Wilhelminagasthuis is weldra 75 jaar oud Conflict over stemmen door zwakzinnigen in Druten haar journaal Vijanden van het gewicht V Haal heerlijke ZWANENBERG bierworst in huis! M KERKELIJK NIEUWS Dick Holthaus DRAKACEL Jubileumviering is tot dusverre door twee wereldoorlogen nooit mogelijk geweest Bankemployé in Dongen in arrest Eis van 6 jaar voor roofoverval op postagentschap Heerlijke Hero Extra jam in handige één-persoons-verpakking voor dagelijkse variatie Geen vierde TH maar meer H.T.S'en Kaviaar: duur hapje Veel valse munten in schat van Serooskerke ZWAM gaat heren- confectie maken WINKELCENTRUM JAN v. G0YENSTRAAT HEEMSTEDE 'n Lekker pilsje in de koelkast zo'n tuin-tukje... DONDERDAG 26 MEI 1966 17 (Van onze correspondent) Ieder zijn favoriete smaak. Kies uit: aardbeien, abrikozen, oranje marmelade, zwarte kersen. Rectoren HMO: S* ...in het koele, groene gras en in de schaduw van een grote parasol, dat frist de moede mens een beetje op. Men voelt zich zelfs een beetje uitgeslapen. Maar-, uitgerust? Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras. AMSTERDAM. Een van Nederlands bekendste ziekenhuizen, het Amster damse Wilhelminagasthuis, bestaat binnenkort 75 jaar. Driekwart eeuw geleden, op 28 mei 1891, legde ko ningin Wilhelmina de eerste steen voor dit naar haar te noemen zieken huis. Maar voor het eerst in de ge schiedenis van het Wilhelminagast huis kan er nu een jubileum worden gevierd. Het 25-jarig bestaan viel midden in de eerste wereldoorlog en toen het ziekenhuis 50 jaar bestond woedde het geweld van de tweede wereldoorlog. Het Wilhelminagasthuis werd in 1891 gebouwd op de plaats van het uit 1630 daterende „Pesthuys" of „Buyten Gast- huys" waarvan de geschiedenis weer te ruggaat tot het jaar 1501 toen een „pest huys" werd toegevoegd aan het in het hartje van de stad aan de Nes gelegen Sint Pietersgasthuis. In die jaren waren pestepidemieën een groot probleem. Van 1550 tot 1640 ver viervoudigde de bevolking van Amster dam zich van ongeveer 30.000 tot rond 125.000. Men hing toen de theorie aan dat men er tegen moest waken niet dezelfde lucht in te ademen als de pestlijders. De vroedschap besloot dan ook in 1630 het oude pesthuis, dat inmiddels naar de rand van de stad verplaatst was, te ver vangen door een nieuw pesthuis op gro tere afstand. In 1635 kwam op de plaats van het hui dige Wilhelminagasthuis het „Pesthuys" of „Buyten Gasthuis" gereed. In 1730 brandde het af maar het werd herbouwd. Toen in de tweede helft van de zeven tiende eeuw de pest afnam ging men er ook andere zieken onderbrengen, zieken van wie men de aandoeningen vreesde of die men om een of andere reden kwijt wilde. Van medische verzorging was in het pesthuis nauwelijks sprake. Pas in 1741 kreeg het pesthuis een eigen arts. Advertentie KIEST! AVONDOPENSTELLING om uw Pinksterinkopen te ver gemakkelijken zijn de volgende zaken op DONDERDAG- en VRIJDAGAVOND GEOPEND van 7.00—9.30 uur: Dames Modes „Arends" Drog. Parf. „Crayenest" Kruideniersbedr. „Albert Heijn" Huish. Art. „Lammerse Haster" Sporthuis „Fred Muschter" Bloemenmag. „De Nijs" Sig. mag. D. J. Schol Herenkapsalon „Sekuur" Schoenhandel „Van Steyn" Fotohandel „Jesse-Knopper" In 1820 was de medische staf van het pesthuis uitgebreid tot twee geneesheren, een heelmeester met twee adjuncten en een apotheker met een bediende. Deson danks stierf jaarlijks 20 percent van de patiënten. De arts G. H. Voorhelm Schneevoigt, die probeerde de situatie in het pesthuis te verbeteren, maar daarin gedwarsboomd werd door de regenten noemde het een „onheil voor vele huis gezinnen, een ramp voor de burgerij, een schande voor de stad". Pas tegen het eind van de vorige eeuw kwam er verbetering. In 1866 besloot de gemeenteraad tot de bouw van een nieuw gasthuis. Voor dit ziekenhuis dat plaats zou gaan bieden aan ongeveer 400 patiën ten legde koningin Wilhelmina, in 1891 tien jaar oud, de eerste steen. Twee jaar later werd het ziekenhuis