Plannen voor een tunnel in Haarlems binnenstad HET WEER Kotters voor Bahrein in IJmuiden opgehouden Verdachte in spionagezaak zegt: „Ik werkte voor de BVD" Welke lijst zal het zijn op 1 juni? m Elf september verkiezingen DERBY COLA DRINK UST In combinatie met twee parkeergarages Mijlenlang houten pad op Noordzee KLM moet 50 vliegers alsnog jaar salaris geven V erkiezingsprobleem in Druten Sheik moet nog even wachten Doelvliegtuigje valt op huis Eis na zitting van elf uur: vijf jaar Prins Clausstraat in Benthuizen Opstand gedempt in Oeganda Willen Russen dat Frankrijk in de NAVO blijft? „Nog geen NAV O-verzoek aan Nederland meestenij J lllilillll i ÏJmuider Courant Nieuw lekker pittig QUEEN ANNE- BANKSTELLEN 51e JAARGANG NUMMER 171 WOENSDAG 25 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwetraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening ÏJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Müe Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Van een onzer verslaggevers) Binnen vijf jaar moeten er onder de Gedempte Oude Gracht in Haarlem twee parkeergarages voor ongeveer 276 auto's gereed zijn. Deze beide garages zullen worden gebouwd in samenhang met een plan om het ver keer op de Gedempte Oude Gracht kruisingsvrij met Grote Houtstraat, Koningstraat en Gierstraat onder het Verwulft door te leiden. De ideeën voor deze parkeergarages zijn ontworpen door de heer J. P. A. Nelissen en een zijner technische mensen, ir. Liem en moet als vervanging dienen voor het enkele weken geleden verkeerstechnisch en estetisch niet aanvaarde plan voor een parkeergarage onder de Grote Markt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Oe Thant 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Kennemer Kruimels11 Beeldverhalen 21 Feuilleton21 Radio en tv 23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Sport 27 K.unst 23 Luidsprekers 28 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Meer wind Het woord is aan In Zuid-Vienam Minister Luns zegt pi ÏJmuider Courant Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben dinsdagmiddag uitvoerig ge discussieerd over de mogelijkheden van het plan van de heer Nelissen, dat gekop peld is aan de onderdoorgang onder het Verwulft. Technici van openbare werken, waaronder de verkeersingenieur, zijn bij deze besprekingen aanwezig geweest. Technisch is het mogelijk binnen een half jaar met de bouw te beginnen, maar er zal ook nog voor een financier moeten worden gezorgd, terwijl de economische kanten ook nog moeten worden bekeken. De bouw zelf zal ongeveer VA jaar duren en zal in fasen worden uitgevoerd, omdat het verkeer over de Gedempte Oude Gracht tijdens de werkzaamheden zal moeten doorgaan. Het totale project krijgt een lengte van ongeveer 500 meter en strekt zich uit van de Raaks tot aan de Kleine Houtstraat. Het voorziet in de bouw van twee onder grondse parkeergarages, de ene toegan kelijk vanaf de Raaks, de andere vanaf het oostelijke deel van de Gedempte Oude Gracht. Het doorgaande verkeer over de Gedempte Oude Gracht zal van deze in gangen geen hinder ondervinden. Ongeveer ter hoogte van de Midden- standsbank aan de ene zijde en van de Boekhandel Coebergh aan de ander zijde zal de weg aflopen naar de tunnel onder het Verwulft door. De uitgangen van beide parkeergarages zijn in deze onder doorgang geprojecteerd op een zodanige manier dat het uitrijdende verkeer zich in de helling in het doorgaande verkeer kan voegen. Burgemeester en wethouders van Haar lem achten het maken van een ongelijk vloerse kruising bij het Verwulft dringend noodzakelijk, omdat de Gedempte Oude Gracht een steeds belangrijker functie krijgt voor het stadsverkeer en er steeds ernstiger stagnaties gaan optreden met het kruisende verkeer uit de winkelstra ten. Om deze reden heeft men de sug gestie van de heer Nelissen tot de bouw van beide parkeergarages met beide han- Op de Noordzee, tussen Scheveningen en Zandvoort,ligt sedert dinsdagochtend een mijlenlang „houten pad", dat zich in noor delijke richting verplaatst. Het hout, boomstammen ter