De Joy Strings van het Leger des Heils verkondigen Evangelie op beat-muziek Filmster John Wayne zanger >r -9 „No Sir! „WIJ VOELEN DIT ALS EEN HEILIGE PLICHT" I lilPJI Hl® V Trouw niet voor je veertig bent! ZATERDAG 28 MEI 1966 Erbij 19 (Van onze radio- en televisiemedewerkster) HET IS INDERDAAD wel even wennen om vijf jonge, vlot uitziende, echter wel in het bekende pak gestoken Leger des Heils- mensen op Rolling Stones- en aanverwante klanken de lof van God te horen zingen. Maai bij nader inzien rijpt dan toch snel het in zicht: wat is er tegen om het evangelie te verkondigen op de manier zoals de Engelse beatgroep van het Leger des Heils het doet? Niets, lijkt ons. egmtmm y t# dl RADIO-TELEVISIE DAT VINDEN de „Joy Strings zoals deze merkwaardige beat groep zich noemt, ook. „Religie is nu eenmaal geen voorbije zaak", zegt Joy Webb, de donkerharige jonge vrouw die het kleine orgeltje bespeelt. Zij is in het dagelijks leven kapitein in het Heilsleger. Haar beatcollega's zijn Sylvia Gair, zang en tamboerijn, Peter Dalziel, basgitaar, Bill Davidson, solo-gi taar, en Wycliffe Noble, drums. Sylvia, Peter en Bill, alle drie jong, leuk om te zien, stralend van puur enthousiasme, zijn ook volledig in dienst bij het leger. Zij zijn luite nants. Wycliffe is een „free-lance"- legerman. „Als wij de jonge mensen en die ge hele middenklasse van de bevolking, die naar niets anders luistert dan naar het ritme van de beat, willen benade ren, dan moeten we ze toespreken in hun eigen taal. Bij deze groep komen we nergens meer met onze ouderwet se liederen. Dit is de enige manier om contact met hen te krijgen," aldus Joy Webb. lAMWWWMWWtllAMAIWWVWWWIfWWWMWUUWMWWVWMMWWM tr „Tegenwerking hebben we nooit ge had, wel wat gereserveerde houdingen van mensen die zeggen: We weten niet of het wel werkt, dat systeem van jul lie. Maar dat doet het wel, dat hebben we gelukkig vaak mogen constateren. De „Joy Strings" treden overal op waar veel mensen bijeen zijn. Ze wer ken vaak in theaters, bioscopen en in grote restaurants. Niemand zal dan zeggen: Daar heb je die lui van het Le ger des Heils weer. Integendeel. De Joy Strings zijn in Engeland bijzonder populair. Zij hebben verschillende sin gles en e.p.'s gemaakt en binnenkort verschijnt hun eerste langspeelplaat. SINDS JAREN heeft John Wayne er nooit tegenop gezien het grootste deel van zijn stuntwerk zelf te doen. Voor Paramounts nieuwste western, Eldora do, viel de 58-jarige acteur vrolijk van een rennend paart en stortte zich met zijn hoofd vooruit van een mestkar. Toen echter producer-regisseur Ho ward Hawks hem vroeg een song te zingen, weigerde de grote „Duke" ca tegorisch. „No Sir," zei hij, terwijl hij een beetje bleek om zijn neus werd, „dat is iets waartegen ik me tot mijn dood toe zal verzetten." „Maar," zei Hawks, „je was toch de eerste zingende cowboy?" „No Sir, ik was de eerste „zingende-cowboy-die niet-zong," corrigeerde Wayne en ver telde het volgende verhaal: „TOEN IK PAS begon in het film vak, gaven ze me de titelrol in een western, genaamd „Singin' Sam". Ik moest een gunfighter spelen, die begon te neuriën als hij kwaad werd. En voor één scène wilden ze me zelfs het lied je laten zingen dat ik de hele film door moest neuriën. Dat was de eerste keer dat ik het vertikte. Toen haalden ze Bill Bradbury, die het liedje zong, dat later in de film werd „ingedubd". Die film werd zo'n succes dat ze be sloten dat ik van nu af aan zingen moest. Ik hield echter voet bij stuk. Daarom namen ze Bill Bradbury voor vast aan om voortaan al mijn liedjes te zingen. Het beroerde was alleen dat iedereen dacht dat ik het was die zong. De fans bleven maar zeuren dat ik een liedje voor ze moest zingen. Toen dat gebeurde liep ik naar Herb ates, de directeur van de Republic Studio, en nam mijn ontslag. En weet je wie ze toen kregen? Een jongeman, genaamd Gene Autrey!" Overigens bevindt John Wayne