Fractievoorzitters uit Velsen aan het woord MJ.MUMI onze man ...uw man epn I. KRUISMAN VOOR A.J. SCHOTMAN lEDBRliN CHÜ Christelijk- Politieke SGP 16 mmmmpm. WOENSDAG 25 MEI 1966 Op de propagandabiljetten van de Partij van de Arbeid wordt ver meld, dat het juist nu belangrijk is uw stem uit te brengen op lijst 1. Graag sta ik met u even stil bij de betekenis van de woorden juist nu. Ook de gemeentelijke democratie kan niet werken zonder de poli tieke partijen via welke de kiezer zijn vertegenwoordiger in de raad kiest. In de gemeentelijke politiek liggen de partijstandpunten niet anders dan in de landspolitiek. Al leen spelen er andere problemen (géén lonen, prijzen of Vietnam), die niet zoveel principiële tegen stellingen tussen de partijen op roepen. Het verschil van opvatting ligt dan ook meer in de wijze waar op het beleid moet worden uitge voerd. Om tijdens de aanhangige plan nen betreffende de gemeentelijke herindeling iets te zeggen over de in de naaste toekomst te volgen gemeentelijke bestuurspolitiek is niet zo voor de hand liggend. Zeker niet wanneer men dit moet doen in een vooraf vastgesteld aantal woorden. Echter, ook afgezien van het door de staatssecretaris geuite verlangen, blijven er nog wel tal van vraagstukken over die ook heden urgent mogen worden ge acht. iP Als vertegenwoordigster van een partij die zich het minst neerlegt bij de bestaande maatschappelijke situatie en die een wezenlijk andere samenlevingsvorm voorstaat, voel ik de beperking die mij (natuur lijk) in dit stuk opgelegd is extra zwaar. Men kan zijn denkbeelden immers makkelijker duidelijk ma ken wanneer ze slechts weinig af wijken van wat de werkelijkheid ons te zien geeft. Bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten is van een grote ontevredenheid blijk gegeven over de gevoerde regeringspolitiek. Die ontevredenheid demonstreerde zich in Velsen door de meer dan 3000 stemmen op de Boerenpartij, waar door onder meer baron Van Rand- wijck uit Aerdenhout in de Staten zal komen. Na rustige overweging zullen vele van deze kiezers tot de over tuiging moeten komen, dat er een betere weg is om tegen het beleid te protesteren en dat is op die par tij te stemmen die konsequent voor de belangen van de bevolking op komt, namelijk de Communistische Partij Nederland. Juist nu is het voor onze gemeente een tijd, waarin vele bijzonder belang rijke zaken aan de orde zijn. Velsen ligt in het brandpunt van grote econo mische ontwikkelingen. Binnen weini ge jaren zal Amsterdam met de IJmond verbonden zijn door een reeks havens, handelsinrichtingen en indu strieën. Van deze ontwikkeling is ten westen van Amsterdam al heel wat te zien. Voor onze streek zal dit diep-in- grij pende gevolgen hebben, welke zul len kunnen worden vergeleken met de snelle uitgroei van Hoogovens sinds de tweede wereldoorlog. Juist nu is wet houder C. Ockeloen (no. 2 van lijst 1) voortdurend gewikkeld in moeilijke on derhandelingen over de planologie van ons gebied met vertegenwoordigers van rijk, provincie, Amsterdam en an dere gemeenten. Zij allen weten heel goed dat deze wethouder evenals zijn collega H. de Boer (no. 1 van lijst 1) ervoor wil waken, dat de mens in onze streek zal moeten leven in een door roet en stank bedorven en voor de gezondheid schadelijke atmosfeer. De naam van wethouder De Boer is wijd en zijd bekend geworden door de ver beten strijd, die hij reeds jarenlang voert tegen de luchtverontreiniging. Als voorzitter van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid (no. 3 van lijst 1) mocht ik er tijdens de laatste begrotingsdebatten op wijzen, dat deze