Comecom steeds meer gedoemd tot volslagen passiviteit Roemenië enfant terrible, ook op economisch gebied MATIN ATA SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ Puzzel van de week NIEUW! Ongeluk met bommetje voor luilakmarkt Actiecomité voor evangelische omroep Financieel schandaal in Zwitserland Brussel heeft NAVO-onderdak Commissie-Belinfante wil één Zaanstad i# I 20 stuks f 2.20 alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! VRIJDAG 27 MEI 1966 13 (Van een onzer redacteuren) Nu Roemenië door zijn opvat ting over het Warschaupact de indruk wekt min of meer het Frankrijk van het oostblok te zijn, komt ook herhaaldelijk ter sprake dat het land al veel lan ger het „enfant terrible" is van de Comecon, de organisatie waarin de economische samen werking tussen de Oosteuropese landen had moeten opbloeien. Wat die samenwerking betreft, zijn de naoorlogse Sovjet-dro men lelijk verstoord, hetgeen nu overigens niet alleen wordt op gerakeld vanwege de gebeurte nissen rond Roemenië, maar eveneens interessant is in ver band met de toenemende Weste lijke belangstelling voor uitbrei ding van de handel met Oost- Europa. Wederzijds hulp Vliegen? li ïndoosvan in lege EEG-gebouwen Bloemendaalseweg Het woord is aan Motten? Betreurenswaardig RGH-EDO Muggen? 1. parianGeloper 2. parijsnOekoper 3. saldonEeradio 4. kabeleDeregel 5. steegrEinotie 6. apartaRratlas 7. barakrAaieder 8. draa^lAuwater 9. barokuDdenkel 10. rentellteuvel 11. gelageStemelt 12. stormoDelente 13. stoeprUimeter 14. arenarUbampel 15. kraagaRenegen Sportprestaties Misdaad In de Comecon zou Oost-Europa met uitzondering van het buitenbeentje Joego slavië, dat als „waarnemer" bleef toe kijken coördinatie en planning van zijn economie regelen, technische gege vens uitwisselen en, bijvoorbeeld, het handelsverkeer tussen de staten bevorde ren. De handel met derde landen kwam niet aan de orde, wat zou kunnen worden verklaard aan de hand van Stalins oude ideaal die handel tot het uiterste te be perken en uiteindelijk geheel af te schaf fen. Bovendien zijn handelscontacten met communistische landen altijd bilateraal. Het is duidelijk dat de Comecon weinig gemeen heeft met de EEG, al wordt zij daar nogal eens mee vergeleken. Eerder is er een overeenkomst met het vroegere Marshall-plan de Comecon is een „raad voor wederzijdse bijstand". De cri- tiek van Roemenië en enkele andere leden op de werkwijze was vooral een gevolg van het feit dat de grote broer in Advertentie het gezelschap, de Sovjet-Unie, in de eerste plaats van die wederzijdse hulp profiteerde. Dit laatste is ongetwijfeld een gevolg geweest van Ruslands dominerende posi tie, maar lag bovendien voor de hand in de gekozen werkwijze om de economie zo effectief mogelijk te laten functioneren en, onder andere, versplintering van de industrie tegen te gaan. Concentratie van een tak van industrie zou al gauw plaats hebben in de Sovjet-Unie met haar mach tige industriële potentie. Hetgeen voor de satelliet-landen hél gevaar zou inhouden te worden gedegradeerd tot leverancier van grondstoffen en halffabrikaten. Bo vendien zou bij uitwisseling van techni sche gegevens de kolossale Russische in dustrie kunnen profiteren van de kennis van bijvoorbeeld de kleinere, maar in sommige gevallen hoger ontwikkelde Tsjechische industrie. Minder direct dan bij het importeren van Duitse „know how" onmiddellijk na de oorlog, zou men toch ook hier kunnen spreken van econo mische uitbuiting. Toen enkele jaren geleden, op Russisch voorstel, Roemeense