zich nu reeds zestien jaar bij de „top-tien" van de filmindustrie in de Verenigde Staten en Canada. Met zijn laatste suc ces, de Paramount-western Eldorado, waarin Wayne naast Robert Mitchum de hoofdrol speelt, bedreigt hij zelfs het ongeslagen record van wijlen Gary Cooper, die zeventien jaar tot de „top tien" behoorde. Bij de jaarlijkse enquête in het film vakblad Motion Picture Herald steeg Wayne van de vierde naar de tweede plaats. In 1950, 1951 en 1954 prijkte zijn naam zelfs bovenaan deze lijst. Een record dat geen andere filmacteur ooit bereikte. In het western-avontuur Eldorado speelt Wayne een revolver heid uit Texas. Robert Mitchum is de sheriff van Eldorado. Produktie en re gie berusten bij Howard Hawks. Twee jaar bestaat deze beatgroep nu. Een normale muzikale basis-opleiding hebben deze mensen in het leger ge had. Het moderne idioom hebben zij zichzelf moeten bijbrengen. Was hun optreden eerst incidenteel, thans ma ken ze al buitenlandse reizen en groeit het werk hen haast boven het hoofd. Televisiestudio's en camera's boeze men hen geen angst meer in. Ver moeidheid achteraf wordt bestreden met een glaasje tonic of appelsap. Want drank en sigaretten zijn er voor hun niet bij. Tijdens de opnamen, die' de NCRV een paar weken geleden maakte, was er ineens een grote verrassing: gospel zangeres Marion Williams, in ons land zachtjesaan een zeer goede bekende, van wie dezelfde avond ook een t.v.- optreden zou worden opgenomen, kwam, toen het laatste nummer van de Joy Strings gezongen en gespeeld zou worden, in vol ornaat het toneel op. Samen met deze enthousiaste groep zong zij „When the saints go marching in". Dat deed bij het publiek .The Joy Strings met Marion Williams: When the Saints go mar ching in". merendeels Nederlandse Leger des Heilsmensen die hier en daar ge hoorde kritiek verstommen. Want niet iedereen was aanvankelijk even geluk kig met deze manier van evangelie verkondigen. Commentaar van Joy Webb: „Kri tiek is niet belangrijk, als je voelt dat het je heilige plicht is om dit te doen, dan moet je je door niemand laten weerhouden." Commentaar van Ma rion Williams: „ik had nog nooit van de Joy Strings gehoord, maar ik vind het een geweldig stel." innnnnnn-n V .s v' -- - Xv; p'y HET LOWLAND TRIO: DRIE DOLDWAZE Alkmaar- se jongemannen waagden het om eind 1962 onder de naam Lowland- Trio (Trio der lage landen) mee te dingen naar een finaleplaats in een door de AVRO georganiseer de auditie-talentenjacht. Tot zeer grote verbazing van Joop van, Twuyver (solo-zanger, basgitaar, kunstfluiter, tekst schrijver, componist) Hans de Grand, (solo-gitaar en zanger) en Jaap Hos, (slaggitaar) die het Lowland Trio vormen werd be slag gelegd op de le plaats!! lot grote hilariteit en bijval van de tal rijke aanwezigen in de zaal, te meer daar hele stukken tekst op het toneel door het Trio werden bedacht. Voor de eerste maal verscheen de naam Lowland Trio in de dagbladen en inviteerde de AVRO hen voor een radio uitzending. Er volgden nog meer uitzendingen waarna de NCRV het Trio uitnodigde om hun eigen Hollandsche liedjes te presenteren in de Televisie serie „Kom er maar eens voor". Van de kijkers in het land kreeg het Trio ruim 10.000 stemmen. Het werd als win naar uitgekozen over het totaal der uitzendingen, waarna het wederom op het beeldscherm verscheen in de po pulaire serie „Zing er eens uit" (Hoo- tenanny). Door de radio- maar vooral door de t.v.