Velsense wethouder voor de volksge zondheid een strijd heeft gevoerd, die voor ons allen van grote betekenis is. Juist nu worden de gevolgen van deze strijd zichtbaar, juist nu zijn er teke nen dat niet alleen de economie, maar óók de leefbaarheid van onze streek in redelijke mate medespelen in de pla nologie. Zó willen wij van de Partij van de Arbeid het ook: wij achten het on juist om alleen maar negatief te staan tegenover de groei van de bronnen van de welvaart voor onze groeiende bevol king. Maar deze welvaart moet kun nen worden beleefd in een omgeving, die niet wordt bedorven door rook en smook en stank, in een omgeving die een goede recreatie mogelijk maakt. Juist nu hebt u de kans wethouder De Boer te tonen dat u zijn strijd waar deert en wethouder Ockeloen te steu nen in zijn moeilijke werk. Juist nu is dit nodig! Er zijn ook wel andere redenen om Juist nu op lijst 1 te stemmen. Binnen kort zal worden beslist, of de samen voeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk een feit zal worden. Zoals u wel zult hebben gelezen is de over grote meerderheid van de raad van Vel sen tot de overtuiging gekomen dat dit onder de huidige omstandigheden zoals wethouder Ockeloen het kernach tig uitdrukte niet het grootste goed, maar het kleinste kwaad betekent. De beslissing over deze zaak valt in het parlement. Ieder die de politieke ver houdingen in het geheel van de IJmond kent, zal kunnen bedenken dat een ster ke invloed van de Partij van de Ar beid in de nieuwe grote gemeente een waarborg zal zijn voor een evenwichti ge aanpak van vele belangrijke zaken. Oók om deze reden is er alle aanlei ding om juist nu op lijst 1 te stem men! De woorden juist nu hebben ook nog een andere, diepere zin. De Partij van de Arbeid wil de kiezersuitspraak van enige maanden geleden ernstig nemen. Zij wil zich duidelijk doen herkennen als een partij, die vanuit een vooruit strevende, socialistische visie de gang- maakster wil zijn voor de strijd voor veranderingen in de structuur van on ze samenleving van de toekomst. Als straks ieder een redelijk deel van de gezamenlijke welvaart ontvangt daar ontbreekt vandaag nog wel het één en ander aan dan zal het ons niet mogen gebeuren dat deze welvaart niet tot haar recht komt, doordat niet tijdig de middelen ter beschikking wa ren voor woningen, wegen, recreatie, onderwijs en zo veel andere zaken, die juist nu moeten worden voorbereid en gerealiseerd. Ik zou gelukkig zijn, in dien alle kiezers eens zouden kunnen nalezen, wat ik namens mijn fractie hierover heb mogen zeggen tijdens de begrotingsdebatten van de laatste ja ren. Vanuit deze visie, welke kan wor den onderschreven door vooruitstreven de protestanten, katholieken, oud-ka tholieken en niet-kerkelijken alle vertegenwoordigd op onze kandidaten lijst heeft de Partij van de Arbeid veel kunnen bijdragen aan welvaart en welzijn van de bevolking in onze ge meente en in onze streek. Juist nu ko men vele zaken in een beslissend sta dium. Juist nu is het belangrijk dat bekwame en vooruitstrevende gemeen tebestuurders hun stempel blijven (Vervolg op pagina 17) Over die uitvoering meent de K.V.P. dat de zelfwerkzaamheid der burgers en het particulier initiatief onaangetast moeten blijven. De inbreng vanuit de gemeenschap in de te nemen beslissin gen moet sterk aangemoedigd worden. Nog al te vaak wordt ook in deze ge meente vanuit een achterhaald gezags- begrip geargumenteerd alsof de over heid uit zichzelf zou kunnen weten wat goed is voor de burgers. De onvrede van de burger dat óver hem, ten koste van hem doch zonder hem wordt be slist, heeft vaak heel