dikte van een telefoonpaal, is vermoedelijk afkom stig van een uit Oost-Europa of Scandina vië komend houtschip, dat in de zware zuidwester een deel van zijn deklading heeft verloren. den aangegrepen en gecombineerd met een onderdoorgang. De plannen voor deze garages zullen van geen enkele invloed zijn op de voor bereidingen van drie andere garages die gedacht zijn bij achtereenvolgens de Dam straat, de Raaks en het Stationsplein. De K.L.M. zal alsnog minstens een jaar salaris moeten uitkeren aan vijftig jonge vliegers die het vorig jaar ontslag kregen. Dit betekent in totaal een strop voor de luchtvaartmaatschappij van ruim een miljoen gulden. Tot deze beslissing te van daag een arbitragecommissie gekomen. In de zogenoemde overtolligheidsover eenkomst van 1962 tussen K.L.M.-directie en de Vereniging van Vliegers was be paald, dat de K.L.M. alleen vliegers met gedwongen ontslag zou kunnen zenden, als zij deze gedupeerden ongeacht andere inkomsten 3A jaar salaris mee zou geven. In 1964 werd deze overeenkomst door de K.L.M. opgezegd, waarna de Vereniging de zaak voorlegde aan arbiters. De betrok ken 50 vliegers kregen bij hun ontslag tot VA jaar salaris mee naar huis. Be langrijk voor de 50 vliegers is nog dat zij krachtens deze uitspraak nu voorrang krijgen bij een toekomstige aanvulling van het vliegers corps van de KLM. Negen van de twaalf gemeenteraadsle den van de Gelderse gemeente Druten hebben in een brief aan het bestuur van huize „Boldershof" in Druten, waar en kele honderden zwakzinnige meisjes en vrouwen worden verpleegd, verzocht de patiënten niet aan de komende gemeente raadsverkiezingen te laten deelnemen, Volgens de gemeenteraadsleden zou het een aanfluiting van het stemrecht zijn als enkele honderden patiënten, die niet in staat zijn hun wil te bepalen, deelnemen aan het verkiezen van het hoogste be stuurscollege van de gemeente. „Het is een aanfluiting van het recht als op het stembureau al uw zwakzinni gen, die maar enigszins tot lopen in staat zijn en die vaak nog geen potlood kun nen vasthouden, aangesleept worden om geholpen door zusters of verpleegsters drie stemmen uit te brengen: een voor zichzelf en twee als gevolmachtigde voor patiënten, die geestelijk en lichamelijk nog slechter zijn dan zijzelf," zo schrijven de gemeenteraadsleden in hun brief. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht nu en dan regen of motregen, morgen overdag enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. Volledig® weerrapporten op pagina twee. Drie voormalige Nederlandse viskotters, die onlangs door sheik Al Kalifah ben Sulman in Bahrein zijn aangekocht voor de visserij in de Perzische Golf, zijn gis teravond uit Harderwijk in IJmuiden aan gekomen. De verre reis naar Bahrein moest noodgewongen in IJmuiden wor den onderbroken omdat een van de scheepjes, de vroegere Goeree 29, thans omgedoopt in Al-Sacheer, op 't IJsselmeer een defecte knalpot kreeg waardoor ge vaar voor gasvorming in de machineka mer ontstond. Het kottertje is door de voormalige UK 165, die de Perzische naam Al-Sulman kreeg, naar IJmuiden ge- Sleept. De drie thans onder Perzische vlag varende vissersvaartuigen kozen naast elkaar ligplaats in de Haringhaven, waar vanmorgen een begin werd gemaakt met de reparatie van de Al-Sacheer. De derde voor Bahrein bestemde kotter is de vroe gere Arnemuiden 50, die de naam Al- Amer kreeg. Zodra de schade aan de ex-Goeree 29 hersteld is zullen de drie schepen zee kiezen. Men denkt over de reis ongeveer zeven weken te doen. De in convooi varende schepen worden genavigeerd door de Rotterdamse loods C. de Vries. De schippers op de drie kot ters zijn Teunis Mentjes uit Urk, Arie Ras uit Urk en Gerrit Hendriks uit Wie- ringen. De bemanning bestaat in hoofd zaak uit Urkers aangevuld met vissers uit Wieringen, Marken en Groningen. De mannen zijn nog niet bekend met de wijze waarop zij in Bahrein de visserij zullen uitoefenen. Vooralsnog maken ze zich daar ook geen zorgen over. „Het loon is in elk geval prima. Beter dan we hier ooit kunnen verdienen", ver telt schipper