industriegebieden in het kader van de Comecon zouden wor den „geïnternationaliseerd", weigerde men in Boekarest mee te werken. Na de oor log hebben alle Oosteuropese landen zich met overdreven ijver op de zware in dustrie gestort, waardoor een toestand is ontstaan die zeker voor verbetering vat baar kon worden genoemd, maar de lan den en met name dus Roemenië weigerden naast de Sovjet-Unie een ge heel ondergeschikte rol te gaan spelen en zich bovendien weer veel meer te gaan toeleggen op de landbouw. Waarbij nog kwam dat, wanneer de via de Comecon gepropageerde ontwikkeling zou plaats hebben, Moskou zijn invloed in Oost- Europa nog zou vergroten, omdat het in staat zou zijn voor hen de economische kraan dicht te draaien. De situatie is op het ogenblik zo, dat de Comecon bestaat, maar tot passiviteit is gedoemd, ook al omdat de leden op basis van vrijwilligheid samenwerken. Er is voor begin volgende maand een conferentie uitgeschreven in Roemenië, maar men vraagt zich zo meldde onze correspondent in Mpskou onlangs af of die inderdaad kan plaatshebben. De handelsbetrekkingen tussen verschillende Oosteuropese landen zijn de laatste jaren flink toegenomen, maar daarbij heeft de Comecon nauwelijks een rol gespeeld. Dat streven naar nauwere economische ban den wordt verklaard uit de wens een zo groot mogelijke onafhankelijkheid van de Sovjet-Unie te verwerven. En in datzelfde verband kan een politieke verklaring worden gegeven voor het streven naar meer handelscontacten met de „kapitalis tische" landen. Advertentie OMYL f3.65- f4.95 EEN OBGANON PRODUCT De zestienjarige Rob Bakker uit Zaan dam zal waarschijnlijk een hand moeten missen door het ontploffen van een eigen gemaakt bommetje. De jongeman had met twee vrienden vuurwerk gemaakt voor de luilaknacht. Toen men een bom metje wilde dichtmaken ontplofte dit, waarbij de jongen ernstig aan de linker hand werd gewond. De politie nam bij de jongeman thuis een grote hoeveelheid chemische stoffen in beslag. Met het streven zendtijd te krijgen voor radio- en t.v.-programma's ter verkondi ging van het evangelie is een actiécomité gevormd voor de voorbereiding van de stichting van een evangelische omroep. Dit comité bestaat uit de heren K. Duits te Haarlem, ds, W- Glashouwer te Drie bergen, ds. J. H. Hegger te Velp, D. van Katwijk te Velp, J. Kits te Doom, J. Klein Haneveld te Nijmegen, H. A. Luu- ring te Utrecht, Joh. van Oostveen te Driebergen, A. Ramaker te Rotterdam, C. Spaargaren te Lisse, ds. F. H. Veen- huizen te Haarlem-Overveen en ds. S Wijnsma te Rozenburg. Het besluit hiertoe werd genomen na een deze maand in Utrecht gehouden bij eenkomst van een aantal leden van vele kerken en geloofsgemeenschappen, waar in de noodzakelijkheid van uitsluitend evangelisch gerichte radio- en televisie- programmas unaniem werd vastgesteld. Het voorlopig adres van het comité is postbus 5186 te Rotterdam- Advertentie HOFNAR Wat een verrukkelijk weefsel! Super-elastisch in lengte en breedte, en toch zo wonderbaar lijk zacht en soepel. Het knelt niet, spant niet. De hele kous zit daardoor veel mooier en gladder. f 2,95 3 Sterren Nylons f 2,95 en f 1,95 3 STERREN NYLONS ZURICH (AFP) - In Zwitserland is een financieel schandaal aan het licht geko men. Een oud-hoogleraar, Walter Wili, is in verband hiermee gearresteerd en aan het parket in Zurich overgeleverd. Vol gens de eerste berichten zou Wili schulden gemaakt hebben tot een totaalbedrag' van naar schatting 40 miljoen Zwitserse frank (ruim 33 miljoen). Wili