„Pas op de grootjes!" Voor VOLKSWAGEN-MONTEURS ANDERHALF MILJARD GULDEN OM IETS OP TE SPOREN DAT MISSCHIEN NIET EENS BESTAAT Goedkope bouw Al een nieuwe auto voor 47 hebben wij volop werk in CONNECTICUT (één van de mooiste staten in de USA) LOON: S 100,— TOT 150,— PER WEEK. Sociale voorzieningen en verzekering. Voor huisvesting wordt door ons gezorgd. Inlichtingen: G. van ZjjH, 284 Chestnuthill Road Torrington (Conn.) US-A. SOEP' \J POSTKANTOORTJE SPELEN Europese kernfysici willen een super-versneller DEN HAAG Moet West-Europa anderhalf miljard (ofwel vijftienhonderd miljoen) gulden neerleggen om iets op te sporen waarvan men niet weet of het bestaat Dat is de vraag, die de Westeuropese staten eerlang zal worden voorgelegd door de Europese natuurkun digen, die zich bezighouden met het doorvorsen van de wereld der uiterst kleine dimensies. Anderhalf miljard zal de reusachtige deeltjesversneller moeten kosten, voor welks bouw de plannen klaar liggen bij de CERN, de Europese organisatie voor kernfysisch onderzoek in Genève. Moet deze versneller er komen? En, zo ja, waar? Micro- en macrokosmos Twee kwartjes itniiiinitimniiininiiniiiii Aanbiedingen Oogkleppen op Amerikaan kan met zijn dollar 2.5 maal zoveel doen als Nederlander met gulden DE GESCHOOLDE Amerikaanse arbeider verdient bijna evenveel dollars als zijn Nederlandse collega guldens. Dit zou mis schien alleen een loze kreet zyn, als hier niet nog iets bijkomt: de Amerikaan kan met Wij in Nederland hebben onze prijzen keu rig vastgelegd en gedeponeerd bij de één of andere rechtbank. Die tientallen buitenland se concurrenten, die ons straks als de EEG volledig is geworden fel gaan beconcurreren, ach, daar hebben we oogkleppen voor. zijn loon twee tot tweeëneenhalf maal zoveel doen als de Nederlander. Hij kan een huis kopen voor 20.000 dollar. Een Volkswagen om boodschappen mee te doen voor 1.585 dollars, 450 gram kip voor 49 dollar cents. Aldus de brochure „Pas op voor de grootjes", samengesteld door de Amster damse supermarkteigenaren Dirk van den Broek en Jac. Hermans. Zij zijn vorig jaar in de Verenigde Staten geweest om uit te zoeken, hoe het komt dat de Amerikaan zo veel meer met zijn dollar kan doen dan de Nederlander met zijn gulden. MET EEN SOMS Koekoekiaanse simpelheid gaan zij de Nederlandse fabrikant te lijf en berispen zij de Ne derlandse huisvrouw. Aan hun argu menten is overigens een commercieel eigenbelang niet helemaal vreemd. Maar toch is het interessant kennis te nemen van ideeën en hun bevindin gen. „De meeste huisvrouwen zijn (nog) niet prijsbewust. Ze zouden het moe ten zijn; ze zouden elke week vele, vele guldens kunnen besparen. Prijs bewuste consumenten helpen mee aan de bestrijding van de bestedingsbeper king, die de merkfabrikanten ons heb ben opgelegd met him vastgelegde prijzen". Ter verduidelijking wordt een lijst je met prijzen van produkten uit de Amerikaanse supermarkt gegeven. Het zijn prijzen, die herinneringen op roepen aan advertenties uit kranten van ver voor de oorlog. Uit de tijd, toen „een goede sigaar nog drie cent kostte". Een greep: 450 gram kalkoen 0,32 dollar; 450 gram riblap met been 0,85 dollar; zes pakjes soep 1 dollar; een grote bloemkool 0,29 dollar; 450 gram ham (niet gesneden) 0,39 dollar; hon derd theebuiltjes 0,69 dollar; tien blik ken babyvoedsel 0,89 dollar; 4500 gram suiker 0.95 dollar; 1350 gram aardappelen 0.29 dollar. Uit de drug store: voetweegschaal 2.44 dollar; Ko dak kleurenfilm 0,88 dollar; zes-tran sistor radio 4,66 dollar. Al deze prij zen zijn van oktober 1965 HOE KAN dat 'nu allemaal? Per slot van rekening zijn er in de Verenigde Staten nog altijd vier percent werklo zen. Allereerst trekken de heren Van den Broek en Hermans van leer te gen de verticale prijsbinding: „niet lo gisch vinden we, dat het merkartikel overal in Nederland evenveel moet Tijdens ons laatste bezoek aan de Verenigde Staten werden we, aldus het boekje „Pas op de Grootjes", door een vliegtuigvertraging ge dwongen om een extra ochtend in Dayton Ohio door te brengen. We benutten deze morgen om nieiiwe huizen te bekijken. 