bw*% Partijen stemden hun programma's af op de crisis en het fascisme v SIEIiï Mc. 1 VAM LIJST m g ife MACHTELOZE VUISTEN |ggj N 15 VOOR ONTWAPENING WOENSDAG 25 MEI 1966 MPÜi i mmmm Op 1 juni gaat kiesgerechtigd Nederland weer naar de stembus. Voor de tweede maal dit jaar. De kiezers, onder wie een groot aantal jongeren, gaan hun gemeentelijke bestuurderen kiezen, die voor een periode van vier jaren over het wel en wee van de plaatselijke belangen moeten waken. Het is evenwel een bekend feit dat de gemeenteraads verkiezingen nauwelijks de goed- of afkeuring van het gevoerde be leid van de raadsleden aan het licht brengen. Een uitzondering daargelaten. De kiezer grijpt hier, evenals bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, zijn kans om zijn mening te geven over het tot dusverre gevoerde regeringsbeleid. Dat een verrassende uitslag voor een stormpje in het politiek apa- tisch Nederland aanleiding kan zijn hebben de verkiezingen van maart bewezen. Rel of manoeuvre P ipilpilp lil Wmmmmmm Immmmmmm. gaan verloren behooren s het moet, g||||| Wm040M WÊ' 0È0 is 't good l 01e bij WWÉm^, voor waken, Wil bij t x% maken '4?„. 'T Denk va» uw «tem, Eens een oogenbHk aan Hem Die U rekenschap «al vragen In Uw laatste levensdagen. F Tim a E* I ITO» Luchtbescherming Vuisten en forse leuzen bij de verkiezingen in de jaren dertig Hm.'éK-Y- De werkloosheid In de dertiger jaren bracht in honderdduizenden Nederland se gezinnen doffe ellende en uitzichtloze troosteloosheid. De werkloze arbei ders hielden massabetogingen om vooral lucht te geven aan hun ontevreden heid over de steunverlaging. In 1934 leidde dat onder meer tot een opstand in de Jordaan. Op bijgaande foto spreekt W. Drees werkloze arbeiders toe. (Ui*t Da taaie rooie rakkers; uitgeverij De Fontein, Utrecht). Hoe was het dertig, veertig jaar ge leden? In 1929 staken de eerste symp tomen de kop op van een catastrofale economische crisis, welke het verloop van de dertiger jaren zou bepalen. In die dagen groeit het leger der werklo zen tot een grauwe massa, die tegen wil en dank de hand moet ophouden voor ondersteuning door de staat. De fiscus krijgt minder in het laatje. De lonen zakken en ook op het salariszak- )e van het overheidspersoneel wordt een aanslag gedaan. De sociaal-demo craten wensen daaraan niet mee te doen. standers van „hun" partij in groten ge meenteraadsleden krijgen opdracht in geen geval mede te werken aan het korten van de salarissen van het ge in eente-personeel „Bijna iedere Nederlander heeft in zijn familie personen of gezinnen, die hij steunen moet", zo vermeldt een NVV-brochure uit de crisisjaren. De werkloosheidscijfers spreken duidelijke taal. Op 1 januari 1931 bedroeg was hun aantal 136.000, in 1933 351.000 en in 1936 472.000. Waar de oorzaak van de crisis lag was voor de socialisten en communisten geen moeilijke vraag. Het verschijnsel lag immers bi de boe zem van het kapitalistisch produktie- systeem. Lenin had in 1913 geschreven: „Het door de arbeid van de arbeider geschapen kapitaal, drukt de arbeiders neer, het verwoest het kleinbedrijf en schept het leger der werklozenIn de landbouw vertonen zich andere vor men van het verval van het kleinbe drijf, maar zijn verval is een onbetwist baar feit". In 1934 hadden 4560 (klein) bedrijven een faillissement aange vraagd. „Weg met het kapitalistisch produk- tiesysteem" was derhalve één van de leuzen die het protesterende proleta riaat van werklozen in hun (verkie- zings) demonstraties op spandoeken meevoerde. Het was een periode van verscherpte klassenstrijd. En in 1929 brak er ook nog een omvangrijk land arbeidersconflict uit. De toenmalige christelijke pers en de landarbeidersbond, aldus Ger Harmsen in „De taaie rooie rakkers", zagen in het conflict een communis tische rel of een verkiezingsmanoeuvre van de SDAP. Het Tweede Kamer-lid Zijlstra vond, dat het laatste het geval was: de landarbeider moet maar lijden, als de SDAP het voor zijn stem busuitslag nodig acht, dat er een con flict komt. Als de stembus gesproken heeft, houdt de strijd aanstonds op", zo zei hij. In de dertiger jaren trekken de voor standers van „hun" partij in grote ge tale de straat op om te betogen voor hun kandidaat en programma. Het