is de stichter van de investerings maatschappij „Montim". De president van de raad van beheer van Montim de Zwitserse oud-minister Enrico Celio. Reeds in 1963 hebben de transacties van Montim, die zich in het bijzonder be zig houdt met het beheer van onroerende goederen in Canada, aanleiding gegeven tot een proces voor het Bazelse hof van appel. Toen zou gebleken zijn, dat profes sor Wili zich in Canada een stuk grond verworven had op zeer voordelige voor waarden en dat hij dit vervolgens aan Montim had overgedaan voor een veel ho gere prijs. De maatschappij Montim zou op haar beurt het stuk grond veel te hoog getaxeerd hebben en op basis daarvan certificaten van mede-eigendom uitgege ven hebben tot een bedrag van 11 miljoen Zwitserse frank. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Noch de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Piere Harmel, noch de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Belgische Se naat, Struye, denkt dat in de komende vergadering van de NAVO-raad in Brussel op en 8 juni een beslissing zal worden genomen over de verplaatsing van de NAVO-instellingen, die nu in Frankrijk I onderdak hebben gevonden. België heeft zich nog niet kandidaat ge- steld om huisvesting aan een of meer van die instellingen te verlenen, maar wan neer het zo'n verzoek van de secretaris generaal van de NAVO zal ontvangen zal het dit als een bondgenoot, die trouw is aan het verdrag, in overweging nemen. In het algemeen heeft men in Brussel de indruk dat het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht dat de komende vergadering van de NAVO-raad mogelijk nog een overeenstemming tus-1 sen Frankrijk en de andere landen tot resultaat zou hebben. Zolang die mogelijk heid bestaat wil men nog niet in alle op zichten vooruitlopen op de overplaatsing van bepaalde instellingen. Daarbij is het een feit dat nu Luxemburg heeft meege deeld dat het geen huisvesting aan instel lingen kan verlenen, en Nederland de huisvestingsmoeilijkheden voor kantoren en woningen van het NAVO-personeel slechts binnen een tijdsverloop van maxi maal twee jaar zou kunnen oplossen, België eigenlijk alleen in aanmerking komt. Woningen zijn in ruime mate be schikbaar en gezien de kleine afstanden komt voor huisvesting praktisch het ge hele centrum van België, inclusief Brussel en Antwerpen, in aanmerking. In Brussel staan enige grote, nieuwe, hoge gebouwen, bestemd voor ministeries en voor de diensten van de EEG vrijwel geheel leeg, zodat de instellingen van de NAVO er zo in zouden kunnen trekken. De commissie-Belinfante, die in op dracht van de Zaangemeenten een on derzoek instelt naar de bestuurlijke pro blematiek in de Zaanstreek, is tot de con clusie gekomen dat samenvoeging van de Zaangemeenten tot één krachtige ge meente gewenst is om het hoofd te kun nen bieden aan de bestuurlijke proble men, waarmee de Zaanstreek thans kampt. Het creëren van een districtsraad zou de gemeenten volgens de commissie de graderen tot administratieve lichamen, hetgeen ongewenst wordt geacht. Vorming van één Zaanstad biedt vol gens de commissie-Belinfante als voorde len: een directe politieke vertegenwoordi ging van de Zaanbevolking bij het ont wikkelingsbeleid, geen vertraging tot con troversen tussen de gemeenten, de moge- [lijkheid van sneller en doeltreffend han delen, een relatieve daling van de be- stuurskosten en een vergroting van het financiële potentieel. Al een paar jaar geleden, toen het win kelcentrum aan de Bloemendaalseweg aan het snelverkeer