Beverwijk blijft bouwen Meer flatwoningen en garages in uitbreidingsplan „Oosterwijk" Verenigingsnieuws uit de IJmond Bretagne" naar Noorwegen Heerlijk in de luwte F0T0L0EK ANDERSON voorjedereen mmm R.-k. protest tegen politie-optreden in Barcelona Onderweg naar werf in Kristiansand Meer geld voor kleine gemeenten Grote brand in Vlaardingen met stedelijk karakter Havenverkeer van Amsterdam 7 foto- of filmcamera mr g.j.v. roozendaal WOENSDAG 25 MEI 1966 iOS HAlfOl Het gekke is dat je nooit denkt aan vakantie in Engeland. Maar nu je er snel en goedkoop met de Tor Anglia heen kunt varen (en je auto mee!) is het een belevenis V elsen-IJ muiden Systeembouw Duitse joden vragen „uiterste waakzaamheid" Beverwijk Krijgshaftige taal van vice-premier Tjen Ji Advertentie De Tor Anglia is de nieuwe rij-op/rij-af ferry, die elke zaterdagmiddag van de Coenhaven in Amsterdam naar Enge land verirekt. U bent dan in Imming- ham, vlakbij de mooiste vakantiege- bieden van Engeland. De prijs van een overtocht is verrassend laag: voor 38.- kunt u al mee. Uw auto vraagt - afhan kelijk van de lengte - ƒ45.- tot ƒ92.- Nadere inlichtingen bij de generaal agent Iff] Amsterdam Ferry Agenturen, Pr. Hendrikkade 108, Amsterdam) of bij één I I |k| E der erkende reisbureaus. LI L Tor Line - Rij-op/rij-af ferrydiensten tossen Amsterdam, Engeland en Zweden In het uitbreidingsplan „Oosterw(jk" te Beverwijk is men momenteel bezig met de bouw van 320 flatwoningen in de woningwetsector. De werkzaamheden zijn reeds zo ver gevorderd, dat eind dit Jaar de eerste 80 flats voor bewoning gereed komen. Het totale project zal naar alle waarschijnlijkheid eind 1967 kunnen worden opge leverd. Het betreft hier flats met vier kamers, die alle centraal met gas worden gestookt. De ramen in de woonkamers krijgen een dubbele beglazing, hetgeen de geluiddemping en de warmte-isolatie ten goede komt. Aangezien elk flatgebouw uit acht woon lagen bestaat de totale hoogte be draagt omstreeks 26 meter krijgen de toekomstige bewoners de beschikking over twee liften, die aan weerszijden van het gebouw zijn geprojecteerd. In het onderhuis van elk van de vier flatgebou wen, worden voorts 19 garages gebouwd. Daarnaast komen er nog apart staande autoboxen, zodat in totaal 96 automobi listen hun voertuig onderdak kunnen brengen. Realisering van het gehele project ge schiedt in systeembouw. De betonnen gietstukken worden op de bouwplaat zelf gegoten. Drie grote hijskranen brengen die stukken op hun plaats. Momenteel zijn ongeveer 50 werknemers bij de bouw betrokken, een aantal dat tot ongeveer 100 zal worden opgevoerd. De bouw ge schiedt in opdracht van de gemeente Beverwijk door Smit's Bouwbedrijf N.V. De foto geeft een beeld van de activitei ten op de bouwplaats, die wordt be grensd door de Laan der Nederlanden, Beneluxlaan en Hoflanderweg. Op de voorgrond de directieketen van hoofd en onderaannemers, van waaruit de bouw wordt geleid. De zuil links op de foto is een lift in aanbouw. BARCELONA (AFP) Aachttien r.k. organisaties in Barcelona hebben zich ge keerd tegen de „partijdige en tendentieu ze" campagne in de Spaanse pers tegen de Catalaanse priesters die elf mei deel namen aan een zwijgende betoging, waar bij tien priesters door het ingrijpen van de politie gewond werden. De organisaties zeggen dat dit hardhan dige optreden van de politie niet is uitge lokt door de houding van de priesters. Ontkend wordt dat de betoging een poli tiek karakter had. De campagne tegen de priesters heeft tot doel de aandacht van het publiek af te leiden van de fun damentele kwestie: de martelingen, ge welddaden, lasteringen en de onrecht vaardige toestanden". Op deze lege plek in het hart van Heemskerk zal eind van dit jaar de fraaie winkelgalerij aan de Van Coevehovenstraat staan. Met de eer ste bouwwerkzaamheden is men on langs begonnen. Wanneer een en ander straks is gerealiseerd, zal de fraaie toren op de achtergrond nog beter harmoniëren met het centrum van Heemskerk. Advertentie Uw nieuwe vanaf 150.