is de periode van de vuisten op de aan plakbiljetten en van de forse leuzen. „Opbouw in Godsvertrouwen", zo wordt de kiezer door een pamflet van de R.K. Staatspartij toegeroepen. Ben vuist omklemt een kruis en daarachter een ferm gezicht van een Hollandse man. Een vuist omklemt ook bij de anti-revolutionairen een stuurrad van een schip. „Voor krachtig staatsbe stuur", zo staat er bij de prent ge drukt. Het Nationaal Verbond (Plicht Orde, Recht) weet al evenzeer van wanten. Een vuist wordt voor de poort van de Tweede Kamer woest omhoog gestoken. De Vrijheidsbond pleit voor een „beter landsbestuur". Op een af fiche van de SDAP staat een kop van een man met twee handen aan zijn mond» De evocatie luidtt rooden roepen kameraad, stemt rood SDAP". Het Verbond voor Nationaal Herstel ziet de zon weer schijnen als hij het voor het zeggen zou krijgen: „Achter ons de nacht van het marxisme, partij twisten en ontreddering! Voor ons de zon van Nationaal Herstel!" Ook de straat wordt gebruikt. In forse letters worden de leuzen op het plaveisel ge kalkt. De elkaar bestrijdende politieke partijen bleken zich in de woede van de verkiezingsstrijd nog wel eens aan eikaars propaganda-materiaal te ver grijpen door het te besmeuren. De ene partij was er soms van overtuigd dat het eigen propaganda materiaal verge leken bij dat van de tegenstander heel wat beter was. Zo schrijft het rooms- katholieke dagblad De Tijd in 1933 over drie affiches van de R.K. Staatspartij, die door drie kunstenaars waren ont worpen: „Met dit drietal platen kunnen wij de R.K. Staatspartij gelukwensen. Ongetwijfeld zullen zij een gunstiger indruk maken te midden van het heel vaak wat minder geslaagde propagan damateriaal der andere partijen". De volgende dag moet het blad constate ren, dat verschillende verkiezingsre clames van de R.K. Staatspartij waren bedorven en verschilderd. Het blad wijst als schuldigen de kalkers aan van de R.K. Arbeiderspartij en zegt, dat „de straat groot genoeg is óók voor de kalkers van de R.K.A.P." De geel-witte vlaggen van de R.K. Staatspartij blijken het uitstekend te doen, aldus het Rijke Roomsche Le ven. „Eén zo'n geel-witte vlag kan een heel straatbeeld beheersen". Er is verder fors rooms schilderwerk. Een geweldige roomse ridder bewaakt de Berlagebrug in Amsterdam en wijst iedere voorbijganger op lijst 25. Des ondanks verliest de R.K. Staatspartij bij deze verkiezingen twee zetels. In de dertiger jaren steekt het fascis me de kop op. Ook in ons land ont stonden fascistische groeperingen en sekten. Het werd voor de politie een drukke tijd. Na een vergadering van de Algemeene Nederlandsche Fascis ten Bond in Amsterdam in 1932 moest de wapenstok er aan te pas komen. „Het Volk schrijft op 12 november van dat jaar: „De politie trad dade lijk handelend op. De gummistokken en sabels werden getrokken en de zich aan de overkant van de gracht bevin dende SDAP-ers en communisten wer den met wapengeweld uit elkaar ge jaagd. Enerzijds wordt ganse lijk niet ingegrepen, wanneer een troep gewapende kwajongens in optocht formatie door de stad trekt. Anderzijds worden rustig pratende burgers, die niemand lets in de weg leggen, zonder de minste reden met politiewapenen uiteengedreven". In 1935 weten de fascisten bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten een winst van acht percent te boeken. Zij doen hiermee voor het eerst hun intrede in de Staten-Generaal, en wel de Eerste Kamer. Het opkomende fascisme is niet alleen een zorg voor de politici op landelijk niveau, ook in de gemeenteraad wordt het verschijn sel ter sprake gebracht. In 1937 praat de heer Peper erover in de Haarlemse gemeenteraad. „Alle betuigingen van democratische gezindheid en alle anti-fascistische verklaringen treffen geen doel", zo zegt hij, „als ze niet gevolgd worden door de daad: de anti-fascistische aaneen sluiting tegen de niet te omvatten ge varen, die de wereld bedreigen. Deze bestrijding van het fascisme, het on dergraven van zijn voedingsbodem, kan tot zeer grote omvang komen in de politiek van elke dag, ook in de ge meente Haarlem. Binnen de grenzen van het ogenblik, maar met handha ving van haar recht als politieke een- mam.'. 2ïKw.