Permanente NAVO-raad wellicht naar Brussel Bloeddonor Tweede VN-termijn voor 0e Thant? TRIUMPH DEALER Van dag tot dag Zwijgen over Brits-Duits gesprek in Londen Omkoopschandaal wordt onderzocht Sheriff Jim Clark toch verslagen Chinese wapens voor Pakistan? Communistische propaganda in Bondsrepubliek Zuid-Afrika weert journalisten ramm Levenslang voor oorlogsmisdadiger WOENSDAG 25 MEI 1966 bij Defensie in Bonn GRATIS HUIDANALYSE m li DE N.M.B. GEEFT 5°/o op de termijn spaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot 10.000.- ai voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wendt u voor inlichtingen over deze 5%- rekening en de overige spaarmogelijkheden, 3y2 en 41/2%, tot een van onze 190 vestigingen. De bank waar ach thuis voelt! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Politieke activiteiten in Nigeria verboden w 1» «mpj. h»f« ijs JUS™,™1"1- HARRY OOM EN »NGE MOLENSTOAAT H - IEL 19000 (Van onze correspondent) NEW YORK. „Deze baan is niet alleen de eenzaamste ter wereld het is soms ook de meest frustrerende baan ter wereld". Dit zei secreta ris-generaal Oe Thant op 29 april over zijn ambt. Er kan geen twijfel over bestaan dat hij het meent. Maar evenmin leek er reden om een mo ment te twijfelen aan Oe Thants wens nog een tweede ambtstermijn in deze functie te aanvaarden en uit te dienen. Ondanks de eenzaamheid en de frustraties! Afrikaanse kandidaat Eindeloos geduld In de Eerste Kamer zijn katholieke en liberale senatoren nogal opgewonden ge raakt over de al eerder door conserva tieve partijfunctionarissen gelaakte brief van het hoofdbestuur van de P.v.d.A. over Vietnam, die onlangs aan de Amerikaanse regering is aangeboden. Deze brief pre ciseerde het standpunt van de socialisten over de gang van zaken in Vietnam dui delijker en openhartiger dan tot dusver was gebeurd. In de brief werd aange drongen op beëindiging van de bombar dementen en het openen van onderhande lingen over een wapenstilstand, waarbij de Vietcong als onderhandelingspartner werd aanbevolen. Het bestuur van de P.v.d.A. wordt hoofdzakelijk verweten, dat het de re geringscoalitie op het spel heeft gezet en de regeringspolitiek ten opzichte van Vietnam, die indertijd aan de hand van een socia listische motie in de Tweede Kamer is omschreven, heeft ondergraven. Die re- LONDEN (Reuter, AFP en DPA) Groot-Brittannië en West-Duitsland zijn het er gisteren over eens geworden, dat het waarschijnlijk nodig is de zetel van de permanente NAVO-raad over enige tijd van Parijs naar elders te verplaat sen. Dit is van gezaghebbende Britse zij de meegedeeld na afloop van het offi ciële tweedaagse Brits-Westduitse over leg in Londen. De NAVO-raad is het po litieke hoofdkwartier van de verdrags organisatie. Volgens welingelichte Britse kringen lijkt het nu hoogst waarschijnlijk dat de Raad naar Brussel wordt over gebracht, waar wellicht ook het militaire hoofdkwartier wordt gevestigd. Groot-Brittannië en West-Duitsland be reikten verder volledige overeenstemming over de houding die zij door de veertien NAVO-bondgenoten van Frankrijk aange nomen wensen te zien op de komende bij eenkomst van de NAVO-ministerraad in Brussel. Zij werden het ook eens over een aantal maatregelen tot reorganisatie en stroomlijning van het bondgenoot schap. De bespreking die de Westduitse bonds kanselier Erhard gisteravond met zijn Britse ambtgenoot Wilson had over de delicate kwestie van de legeringskosten van het Britse Rijnleger, die Groot-Brit tannië volledig door West-Duitsland in buitenlandse valuta vergoed wil zien, heeft niet tot resultaat geleid. Erhard heeft de hoop uitgesproken dat Engeland zal blijven meewerken aan de Europese Organisatie voor de Ontwikke ling van Draagraketten (ELDO) die gisteren in Australië een geslaagde proef - lancering verrichtte met de raket „Euro- pa-1". Wilson herhaalde dat zijn rege ring bezorgd is over de sterk stijgende kosten van het ELDO-program. Een Brit se beslissing wordt genomen na de minis teriële ELDO-bijeenkomst in Parijs op uni. BONN (AP) Verscheidene ambtena ren van het ministerie van Defensie in geringspolitiek is in de loop van de laatste I Bonn