Concerns verlagen de prijzen Sonsbeek '66, van Maillol tot Moore Amerikaanse burgers uit Hué geëvacueerd morris ELZER's UST Witte pompen in Kennemerlandj verkopen meer dan ooit HET WEER Nieuwe haring laat zich zeer goed vangen Zambia zet uitvoer van koper stop N.V. Auto-Shop Haarlem Woonkunst Kans op zonnige pinksterdagen Bromfietsers bij ongevallen gewond Ongeval bij Hoogovens Hoog verliescijfer in Zuid-Vietnam Urker visser aan hoofd gewond CAO-akkoord voor de grafische bedrijven Laatste slachtoffer van drama in Einighausen nu ook overleden Scholieren na val in ziekenhuis IJmuider Courant 51e JAARGANG NUMMER 173 VRIJDAG 27 MEI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Weerrapporten 7, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 13 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Medische verzorging7 Films 7 Langs sluizen en havens7 Topsy72 Schrijvende lezers13 Radio en tv 7.5 Kunst75 Uitgaan in Haarlem 75 Feuilleton77 Beeldverhalen77 Economisch nieuws 79 Scheepsberichten 79 Beurs 79 Sport 22, 23 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Zonnig Tegenzet IJmuiden GRENSGEBIED NOORD- EN ZUID VIETNAM Het woord is aan Comecon wordt steeds machteloxer pagina 1) Ontslagen bij Meester pagina 19 ZOMERMANTELS VAN BREUKELEN Alles voor uw Auto PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF HOEDEN LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Weer of geen weer! HAZENBERG mmm heerlijk IJmuider Courant Benzineoorlog vandaag in volle hevigheid ontbrand (Van onze verslaggevers) „Dat brengt leven in de brouwerij, laat ze de prijs maar laten zakken aldus zei ons vanmorgen één van de grootste witte-pomphouders van Neder land de heer G. J. W. Driessen in Oosterbeek als reactie op de vandaag door alle grote oliemaatschappijen aangekondigde prijsverlaging op benzine, die varieert van ééntiende tot viereneenhalve cent per liter. Met de prijs verlaging („aanpassing" zoals dat gisteren op een inderhaast belegde pers conferentie van de Esso werd genoemd) willen de grote benzineconcerns zich verdedigen tegen de zogenoemde witte pompen, die door het stijgende aantal (600) een steeds groter deel van de door de monopolies beheerste markt voor zich gaan opeisen. Ondanks het feit dat de witte pompen vaak slecht gesitueerde verkooppunten hebben zijn zij de laatste maanden aan gegroeid tot een belangrijk volume. Het hierdoor ontstane gebiedsverlies van de concerns nopen hen tot prijsverlagingen over te gaan. De witte pompen kunnen goedkoper leveren als gevolg van de overproduktie van ruwe aardolie en de hierdoor ontstane overschotten. „Alleen door steeds nieuwe wegen in te slaan kunnen we de prijs maatregelen ook in onze winstmarge op vangen", aldus zei gisteren nog Esso- directeur ir. Baart. Een verlaging van de prijs is ten opzichte van het totale ben zineverbruik een zaak van miljoenen guldens. De Esso kon wat haar deel be- Nu de benzinetarieven door de grote maatschappijen gewijzigd zijn moe ten de pompen op de nieuwe prijs worden ingesteld. Bij de grote ser vicestations kan dit door eigen mon teurs gebeuren. Bij de losse pompen kan het alleen gedaan worden door monteurs uit Amsterdam. De prijs- verlaging wordt door het publiek be schouwd als het bewijs dat het voor heen onnodig teveel betaalde. (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er naar uit dat het Pinkster- weekeinde een zonnige afsluiting zal be tekenen van de meimaand. Een onver wachte ontwikkeling van een hogedrukge- bied bij Schotland dat nog in omvang toeneemt en zich ondertussen naar Scan dinavië verplaatst, komt juist op tijd om in onze streken voor wat zonniger weer te zorgen. Da via noord naar noord-oost ruimen de wind zal droge lucht gaan aanvoe ren, waardoor de temperatuur geleidelijk zal stijgen. Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met een kleine kans op nachtvorst. Morgen overdag zonnige perioden, droog weer en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot vrij krach tige noordelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. treft niet meer meelopen met de normale groei en moest als eerste tot verlaging besluiten. t De verlagingen zullen bet grootst zijn in die gebieden waar de concurrentie het zwaarst weegt. Dat betekent een verla ging van 3'/j tot 4.4 cent per liter in de I streek van Den Helder tot Alkmaar, in Het Gooi met Hilversum als kern en tot Loosdrecht en Aalsmeer. Verder in de streek rond Tilburg, in het gebied van Maastricht tot Roermond en in de streek langs de grens met Duitsland van En schede tot Doetinehem. 8H! Eerste schepen worden saterdag om 12 uur in thuishavens verwacht De eerste meldingen over de visserij op de nieuwe haring zijn bijzonder gun stig. Er wordt door de trawlloggers die dinsdagmorgen uit IJmuiden naar de vis gronden vertrokken veel haring gevangen. De „Hollandse nieuwe" is bovendien van goede kwaliteit. Zo maakte de VL 131 „Petronella" een eerste trek van dertig kantjes en een tweede trek van vijftien. Donderdagmid dag hadden de schepen reeds het maxi mum toegestane aantal van honderd kantjes zoute haring bereikt. Zij zijn nu begonnen zogenoemde verse haring te maken. De eerste trawlloggers die op de haringvangst zijn geweest kunnen morgen, zaterdag, om twaalf uur 's middags in hun thuishaven worden verwacht. De VL 73 „Elly" wilde gisteren al de thuisreis aan vaarden maar kreeg van de reder het advies tot hedenavond te blijven vissen. De goede haringvangsten zijn gedaan ter hoogte van de 56° 30' N.B. en even ten westen van O-lengte, dat is even ten oosten van Engeland. Op zijn vroegst mag de eerste nieuwe haring, die eergisteren en gisteren is gevangen, aanstaande dinsdag 7 uur wor den geveild. Ook de Scheveningse haringtrawllog- gers boekten uitstekende vangstresultaten. De SCH 63 „Adriana Johanna" meldde 130 kantjes binnen te hebben terwijl een andere trawllogger van de rederij Vrolijk de 80 kantjes haalde. Dinsdag a.s. vertrekt de rest van de trawlloggers uit IJmuiden en Schevenin- gen naar de visgronden om hun buit van de overvloedige haring scheep te halen, LOESAKA (Rtr.) De twee grote koper- mijnbouwondernemingen in Zambia, Roan Selection Trust en Anglo-American, heb ben force majeure voor hun koperlever- naties afgekondigd. Naar zij in Loesaka meedeelden, zal vanaf vandaag geen koper meer per spoor via Rhodesië voor export worden verzon den. Het koper werd tot dusverre per spoor vervoerd voor verscheping uit ha vens in Mozambique. De maatschappijen deelden verder mee, dat zij misschien niet in staat zullen zijn hun cotractuele verplichtingen te blijven nakomen. Deze stopzetting van Zambias vitale koperuitvoer volgt op de weigering van de Zambiaanse regering akkoord te gaan met nieuwe vrachtbepalingen van de spoorwegmaatschappij, die een geza menlijke onderneming van Zambia en Rhodesië is, maar waarin Rhodesië een meerderheidsbelang heeft. De spoorwegmaatschappij wil dat de vrachtkosten voor het vervoer van Zam biaanse goederen door Rhodesië van te voren of direct bij aankomst op de plaats van bestemming worden voldaan. Via de spoorweg exporteert Zambia het grootste deel van zijn koperproduktie van ongeveer 700.000 ton per jaan Op het noordelijk langs de Heerenduin weg te IJmuiden-Oost gelegen rijwielpad remde gisteravond een bromfietser af voor een overstekende jongen. Achter hem reed een 47-jarige kraamverzorgster uit IJmuiden-Oost, ook op een bromfiets. Zij bemerkte niet tijdig genoeg dat de voor ligger afremde en botste er tegenaan. De kraamverzorgster liep