— GRATIS VERZEKERD EkB KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 - IJmuiden Het nog splinternieuwe Noorse vrachtschip „Bretagne" (1500 ton) dat maandag 28 maart door de „Titan" van Bureau Wijsmuller IJmuiden „op één oor" de haven van IJmuiden werd binnengesleept, is nu weer onder weg naar Noorwegen. De Wijsmuller-sleper „Hector" brengt de Noorse boot naar Kristiansand. De sleep is gisternamiddag uit IJmuiden vertrokken. De Noorse boot is indertijd tijdens nood weer op 14 mijl ten westen van IJmuiden In de grootste moeilijkheden geraakt. De „Titan" voer ter assistentie uit en slaag de er in de „Bretagne" nog net bijtijds binnen te brengen. Vlak nadat het vracht schip in de bijleggershaven aan de grond was gezet, is het langzaamaan geheel ge kapseisd. Tijdens een opzienbarende ber gingsoperatie de grootste ooit in het IJmuidense havengebied uitgevoerd ge lukte het op eerste Paasdag (10 april) de gekapseisde „Bretagne" weer vrijwel overeind te krijgen. Een zorgvuldig voor bereid karwei, dat in drie uur werd vol tooid. Later werd een deel van de la ding stukgoederen in lichters gelost. Een tijdrovend werk, dat met grote omzichtig heid moest worden uitgevoerd. Op 29 april was men zover gevorderd, dat de „Bre tagne" naar de Coenhaven in Amsterdam kon worden gesleept, waar weer een deel van de lading uit de Noorse boot is ge haald. Toen is het schip in dok gegaan en werd de rest van de lading gelost. DUSSELDORF (DPA) Vele afge vaardigden hebben op de jaarvergade ring van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland, in Düsseldorf „uiterste waakzaamheid" geëist tegenover de anti- joodse propaganda die de afgelopen tijd in de Bondsrepubliek door rechtse extre misten is gevoerd. Verscheidene sprekers vonden dat men de ontwikkeling in de ex tremistische richting niet moet bagatelli- «eren. Dezer dagen zijn de benodigde certifica ten afgegeven voor de terugreis van de „Bretagne" naar Noorwegen. Het vracht schip wordt door de „Hector" in Kristian sand afgeleverd bij de werf waar het is gebouwd. Daar zal de „Bretagne" op nieuw in dok gaan, alvorens weer in de vaart te worden gebracht. De Bretagne" en de „Hector" gister middag gefotografeerd bij de middensluis te IJmuiden op weg naar zee. WOENSDAG 25 MEI Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-oost, 19.30 u.: Ontspannings avond voor en door bejaarden; toneel, mu ziek en zang. Gem. Openbare leeszaal en biblotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur. DONDERDAG 26 MEI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 20 u.: Burgeravond voor 21-jarigen. Poort van Velsen, Plein 1945 no. 5, 20 u.: P.S.P.-verkiezingsbijeenkomst, open bare gedachtenwisseling. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: Bijeenkomst „Succulenta", Nederlands- Belgische vereniging van liefhebbers van cactussen en vetplanten. Gem. Huishoudschool. Troelstraweg, IJmuiden, 15.30 u.: Modeshow. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; ,De Brulboei", Kanaalstraat 228c, 16- 17.30 u.; filiaal „Spaarnberg", Wüstelaan 79, Santpoort, 14.30-17.30 u., 19-21.15 u.; uitleenpost Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: van 14.30-17.30 u. en van 19 tot 21.15 u. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. Cursus naaien, van 19.30 tot 22 uur in gebouw Smidt van Gelderstraat 3, Vel- sen->Noord. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 10-12 u.: bezichtiging van het nieuwe stadhuis Velsen. WOENSDAG 25 MEI De Opgang, 20 uur: Jaarvergadering Historisch Genootschap Midden Kenne- merland; lezing door J. J. Schilstra over koekplanken. Sportpark „Adrichem", Hoflanderweg, nederlaagtoernooi door Beverwijkse Ren nersclub Kennemerland. Gebouw Wijkerbaan, 20 u.: Sluitings avond voor N.V.V.