Fred Stolle in achtste finale tegenstander van Tom Okker Aad Smit gaat vrijwel zeker over naar DWS Leo Duyndam wil volgend seizoen al als prof rijden Valpartijen voor favorieten in Italië niet schadelijk ARIE DE KEIJZER de man van de gouden doelpunten Richey en Newcombe al uit de strijd in herenenkel van Franse tenniskampioenschappen Schoten moest buigen v x>r ABC Peijs misschien weer terug naar Haarlem R. Klijn nieuwe trainer van EDO „In elke koers, alles geven om lekker te draaien" Italië en Rusland in finale van UEFA-toernooi Negentiende partij in de tweekamp afgebroken Pellenaars met ploeg in zware Dauphiné Libéré ZATERDAG 28 MBI 1966 11 EUROPA CUP Ook Roode «7 Afremmen Jan Dassen DSS en DEM 3 spelen om HVB-kampioenschap Conditie imm. Groots Winst voor Tom Okker tijdens de Internationale tenniskampioenschap pen van Frankrijk in Parijs in het herenenkelspel, waar hij tot de acht ste finales doordrong, door een fraaie zege op de als 15de op de Amerikaan se ranglijst vertoevende Amerikaan Jim Mcmanus. Met 97, 61, 62 was hij tegoed voor de Amerikaan. Okker stuit nu op de als nummer één geplaatste Australiër Fred Stolle. Jim (Van onze honkbalmedewerker) Schoten en ABC hebben vrijdagavond onder bijzonder moeilijke omstandigheden slag moeten leveren in de zesde ronde van de honkbalcompetitie. Ondanks een voorspoedige start moest Schoten de winst aan ABC laten: het werd uiteindelijk een 92 zege voor de Amsterdammers die in Doty Peters hun winnende werper hadden. Op het werpen van Van Lieshout pres teerde ABC in de eerste drie innings bij zonder weinig. Schoten nam in de derde innings een 10 voorsprong door Teun de Groot die scoorde op een honkslag van Erik Hendriksen. In de vierde innings werd het 21 voor ABC door tikken van Kramer en Oosterbaan. In de vijfde in nings veroverde ABC door honkslagen van Bouman, Walker en Kramer een 51 voorsprong. Dat betekende de beslissing, want al scoorde Schoten in de zesde innings via Hendriksen op een doorgeschoten bal tegen (52), ABC-werper Peters gaf wei nig kansen meer weg. In de laatste slag beurt liep ABC uit tot 92 door een vijf tal honkslagen. Peters (ABC) noteerde 854, Van Lieshout moest met 42 12 verlies accepteren. ABC maakte vijf fouten. Schoten zes. Mcmanus had slechts in de eerste set een 31 voorsprong, maar de Neder landse nummer één toonde zijn talent vooral met zyn flitsende ground stro kes. In het herendubbel echter ver loren Tom Okker en zyn Australische partner Ray Ruffels na een langdurig gevecht van de Russen Alex Metre- veli en Serge Likhatchev met 75, 5—7,12—10, 4—6, 6—2. Tien van de zestien geplaatste spelers in het herenenkelspel kwamen in de vier de ronde en geen van de geplaatste da mes deed een misslag. In de vierde ronde speelt Emerson (2) tegen Mukerjea (15), Spear tegen Jauffret (10), Roche (3) te gen Gisbert (14), Ralston (6) tegen Me- treveli, Gulyas tegen Grabner, Buding te gen Fletcher, Darmon (9) tegen Drysdale (8), en Okker (16) tegen Stolle (1). De eerste partij had gisteren dé sensa tie van de uitschakeling van opnieuw een geplaatste speler. Na Sangster, Pietran- geli en Mulligan was het ditmaal de beurt van de als zevende geplaatste Ri chey om teleurgesteld de baan te ver laten. De 19-jarige Amerikaan verloor in een partij, die rijk was aan dramati sche momenten met 8-6, 5-7, 0-6, 0-6 van de jonge Joegoslavische speler