in gebruik ge nomen. Het „Pesthuis" is daarna nog in gebruik geweest bij de Vereniging voor Werkverschaffing en de Vereniging Hulp voor Onbehuisden. In 1936 werd het af gebroken. Sinds het in gebruik werd genomen is het W.G. belangrijk uitgebreid. Op het ogenblik telt het ongeveer 1300 bedden. Jaarlijks krijgen er alleen veertigduizend slachtoffers van ongelukken de eerste hulp. Van de bedden staan er 300 steeds leeg, de helft in verband met een tekort aan verplegend personeel, de andere helft omdat er steeds verbouwingen aan de gang zijn. want al is sinds het besluit een nieuw academisch ziekenhuis te bou wen de toekomst van het W.G. onzeker, tot dit nieuwe academische ziekenhuis over misschien twintig jaar in gebruik genomen kan worden wil men de pa tiëntenverzorging, het onderwijs en de wetenschap op het hoge niveau handha ven dat er nu bereikt is en dat het W.G aan zijn academische status verplicht is bouwd. In Dongen is de 42-jarige procuratie houder van een bankinstelling gearresteer wegens oplichting en valsheid in geschrif te. Hij heeft bekend voor zichzelf geld te hebben geïncasseerd op door cliënten ge tekende blanco cheques. De fraude werd ontdekt tijdens een door het hoofdkantoor gehouden controle. De rijkspolitie in Dongen onderzoekt nu of de procuratiehouder ook de dader zou kunnen zijn van de onopgehelderde dief stal op 19 november uit de kluis van de bank, waarbij vijftienhonderd gulden en een groot aantal reischeques werden ge stolen. Huiszoeking heeft echter geen en kele aanwijzing in die richting opgeleverd, De aangehoudene ontkent iets van de bankroof af te weten. Zes jaar gevangenisstraf is geëist tegen de twee jongemannen, die op 11 novem ber een roofoverval pleegden op het post agentschap annex sigarenwinkel aan de Fahrenheitsingel in Amsterdam. Het twee tal, een 24-jarige kelner en een 22-jarige barkeeper, drong het postagentschap met geladen revolvers binnen en nam twee postzakken met een totale inhoud van 850 gulden weg. Advertentie luumnnnn- Oranje Marmelade Extra lnh.40gr s. j6 ofi)ui erj*3 tuefuezoHMqv Hero Extra jam Volfruit jam (het hoogste fruitgèhalte!) bereid volgens het vermaarde Zwitserse procédé Lenzbourg. 28 ct. per stuk De directie van huize „Boldershof", die wij om commentaar vroegen, deelde me de dat een der ondertekenaars van de brief, een wethouder, zich kort na de vo rige verkiezingen voor de provinciale sta ten tot de directie van „Boldershof" heeft gewend. In ruil voor de stemmen van de patiën ten van deze inrichting bood hij de direc tie een zetel in de gemeenteraad aan. Op dit voorstel is de uit drie leden bestaan de directie niet ingeggaan. De desbetreffende wethouder deelde in ant woord op vragen mede, dat hij inderdaad kort na de verkiezingen voor de provin ciale staten een onderhoud heeft gehad met de directie van Boldershof. „Nog voor de lijsten waren samengesteld" zo zei hij, „heb ik de directie van Boldershof voor gesteld een der directieleden bij mij op de lijst te zetten. Dit directielid zou dan, verzekerd van de stemmen van de pa tiënten, in de gemeenteraad zitting kun nen nemen. Met klem ontkende de wet houder gezegd te hebben, dat hij in ruil voor stemmen van de patiënten de direc tie een raadszetel zou hebben aangeboden. Naar de directie meedeelde verblijven er in huize „Boldershof" op dit moment 589 patiënten. Ongeveer 300 van hen zul len hun stem, hetzij direct hetzij bij vol macht, uitbrengen. De directie van „Bol dershof" zei het geen juiste gang van za ken te achten. „Wij willen hier echter niet direct een einde aan maken. Dit is voor dit soort patiënten, die al jaren achtereen hun stem uitbrengen, niet goed. Wel is besloten patiënten, die nieuw in de in richting worden opgenomen, niet aan ver kiezingen te laten deelnemen, bijvoor beeld door een verzoek om vrijstelling wegens ziekte". De Algemene Vereniging van Rectoren en Directeuren van Scholen voor VHMO heeft in een brief aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen erop aange drongen het aantal hogere technische scholen aanzienlijk uit te breiden vóór dat wordt overgegaan tot stichting van een vierde technische hogeschool. De vereniging stelt dat sommige soorten hoger beroeps onderwijs in steeds sterker mate verkondi gen, dat zij een zodanige voorkeur voor de afgestudeerden van het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs zullen hebben, dat de leerlingen met hoger algemeen voortgezet onderwijs (havo)-voorbereiding niet aan bod zullen komen. Het is duidelijk aldus de brief, dat het havo op die wijze geen levenskansen krijgt, daar zijn afge studeerden door het hoger beroepsonder wijs niet als volwaardig zouden worden ge accepteerd. De vereniging is van oordeel dat het ho ger beroepsonderwijs, met name het ho ger technisch onderwijs, aan de havo afgestudeerden geen enkele belemmering I in de weg mag leggen. Veel mensen denken dat ze „van de lucht" dik worden. Ze wijten het feit, dat hun lichaamsgewicht te hoog is of dreigt te worden niet aan hun eetgewoonten, ze eten immers maar zo weinig brood of aardappelen en zijn zuinig met boter, margarine, jus, suiker en zoete broodbeleggingen. Soms zelfs slaan zij hele maal- tijden over. het ontbijt of twaalfuurtje b.v., of nemen genoegen met een enkele beschuit. Meestal realiseert men zich onvoldoende hoe vaak er tussen de maal tijden door nog van allerlei gebruikt wordt en hoe rijk aan caloneen die extraatjes zijn. Wij hebben voor u een tabelletje samengesteld om u een indruk te geven van de belangrijkheid van deze schijnbaar onbeduidende hapjes, dranken en lekkernijen, die vaak zo ongemerkt hun niet te verwaarlozen bijdrage leveren tot het hoge getal, dat onze weegschaal aanwijst. Wij gaan hierbij uit van één resp. twee matig besmeerde boterhammen met jam en sommen een aantal lekkere zaken op, die wat hun bijdrage aan calorieën betreft, zo ongeveer daarmee gelijkstaan. We eten en drinken die extraatjes zo gemakkelijk in de loop van de morgen, middag ot avond en zien ze helemaal niet als bedreigers van de slanke lijn. Ongeveer evenveel calorieën komen voor in: 30 g) bonbons, 2 dunne plakjes 40 g) 1 BOTERHAM MET JAM Als in 4 40 g) biscuits, 3 - - - cake 1 gewone reep 30 g) chocolade, 2 rolletjes 100 g) drop, /i a gebakje afh. van grootte en soort, 3 30 g) koekjes, 1 35 g) kokosma- croon, 3 dunne plakjes 50 g) ontbijtkoek, 1 rolletje 50 g) pepermunt, 8 40 g) toffees, 1 rolletje 50 g) zuurtjes, een kleine portie ijs b.v. uit de automatiek een klein huzarenslaatje b.v. uit de automatiek. 25 g pinda s, amandelen of andere noten, 2 a 3 bitterballen, 1 croquet, 1 nassibal, 1 nierbroodje, 1 ragoutbroodje, zakje patates frites, een stukje worst van 40 g., een portie zoutjes van 35 g, V/2 glas wijn, sherry, vermouth, 2 a3 glazen cola, tonic of andere limonade. 2 BOTERHAMMEN MET JAM 1 amandelbroodje, 1 gevulde koek, 1 dik blokje chocolade, 3 eierkoeken 2 stroopwafels, 1 gehaktbal 1 loempia, 1 saucijzenbroodje, 1 zakje patates frites met „mayonaise", 2 glazen bier. VIJANDEN - GEWICHT Wanneer u uw hapjes, dranken en lekkernijen tussendoor geteld hebt, is het goed nog even te controleren of u werkelijk eerlijk bent geweest tegenover uzelf. Hebt u b.v. ook rekening gehouden met de avondjes metof bij vrienden, met de verjaardagen en de zondagen? Wat extra's hoort daarbij en wij zouden u dat ook niet graag willen onthouden. Maar dat neemt^ niet weg dat dat „extra's" met mate genoten moet worden. Het komt uw lijn en daarmee uw gezondheid ten goede! (Publicatie Voorlichtingsbureau voor de voeding). Het woord kaviaar betekent voor velen het toppunt van luxe. Het is een echt feestelijk gerecht, en laag in calorieën. Maar slechts weinigen kun- viaar te eten. Want kaviaar is duur. Echte kaviaar kost in ons land tus sen 10,75 en 12,50 per glazen pot je met 56 gram inhoud. Kaviaar is viskuit van de steur, die direct na het doden van de vis licht