15 km buiten Dayton wordt een geheel nieuwe buitenwijk uit de grond gestampt. Naar Nederlandse maatstaven in een enorm tempo. Zo'n bouwbedrijf koopt een stuk grond, maakt dit bouwrijp, legt er direct wegen naar toe aan en plaatst 6 modelwoningen. Door middel van advertenties nodigt men dan aspirant-kopers uit deze com pleet ingerichte huizen te komen be zichtigen. Toen wij er waren wer den er reeds ruim duizend huizen bewoond. Op een stuk grond van 600 m2 wordt, volgens een bepaal de standaardbouw, het huis dat men uitzocht neergezet. Voor 14.500 dollar koopt u het goedkoopste huis met grond. Het is een type bungalow met zadeldak en het bevat een grote woonkamer, 3 kleinere slaapkamers, een compleet ingerichte keuken met aanrecht, kastjes, enz, een flinke garage en een badkamer. Het huis heeft cen trale verwarming en is voorzien van dubbele deuren: een houten deur en een stalen hor-deur. De vloeren zijn belegd met een soort cólovinyl-te- 96Men zou het kunnen vergelijken met een prefabricated huis van N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten van f 48.000 (zonder grond). Voor 20.000 dollar: 600 m grond en een huis met verdieping. Par terre: grote woonkamer met open haard, grote keuken met bijkeuken, kleine woonkamer, toilet en garage voor 2 auto's. Boven: grote slaap kamer, 3 middelgrote slaapkamers, toilet, douche en een badkamer. Ook hier weer dubbele deuren en centrale verwarming (olie). Beide typen maakten op ons, zo wel van buiten als van binnen, een degelijke indruk. Men kan deze hui zen natuurlijk ook op afbetaling ko pen: ongeveer 1000 dollar contant en het restant in 60 a 70 dollar per maand. kosten. Niet logisch is dat het pakje soep in Tietjerksteradeel evenveel kost als in een grote, drukke zelfbe dieningszaak in Amsterdam". Volgens de schrijvers zit een winke lier op het platteland op veel hogere kosten dan de zelfbediener in de stad en moet hij veel meer voor zijn klant doen. In de zelïbedieningszaak doet vooral de klant het werk. „De fabri kanten meten zich de rol aan van de P.T.T., die een landelijk tarief heeft. Maar wat bij de P.T.T. logisch is als staatsbedrijf, is bij de fabrikant als particulier ondernemer onlogisch". Deze advertentie verscheen in sep tember van het vorig jaar in één van onze bladen. Ondanks de vier percent werklozen in de Verenigde Staten is er dus plaats voor vak arbeiders. Voor het geboden loon kan een werker daar 2lk maal zo veel kopen als zijn Nederlandse VW-collega. Een ander punt is, dat de huis vrouw nog te weinig op de prijs Iet: „als het maar duur is.De schrij vers: „het duurdere produkt is niet noodzakelijk beter, ook al denkt men dat zo vaak aangespoord door tal van reclamemethoden, die dagelijks de lof van dat duurdere produkt be zingen. Wat dit betreft stellen de schrijvers de Nederlandse huisvrouw een beetje te naïef voor .Dit blijkt wel uit het feit, dat er de laatste jaren zoveel Belgische blikgroente in Neder land is verkocht. De Belgen komen met een blikgroente, die over het al gemeen goedkoper is dan de Nederland se en kwalitatief zeker net zo goed is. Het is een fabeltje geworden, dat Ne derland het land van de blikgroente is: zo onmondig is de Nederlandse huisvrouw dus ook weer niet, dat zij niet kan kiezen. „Wij menen dat verscheidene indus triëlen, gesettelde fabrikanten zijn vastgeroest in gewoonten en me