Werkgeversbonden betreuren verscherping prijsbeleid Argumenten van regering zijn niet steekhoudend Winst Mahez fors gestegen Dividenden KRL-industrie gaat het dit jaar beter Orderpositie uitstekend KLM-pursers en stewardessen in één vereniging Consumentenblad DM in grote moeilijkheden Hogere omzet en winst IBB Nieuwe tranche van lening Deense Jutland Telephone Drukkerij De Boer tevreden over het lopende jaar SCHEEPVAARTBERICHTEN Geen verbetering in situatie bij Figee Kort economisch nieuws ifll Omzet chemische industrie met 700 min omhoog Drs. Den Uyl sprak met Sovjet-premier —FORD CORTINA— WOENSDAG 25 MEI 1966 25 N.V. HAGAM - Wagenweg 166-168 HAARLEM Tel. 18630 Niet zakelijk EEG SwlM Gisteren op het Damrak WALL STREET: Wederom hoger De vier centrale werkgeversverbonden in ons land achten de door de regering aangekondigde beperkingen van het uit gavenbeleid van de overheid onvoldoende om een wezenlijke bijdrage te leveren tot een evenwichtsherstel. De bonden, te we ten het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, het Nederlands Katholiek Werk gevers Verbond en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Ne derland betreuren het in een dinsdag avond uitgegeven persbericht, ernstig dat de regering gemeend heeft tot een ver scherping van het tot dusver gevoerde prijsbeleid te moeten overgaan. Bij herhaling werd door opeenvolgende regeringen verklaard, dat het bedrijfsle ven over het algemeen op bevredigende wijze aan het prijsbeleid van de regering heeft meegewerkt. De regering beschikte reeds over voldoende bevoegdheden om zo nodig in incidentele gevallen te kunnen optreden, zulks met behoud van de sinds jaren bestaande samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven. De argu menten, waarop de regering de verscher ping van het prijsbeleid baseert, zijn niet steekhoudend- De huidige prijsontwikkeling wijkt vol gens de regering met een half percent af van de verwachting, waarop het beleid voor 1966 was gebaseerd. Deze geringe afwijking kan niet worden toegeschreven aan de omstandigheid dat het bedrijfsle ven zich onvoldoende aan de prijsge- dragsregels zou houden. Zij is geheel verklaarbaar uit de niet voorziene on gunstige wijziging van het invoerprijspeil. Andere, eveneens ongunstiger ontwikke lingen, zoals die van het prijsniveau van agrarische produkten, zijn dan nog buiten beschouwing gebleven, aldus de bonden. Advertentie „de meest wagen" suksesvolle gezins- vanaf ƒ6470. dealer voor Haarlem en omstreken Dank zij een sterke, ten dele door inci dentele factoren beïnvloede stijging van de omzet, was het saldo exploitatiereke ning van N.V. Machinehandel Mahez in 1965 aanmerkelijk hoger dan in 1964 te weten 3,80 min. tegen 2,65 min. De onvermijdelijke kostenstijging kon volle dig worden opgevangen. De winst komt uit op 405.594 (v.j. 344.258). Voorge steld wordt, zoals gemeld, 22 percent di vidend plus tien percent in aandelen uit de agioreserve (over 1964 22 percent in contanten). In januari 1966 is het geplaatste kapi taal verhoogd met 90.000 door onder handse uitgifte. De nieuwe aandelen zijn gerechtigd in de winst van 1 januari 1966 af en delen in de voorgestelde uitkering in aandelen. De directie tracht de marktpositie te bestendigen en te verstevigen, hetgeen h.i. ook door de expansieve vooruitzich ten voor de