Mantjes. Het was navigator De Vries aan te zien dat het oponthoud in de IJmuidense vissershaven hem hele maal niet „lekker" zat. Hij weigerde ook maar iets te zeggen over zijn verwachtin gen over de verre reis naar het Midden Oosten. „Het komt toch altijd anders in de krant dan je gezegd hebt", mopperde hij. Gistermiddag is een radiografisch be stuurd doelvliegtuigje van de Koninklij ke Luchtmacht uit zijn koers gevlogen en op een woning aan de Callantsogervaart gevallen. De schoorsteen en het dak en enkele tv-antennes sneuvelden. ,\v- Vandaag over een week, op 1 juni, zijn er andermaal verkiezingen, nu voor de verkiezing van de gemeenteraad. Omdat komende gebeurtenissen hun schaduwen onmiskenbaar vooruit werpen hebben wij vandaag aan die ver kiezingen extra aandacht willen geven. In de eerste plaats door alle partijen die aan de verkiezingen in Velsen deelnemen uit te nodigen hun zegje te zeggen, vrijuit en zonder omwegen. Tal van voormannen wier namen voor de trouwe lezers van de verslagen van de raadsvergaderingen geen onbe kenden zijn komen aan het woord. Daarnaast zijn er tal van feiten belang rijk en onbelangrijk uit reeds lang vergeten verkiezingsjaren afgestoft en opnieuw opgediend. Om de lezer een duidelijk overzicht te geven van de poli tieke verhoudingen in de grote steden van het land en in de steden en dorpen in eigen nabije en verre omgeving geven wij verder twee volle pagina's staat jes waaruit de kiezer van straks als hij dat wil of kan al de conclusies mag trekken die belangrijk kunnen zijn bij het bepalen van de partij van zijn keuze. Men zie de pagina's 15 tot en met 19. De drie door een sheik in Bahrein aangekochte Nederlandse viskotters liggen op het ogenblik afgemeerd in de IJmuidense Haringhaven in af wachting van de reparatie van een der scheepjes. De kotters zullen met Nederlandse bemanningen aan de visserij in de Perzische Golf deel nemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Als vermoedelijk eerste gemeente in Nederland krijgt het vijftien honderd inwoners tellende Benthuizen een Prins Clausstraat. De gemeenteraad heeft daartoe een besluit genomen. Twee leden waren tegen het voorstel De heer Van Leeuwen (SGP), omdat hij de naamgeving in het algemeen ongeluk kig achtte, de heer Zonneveld (P.v.d.A.), omdat een persoonlijke naamgeving vol gens hem voorafgegaan moet worden door een verdienste. G. Santayana: Fanatisme is: je krachtsinspanning ver dubbelen nadat je je doel vergeten hebt. SAIGON (Reuter en AP) De mili taire leiders die in Zuid-Vietnam aan de macht zijn, hebben gisteren bekendge maakt, dat de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering op elf sep tember zullen worden gehouden. Deze da tum is vastgesteld als verzoenend ge baar, na de strijd van een week in Da- Nang. De rebellerende boeddhisten in Hoeé hebben aangekondigd dat er vandaag een massale demonstratie in de oude keizer lijke hoofdstad zal worden gehouden. De oproep is gedaan door het hoofd van de onder boeddhistische leiding staande „strijdcommissie" in Hoeé, Boe Than. Radio Hoeé heeft gisteren de gehele dag propaganda gericht tegen de regering-Ky uitgezonden. Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft verklaard dat de strijd in Vietnam niet langer kan wor den afgeschilderd als een simpele strijd tussen communisme en een liberale de mocratie. De toenemende interventie door buiten landse mogendheden in het conflict met inbegrip van hun legers, hun be wapening en bovenal hun prestige heeft er toe geleid dat de bevolking van Zuid- Vietnam vervreemdt van haar eigen lot. Advertentie Ook aan het STRAND is de weer verkrijgbaar bij DE TOKO", C. v. d. Meer. Losse nummers voor onze abonnees 15 cent per exemplaar. In en rond de grote zittingszaal van de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de gehele dag een waas van geheimzinnig heid gehangen. Miniatuur-camera's, valse paspoorten, onzichtbare inkt, „dode brie venbussen", dat waren de attributen waarmee in die rechtszaal een min of meer sensationeel, maar in ieder geval ge heimzinnig spel werd gespeeld. Het