Wm Typografenbond" viert 100-jarig bestaan CUT W m 1 mm Twee loodsen in Haarlem-N. door felle brand vernield Tennisteam DEM definitief op de laatste plaats beland 111,1 mm Oceaanroeiers Schade geschat op ruim f30.000 Vermist Tweede cokesbatterij voor Hoogovens Nieuwe transportband voor kolen Hoogovens Feest in de RAI op 2e pinksterdag Velser jeugdteam speelt oefenduel Gestolen brandkast in Haarlemmermeer uit sloot getakeld Bromfietser gewond Meer opslag slakzand voor Cemij IJmuiden Groenteprijzen in Beverwijk Aanrijding in IJmuiden OVA. DINSDAG 24 MEI 1966 DRIE JONGENS STOOKTEN VUURTJE Dolf Demmers-beker voor pupillen van Waterloo 55 Voor de „Dievenbende" Onder invloed Bais clubkampioen damclub Sportief Fraai gedenkboek mm m- wmÉÈ. aw. V. X>'s MM WSmÈ!. ■fiïÊA Met hun roeiboot „Puffin" zijn twee jonge Britten, David Johnstone en John Hoare van Virginia Beach in de Verenigde Staten vertrokken op weg naar Engeland over de Atlan tische Oceaan. Ze hopen hun reis in vijftig dagen te voltooien. De Haarlemse brandweerlieden, die in de afgelopen dagen het 75-jarige bestaan van hun vereniging „De Tien" onder meer met demonstraties hebben gevierd, moesten gisteravond even over half zes in actie komen voor een felle brand in twee houten loodsen aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. De beide loodsen, waar van er een behoort bij perceel 399, waar in de motor- en rijwielhandel C. Pelt is gevestigd, brandden geheel af. Twee auto's en twee fietsen en allerlei mate riaal, gingen verloren. De schade wordt geschat op ruim 30.000. De brand is ge sticht door drie Haarlemse jongens van 7, 9 en 10 jaar. Bij het blussingswerk lie pen drie brandweerlieden brandwonden aan het gezicht op. Zij werden behandeld door de e.h.b.o. van het korps. over later Dit is Yvonne Elliot Marianne Haak, een vijftienjarige scholiere uit Baarn, wier opsporing wordt verzocht. Signalement: lang ongeveer 1.65 me ter, bruin haar, blauw-groene ogen, normaal postuur. Zij was gekleed in een lichtblauwe regenjas, bruine rib fluwelen rok, groene sweater, groene kniekousen en zwarte suède schoe nen. Zij is op 7 mei thuis weggelopen en sindsdien spoorloos. De brand werd om vier minuten half zes gemeld en acht minuten was de Haarlemse brandweer met de nieuwe middel- en lagedrukwagen en een uitrukwagen gearriveerd. De loods naast die van de firma Pelt was het eerst in brand geraakt. Hier stonden een auto ter waarde van 3500 en twee fietsen, die verloren gingen. Het vuur sloeg over naar de loods van de motor- en rijwielhandel, waarin bij het uitbreken van de brand vijf auto's stonden. Vier ervan konden wor den gered; de vijfde, een nieuwe wagen ter waarde van 5000, miste een band en kon niet snel genoeg worden wegge reden. De brandweer bestreed het vuur, dat door een bolle wind, sterk werd aange wakkerd, met vier lage druk- drie hoge druk en drie middeldrukstralen. Zij kon voorkomen dat de woning op nummer 401, naast het bedrijf van de heer Pelt, een prooi der vlammen werd. In een bovenkamer en de keuken beneden was reeds een begin van brand ontstaan. Omstreeks zeven uur was de brand weer het vuur meester. Van de loodsen was vrijwel niets meer over. Tegen half acht kon de brandweer inrukken. De blus- singswerkzaamheden werden onder meer gadegeslagen door de hoofdcommissaris van politie, de heer A. L. de Boer. De schade van de heer Pelt wordt alleen al geschat op 30.000. Hij is tegen brand verzekerd. Bij Hoogovens IJmuiden