Surveyor maandag naar de maan Amerikaans ruimteschip moet een zachte landing uitvoeren PINKSTER MEUBELSHOW e ruyter ,^ukfe Guyana twee dagen onafhankelijk m Van dag tot dag Bescherming Initiatief Westen beschuldigd van opruiing in Nabije Oosten „Nieuwe politieke koers van Djakarta" Gemini-9 dinsdag niet de ruimte in Vakantiegangers in Dover gestrand Sabena-vliegers staken weer Geen plaats voor negersoldaat Jimmy Williams amm ZATERDAG 28 MEI 1966 (Van onze medewerker voor ruimtevaart) Op tweede pinksterdag hopen de Verenigde Staten de eerste Surveyor te lanceren om in navolging van de Russen een instrumentarium onbeschadigd op de maan neer te zetten. De Surveyor heeft ook camera's aan boord, die opnamen vlak voor en direct na de landing zullen moeten maken en voorts instrumenten voor vele weten schappelijke waarnemingen. Wan neer die alle hun taak goed vervullen zou het succes van de Russische primeur met de Loe- na-9, die 3 maart een zachte landing maakte en één pano rama-foto van het maanopper vlak uitzond, worden overtrof fen. Foto's en metingen Hamengkoe Boewono in Tokio: Kongo eiste Belgisch koninklijk kasteel m m Amerikaanse troepen blijven in Duitsland (Van onze redactie buitenland) In .Latijns Amerika is een van de restanten van het kolonialisme op geruimd: twee dagen geleden werd Guyana onafhankelijk van Groot- Brittannië, waardoor een einde kwam aan een 150-jarige Britse over heersing in het buurland van Suriname. De Nederlander die door dit land in de stroomgebieden van de Orinoco en de Amazone reist, zal heel wat vertrouwde namen tegenkomen. Zo heet een wijk van de hoofdstad Georgetown. Stabroek. En op weg van het vliegveld Atkinson naar de stad prijkt op een postkantoortje opeens de naam Soestdijk. De uit spraak ervan is overigens aangepast aan het lokale dialect. Deze Neder- landse namen verhalen van de zeventiende en achttiende eeuw toen Guyana gevormd werd door de drie Hollandse koloniën: Essequibo, Demerara en Berbice. iOceaan s GUYANAtósr?l.an.d? Touwtjes in handen Rassenonlusten 5 Ben departementale commissie is in op dracht van de minister ven Justitie be gonnen aan de bestudering van maatrege len, die getroffen souden moeten en kun nen worden ter bescherming van het per soonlijke leven, h» ministerieel Neder lands „privacy" geheten. De opdracht van de oommissie is duidelijk gericht te gen de communicatiemiddelen, de foto- pers in het bijzonder. Zij krijgt daardoor een betreurenswaardige beperking van nut, die des te meer tot een gevoel van onbehagen leidt omdat de inbreuken op het privé-leven door niét met de commu nicatiemiddelen in verband staande mid delen in onze tijd evenzeer toeneemt als de andere. Het telefoongeheim bijvoorbeeld, dat een duidelijk symptoom van noodzakelij ke bescherming heeft opgeleverd, is niet geschonden door de pers of de televisie. Helaas is de bestudering van dit onder werp van de agenda geschrapt, omdat er „al een wettelijke regeling in de maak is." De vraag of die wettelijke regeling zal voldoen zou door de commissie toch tenminste onder ogen kunnen worden ge nomen. Het zou aanbeveling verdienen dat een soort van schaduwcommissie van niet- ambtelijke samenstelling de aanvullingen zou bestuderen, die nodig zouden kunnen blijken om het privé-leven niet alleen te gen ontoelaatbare nieuwsgaring, maar ook tegen ontoelaatbare inbreuken v overheidszijde in bescherming te nemen volgens de strikte regels van de persoon lijke vrijheidsgarantie der Grondwet. Maar de deskundigen op Kaap Kenne dy rekenen niet op een dergelijke triomf. Zij zouden al blij zijn, wanneer slechts