grafische industrie in de na bije toekomst stellig vruchten zal afwer pen. Ter versterking van de financiële po sitie werd aan de reserve diverse belan gen 250.000 gedoteerd. In de eerste vier maanden van 1966 vertoont zowel de om> zet als de orderportefeuille een bevredi gend beeld, zodat de directie omtrent de gang van zaken goede verwachtingen heeft. De verbonden zien dan ook geen zake lijke gronden voor een verscherping van de prijspolitiek. Deze drastische wijziging van het tot dusver in goed overleg met het bedrijfsleven met succes gevoerde be leid zal de sfeer rondom dit beleid bij zonder nadelig beïnvloeden. Zij merken tenslotte nog op dat de besprekingen met het bedrijfsleven, die aan het regerings besluit voorafgingen, geenszins het karak ter van overleg droegen. De verbonden distantiëren zich overi-1 gens niet alleen van de prijsmaatregelen als zodanig, maar ook van de wijze waar op de beschikkingen zijn uitgewerkt. In tegenstelling tot het verscherpte prijsbe leid hebben de getroffen loonmaatregelen een minder stringent karakter gekregen dan bij de vaststelling van het beleid De „Vereniging van KLM-pursers en hofmeesters" en de „Vereniging van KLM-stewardessen" zijn officieel tot een fusie overgegaan. Zij zullen samen voort bestaan onder de naam „Vereniging van KLM-cabinepersoneel". De respectieve besturen zijn samengesmolten. De heer I. M. Aukema, die voorzitter was van de VVKPH, bekleedt dezelfde functie in de nieuwe vereniging, tot vice-voorzitster is benoemd mej. W. A. C- L. de Ruyter, die voorheen voorzitster was van de VVKS. voor 1966 in het vooruitzicht werd ge steld. Het gevaar bestaat dat de grens welke de regering voor de loonkostenontwikke ling in 1966 had bepaald ten gevolge van de uitzonderingen die thans mogelijk wor den, nog verder zal worden overschreden. De gemiddelde loonkostenstijgingen zal dan de produktiviteitsstijging in nog ster kere mate overtreffen dan nu reeds het geval is. Tenslotte merken de verbonden nogmaals op, dat de ontwikkeling van lo nen en prijzen sterk onder invloed staat van het uitgavenbeleid van de overheid. Het Westduitse waren-tijdschrift (DM) zoekt nieuwe partners die de financiële verantwoordelijkheid voor het blad willen helpen dragen. De eigenaar van DM, Waldemar Schweitzer, heeft openlijk toe gegeven dat het blad „economisch in moeilijkheden is geraakt". De uitgeverij is een commanditaire vennootschap, waarvan de eventuele nieuwe deelheb bers (Schweitzer noemt ze „vooraanstaan de persoonlijkheden uit industrie, econo mie, de reclamewereld en de handel") ieder niet meer dan 2 percent van het commanditair kapitaal zouden mogen ver werven. DM was in 1961 opgericht en het be reikte in zijn gloriedagen een oplage van 600.000 exemplaren. De laatste maanden was het teruggelopen tot 250.000 exem plaren, terwijl de uitgave niet langer ie dere week, maar om de veertien dagen verschijnt. Bij het begin van dit jaar was de prijs bovendien van 1 op 1-% mark gebracht. Het door dezelfde uitgeverij ge publiceerde schandaalweekblad „Zeitung" moest in augustus van het vorig jaar al worden opgegeven. "Zowel Zeitung als nog steeds DM, leed aan chronisch tekort aan advertenties. Schweitzer verklaarde in verband met zijn nieuwe plannen, dat gebleken is dat een waren-perstijdschrift op den duur niet door een privé