemeenten Nieuw botenhuis roeivereniging De heer H. van Veen neemt afscheid van de belastingen Te weinig uitzicht door vrachtauto Openbare lessen op huishoudschool in IJmuiden w i DINSDAG 24 MEI 1966 Velsen-IJ muiden Beverwijk 0g«K«««t Bob Buyt RECREATIE lijst D. TANIS Nr. 6 van lijst 3 Christelijk Politieke Groepering Nevelgordijn Hygiëne Kees Maas Vanmorgen zijn uit IJmuiden meer dan twintig schepen naar de visgronden van de Noordzee vertrokken voor de haring- jacht. Zij behoren tot de grootste eenhe den van de Nederlandse zeevissersvloot. Twee van de vier Vlaardingers die van uit IJmuiden ter haringvangst uitvoe ren waren de enige trawlers die bij ge legenheid van het nieuwe haringseizoen gepavoiseerd waren. Hoeveel grotere kotters er daadwerke lijk aan de haringvisserij gaan deelnemen is nu zelfs bij benadering nog niet te zeg gen. Van de zo genoemde rederijschepen raag de helft van morgen af deel nemen aan de haringvisserij. Wanneer er berich ten van haringvangsten worden gemeld, is het niet uitgesloten dat menig kotter- schipper over gaat op de haring. De stormachtige zuidwestenwind ver hinderde maandag het uitvaren van de meeste kotters die op de normale visse rij (dus niet op haring) wilden. Het was intussen bepaald ook geen ideaal weer om de noodzakelijke voorbe reidingen te treffen. Er ging gisteren veel tijd verloren met het verhalen van sche pen: de zuidwester stond dwars over de DINSDAG 24 MEI Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-oost, 19.30 u.: Ontspannings- ivond voor en door bejaarden; toneel, mu ziek en zang. Hotel Royal, Kennemerlaan, IJmuiden 20 u.: Ledenvergadering van VVV Velsen- IJmuiden. Gem. Openbare leeszaal en biblotheek, filiaal Velsen-Noord: 19-21.15 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- llchting. Cursussen: naaien van 19.30-22 u., Sm. v. Gelderstraat 3, in Velsen-Noord; idem 19-21.30 u. Gem. Huishoudschool, P. J. Troelstraweg 1, IJmuiden; idem 19.30- 21.30 u. Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort- N;. van 19-21.30 u. fijne keuken in de Gem. Huishoudschool, IJmuiden. WOENSDAG 25 MEI Gemeentelijk Vergaderlokaal, Sm. van Gelderstraat 3, Velsen-Noord, 20 u.: Ver kiezingsbijeenkomsten van P.v.d.A. en Chr. Politieke Groepering. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJ- muiden-Oost, 19.30 u.: als dinsdag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur filiaal Velsen-Noord: 14.30-17.30 u.; filiaal „Spaarnberg", Santpoort, Wüstelaan 79 (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30-17.30 u, R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 69: 10-12 en 14.30-17.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13 14 tot 17 uur. Stadhuis. Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Voorlichtingscentrum. Stichting Rijn mond Noordzeekanaal, Semaphoreduin IJmuiden, open voor individuele bezoe ken woensdagmiddag van 13.30-14.30 uur en zaterdagmorgen van 11.30 tot 12.30 uur Na telefonische of schriftelijke afspraak is het Voorlichtingscentrum voor groepen steeds te bezichtigen. Men kan zich hier voor richten tot het bureau van de Stich ting: Havengebouw 2e verd., Amsterdam tel. 020-220665. DINSDAG 24 MEI „Promenade", Meerstraat, 20 u.: Lezing door de heer J. D. Kok uit Zaandam, voor leden Aquariumvereniging „Kennemer land". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 20 u.: cursus beeldhouwen en boetseren o.l.v. Nico Betjes, door Kennemerstaten. Gemeentelijke Huishoudschool, C. H Moensstraat, 19.30 u.: cursus naaien, Stich ting huishoudelijke en gezinsvoorlichting Sportfondsenbad, 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, 19-21 uur WOENSDAG 25 MEI Sportpark „Adrichem", Hoflanderweg, nederlaagtoemooi door Beverwijkse Ren nersclub Kennemerland. Gebouw Wijkerbaan, 20 u.: Sluitings avond voor N.V.V.-Vrouwenbond. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 20 u.: cursus emailleren o.l.v. Otto Heuve link door Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 14 u.: cursus handenarbeid voor de jeugd o.l.v. J. Müller ,door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 uur, 10-11.30 uur (dames- zwemmen), 12-13.45 uur, 14.15-15.30 uur, 16-17.15 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70. geopend van 15-17.30 uur en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur en 15-18 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 14-17 uur. gen vertrokken. Voorts zijn nog vijf kot ters, de SCH 251, 253, 255, 91 en de KW 51, naar zee vertrokken. De schepen zullen naar de 56e breed te graad gaan. Hier zullen zij in de late namiddag of tegen de avond de visgron den bereiken. Een klein aantal trawlers zal'morgen nog uitvaren. Een misverstand heeft geleid tot een onjuiste zinsnede in het bij de foto's ge plaatste bericht omtrent de Volkswagen, die zaterdag bij de Strandweg te IJmui den te water geraakte. In dit bericht werd namelijk gemeld dat een boot van Bureau Wijsmuller de nog drijvende auto naar de kant sleepte. Zoals de kop boven de foto's al aangaf, was dit de „Wal vis", één van de loodsafhaalvaartuigen. Deze boot was toevallig dicht in de buurt en ging direct tot actie over. Uitnodigingskaart en affiche voor de ex positie van CHRIS TONBREEKER, die tot 13 juni in „de Kastanjeloot" te Sant poort gehouden wordt, doen misschien iets anders verwachten dan men op deze ten toonstelling te zien krijgt. Tonbreeker neigt wel tot een wijze van uitdrukken, die men expressionisme zou kunnen noe men, maar dat in meer beheerste vorm dan de wat pathetische prent, waarmee hij de aandacht op zijn persoon hoopt te vestigen. Minder pretentievol is van hem een ets naar een naakt, waarmee hij ster ker ons treft en meer belooft. Ook in zijn andere etsen geeft hij meer dan de uiter lijke verschijning der dingen en daarbij speelt de technische uitvoering een belang rijke rol. Wat betreft zijn landschappen zou het een beetje in de richting van Her cules Seghers' etsen kunnen gaan. De verschillen in Tonbreekers uitdruk kingswijzen worden vooral bepaald door het materiaal, waarmee hij werkt. Zijn tekeningen, die de indruk maken naar de natuur gedaan te zijn en waarbij een Het programma van de beiaardbespe ling, te geven door Hein de Ligt, op het stadhuiscarillon te IJmuiden op zater dag van 16.00-17.00 uur, is geheel samen gesteld uit 16e en 17e eeuwse muziek; het bevat de volgende onderdelen: Fantasie op de manier van een echo, J. P. Swee- linck; Wie dat sichselfs verheft temet uit: Valerius Gedenckclanck; Detto del cucu, F. Gasparini; Rondeau l'Angloise, J. H. Fiocco; Wijs mij dat bloemke blauwe, volksliedje; Allegro (uit: Watermusic), G. F. Handel; 2e Sonate Bald. Galuppi; allegro, andante; presto; La badine, P. J. Leblou; Schoon lieveke waar waarde gij, volksliedje; Le coucou, Cl. Daquin; Ron deau, M. v. d. Gheyn; Daar was een sneeuwwit vogeltje, volksliedje; Prelu dium VII, M. v. ,d. Gheyn. eigen visie op die