één van de vier Surveyor-lanceringen die voor dit jaar op het programma staan, een succes wordt. Zij weten maar al te goed, dat het hier om een zeer gecom pliceerd experiment gaat dat iedere se conde van vele tientallen uren lancering, vlucht en landing kan mislukken, ze we ten ook dat de Russen zeker vijf keer I faalden, voordat de Loena-9 een grandioos Een van de kleinste NAVO-landen, De- succes werd. nemarken, heeft een moedig initiatief tot JIJ r/1pny,rn :prt ontspanning in de politieke verhoudingen! aen Pl OjeC t van Europa genomen. Het wil in de NAVO i Het Surveyor-project is wel eens het een antwoord formuleren op de dui- slechtst voorbereide van alle Amerikaan deliike wil tot nieuwe contacten, die aan se ruimtevaartprojecten genoemd. De „nrjiin kosten zijn in verhouding tot de eerste de oostelijke kant van ij ramingen tot astronomische hoogten op- te bespeuren is. De reacties op dit mitia- I gelopen. De vertraging door technische tief zijn nog niet volledig bekend. In de moeilijkheden is enorm geweest. Aanvan- Scandinavische hoek zal het plan wellicht kelijk had men de eerste Surveyor in 1963 j- ju Nonrwe- willen lanceren, maar vooral problemen al coördinerend besproken zijn Noorwe d& At[as Centaur_raket £bben tot gen heeft zijn instemming al netu g jaar uitstel geleid. Het hele Surve Voor zover valt na te gaan zijn de reac- yor-programma dat in zeventien lancerin- ties merendeels welwillend en in ieder gen in dit en de komende twee jaren geval is belangstelling merkbaar. Neder- voorziet, zal nu vermoedelijk veel meer gevai is e dan twee en een half miljard gulden gaan land wordt genoemd als een va kosten. De eerste ramingen waren enige den die „gereserveerd" reageerden. Dat honderden miljoenen, spreekt vanzelf, aangezien men in Den Haag zoals altijd eerst wil afwachten hoe IflStt Uttietltetl Washington tegenover het Initiatief staat de start weegt de volledige Surve De V.S. hebben in ieder geval hesp I yor, die ongeveer drie meter hoog is, bij- ervan aanvaard, wat een goed teken is. na een ton. Hiervan komt slechts ruim Die gereserveerdheid geldt waarschijn- een kwart op de maan terecht. Na de liik voor alle landen die vooral wat be- lancering worden in de ruimte de he- J voor mie schermende kappen weggeschoten. Bij de treft vredesinitiatieven de voorzicht g I igjyjjjjg 0p de maan wordt zeer veel huldigen in verband met hun onzelfstan- brandstof verbruikt Daardoor moet op de dis beleid in wereldzaken. Voor Denemar- maan slechts een gewicht van 270 kilo K,„ d« voorzichtigheid niet, maar het zou ook wel een bijzonder veej minder. Van die 270 kilo weegt de vreemde zaak zijn wanneer een poging tot. nuttige last aan camera's, meetinstru herstel van de stabiliteit van de vrede in menten en zenders slechts ongeveer vijf- a r.nder de onvoor- üg kil0- Het hele complex van de Sin- Europa en de wereld onder de onvoor veyor bestaat uit meer d^n 82.000 onderde zichtigheden" zou moeten woiden g -1 [erlj d;e stuk voor stuk goed moeten kend. Het succes van het Deense initiatief hangt uiteraard in sterke mate van Wash ington Eif. Maar het getij daar lijkt gun stig voor een milde houding in Europese j aangelegenheden, nu het elders zo moei lijk geworden is. functioneren om een succes mogelijk te maken. Wanneer de Surveyor de maan nadert, moet de zeer grote snelheid op het juiste moment en in een zeer precieze dosering worden verminderd door remraketten. Het is de bedoeling dat het gevaarte op ongeveer Einderhalve meter hoogte boven de maanbodem een snelheid „nul'' heeft, waarna de motoren moeten uitvallen en de