-Vrouwenbond. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.cursus emailleren o.l.v. Otto Heuve- link door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. 20.45- 22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70. 19-21 uur. DONDERDAG 26 MEI Statenhuis, Velserweg, 14 u.: Sluitings middag Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing door de heer H. van Leeuwen over de „Clochards". Creatief Centrum. Hoflanderweg 104, 20 uur: Cursus schilderen o.l.v. Toni Ger- lach, Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: Toneelcursus voor jongeren vanaf 16 jaar, o.l.v. Toneelgroep Perine. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Promenade, Meerstraat 72, 20 u.: Leden avond Aquariumvereniging Kennemer land. Ap> Voor stedelijke gemeenten met minder dan 50.000 inwoners zal de algemene uit kering uit het gemeentefonds worden verfijnd". Deze maatregel van de re gering is bedoeld als een tegemoetko ming voor het verschil in uitgavenpeil tussen stedelijke en plattelandsgemeen ten, waarbij er tevens rekening mee is gehouden, dat het kostenpeil per inwoner hoger is naar mate de gemeente kleiner is. Door het schaalbedrag voor stedelijke gemeenten te verhogen met 5 per in woner, vermeerderd met een vast bedrag van 30.000 per gemeente levert deze verfijning per inwoner meer op voor de kleinste dan voor de minder kleine ge meenten. Dit effect is nog versterkt door het maximum van de verhoging te stel len op 150.000 per gemeente. Voor de gemeenten, die gedurende de werkingsduur van de maatregel door toe neming van het inwonertal de 50.000-in- wonergrens overschrijden, is een over gangsregeling getroffen. Ook voor ge meenten, die door grenswijziging hun ste delijk karakter hebben verloren. De nieuwe regeling leidt tot verhoging van het schaalbedrag voor 94 gemeenten. Totaal is met de verhoging in het jaar 1965 rond 14 miljoen gemoeid, waarvan rond 6 miljoen in mindering komt op garantie-uitkeringen. KOPENHAGEN (Reuter) Vice-pre mier Tsjen Ji van communistisch China heeft volgens een maandag in Kopen hagen gepubliceerde verklaring gezegd dat een krachtmeting met bet Ameri kaanse imperialisme vroeg of laat onver mijdelijk lijkt. „De V.S.", aldus Tsjen Ji „bereiden zich steeds intensiever voor op een aanvalsoorlog tegen China". Gistermiddag heeft een brand gewoed op de derde verdieping van het uit vier etages bestaande pakhuispand „Lissa bon" aan de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen. Het vuur, dat in acht honderdduizend opgeslagen zakken gretig voedsel vond, breidde zich in korte tijd over het gehele pand uit en ging gepaard met een geweldige rookontwikkeling. Met veel geraas stortten na enige tijd de mu ren in, waardoor van het pakhuispand slechts een smeulende massa overbleef. Advertentie Imw. De verklaring van de Chinese vice-pre mier staat in schriftelijke antwoorden op vragen, door Scandinavische journalisten gesteld, toen zij in China waren. Tsjen Ji beschuldigde de Russische Communistische Partij ervan dat zij met het Amerikaanse imperialisme en alle reactionairen onder een hoedje speelt om een „heilige alliantie" tegen China te vor men. Maar deze poging zal op niets uit lopen. In de week van 15 t.m. 21 mei zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 160 zeeschepen (364.330 brt) en vertrokken 154 zeeschepen (359.120 brt). Een oranjewit gestreept windscherm op een groenstrook nabij de Kanaal dijk te IJmuiden wekte de nieuws gierigheid van onze fotograaf. Hij bleef niet lang in het ongewisse en vond weldra de oplossing aan de andere zijde. Het windscherm dien de ter bescherming van enkele zon- aanbidders die al scheen er dan ook een wat getemperd zonnetje toch heerlijk in de luwte zaten met uitzicht op het Noordzeekanaal, waar altijd wel iets te doen is wat de belangstelling trekt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7