natuur licht speurbaar is, staan niet ver van zijn etsen. Anders is het wanneer hij het penseel ter hand neemt om waterverf, gouache of olieverf op het papier te zetten. De meer pasteuse olieverf wordt anders aangebracht dan de vloeiender met water aangelengde verven. Mooi is een stilleventje in olieverf. De gouaches zijn enigszins verschillend van kwaliteit. Wanneer Tonbreeker tot meer doorwerking met die moeilijke gouache komt bereikt hij een kwaliteit als van dat stilleven. Wat vlak nog bleven enkele fa- briekslandschappen en dit tendele als ge volg van het toch moeilijke, dekkende ma teriaal, waarmee hij verder komt als hij het ook transparant gebruikt. Tonbreekers voorkeur voor de doffe gouache zal wel een gevolg zijn van te genzin tot gemakkelijk charmeren. Maar ook is die dof opdrogende verf wel diens tig tot het waarmaken van de sfeer die Tonbreeker zoekt te verbeelden. Dat is de sfeer van het duinlandschap en de daarbij aansluitende fabrieken, waaronder een cementfabriek, die ik nabij de Hoog ovens vermoed. Tonbreeker beoogde geen portretten van bepaalde plekken te geven maar persoonlijke stemmingen over te brengen, waartoe hij onderwerpen in zijn omgeving kan gebruiken. Hij woont in Zandvoort en al geeft hij geen titels aan zijn werk, het is duidelijk voelbaar dat hij het in de buurt van de kust zoekt ook als er geen zee of duinen in zijn landschappen voorkomen. Twee Vlaardingse trawlers waren in IJmuiden de enige gepavoiseerde vaartuigen van de vloot die heden morgen voor de haringjacht is uit gevaren. vissershaven en het kostte dikwijls veel moeite om de vaartuigen op de gewenste plaats te krijgen. Maar maandagavond waren toch de meeste werkzaamheden verricht en lag de vissersvloot in IJmuiden klaar om van morgen zee te kiezen. Scheveningen SCHEVENINGEN. Het grootste deel van de trawlloggers is vanmorgen vroeg uit gevaren. In totaal zijn veertien schepen naar zee vertrokken. Als eerste koos de SCH 21 „Arie van der Zwan" van rederij Jaczon zee. Hierna volgden de SCH 303, 3, 307, 101, 246, 22, 46, 35, 242, 323, VL 14, 131 en 34. De SCH 47, een drijfnetlogger, die gisteren in verband met de harde wind niet was uitgevaren, is eveneens vanmor- Tijdens de gisteravond ln Heemskerk gehouden bijeenkomst van de P.v.d.A.- fractie, is men tot de conclusie gekomen, dat het belang en de verzorging van de be volkingen van Heemskerk, Beverwijk en Velsen het beste gediend worden bij een zelfstandig voortbestaan van de drie ge meenten. De fractievoorzitter gaf toe, dat een sa menvoeging van de drie gemeenten tot één nieuwe gemeente ongetwijfeld voorde len zal opbrengen, maar die zullen in genen dele opwegen tegen de nadelen. De heer Nijdeken hield een betoog, waarin hij uiting van bewondering gaf over hetgeen in deze gemeente onder moeilijke omstandigheden was bereikt. Het was een zware opgave om tot dit re sultaat te komen, temeer omdat alles moest gebeuren met een apparaat dat was ingesteld op een inwonertal van slechts zesduizend. Dit alles wil echter niet zeggefi, dat men voldaan is. Er zijn nog belangrijke plannen die gerealiseerd moeten worden Groenvoorzieningen, recreatiemogelijk heden, accommodatie voor sport en spel bepaalde behoeften op onderwijsgebied en culturele voorzieningen zijn zaken waar aan nog wel het een en ander moet wor den gedaan. Zaterdagmiddag 11 Juni om half vier neemt de roeivereniging „De Stem" Velsen het nieuwe botenhuis op het zuidelijk sluis eiland te