Fractievoorzitters BRONNEN VOOR WATERLEIDINC Jac. Zuurbier: VELSENS JONGSTE RAADSLID ALS HIJ GEKOZEN WO RDT ■fc JULI 1916 Nachtverlichting Huizen en winkels AUGUSTUS 1916 Politietoezicht OKTOBER 1916 Verheugende tijding JUNI 1926 Wegverbetering Kamperen 17 jHipp:: •lllSSlil ÊmÊÊÊÊÊbm Sanering Samenvoeging WOENSDAG 25 MEI 1966 Uit kranten en archieven van veertig en vijftig jaar geleden heb ben we nog enkele punten gelicht, waarmede de gemeenteraad van Velsen zich in die tijd bezig hield. Wij bepaalden onze keus op enkele belangrijke en wat minder belang rijke zaken uit de jaren 1916 en 1926. Op de K.V.P.-kandidatenlijst voor de komende gemeenteraads verkiezingen in Velsen wordt de achtste plaats ingenomen door de 23-jarige geboren en getogen IJmuidenaar Jac. Zuurbier en om dat deze partij hier thans over acht zetels beschikt, betekent dit voor hem nog net de kans als lid van de raad te worden gekozen. Aange nomen dan altijd, dat de K.V.P. in Velsen niet al te veel stemmen ver liest. Is dit echter niet het geval, dan beschikt Velsen aldus straks over een der jongste gemeente raadsleden van Nederland. Oor spronkelijk was Jac. Zuurbier door de commissie van politiek advies in zijn partij de zevende plaats toe gewezen, maar ten gevolge van de uitslag van de bij de K.V.P. gebrui kelijke groslij ststemming, moest hij tenslotte met een minder gunstige positie genoegen nemen. FEITEN EN MENINGEN UIT VROEGER DAGEN De Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken adviseert tot afwijzende beschikking op eenige adressen tot nachtverlichting in Wij- keroog, Santpoort en Jan Gijzenvaart omdat het geheele vraagstuk der straatverlichting in verband met plan nen der Kennemer Eletriciteit Maat schappij tot aanleg van een gedeelte lijk ondergrondsch kabelnet in de ge meente, onder de oogen moet worden gezien. Deze commissie zou tevens wil len zien, dat inmiddels werd nagegaan of en in hoeverre gasstraatverlichting mogelijk zou zijn en de voorkeur zou verdienen. B. en W. vereenigen zich met dit ad vies en stellen voor in dezen geest te handelen. B. en W. verklaren zich be reid het bedoelde onderzoek in te stel len. Aan de gemeente Velsen is een voor schot uit 's rijks kas tot een bedrag van ten hoogste ƒ207.000,- verleend teneinde de Woningbouwvereeniging „Velsen" in staat te stellen 67 arbei derswoningen en 4 winkelhuizen te bou wen op van de gemeente in erfpacht te verkrijgen terreinen. Het groote aantal inbraken en dief stallen den laatsten tijd te IJmuiden gepleegd, heeft de eisch tot uitbreiding van politietoezicht ernstig doen gel den. Deswege is een voorstel van den heer Polderman ingekomen de politie verordening zoodanig te wijzigen dat aanstelling van buitengewone agenten van politie mogelijk is. De kosten van belooning komen voor rekening van belanghebbenden; voor uniformeering en bewapening zal de gemeente zor gen. Het voorstel valt bij het meerendeel der raadsleden in goede aarde, mits het zij een overgangsmaatregel naar uitbreiding van het vaste politiekorps. De voorzitter (burgemeester mr. H. Ver Loren van Themaat) deelt mede, dat overleg wordt gepleegd met de rijksregeering over de aanstelling van 12 rijks politie-beambten voor den dienst aan de Zuidzijde er Visschers- haven en den bouw van een politiepost aldaar. Tegen het voorstel van den heer Polderman wordt het bezwaar in gebracht, dat men daarvoor gepensio neerde politiebeambten naar IJmuiden zal trekken, aan wie door de belang hebbenden woningen zullen worden ge geven, door aankoop van huizen, thans door anderen bewoond en die daarvoor, gezien de groote woningnood, dakloos zullen worden. Het voorstel Polderman wordt met drie stemmen tegen aangenomen. ...Daarna ging de raad in besloten zitting ter bespreking van de benoe ming van een voorzitter der Levens- middelencommissie en de behandeling van belastingreclame's. Vooraf deed wethouder De Boer de mededeeling dat de nog ontbrekende machine-on- derdeelen voor de waterlevering waren aangekomen; dat in het begin der vol gende maand de eerste proeven met de leiding zullen worden genomen en dat zonder tegenslag aan het einde der volgende maand de waterleiding in dienst gesteld zal kunnen worden. In derdaad een verheugende tijding. Burgemeester en Wethouders stellen den Gemeenteraad voor hun de