thoden. Zij volgen de weg, die „men" volgt. Zij zijn niet meer de „knok kers", voor wie elke gulden belang rijk is". Veel fabrikanten en handels bedrijven hebben, aldus de schrijvers, onbewust de leus: „aan zo min mo gelijk, zoveel mogelijk verdienen". Die fabrikanten hebben hoge produk- tie-, verkoop- en reclamekosten, maar zij vergeten, dat zij door een scherpe prijs in te voeren die kosten kunnen drukken. „Waarom is er niet ergens een bekende industrieel die zegt: ik ga concurreren op het prijs vlak. Als hij dezelfde kwaliteit soep kan leveren voor de helft van de prijs, heeft hij geen dure advertenties nodig en geen We vinden het logisch dat de port op een brief die vijf huizenblokken verder moet worden be zorgd dezelfde is als op een brief naar een plaats 200 kilometer verder. Niet logisch is het dat een pakje soep in Tietjerksteradeel evenveel kost als in een grote zelfbedieningszaak in Haarlem. Die winke lier in Friesland moet veel meer voor zijn klanten doen en zit per klant op veel hogere kosten dan de zelfbe diener in de stad. Beun/ViaT AMSTÉSDAM TltTJcRK* teeveespots en minder vertegenwoor digers". IN DE Nederlandse industrie wordt over het algemeen aardige winst ge maakt- Bijna iedereen is tevreden. Maar de „verontruste" schrijvers vra gen zich af: „leidt die tevredenheid niet tot gezapigheid? heeft de Neder landse industrie niet de neiging wat gezapig te gaan doen?" Er is toch nog steeds vooruitgang in Nederland: „Het is tegenwoordig de gewoonte Nederland een welvaarts staat te noemen". Maar: „waarmee wil men de huidige levensomstandighe den in Nederland vergelijken?" Die omstandigheden zouden alleen maar met Amerika te vergelijken zijn; een vergelijking, die zeer in het nadeel van Nederland zou uitvallen. „Geef een Amerikaan honderd dollar en een Nederlander honderd gulden, laat ze beiden boodschappen doen, en u zult merken, dat de Amerikaan met bijna driemaal zoveel thuiskomt". Als aanvulling: een VW-monteur verdient in Nederland tegen de 175 gulden per week, in de V.S. tegen de 150 dollar per week. „Verander de strijd", roepen de schrijvers fabrikant en consument toe. Voor de fabrikant: „produceer ratio neel verlaag de prijzen vergroot uw afzet! Voor de consument: „let op de prijs prijsverlaging is de bes te loonsverhoging". Misschien hebben ze nog wel gelijk ook (Van onze correspondent) DE MENSELIJKE KENNIS breidt zich uit naar twee kanten. Enerzijds zijn er de astronomen, die zich verdie pen in de geheimen van het heelal en met hun kijkers en radiotelescopen doordringen tot afstanden van triljoe nen kilometers en in tijden, miljarden jaren geleden. Aan de andere kant zijn er de natuurkundigen, die werken in de wereld van het atoom en zijn samenstellende delen, waar miljard- sten en biljoensten van onze standaard eenheden groot kunnen zijn. DE LAATSTE jaren begint het erop te lijken, dat de astronomie en deze zogeheten subnucleaire fysica elkaar gaan vinden, dat twee uitersten elkaar gaan raken. De astronomen komen te staan voor verschijnselen, die mis schien alleen te verklaren zullen zijn als de fysici meer zullen hebben be- grpeen van wat er in het subnucleaire wereldje gebeurt. Omgekeerd zou het begrijpen van processen in de kosmos wel eens kunnen bijdragen tot het door gronden van de wereld van het kleine. WAT VOOR de astronoom de tele scoop is, dat is voor de subnucleaire fysicus de deeltjesversneller, het appa raat waarmee hij minieme brokjes ma terie zeer grote energieën geeft om ze vervolgens tegen andere materiedeel tjes te laten botsen. De sporen van de ze botsingen worden fotografisch vast gelegd en laten zien, wat voor deeltjes erbij betrokken waren en hoe ze dat waren, net zoals een foto van de he mel sporen van sterren