is thans het voorbereidende werk begonnen voor de bouw van kooksbatterij II. De oude bat terijen 1 en 2 zijn jaren geleden afgebro ken omdat ze versleten waren na een lange diensttijd. Op de plaats van batterij I is toen een nieuwe batterij gebouwd, die in augustus vorig jaar is gaan produceren. Deze bat terij, die aanvankelijk nummer 2 A werd genoemd, heet nu volgens het nieuwe sy steem batterij 12. Waar de oude batterij 2 heeft gestaan, is men thans bezig met het slopen van de nog aanwezige fundamenten. Al voordat men daarmee geheel klaar is, zal om streeks 1 augustus begonnen kunnen wor den met het betonwerk voor de fundamen ten van de nieuwe batterij. In de omgeving van het sectorkantoor van havens en vervoer bjj Hoogovens IJ muiden wordt al geruime tjjd gesloopt en gebouwd in verband met een nieuwe ko- lentransportband. Ook wordt de opslag capaciteit van het kolenveld met plm. 45.000 ton uitgebreid. De capaciteit van de eigenlijke band vanaf de buitenhaven was aanvankelijk gepland op circa 1100 ton per uur, maar zal worden vergroot tot ongeveer 2000 ton. Dit vanwege de toegenomen grootte van de schepen. Dezer dagen is begonnen met het grond werk voor de ondersteuning van de trans portband. Omstreeks 1 september zal men beginnen met het monteren van de band, die men op 1 november in gebruik hoopt te nemen. Het is de bedoeling dat de transportband die nu nog van de kolenstortput op het ertsveld naar de zuidkant van het kolen veld loopt, straks alleen nog dienst zal doen voor de afvoer van kolen van de ko- lenkipper. Alle kolen die per zeeschip wor den aangevoerd en op kolenveld I opgesla gen moeten worden, zullen dan via de nieuwe transportband aan de noordkant van het kolenveld aankomen. (Van een medewerker) Het jaarlijkse pupillen-toernooi van de voetbalvereniging V.V.B. om de „Dolf Demmers"-wisselbeker, genoemd naar de inspirerende oud-Kennemersta ten-leider drs. A. Demmers, heeft zaterdag op het sportpark Koningsveld onder de pupillen van vijf clubs in twee afdelingen een zeer spannend verloop gehad. De uitslag: A-afdeling: Waterloo 9 pnt.; ODIN 9 pnt.; WFC 8 pnt.; VVB 8 pnt. en Uitgeest 8 punten. B-groep: WB b 12 pnt.; WFC b 11 pnt.; ODIN b 10 pnt.; Waterloo b 8 pnt.; en VVB c 7 pnt. Drs. Demmers was persoonlijk aanwezig om na afloop de prijzen uit te reiken, bij gestaan door de voorzitter van de VVB- jeugdcommissie, de heer C. Plooy, die het toernooi een sportief evenement noemde, waarbij de spanning aan de mooie sportdag bijdroeg. Ruim 4.000 leden van de Algemene Nederlandse Grafische Bedrijfsbond zullen tweede pinksterdag in het RAI- gebouw te Amtserdam het 100-jarig bestaan van hun bond vieren. Hun organisatie die thans 30.000 leden telt werd in 1866 opgericht als typografen bond en is de oudste landelijke vak bond van ons land. I>e typografen zijn er, niet zonder reden, nog steeds trots op dat zij de grondslag hebben gelegd voor de vakbonden in Neder land. De oude typografenbond im mers werd een voorbeeld voor alle werknemers in de tweede helft van de vorige eeuw om de strijd voor lots verbetering gezamenlijk ter hand te nemen. Dat lot had destijds verbetering nodig. Er heerste onder de werkende bevolking grote armoede. De lonen waren zó laag dat menige werknemer voor de vraag stond of hij wel zou blijven werken of thuis zou blijven. De typograaf (bleef wer ken, omdat hij het in strijd met de eer van zijn beroep vond om werk te wei geren. Algemeen waren de typografen