noodi- ge machtiging voor het uitvoeren van werkzaamheden tot verbetering van den Engelmundusweg te verleenen en ÜL Jij r?t l V"- Nabij het gasbedrijf in het toenmalige Velseroord. werd op 6 maart 1915 deze opname gemaakt van het boren der bronnen voor de gemeentewaterleiding van Velsen. (Foto in bruikleen afgestaan door het gemeentearchief van Velsen). tot dat doel een crediet van 2000 toe te staan. De heer VERMEULEN: Ik zal geen stemming vragen als een ander 't niet doet, maar ik wil geacht worden te hebben tegengestemd. Wij hebben de ze kwestie zooveel jaren gehad en wij hebben gezegd, wij gaan er niet toe over als de mensen niet meewerken. Dit schept een precedent ten opzichte van andere wegen. De heer DALMEIJER: De wijze van verharding heeft niet mijn sympathie. Ik zou willen vragen of 't niet moge lijk is dit op dezelfde wijze te doen als aan den Brederoodscheweg. Dit zal toch niet zooveel kosten? De heer DUNNEBIER: Ik wil dit nog wel eens bekijken en als het mogelijk is de zaak op die manier oplossen. De heer BOSMAN: Ik ben het met den heer Dalmeijer eens dat een hete re verharding wenschelijk zou zijn, maar het blijft voor mij de kwestie dat het weggegooid geld is, omdat 't niet helpt. Men zal betere, practischer maatregelen moeten nemen en iets an ders moeten bedenken om den boel te verhelpen. Ik zal niet tegenstemmen, maar ik vind het weggegooid geld. De VOORZITTER (burgemeester R. G. Rijkers): Ik zou willen voorstellen dit voorstel aan te nemen en de wijze van beharding te doen behandelen in de commissie van openbare werken. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De heer VERMEULEN verzoekt aanteekening dat hij geacht wil wor den te hebben tegengestemd. De gemeenteraad wordt ter vaststel ling aangeboden een door de daartoe ingestelde commissie ontworpen kam- peerreglement, nadat eerst in beginsel zal zijn uitgemaakt, of, onder zoodanig reglement in het algemeen, het kam peeren officieel zal worden toegelaten. Tevens wordt c.q. voorgesteld Burge meester en Wethouders te machtigen, de noodige voorbereidende maatrege len te nemen. Dit punt der agenda werd in de vorige vergadering aange houden. Thans wordt door B. en W. nog het volgende medegedeeld: Tengevolge van de indiening van eenige amendementen door de heeren A. ten Broeke, .J Zwanenburg en C. P. J. Maas heeft de betrokken com missie in het door haar samengestel de ontwerp-reglement voor het kam peeren op enkele punten eenigszins ge wijzigd. Deze wijzigingen, waarmede de Burgemeester zich kan vereenigen, zijn aan de leden medegedeeld, ter wijl de boven bedoelde amendementen bij de stukken zijn gevoegd. De heer MAAS: het zij mij vergund bij de behandeling van dit punt der agenda, namens de R.K. Raadsfractie, een korte verklaring af te leggen, wel ke ons standpunt aangeeft en onze houding motiveert. Voor ons moge kamperen op zich zelf niet verwerpe lijk zijn, het wordt zulks wel om de vele en groote zedelijke gevaren, wel ke daaraan practisch zijn verbonden. De heer SCHAAR: want juist te gen het feit, dat, op grond van zede lijkheids-motieven dit reglement naar voren wordt gebracht, wil ik protestee ren. Wanneer ik het woord neem, is dat, omdat verschillende leden meenen, dat dit het zedelijk peil van de men- schen niet verhoogt en, ten tweede, omdat ik bezwaar maak, dat, uit ze delijkheids-motieven, dit reglement is gemaakt, want wat is het geval? Men is uitgegaan van de gedachte, dat kampeerders zedelooze menschen zijn. Daartegen moet ik protesteeren. Ik zou het tegendeel kunnen aantoo- nen. Nog uit andere overwegingen moet ik bezwaar maken tegen sommi ge punten uit dit reglement, want hoe is eigenlijk de zaak ontstaan? Toen de arbeiders niet in staat waren ontspan ning te zoeken of van ontspanning en natuurschoon te genieten. Langzamer hand is er verbetering gekomen door dat de menschen gezorgd hebben dat de zaak anders kwam. Zij kregen meer tijd voor ontspanning en geeste lijke verdiepin De heer SCHILLING: ..ik durf te be weren dat er geen strand is en geen duinen zijn, waar het zoo ordelijk en netjes toegaat als hier. Ik geloof, dat men met algeheele verbods-bepalingen het kwaad in de hand werkt inplaats van keert. Wanneer wij allerhande be palingen gaan maken, als bijvoorbeeld dat van dien tijd tot dien tijd een jon gen een