reële gronden die menig ambtsdrager niet kan of wil in zien. De geringe belangstelling van de bur ger voor de (gemeentelijke) politiek vindt haar oorzaak mede in een volko men verouderde beslis- en vergader- techniek. Enerzijds een ontelbaar aan tal hamerstukken die uit louter forma liteit de openbare vergadering moeten passeren, anderzijds een aantal inte ressante actuele problemen die de ver gadering pas bereiken in het laatste stadium, dat van de beslissing, nadat in de commissies de scherpste kanten zijn „weggeslepen". Daarnaast wordt de begrotingsbe handeling een monsterzitting, een ge vecht tegen het horloge, terwijl dan juist de grote lijnen van het beleid ter discussie staan zonder dat direct in concreto beslist hoeft te worden. Waar om geen gescheiden behandeling der belangrijkste begrotingshoofdstukken over een langere periode? Dat ouderwetse gezagsbegrip vind ik ook terug in het standpunt van ons college dat het geen verantwoording aan de raad schuldig is over bijvoor beeld de woningtoewijzing. Bij bepaal de beslissingen omtrent de sportbehoef- ten (prioriteiten-schema) zijn de Vel- ser Sportstichting en andere kringen van belanghebbenden onvoldoende ge kend. De Velser gemeenschap is nau welijks gevraagd naar haar oordeel over de bestemming van Beeckesteijn, waarover al jaren wordt gediscus sieerd. Er bestaan nog geen commis sies met niet-raadsleden, waartoe de wet de mogelijkheid biedt, en waarom vanuit de raad is verzocht. Waarom hebben belangrijke medeburgers, die hun ideeën hebben over visserij, haven en industrie, geen inspraak in de com missie van economische zaken? Aan tasting van het gezag van college of raad? Integendeel, ondersteuning van de beslissingen en dus van dat gezag. Eerst nu, in 1966, is er een commis sie van beroep gevormd, op initiatief van de raad, voor burgers die het met een weigering van het college een bouwvergunning te verlenen, niet eens zijn. Waarom geen instelling van een gemeentelijke „ombudsman" die waakt tegen de duivel der bureaucratie, de ambtelijke willekeur, een toenemend gevaar bij de steeds grotere overheids bemoeiingen? De voorlichting aan de burgers is minimaal, ondanks de aan wezigheid van een voorlichtingsamb tenaar. De begroting van de gemeente is alleen vorig jaar aan de burgers toe gezonden. I urgers toegczcnüc.i. Het particulier initiatief van de ge zondheidszorg kruisverenigingen wordt gestraft met een lagere subsidie (uit gezagsoverwegingen) terwijl voor andere projecten de financiën geen rol schijnen te spelen (honkbalveld). De medezeggenschap van het omvangrij ke gemeentepersoneel is onvoldoende geregeld en de vraag is gewettigd of bij de selectie van dat personeel vol doende aandacht is besteed aan de sa menstelling van de gemeenschap, met inachtneming uiteraard van de eisen van bekwaamheid die doorslaggevend moeten zijn. De recreatie in de gemeente blijft een kust-gemeente onwaardig zolang het strandplan niet is gerealiseerd. En wat de economie betreft moet Velsen alles in het werk stellen een ferry haven te maken voor diensten op En geland en Scandinavië. Dit met het oog op het toerisme van morgen. Als ik mag besluiten met de partij (Vervolg op pagina 17) Sedert de vrije zaterdag als een hei debrand over ons volk is gekomen is mede hierdoor het vraagstuk van de vrije-tijdsbesteding wel zeer urgent ge worden. De vijfdaagse werkweek heb ben we te aanvaarden en... verdwijnt niet meer. Men zal dus hebben te plan nen hoe die vrije tijd moet worden be steed. Iedere inwoner zal zelf hebben uit te maken hoe hij die vrije tijd zal benutten. Jeugd en volwassenen! Wat zou