persoon kan worden uitgegeven. DM stond in het middelpunt van de belangstelpng in zijn rechtsstrijd tegen de Volkswagenfabriek, dat in de cember 1964 met een vergelijk eindigde Schweitzer voerde als bewijs voor de hoge onkosten aan, dat het eind maart opgerichte concurrerende maandblad ,Test" van de bondsregering tot 1969 ie- Tijdens een feestelijke bijeenkomst gis- der jaar DM 4 miljoen ter ondersteuning teren op Schiphol begroette de president- krijgt uitgekeerd, directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, de nieuwe ontwikkeling als een te ken van leven en groei. „Voor het voort bestaan van een levende KLM is het van het grootste belang dat er gezamenlijk wordt gesproken, gedacht en gewerkt." Hij complimenteerde de bestuursleden van beide verenigingen met het door hen in soms moeizame besprekingen bereikte resultaat en wenste de nieuwe vereniging zowel in het belang van alle betrokkenen alsook de KLM veel succes toe. De periodieken van de gefuseerde ver enigingen zijn opgehouden te bestaan. Het stewardessenblad „Kolibrie" en het blad „Zilvervink" van de pursers en hof meesters zijn vervangen door het maand blad „Cabine", waarvan het eerste num mer reeds is verschenen. De vereniging van KLM-cabinepersoneel telt thans onge veer 1.000 leden. De N.V. Ingenieurs-Bureau voor Bouw nijverheid (I.B.B.) heeft in 1965, blijkens het verslag, een hogere omzet behaald, die ook resulteerde in een hogere winst. De bedrijfsbezetting is het hele jaar be vredigend geweest. De omzet bedroeg 32,4 (v. j. 31) min. Volgens de winst en verliesrekening steeg het brutoresul- taat van het aannemersbedrijf en van de timmerfabriek tot 4,8 3,9) min. Er resteert een winst van 336.700 246.400). Voorgesteld wordt, zoals be kend, het dividend over het aandelenkapi taal van 2,5 min. (onv.) te verhogen van acht tot tien procent. Overeenstemming is bereikt over de uitgifte van een 5% percent dollar 5 min obligatielening 1964 ten laste van de Deen se Jutland Telephone Company Ltd, die op de beurzen van Londen en Luxemburg genoteerd zal worden. De obligaties zul len een twee tranche vormen van de uit gifte van 10 miljoen dollar obligaties 1964 en zullen worden uitgegeven a 88 percent. Een bankconsortium, waarin deelna men S. G. Warburg en Co Ltd, Amster dam-Rotterdam Bank N.V-, Pierson, Hel dring en Pierson, Aarhuus Privatbank en R. Henriques Jr., dat ook de uitgifte in 1964 verzorgden, heeft de gehele lening overgenomen, aldus een mededeling van de AMRO-bank. De lening zal uiteindelijk in 1984 afge lost zijn. De aflossing zal geschieden in 14 jaarlijkse termijnen van 333.000 dollar in de jaren 1970 t.m. 1983 en een slotter- mijn van 338.000 dollar in 1984. Overi gens zullen de obligaties gelijk zijn aan die van de eerste tranche, uitgegeven in 1964. Op de jaarvergadering van de Druk kerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. N.V. waren alle aandeelhouders vol lof over de bereikte resultaten. Wat betreft de gang van zaken in het thans lopende jaar, heeft het bestuur meegedeeld, dat onvoorziene omstandigheden voorgehou den de winstcapaciteit zodanig zal zijn, dat over het vergrote kapitaal een gelijk dividend zal kunnen worden betaald. Omvangrijke investeringen staan er mo menteel niet op stapel en deze zullen ze ker beneden de afschrijvingen blijven