Spear. Ri chey wqs duidelijk niet in staat een zwa re wedstrijd te spelen. Hij had'last van kramp in de koude, mistige morgen en leende een witte lange broek, die hem enkele maten te groot was. Bij 1-0 in de derde set kwam de moeilijk lopende Ame rikaan ten val. Hoewel hij nauwelijks meer kon lopen strompelde hij na enkele minuten toch weer naar de servicelijn te rug om de partij voort te zetten. Twee maal nog zakte Richey in elkaar en in de vierde set kon hij alleen nog onderhands serveren. In de laatste twee sets verza melde de Amerikaan niet meer dan 20 punten. Naast het drama Richey kwam de ne derlaag van Newcombe (Austr.) tegen de Amerikaan Grabner als een schok. Hij verloor met 6-4, 2-6, 8-6, 6-2 door vele foute services en slecht geplaatste ballen die over de baselijn gingen. De Braziliaanse Maria Esther Bueno, die na een knie-operatie haar tennis come back maakte plaatste zich onder de laat ste 16 door een 6-1, 6-1 zege op de kleine Spaanse Pilar Barril. De Braziliaanse die geen tekenen vertoonde dat de knie haar last bezorgde is de grote rivale van de Australische Margaret Smith. Uitslagen heren-enkelspel: Spear (Joegosl.) Richey (VS) 6-8, 7-5, 6-0, 6-0; Gisbert (Spanje)— Coven (Frankrijk) 8-6, 6-1, 2-6, 5-7, 6-4; Stolle (Austr.)Mandarino (Braz.) 6-1, 6-2, 6-4; Drys dale (ZA)— Nastase (Roem.) 3-6, 6-4, 6-4, 6-2; Mukerjea (India)Guzman .Ecquador) 9-7, 4-6, "-5, 6-3; Emerson (Austr.)Sack (VS) 6-1, 6-3, -2; Ralston (VS)—Couder (Spanje) 6-3, 9-11, 7-5. i-1; Okker (Ned.)—Mcmanus (VS) 9-7, 6-1, 6-1; Grabner (VS)Newcombe (Austr.) 6-4, 2-6, 8-6, 6-2; Jaufiret (Fr.)Iricac (Roem.) 5-7, 6-4, 6-4, 6-3. Dames-enkelspel: Emanuel (ZA)Dorothy Knody (VS) 6-1, 6-2; Juli Heldman (VS/—Johah ne Venturino (Fr.) 6-1, 6-0; Glenda Swan (ZA) Odile de Roubin (Fr.) 7-5, 6-0; Eda Buding (W - Dld)Galina Bakschewa (Rusl.) 8-6, 3-6, 6-3; Maria Esther Bueno (Braz.)Pila Barril (Spanje) 6-1, 6-1; Anette van Zyl (ZA)Frances Maclen- nan (Austr.) 10-8, 6-0; Franjoise Durr (Fr.) Christine Spinoza (Fr.) 6-1, 6-1; Gail Sheriff (Austr.)Jacqueline Kermina (Fr.) 6-2, 6-3. HerendubbelspelCottrill-Stone (Austr.)Pie trangeli-Merlo (It.) 7-5, 6-2. 6-1; Newcombe- Roche (Austr.)—Sack-Tym (VS) 6-4, 6-4, 6-2; Davidson-Bowrey (Austr)Stilwell-Taylor (GB) 4-6, 6-2, 6-0, 6-4; Metreveli-Likhatchev (Rusl.) Okker en Ruffels (Ned./Austr. I 7-5, 5-7, 12-10, 4-6, 6-2. Damesdubbelspel: Margaret Smith en Judith Tegart (Austr.)Urban en Nunn (Can.) 6-0, 7-5. Advertentie EERSTE PINKSTERDAG 14.30 UUR KWARTFINALE Nicols - Mannheim HALVE FINALE eventueel 2e PINKSTERDAG14.30 uur. Voorverkoop beide dagen 10.0012.00 uur aan het stadion. 4444 (Van onze sportredactie) Aad Smit, de 24-jarige voetballer, die in het afgelopen seizoen een bij zonder goede entree in het betaalde voetbal maakte als speler van Haar lem, zal hoogstwaarschijnlijk volgend seizoen voor de Amsterdamse ere divisieclub DWS gaan spelen. De con tacten tussen beide clubs zyn inten sief en in een ver gevorderd stadium. Indien Aad Smit naar DWS zal over gaan, wordt hij full prof en komt hij in aanmerking voor een jaarsalaris, dat, al naar gelang het seizoen van de Amster damse club slecht of goed is, tussen de (Van onze sportredactie) EDO heeft een nieuwe trainer aange trokken. Het is de 32-jarige Amsterdam mer R. Klijn, die het afgelopen seizoen bij De Volewijckers werkzaam was. Hij nam daar