worden op het ogenblik ondervraagd maanden, ondanks de sterk toenemende critiek tegen de oorlogvoering in Viet nam, niet gewijzigd. Ook nu zal die poli tiek niet gewijzigd of geactiveerd worden, want de heer Luns heeft verklaard dat hij er niet aan denkt om in Washington aan te dringen op het aanvaarden van de Vietcong als onderhandelingspartner. De Amerikanen zijn volgens de zeer diploma tieke minister Luns immers al bereid om met de Vietcong te praten. Het is de vraag of een geste als de brief van de P.v.d.A. inderdaad in strijd moet worden geacht met de solidariteit, die deze partij als regeringspartner op zich heeft genomen. De K.V.P.-leider Schmelzer noemde de brief in zijn rede tijdens het recente K.V.P.-congres „misplaatst" en hij deed dit met zoveel nadruk in verband met zijn hulde over de rol van minister-pre sident Cals in het kabinet, dat moet wor den aangenomen dat hij de mening de minister-president vertolkte. over een omkoopschandaal, waarbij geld, juwelen, een Zwitserse bankrekening en de levering van uitrusting voor gezamen lijk door West-Duitsland en Frankrijk ge bouwde vliegtuigen aan de orde zou zijn. Een rapport van de anticorruptie-afde ling van het ministerie was de aanleiding tot het onderzoek. Het Keulse blad „Express" dat het eerste bericht over de zaak bracht, be weerde dat er twaalf hoge autoriteiten en officieren bij betrokken zijn. Het blad zegt dat zij geld en juwelen ter waarde van drie miljoen DM hadden geaccep teerd. Het onderzoek zal waarschijnlijk maanden voortduren. MOBILE (Alabama) (Reuter) She riff Jim Clark, die vorig jaar opzien baarde door de wijze waarop hij een ein de maakte aan een demonstratie voor ge lijke burgerrechten in Alabama, heeft zijn strijd voor herbenoeming als kandi daat voor het ambt van sheriff verloren, Als de premier de socialistische poging Een districtsrechtbank heeft bepaald dat tot bevordering van de vrede in Vietnam de inhoud van zes stenbusseni uit neger- - I kiesdistricten, die volgens Clark met gel- „misplaatst vindt, dan is dat geheel en c^g warerl) omdat de bussen niet afdoen- al in overeenstemming met zijn opvat- de waren bewaakt, moet worden meege- ting dat de buitenlandse politiek van het teld. kabinet maar liever aan de betrokken I gevojg van deze uitspraak heeft minister moet worden overgelaten. De Wilson Baker, die bekend staat als gema- partijen moeten zich daarmee liever niet tigd, zeshonderd stemmen meer dan Clark en twee andere kandidaten. Wilson Baker is dus democratisch kan didaat voor het ambt van sheriff. bemoeien, ook al vinden zij dat die poli tiek langzamerhand wel eens wat openhar tiger en krachtiger tendensen zou mogen bevatten. Als er één democratisch weste lijk land is dat weinig gedaan heeft om de Amerikanen ervan te overtuigen dat hun politiek in Vietnam de zaak van de wereld vrede en van de democratie schade toe oi-mm a a^™ t _r j- ic CALCUTTA (AFP) In India is dins- brengt, dan is dat wel Ne I ^ag bekend geworden dat op grond van niet een onderscheiding om trots op te I geheime overeenkomst, die gesloten zijn. Wanneer een politieke partij of zou zijn tijdens het bezoek van president zij ministers aan het kabinet heeft ge- Lioe-Sjao-Sji van China aan Pakistan, een ,- L0(1,1 Chinese militaire missie op het ogenblik leverdof niet-het nodig vindt om haar L Dacca verblijft Deze missie zou on_ standpunt in overeenstemming met de derzoeken wat voor militaire uitrusting meerderheid der publieke opinie eindelijk voor Oost-Pakistan het geschiktst is. eens te verduidelijken in het belang van Advertentie bij aankoop van uw COSMETICA MOLENDIJK Salon de Beauté - Haute coiffure Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60648 Advertentie (Van onze oorrespondent) BONN In Karlsruhe begon maandag het proces tegen de 35-jarige bankwerker Curt Stemmler, die er van wordt beschul digd leider te zijn geweest van een or ganisatie die literatuur verspreidt voor de in de Bondsrepubliek verboden Commu nistische Partij. Stemmler was el eens, in 1954, tot negen maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij Md was van de verboden „Freie Deutsche Jugend" in Sleeswij