Hier kan natuurlijk verandering in komen wanneer de mogelijkheid zal bestaan om meer langlopende contracten af te slui ten. De capaciteit van de boekdrukker! wordt volledig benut, maar in de kleu rendruksector zal men nog enige inciden tele orders kunnen verwerken. Er wordt geen agio-uitkering voorgesteld in ver band met het huidige beursklimaat, daar een bonus in deze tijd alleen maar koers- drukkend werkt. Lindeteves-Jacoberg n.v. stelt aandeel houders voor over 1965 een onveranderd dividend van tien percent in contanten uit te keren. VRIENDELIJKE ONDERTOON Het Damrak heeft gisteren de vriendelij ke ondertoon van maandag gehandhaafd. De lagere resultaten van Philips zijn de beurs zeer tegengevallen. De opening lag op 105, maar in het verder verloop werd het niveau van 105,60 weer bereikt. De andere internationals deden het iets beter. Evenals maandag was AKU aan de vaste kant. Hoogovens werd geadviseerd op 354, Unilever was goed prijshoudend en Kon. Olie zette in de loop van de markt de stij gende tendens voort, zodat een winst werd geboekt van een gulden op 137,80. De af faire bleef gering. Voor de Katoen- Rayon en Linnenindu strie wordt een verbetering in de afzetsi- tuatie verwacht. De orderportefeuilles van spinnerij en weverij zijn thans beter gevuld dan verleden jaar. In de sector van de katoenspinnerijen is het order bestand nu vijftien percent groter dan op hetzelfde tijdstip verleden jaar. In de we verij-sector is de orderpositie ongeveer 13 percent beter dan in 1964. Dit deelde ir. E. A. Gelderman, voorzitter van de Ver eniging Katoen- Rayon- en Linnenindu strie (KRL) gisteren in Arnhem mee tij dens een persconferentie. Aagtekerk 25 te Marseille. Adrastus 25 v. Djeddah n. Aden. Agamemnon 26 te Volos verw. Alamak pass. 24 Gibraltar n. New York. Alhena 25 rede Buenos Aires. Alnati 24 v. Santos n. Salvador. Amsteldijk 24 te Houston. Angolakust 24 v. Lagos n. Freetown. Archimedes 25 te Funchall verw. Argos 25 te Bremen. Atys 24 v. Sundsvall n. Gefle. Averdijk pass. 24 Kaap Finisterre n. Port Said. Banggai 25 te Guayaquil. Batjan 23 v. Port Sulphur n. Tripoli. Beninkust 24 t.h.v. Dakar n. Amsterdam. Billiton 23 ten anker Damman. Blitar 24 v. Bahrein n. Ras Tanura. Bovenkerk 24 te Hamburg. Caltex Arnhem 24 v. Norresundby n. Port Said. Caltex The Hague 24 v. Dumal n. Pladju. Caltex Utrecht 24 v. Pembroke n. Vlissingen. Camerounkust 25 te Antwerpen. Camitia 25 te Saltend verw. Carib Trader 24 v. Port Said n. Rotterdam. Cartago 25 te New York verw. Chiron 25 te Aruba. Colytto 24 te Montreal. Delft 24 te Le Havre verw. Diemerdijk 23 v. Bermuda n. Cristobal. Diogenes pass. 24 Azoren n. Delfzijl. Echo 24 te Patreksfjordur. Eemhaven 25 te Londen. Eemland 24 v. Itajai. Esso Den Haag 24 t.h.v. Algiers n. Brega. Gaasterland pass. 24 Fernando Noronha n. Amsterdam. Guineekust 24 v. Bordeaux n. Dakar. Hercules 24 te Guanta. Hoogkerk 24 te Cochin verw. Isis 24 te Port of Spain, ïttersum 25 te Charleston. Jason 24 v. New Orleans n. Maracalbo. Kaap Hoorn 25 v. Oslofjord n. Thameshaven. Karlmun 24 te Hongkong. Katelysia 24 v. Singapore n. Pladju. Katendrecht 24 te Khorramshar. Keizerswaard 24 ten anker Danang. Kenia 24 v. Calcutta n. Abadan. Kieldrecht pass. 24 Quessant n. Rotterdam. Kloosterkerk 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Korovina 