schaafwonden op en een hechtwond aan de linkerknie. Zij werd door de ongevallendienst naar het Antonius-ziekenhuis gebracht en is na me dische behandeling naar huis vervoerd. Op het noordelijk rijwielpad langs de Waterloolaan te Driehuis is gisteravond ons de heer A. P. Kochx uit IJmuiden, een 46-jarige fabrieksarbeider uit IJmui- wiens witte pompen aan de Piet Hein- den-Oost met zijn bromfiets gevallen, straat overigens al ongeveer een week Vermoedelijk is de man onwel geworden, droog staan. Hij is in een proces gewikkeld jjjj iiep een rechteronderbeenfractuur op met een oliemaatschappij over de verkoop en' schaafwonden aan het gezicht. De on- De kans is zeer groot dat alle witte pompen de tegenzet van de benzine concerns met prijsverlagingen zullen be antwoorden. Zo heeft een pomphouder in Twente al bekendgemaakt, dat hij vier cent per liter van de prijs zal afdoen, waardoor het verschil van deze merkloze benzine met die van de concerns bijna 5 cent is geworden. Velen verwachten ook dat de witte pompen door de bekendheid die zij nu hebben gekregen zeker een om zetstijging in de komende weken zullen behalen van 20 tot 30 percent. Ik ben er van overtuigd dat het prijs verschil tussen de merkbenzine en die uit de zgn. witte pompen blijft. Dit vertelde van de benzine. Maar ik hoop terug te komen met de verkoop van benzine uit witte pompen, zo hoorden we ook van hem. De heer Kochx vertelde dat voor zover hem bekend de prijs van de benzine aan de witte pompen hier en daar ook al is gezakt. „De witte pompen winnen altijd, daar kunnen ze nooit tegenop!" De heer B. Bruinsma, Boelenstraat, IJ muiden, de andere witte-pomphouder in de gemeente Velsen, gaf ons het vol gende commentaar: „Mijn klanten gaan nu al zeggen zie je wel, nu blijkt dat de benzine wel goedkoper kan worden ver kocht door de grote maatschappijen, nu de witte pompen de prijs doorbroken heb ben. Ik heb de prijs nog niet verlaagd, het prijsverschil is nog van dien aard, dat de mensen hier toch blijven tanken. Zo lang nog niet alle maatschappijen zakken liep. Nadat eerste hulp werd verleend is met de prijs, zak ik ook niet. Maar blijkt het slachtoffer per ambulance naar het dat ze dat wel doen, dan zal ik met mijn St. Jozef ziekenhuis te Heemskerk ver- prijs ook zakken. voerd en daar opgenomen gevallendienst bracht hem naar het Anto nius-ziekenhuis. Donderdag 26 mei overkwam de 36-ja- rige heer T. Wagenaar uit Heemskerk werkzaam bij de afdeling haven van Hoogovens een ongeval aan de eerste Rijksbinnenhaven. Toen een aantal platen van een wa gon werd gehesen, schoof een losse plaat weg. De heer Wagenaar, die op de wa gon stond, poogde de plaat te ontwijken en sprong op de grond, waarbij hij ten val kwam. De plaat raakte hem, waar door de heer Wagenaar verwondingen op- Tijdens werkzaamheden aan boord van de Urk-15, die op dat moment tussen de pieren voer, is gisterochtend een staal draad gebroken en van de giek een blok. Er is toen materiaal naar beneden gevallen op het hoofd van een 24-jarige visser. De man kreeg een flinke verwonding aan het achterhoofd. Hij werd door de ongevallen dienst naar het Antonius-ziekenhuis ge bracht voor nadere medische behandeling. SAIGON. (Reuter en AP). Ongeveer vierhonderd Zuidvietnamese sol daten zijn gisteravond Hué binnengetrokken om Amerikanen en hun bezit tingen te beschermen. Vandaag werden ruim veertig Amerikaanse burgers uit Hué geëvacueerd. Het Amerikaanse consulaat had meegedeeld dat hun veilig heid niet langer gegarandeerd kon wor den. De bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst werd gisteren door boeddhistische opstandelingen geplun derd. De schade wordt geschat op 700.000 gulden. Voor het Amerikaanse consulaat houden ruim honderd boeddhistische monniken