GOLDEN FICTION tll®H Vuilnisbelt verdwijnt uit beeld van de Haarlemmermeer Huisvuil wordt vanaf 7 tot compost verwerkt Te haastige bromfietsers Met of zonder... Long or short, met of zonder soda, uiteindelijk maakt de superieure whisky van uw „drink" iets speciaals! Zo ook maken de kostelijke USA tabakken van Uw Golden Fiction iets bijzonders:desigaretvoorrokers met een eigen stijlLong or short, met of zonder filter: geniet van uw Alleen plastic blijft over 11 Bob van Marken uit Driehuis componeerde koorwerk als postume hulde aan Winston Churchill Iets van U bij? Bridgen voor het Roode Kruis Sportvissers, opgelet! WOENSDAG 25 MEI 1966 „REQUIEM FOR A STATESMAN" HET OVERLIJDEN VAN SIR WINSTON CHURCHILL in januari van het vorige jaar,, is voor Bob (Henk) van Marken uit Driehuis aanleiding geweest om, als postume hulde aan deze bekende staatsman een groots opgezet muziekwerk te componeren. Bob van Marken zijn juiste voor naam Henk kent bijna niemand meer kwam destijds op dit idee tij dens het beluisteren van Churchills overlijdensbericht, dat des morgens om half elf via het derde programma van de B.B.C. werd omgeroepen. Zijn eerste stap was het direct ter hand nemen van de Engelse littera tuur, teneinde zoveel mogelijk gegevens over het leven en werken van deze grote politicus te verzamelen. In het begin leek hem dit een schier onmogelijke taak, waar al zijn vrije tijd door in beslag zou worden ge nomen, maar desondanks worstelde de heer Van Marken zich dapper door deze vrijwillige opdracht heen. Rouwdienst Contact met Engeland Willem Mengelberg Voor rokers met een eigen stijl! Plastic-zorgen n-uuifMififiiMWfmnnru-fcmvMVMvinnnnnnnnivinnnnnnfy,tnrMvvvi>fMV'v^r^""M*"**M*****a**^^<1^**^^ Kennemer Kruimels ;v ZO BELANDDE HIJ op zoek naar gelijkenissen met Churchill, bij het doorlezen van een Engelse vertaling van het Oude Testament bij het ver haal van Judas, bijgenaamd de Mac- cabeeër. Hij begon dit verhaal tot een arioso te bewerken, om aan deze com positie vervolgens enige psalmen in een koorbezetting toe te voegen. Thans, ruim anderhalf jaar later, is deze compositie uitgegroeid tot een im posant koorwerk, dat door Bob van Marken „Requiem for a Statesman" werd genoemd. DIT REQUIEM, bestaande uit twee afzonderlijke delen, is geschreven voor dubbelkoor, orkest, orgel en vier solis ten: sopraan, alt, tenor en bas. Het eerste deel moet worden gezien als een „Tribute", bedoeld als huldeblijk en laatste eerbewijs aan de overledene. De componist heeft hier onder meer de lijkrede in verwerkt, welke door Churchill in 1952 bij het overlijden van koning George VI werd uitgesproken en waarvan de tekst een soms frap pante overeenkomst met zijn eigen le ven vertoonde. In die zin heeft Van Marken de tekst dan ook in zijn re quiem opgenomen. HET TWEEDE DEEL bevat de „Fu neral Service", de gehele rouwdienst, zoals deze voor Churchill in de St. Pauls Cathedral in Londen werd ge houden. Door bemiddeling van Mary Dare, een componiste uit Edinburg, met wie de heer Van Marken een langdurige correspondentie onder houdt, kwam hij in het bezit van da volledige tekst en volgorde van deze dienst. In dit tweede deel is het or kest geheel vervallen, zodat hier de voornaamste taken zijn toebedeeld aan het orgel, met dubbelkoor en solisten. Verder is de compositie onderverdeeld in een aantal kleinere stukken, met als opzet een door één der solisten ge zongen aria, gevolgd door een weer spiegeling van deze aria door het dub belkoor, waarna het slotkoraal bestaat uit een „Song of thankfullness", oor spronkelijk een Duitse hymne. TERWIJL BOB VAN MARKEN reeds enige maanden intensief met dit requiem bezig was, las hij toevallig in het vooraanstaande Engelse muziek tijdschrift „Musical Times" van de hand van de componist Michael Pa get een artikel over de dood van Churchill, waarin Paget onder meer