werd opgeofferd, om dat de weg verbreed moest worden, heb ik gewezen op de gevaarlijke situatie die hier zou ontstaan. Het gedrag van automobilisten en brom fietsers op deze weg is ontstellend. Voor bejaarden is 't levensgevaarlijk hier over te steken. De jongeren die hen bij het oversteken helpen, brengen hun eigen le ven in gevaar. Het wordt hoog tijd dat de gemeentelijke autoriteiten en de politie in grijpen. Waarom komen er geen zebra paden, zodat iemand de gelegenheid heeft fatsoenlijk over te steken. Waarom wach ten tot het spreekwoord: „Als het kalf verdronken isvan toepassing wordt? Bloemendaal is een woonoord geworden voor bejaarden. Deze mensen hebben ook recht op leven. Maar als de overheid niet ingrijpt, dan blijft Bloemendaal geen woonoord voor bejaarden maar wordt het een kerkhof van verkeersslachtoffers. A.J. GROOTEGOED Czn, Bloemendaal U gaf in uw blad op de eerste bladzijde in „Het woord is aan.een uitspraak van mgr. Bekkers. Hier spreekt een zui ver „katholieke" geest, die ook voor niet- rooms-katholieken een richtsnoer moge zijn: „Samen onderweg om samen thuis te komen". Dit toch is het grondbegin sel van ons christelijk geloof. Het aange kondigde boek „Liefde als wapen" moge e enruime plaats innemen bij ons allen. T. v. d. PLAS, Vogelenzang. Advertentie OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT PUZZELNUMMER 21 55 56 50 51 52 53 Zeer terecht is onlangs een aantal ge duchte stropers in Noord-Brabant door de rechterlijke macht stevig aangepakt we gens de enorme schade die ze de wild stand hebben toegebracht. Ik verwacht echter dat de justitie geen vinger zal uit steken naar degenen die onlangs in Drente duizenden nuttige vogels, waaronder 28 buizerden, hebben vergiftigd. Het is vol gens mij heel juist, dat met betrekking tot de fauna het gebruik van vuurwapens aan tamelijk strenge beperkingen is onder worpen, doch het schijnt volkomen geoor loofd, de schepping te lijf te gaan met middelen, die in de oorlogvoering als im moreel gelden en onaanvaardbaar wor den geacht. Het is zeer betreurenswaardig dat er in ons land geen enkele organisatie met enig gezag bestaat, die het rudiment van een dierenwereld dat we nog bezitten, afdoen de kan beschermen. In ieder geval lijkt mij de dienst „faunabeheer" van het mi nisterie van Landbouw meer gericht op vernietiging dan op behoud van de fauna. Regelmatig heeft men in de officiële publiciteitsmedia de mond vol over stra lingsgevaar, vooral voordat het verdrag van Moskou tot stand kwam. Ik heb ech ter nooit gehoord of gelezen van massale dierensterfte als gevolg van straling, wel daarentegen als gevolg van het gebruik van landbouwvergiften. Over het veel grotere en reëlere gevaar hiervan leest men zelden of nooit. Waar schijnlijk wacht men nog even tot het kalf verdronken is, in dit geval iets in de geest van de softenonaffaire, voor men maatregelen nodig acht. C. VADER, Vogelenzang Advertentie OMYL f 3.65 14.95 EEN ORGANON PRODUKT Horizontaal: 1. vaartuig; 7. eerzucht; 13.heilig boek; 14. studeren; 15. gevan genis; 18. vallei; 20. boom; 22. weg met bomen; 25. N.V. (Duits); 27. bewijsstuk; 29. bevestiging; 30. bijb. naam; 32. lek kernij; 33. titel; 34. hemellichaam; 35. Europeaan; 37. ik; 39. tweetal; 41. Fr. lidwoord; 42. soort dubbelzout; 43. vr. munt; 45. vogel; 47. vervoermiddel; 48. redeloze dieren; 50. een en ander: 52. ri vier in Italië; 54. en omgekeerd; 55. deelt v. h. lichaam; 57. Chin, maat; 58. soort hond; 61. voorzetsel; 62. gemeente; 63. IJslandse