In het midden van het seizoen de training over van Van Asten, die on enigheid met de Amsterdamse club kreeg. Voordien was hij assistent van Van As ten. Klijn wordt bij EDO de opvolger van de Hongaar Kovacs. De nieuwe trainer van EDO is in het bezit van het A-diploma van de KNVB, hetgeen hij behaalde in 1963. De oplei ding, die als basis diende bij het behalen van het grote trainersdiploma was een periode aan het CIOS van 1952 tot en met 1954. De bijna twee meter lange en 88 kg zware Amsterdammer heeft zelf in Blauw-Wit gevoetbald, korte tijd, voor z'n ClOS-periode, in het eerste als spil. Klijn trainde onder meer de Amster damse amateurclub S.D.Z. en Vrienden schaar uit Culemborg. Hij maakte van het voetbal trainen nooit een dagtaak; mo menteel is zijn hoofdbezigheid instruc teur lichamelijke opvoeding en adembe- scherming bij de Amsterdamse brand weer. Bij EDO zal Klijn de leiding op zich nemen in samenwerking met de manager, de heer Van der Oest. De Amsterdammer stelt zich niet voor hij zag de wedstrijd RCH-EDO in zijn nieuwe Haarlemse omgeving louter talent tegen te komen: wel verwacht hij dat door een hecht teamverband en een goede strategie meer van EDO kan worden gemaakt dan in het afgelopen seizoen het geval was. Aad Smit 15.000 en 22.000 zal liggen. Het trans ferbedrag, dat DWS voor de Haarlem mer moet betalen ligt rond de 100.000 Daarbij komt nog, dat DWS en Haarlem onderhandelen over de terugkeer van Gerrit Peijs, die vorig seizoen voor DWS tekende, na als amateur bij Haarlem te hebben gespeeld. DWS zou zich voorts verplichten in Haarlem een oefenwedstrijd tegen de huidige club van Smit en even tueel weer nieuwe club van Peijs te spe len. Aad Smit heeft alvorens hij vorig sei zien in Haarlem ging spelen, tien jaar voor de amateurclub Renova gevoetbald Enkele jaren terug was Ajax de eer ste club, die belangstelling voor Smit toon de. Na het seizoen 1964-'65 werd dat ge volgd door interesse van Telstar. GVAV en Haarlem. Smit koos voor Haarlem In zijn eerste jaar als betaald voetbal Ier was hij enkele malen uitgeschakeld door blessures. Aangenomen wordt dat binnenkort zijn letsel geheel zal zijn ver holpen. Smit zet zijn studie voor heilgym nastiek en massage in Amsterdam voort Behalve Aad Smit heeft DWS voor het komende seizoen ook weer belangstelling voor Bennie Roode, die vorig seizoen van de Amsterdamse club naar Holland Sport overging. Roode had toen geen in teresse in het volledig betaald voetbal, dat DWS invoerde. Thans is daarin ver andering gekomen. Ook over hem zijn de onderhandelingen al in een ver gevor derd stadium. Leo Duyndam (links), zoals hij een van zijn drie etappezeges in Olympia's Tour van dit jaar behaalde. (Van een medewerker) „Als een trein ry ik nou" zegt en thousiast Leo Duyndam in het kleine witte houten ouderlijk huis tussen de bloemkassen in Honselersdijk, uit blinker in de zware etappekoers van „Olympia" door Nederland, waarin hij drie keer als eerste over de finish ging. „Gek hè, hoe vermoeider ik word, hoe beter ik ga draaien. Als ik in het peloton blijf hangen suf ik in en kan geen eindspurt meer uit de kuiten krijgen. Maar als ik vaak heb moeten of kunnen demarreren, of lang alleen of in een kleine groep heb moeten jagen, echt stampen, dan ry ik iedereen er af". Het klinkt misschien een beetje overmoedig uit de mond van een net 18 jaar geworden