meisje niet mag aankijken en omgekeerd, geloof ik, dat dit verkeerd is... De heer VERMEULEN: als ik het alleen voor 't zeggen had, zou ik lie ver geen kampeergelegenheid geven Dat zou ik de beste oplossing vinden, maar een dergelijke bepaling zouden wij eigenlijk, redelijkerwijze, niet kun nen doorvoeren, tenzij de noodzakelijk' heid eerst was gebleken. Aan den an dere kant zouden wij een dergelijke bepaling ook niet kunnen doorvoeren, zoodat die voor dit jaar zou kunnen baten. Als de heeren het nu altijd heb ben over IJmuidens bloei en IJmui den-badplaats laten zij dan erkennen dat een ongebreidelde gelegenheid tot kampeeren niet de naaste weg is om van IJmuiden te maken een badplaats (Vervolg van pag. drukken op een rechtvaardig en des kundig beleid. Daarom geef ik met overtuiging het advies juist nu op lijst 1 te stemmen. J. VAN OS VAN DEN ABEELEN. (Vervolg van pag. 16, kol. 2) welker lijst ik aanvoer: het is duide lijk dat de K.V.P. in een overgangs stadium verkeert. Zij bezint zich op haar bestaan en doelmatigheid. Gezegd kan worden dat zij zich laat leiden en inspireren door een christelijke visie op de mens en de gemeenschap, maar een concrete politiek voert waarvan ik hierboven enkele lijnen aangaf. Wie zich met die visie en dat program kan verenigen, kan deel uitmaken van deze partij en haar ook vertegenwoordigen. Zij beperkt zich bewust niet alleen tot het katholieke volksdeel en in zoverre is haar naam niet geheel juist, ze is geen eenheidspartij voor katholieken maar een partij voor iedereen die haar visie en program deelt. Ik zal de dag prij zen waarop van de fractie van de K.V.P. ook niet-katholieken deel uitma ken. Mr. G. J. VAN ROOZENDAAL (Vervolg van pag. 16, kol een extra bouwvolume toegewezen kregen om dit vraagstuk ter hand te nemen. De gemeente heeft straks groot gebrek aan bouwgrond; daar waar ze opgeruimd worden zou stede- Wij vernamen dat deze opgelegde wijziging door het afdelingsbestuur van de K.V.P. later in een officiële verklaring is betreurd, hoewel Zuur- biers zevende plaats hiermee niet meer kon worden gered. Zelf heeft hij uiter aard een eigen mening over deze gang van zaken: „De partijleiding heeft kennelijk het voornemen gehad een jonge kandidaat een duidelijk verkies bare plaats te bezorgen, maar „ge rommel in de achterban" en met na me in Santpoortse middenstandskrin gen heeft mij tenslotte een lagere po sitie bezorgd." Zijn eventuele komst in de gemeen telijke politieke arena is voor hem even onverwacht als verrassend. En kele jaren geleden bezocht hij in het oude raadhuis als verslaggever een vergadering van het Politiek Jongeren Contact Velsen, waar Hans de Boer, lijsttrekker voor de A.R. bij de on langs gehouden Statenverkiezingen, nog als voorzitter fungeerde. Het ge sprek tussen deze oude bekenden had tot gevolg dat Jac. Zuurbier de pers tribune verliet, om plaats te nemen op de onbezet gebleven zetel van de K.V.P.-fractievoorzitter. „Het was in feite een vreemde si tuatie dat deze functie moest worden bekleed door iemand, die toen niet eens lid was van de K.V.P., maar ik vond het jammer dat in een der gelijk belangrijk jongerencollege an ders geen op de katholieke politiek ge ïnspireerd geluid zou zijn vernomen." orde op zaken bij „Telstar" en de aan leg van enige goede accommodaties voor de plaatselijke sportverenigingen. lijke vernieuwing plaats kunnen heb ben. Een extra poging bij de minister van Bouwnijverheid zou te overwegen zijn. Wat te zeggen van het in protestant se kringen zoveel besproken ziekenhuis vraagstuk, dat reeds jarenlang slepen de is en toch wel dringend om een op lossing vraagt. En de middenstandsbe- langen! Het is slechts een greep uit de vele, zeer gevarieerde gemeenteproble men. Vast staat, dat in de komende zit tingsperiode veel zal worden gevraagd van uw vertrouwensmannen en -vrou wen in de gemeenteraad. Ook de pro testants-christelijke groepering wil met inzet van al haar krachten hier aan volgaarne medewerken, daarbij voortdurend levende uit de overtuiging „Zo de Here de stad niet bewaart, te vergeefs waakt de Wachter". H. J. LIPS. Tijdens het gesprek liet Jac. Zuur bier zich tevens kennen als een warm voorstander van politieke sanering, door middel waarvan de vele partijen in Nederland naar zijn mening tot twee of drie groeperingen