van oordeel dat zij tot „de cultuurmakers van ons volk" behoorden. Op 2de paasdag van het jaar 1866 had in Amsterdam een landelijke typografen- vergadering plaats. Men vond dat er ge zamenlijk moest worden gepoogd een loonsverhoging van 50 percent te krijgen De vergadering werd gevolgd door bij eenkomsten in Den Haag, Utrecht, Haar lem, Breda, Arnhem en Leiden waar het idee om een landelijke bond op te richten bijval kreeg. De typografenbond werd 30 mei 1866 of ficieel opgericht. Aan de werkgevers werd de eis gesteld een weekloon van 9 gulden uit te keren bij een 10-urige werkdag en voorts dat er een einde moest komen aan de „schromelijke jongensexploitatie". In afd. 1 van de eerste klasse staat het eerste team van DEM. stevig onderaan door een nederlaag van 4-7 tegen kam pioenskandidaat „Toeg-Hillegersberg". De overwinning van „Toeg" is iets ge flatteerd. Dit blijkt uit een 3-3 stand na de enkelpartijen. J. Tervoort won het eerste enkelspel van de sterke W. Lagen- daal. Mevr. Duyn-Tervoort zorgde ook voor winst tegen A. Blom. Dit waren twee enkelspelen die vorige keer tegen „Toeg" kansloos verloren werden, zodat er weer enig optimisme in het DEM-kamp was. Ook Tom Tervoort wist te winnen in twee korte sets. De andere drie enkelspelen gingen kansloos verloren. Hierna bracht alleen het damesdubbel nog punten. Gedetailleerde uitslagen: W. Lagen- daalJ. Tervoort 6-2; 5-7; 6-8. J. Kosten- seA. Tervoort 6-1; 6-2. H. 't HartT. Tervoort 3-6; 2-6. H. KoenenL. Ter voort 6-3; 6-3. Mej. A. BlomMevr. Duyn 6-2; 0-6; 2-6. Mej. Entingh-Mej. I. Sengers 6-1; 6-3. W. Lagendaal, J. KostenseJ. Tervoort. A. Tervoort 2-6; 6-3; 6-3. H. Koenen, H. 't HartT. Tervoort, E. Duyn 6-3; 6-3. Mej. A. Blom, Mej. Entingh Mevr. Duyn, Mej. Sengers 6-2; 4-6; 1-6. Mej. Entingh, W. LagendaalMej. Sen- yyjrytyy* mi 'irtriflfOTflftOnOflfiflflflOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOl WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Een tocht van tweehonderd kilometer maakten twee broers uit Haarlem in ja nuari met een auto die een van hen had moeten repareren. De eigenaar van de auto wist niets van deze rit. De broers hadden geen rijbewijs en hadden nog een proeftijd van een veroordeling lopen. De Haarlemse politierechter veroordeelde hen gisteren tot drie weken gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier van justitie had tegen de 20-jarige kantoorbediende en zijn 18-jari- ge broer twee weken gevangenisstraf ge- eist. De 18-jarige jongeman had in Utrecht, toen zij daar werden aangehou den, een valse naam aan de politie op gegeven. Tenslotte werd het tweetal ge pakt in Hoofddorp. Een week gevangenisstraf eiste de of ficier van justitie tegen een 27-jarige loodgieter uit Haarlem, een 23-jarige elektricien uit Buren en een 22-jarige elektricien uit Tiel. Het drietal had in de Haarlemmermeer van de firma waar zij in dienst waren ondermeer zinken dak lijsten, plastic pijpleiding, verf en rollen behang gestolen, en aan elkaar ten ge schenke gegeven of verkocht. De politierechter sprak van „een die venbende" en veroordeelde de loodgieter en jongste elektricien tot een week ge vangenisstraf. De 23-jarige elektricien die het zwaarste aandeel in de diefstal had gehad werd veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Voor rijden onder invloed werd een 27- jarige kantoorbediende uit Aalsmeer ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Zij reed in januari over de Venneperweg in de Haarlemmermeer, raakte in de berm een paaltje en schoot toen met de auto een sloot in. Zij weet dit aan verblinding door een tegenligger en sneeuwval. Het alcoholpromillage in haar bloed werd niet vastgesteld, de vrouw weigerde een bloedproef. De kantoorbediende zou vier tot zes glazen sherry in vijf uur tijds hebben ge dronken. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf, twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid en ver beurdverklaring van haar auto geëist. gers, J. Tervoort 6-2; 9-7. Mej. A. Blom H. KoenenMevr. Duyn, A. Tervoort 8-6; 6-2. Marquette I heeft in de tweede afde ling van de derde klas met 7-1 gewonnen van HTC III. Alleen de tweede single van v. d. Berg ging met 8-6, 8-6 verloren, teerwijl de andere partijen allemaal in twee korte sets gewonnen werden. Zondag komt Marquette uit tegen DEM II en kan kampioen worden. BLTC heeft bij Groenendaal V een 7-1 overwinning behaald Alleen W. Derks kon het in de eerste H.E. niet bolwerken Hij verloor met 6-4; 1-6; 6-2. In deze af deling staat Zandvoort IV onbedreigd bovenaan; alleen BLTC kan door een 7-1 of 8-0 overwinning (na vorige keer met 6-2 verloren te hebben) het kampioen schap behalen. Rooswijk I heeft met 7-1 verloren van TC Uitgeest, zodat dit team nu kampioen is in de derde afdeling van de vierde klas. Alleen Mevr. Zwemstra kon een 6-1; 4-6; 6-8 overwinning behalen. BLTC III is hier waarschijnlijk de degradatie kandidaat. Rooswijk is volgend jaar weer verzekerd van de plaats in de vierde klasse. Resterende uitslagen DEM: le klas afd 1: Toeg Hillegersberg IDEM I 7-4. 3e klas afd. 2: DEM II—TC Inside IV 6-2 4e klas afd. 2: HTC IV—DEM III 4-4. 5e klas afd. 9: DEM IV—TC Petten I 8-0 5e klas afd. 5: DEM VAnonymus III 2-6. (Van onze sportredactie) Vanavond, aanvang kwart voor zeven speelt een Velser jeugdelftal op het ter rein van Waterloo, een oefenwedstrijd tegen een Haarlems jeugdelftal. De op stelling van de Velser ploeg is: Haas noot (IJmuiden), Harmsen (Stormvogels) en Kalkman (Stormvogels) ;Van Leeu wen (Stormvogels), Stekelenburg (Water loo) en Helder (Terrasvogels); Rijff (IJmuiden), Van der Putten (Stormvo gels), Quist (VVB), Borst (IJmuiden) en Vrouwe (Waterloo). Reserves zijn Schaap (SVIJ), Ulehaken (VVB) en Draaisma (Kinheim). Door een remise-partij tegen zijn naaste concurrent Tommy Postma is P. Bais, voorzitter van damclub Sportief, er in ge slaagd het clubkampioenschap te ver overen. Met het ingaan van de laatste ronde stond Bais een punt op Postma voor. In een nadelige stelling wist Bais op geniale wijze de remise uit het vuur te slepen. In de onderlinge D.C.IJ.-competitie ver gaarde B. Dukel met 37 punten de meeste punten en werd daardoor winnaar van het toernooi. De tweede plaats behaalde Tielrooy, direct gevolgd door Swier, Van Straaten en v. d. Berg. De geschiedenis van de typografenbond is bij vorige jubilea uitvoerig beschreven Het bestuur van de sinds 1946 in Algeme- Nederlandse Grafische Bedrijfsbond daarom deze maal gezocht in een gedenk veranderde typografenbond heeft het boek dat een meer algemeen karakter heeft gekregen. De auteur, Dr. A. Alberts, heeft onder de titel „In de tijd gezet" een beknopt overzicht gegeven van de sociale strijd van de vakbeweging in de afgelo pen 100 jaar. Hij is erin geslaagd een boeiend verhaal te schrijven over deze meest bewogen periode van de geschiede nis, waarbij hij zich heeft bediend van talrijke interessante feiten. Van een