wordt ge zouten. De echte kaviaar wordt ge vonden in de landen rond de Kaspi sche Zee, Rusland en Perzië. De kor rel van de Perzische kaviaar is meest al iets groter en iets lichter van kleur dan de Russische „Malossol", iie in Nederland het meest wordt ver kocht. De aantrekkelijkheid van de ka viaar, geleiachtige kleine korreltjes met een licht zoute smaak, ligt vol gens liefhebbers gedeeltelijk in de zachtheid van de kleine ronde korrel tjes, die de smaakzenuwen stimule ren. Er is tegenwoordig ook veel na- maak-kaviaar op de markt die uiter lijk wel op de kaviaar lijkt, maar de typische eigenschappen van de ka viaar mist. Deze wordt gemaakt van de kuit van de klompvis, zalm, forel len en karper, die kunstmatig ge kleurd wordt. Scandinavië en Duits land zijn hiervan de grootste produ- Dit is miss Zweden 1966. Haar naam is Margareta Arvidsson, 18 jaar oud, niet getrouwd of verloofd. De Zweedse schoonheid heeft blauwe ogen en bruin haar. Advertentie (Van onze correspondent) MIDDELBURG Valsemunters heb ben ook in de zestiende eeuw emplooi ge had. Dat blijkt uit het aantal vervalsingen onder de gouden munten uit Serooskerke. Volgens dr. H. Enno van Gelder (direc teur van het koninklijk penningkabinet) is dat aantal zelfs aanzienlijk, maar voor boer Christiaanse is deze ontdekking niet nadelig. De vervalsingen zullen wellicht meer geld opbrengen dan de echte. De vervalsingen van Spaanse munten zijn waarschijnlijk hier geslagen tegen het einde van de zestiende eeuw. Een hal ve eeuw eerder werden in Spanje de echte gefabriceerd. Op één munt na zijn de imitaties van goud. Die ene was een kope ren schijf met wat verguldsel. Waarschijn lijk zijn ook Engelse munten nageslagen Dat wordt echter nog onderzocht. Het verschil tussen de echte en valse munten is heel gering, aldus dr. Enno van Gelder. De collectie is nu volledig geïnventari seerd. Ze omvat 242 Spaanse, 112 Engelse, 46 Duitse en Hongaarse, 16 Italiaanse en drie Marokkaanse munten en één Franse munt. De rest is Nederlands. De oudste munt stamt uit 1422, de jongste uit 1622. Deze munten blijven in Serooskerke, dat op 1 juli wordt geanexeerd door Veere. Het penningenkabinet zal enkele tiental len munten aankopen ook valse. De veiling van bijna duizend munten (1019 zijn er gevonden, maar Serooskerke heeft er een paar gehouden en er zijn wat goudstukken weggegeven onder andere aan prinses Beatrix en prins Claus) vmdt plaats op 15 en 16 november bij Jacques Schulman in Amsterdam. De opbrengst wordt voorlopig geschat op een half mil- joen. Voor de veiling zal er een catalogus worden uitgegeven mei de reproducties van alle munten. Het boekwerkje (op laag enkele duizenden exemplaren) zal worden verspreid in Nederland en in het buitenland. O/IA' Advertentie S.&3... De „harde" matras fcSfSj met alle comfort van een „zachte", k." H Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eenum c.a. H. Lofvers te Riet en Boer c.a. Bedankt voor 's Heer Abtskerke B. Martèl, kand te Zaandam; -voor Rijnsaterswoude L. Emmerzaal te Pernis; -voor Steggerda (toez.) M. Ruster te Anjum; -voor Strijen J. Wieman te Nunspeet. Beroepen te Markelo F. A. Scheffer te Erichem-Asch; te Nieuw-Lekkerland S. de Jong te Houten; te Putten L. Blok te Ridderkerk. Bedankt voor Valburg J. van Vliet te Ouddorp (Z.-H.); voor Hilversum (Bethlehemkerkgemeente) H. Huting te Rotterdam; voor Veenendaal-Noord A. van Brummelen te Giessendam-Nederhar- dinxveld. Ds. J. Pronk predikant van de Eerste Noorderkerkwijkgemeente te Rot terdam is aangezocht als predikant bij de inrichtingen van justitie aldaar. Geref. Kerken Beroepen te Landsmeer N. Wijngaarden te Idskenhuizen; -te Voorthuizen (vak. P. Melse) D. W. Dondorp te Antwerpen (België); -te Papendrecht (2e pred. pl.) P. v. d. Spek te Rotterdam-IJsselmonde. Aan genomen naar Buitenpost (2e pred. pl.) A. H. Leij te Ureterp; -naar Drachten (6e pred. pl.) D. Kloppenburg te Nijverdal, die bedankte voor Bergum; -naar Berkum J. Radstaak, kand. te Epe, die bedankte voor De Krim (O), Engwierum, Hantum, Sexbierum, Twijzel, Wommels en voor IJlst. Beroepen te Zuidland (2e pred. pl.) A. C. Mooy te Ridderkerk. Bedankt voor Vlaardingen (vak. H. J. Heynen) D. Klop penburg te Nijverdal. Beroepen te Paramaribo ds. mr. C. Brou wer legerpredikant in vaste dienst te Utrecht, die dit beroep ook aannam. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Groningen-Noord D. Deddens te Leeuwarden en C. J. Smelik te Bun schoten-Spakenburg. Beroepen te Gro- ningen-Noord (vak. L. L. V. d. Vliet) C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg, die bedankte voor Leerdam (vak. O. Mooi- weeer). Aangenomen naar Haulerwijk J. Segaar te Den Helder. Chr. Geref. Kerken Broepen te Drachten D. J. Biersma Jr. te Aalsmeer.. Bedankt voor Meppel-St Jansklooster T. Harder te Kornhorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Slikkerveer G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Geref. Gemeenten in Nederdand Beroepen te Rotterdam-West M. van Beek te Alblasserdam. Evang. Lutherse Kerk Bedankt voor Amstelveen S. E. Hof te Enkhuizen. Beroepen te Lioessens (Fr.) T. Ausma, kand. te Maarn. Aangenomen naar Woerden A. Kalis voorganger van de vereniging van vrij zinnig hervormden te Boskoop. Baptisten Gemeenten De generale synode der gereformeerde kerken heeft als opvolger van prof. dr. C. van der Woude, die met emeritaat gaat, benoemd wat de vakken oude kerkge schiedenis en symboliek betreft dr. G. P. Hartvelt, gereformeerd predikant te Hil versum. Tweetal te Driebergen G. Blom te Meerkerk en B. Bijleveld te Bussum. Beroepen te Scheveningen M. Baan te Zeist; te Hoogeveen (2e pred.pl.) T. Harder te Kornhorn, voor de zendings arbeid in het Vendaland (Z.-Afrika) J. A. van Rooij, gereformeerd predikant te Johannesburg (Z.-Afrika). Evang. Lutherse Kerk Aangenomen noar Leiden J. Happee te Utrecht. Beroepen te Voorthuizen H. de Jong te Wageningen. In Brussel is in de ouderdom van 93 jaar overleden ds. M. J. Beukenhorst, emeritus-predikant van de Nederlandse hervormde kerk. :enten. Zoals de truffel wordt dr viaar tegenwoordig vaak voor het gar neren van cocktailhapjes gebruikt. Dick Holthaus, de Amsterdamse coutu rier die behalve haut couture ook con- fectiemodellen vervaardigt, heeft zich nu in navolging van buitenlandse collega's als Pierre Cardin, Jacques Esterel en Jaques Heim op de be tere herenconfectie geworpen. Dick Holthaus zal voor de zomer van 1967 twee herencollecties uitbrengen die door twee Nederlandse confectionairs worden vervaardigd. Eerst een heren- kostuumcollectie gemaakt door de Fa. A.S. de Levita te Amsterdam en daar na een collectie sport- en vrijetijds- kleding, die zal worden gemaakt door de Fa. Spanjaard te Borne. Dick Holthaus vertelde ons dat hij al lang met het idee had rondgelopen. „Alle moderne en goede dingen op het gebied van de herenkleding komen uit het buitenland en dat vind ik helemaal niet nodig. We kunnen het hier in Ne derland ook en dat wil ik bewijzen". „Bent u van plan alleen heel extrava gante dingen te maken voor de heel jonge man?" ,Nee; wel echt goede kleding voor de moderne man. Niet alleen voor de heel jonge mannen, maar voor alle mannen die zich jong voelen. Ik zoek het niet in het extra vagante en ondraagbare, maar in het draagbare met aparte details, en in het betaalbare. Het wordt beslist niet zo exclusief dat het niet te betalen is. Ik wil mijn prijzen nog onder die van de geïm porteerde herenkleding houden. Prijzen die voor de gemiddeld gesitueerde man te betalen zijn. Mijn herenmode zal jong en modem zijn en draagbaar voor de man die modieus en toch cor rect gekleed wil zijn. Ik geloof, dat „Dick Holthaus pour hommes" (zoals de collectie zal heten) in de Neder landse herenconfectie tegemoet zal ko men aan de wensen van de Nederland se man, die internationaal goed gekleed wil gaan".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17