k-Holstein. Stemmler weigert in Karlsruhe een mond open te doen. De vangst die de politie bij hem thuis had gedaan, bracht echter een aantal belang rijke bijzonderheden aan het Mcht over de organisatie van de verboden Commu nistische Partij. Overigens is lang niet iedereen meer overtuigd dat zij ook ver boden dient te zijn in West-Duitsland. Het hoogtepunt van de vondst, die de politie deed, was een stuk rijstpapier, dat men in een foto-album aantrof. Dit rijst papier, dat men gemakkelijk bij gevaar van ontdekking kan fijnkauwen en door slikken, bevatte namen, schuilnamen, sleutelwoorden en getallen over de zes tien afdelingen van de verboden KP in de Bondsrepubliek. Door de ontdekking van dit document kwam ook het distributie-apparaat aan het licht van de communistische bladen Wissen und Tat" en „Freies Volk", die respectieveUjk een oplage van 7.650 en 25.000 exemplaren hebben. Stemmler kon verleden jaar november worden gearresteerd, nadat de Westduitse BVD in Hamburg de hoofdkoerier tussen Stemmlers apparaat en Oo^t-Berlijn, een zekere Hugo Senkspiel, had gegrepen bij het binnensmokkelen van de Oostduitse geschriften. PRETORIA (AP) De Zuidafrikaanse regering heeft bekendgemaakt dat buiten landse journalisten senator Robert Ken nedy niet zuilen mogen vergezellen als deze begin juni een bezoek van vier da gen aan Zuid-Afrika brengt. Het Zuidafrikaanse ministerie van Voor lichting verklaarde dat men niet wil dat het bezoek van Kennedy een „publici teitsstunt" wordt om deze te steunen als hij zich in de toekomst kandidaat stelt voor president. „Er zijn genoeg jour nalisten in Zuid-Afrika om het bezoek te verslaan," aldus de verklaring. Een getuige verklaarde maandag dat I Het militaire bewind LAGOS (AP) de DDR bestonden en bestaan waar schijnlijk nog uit brieven, die volgens deze getuige o.a. aan Turkse gastarbei ders waren geadresseerd. Ook militairen krijgen deze brieven toe gestuurd. Een ambtenaar van de West duitse BVD verklaarde nog dat velen van de op Stemmlers Ujst gevonden adressen overeenkwamen met die welke door zijn organisatie in het oog werden gehouden. januari 1969. Deze termijn zal worden be kort als het bewind voor die ijd zijn doelstellingen zal hebben bereikt. De politieke partijen zijn al verboden sinds de militaire revolte van 15 januari waarbij het bewind van premier Sir Aboebakar Tafawa Balewa ten val werd gebracht. Advertentie Baamsingel 42 (bij brug Houtplein) exclusieve Perzische tapijten de vrede, dan siert het zo'n partij dat zij de weerstanden het hoofd biedt en regel recht in Washington belet vraagt. De aandacht voor het netelige probleem dat Vietnam is, zou door een land als Neder land op nog heel wat uitdrukkelijker en openhartiger manier kunnen worden be vorderd. Maar de conclusie uit de de batten in de Eerste Kamer over dit punt is niet, dat men het niet eens is met het socialistische standpunt inzake Vietnam, maar dat men dit niet openlijk wenst toe te geven. Men hult zich liever in een raad selachtig zwijgen, dat geen kwaad kan, inplaats van initiatieven te nemen die op de weg van een kleine, afhankelijke maar toch in de eerste plaats vredelievende en menslievende natie liggen. Dat dit zwijgen buiten het kabinet wordt verbroken, is al leen maar een beschamende noot voor de tekortkoming van het kabinet zelf. De so cialistische ministers hebben blijkbaar op de buitenlandse politiek van minster Luns al even weinig vat als de publieke opinie. WMWIfWWWIfWWIWWWWWWWWIWfMWMIfMWWIfWIIIIIillWIWfll Advertentie voor Haarlem en ometreken AUTOBEDRIJF LüNEBURG (DPA) Een rechtbank in de Westduitse stad Lüneburg heeft een gepensioneerde hoofdinspecteur van poli tie, Paul Degenhardt, tot levenslang ver oordeeld voor moord op joden tijdens de oorlog in de Poolse stad Czestochowa. Hem was ten laste gelegd dat hij de dood van 409 joden op zijn geweten had. Degen- hardt heeft voortdurend betoogd, dat hij in Czestochowa niemand heeft doodge- «choten en ook zijn ondergeschikten geen executiebevelen heeft gegeven. Hij was kort voordat 22 september 1942 in deze itad de grote joden vernietiging begon, waarbij meer dan 40.000 joden om het le ven werden