de taak van de gemeente hierbij kunnen zijn? Die kan liggen in het vlak van de cultuur, op het terrein van de sport of op het gebied van de open luchtrecreatie. Op het cultuurgebied, zang, muziek en toneel zal de burgerij belangrijk werk kunnen doen. Daarbij zal de gemeentelijke overheid steun kunnen bieden. Met subsidie? Helemaal niet altijd nodig. Het kan ook in de eerste plaats gezocht worden in het beschikbaar stel len van ruimte, van lokaliteiten. Men kan daarvoor bijvoorbeeld de bestaan de ruimten doelmatig inrichten. Een meer kostbare voorziening hiervoor zou kunnen zijn het stichten van buurt huizen. Dit laatste hangt echter van zoveel factoren af, dat het nu slechts kan worden gememoreerd. We hebben een uitstekend ingerichte openbare leeszaal. Deze verdient onze onverdeelde belangstelling. Een keuze commissie zorgt mede voor de aan te schaffen lectuur. De besteding kan ook liggen op het terrein van de sport. Neen, geen sportverdwazing. Ik herinner me een rede van dr. A. Kuyper in 1913 uitgesproken. „Der Jongelingen Sieraad is hun kracht" waarin hij beklemtoonde, dat de li chamelijke existentie toch steeds de grondslag van het aanzien diende uit te maken. Hij riep uit: „Als uw bloed om meer rood bij minder wit aan klopt, kleur het!" Sport is dus zeker niet te veroordelen. Voor de binnen sporten zal men aangewezen zijn op de gymnastieklokalen, die er helaas nog te weinig zijn. Meer bouwvolume zou wenselijk zijn. Aanleg van sportvelden voor niet-georganiseerde sportbeoefe ning zou zeker in een behoefte voor zien. Nauw verbonden aan het voren- gaande is de openlucht-recreatie. Niet uitsluitend een vakantiebezigheid, maar nodig voor de leefbaarheid van eigen woonplaats. We moeten niet al leen een huizenzee hebben. Over stads parken, plantsoenen en sportvelden hebben we niet te klagen. De beide eerstgenoemde zijn van groot belang voor de huismoeders, de kinderen en de ouden van dagen. Bij het voeren van een goede grondpolitiek zullen de kosten van een woonwijk met de nodi ge recreatieve voorzieningen niet zo on overkomelijk zijn. Zeewijk is ingedeeld en we wachten af; het geprojecteerde bosplan te Velsen-Noord zien we ver langend tegemoet. Willen we meer hebben? Stel, dat de plannen van de staatssecretaris voor de IJmond door gang vinden, dan dient men samen werking te zoeken met andere gemeen ten en de provincie. Het recreatiege bied stoort zich nu eenmaal niet aan gemeentegrenzen. Wat nu nog te zeg gen van de dagrecreatie, het bermtoe risme, de kampeerders. Vraagstukken die op zichzelf volledige aandacht ver dienen. Het vastleggen van gelegenhe den bij bestemmingsplannen en streek plannen is dan vereist. Een geheel ander punt is dat van de woningwetwoningen. Het valt niet te ontkennen, dat de uitvoering van he den aanmerkelijk verschilt van de ongeveer 10 jaar geleden gebouwde woningen. Een aanmerkelijk verschil in comfort. Een voorbeeld. Men bouwt ze thans met centrale verwarming. Wil men de eertijds gebouwde woningen ook voor de toekomst bewoonbaar hou den, dan zal er iets moeten gebeuren. En als men dit ter hand neemt, zou ook gedacht kunnen worden be paalde woningen in te richten speciaal bestemd voor ouden van dagen. Deze blijven dan opgenomen in het dagelijks leven hetgeen een verrijking van de oude dag zou kunnen zijn. Samenval lend met de woningbouw is de krot opruiming. De gemeente heeft een be langrijk bedrag hiervoor gereser veerd. Het ware te wensen, dat we (Vervolg op pagina 17) De bevolking van Velsen is de laatste jaren betrekkelijk weinig toegenomen. Dat heeft echter niet meegebracht, dat de zorgen, noden en