schreef: „Laten wij hopen dat, even als dit bij Nelson door Haydn werd ge daan, een van onze toonaangevende componisten deze uitdaging zal aanne men, door een Churchill-mis te schrij ven". ONMIDDELLIJK stelde Bob van Marken zich schriftelijk met deze En gelse componist in verbinding, door hem met zijn requiem in wording op de hoogte te stellen, welke brief 24 april 1965 reeds werd beantwoord. Pa get vroeg hierin om toezending van de partituur, maar omdat een en an der nog slechts in het beginstadium verkeerde, moest Van Marken vol staan met het onverwijld verzenden van een uit acht pagina's bestaand klavieruittreksel. In juni 1965 volgde opnieuw een schrijven van Michael Paget, waarin deze gaf te kennen gaarne zijn medewerking te zullen ver lenen om in Engeland een uitvoering van het requiem te bevorderen. Het tweede deel is inmiddels geheel vol tooid en bevindt zich reeds in Enge land, terwijl de heer Van Marken hier nog in de loop van dit jaar het eerste deel aan hoopt toe te voegen. „IK VINDT HET wel opmerkelijk dat men in het buitenland, reeds bij een klavieruittreksel van acht pagina's in staat is over een compositie een enthousiast oordeel te vellen, in tegen stelling tot ons land, waar men ken nelijk minder belangsteling voor het werk van Nederlandse componisten weet op te brengen", is de logische conclusie van Bob van Marken over zijn ervaringen. „REQUIEM FOR A STATESMAN" is overigens niet het eerste muziek werk, dat door Bob van Marken aan de nagedachtenis van een staatsman werd gewijd. Twee jaar geleden vol tooide hij namelijk ter herinnering aan de in 1963 vermoorde president Kenne dy de „Funeral Cantate", waarvoor hij destijds alle medewerking uit de Verenigde Staten mocht ontvangen. Uit een zuinig bewaarde stapel cor respondentie laat hij onder meer eni ge brieven zien van mevrouw Kenne dy, de Amerikaanse ambassade, Max Tak en diverse bekende musici. Op het ogenblik worden onderhandelingen over een mogelijke uitvoering gevoerd met Leonard Bernstein. NAAR DE HERKOMST van het ta lent van Bob van Marken behoeft ove- rigehs niet lang te worden gezocht. Zijn moeder, een zuster van Willem Mengelberg, gaf hem reeds op vijfja rige leeftijd zijn eerste muzieklessen. Nadat hij vervolgens Sam Vlessing en Cor de Wilde nog als leermeester heeft gehad, werd hij door Netty Vlessing verder voor het conservatorium opge leid. Hier kreeg hij van 1934 tot 1940 cellolessen van Orobio de Tastro en werd hij door Anton van der Horst en Ernest W. Mulder respectievelijk on derwezen in orkestdirectie en compo sitie. Sedert 1942 is Bob van Marken cellist bij het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. En uit het boven staande moge blijken, dat het aller minst is uitgesloten dat Bob van Mar ken over enige tijd ook bekendheid als componist van koorwerken geniet. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: autoped, blokfluit, driewielig kinderfietsje, damespolshorloge, plaat je met drie sleutels, bril, jack, trai ningsbroek, ringetje, VW-wieldop, étui met twee sleutels, badhanddoek met zwembroek, knipportemonnee met in houd, zakmes, springtouw, munt, aan steker, sleutel in lederen zakje, vier sleutels, transistorradio, twee paar damesschoenen, gereedschapstasje met steeksleutels en schroefdop, hangertje, twee mondharmonica's, schooltas, kin dervestje, Parker stiftpen, kist sigaren, kinderskelter, twee sleutels, portemon nee met inhoud. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt aan het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. De sportcommissie van de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandse Roode Kruis heeft voor maandag 6 ju- weer een bridge-drive georganiseerd, waarvan de opbrengst geheel aan deze instelling zal worden afgedragen. De drive wordt gehouden in paviljoen „Schoonenberg" aan de Minister van Houtenlaan en neemt des avonds om half acht een aanvang. De technische leiding berust weer bij het bestuur van de bridgeclub „De Jump" uit IJmuiden en behalve de persoonlijke wisselzuil en de verenigingswisselbeker is op nieuw een groot aantal huishoudelijke en luxe voorwerpen voor de winnaars beschikbaar gesteld. Men kan aan deze drive deelnemen tegen een inschrijvingsprijs van 2,50 per persoon, waarvoor aanmelding vóór zaterdag 28 mei dient te geschie den aan een der volgende adressen: J. Kramer, Meeuwenlaan 10, telefoon 5992; N. Amsing, Spilbergenstraat 18, telefoon 4018: J. G. Swier, Lange Nieuwstraat 447, telefoon 7281 en Th. B. van Kleef, Herculesstraat 61, telefoon 4112, allen te IJmuiden. Bij inschrijving wordt verzocht te vermel den of men wenst deel te nemen als lid van een clubteam, waarbij tevens dient te worden opgegeven voor welke klasse de aanmelding is bedoeld: hoofdklasse, eerste klasse, tweede klas- sw of thuisbridgers. 99 Een onzer lezers, de heer R. Bosma uit IJmuiden, kennelijk een enthousiast sportvisser, heeft ten gerieve van zijn hengelvrienden bij de aanvang van het nieuwe seizoen enige wenken opgesteld, waar zij wellicht hun voor deel mee kunnen doen. Vandaar dat wij voor zijn gul verstrekte goede raad gaarne een plaatsje in deze ru briek hebben ingeruimd. De heer Bos ma schreef namelijk het volgende. „Nog slechts enkele dagen en het nieuwe hengelseizoen is weer aange broken, naar welke datum de echte sportvisser ongetwijfeld even verlan gend heeft uitgezien als een kind naar zijn verjaardag. Hij controleerde zijn uitrusting dus tijdig, waarvoor zo nodig nieuwe hengels, molens of andere at tributen werden aangeschaft. Het is wel licht overbodig hier aan toe te voe gen dat deze artikelen van de beste kwaliteiten moeten zijn, omdat al me nige visdag grondig is bedorven door dat de hengelaar meende met tweede of derde soorten te kunnen volstaan. Daarbij is het noodzakelijk dat de sportvisser zich van de vereiste ver gunning voorziet, het zogenoemde „hen- gelbewijs", dat de eigenaar het recht verleent in bevaarbare wateren te gaan vissen. Wat deze omgeving betreft is dit bewijs voldoende voor het Noordzee kanaal, de Markervaart en het Noord- Hollandskanaal. Ook in Spaarndam be staat volop gelegenheid deze liefhebbe rij naar hartelust te beoefenen. Alleen de Nauernasevaart maakt hierop een uitzondering, omdat hiervoor zowel aan de west-als aan de oostkant een bermverbod bestaat. In dit water is het dus alleen toegestaan van een boot je uit te vissen. Ook is het van belang te weten, dat het zonder vergunning van de rechtheb bende is verboden met een speciale of tweede hengel in bepaalde waters te vissen. Hier is dan weer de kleine vis- akte, beter bekend als snoekakte voor vereist, omdat Nederland nu eenmaal niet over vrij viswater beschikt, waar de speciale hengel mag worden ge hanteerd. Deze vergunning kan alleen door de pachter van het betreffende water worden verstrekt, met welk voor schrift vooral beginnende sportvissers nog te weinig zijn bekend. Men is dus gewaarschuwd." Tenslotte adviseert de heer Bosma de hengelaars nergens rommel achter te laten, omdat zij vrijwel steeds het eigendom van anderen betreden. Afval dus in de vistas meenemen en thuis in de vuilnisbak deponeren; vooral plasticzakken kunnen grote narigheid veroorzaken, omdat zij niet vergaan of verteren en op deze wijze als hoogst schadelijk voor het vee moeten worden beschouwd. De heer Bosma besluit zijn wenken dan met nog één goede raad om de beste maatjes met de eige naars te blijven en wel het onbescha digd achterlaten van gras en rietgewas. Advertentie fil V (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagmorgen wordt halverwege de Kruisweg en Rijsenhout in de gemeente Haarlemmermeer de eerste paai geheid voor het composteringsbedrijf „De Meer landen". In het derde kwartaal