-uitzendingen, ontving het Trio loon naar hard studeren en werken in de vorm van enige landelijke bekendheid. Doch op het moment dat men dacht dat het Trio door zou stoten naar de top van het Nederlandse amusement werden twee Trio-genoten opgeroepen om de wapenrok aan te trekken. Het zag er voor het hardwerkende en en thousiaste Trio somber uit. Maar ge lukkig waren er enkele grammofoon platenmaatschappijen die het commer ciële oog op het Trio hadden laten val- shov: len en men uit hoofde daarvan een contractje wilden voorleggen. DIT GING door in 1965 toen de prille. Haarlemse maatschappij „Exclusive" een overeenkomst met het Trio aan ging en op het label Tania het eerste plaatje uitbracht onder de titel „Een snufje zout", een eigen compositie van het Trio. Alhoewel „Een snufje zout" nog niet als een „hit" kon worden beluisterd, bleek dit plaatje toch vele reacties op te wekken en een prachtige aanloop te zijn voor de tweede schijf die on langs is verschenen: „Trouw niet voor je veertig bent". Een plaat die insloeg. Het Trio, dat inmiddels naar de be roeps-sector is overgegaan om aan de vele contractuele verplichtingen te kun nen voldoen, is weer uitgenodigd om medewerking te verlenen aan een nieuwe televisie-show. Het Lowland Trio werkt hard aan een verovering van een vaste plaats in de Nederlandse amusementswereld. Het Trio heeft een repertoir van 26 zelf geschreven en op muziek gezette liedjes. OP UITNODIGING van het State Dept. zal pianist Earl Hines deze zo mer een tournee door Rusland maken. Uitspraak van Hines (die zich in Euro pa laat vergezellen door vrouw Janie en teenagedochters Tosca en Janear): „I'm trying to bring back jazz to the level where it used to be when it was considered a profession". Janear wilde in Engeland met alle geweld The Beatles ontmoeten. „Dat zou haar har- tewens in-vervulling doen gaan", al dus Fatha Hines, die daaraan toevoeg de „Ik heb de mijne reeds gehad: een audiëntie bij de Paus in Rome". *Cleo Laine, Britg jazzvokaliste, die destijds opzien baarde met haar LP „Shakes peare and all that jazz", zingt mo menteel een zeer gevarieerd repertoi re, waarin zowel liederen van Hügo Wolf en Wagner, als de Shakespeare- songs en componisten als Kurt Weill en Fats Waller de hoofdschotel vor men. Dorothy Ashby-dochter van jazzgitarist Irving Ashby heeft folk- music gespeeld en was gastvrouwe in een radioprogramma van een station in Detroit. Miss Ashby bespeelt de (jazz)harp vaak gelijk Wes Montgo mery de gitaar: Beach-Boys-leider Brian Wilson laat zich tijdens tour- nee's van de groep regelmatig vervan gen door Bruce Johnson. Thuis in Be verly Hills houdt hij zich intussen be zig met de voorbereiding van nieuwe projecten, waaronder nieuwe LP's en films. Marty Napoleon is de nieuwe pianist van Louis Armstrong's All Stars, sinds de recente dood van Billy Kyle. De Musician's Union in Enge land verwacht elk ogenblik een besluit van de Britse TV-maatschappijen om het play-back-systeem uit hun shows te bannen. Clarinettist Acker Bilk begon eind maart jl. aan een nieuwe serie van 15 wekelijkse BBC-radioprogram- ma's onder de titel „Aek's Back". Bilk werkt daarvoor samen met het strijk orkest van Leon Young. In ENGELAND sprong de nieuwe opname van Dusty Springfield: „You don't have to say you love me" in een oogwenk van niets naar de top. Dusty had zich dan ook even goed kwaad ge- maakt: tijdens een tienerforum maak te Cilla Black de opmerking dat het Dusty alsmaar niet lukte en ook nooit lukken zou om bij de eerste vijf van de hitparade te komen. Cilla bedoelde er niets onaardigs mee, maar Dusty voelde zich in haar eer aangetast. Zij belde onmiddellijk haar opnameleider, haar manager en haar arrangeur, dat zij op zo kort mogelijke termijn een plaat wilde maken die bij de top moest komen... Nog dezelfde nacht was de tape gereed. Volgde een „rush-relea- se" (voorrangspersing) en nauwelijks hadden de eerste disc.