25 te Benghazi. Koslcia 24 ten anker Liverpool. Krebsia 27 te Lyttelton verw. Langkoeas 24 v. Duinkerken n. Le Havre. Lelykerk 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Limburg 24 te Rangojn verw. Maasdam 24 v. New York n. Bermuda. Marne Lloyd 25 v. Assab n. Suez. Medon 25 te Charleston. Memnon 24 v. Funchal n. Willemstad. Musi Lloyd 25 te Khorramshar verw. Neder Eems 24 v. Genua n. Barcelona. „Gezien de sterk stijgende kosten lijkt het mij reden het dividend te passeren en het daardoor vrijkomende geld te gebruiken om de liquiditeits positie te versterken". Dit was één van de critische opmerkingen van een aandeelhouder op de gisteren in Brinkmann gehouden vergadering van de n.v. Haarlemsche Machine fabriek voorheen Gebroeders Figee. Figee heeft zonder winst gewerkt, zo vervolgde hij, en dat is voor een groot deel te wijten aan de gang van zaken bij de Nederlandsche Staalindustrie in Rotter dam, een dochter van het Haarlemse be drijf. Dankzij bijzondere baten 146.000) kon er een dividend worden betaald. Van bestuurszijde werd door de heer J. Hu- dig meegedeeld dat commissarissen het niet verantwoord hadden geacht geen di vidend te betalen. Over de vooruitzichten kon weinig wor den gezegd. De concurrentie blijft zeer scherp en de prijzen matig tot slecht. Het is niet te verwachten, dat er dekwerktui- gen voor de NDSM gemaakt zullen wor den. Op de ontwikkeling van de container- markt is de directie van Figee attent. Een belangrijk werk is verder onder handen in de Rotterdamse Beatrixhaven, waar mon Neder Waal 25 te Singapore verw. Neder Weser 24 v. Tripoli. Noordwijk 24 t.h.v. Beachyhead n. Amsterdam. Ondina 24 v. Bahrein n. Jazirathalul. Oranjestad 25 te Brighton. Ossendrecht 1/6 te Rotterdam verw. Philine 23 v. Port Said n. Le Havre. Poseidon 24 te Lattakia. Provenierssingel pass. 24 ten zuiden Ceylon n. Chittagong. Roebiah 24 v. Port Said n. Ceuta. Rondo 24 v. Penang n. Aden. Schelde Lloyd 24 te Duinkerken. Sepia 24 v. Kharg Eiland n. Whangarei. Sloterkerk 25 te Beira. Spaarnekerk 25 te Yokohama. Stad Delft 24 v. Porta Cardon n. Barranquilla. Stad Den Haag pass. 24 Den Helder n. Conacry. Stad Gouda 25 te El Ferrol. Stad Zwolle 24 rede Port Colborne n. Montreal. Steenkerk 26 te Adelaide verw. Steven 24 t.h.v. Dublin n. Aberdeen. Straat Cumberland 24 v. Fremantle n. Adelaide. Straat Frazer 25 te Durban. Straat Mozambique 24 v. Dakar n. Monrovia, Sumatra 25 te Hamburg. Thuredrecht 24 ten anker Lanoral. Van Noort 26 te Melbourne verw. Viana 25 v. Bougie n. Gibraltar. Vlieland 26 te Singapore verw. Wieldrecht 24 te Beira. Willemstad 25 te Madeira. Wonorato 24 t.h.v. Shanghai n. Whampoa. Wonosari 24 v. East London n. Durban. Zonnekerk 24 v. Mombasa n. Aden. Zwijndrecht 24 v. Honolulu n. Portland (Oregon) SLEEPVAART Cycloop en Junior, 24 mei werkzaam te Marsa Frieshmf3 ia" me!'met i ponton aangekomen te I tage wordt gedaan voor Amerikaanse re Manilla. kening Gelderland, 24 mei met 12 bakken 700 mijl Oost J)e liquiditeit is een punt van zorg. Be- van Guam Island, naar Camranh Bay. Groningen, 26 mei met 1 boorbak verwacht te Cook Inlet (Alaska). Hector met m.s. ..Bretagne", 24 mei vermoede lijke vertrekdatum IJmuiden, naar Kristiaan- I sand (Noorwegen). Jacob van Heemskerck en Noord-Holland, 23 langrijke bedragen zijn de afgelopen ja ren