grafische bond mag men ver wachten dat een gedenkboek er perfect uitziet. Dat is hier ook het geval, mede dankzij Hans Barvelink, die als vormge ver is opgetreden en die een unieke ver zameling illustraties heeft gebruikt. In de komende dagen zal het boek tezamen met een jubileumgeschenk aan alle bondsleden worden toegezonden. De Haarlemse brandweer heeft maan dag de politie van Zandvoort geassisteerd bij de berging van een brandkast uit een sloot aan de Spaarnwouderweg in de Haarlemmermeer. Het stalen gevaarte was in de nacht van 17 op 18 mei ont vreemd uit het kantoor van kolenhandel Schuite, aan de Smedestraat in Zand voort. De daders konden spoedig door de Zandvoortse politie worden achterhaald. Het bleken twee Zandvoorters en een Haarlemmer te zijn. Zij bekenden en we zen de politie de plaats, waar de brand kast was gedeponeerd. Toen zij de brand kast in het kantoor van de firma Schuite wilden openmaken, lukte dit niet. Zij be sloten de brandkast toen maar mee te ne men. Toen de kast in de auto lag, be merkten zij, dat de sleutel er nog in stak. Zij openden vol verwachting de kast, maar vonden slechts enkele administra tieve bescheiden. Toen hebben zij de brandkast op een afgelegen plaats in de sloot gegooid. Een 19-jarige bromfietser uit IJmuiden is gisternamiddag op de hoek Kanaalstraat- De Wetstraat gewond geraakt bij een val partij. Een 16-jarig meisje, dat als duo- passagiere meereed liep ook verwondingen op. Waarschijnlijk is de bromfiets gaan slin geren, waardoor de rechterpedaal de trot toirband raakte en de bestuurder de macht over het stuur verloor. De bromfiets botste toen tegen de ijzeren paal van een ver keersbord. De jongen en het meisje ble ven gewond op het wegdek liggen. De jon gen. die behalve hoofdwonden vermoede lijk ook een zware hersenschudding kreeg, is in het Antoniusziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het meisje kon later naar huis worden vervoerd. De bromfiets werd zeer zwaar beschadigd. Het terrein waarop het vorige jaar nog de drijfsteenfabriek van Feenstra was ge vestigd, is sinds het vertrek van die fa briek in gebruik genomen als opslag van slakzand voor Cemij IJmuiden. De opslag capaciteit wordt nu vergroot. Aan de zuidkant zal daartoe een 3,5 me ter hoge en ruim 170 meter lange keer- wand worden opgetrokken. Door deze voorziening zal straks circa 100.000 ton slakzand kunnen worden geborgen. Nu ongeveer 70.000 ton. De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren: aardbeien 60-125, spina zie 8-45, sla 18-42, rabarber 10-25, radijs 10-25, andijvie 55-75, postelein 35-48, raap stelen 4-12, bospeen 100-117, bloemkool 60-152, tomaten 140-190, snijbonen 370- 380, komkommer 29-44, prei 15-54, was- peen 45-63. In de Lariksstraat te IJmuiden trapte gistermiddag een automobilist op de rem omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat een tegemoetrijdende bromfietser hem niet zag naderen. Bij dit remmen gleed de achterzijde van de auto, die juist een geparkeerd staande wagen passeerde, weg en raakte de stilstaande wagen. Er was schade aan beide auto's. De brom fietser geraakte ook nog bij de botsing be trokken. Zijn voertuig werd licht bescha digd. Stakende Britse zeelieden geven op welsprekende wijze uiting aan hun. grieven: Korting op de werkweek maar niet op ons loon. Op andere borden nader toegelicht: 40 uren werken per week in plaats van 56. (Telefoto). .M

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7