-jockeys de op name uitgezonden of de vraag in de Britse platenwinkels barstte los. Troost voor Cilla, dat ze geen weddenschap met Dusty is aangegaam KENT U de „zingende non" nog? De Dominicaanse Zuster Glimlach, die met „Dominique" zo'n enorm sukses boekte in Amerika? Welnu, er is een film over haar jonge leven gemaakt. MGM engageerde Debbie Reynolds voor de hoofdrol. De première is in middels al in New York geweest. Zus ter Luc-Gabrielle uit Fichermont is momenteel werkzaam als verpleeg ster in een Congolees ziekenhuis. ♦Heidi Brühl is in een wonderlijk kon- flict beland met zanger Freddy. Deze nam een vrij regelrechte Duitse ver taling op van de Amerikanse Vietnam- song (van Barry Sadler) „The Ballad of the Green Berets", waarin de sol daten hun nood klagen. Doch Heidi had hier een andere opvatting over. Zij liet tekstdichter Hannes Flesner de tendens van het lied volkomen om draaien: het zijn voornamelijk de vrouwen, zei Heidi, die met tranen en verdriet de prijs van de oorlog moeten betalen. Zij protesteren en klagen niet, maar berusten. Zo kwamen er in Duitsland twee geheel verschillende lezingen van Hundert Mann und. ein Befehl" uit. Toen echter een Duitse tv-regisseur, die opdracht kreeg een programma te maken over protest songs, voor een vertolking van dit lied je zijn keuze op Freddy liet vallen, was Heidi hier bijzonder gepikeerd over, omdat het hier niet over een wil lekeurig liedje ging (zij gunde Freddy best een tv-uitzending), maar omdat zij zeker wist, dat haar versie bij het publiek beter zou aanslaan. Het bleek dat de regisseur, die van Heidi's opna me aanvankelijk niet op de hoogt* was, aan de situatie niets meer ver anderen kon omdat hij Freddy al de toezegging had gedaan Hij zocht een tussenoplossing door Heidi voor te stel len, het liedje van de achterkant van de plaat te laten zingen. Heidi weiger de teleurgesteld. Jammer voor Peter Koelewijn, want die achterkant is de Duitse versie van zijn lied: „Ik ben gelukkig zonder jou". Greetje Kauffeld zal als gaste optre den (bij Boy's Big Band?) in het a.s. Holland Festival. Ze heeft inmiddeli een woning in München gevonden Haar L P„Sunday Melody" is onlangs in Duitsland van stapel gelopen. In no vember gaat zij een 4-weekse studie reis naar de VS maken. Adamo werd onlangs in Italië gekozen tot „beste buitenlandse zanger van 1965". Gilbert Bécaud trad in april op in de New- yorkse Carnegie Hall. Hij tekende een contract met Liberty, dat zijn platen én zijn muziek in Engeland en de VS gaar uitbrengen. Bécaud zal op 18 ju ni a.s. naar de States terugkeren voor het maken van Engels-talige opnamen. „Berlin, dein Gesicht hat Sommer- sprossen", is een van de innemende liedjes, waarmee de aktrice-chanteuse Hildegard Knef via Duitse TV-shows weer bijzonder veel aandacht trok. Het aparte van deze Knef-shows was, dat zij de programma's bracht met liedjes waarvoor zij zélf de teksten schreef. De muziek werd gekomponeerd door Charley Niessen en Gert Wilden. Het „teksten-boek" van Hildegard is in de loop der jaren tot een hele kollektie uitgegroeid, waaruit zij voor een nieu we lp-opname een 13-tal koos. Deze lp heeft als titel: „Ich seh' die Welt durch deine Augen". Behalve het „Sommer- sprossen" vinden we er titels op als „Werden Wolken alt?", de jazzwals „Ich brauch' kein Venedig", „Ich möchte am Montag mal Sonntag ha- ben", „Er war der Schönste in der Klasse" en meer van deze ballade achtige liederen, die Hildegard half zingend, half reciterend brengt. Er is sprake van, dat Hildegard Knef in de loop van dit jaar weer voor de Neder landse TV zal optreden, waarbij zij haar eigen „Deutsche Chansons" zal voordragen. Wie herinnert zich niet de jaren van „Johnny Guitar", toen de Zweeds- Amerikaanse Norma Dolores Egström, alias Peggy Lee, na een carrière bij bandleider Benny Goodman een grote vedette werd? De onvergetelijke stem van Peggy Lee is geen verleden tijd geworden, maar na vijftien jaar storm achtige stijlwisselingen in de Ameri kaanse lichte muziek bleek haar stijl van zingen nooit aan tijd gebonden. Zij behoort met Ella Fitzgerald. Nat King Cole, Crosby, Sinatra en Vaughan tot de grootste vertolkers van de betere Amerikaanse song. Heruitgaven op lp (drie albums) met haar eerste grote successen, zullen velen met enthou siasme begroeten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19