wensen in aantal en omvang zouden zijn verminderd. Integen deel, de toenemende industriali satie in het IJmondgebied stimu leert de vraag naar meer en betere woningen, ruimere verkeersvoor- zieningen, nieuwe onderwijsinstel lingen en recreatievormen. Terug wijkende agrariërs doen hun rech ten gelden op een billijke behande ling. Sanering van oude woonwij ken vergt veel aandacht en geld. De gemeenschap van gemiddeld hoog geclasseerde werknemers vraagt om voorzieningen op stede lijk niveau. Het culturele patroon is nog onvoldoende geschakeerd. Wat zouden wij, Velsense VVD- raadsleden nu graag eenvoudig vóór de totstandkoming van vele goede dingen willen zijn en ons slechts verklaren te gen enkele slechte. Het raadslidmaat schap zou een lust zijn en geen last, als wij de politieke Sinterklaas konden uithangen: vóór veel scholen met klei ne klassen, vóór prima sportaccom modaties, vóór uitbreiding en verbete ring van haveninrichtingen, vóór per fecte sociale verzorging, vóór schoon water en schone lucht en tegen geld verspilling, het vernielen van de na tuur en het offeren van historische mo numenten aan de verhoging van het materiële welvaartspeil. Gij, die bereid blijkt dit te lezen, weet echter zeer wel, dat het zó een voudig niet gaat. Nog daargelaten, dat geen algemene criteria bestaan om uit te maken, welke zaken goed of slecht zijn, laten de beschikbare middelen eenvoudig niet toe, al het gewenste di rect tot stand te brengen. Ons gemeen telijk inkomen toch wordt in hoofd zaak gevormd door uitkeringen van het rijk volgens algemeen gestelde regels, die rekening moeten houden met het economisch evenwicht in ons gehele land. De opbrengsten van de gemeen telijke belastingen zijn daarnaast, zelfs wanneer zij worden geheven tot het maximaal toegestanë niveau (wat in Velsen nog niet het geval is) relatief maar klein. Kan de gemeenteraad de hoogte van het gemeentelijk inkomen dus betrek kelijk weinig beïnvloeden, beslist groot is zijn invloed op de wijze van beste ding van de opgebrachte gelden. De voortdurende afweging van de volgor de, waarin voorzieningen in de gemeen te moeten worden getroffen, is het geen een raadsfractie het meeste bezig houdt. Spectaculaire principieel-politie- ke debatten, hoe nuttig ook in velerlei opzichten zijn in redelijkheid aan dit werk nauwelijks vast te knopen. De VVD-'fractie zal daaraan dan ook zel den tijd besteden. Zij zal veeleer steeds haar aandacht richten op het verkrijgen van duidelijk vermelde mo tiveringen in de voorstellen van B en W aan de raad en op de best moge lijke voorlichting aan de burgerij. Bij het verdelen van de overheids gelden, ook in Velsen, is uitgangspunt voor onze volkspartij: het verkrijgen van een maximale „speelruimte" voor de burger. Wordt echter duidelijk, dat onze bewegingsvrijheid door een alge meen „ruimtetekort" wordt beperkt, dan zullen wij des te duidelijker de nadruk leggen op onze zo noodza kelijke verantwoordelijkheid en ver draagzaamheid. Voor het vinden van het juiste evenwicht tussen mens en gemeenschap is de invloed van het li beralisme onmisbaar. Om zoveel mogelijk middelen over te houden voor de meest noodzakelijke voorzieningen zullen wij steeds aandrin gen op het steunen van particuliere initiatieven, het sterker bevorderen van de zelfwerkzaamheid, het vaststellen van de tarieven voor de gemeentelijke diensten op basis van de kosten. Ver hoging van de gemeentelijke belastin gen zullen wij niet onder alle omstan digheden afwijzen. Wij zullen ons bij elk project hebben af te vragen, of de voorziening voor morgen meebrengt, dat een probleem van vandaag