hoorde allemaal bij het proces te gen een 39-jarige technische inkoper uit Rotterdam, die er van wordt verdacht sinds '61 spionageactiviteiten te hebben be dreven voor de Oostduitse staatsveilig heidsdienst. Aan het einde van deze élf uren duren de zitting zou de officier van justitie, mr. R. Schimmel, vijf jaar gevangenisstraf eisen wegens het plegen van voorberei dende handelingen voor het verstrekken van een geheim aan een vreemde mo gendheid. Het proces vond plaats achter gesloten deuren. De verdachte beweerde tijdens de zit ting zijn spionagehandelingen uit pure va derlandslievende beweegredenen te heb ben gepleegd. Hij wilde zich inwerken in de communistische spionagedienst van Oost-Duitsland, teneinde de aldus verkre gen gegevens ter beschikking te stellen van de Nederlandse binnenlandse veilig heidsdienst (B.V.D.) Hij deed zijn verweer vergezeld gaan van een nog opzienbarender mededeling. De B.V.D. zou van zijn relaties met de Oostduitse staatsveiligheidsdienst niet al leen ruimschoots voor zijn arrestatie op de hoogte zijn geweest, doch deze „con- KAMPALA (AP) Regeringstroepen hebben het paleis van de vorst van Boe- ganda een van de vier provincies van Uganda veroverd. In het paleis zou den grote hoeveelheden wapens zijn ge vonden, waarmee rebellen werden bewa pend. De bewoners van Boeganda willen zich los maken van het land. Bij de gevechten zijn volgens radio- Kampala twintig mensen gedood. De Ka- baka (vorst) is gearresteerd nadat zijn paleis was veroverd. Volgens Britse cor respondenten in Uganda zou hij gedood zijn. Volgens andere berichten is hij ver mist. Het paleis van de Kabaka is in brand gestoken. De lijfwacht zou volledig zijn uitgemoord. De regering van president Milton Obote heeft een beroep gedaan op alle stam hoofden om de regering te steunen. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden. traspionage"-activiteiten zelfs min of meer hebben goedgekeurd. De verdachte zou volgens zijn bewering namelijk ook in contact hebben gestaan met een Nederlandse B.V.D.-agent, aan wie hij zijn inlichtingen over Oostduitse spionage placht door te geven. Doch de B.V.D. weigerde deze agent, die aan de verdachte alleen onder pseudoniem be kend is, ter zitting van de Rotterdamse rechtbank bekend te maken en hem als getuige te laten optreden ter ondersteu ning van verdachtes verweer. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, die vandaag van zijn bezoek aan Polen in Parijs is teruggekeerd, zou een Pools-Rus sische nota voor generaal De Gaulle bij zich hebben, waarin een beroep op de Franse president wordt gedaan Frankrijk niet uit de NAVO terug te trekken en de Franse troepen niet uit de Bondsrepubliek terug te trekken. Dit vernamen wij van morgen uit kringen van de Westeuropese Unie, die in nauw contact staaan met de Franse regering. De achtergrond hiervan zou kunnen zijn dat de landen van het oostblok de vrees koesteren dat West-Duitsland bij uittre ding van Frankrijk uit de NAVO, grotere medezeggenschap zal krijgen in het even tueel gebruik van kernwapens en ook ver der een steeds grotere macht zal krijgen (Van onze parlementaire redactie Minister Luns heeft vanmorgen in de Eeeste Kamer gezegd dat over de vestiging van Navo-organen en staven in Nederland nog geen enkel officieel verzoek tot de Nederlandse regering is gericht. Hij deelde mee dat het Benelux-gebied om militair-technische redenen wel het meest in aanmerking komt voor de ves tiging van bepaalde onderdelen van de NAVO. Begin volgende week heeft de minister in Brussel een bespreking over deze kwes tie met zijn Belgische en Luxemburgse ambtgjnoten. 'n Hero produkt Telef. 8166 DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN van buitengewoon klassieke voornaamheid is het bankstel PARKER met losse, keerbare kussens, in 'n echt goe de wollen mouquette. In bronsgeel, maisgeel, olijfgroen, leverkleur, enz., vanaf 975.—. Met yaste kussens in dezelfde uitvoering vanaf 875.— bij eubelen Sedert 1649 BOOT TIL. 1204f (Gierstraat 52-54-56/

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1