van 1967 zal het project dat ongeveer vijf miljoen gulden gaat kosten gereed moeten zijn en na een inwerkperiode van een half jaar zullen Haarlemmermeer, Uithoorn en Aalsmeer hun vuilnisbelten een nieuwe bestemming kunnen geven. „De Meerlan den" is ook in staat rioolslib te verwer ken. Dit heeft voor Rijsenhout tot gevolg dat voor dit dorpje een rioolwaterzuive ringinstallatie kan worden gebouwd. Op een terrein van circa vijf ha. wordt het composteringsbedrijf voor Haarlem mermeer, Aalsmeer en Uithoorn ge bouwd, volgens het Deense DANO-sy- steem. De eerste jaren zal „De Meerlan den" ongeveer 15 miljoen kilo huisvuil per jaar verwerken plus nog een grote hoe veelheid grof vuil. Het composteringsbedrijf bestaat uit een verbrandingsoven waar grof vuil wordt omgezet in as en uit een afdeling waar huisvuil verandert in compost. Dit gebeurt hoofdzakelijk in een draaiende trommel die een diameter van vier me ter heeft en een lengte van 26 meter. Na vijf dagen heeft het vuil een tocht door de gehele trommel gemaakt. Tijdens de reis is het huisvuil bewaterd en is lucht in en uitgezogen. Het voordeel van deze trommel is, dat hij ook rioolvocht kan verwerken. Tot nu toe moest rioolslib op slijkbedden worden gedroogd en daarna zat men met de vraag, wat er verder mee te doen. Voor „De Meerlanden" bestaat dit pro bleem niet. Na de bewerking in de trom mel gaat het compost naar buiten om zes weken in de openlucht te rotten. Daarna is een goede meststof ontstaan. Hiervoor is een grote markt aanwezig, zodat men bij De Meerlanden geen zorgen behoeft te hebben over de afvoer van de mest. Voor het grove vuil, zoals stoelen, ban ken en dergelijke wordt een verbrandings oven gebruikt die een schoorsteen van 35 meter hoogte heeft. De omwonenden zul len door deze hoogte weinig last hebben van luchtverontreiniging. Bovendien wordt aan de schoorsteen een installatie bevestigd voor het opvangen van vliegas- Eén groot probleem heeft het composte ringsbedrijf nog en dat is het vinden van een antwoord op de vraag: „Wat doen we met de plastic stoffen? De gang door de trommel heeft geen invloed op deze stof fen en het verbranden is uit practische overwegingen ook niet mogelijk. Daarbij zouden namelijk schadelijke dampen kun nen ontstaan. Eventueel zouden de pias- De vuilnisbelt in de Haarlemmer meer, welke zal verdwijnen dank zij de komst van een composterings bedrijf. Voor de omwonenden on getwijfeld een prettige opruiming. tics kunnen worden gebruikt om er zand- putten mee te dempen. Een mogelijkheid is ook, dat men bij „De Meerlanden" deze stoffen uit het vuil haalt en ze dan weer naar de fabriek te rugstuurt. Hiervoor zouden mensen nodig zijn die het sorteerwerk op zich willen nemen. Voor het sorteren van waardevol le producten hoopt men bij „De Meer landen" op vrijwilligers. IJzeren voorwer pen worden door een magneet uit het vuil gehaald, maar dan blijft er nog voldoende materiaal over voor degenen, die nu hun werkterrein bij de vuilnisbelten hebben. In Aalsmeer, Haarlemmermeer en Uit hoorn zullen over niet al te lange tijd de ontsierende vuilnisbelten tot het verleden behoren. Haarlemmermeer heeft al een bestemmingsplan voor de belt aan de Vijf- huizerweg. Een bedrag van bijna 450.000 is uitgetrokken voor het graven van een gat waar de belt in kan verdwij nen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit object winst oplevert, want de specie die uit het gat komt, zal ongetwijfeld ook een flink bedrag opleveren. Bij een controle op de snelheid zijn gisteren door de gemeentepolitie Velsen zes bromfietsberijders bekeurd wegens overtreding van de maximum-snelheid. Een eerste overtreding levert een geld boete op, bij herhaling loopt men de kam dat de bromfiets in beslag wordt geno men. Zelfs zou er verbeurdverklaring kunnen volgen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11