uitgegeven voor ontwikkelingskosten. Deze keren dit jaar niet terug. De ver wachting is dat er profijt van kan worden getrokken als veel kranen worden be- mei met booreiland „Ocean Traveller'' 700 mijl I steld. De vergadering stelde het dividend «.SM Pamwnrln naov GtairanCTar I e\ ten slotte vast op 9 percent en koos ir. A. M. Zoek opnieuw tot commissaris. Tijdens de vergadering werd verder hul de gebracht aan de heer M. J. Slaats die een kwart eeuw secretaris is van de raad van commissarissen. De heer Hudig gaf hem de penning van het bedrijf en een geschenk in enveloppe. Vorig jaar was voor de KRL-industrie een moeilijke periode. In 1965 bedroeg de produktiedaling in de Nederlandse katoen spinnerijen, vergeleken met het voorgaan de jaar, 6 1/2 percent en in de KRL-we verij en ongeveer 9 percent. Ondanks de moeilijke afzetverhoudingen in West-Eu ropa en elders is de KRL-industrie erin geslaagd haar export van garens en ve zels te handhaven. De KRL-industrie ex porteerde in 1965 voor 452 miljoen gulden aan produkten, dat is ongeveer 3 percent van de totale Nederlandse industriële ex port. De inflatoire ontwikkeling, met name van de Nederlandse economie, baart veel zorgen, aldus ir. Gelderman. Aller wegen wordt onder de heersende omstandighe den in de KRL-industrie krachtig ge streefd naar opvoering van de produkti- viteit en uitbreiding van de afzet in bin nen- en buitenland om de niet geringe kostenstijgingen te kunnen opvangen. In het jaarverslag over 1965 van de KRL wordt nader ingegaan op de situatie binnen de EEG. Naar mate de binnen rechten in de EEG afbrokkelen, aldus het verslag, wordt het met de volledige douane-unie binnen relatief korte tijd in het vooruitzicht met de dag noodza keiijker overeenkomstig de grondslagen van de gemeenschap zo spoedig mogelijk harmonisaties op fiscaal en handelspoli tiek gebied tot stand te brengen. De sterk uiteenlopende handelspolitiek, die momenteel op textielgebied gevoerd wordt in de lid-staten van de gemeen schap houdt nu reeds het gevaar in van scheeftrekking van de normale houdingen op textielgebied in de EEG, zo wordt in het verslag naar voren gebracht. Handhaving van zoveel mogelijk gelijke concurrentieverhoudingen is een levens voorwaarde voor een industrietak van de KRL-industrie die meer dan vele andere bedrijfstakken blootgesteld is aan een scherpe concurrentie. Scheeftrekking van de concurrentievoorwaarden dreigt te ont staan, indien in tegenstelling met het tot dusverre in Nederland gevoerde beleid in andere lidstaten van de EEG aan de tex tielindustrie steun verleend wordt door middel van krediet faciliteiten en fiscale tegemoetkomingen in diverse vormen. Met ingang van 1 juni is benoemd tot adjunct directeur van Ericsson Telefoonmaatschappij N.V. in Rijen (N.B.) ir. E. Brandsma in Den Haag, chef van de afdeling telefooncentrales van deze maatschappij. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, zal vrij dag het vakantieoord „Bos en Duin" in Oost Kapelle op Walcheren in gebruik stellen. Dit vakantieoord is gefinancierd door de christelijke vakbeweging en bestemd voor leden van de bij het CNV aangesloten bonden en hun huis genoten. Oostnoordoost van Bermuda, naar Sta vanger. Sepiola, 17 mei aangekomen te IJmuiden van Grimsby. Simson, 21 mei werkzaam in Golf van Biscaye bij booreiland „Neptune Gascogne" Titan, 18 mei met „Maas" (zinkende) te IJmui den aangekomen. Utrecht, 24 mei gestationeerd nabij Landsend (Kanaal). Willem Barendsz, 27 mei met tanker verwacht te Kaohsiung op Taiwan (Formosa). BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0810.18; Amerikaanse dollar 3.613.65; Canadese dollar 3.353.40; Franse frank (100) 73.90—74.40; Belgische frank (100) 7.09—7.14; Duitse mark (100 90.10—90.60; Zweed se kroon (100) 70.0071.00; Zwitserse frank (100) 83.85—84.35; Italiaanse lire (10.000) 57.50— 59.50; Deense kroon (100) 52.00—53.00; Noorse kroon (100) 50.2051.20; Oostenrijkse schilling (100) 14.02—14.12; Portugese escudo (100) 12.65 12.80 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5 6.13. 3TT-B ft L.TO., iiift Het telex- en drukkerspersoneel van de Itali aanse persbureaus Ansa en Italia heeft gister middag voor 24 uur het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor een ver betering van de lonen en andere arbeidsvoor waarden. Als gevolg van deze staking versche nen er slechts enkele kranten. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovehs Kon. Olie 138gb-138.30 Philips 104.70-104.90gl Unilever 93.60-93.80 K.L.M. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 138-138.40 104.20-104.50 92.90-93.10 138 104.40 92.60 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 23 mei 398 142 (35.7%) 143 (35.9%) 113 (28.4%) 24 mei 397 156 (39.3°/o) 150 (37.8%) 91 (22.9%) koersen Slot- 24 mei Slot- koersen 24 mei A.K.U. Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A. Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M. K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5% Ned. 1964 5'/,% Ned. 1964-11 5%% Ned. 1965 6% B.N.G. 1965 5%% Ned. G. U. 4'+% A.K.U. 5%% Hoogovens Alk. Bank Nederl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Drooga. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curag. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 350% 355% 104.60 93.50 137.30 93 gl 134% 102.50 gb 103 370 94 gl 187 198 gb 134 85% 86% 90% 9311 92% IO6V4 99% 236 49.80 188% 473 86.50 405 gb 204 169 80 exd. 105 425 715 180 gb 339 368 gl 86V4 428 204 gb 394% 350 gb 120 810 gb 585 43IV» 326 151 185 390 257 Ford 940 gb Van Helder Zn. 115 Gelderl. Tielens 406 Gist- en Sp.fabr. 404 gb Grasso 1451 v. d. Grinten 798 Hagemeijer 99 gb Hatema Havenwerken 224 Heineken Bier 363 Hoek's Machinef. 448 Holec 211 Holl. Beton 316 40.00 gb Intematio 243 gb Kempen-Begeer Key en Kramer 380 Kon. Ned. Papier 198 Kon. Zout-Ketjen 580 Koudijs 137 Leidsche Wol 338 b Lindeteves-J acob 141 gb Meneba 315 Muller Co. 305 Chem. F. Naarden 390 Ned. Dagbl. Unie 190% Ned. Kabelfabr. 299 Ned. Sch. Mij 76% gb Van Nelle 205 Nijverd. Ten Cate 95 Oranjeboom Bier 291 Overz. Gas 90 gb William Pont 238 Rott. Droogdok Sch. Expl. Mij 188 Scholten Foxhol 79.00 Schuttersveld 120 Smit Transform. 208 gb Spaamestad 543 Stokvis Zn. 131% Technische Unie Texoprint 100% Thom. en Drijver 76 Ver. Glasfabr. 155 Ver. Machinefa br. 144 Vredest.. Rubber 124% Wessanen 440 Wilt Fijen.