IJmuiden officieel in gebruik. Daarop aansluitend wordt tot half zes een receptie gehouden. (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe zwembaden aan de Heren duinweg in IJmuiden-Oost naderen hun voltooiing. De werkzaamheden aan de uit breiding en modernisering van dit zwem- complex zijn zover gevorderd dat er re delijke kans bestaat dat de twee nieuwe bassins begin juli a.s. in gebruik genomen zullen kunnen worden. De gemeente Vel sen zal dan een, zowel wat vormgeving als situering betreft, bijzonder fraai open luchtzwembad rijk zijn, waarvan het massaal gebruik bij voorbaat vast staat. De nieuwe baden zijn elk vijftig meter lang. Het grootste is 22,5 meter breed ter wijl het kleinste als oefenbad te gebrui ken bassin een breedte van 25 meter heeft. Het grootste bad heeft een springkuil van veertien bij tien meter en een diepte van 3,5 mete. De springtoren telt een 3 m- en een 1 m-springplank. Hierdoor en door zijn afmetingen voldoet het nieuwe IJmui- dense zwembad aan de eisen die voor het houden van grote zwemwedstrijden ge steld worden. Het bad kan in zeven wed- strijdbanen worden verdeeld. Tussen de twee bassins is een drie meter hoge uit kijktoren opgericht van waaruit het met het toezicht belaste personeel een goede kijk op de baders zal hebben. Advertentie van groenstrook tot strand- plan een verantwoord re- creatiebeleid. 3 C.H.U. A.R.P. S.G.P. U vraagtonze wethouder en fractieleden antwoorden op de heden te houden forumavond, aanvang 8 uur in het Gem. Vergaderlokaal, Smidt v. Gelderstraat 4 te Velsen-N. die speciaal ten doel hebben de hygiëne in het zwembad te bevorderen. In het filter gebouw waarvan de capaciteit belangrijk is vergroot wordt het water niet alleen verscheidene keren grondig gezuiverd van eventuele ongerechtigheden maar ook zoveel mogelijk ontijzerd. Verder zorgt een verwarmingsinstallatie in een apart staand gebouwtje ervoor dat de tempera tuur van het water in het grote bassin indien nodig tot een zeker aantal graden opgevoerd kan worden. Vanzelfsprekend zal deze verwarmingsmogelijkheid het rendement van het zwembad aanzienlijk vergrote omdat hierdoor van vroeg tot laat in het seizoen, ook wanneer de buiten temperatuur minder gunstig zou zijn, gezwommen kan worden. Een nieuwe antiseptische voorziening in het zwembad is het „nevelgordijn" waar elke zwemmer (ster) doorheen moet alvo rens een duik te kunnen nemen. Deze maatregel gaat dus verder dan de ge bruikelijke ontsmettende badgenoten die hun uitwerking slechts tot de voeten be perken. Bedoelde nevelgordijnen worden dusdanig „strategisch" opgesteld dat ze door niemand ontlopen kunnen worden. Sinds begin december is er met voort varendheid aan de uitbreiding van het zwembad De Herenduinen gewerkt. On danks regen, vorst en andere ongunstige werkomstandigheden zullen aannemer W. A. Rolvink en zijn mannen er in slagen het werk op tijd klaar te krijgen. En dit is tegenwoordig wel het vermelden waard. Het nieuwe zwembad aan de Heren duinweg is ook geschikt voor grote zwemwedstrijden. Er kunnen zeven banen worden uitgezet. In de uitbreiding en vernieuwing van het zwembad „De Herenduinen" zijn di verse technische voorzieningen opgenomen Dinsdag 31 mei gaat de heer H. van Veen, hoofdcontroleur bij de rijksbelas tingen te Beverwijk met pensioen. Op die dag zal het in Bellevue ongetwijfeld een komen en gaan zijn van collega's, vrien den en kennissen. De heer Van Veen kwam 1 oktober 1946 uit