gebracht, hoofd van de poli tie geworden. De Amerikaanse ambassadeur in Tanzania, de heer Jones, geeft zijn land genoten in deze jonge Afrikaanse staat een goed voorbeeld. Hij staat bloed aj voor het Tanzaniaanse Rode Kruis dat daaraan grote behoefte had. iLHJinnnniuuuumrinnnnnnnrHinnrv-rmm De op 22 Januari 1909 in Pantanav in Birma geboren Oe Thant werd waar nemend secretaris-generaal van de vol- kenorganisatie op 3 november 1961. Hij volgde de in Afrika verongelukte Dag Hammarskjoeld op. In 1962 werd hij gekozen tot secretaris-generaal, voor een ambtstermijn van vier jaar. Drie november loopt deze periode af. Hij zal dan herkozen moeten worden als hij zich nog eens voor vier jaar wil binden. Officieel laat de kleine man met het placide gezicht en het sterk oosterse accent als hij Engels spreekt, zich nog niet over uit zijn beslissing over een nieuwe ambstermijn. Te goed kent Oe Thant, die nu al bijna vijf jaar staande heeft weten te blijven midden in het vaak weinig vriendelijke spervuur, dat de Verenigde Naties belaagt, de gevoe ligheden van de 115 mogendheden in de organisatie dan dat hij zich in de lubieuze positie zou willen brengen van gretig happen naar een positie, die de groten der aarde eventueel aan iemand anders zouden willen geven. Oe Thant is daarom discreet. Maar achter de schermen heeft hij zich al van de steun verzekerd van de grote vier Frankrijk, Engeland, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Zijn her verkiezing lijkt bijna zeker. Alleen de 36 Afrikaanse leden van de Verenigde Naties willen misschien de voorkeur geven aan een Afrikaan voor de baan, die nu door twee Euro peanen en een Aziaat is vervuld. Hun kandidaat zou zijn: stamhoofd Adebo, de ambassadeur van Nigerië, een alge meen gerespecteerd evenwichtig man, die in Engeland heeft gestudeerd. Maar Oe Thant voor Adebo lijkt de tijd nog niet hele maal gekomen te zijn. Na nog vier jaren Oe Thant echter zouden zijn kan sen op de hoogste functie in de Ver enigde Naties enorm geestegen zijn. Dat de grote mogendheden allemaal voor Oe Thants herverkiezing zijn, duidt overigens aan dat de voormalige leraar, journalist en diplomaat uit Bir ma in de afgelopen vijf jaar kans heeft gezien het wonder te verrichten strikt onafhankelijk te blijven, vertrouwen alom te blijven inboezemen en respect af te dwingen. Geen makkelijke taak als men zich realiseert hoe uiteenlo pend de opinies der leden van de orga nisatie vaak zijn en welke belangrijke kwesties sinds 1961 allemaal aan de orde geweest zijn. Om een paar te noemen: Cuba, Laos, Vietnam, de Dominikaanse Republiek, Kongo, Rhodesië, Portugal, Zuid-Afrika en Kasjmir. Bij al deze omstreden zaken is Oe Thant niet alleen strikt onafhankelijk gebleven, maar hij heeft ook zijn per soonlijke mening nimmer onder stoe len of banken gestoken. Nog dezer da gen gaf hij een demonstratie van zijn instelling, toen hij de Amerikaanse po litiek in Vietnam critiseerde, zei dat er in het verleden allerlei kansen op vrede niet waren benut. Het is bekend dat Oe Thant nog altijd diep gegriefd is over de afwijzing van zijn bemidde lingspoging door de Amerikanen in de herfst van 1964, toen de Vietnamese communisten inschikkelijk leken. Glas helder, maar voor Washington bepaald onaangenaam, stelde hij dat er geen kans op vreedzaam overleg mogelijk is als de bombardementen op Noord-Viet nam niet worden stopgezet, de militaire acties in Zuid-Vietnam niet door beide partijen worden gereduceerd en de Amerikanen en Zuidvietnamezen niet bereid zijn met hun feitelijke tegen standers, de Vietcong, te praten. Tegelijkertijd reed Oe Thant even wel de Sovjet-Unie en een aantal Afrikaanse staten zachtjes in de wielen door vriendelijke woorden te spreken over de Britse houding in de Rhode- sische kwestie, ook al zei hij dat meer gedaan zal moeten worden dan tot nu toe gebeurd is, om het probleem op te lossen. In de besloten bijeenkomsten, waar op touw getrokken wordt in de groene glazen VN-wolkenkrabber, geeft de Birmese secretaris-generaal steds blijk van een eindeloos geduld, een scherp inzicht in de mogelijkheden der onder handelingen en van een volledige toe