amateurwielrenner, maar de bloemkwekerszoon uit het Westlandse dorpje heeft vooral de laatste drie weken diverse keren zijn woorden bewezen. „Dat wordt een hele goeie", tipte ploegleider Piet Lie- bregts. „Die knaap is top", riep KNWU-coach Middelink uit. Die „hele goeie", fietst pas drie jaar. „In 1963 ben ik als aspirant begonnen. Dat jaar haalde ik 15 overwinningen binnen en werd ik tweede op de nationale kam pioenschappen. Het volgend jaar won ik als nieuweling elf keer en werd vierde in Zand voort en vorig jaar heb ik zo'n stuk of tien keer als eerste de finish gepas seerd als nieuweling, tot ik in juli met dispensatie van de unie als amateur ging rijden in de achtervolgingsploeg op de baan. Die ploeg ging niet zo best, er zat te veel klasseverschil in. We bereikten niks op de kampioenschappen. Op de weg won ik de eerste, derde en vierde koers waar ik als amateur aan meedeed. Ik reed toen ook al als een trein, eigenlijk had ik toen op de weg moeten doordruk ken Ze zeiden toen allemaal dat ik een baanrenner was, maar dat geloof ik zelf niet. Ik rij liever op de weg en wat je het liefst doet, daar ben je het best in, lijkt mij. Toch mag ik 's winters ook graag op de baan rijden, maar dan al leen in zesdaagsen. In Berlijn heb ik met Gerard Koel zo'n zesdaagse gewonnen, makkelijk gewonnen mag ik wel zeggen. Piet Liebregts, mijn ploegleider, kent mij lichamelijk en geestelijk op z'n duim pje. Weet precies wat ik kan en niet kan. Ik hou me helemaal aan hem vast. Hij heeft bij voorbeeld voor de nationale kam pioenschappen op 6 augustus een nauw keurig programma voor me opgesteld, waarin ik nog maar vijf klassiekers mag rijden en enkele criteriums. Piet Liebregts weet van mij, dat ik in elke koers alles geef, alles moet geven om lekker te kunnen draaien. Daarom remt hij me zo. Hij zegt dat er al te veel coureurs voortijdig zijn „leeg ge brand" omdat ze niet zuinig genoeg op hun krachten waren. Daarom teken ik Italië en Rusland zullen zondag in Bel grado in de finale van het j aarlij ke UEFA- jeugdtoernooi (16 18 jaar) uitmaken wie zich winnaar mag noemen. Vrijdag behaalden beide landen in de halve fi nales, die eveneens in de Joegoslavische hoofdstad werden gespeeld een 1-0 over winning. Italië won door een treffer van midvoor Petrini met 1-0 van Spanje en Rusland door een doelpunt van midvoor Bektashev met 1-0 van Joegoslavië. aan het eind van dit seizoen ook bij hem een profcontract. Twee jaar ga ik bij hem als beroepsrenner rijden. In die twee jaar moet men van mij geen al te grote din gen verwachten. We gaan het kalm aan doen, kalm het leren, ogen en oren wa genwijd open houden. Na die twee jaar dan ben ik pas twintig laat hij me los, probeer ik in een grote buiten- of binnenlandse ploeg te komen, niet eer der. „Stel dat ik een mooie uitslag maak op de Nederlandse kampioenschappen. Laten we nog stouter dromen, stel dat ik een goed figuur sla op de Nürburgring bij de wereldkampioenschappen. Dan is de kans groot dat zo'n grote ploegbaas op me af komt met een financieel aanlokkelijk con tract. Maar wat word je dan? Een knecht van een grote buitenlandse renner. Een waterdrager voor jongens als Anquetil en zo. Hoeveel goeie Nederlandse coureurs zijn in zo'n machtige buitenlandse ploeg in twee, drie jaar afgebeuld, leeg gebrand Denk eens aan Huub Zilverberg, aan Jan Hugens en wat hoor je van Arie den