moeten worden teruggebracht, waarbij op zijn minst een socialistische en een conservatieve partij. Wel acht hij het noodzakelijk dat in de beginfase en wellicht nog lan ger ook een centrumpartij aanwezig zal zijn, omdat moet worden gezocht Jac. Zuurbier: voldoende werk aan de winkel. naar een evenwicht tussen het indivi du en de gemeenschap. Wat de plaatselijke politiek betreft stelt de jeugdige kandidaat zich na zijn eventuele verkiezing onder meer voor de nodige aandacht te besteden aan de sportieve recreatie. Zo acht hij een snelle realisering van een sporthal even noodzakelijk als het stellen van Ook een effectief gebruik van elke vierkante meter grond is met het oog op de woonruimteverdeling voor hem een gebiedende eis. „Het is voor velen nog ondenkbaar welke ellende er ook in Velsen nog onder de jonge mensen heerst, omdat er voor hen nog steeds geen voldoende woonruimte beschik baar is. Vandaar dat voor Velsen, dat nog slechts weinig bouwrijpe grond binnen zijn grenzen heeft, de over en kele jaren te verwachten samenvoe ging van de drie IJmondgemeenten ze ker ook in dit opzicht bijzonder aan trekkelijk is. Hoewel de sociale en eco nomische aspecten van dit wetsont werp mij daarnaast belangrijk genoeg lijken om hier positief tegenover te gaan staan," aldus de jonge politicus Uit dit alles concludeerde hij ten slotte, dat er voor een raadslid in Vel sen voldoende werk aan de winkel is. Het is daarbij geen wonder dat hij het als vertegenwoordiger van de jonge ge neratie uitermate belangrijk vindt dat de jeugdigen, die immers in de wereld van straks moeten leven, de kans moet worden geboden in vertegenwoor digende lichamen mee te beslissen, hoe hun toekomstige wereld er zal uit zien. „Maar dan moeten die jonge mensen niet alleen van de politieke partijen, maar ook van de kiezers een behoorlijke kans krijgen om hun stem ta laten horen," besloot Jac. Zuurbier het gesprek. (Vervolg van pag. 16, kol. 4) van de hoogwaardige industrieën in onze gemeente gevestigd te houden. Op onze kostbare gronden rond het Noord zeekanaal zullen alleen die nieuwe in dustrieën en handelmaatschappijen die nen te worden toegelaten, waarvan kan worden verwacht, dat zij hun werknemers een zodanig bestaan kun nen geven, dat zij niet behoeven te wo nen in zenuwslopende „mensenkor- ven", tussen zorgvuldig uitgespaarde gr oenstrookjes, met het verre uitzicht op industriële installaties en het na bije uitzicht op stallingen voor red- dingbrengende auto's. Als alle kosten, die de gemeenschap nu besteedt aan autoboxen, parkeer plaatsen, recreatieve groenstroken, ge meenschappelijke tuinen, pseudo- volkstuinen, kinderspeelplaatsen van steen en ijzer, jeugdwerk, psychia trische behandeling en overmatige weekeind-recreatie eens konden wor den opgeteld bij de prijs van een wo ningwet (flat) woning, en het totaal ver geleken met de prijs van een goede, vrije woning aan een laantje van nor male breedte, dan komen wij mis schien tot het inzicht, dat het nauwe lijks meer zal kosten om zelfs een vreugdevol wonen in een industriege bied mogelijk te maken. Alleen geeste lijk gezonde, zich vrij voelende bur gers kunnen de werknemers zijn in de nu reeds zo geperfectioneerde bron nen van bestaan, welke bronnen voor onze dichte bevolking een uitkomst zijn A. J. SCHOTMAN. (Vervolg van pag. 16, kol. 5) gemeente met belastinggelden nu oude reeds vele malen afgeschreven krotten kopen om de grond voor de nieuwe bestemming in orde te maken. Dan wordt die grond weer verkocht en bij sanering over een jaar of vijftig (de ontwikkeling gaat steeds vlugger) be gint weer hetzelfde. Aan een ander kwalijk aspect van dit particulier grondbezit besteedde de IJmuider Courant laatst aandacht door te wijzen op stukken bosgrond, bouw land en kapitale huizen, die in Duitse kranten worden aangeboden. Wij wille de grond die in handen is van de ge meenschap dan ook niet verkopen, maar aan de gebruikers tegen bepaal de voorwaarden in bruikleen geven. Het spreekt vanzelf dat die voorwaar den een juist gebruik mogelijk moe ten maken. A. HOEK-FEENSTRA. (Vervolg van pag. 16, kol. 6) jaren alle voorstellen, die in het be lang zijn van de bevolking, ondersteu nen en die er mee in strijd zijn ver werpen. TH. KRUISMAN» i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17