onopgelost blijft. In dit opzicht staan wij zeer kritisch tegen over de woningbouw in Velsen. Met stijgende welvaart is een stijgend aan tal woningwetwoningen (veelal flat- bouw) in tegenspraak. Slechts rui me, wat vrijer staande particuliere wo ningen, welke op zichzelf reeds een recreatief element bezitten, zullen in de komende jaren in staat blijken de nu reeds zeer ontwikkelde werknemers (Vervolg op pagina 17) In dit korte bestek is het onmogelijk partijprogramma's te vergelijken, nog afgezien dat me dat wat droog lijkt. Belangrijk is dan daarnaast te weten of een partij in de vertegenwoordigen de lichamen ook probeert waar te ma ken wat zij in haar programma zegt. Daarom wil ik uit de praktijk van de gemeenteraad een en ander vertellen ter illustratie van wat de P.S.P. wil en nog steeds voorstaat. In de gemeenteraadsverslagen die u in de krant leest zult u nogal eens te gengekomen zijn, dat de P.S.P. tegen stemde. Dat tegenstemmen hoeft niet negatief te zijn als u er van uitgaat dat men pretendeert iets beters voor te staan. Ik zeg dit hier zo uitdrukke lijk, omdat men de laatste verkiezin gen wel genoemd heeft de verkiezingen van de ontevredenen. Vindt u het een wereld om tevreden mee te zijn? Mag men soms ontevreden zijn om beter te willen? De tarievenpolitiek stond de laatste tijd nogal eens in de belangstelling, al tijd in de vorm van verhoging der ta rieven. Wij hebben deze verhogingen steeds beoordeeld tegen de achter- gr<?nd van het gehele beleid inzake belastingdruk, lonen en prijzen. De ten dens van het totale beleid is dat de lasten naar de laagste inkomens ver schoven worden. (Waarom verbaasde men zich zo over de toename van het aantal miljonairs?). Gesteund door het beleid van onze Kamerfractie stemden wij tegen de tariefsverhogingen. Een belangrijke zaak voor de IJmond is de hele ontwikkeling rond het Noordzeekanaalgebied. De moge lijkheid om daar langs democratische weg vorm aan te geven is eigenlijk al afgesneden, omdat economische mach ten in staat waren voor die tijd de zaak in een bepaald spoor te zetten. Als voorloper van die ontwikkeling wat be treft de officiële bemoeienis van de ge meente Velsen ermee, zie ik de Stich ting Rijnmond-Noordzeekanaal. In die stichting doen mee Amsterdam, Haar lem, Zaandam en Velsen. De doelstel ling is tweeledig: 1. de toeristische aandacht te ves tigen op de gigantische water staatswerken aan de havenmond van IJmuiden; 2. het bekendheid geven aan de toe komstige economische ontwikke ling van het Noordzeekanaalge bied. Ik heb in de raad tegen het deelne men van Velsen bezwaar gemaakt. Hiermee werd immers vooruitgelopen op wat langs democratische weg nog niet beslist was. Door deelname aan deze stichting werd met gemeentegel den een bepaalde zienswijze over de economische ontwikkeling oncontro leerbaar bevorderd. Het heeft dan zo weinig zin meer als gemeente te pro testeren tegen het feit dat over de ves tiging van Mobil Oil beslist wordt vóór er een streekplan voor dit gebied langs democratische weg is vastgesteld. Men stelt het als een vanzelfspre kendheid, dat aan Mobil Oil vóór ves tiging normen gesteld worden ten aan zien van toelaatbaar geachte veront reiniging van lucht, water en bodem. Ik stelde als consequente politiek het zelfde ten aanzien van industrie-uit breidingen in ons eigen gebied voor. Ook daarbij is dan openheid van za ken nodig zoals de raad unaniem in een motie ten aanzien van Mobil Oil vroeg. Het antwoord van het Amster damse gemeentebestuur op reacties te gen Mobil Oil verschilde niet veel van dat van het Velsens college van B. en W. op mijn vragen over