Surveyor op drie verende poten op de maanbodem valt. Proeven met die lan dingstechniek op aarde zijn geslaagd, maEir men verheelt zich niet d'at men niet alle ruimte-omstandigheden heeft kunnen nabootsen en dat zich allerlei storingen en verrassingen kunnen doordoen. In de laatste stadia vóór de landing moeten de camera's van de Surveyor fo to's nemen van de landingsplaats, wan- MOSKOU (AP) - De Sovjet-Unie heeft de westerse mogendheden in bedekte ter men beschuldigd van opruiing en intri ges in het Nabije Oosten. In een verklaring die waarschijnlijk van de regering afkomstig is, worden beschul digingen aan het adres van de Verenigde Staten, geuit door het nieuwe bewind in Syrië, ondersteund. Als voorbeelden van opruiende activiteiten van de laatste tijd worden genoemd de CENTO-conferentie in Turkije, een conferentie van Ameri kaanse ambassadeurs in Beiroet, Ameri kaans vlagvertoon in LibEinon en een on derhoud dat hoge Amerikanen met Israë lische staatslieden zouden hebben gehad. TOKIO (Reuter) Sultan Hamengkoe Boewono, de Indonesische vierde vice premier en minister voor Economische Zaken, heeft in Tokio gezegd dat de In donesische regering besloten heeft tot ver gaande wijzigingen in haar binnenlandse en buitenlandse politiek. In een gesprek zei de sultan dat de Indonesische buiten landse politiek zal worden geleid door realisme, logica en de wil om met alle goedwillende naties samen te werken. BRUSSEL Kongo heeft bij onderhan delingen met België het kasteel te Cierg non, het buitenverblijf van de Belgische koninklijke familie in de Ardennen, opge ëist. De Kongolese delegatie, onder leiding van premier Moelamba, steunde deze eis op de overweging, dat het is gebouwd met geld dat in de koloniale periode werd verdiend. Kongo eiste niet alleen dit kas teel op, doch ook het Kongo-museum in Tervuren bij Brussel en andere gebou wen en monumenten in België. neer deze nog niet veustoosd is dooi- de werking van de remraket en de landing zelf. Direct na de landing moeten opna men worden gemaakt van de maanbo dem. Latere versies van de Surveyor zullen na de landing lange voelsprieten uitste ken om waarnemingen op enige afstand van de landingsplaats te kunnen doen. Zelfs zijn kleine, van de aarde af radio grafisch bestuurbare voertuigjes ontwor pen, die na de landing de laatste van de zeventien Surveyors moeten kunnen ver laten en op enige tientallen kilometers af stand van de landingsplaats zouden kun nen opereren voor het nemen van foto's en bodemmonsters. Voorlopig zou men echter al meer dan tevreden zijn met een succes van een van de eenvoudiger eerste Surveyors, die aan zienlijk meer gegevens kunnen verzame len dan de Loena-9. De hoge plaatsing van de camera's in de drie meter hoge Surveyor en het ge bruik van uit te steken spiegels maken het mogelijk, een veel wijder maanland schap op de foto vast te leggen, dan de camera's van de Loena. De Surveyor be vat voorts instrumenten voor bodemon derzoek, zwaartekrachtmetingeai, stra lingsmetingen en het meten VEin magne tisme en maanbevingen, die de Loena niet meevoerde. Bovendien is er een bo- demboor in het instrumentarium van de Surveyor opgenomen, die de bodem op enige diepte kan testen, hij voorbeeld op hardheid en temperatuur. Terwijl het Surveyorprogramma verder wordt afgewerkt, zeiI de VS vermoedelijk nog dit jaar starten met een programma voor het brengen van onbemande waar nemingssatellieten in banen om de maan. Inmiddels beginnen, eveneens vermoede lijk dit en anders begin volgend jaar, de bemande Apollo-vluchten om de aarde. Uiteindelijk zijn al deze projecten