Deventer naar Beverwijk, als kandi daat hoofdassistent bij de rijksbelastin gen. De lange weg naar het hoofdcontro- leursschap heeft hij voor een goed deel per fiets afgelegd. Zijn rayon liep name lijk van Bloemendaal tot Akersloot en een auto, of zelfs maar een scooter of brom mer was er niet bij. Alles moest per (eigen) fiets. Aanstaande donderdag is de heer Van Veen jarig: hij wordt dan 65 jaar. In huize Van Veen, Meerweidelaan 18, zal het dan evengoed feest zijn. Maar het of ficiële afscheid is in Bellevue. Dinsdag 31 mei, van drie tot vijf uur 's middags wordt daar een afscheidsreceptie gehou den. Een te dicht op de hoek Van Speijk- straatDe Ruyterstraat te IJmuiden ge parkeerd staande vrachtauto heeft gister middag het uitzicht zodanig belemmerd dat een bestelwagen en een personenauto tegen elkaar botsten. Er was aanzienlijke schade. De politie maakte ook proces-ver baal op tegen de bestuurder van de foutief geparkeerde vrachtauto. f mQj^ÈÈajm In het gebouw De Rank aan de Wilhel- minakade in IJmuiden hebben velen gis teravond genoten van het frisse optre den van de christelijke meisjesclub „De Kleine Kracht". De kleintjes voerden alleraardigst een operette „De sneeuw mannetjes" op. Er was veel zorg aan de kostuums besteed en de jonge uitvoeren den deden zo hun best dat de zaal hoor baar meeleefde. In het stuk trad een prachtige korda te Klaas Vaak op, die veel te stellen had met zeven kinderen, die niet wilden gaan slapen. In het tweede bedrijf werd men geconfronteerd met een sneeuwmannen- ballet. Het sneeuwprinsesje Zwanendons speelde hartveroverend, maar zij kon he laas niet alle hoge tonen uit haar par tij halen. Niet zo verwonderlijk overi- ,gens, want het valt niet mee in zo'n bit tere kou te zingen, zeker niet met zo veel sneeuwmannen om je heen en zo veel mensen in de zaal. Na deze operette van Geertruide van Vladeracken voerden de grotere meisjes een zangspel op van M. A. Brandts- Buys. „Als de kinderen slapen" heette dit spel, waarin een bonte verzameling poppen een nachtfeest op touw zette, compleet met kabouters en een tover heks, die de hoogste sprongen maakte, die we ooit bij een kinderoperette heb ben gezien en daarbij dan ook prompt telkens haar muts verloor. Ook bij dit stuk viel de uitstekende kostumering op. Onder leiding van me vrouw W. Groen-Groen werd er goed ge zongen. De componist had ervoor gezorgd dat bepaalde melodieën steeds weer te rug keerden en dit „Schlager"-principe werkte goed. want op het laatst neuriede menig bezoekster mee. Rest nog te ver melden dat de regie berustte bij me vrouw G. de Wilde. De nieuwe bassins van het zwembad „De Herenduinen" in IJmuiden-Oost zijn vrijwel voltooid. Beide baden zijn vijftig meter lang. Het grootste bad telt een springkuil van 14 bij 10 meter. Het water in dit bassin kan ook verwarmd worden. Op de Gemeentelijke Huishoudschool aan de P. J. Troelstraweg in IJmuiden wordt donderdag openbaar les gegeven. De openbare les in de middag zal spe ciaal gericht zijn op de vorm van deze onderwijsinrichting. Men zal dan kenni» kunnen nemen van de hier gevolgde on derwijsmethode en zelf kunnen consta teren, hoever de leerlingen in de verschei dene vakken zijn gevorderd. De openbare les die 's avonds om half- negen begint houdt een show in van alles wat de leerlingen hebben vervaardigd, zoals de resultaten van de naaldcursussen en de produkten op het culinaire vlak.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5