literatuur; 65. nagerecht; 66. vlaktemaat; 68. pl. in Groningen; 70. huis dier; 72. voorzetsel; 73. poging tot moord. Verticaal: 2. maanstand; 3. electr. gela den deeltjes; 4. samengeknepen bal pa pier; 5. lustoord; 6. voegwoord; 8. in houdsmaat; 9. rustig; 10. land in Azië; 11. seconde; 12. voorzetsel; 16. eenh. v. stroomsterkte; 17. parasiet; 19. rustig; 21. bloem; 23. vriend (Fr.); 24. vogel; 26. pers. vnw.; 28. reptiel; 29. meisjesnaam; 31. één der Antillen; 34. deel v. h. jaar; 36. Fr. lidwoord; 37. ieder; 38. nakome ling; 40. tijdsduur; 44. zuivelproduct; 46. revolutie; 48. tevreden; 49. insecteneter; 51. vogelproduct; 53. familielid; 54. ge lofte; 56. grondtoon; 59. meisjesnaam; 60. Europeaan; 62. voertuig; 64. geneesheer; 65. heidemeertje; 67. drank; 68. Fr. lid woord; 69. selenium; 70. vogel; 71. rond hout. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. Oplossing puzzel nr. 20. Het gevraagde gezegde luidt: GOEDE RAAD IS DUUR. De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. Denk om het verhoogde briefkaartportoi 12 cent. Betreffende bovengenoemde wedstrijd had ik in uw verslag in de courant van maandagavond jl., louter uit een oogpunt van nuchtere objectiviteit, zeker een veel vollediger weergave van feiten verwacht. Met name ten aanzien van de laatste 15 minuten toen EDO nog met 4-2 de leiding had en toen al met 10 man speel de kort na rust. Immers blijkt nergens uit uw verslag dat EDO dat laatste kwartier niet alleen zonder Koek (overigens te recht eruit gestuurd) doch ook praktisch zonder Disselköter moest verder spelen. Met dus 9 tegen 11 man, waarbij ik dan de blessure van Breeuwer, welke na afloop gehecht moest worden, nog maar buiten beschouwing laat, t.z. zijn bewe gingsbeperking in het veld. Zelfs de naam Disselköter komt in uw omvangrijk verslag niet één keer voor, terwijl anderzijds 10.000 mensen konden zien dat hij praktisch niet lopen kon en niettemin toch nog een tweede (rug) bles sure opliep in een „duel met de heer Honout". Dat onder al deze omstandigheden EDO met 9 man het niet kon houden dat laat ste kwartier, is dan ook volkomen logisch. Dat anderzijds alsnog, op het allerlaat ste moment, RCH van achter de bestuurs tafel van de KNVB in de le divisie is gezet is uiteraard heel iets anders dan glorieus promoveren. N. LAAN Voorz. Commissie Betaald Voetbal EDO Het zal mijn medelezers eveneens zijn opgevallen, dat de rubriek „Sport" steeds uitgebreider wordt. Begrijpelijk. De vrije zaterdag o.a. leidt tot opvoering van het aantal sportbeoefenaren. Een gunstig ver schijnsel. Reeds de oude Romeinen wis ten met him „Mens sana in corpore sano" (een gezonde geest in een gezond li chaam) de betekenis van sportbeoefening kort te formuleren. Maar hoe staat het nu met de steeds opgevoerde sportprestaties? Deze vraag legde ik onlangs voor aan een leraar li chamelijke opvoeding. Zijn antwoord luid de: „Naar ik meen ben ik een unicum onder mijn collega's, wat betreft waarde ring sportprestaties. Pierre Coubertin, die de stoot gaf tot de moderne herleving van de Olymp. Spelen heeft eens gezegd: de voornaamste taak van de sport moet zijn, lichaam en geest gezond maken en houden, vriendschap en broederschap biongen onder de volken. Alle eer voor het hoofdartikel van 13 mei, dat ons allen het leed beschrijft dat de huisdieren tegemoet gaan in een vivisectielaboratorium. Ook ons land is niet vrij te pleiten van schuld en mis daad tegenover het dier. Volgens recen te gegevens ,die ook in het bezit zijn van onze regering