er op gericht vóór 1970 een Apollo-ruimteschip met drie man naar de omgeving van de maan te zenden, waarvan twee man een landing op de maan moeten maken. W&M y. KAAP KENNEDY (Reuter) De lan cering van de Gemini-9 met de ruimte vaarders Cernan en Stafford, die dinsdag zou plaatsvinden, ls minstens één dag uit gesteld. Men wil meer tijd beschikbaar hebben voor het voorbereiden van de vlucht van de doelraket. Deze raket moet het doel zijn van enkele enteroefeningen in de ruimte. De Gemini-9 zou zeventien mei zijn ge lanceerd. Toen ging de proef niet door, omdat de doelraket een Agena niet in een baan om de aarde kwam. Advertentie Bezoek 2e PINKSTERDAG onze traditionele De ideale gelegenheid, ook voor zakenlieden en middenstan ders, die door de week geen tijd hebben, om onze intermeubel- kollektie te bewonderen. Tevens de laatste dag om nog te profiteren van onze 10 JUBILEUM-AANBIEDINGEN ter gelegenheid van ome 10-jarig bestaan SALONTAFEL CADEAU BIJ UW BANKSTEL; ONDERVILT ZO MAAR GRATIS BIJ UW TAPIJT en nog vele andere extra voordelen X dwontogimtehtJag 4 j lil* ■umnnnnnnnnnf"''"" «■■■■■■■■■wwnimiiwiin (Van onze correspondent) DOVER De Britse zeeliedenstaking heeft nu het publiek getroffen. Honderden automobilisten die van plan waren de gpinksterdagen op het vasteland door te brengen, zijn door het uitvallen van de Engelse veerdiensten over het Kanaal in Dover gestrand. In de haven heerst grote chaos. Alle Franse en Belgische boten varen. Zij kunnen onmogelijk de passa giers allemaal vervoeren. De Britse spoor wegen bleken bovendien, gezien de be perkte capaciteit VEin de afvarende sche pen veel te veel auto's voor de kanaal- dienst te hebben geboekt. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft verklaard dat de VS hun troe pen in Duitsland zullen laten „zonder een belangrijke vermindering van het contin gent". Het vliegend personeel van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena gaat van avond in stakine om kracht by te zetten aan eisen voor een salarisverhoging van achttien percent. Over de duur van de actie is niets ge zegd. Een dergelijke staking duurde vorige week 48 uur. De Sabena heeft bekendgemaakt, dat zij de contracten zal opschorten als het werk wordt neergelegd. „Arokokf EORKIOWjjfjg msterdom Kwokwó ,6 'km 'BffXyj 1 1 1 .li r I't* (SURINAME Berbice leeft trouwens nog steeds in ons taalgebruik voort. In deze kolo nie brak in het jaar 1763 een grote slavenopstand uit, die al gauw over sloeg naar de naburige koloniën. Er rukte een expeditie-legertje uit om de haard van het rebellenvuur te blussen, maar de soldaten van de Republiek der Nederlanden kwamen van een koude kermis thuis of, zoals wij nog wel zeggen: „ze gingen naar de harre biesjes". In de 18-de eeuw kwamen de drie koloniën tot steeds grotere bloei. Een bekend en bekwaam bestuurder was Lourens Storm van 's Gravenzande. Mede door zijn, in die tijd verlichte opvattingen, trokken niet alleen Hol landers, maar ook Franse Hugenoten en Engelsen naar Guyana. Na de Fran se tijd, in 1815, kreeg Nederland Suri name wel, maar de drie gebieden die Guyana vormden, niet van Groot-Brit- tannië terug. Een belangrijk probleem voor de ko lonialisten in 1833 was hoe de gevolgen op te vangen van de afschaffing der slavernij. De vrijgemaakte slaven wil den in vele gevallen namelijk niet op de plantages blijven. Proeven met con tract-koelies afkomstig uit India mis lukten in het begin omdat hun lot wei nig verschilde met dat van de voorma lige negerslaven. Toezicht van het Britse goevernement verbeterde lang zaamaan de arbeids- en levensvoor