- v: •ï-x-vii:,, -zs':ï- WMMm M/Mmmm1 -I"'" 1 1 1 1 UImi IimiiilliliïI" 'm 1 iT1 niiiii i in ui'I 11mi—«n»i IIII mmmmmmmu 4 De R.K. Staatspartij in Limburg verleende verschillende malen op haar pam fletten gastvrijheid aan de streekdichter ff. Tima. Hier een specimen. (Uit: Uit het rijke Roomsche Leven; uitgeverij De Fontein, Utrecht). Verkiezingsaffiches uit 1933: vooral vuisten, in die tijd, waarin de grote massa machteloos was, een zeer geliefd beeld. (Uit; Het beeld der vad'renf uitgeverij De Fontein, Utrecht), heid, moet en kan de politiek van de gemeente Haarlem er op gericht zijn een anti-fascistische kracht te vormen ten einde het veldwinnen van fascis tische gezindheid weg te nemen het kweken van een goede tegenkracht te bevorderen". Ook in de werkloosheid ziet hij een gevaar, die het fascisme in de kaart speelt. „Elke arbeider, die onbillijk be handeld wordt, elke werkloze van wiens weerloosheid gebruik wordt ge maakt om het met zijn recht niet zo nauw te nemen kan het fascisme aan hang bezorgen. Het voorkomen of het spoedig herstellen van onrecht en on billijkheid kan een anti-fascistische daad zijn". In de gemeenteraad werden ook za ken te berde gebracht, die een spreker nog meer ergerden dan de NSB-pro- paganda. Over de reclame van de Nieuw-Malthusiaanse Bond (voorstan der van geboortebeperking) stelt een spreker, spijtig vast, dat deze bond nog zijn vernielend werk kan doen. „Deze volksverkrachtende, totaal onnatuurlij ke invloed doet echter meer kwaad dan de pamfletten van de NSB of welke partij ook. Deze pamfletten worden niet dadelijk in de kachel (het was nog maart) gegooid, hoewel er infame leugens opstaan". Er is in de dertiger jaren politiek gekrakeel te over; er Is voldoende stof, waarover de politici elkaar in de ha ren kunnen zitten. Het monetaire pro bleem gaat een steeds belangrijkere rol spelen. De voorstanders van een devaluatie van de gulden vindt men in nagenoeg alle kringen. In 1935 daalt de Belgische frank in waarde. De rooms-katholieke minister van financiën, Steenberghe, acht het noodzaak, dat ons land het voorbeeld volgt. Hij treedt af als hij in het kabi net voor zijn idee geen steun krijgt. Ook het onderwijs is een gevoelig steentje des aanstoots in het leven van de politieke vaderen. Op het beleid van de minister van onderwijs, de heer Merchant, is van links vaak felle cri- tiek geweest. Om te bezuinigen liet de ze minister talloze openbare scholen sluiten. Dergelijke maatregelen bleven de bijzondere scholen bespaard. Het openbaar onderwijs wordt achter ge steld bij het bijzonder onderwijs, al dus de oppositie. Ook bij zijn eigen partij verliest de bewindsman steeds meer goodwill. De genadeslag komt als na enige tijd blijkt, dat de heer Mer chant reeds geruime tijd rooms-katho- liek is. In de toenmalige politieke con stellatie van ons land bleef er voor de minister niets anders meer over dan ontetag te nemen. De werkloosheid woekert voort-, de financiële toestand van het land is desolaat. Maatregelen op militair ge bied gaan loodzwaar op de toch al 9chrale schatkist drukken. Naar aan leiding van de gevolgen van (Luftwaf fe) bombardementen in Spanje gaat men aan luchtbescherming denken. In de Haarlemse gemeenteraad wordt in 1939 opgemerkt „dat er bij vrij grote groepen van de bevolking in deze ge- 1 m Verkiezingsplaat van de SDAP, waarop met het altijd wel ver tederende beeld van een jong kind de afgrijselijkheid van een gas- oorlog aan de kaak wordt gesteld. (Uit: De taaie rooie rakkers; uitgeverij De Fontein, Utrecht). meente een zekere ongerustheid be staat over de vraag of door het ge meentebestuur van Haarlem wel vol doende maatregelen worden genomen ter bescherming van de burgerbevol king tegen de gevaren voortvloeiende uit aanvallen uit de lucht. Over het laatste jaar van deze bewo gen periode van politieke tegenstan ders, die elkaar soms fel te lijf gingen, lag de(vage) angst voor een oorlog. Elders in Europa marcheerden de troepen al. Men geloofde hier tegen be ter weten in of wellicht door kortzich tigheid nog in vrede. De periode van economische ellende werd voor ons land in de meidagen van 1940 definitief afgesloten. Er brak een nieuwe tijd aan met andere zorgen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15