de voorwaar den aan industrie-uitbreidingen. Het Velsens beleid in deze is in elk geval niet duidelijk te noemen. Een ander bepaald principieel punt voor de P.S.P. is de grondpolitiek. Wij menen dat de grond, waarop toch ons gehele bestaan is gebaseerd, aan de gemeenschap moet blijven. Juist in ons dichtbevolkte land, waar grond een steeds schaarser artikel wordt, be hoort het beheer in handen van allen en niet van enkelen. Een kwalijk ge volg van het beleid, dat nu gevoerd wordt, is de speculatiewinst, die op grond gemaakt wordt. Voor de sanering van wijken moet de (Vervolg op pagina 17) Het zou dwaasheid zijn de gemeen tepolitiek los te zien van die van de regering. Krijgen de gemeenten onvol doende geld uit de staatskas om de ge meentelijke huishouding in stand te houden en de ontwikkeling te volgen, dan zijn daarvoor ook de politieke par tijen in Velsen, die de regeringspolitiek onderschrijven, verantwoordelijk. Is men het er mee eens, dat de rijken steeds rijker worden, dat de uitgaven voor militaire doeleinden tot astrono mische cijfers stijgen, dan behoeft men ook niet verwonderd te zijn, dat het met de woningpositie nog droevig ge steld is. Duizenden inwoners van onze gemeente lijden door dit tekort. En ko men er woningen klaar, dan zijn ze voor een groot deel van de slachtof fers niet te betalen, of ze worden aan vaard, waardoor financiële moeilijkhe den ontstaan. En de oude woningen die leeg ko men? Vele blijven maanden leeg staan alsof er geen woningtekort is; verko pen en leeg te aanvaarden levert de eigenaars duizenden guldens extra winst op. Maar diegenen, die het langst op een woning wachten, zijn meestal niet in staat die huizen te kopen. Van recht matige verdeling van woonruimte ia geen sprake. Snelle toewijzing en even tuele vordering door b en w is dan ook noodzakelijk. Is men het met de huidige koers in ons land eens, laat men er zich dan ook niet over verbazen, dat er aan de lichamelijke conditie van onze kinderen onvoldoende gedaan wordt wegens ge brek aan gymnastieklokalen. Twaalf moeten er in Velsen zeker bij, nog af gezien van het feit, dat een aantal be staande lokalen verouderd is. Dat onze zaalsporters naar een andere gemeen te moeten om hun sport te beoefenen, vindt zijn oorzaak in het ontbreken van een sporthal. Verder staan nog op de lijst van noodzakelijke sportvoorzienin- gen sportvelden, tennisbanen, een ijs- en atletiekbaan, uitbreiden nog be ter is een nieuw overdekt zwembad, dat ook aan wedstrijdeisen voldoet. Wanneer zal dit alles met de huidige politieke koers verwezenlijkt zijn? En hoe is het met de recreatie in onze industrieel ontwikkelende stad? We hebben een aantal goed verzorgde parken, maar het strand? Het is een achtergebleven gebied, zonder enig comfort, vaak te smerig om te zitten. Met grote voortvarendheid zal hier aan gepakt moeten worden, om de vele duizenden van dit kostbare bezit met volle teugen te laten genieten. De Communistische Partij Neder land komt op voor subsidies voor jeugd- sport- en culturele organisaties. Zo laag mogelijke tarieven voor gas en water; verwerpt het maken van winst op openbare nutsbedrijven en eist stringente maatregelen tegen en stren ge contröle op lucht- en waterveront reiniging, niet alleen op bestaande in dustrieën, maar ook op de nieuw te vestigen. Zij zal waakzaam blijven te gen de van Amsterdamse grond op rukkende petrochemische industrie en aanverwante bedrijven. De vertegenwoordigers van de Com munistische Partij Nederland in da raad zullen evenals in de afgelopen (Vervolg op pagina 17)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 16