Har tog? Nee, ik wil de top bereiken, ik wil met wielrennen mijn brood verdienen, ik kan makkelijk bij pa in het bloemenbe drijf blijven, maar mijn oudste broer neemt de zaak over en ik voel er niks voor als tweede man hier te blijven. Ik wil profcoureur worden en in dat beroep het hoogste zien te bereiken. Dat bereik je en die wijze woorden heb ik van mijn baas Piet Liebregts als je het geduld kunt opbrengen om kalm te groei en naar die top toe, om kalm en nuchter het goede moment en de beste omstandig heden af te wachten om naar die top te reiken." Hoewel de uitslag van de tiende etappe van de ronde van Italië anders zou ver moeden (de rit eindigde in een massale spurt) heeft het tijdens de 221 km van Campobasso naar Giulianova soms ge ducht gespannen. Vele grote kanshebbers werden bij valpartijen betrokken. Anquetil zelfs tot tweemaal toe. Ook Taccone en Gimondi moesten na wilde jachten de door 'n valpartij opgelopen achterstand goedmaken. De belangrijkste oorzaak van het hoge percentage ongevallen in deze rit was het noodweer dat de renners, die op weg waren naar de Adriatische zee, na 56 km overviel. Slagregens en rukwinden maakten het de coureurs niet gemakkelijk. De negentiende party van de schaak tweekamp om het wereldkampioenschap tussen titelhouder Petrosjan en uitdager Spasski is vrijdagavond bij de 40ste zet af gebroken. De stand is momenteel 91481/» voor Petros jan. De zetten luiden (wit Spasski-zwart Pe trosjan): 1. e2-e4 e7-e6; 2. d2-d4 d7-d5; 3. Pbl-c3 Pg8-f6; 4. e4-e5 Pf6-d7; 5. Pgl-f3 c7-c5; 6. d4xc5 Pb8-c6; 7. Lcl-f4 Lf8xc5; 8. Lfl-d3 f7—f6; 9; e5xf6 Pd7xf6; 10. 0-0 0-0; 11. Pf3-e5 Lc8-d7; 12. Pe5xc6 Ld7xc6; 13. Ddl-e2 Dd8-e7; 14. Ta-el Ta8-e8; 15. Lf4 g3 a7-a6; 16. a2-a3 De7-f7; 17. b2-b4 Lc5- d4; 18. Lg3-e5 Ld4xe5; 19. De2xe5 Pf6-d7; 20. De5-g3 e6-e5; 21. f2-f3 Df7-f4; 22. Dg3x f4 Tf8xf4; 23. Tfl-f2 g7-g6; 24. Tf2-d2 Pd7-b6; 25. Td2-e2 Pb6-d7; 26. Pc3-dl b7-b5; 27. c2-c3 Tf4-f7; 28. Ld3-c2 Kg8-g7; 29. Lc2-b3; h7-h5; 30- Pdl-e3 Pd7-b6; 31. Pe3-c2 Pb6-d7; 32. Te2-e3 h5-h4; 33. h2-h3 Tf7-f6; 34. Pc2-d4 Lc6-b7; 35. a3-a4 Te8 d8; 36. Pd4-e2 b5xa4; 37. Lb3xa4 Pd7-b6; 38. La4-b3 e5-e4; 39. Pe2-d4 Kg7-h6; 40. Tel-dl Td8-c8 afgebroken. Etappe-uitslag: 1. Zandegu (It) 6.29.18; 2. Basso (It); 3 Taccone (It); 4. Motta (It); 5. Bitossi (It) allen z.t. Vervolgens het voltallige peloton met alle kanshebbers en Hugens in z.t. Algemeen klassement: 1. Jimenez (Sp) 51.49.09; 2. De Rosso (It) op 43 sec; 3. Taccone (It) op 58; 4. Motta (It) op 1,15; 5. Adorni (It) op 1,26 6. Balmamion (It) op 1,30; 7. Zilioli (It) op 1,38; 8. Bitossi (It) op 1,56; 9. Altig (Did) op 3,13; 10. Gimondi (It) op 3,26 13. Anquetil (Fr) op 4,34; 76. Hugens (Ned) 53.00,35. (Van een medewerker) De kampioen van de eerste klasse HVB ,DSS, en de kampioen van de re serve eerste klasse, DEM 3, spelen maan dagmiddag 2e pinksterdag de ere-wed strijd om het kampioenschap van de Haarlemse Voetbalbond. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Vel sen in Santpoort. Kees Pellenaars' ploeg zal deelnemen aan de zware etappe-wegwedstrijd, Dau phiné Libéré, die van 4 tot en met 11 juni zal worden gehouden. De ploeg ziet er als volgt uit: Van Espen (Arnhem), De Haan (Huibergen), Haast (Rijsbergen) Harings (Scheulder), Karstens (Leiden) Nijdam (Zundert), De Roo (Kruiningen) Van der Vleuten (Mierlo Hout), Zilver berg (Goirle), Zoet (Sassenheim). (Van onze correspondent) In het geschiedboek van de Ne derlandse sport is de naam van de Bredanaar Arie de Keijzer met een ster genoteerd, omdat hij het doelpunt heeft gemaakt dat ons de eerste overwinning op het machti ge India heeft gebracht. Met nog een sterretje daarbij voor het drie weken geleden in Hamburg gescoor de doelpunt dat tot een zege op de andere grootmeester, Pakistan, leidde. Arie de Keijzer, nu 22 jaar, heeft al op zeer jonge leeftijd kennis ge maakt met de hockeysport. In de huiselijke kring gingen vele ge sprekken over hockey, want zijn 13 jaar oudere zus Miep was een speel ster met aanleg, die weliswaar nim mer voor de nationale ploeg werd gekozen, maar steeds tegen de top aan zat. En zijn 6" jaar oudere broer Wim bleek al zo talentvol, dat hij in het zuidelijk jeug delf tal werd opgenomen. Toen Arie nog op een leeftijd was dat er op hem gepast moest wor den en dat zus Miep de taak kreeg een wandelingetje met hem te maken, koos zij de route zó, dat er wel gelegenheid was even een balletje te slaan. Arie werd dan zolang in het gras gezet. Dat was toen al „hockeygras". En later, als Miep moest trainen of een wed strijd moest spelen, was er ergens wel een hoekje waar broertje Arie werd weggezet met een oude stick en bal en waar hij probeerde de ouderen te imiteren. Ze hadden dan een middag lang geen kind aan hem. Elf jaar was de jongste De Keij zer. toen zijn hartewens in ver vulling ging. Hij werd lid van de hockeyclub „Breda". Wat goed is groeit snel: op 15-jarige leeftijd kwam hij in het zuidelijk en op 17-jarige leeftijd in het nationale jeugdelftal en stapte toen hij 18 was direct over in het zuidelijke herenelftal. Toen dit elftal een voor een bezoek aan India samen gestelde, A-ploeg, had coach Brom berg er al zin in De Keijzer maar mee te nemen, maar het eind-exa men HBS was op dat ogenblik toch belangrijker. Daarna is De Keijzer in de na tionale ploeg opgesteld. Hij heeft de trip naar Tokio meegemaakt, heeft daarna nog vele malen de nationale kleuren verdedigd dik wijls met veel, ook weieens met minder succes, maar altijd zo dat hij een volgende keer weer van de partij was. 3L—-j,. v Arie de Keizer Het geheim van het succes van De Keijzer is, behalve zijn jeug dige kennismaking met hockey en zijn natuurlijke aanleg, dat hij zich zeer zorgvuldig in conditie houdt, en bijzonder consciëntieus traint. Zijn sportieve instelling maken hem tot een prettige team- en clubge noot én tot een man, wiens naam na de overwinningen op Pakistan en India, in het verre oosten een grotere bekendheid heeft dan die van minister Luns. „Het was mieters, dat doelpunt tegen India", is alles wat De Keij zer ervan zegt. „We hadden een geweldige wedstrijd gespeeld. Het was een groots ogenblik, toen ik de bal langs Laxman zag gaan, maar wat er op het ogenblik precies in me omging is toch niet goed te beschrijven. En nu nog," aldus De Keijzer, „dé grote wedstrijd van Breda tegen Amsterdam. Ver wacht wordt, dat die de beslissing moet brengen in Apeldoorn, waar om de landstitel wordt geduelleerd. We hebben een goede ploeg met een hele jonge voorhoede. We zijn naar mijn mening niet kansloos. Als we dat winnen en we behalen voor het eerst het kampioenschap van Nederland, kan ik met recht zeggen „alle goede dingen in drie- en".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11