laat zien op de plaats waar ze zich eens hebben be vonden. OM BOTSINGEN te veroorzaken waarbij werkelijk wat gebeurt moet men de projectielen zeer grote snel heden geven, zo in de buurt van de lichtsnelheid: 300.000 kilometer per se conde. Dan neemt hun massa, en dus hun energie, aanzienlijk toe. Om dit te bereiken laat men ze met behulp van zeer sterke magneten cirkelvormige ba nen beschrijven, waarbij ze op bepaal de punten in die banen elektrische sto ten krijgen. Het begon voor de oorlog met betrekkelijk eenvoudige appara ten, die aan de deeltjes een energie konden meegeven van enige tientallen miljoenen elektronvolts, hetgeen wil zeggen dat zij een energie hadden als of zij tussen twee elektrische polen een spanningsverschil van enige tientallen miljoenen volts hadden doorlopen. Dat waren toestellen met middellijnen van enkele meters. Steeds groter werden de versnellers sindsdien en steeds duurder. HET OGENBLIK kwam, dat geen en kel Westeuropees land zich meer kon veroorloven, voor eigen rekening ver der te gaan. Daarom sloeg West-Eu ropa de handen ineen en richtte de Cern op. Bij Genève werd een enorme versneller gebouwd, die een middellijn had van maar liefst 200 meter. Dit „protonsynchroton" kon protonen kernen van waterstofatomen ver snellen tot een fractie van één percent beneden de lichtsnelheid en gaf hun een energie van 28 miljard (28.000.000.000) elektronvolt „(28 Gev). Met dit apparaat zijn ontdekkingen ge daan van fundamenteel belang; ont dekkingen die bij de fysica het verlan gen wakker riepen naar nog sterkere versnellers. VOOR EEN DEEL krijgen zij hun zin. Er is 350 miljoen beschikbaar ge steld om aan deze machine „opslag- ringen" te bouwen. Daarin worden rondcirkelende protonen opgeslagen, die in elk van de ringen tegengestelde richtingen hebben. Laat men ze op een „kruispunt" tegen elkaar botsen, dan krijgt men „equivalente versnel ler-energieën" niet van rond 60 GEV, doch veel grotere. In deze wereld is één plus één namelijk niet altijd twee. Maar de verlangens gaan veel verder. Men wil een machine, zeker tienmaal zo sterk als het Geneefse apparaat. Zo kwam men op het concept voor een protonsynchrotron, dat niet min der dan 300 miljard elektronvolt (300 GEV) zou kunnen halen, een machine met een middellijn van 2,4 kilometer, die, met inbegrip van experimenteer ruimten, hulpapparatuur, laboratoria, en dergelijke, een oppervlakte van 20 km2 zou beslaan, ongeveer een derde van het totale gemeentelijke gebied van Den Haag. Een bouwwerk zou het moeten worden, waarin een miljoen ton beton zou worden verwerkt, maar dat niettemin zo nauwkeurig zou moeten worden geconstrueerd, dat bij de mag neten de afwijking over afstanden van 200 meter niet meer bedraagt dan een- tiende millimeter. HET IS MOEILIJK zich een beeld te vormen van de duizend en een uiterst gecompliceerde technische pro blemen die aan de bouw van zo'n machine vastzitten, van de kennis en vindingrijkheid die nodig zijn om ze op te lossen en van de hersen- en han denarbeid die aan bouw en exploitatie moeten worden besteed. Het is gemak kelijker de vraag te stellen wat de zin is van de bouw van zulk een appa raat, waarvan de exploitatie 400 mil joen per jaar belopen zou. Hier moe ten wel zeer grote belangen in het spel zijn, is men geneigd te denken- De mannen van de CERN hebben het antwoord klaar: het praktische nut van de nieuwe machine is nihil. Het appa raat zal enkel dienen om de mense lijke kennis te vergroten. Iets minder vaag uitgedrukt: de laatste jaren nei gen de fysici ertoe, de grote verschei denheid aan „elementaire deeltjes toe te schrijven aan verschillende toestan den van een deeltje, dat dan écht ele mentair zou zijn; een deeltje dat voor lopig „quark" is