wijding. Insiders zijn vaak onder de indruk van Oe Thant's rustige, beheer ste en effectieve behandeling van moei zame zaken. Natuurlijk ontbreekt critiek niet. Nog op elf mei zei de Amerikaanse senator Wayne Morse tijdens verhoren van de Senaats-commissie van Buitenlandse Zaken dat hij gelooft dat de Verenigde Naties een nieuwe Dag Hammarskjoeld nodig hebben en dat Oe Thant te wei nig doet aan de belangrijkste taak van de Volkenorganisatie: het bewaren van de vrede. Morse, een scherpe criticus van president Johnson's Vietnam be leid, vindt dat de Verenigde Naties door een dramatische actie zouden moe ten ingrijpen in de Vietnamese trage die en hij verwijt Oe Thant gebrek aan initiatief. Of die critiek gegrond is, lijkt even wel de vraag. Zoals de secretaris-gene raal al naar voren bracht in een defen sieve rede een paar dagen geleden, kan de volkenorganisatie weinig doen als grote mogendheden, zoals de Sovjet- Unie en Frankrijk, en eigenlijk ook Engeland, ronduit tegen inmenging van de Verenigde Naties in Vietnam zijn en bovendien de staten, die bij het conflict betrokken zijn, praktisch geen van alle lid zijn van de club der 115. Wie weet verandert deze situatie echter nog eens. Het zal dan van groot nut zijn als een man met de ervaring, onafhankelijkheid en integriteit van een Oe Thant in de stoel van de secre taris-generaal zit. Busongeluk. 21 Mensen kwamen om het leven en 32 werden gewond, toen dins dag in Pakistan een bus in een ravijn stortte. Het ongeluk gebeurde twee honderd kilometer ten westen van Ra walpindi. Postzegeldiefstal. De 44-jarige Christian Hache, een postzegelhandelaar uit Brussel, heeft in Washington aangifte gedaan dat honderd zeldzame Latijns- Amerikaanse postzegels ter waarde van duizend dollar gestolen zijn uit zijn tentoonstellingskast op de internationale postzegeltentoonstelling in het Shore- ham-hoteL Pasjes. 8.488 Westberlijners hebben dins dag van him pinksterpasjes gebruikt gemaakt om famiUe in Oost-Berlijn op te zoeken. Sinds de muur geopend werd zijn er bijna 20.000 Duitsers gepasseerd. 585.240 Westberlijners hebben een pasje gekregen. Luchtverblnding. De Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot heeft een ver binding tussen Moskou en Beiroet ge opend. De Iljoesjin-18 vloog er vier uur over. Kosmos. De Sovjet-Unie heeft de 119e Kosmos-satelUet gelanceerd. De appa ratuur die bestemd is voor ruimteon derzoek, werkt goed. Maginot-linie. Honderden militaire instal laties die deel uitmaken van de Magino- linie zullen worden verkocht. De Ma ginot-linie werd vóór de tweede wereld oorlog langs de Franse oostgrens aan gelegd en werd als ondoordringbaar voor een Westduitse aanval beschouwd. |Waterarm. Van dinsdag af wordt de wa terlevering in Madrid van middernacht tot zes uur 's ochtends stopgezet, omdat de capaciteit van de toevoerleiding uit de nabijgelegen stuwmeren nog niet is opgewassen tegen de behoefte in de warme tijd. Aan de vergroting van die capaciteit wordt gewerkt. Ruimte. De Amerikaanse Senaat heeft dinsdag zijn fiat gegeven voor de be steding van 5,008 miljard dollar, onge veer 16,7 miljard gulden, aan het Ame rikaanse ruimteprogramma voor het be grotingsjaar dat 1 juli begint. Dit be drag is vier miljoen dollar, ongeveer 14,28 miljoen gulden, minder dan het door president Johnson gevraagde. „Tank"-slag. Een spoor van verwoesting heeft dinsdagmiddag een brandstof tank aangericht, die een Franse straal jager verloor, toen hij laag over het dorp Landscheid bij Wittlich in het Eifelgebergte vloog. Een 68-jarige vrouw werd dodelijk getroffen door afgerukte takken van een fruitboom. Schuttingen en struiken over een lengte van 150 meter werden beschadigd, voor dat de tank tegen een schuur botste en deze in lichter laaie zette. De brandweer had enkele uren nodig om de vlammen te doven. Televisietorens. De televisietoren die nu in Moskou wordt gebouwd zal de hoog ste van Europa worden. De toren in Moskou wordt 525 meter. In de Verenig de Staten zijn nog vier televisietorens die hoger zijn. De hoogste ter wereld is die in Fargo, North Dakota, die 631 meter hoog is-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3