-B. 167 Wyers 470 Zwanen berg-Org. 166.50 23 mei 24 mei 23 mei 24 mei Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chern. A.C.F. Ind Am, Can Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T Voor de derde achtereenvolgende maal is gisteren de New Yorkse beurs hoger af gekomen, waarbij het Dow Jones gemid delde voor industriefondsen 5.95 punt aan trok tot 888.41. Bij een actieve handel her stelden onder meer de luchtlijnen. Ook autofondsen lagen goed gevraagd in de markt. General Motors steeg 2 punten, terwijl Ford en Chrysler beide ongeveer 32% 33% Amer. Motors 8% 9 34% 34 Int. Harvester 47 48 X 52% 52% 87% 88 70% 75'/» Int. T. and T. 69% 71% 71% 72% 112% lie»/» 57% 57% Mont. Ward 34% 35% 36% 37% 51Vs 52% 38% 39 38'/, 38+s 40% 40% Royal Dutch 37% 38% 52% 52% 58 58'+ 48'/» 47 exd. 60% 60% 63% 64% 89 89% 55'/» 55'/» 67% 67'/, 33% 34'/. Stand. Oil N.J. 73% 73% 86% 86 Studebaker 40 39 32% 32% Texaco 73% 72 64+, 66'/, Un. Aircraft 81% 82 41% 43'/, 8% 8% 47 48'/, Un. Fruit 26% 26'/, 36+8 36% Us. Rubber 37'+ 37 84% 86% Us. Steel 43% 43'/, 197% 200 Westingh. 56V, 56% 129 129 Woolworth 23'/, 23% 103% 107% 46% 47»/» 83% 85% 102 102% 47% 47% een punt aantrokken. Het was ook een goede dag voor de „Blue Chips". Xerox steeg 6%, en IBM ex dividend 6%. Van de 1403 verhandelde fondsen waren er 889 hoger en 318 lager. De omzet beliep 7.22 miljoen shares tegen 7.1 miljoen maandag. Dow Jones indices: industrie 888.41 (+5.59), sporen 230.89 (+2.27) en open bare nutsbedrijven 136.84 (+0.18). De omzet van de Nederlandse che mische industrie is in 1965 gestegen met ongeveer 700 miljoen gulden tot 5.200 miljoen, zo blijkt uit het verslag van de Vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie (VNCI). Vergeleken met 1964 is er sprake van een lichte vertra ging van het groeitempo. Toen steeg de totale omzet nl. met 750 min. tot 4500 min. Het ziet ernaar uit, aldus de VNCI, dat dit een toevallige afwijking is en dat omzetvergrotingen als die van 1964 en 1965 ook in de eerstkomende jaren be reikt zullen worden. Verwacht wordt dat de totale omzet in 1970 de tien miljard gulden zal hebben overschreden. Ook de investeringen zullen in de eerstkomende jaren nog een ster ke groei te zien geven. Bezorgd is de ver eniging over de daling van de winstmar ges in 1965, waardoor de gunstige ten dens in de resultaten van de jaren tot en met 1964 werd onderbroken. De forse loonstijgingen van de laatste drie jaren hebben tenslotte toch hun invloed doen gelden, ondanks de hoge graad van auto matisering in deze industrietak. Minister Den Uyl is gisteravond laat op Schiphol teruggekeerd uit Moskou, waar hij de leiding had van de Nederlandse handelsdelegatie, die zaterdag j.I. naar de Sovjet-Unie is vertrokken en nog enige tijd in Rusland zal blijven. In verband met het kamerdebat over de loon- en prijs-problemen is de minister eerder te ruggekeerd dan aanvankelijk in de bedoe ling had gelegen. Minister Den Uyl vertelde bij zijn aan komst op Schiphol een zeer vriendelijk onderhoud te hebben gehad met de Rus sische eerste minister Kosygin. Onder werp van gesprek was de nieuwe econo mische politiek in Rusland, waarbij de premier informatieve vragen stelde over de Westerse economie. Er werd niet onder handeld. De minister noemde het een zui ver oriënterend gesprek. Met de minister van buitenlandse han del, Nikolais Patolisjev, werd gesproken over de voorbereidingen van een vernieu wing van het Benelux-Russische handels akkoord .De Russen zouden veel voelen voor een nieuw meerjarig contract.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25