en nonnen een zitstaking, die 48 uur zal duren. Zij eisen dat de Ameri kaanse regering niet langer het militaire bewind van premier Cao Ky zal steunen. De afgelopen week zijn in Zuid-Vietnam meer Amerikanen gesneuveld dan in enige andere week sinds vorig jaar november. Dit is van officiële zijde in Saigon meegedeeld. Vorige week lieten 146 Amerikanen het leven en werden er 820 gewond. De Zuidvietna- mezen verloren volgens een Amerikaanse woordvoerder 236 man en de Vietcong 1.235. De toevloed van Amerikaanse strijdkrach ten naar Zuid-Vietnam is tijdelijk tot stil stand gekomen. Dit blijkt uit door de Ver enigde Staten bekendgemaakte cijfers. De troepensterkte in Zuid-Vietnam is op het ogenblik ongeveer 260.000 man, nauwe lijks vijfduizend meer dan een maand ge ledon. xomfKka NOORD VIETNAM Badon Moon o Lao CuaTun anan pvtón Dong HHOI Quatxj Ngoi NOOR FJSM ZUID VIETNAM THAILAND CAMBODJAC s*IG0 Gisteren heeft minister Vrolijk de vijfde internationale expositie van beeldhouwwerken Sonsbeek '66" geopend, waarin dit jaar meer dan 300 beelden te zien zijn. Tot 25 sep tember blijft deze expositie, in een der mooiste parken van ons land, ge opend. De foto toont het speoiaal voor Sonsbeek vervaardigde bronzen beeld van Henry Moore. Op de voor grond „Méditerranée" van Maillol. (Voor een verslag van de opening zie pagina 15). Jean de Boisson: Het is met een nieuw idee als met nieuwe schoenen: men heeft er in het begin meer last dan plezier van. Partijen betrokken bij de CAO's voor het technisch personeel en de chefs in het grafisch bedrijf hebben overeenstem ming bereikt over nieuwe CAO's met te rugwerkende kracht tot 1 februari j.l. De leden der werkgevers- en werknemers organisaties zullen zo spoedig mogelijk volledig worden ingelicht door het Cen traal Bureau voor de Grafische Bedrijven. Tot de verbeteringen behoren onder andere een verhoging van de werkelijke lonen met zeven procent en verhoging van de vakantietoeslag tot 3,15 maal het weekloon. In het ziekenhuis van Sittard is de ne gentienjarige enige overlevende van het drama, dat zich in Einighausen heeft af gespeeld, overleden. Zijn stiefvader had daar zijn moeder, een broer en twee zus ters met bijlslagen van het leven beroofd. Een 17-jarige scholier uit Wijk aan Zee kwam gistermorgen met zijn fiets ten val, toen hij in de richting van het Hil- bersplein van Beverwijk reed. Het onge luk gebeurde op de Büllerlaan ter hoog te van de Dellaertlaan. Het slachtoffer werd vermoedelijk met een hersenschud ding naar het Rode Kruis-ziekenhuis ver voerd en daar ter behandeling opgeno men. Een leerlinge van de handelsschool „De Poort", die aan de Laan der Nederlanden te Beverwijk staat, viel op het school plein tegen het hek aan. Het meisje liep daarbij een slagaderlijke bloeding op. Het hoofd der school liet zijn pupil per ambu lance naar het Rode Kruisziekenhuls overbrengen. Advertentie Bartel jorlsstraat Haarlem - Tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 - Amsterdam Trek er met de Pinksterdagen op uit. Grote bltterkoeken 24 c». Gevulde koeken 30 et- 100% amandelspijs le klas banketbakkerij Lagersstr. 13 - Tel. 5362, achter de De Noostr. Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500 -12575 9 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijneni Spaarndamseweg 48 - Haarlem HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 2. Telef. 8166 DAMESKAPSALON Ook aan het STRAND is de weer verkrijgbaar bij „DE TOKO", C. v. d. Meer. Losse nummers voor onze abonnees 15 cent per exemplaar. onze produkten vallen altijd in de smaak. Neem ze mee voor weekend of vakantie Pinksteraanbieding Zak heerlijke boterspritsstukken van 1.85 voor 1.70 Vruchtentaartje 2.75

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1