waarden voor de Hindoestani. Zij vor men de belangrijkste groepering in Guyana: van de 638.000 Guyanezen zijn zij met hun 320.070 zielen de groot ste groepering. Daarna komen de ne gers (199.830), kleurlingen (75.990), In dianen (29.430), Chinezen (3910) en blanken (8800). De twee grote bevolkingsgroepen negers en Indiërs werden be langrijke exponenten in de politiek van Guyana. De negers hoewel in de minderheid (31 percent van de bevol king), hebben voor een belangrijk deel de touwtjes in handen bij de rechter lijke macht, de openbare diensten en de politie. Meer dan zeventig percent van de veiligheidstroepen bestaat uit negers. Meer dan vijftig percent van de ambtelijke diensten wordt door negers uitgemaakt. ZU!D- AMERIKA Lelhem De Indiërs leven voor het grootste deel op het platteland. Steets meer trekken zij echter naar de hoofdstad, waar zij voornamelijk de middenstand vormen of in de zakenwereld een rol spelen. Het geboortecijfer van de Indiërs is aanmerkelijk hoger dan dat van de negers. De minderheidspositie van de negers dreigt daardoor in de toekomst nog meer geprononceerd te worden. Hoe dichter Guyana bij zijn zelf standigheid kwam des te sterker wer den de tegenstellingen tussen de twee grote bevolkingsgroepen. In 1953 schrikte dr. Cheddi Jagan de Britten op met zijn revolutionaire uitspraken. Hij belandde samen met zijn vrouw in dë gevangenis. Sindsdien heeft Jagan zijn politieke opvattingen gematigd. Hij werd zelfs premier toen zijn Pro gressieve Volkspartij (PPP) dank zij de steun van de Indiërs de verkie zingen won. Zijn politieke tegenstan der, vroegere vriend en ex-leider van de PPP, Forbes Burnham, nu leider van het Nationale Volkscongres (PNC), is sinds december 1964 minister-president van een coalitieregering van PNC en UF-partij. Deze partijen kregen bij de verkiezingen in dat jaar respectieve lijk 40,5 en 12,4 percent van de 248.000 stemmen. Op de PPP van Cheddi Jagan was 45,9 percent van de stemmen uit gebracht. Maar tot zijn grote woede werd Jagan huiten de regering gehou den. „Het eerste wat gedaan moet worden is de Guyanezen ervan weerhouden elkaar te vermoorden. Daarna spreken we wel over onafhankelijkheid." Dit zei enkele jaren geleden de voormalige Britse minister van Gemenebestzaken, Duncan Sandys. Het toen nog Britse Guyana werd vooral in 1962 geteisterd door ernstige rassen-onlusten. Premier Jagan moest zelfs de hulp inroepen van Britse troe pen om de relletjes te onderdrukken. Drie maanden lang werd het land ver lamd door een algemene staking. De twee grootste rassengroeperingen vlo gen elkaar voortdurend in de haren met als gevolg tientallen doden en hon derden gewonden. Tenslotte trok Jagan zijn omstreden arbeidswet in, waarna de rust terugkeerde. Op 19 november van het vorig jaar sloot men in Londen een overeenkomst over de onafhankelijkheid van Guyana. De stoelen bestemd voor dr. Cheddi Jagan en zijn PPP-aanhangers bleven leeg. Een duidelijke oppositie van de grootste partij in Guyana, die te den ken geeft. Er wachten Guyana in de toekomst ook nog enkele internationale proble men. Met zowel de oostelijke als de westelijke nabuur respectievelijk Suri name en Venezuela, bestaan er onop geloste grensgeschillen. De oostelijke grens met Suriname is nooit in een verdrag vastgelegd. Voor negersoldaat Jimmy Williams is de oorlog voorbij, maar zijn ouders vechten nog steeds om voor hem een behoorlijk graf te krijgen op het kerk hof in zijn geboorteplaats Wetumpka in de Amerikaanse staat Alabama. Soldaat Williams sneuvelde in Viet nam. Toen zijn stoffelijk overschot in Wetumpka