gedoopt en met de monster-machine hoopt men te kun nen uitmaken of dat deeltje bestaat. ANDERHALF MILJARD dus voor een quark, waarvan men niet weet of het bestaat? In een gesprek met de voorzitter van de raad van de Cern, onze landgenoot, dr. J. H. Bannier, rijst natuurlijk de vraag of de fysici nu niet te veel verlangen. Hij zegt er dit van: „je kunt nooit weten, waar fundamenteel onderzoek ooit toe zal leiden. Wij zitten n.l. aan een grens, aan de andere zijde waarvan wij de oplossing van verscheidene intrigeren de raadsels denken te kunnen vinden. EEN ANDERE zaak is, hoe de rege ringen erover denken, die voor de kos ten moeten opdraaien. De regeringen hebben zich bereid verklaard over mee doen te praten, doch behouden zich hun beslissing nog voor." Het geld hoeft echter niet in een keer op tafel te komen. De bouw zal acht tot tien jaar vergen, en jaarlijks zal dus 150 a 200 miljoen beschikbaar moeten ko men. Zeg, dat Nederland daarin parti- Prijzen in oktober 1965: Renault Dauphine contant 1.485 dollar. Op afbetaling: 47 dollar direct en het restant in 49 dollar per maand. Volkswagen 1200 type 1966 1.585 dollar. Mercedes 230 4.871 dollar. Plymouth 8 2-deurs sport 3.006 dollar. Het huren van een auto ge schiedt in Amerika meestal met recht van koop, men noemt dit „lease": Ford Falcon 54 dollar per maand Ford Custom 59 dollar per maand Ford Mustang 63 dollar per maand Ford Thunderbird 107 dollar per maand Deze prijzen gelden alle voor de nieuwste typen 1966. Onder houd en andere kosten zijn voor rekening van de huurder (ben zine kost per liter van 6 tot 8 dollarcent). cipeert voor eenzelfde percentage als momenteel in de Cern, (4 percent), dan zou ons land per jaar 6 miljoen moe ten opbrengen nog geen twee kwar tjes per inwoner. Een te verwaarlozen bedragje. Voor ons land hoeft het mee doen aan de 300 Gev. financieel dus geen bezwaar te zijn. Maar voor andere staten kan de situatie anders liggen, voor Engeland bijvoorbeeld, dat 24 per cent in de Cern bijdraagt, of voor West- Duitsland, dat 22 percent voor zijn re kening neemt en de laatste tijd juist aan het bezuinigen is. Een tweede belangrijk aspect: waar zou de versneller moeten komen? In deze vraag verdiept zich in Genève de Nederlander, dr. C. J. Zilverschoon. Hij heeft de ervaring opgedaan, dat er heel wat landen zijn, die graag een terrein voor de 300 Gev beschikbaar willen stellen. Nederland heeft geen aanbieding gedaan er is bij ons een voudig geen ruimte. Valt al enigszins te onderkennen, hoe de keuze straks gaat uitvallen? „Op geen enkele wijze", zegt dr. Zil verschoon. „Momenteel doen wij op al le aangeboden terreinen metingen en verkenningen. Er zal nog heel wat ge studeerd moeten worden voordat een definitief oordeel kan worden geveld. Dat duurt zeker nog een jaar of twee". DE VRAAG is gerechtvaardigd of met de 300 Gev het laatste woord op het gebied van versnellers zal zijn ge sproken. Dat het af hangt van de ont dekkingen, die met de 300 Gev zullen worden gedaan. Blijkt er geen sprake van het bestaan van een quark of van andere onbekende fenomenen buiten het nu doorvorste energiegebied dan zal het misschien weinig zin hebben om nog grotere machines te bouwen. Dr. Zilverschoon ziet het zo: er zul len na de 300 Gev misschien nog 2 gro tere versnellers komen. De laatste van deze twee zal waarschijnlijk het einde van dit type machine zijn. Dat zou een versneller moeten worden van 1000 tot 1500 Gev, een apparaat dat noch de Sovjet-Unie, noch Amerika noch Europa zelfstandig zou kunnen financieren, omdat het 4 of 5 miljard zou kosten. Dat zou dus een „wereld machine" moeten worden een tastbaar stuk samenwerking van heel de mens heid.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15