en kamerleden, zijn in ons land sinds het in werking treden van het Honden- en Kattenbesluit van 1 februari 1965 toch nog ongeveer 20.000 honden en katten verhandeld en terecht gekomen in een laboratorium, zonder dat er ook maar enige controle werd gehouden. Waarom een Honden- en Kattenbesluit door de Wet opgezet, als men zich daar niet aan kan houden en de dieren vrij onze grenzen kunnen passeren? Wanneer gaat onze regering de juiste maatregelen nemen tegen de dierenhandel. Een de gelijke Wet op de Vivisectie moet met spoed worden samengesteld en nageko men worden. Dit alles is heus niet over bodig. Wij waarschuwen met klem tegen de wrede handel in honden en katten. Niet genoeg kan erop gewezen worden het huis dier goed te verzorgen en niet zomaar ergens achter te laten, indien men met vakantie gaat. Geef geen dieren af aan de eerste de beste, controleert de juist heid van het adres; laat de ontvanger tekenen dat de ontvangers het dier terug dienen te geven, als zij het zelf niet wen sen te behouden en te verzorgen. Over de gehele wereld vinden per jaar meer dan 300 miljoen dieren in laborato ria de dood, waarvan slechts ongeveer 60 percent onder narcose. Inderdaad: de hedendaagse beschaving van de mens ligt maar in een heel dun laagje uitgestreken, zeer zeker ten op zichte van het dier. Afdeling Haarlem, secretariaat Heemsteedse Dreef 91, Heemstede. Nederlandse Bond tot Be strijding van de Vivisectie. Als ik na deze schone woorden van Cou bertin wedstrijden en sportprestaties op de keper beschouw, dan ben ik vol teleur stelling. Geld- en overdreven eerzucht vor men de boventoon. En nu kan een top voetbalier in het betaald voetbal voor de televisie beweren, dat hij nooit aan geld denkt tijdens het voetballen, ik vraag me af, hoeveel dagen in de week hij wel aan de duiten denkt. En als een Nederlandse toptennisser voor de beeldbuis glashard verklaart dat hij voor zijn land een be tere „ambassadeur" is met het racket dan met het geweer, dan vraag ik me af, of deze sportman werkelijk denkt, dat Ne derland één bloembol meer zal verkopen, als hij een Amerikaanse topspeler ver slaat. Bewijzen onze topatleten in waarheid hun land zo'n grote dienst? Kan men van zijn geboortegrond niet houden zonder overdreven chauvinisme en opgeschroefd nationalisme? Zouden die geweldige sport prestaties wel zo goed zijn voor body-buil ding? Hartvergrotingen en dergelijke af wijkingen worden maar al te vaak gecon stateerd. Nog schadelijker voor de ge zondheid wordt het, als doping wordt toe gepast. Tijdelijk komt men tot „boven menselijke" prestaties, maar wat zijn de naweeën? Zou een krachtmeting niet meer beantwoorden aan het goede doel gezonde geest in een gezond lichaam als alle teamgenoten het „veld" ingingen met de instelling: we gaan een fijn par tijtje spelen, we doen ons uiterste best en behandelen onze „tegenstanders" als vrienden. Alles goed en wel zullen de andersden kenden opmerken, maar het publiek vraagt spanning, sensatie. Helaas, ook het oude „brood en spelen" schijnt te herle ven in moderne trant. Nu wordt het be geleid door scheidsrechters te molesteren, kussentjes en flesjes te gooien." Mogen bovenstaande woorden van deze leraar lichamelijke opvoeding vele sport beoefenaren en toeschouwers tot nadenken brengen: de eersten om waarlijk sportief te zijn, de laatsten om niet te vergeten, dat ze slechts toeschouwers zijn, die geen eigen scheidsrechtertje kunnen spelen. T. M. J. HAANRAADTS f.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13