arriveerde, kreeg zijn fa milie te horen, dat er nog enkele gra ven open waren aan de buitenkant van het kerkhof. Hier worden de armen begraven. Jimmy's moeder zei toen „ik wil niet dat mijn zoon begraven wordt op een afgelegen plaats voor onbekende mensen. Hij was niet onbekend. Hij stierf voor jullie en voor vele anderen". Volgens de autoriteiten was de weige ring geen gevolg van rassendiscrimi natie. Er was geen plaats op het hon derd jaar oude kerkhof. De familie Williams probeerde toen op een ander kerkhof een graf te krijgen, maar dat was alleen voor blanke doden. Het Nationale Verbond voor de voor uitgang van Gekleurden heeft bij het ministerie van Justitie in Washington een klacht ingediend. Röntgenstralen. Met röntgenstralen is de ontsnapping voorkomen van Bruce Wal ter Leikett, die levenslang zit wegens de moord op twee politieagenten. Op een röntgenfoto, die als voorzorg geno men werd, zag men zes stukjes ijzer zaag in Leikett's darmkanaal zitten. De stukjes, scherp als scheermesjes, wa ren in gaas en pleister gewikkeld. Wederopbouw. De Russische regering heeft een bedrag van ongeveer 340 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de wederopbouw van de centraalaziatische stad Tasj kent, die in een maand door drie zware aardbevingen is getroffen. Handel. De Indische regering heeft beslo ten het verbod op de handel met Pakis tan in te trekken. Dit verbod is in sep tember 1965, tijdens de grensoorlog tus sen de twee landen, afgekondigd. De op heffing ervan is een eenzijdige actie van India, dat hoopt dat Pakistan eenzelfde besluit zal nemen. Hulp. De Sovjet-Unie zal Tanzania techni sche hulp verlenen voor de bouw van fa brieken en het verrichten van geologisch onderzoek. Dit is vastgelegd in de eer ste overeenkomst voor economische en technische samenwerking tussen beide landen, die donderdag in Moskou is ge tekend. Marihuana. De politie op Jamaica heeft meer dan anderhalf miljoen marihua na planten in beslag genomen en ver nietigd. De planten hadden een waarde van ongeveer drie miljoen gulden. Aardbeving. In Beni in Kongo worden nog dagelijks aardschokken gevoeld. Dat heeft Denis Paloekoe, gouverneur van de provincie Noord-Kivoe, president Moboe- toe meegedeeld. Er zouden bij de eerste aardbeving 24 mensen om het leven ge komen. Ontwikkelingshulp. De E.E.G.-commissie in Brussel heeft besloten 31% miljoen dollar uit te trekken voor de financie ring van negen nieuwe ontwikkelingspro jecten in de Afrikaanse landen die met de Europese Gemeenschap zijn geasso cieerd. Bijna dertien miljoen dollar is bestemd voor het houwen en inrichten van scholen in Kongo. Meer dan acht miljoen dollar is uitgetrokken voor we genbouw in Dahomey en Senegal. Land- bouw-irrigatiewerken zullen, voor meer dan vier miljoen dollar, worden uitge voerd op het Franse Réunion en voor ruim twee miljoen dollar op Madagas kar. Dualisme. Bij de gemeenteraad van Cedar Rapids in de Amerikaanse staat Iowa zijn twee brieven binnengekomen van de plaatselijke brandweer. In de eerste brief vraagt de onder-commandant de raad om het afsteken van vuurwerk in het openbaar te verbieden met het oog op brandgevaar. De tweede brief vraagt de commandant de raad vergunning voor het afsteken van vuurwerk in het plaat selijk honkbalstadion bij een wedstrijd waarbij de "brandweermannen van Ce- dar Rapids eregasten zouden zijn. Spoorweg. Syrië, Jordanië en Saoedi-Ara- bië zijn het eens geworden over planne om de Hedjaz-spoorweg, die Lawrence van Arabië in de eerste wereldoorlog op blies, te herstellen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3